ZWITSfll Veilig verkeersweek De Verkeerde Vrouw Via de radio vond journalist zijn broer terug KWESTIE Lastenverdeling in afhankelijkheid van grondverbetering moeilijk DE AETHER KENT GEEN GRENZEN ER KWAM EEN BRIEF UIT VALENCIA Ter voorbereiding van de tentoon stelling in Mexico; -welke volgende maand door Prins Bernbard ral wor* den geopend, heeft de Utrechtse Jaar beu» een aantal vooraanstaande Mexi caanse journalisten uitgenodigd tijdens de Najaarebeur» een bezoek aan Ne derland te brengen. Een van hen, de heer Joachin Sanchiz Nadal, Spanjaard van geboorte, bad een zeer merkwaar dige en vreugdevolle ervaring. Hij vond nl. zijn broer terug, die bij sedert rneer dan 13 jaar geheel uit het oog had verloren. van kwaliteit Op de jongste voorlichtingsavond voor de fruitkwekers in de Westhoek Is duidelijk gebleken, dat het er vooral thans op aankomt, dat de be drijven efficiënt worden beheerd en de verzorging van bