De Verkeerde Vrouw Amerika Is Rusland voor WEK DE GAL IN UW LEVER OP Hebben onze zakenmensen een kans in Australië? De Benelux immmmmttivj RUTRANEX EcAfafcut De bevaarbaarmaking van de Rijn in Zwitserland nencu otu&.ge&cf 7 Generaal Gruenther, de stafchef van bet geallieerde hoofdkwartier bij Parijs, heeft in een vraaggesprek met een Frans weekblad oan. gezegd, dat hij niet geloofde dat de landen achter het ijzeren gordijn zonder oorlog zou den kunnen worden bevrijd. Even min bestaat er bij de geallieerden een plan dat er een oorlog zal begonnen worden om het communisme naar het Oosten terug te dringen. Gruen ther geloofde niet dat het jaar 1953 het jaar van de grootste gevaren zou zijn. Het gevaar is duurzaam. Het zal neigen naar vermindering naarmate de geallieerden de herbewapenings inspanningen volhouden. Het voortduren van de koude oor log geeft Stalin de gelegenheid bij voortduur het Russische volk te be wegen tot het aanvaarden van een graad van uitbuiting, waarbij in een vrij land elke vakbeweging met kracht tegen op zou komen. Maar wie in de Sowjet-Unie protesteert, verdwijnt naar de Siberische con centratiekampen. De kwetsbare plek van dit systeem is nog niet gevon den. Het is de vraag of het anders dan door een verloren oorlog ten val zal komen. Maar men bedenke dat uit de huidige ontwikkeling voort vloeit, dat de gewapende macht waarover de Sowjet-Unie beschikt, in een stevig tempo groeit. Nog steeds is zij evenwel een ge neratie achter bij de Verenigde Sta ten en juist daar is het dat Stalin door zijn greep naar Centraal- en Oost-Europa een politieke ontwikke ling heeft ontketend, die bewerkstel ligt, dat het voor de Sowjet-Unie steeds moeilijker wordt die achter stand in te halen. De Amerikanen kunnen ook rekenen en tegelijk wer ken. Zij spannen alle krachten in en zullen ze blijven inspannen om de verworven voorsprong te behouden. Voor een overvleugeling van het Westen door de Russen behoeft men voorzover men vooruit kan zien niet bevreesd te zijn, maar men blijve op zijn hoede en er is minder dan ooit reden een gemakzuchtige politiek te gaan voeren. De Sowjet- Unie met haar satelliet-staten, be nevens haar enige bondgenoot Rood- China, is sterker geworden en zal steeds sterker worden. Vandaar de noodzakelijkheid dat het Westen haar krachten, zowel economisch als militair, vergroot. Grote offers zul len daarvoor nu en in de naaste toe komst moeten worden gebracht, maar alles is beter dan dat ook in West- Europa de knoet van het Kremlin wordt gehanteerd. Voormalig SS-dokter van Buchenwald gevonnist Dr. Werner Kirchert, voormalig hoofd van de medische staf in hst concentratiekamp Buchenwald, is door een Duitse rechtbank te München tot 3tya jaar gevangenisstraf en dwangar beid veroordeeld op drie beschuldigin gen wegens het veroorzaken van de dood van Joodse krijgsgevangenen door weigering van medische hulp. De ten lastelegging bevatte oorspronkelijk 10 punten. Van zeven hiervan is Kirohert vrijgesproken. Volgens het vonnis moet verder rekening gehouden worden met de tijd (acht maanden) die Kirchert in voorarrest heeft doorgebraoht. Er was acht jaar tegen hem geëist. In 19-18 heeft een zuiveringsrecht bank Kirchert tot een Terblijf van 10 jaar in een arbeidskamp veroordeeld. Deze straf zit hij thans uit. Kirchert is lid geweest van de S.8. Ingezonden mededeling U snit morgens „kiplakker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een Uter gal ln uw Ingewanden doen Btromen. anders verteert uw voedsel niet, bet bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die Uter gal Welke moeilijkheden men al zo heeft te overwinnen (Van onze Australië-correspondent) Vclgeos de Franse statisticus, Al fred Sauvy, werdt 10 pet. van Frank rijke nationale inkomen aan drank uitgegeven. H.M. de Koningin naar het Zuiden des lands Bezoek aan Limburg H.M. do Koningin zal Donderdag 18 September een bezoek brengen aan Limburg, ln de voormiddag brengt zij een bezoek aan de middelbare landbouw- huishoudschool in Posterholt en ver volgens woont zij een gedeelte bij van de jaarlijkso centrale studiedag van do Limburgse Boerinnenbond, die in het Harmonidtheater te Boermond wordt gehouden. Na de lunch, die zij te Boermond in de kring der boerinnen zal gebruiken, reist Hare Majesteit naar Venray, waar zij omstreeks half vier .wordt verwaoht. In Vcnray woont de Koningin de eindlcs bij van de eerste emigratieenrsus van do Limburg se Land- en Tuinbonwbond, die hier voor vier en dertig leerlingen is ge geven. Deze eindles heeft plaats in do nieuwe landbonwhnishoudaohool. Het bezoek van Hare Majesteit geldt spe ciaal het organisatieleven van de Lim burgse Land- en Tuinbouwbond on de Katholieke Boerinnenbond. Ingezonden mededeling De omstandigheden hebben de laatste jaren de totstandkoming van de economische unie tussen Neder land, België en Luxemburg eerder bemoeilijkt dan bevorderd. De lan den zijn economisch niet aangepast om de beslissende stap te kunnen wagen. Het heeft echter geen zin el kaar verwijten naar het hoofd te slingeren. Beter is dat men onder zoekt hoe de moeilijkheden kunnen worden opgelost. Eerst was het Bel gië dat omhoog ging toen Neder land het economisch moeilijk had. Men herinnere zich de Korea-hausse, die een nieuwe stimulans gaf aan de Belgische conjunctuur, maar voor ons land de ruilvoet tegenover het buitenland benadeelde. België was crediteur in de E.B.U. toen wij met een groot tekort worstelden. De Bel gische franc was vrijwel een z.g. harde valuta, terwijl de gulden zwakker stond. België drong toen aan op liberalisatie en verweet Ne derland dirigisme, dat de Belgische export geen voldoende vrijheid liet. Thans zit België in de moeilijk heden. Nu is Nederland sterker in de E.B.U.men zoekt meer de gulden dan de franc. De economische terug gang, die het vorig jaar dreigde, is in belangrijke takken van onze indu strie overwonnen; in België niet. De ruilvoet, wat de landbouwproduc ten betreft, wijzigt zich ten gunste van Nederland. Het Belgische verwijt van dirigisme aan ons adres mogen we niet als onjuist verwerpen, maar we kunnen de bal wel terugkaatsen. Juist nu Nederland hoopt de resten van het kunstmatige in zijn economie te kunnen laten verdwijnen, willen vele Belgische industriën, die sterk geprofiteerd hebben van de gevolgde economische politiek, tot een be schermend dirigisme brengen. Dit doet de vraag rijzen of men in België zich er wel voldoende van be wust is, dat een economische unie betekent, dat de delen zich aanpas sen, dat men een gebied van econo mische politiek schept waarbinnen ruimte is voor een prioriteit van spe ciale belangen, dat op deze wijze een groot gebied waarbinnen gezonde concurrentie en arbeidsverdeling kan heersen, teloor gaat en daarmede de economische unie haar bestaansre den verliest. Zou-men ln België be sluiten tot het nemen van bescher mingsmaatregelen, dan zou zulks een eenzijdig opzeggen van de Benelux- overeenkomst betekenen, waarmede Nederland zeker geen genoegen zal nemen. Het zou het einde betekenen van de Benelux, wat zijn terugslag op de gehele Europese samenwerking zou hebben. IS FANTASTISCH GOED EN HELPT ZEKER II Heel snel suiker lossen Met het lossen van de 5200 ton snl- ker aan boord van het 6J. „Heouba" van de K.N.S.M. is een nienw record gevestigd. Het oude record gemiddeld 230 ton in 8,5 nnr met een ploeg is thans door do havenarbeiders van ds K.N.S.M. aan de Snmatrakade te Amsterdam gebracht op gemiddeld 302 ton in 8,5 nnr mlet een ploeg. De ha venwerkers, dio nauwkeurig de stand op de wanden van het ruim optekenden streden enthousiast om de winst van de „gele trui" zoals zij het noemden. op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carterie Leverpilletjes. RECHTZAKEN IFabrikant stichtte brand in eigen fabriek In November 1951 brandde in h.t Friese plaatsje Achlum een dakpannen- fabriek tot de grond toe af, waarbij ook de gehele inventaris een prooi der vlammen werd. Het geheel was verzekerd tegen een bedrag van 308 duizend galden. De Rijkspolitie had aan wijzingen gevonden, die wezen op brandstichting. De eigenaar van do fa briek, de 42-jarige J. B., fabrikaat te Groningen en zijn werkbaas, P. van der G. werden gearresteerd. De laatste werd evenwel na een maand weer op vrije voeten gesteld. Deze zaak is uitvoerig voor de Leeu warder rechtbank behandeld. De rech ters hielden zich langdurig bezig met do vraag, op welke wijze do brand kon zijn gesticht. Op het fabrieksterrein had men een wekker gevonden, .waar van de wijzers het nur aanwezen, waar op de brand was uitgebroken, namelijk kwart voor elf. Ook do wekker zelf was op dat nur afgesteld. Het ver moeden bestaat, dat de wekker ver bonden is geweest met een brandende kaars, dio door bet aflopen van de wekker zon zijn omgevallen. Hierdoor zou de brand zijn ontstaan. In do fa briek werden ook aangetroffen een vat olie en een bas om de olie te ver spreiden. Uit het getuigenverhoor bleek, dat do machines in de fabriek grotondeols vorelotcn waren en dat er van enige bedrijfswinst geen sprake is geweest. Ondanks een erfenis van f 20.000 was volgens het rapport van de Bijksac- oonntant, het vermogen van B. niet gestegen. j Do officier van justitie achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Hij conoludeerde tot 1 jaar en vier maanden gevangenisstraf zonder aftrek van preventief. Over 14 dagen volgt» uitspraak. LUCHTVAART Luchtlijn Tokio—Amsterdam Japan is van plan in do tcekomst met „Gcmets" een luchtlijn Tdkio- Amsterdam te gaan onderhouden. De uit twaalf porscnen bestaande Japanse luchtvaartmissie, die, zcals be kend, cp het ogenblik in ons land ver toeft, heeft gisteren do hele dag gewijd aan een bezoek van de werkplaatsen, de radic-afdeling e.d. van de K.L.M. cp Schiphol, dit met het oog op de plannen vcor de nieuwe Japanse lijn. Teen de K.L.M. indertijd van Japan toestemming kreeg voor haar dienst cp Tokio heeft de Nederlandse regering aan Japan toestemming gegeven een dienst cp Amsterdam te openen. Onder het aantal emigranten dat de laatste jaren in Australië vcet aan wal heeft gezet, bevonden zich vrij veel motieven welke zij gaven voor hun perst". Te oordelen althans naar de zakenlieden, die meestal dcor de be- lastingschrcef Nederland waren „uitgr emigratie Men kan bet deze zakenmensen niet kwalijk nemen, dat zij hun verwachtin gen in Australië hadden ingesteld cm er een „Luss:ness" te beginnen. Het is mij gebleken, dat echter dc meeste zakenlieden-emigranten de moei lijkheden cin bier in de handel terecht te komen onderschatten, al kan ik er aan toevoegen, dat sommigen van hen niettemin behoorlijk zijn geslaagd. Er is geen enkele emigranteuschip hetwelk in Australië arriveert, dat niet ©en vrij grcot aantal personen uit de Nederlandse grcot- of kleinhandel af komstig. aan land zet. Ieder wil graag zc'n beetje in zijn beroep blijven en zulks is ook het ge- Ingezonden mededeling ALKALIVRIJ Tien militairen bij auto ongeval gewond Tien militairen van het corps Ma riniers zijn Woensdagavond gewond toen de auto, waarmee zij vervoerfi werden, over de kop sloeg. Het ongeluk gebeurde nabij Den Burg op Texel. De chauffeur van de militaire auto, die met grote snel heid op weg was van Oudeschild naar het amphibie-oefenkamp „De Mok", raakte in een bocht de macht over zijn stuur kwijt, waarna de auto over de kop sloeg. Met de wagen werden 17 militairen vervoerd, die deelgenomen hadden aan een oefe ning bij Oudeschild. Enkelen hunner werden uit de wagen op het wegdek geslingerd. Nadat twee Texelse artsen de eer ste hulp hadden verleend, werden de gewonden via „De Mok" door ma rinevaartuigen naar het Marinehos pitaal vervoerd. De chauffeur van de wagen bleef ongedeerd. De auto zelf werd zwaar beschadigd. Van de gewonden zijn vijf opge nomen in het Marinehospitaal te Den Helder, vier waarvan er één Don derdagochtend weer naar „De Mok" terugkeerde in de ziekenboeg te Den Helder en één patiënt wordt in eigen kamp verpleegd. De verwon dingen zijn niet van ernstige aard. Plan in de geest van de Europese samenwerking Naar de Heem eens o radio-omroep heeft gemeld, is Woensdag in Boeka rest een prccea tegen een groep ambte naren van het Rcemeense ministerie van financiën, de Rcemeense staats bank en de Centrale Bend van Coöpe ratieven bogennen. De ambtenaren werden beschuldigd van verduistering, belastingontduiking en sabotage. val met die emigranten uit het zaken leven. Wie in Nederland fabrikant cf gros sier was, laat zijn gedachten gaan iu de richting van de handel; de winke lier vestigt het cog op deze midden- laud. AJlea ziju cnbekcud met de toestanden welke men op hun terrein hier zal aantreffen. Ik heb hier veel perse nee uit het Nederlandse zakenleven ontmoet, die met optimistische verwachtingen wa ren gaan emigreren, doch al spoe dig in zak en os zaten. Zij waren hevig teleurgesteld en wisten niet wAt aan te pakken. Men is hier niet „achterlijk" Een emigrant vertelde mij dezer da gen dat teen hij een paar jaar ge leden naar Australië emigreerde, hij zijn vrcuw had aangemaand vooral het naaimachine mee te nemen, omdat men zo «ets in Australië zeker niet zou kun nen kepen". De echtelieden zullen bij het winke len hier ncgal eens hebben aangekeken, wanneer zij de meest moderne goe deren to kust en te keur geëtaleerd zagen. Neen, men is in Australië cp zaken- geb m! heus niet „aohterlijk", zcals [heel veel emigranten in onwetend heid ever hun nieuwe vaderland meen den te incgen veronderstellen. Er is hier een handeldrijvende middenstand, d«e de toets der vergelijking met Hol land glansrijk kan doorstaan I En d't was eigenlijk al GCra van de teleur stellingen vcor de geëmigreerde za- kc union Die taal, die taal Vaak heb ik mij er ever verbaasd, cp welk een luchthartige wijze wordt geëmigreerd De meeste zakenmensen blijken weinig cf niets van de Engelse taal te kennen. Een arbeider, een vok- knan. die het met zijn handen of kan, ondervindt reeds grote problemen bij zijn werk. indien hij niet eniger mate do taal beheerst. Doch hoe moet het gaan met iemand yiie cm zo te zeggen het „met z'n mend moet verdienen" Neg steeds wordt hierover docr vele adspirant-emigranten te luchthartig heen gelopen. Men redeneert, die taal „wel even" in Australië te leren. Dcch er zqn mensen dio het nooit leren.,.. Kort geleden ontmoette ik een auto handelaar, afkomstig uit het midden van Nederland. De man, noch zijn beide zoons, kenden een enkel woord Engels. Niettemin, de man had ver wacht hier meteen maar in de „bus- sines" te kunnen stappen, welks ver onderstelling zelfs te dwaas is om er cvor te spreken. Hevig ontsteld was deze zakenman, teen hem niet anders overbleef dan bij een boer aard appelen te gaan rcoien, teneinde al thans iets te kunnen verdienen. „Als mijn Hollandse zakenrelaties me zó zegen, ik schaamde me dcod", jam-* merde deze emigrant. Binnen drie maan den zat een dèel van dit gezin cp do boot, terug naar Holland. Da be<de zcons bleven hier, zo wilden niet te rug... Dit is een stukje emigratie tragiek! Afgezien neg van de meer dan tienduizend gulden, welke dit „reisje" gekcöt heeft. Emigrant zijn is niet zc gemakkelijk. Ingezonden Mededeling Op de jaarvergadering van de Fe deratie voor de Bijnscheepvaart van Constanz heeft de West-Duitse minister 'van Verkeer, Seebohm, verklaard, dat de regering der Bondsrepubliek grote belangstelling heeft voor de bevaar baarmaking van de Rijn tussen het meer van Constanz en Bazel en hoopt dat een deel van de kanaalprojeoten, die thans in West-Duitsland in uitvoering zijn, spoedig gereed zullen zijn. West- Duitsland ziet do bevaarbaarmaking van de %Rqn tassen hot meer van Constanz en Bazel als een belangrijke taak, die werking met Zwitserland en Oostenrijk het in een geest van Europese samen- dient te volbrengen. Verbinding Oostenrijk—Noordzee De verklaring van minister Seebohm was do eersto officiële uiteenzetting von hot standpnnt dor West-Duitse regering ten aanzien van hot reeds 45 jaar ondo plan, dat beoogt het voor do scheepvaart toegankelijke gedeelte van do Rijn met 167 kilomotor te verlen gen en op deza wijzo Oostenrijk een rechtstreekse verbinding mot do Noord zee te geven. Hot project voorzidt vorder in hot tot stond brengen van eer verbinding met hot Franso kanalen- net. Wanneer het project voltooid zal zqn, zal het betrekkelijk gemakkelijk zijn verbindingen tot stand io bron gen tussen do Rijn en do Middelland se Zee on, do Donna. Het plan hondt de aanleg in van een kanaal, dat het mogelijk zal ma ken om do waterval van Schaffhauson heen to varen en het hoogteverschil van 165 motor tussen do riviorgodcol- ten aan weerskanten van de waterval te 'overwinnen. Groot Waterkrachtstation Van de twaalf enorme sluizen, die hiervoor nodig zijn, heeft men er reeds zeven voltooid en in gebruik genomen De andere zijn in aanbonw of in voor bereiding. Het plan voorziet verder Ln de bonw van waterkraohtstations, die tezamfcn 4 jmilliard kilowatt electri- oiteit kunnen produceren, waarvan 55 pet. voor Zwitserland en do rest voor Duitsland bestemd zal zijn. Men sohat, dat het bevaarbaar maken van do Rijn tussen hot meer van Constanz en Ba zel 200 millioen mark zal kosten. Het project wordt lonend geacht, daar men verwacht, dat 3 millioen ton sohceps- ruimto jaarlijks van do rivier gebruik zal maken. Het landschapsschoon wordt bedorven Tot dusverre hebben Duitsland on Zwitserland nog geen verbintonisson ter 7.0ke von het project oongogoan. Hot is te vcrwaohtcn, dot Oostonrijk, Frankrijk, België en Nederland zioh tot deelneming zullen vorbindon, zo dra dit eenmaal is gesohied. Hot projeot heeft inmiddels roods krachtige protesten uitgelokt van ZwiN serse verenigingen voor_ vreemdelingen verkeer en bcsohorming van natuur schoon. Deze organisaties hebben on langs geklaagd, dat een der vitale ka- nnnlsluizen, met do uitvoering waar van nog moet worden begonnen, zo veel water aan de watorvnllon van Schaffhauson zal onttrekken, dot do schoonheid van het londsohap totaal znl worden bedorven. Naar verin-.dt worden deze protesten gesteund door do Zw:tscrse spoo'rwcgon en andere in- vloedrijko belangen in Zwitserland! Ha tl rn 9ezu'verc'e en geconcentreerde soda RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 13 September HILVERSUM L (402 m). 7.00 nieuws. 7.18 gram. 8.00 nieuws. 8.18 orgelspel. 8.55 voor de huisvrouw 9.00 gram. (9.35-9.40 waterstanden). 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", cau serie. 10.05 morgenwijding. 10.20 voor de continubedrijven. 11.35 clavecim- bel-recital. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 Ha- waiian-muziek. 1.00 nieuws. 1.15 gram. 2.00 orkestconcert. 2.25 kin derkoor. 2.45 programma ter gelegen heid van de Internationale Coöpera tiedag. 3.05 gram. 3.15 amuteuruit- zending. 3.45 dansmuziek. 4.15 „Van de wieg tot het graf". 4.30 gram. 5.15 sportpraatje. 5.30 cabaret. 6.00 nieuws 6.15 varia. 6.20 Roemeens orkest 6.40 regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse defensie. 7.00 Artistieke staalkaart 7.30 „Passepartout", cau serie. 7.40 „Het O.T. in deze tijd", causerie. 7.55 „Deze week". 8.00 nieuws. 8.05 actualiteiten. 8.15 „Zo maar....", muzikaal amusements programma. 9.05 commentaar. 9.20 Weense muziek. 9.50 „Onder de pan nen", hoorspel. 10.10 Metropole-or- kest. 10.40 gram. 11.00 nieuws. 11.15- 12.00 gram. HILVERSUM H. (298 m). 7.00 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 gewijde muziek. 7.45 morgengebed en kalen der. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 voor de huisvrouw. 9.35 gram. 10.00 voor de kleuters. 10.15 gram. 11.00 voor de zieken. 11.45 gram. 12.00 Angelus. 12.03 gram. (12.30-12.33 land- en tuin bouw). 12.55 zonnewijzer. 1.00 nieuws I.20 amusementsmuziek. 2.00 boek bespreking. 2.10 gram. 2.40 amateur programma. 3.15 Kroniek van lette ren en kunsten. 3.53 orgel en tenor. 4.20 „De Vliegende Hollander", cau serie. 4.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 5.00 voor de jeugd. 6.00 gram. 6.15 journalistiek week overzicht. 6.25 gevarieerde muziek. 6.45 buitenlandse correspondenties. 7.00 nieuws en weerpraatje. 7.10 gram. 8.25 De gewone man. 8.30 „Lichtbaken", causerie. 8.50 gram. 9.00 gevarieerd programma. 9.50 ac tualiteiten. 10.00 amusementsmuziek. 10.30 „Wij luiden de Zondag inl". II.00 nieuws. 11.15 nieuws in Espe ranto. 11.22-12.00 gram. TELEVISIE Experimenteel programma van de A.V.R.O. - 8.15-9.45 uur mm.: Con certgebouworkest en solist Dodelijk ongeval op schoolspeelplaats Woensdagmorgen is het 14-jarig© meisjo Maria Stêtlinga te Tilburg tij dens het speolkwartiertje cp het school plein, dcor ©ea vrachtauto overreden en godcod. Even vcor speeltijd had een hande laar cp de speelplaats ten behoevo van de zusters die de school besturen, een lading aardappelen afgeleverd. Ter- mijl een greepje meisjes een rondedans maakte cp het speelterrein, reed de ante achterwaarts in de richting van do straat. Teen de spelende kinderen cpzii stoven, kwam bovengenoemd meisje ten val. Een der wielen ging haar ever het hoofd. Het kind was op slag dcod. Wilden knapen gaan stelen? Drie 14-jarige Amsterdamse jongens zijn Dinsdagavond op oen afgesloten terrein bij de Haarlemmer Houttuinen door een politicagebt aangehouden. De jongelui, die via de spoorbaan op bet terrein waren gokomon waar een niet afgesloten jioulen huisje met gereed schappen staat, worden verdacht van poging tot diefstal. De agent, die de jongens betrapte meende aanvankelijk enkele mannen voor zioh te hebben.' Hij loste een paar waarschuwingsscho ten, waarop de knapen zich overgaven FEUILLETON 70 Oorspronkelijke roman door MAARTJE ZELDENRIJK Langzaam, stap voor stap, ging hij verder over de planken. Het klonk hol en hard. Het was hem, alsof hij over een schavot ging, zijn vonnis te gemoet. Wat had hem toch naar de Beemster gedreven? Dwaas, die hij wasl Hij had hier niet meer moeten komen, nooit meer. Hij had een zware ijzeren deur achter dit ver leden moeten sluiten en de sleutel ver weg gooien. Maar een onweer staanbare drang had hem genoopt die deur nog eens een keer te ope nen, op een kier, om die oude we reld nog eens binnen te gaan. Twee vrouwen waren er in zijn leven, één uit de oude en één uit de nieuwe wereld. Wie had er nu eigen lijk recht op hem? Stap, stap, ging het. Langzaam ging hij verder over de wankele, gladde planken. En onder hem kwaakten de eenden en deden zich tegoed aan de vis, die voor de men selijke consumptie niet meer geschikt was. Stap, stap Een grote woerd stak zijn kop even omhoog en keek naar die vreemde verschijning in dat donkerblauwe pak, alsof hij zeggen wilde: „Wat doe jij hier? Je boort niet meer bij ons. De tijd is voorbij, dat je hier op je klompjes klepperde, onbezorgd nog en onwetend, wat de toekomst bren- zal. Nu ben je een meneer, en be roemd. Nu sta je mijlenver boven deze eenvoudige mensen. In deze we reld pas je niet meer. Kijk uit, dat je niet over die glibberige planken glijdthier hoor je alleen maar met klompen aan te komen Stap, stap, steeds verder gaat in genieur Reising. En ginds, bijna aan het einde van de rij eendenhokken, loopt een meisje, met een grote em mer aan de hand, waaruit ze af en toe een paar scheppen vis naar de eenden gooit. Dat meisje is nog zo als ze vroeger was, met werkkleren aan en op klompen, in ruw gebreide zwarte kousen. Werktuigelijk ver richt ze haar werk, zoals iedere avond. Nu is ze bijna aan het einde van de hokken. Dan zal ook de em mer leeg zijn en keert ze terug. Als ze zich omdraait, zal ze iemand zien. Die man is niet meer de Jan Reising uit haar kinderjaren, de jongen, waarvan ze gehouden heeft. Het is de beroemde ingenieur Reising, de man, die ze niet meer kent. Houdt ze nog van hem? Het laatste hok met eenden krijgt de avondmaaltijd. De eenden, die de tijd precies weten, staan al, dicht op eengepakt, bij de afscheiding en rek ken hun halzen uit, als ze de klom pen horen klepperen. Daar is het meisje al en nu wordt de emmer he lemaal omgekeerd. Ziezo, dat is voor vandaag weer klaar en morgenoch tend doet de knecht dit werk, vóór hij aan de tuinarbeid begint. Dan is er voor Ida weer wat anders te doen, thuis. En zo glijden de dagen kleur loos voorbij en wacht ze. Maar ze weet zelf niet meer waarop. Diep in haar hart heeft ze nog her inneringen aan een aardige buur jongen, die van haar gehouden heeft en die haar meerdere malen in zijn sterke armen heeft gehouden. Maar die aardige buurjongen is er niet meer; inplaats daarvan is een be roemde ingenieur gekomen, die in een andere wereld leeft Er is een grote afstand ontstaan tussen het eenvoudige meisje uit de Beemster en de beroemde uitvinder. Met de lege emmer in haar hand staat ze aan de uiterste rand van de hokken en kijkt in de verte naar de tuinen, waar de planten al uit de grond schieten. Daar staat de kool te groenen en ginds zijn de bedden met spinazie. En de zomerwortels komen opk al uit de grond. Het Is voorjaar en ze voelt zelf ook de kracht, die de natuur ieder jaar weer geeft. Maar waarvoor? Ze zucht en kijkt naar de zon, die aan het dalen is. Ze trekt even de omslagdoek om zich heen; het begint frisser te worden. Ze zal maar weer naar huis gaan, het wordt onderhand tijd voor het brood. Over een half uurtje komen de knechts van de tuin. fWordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2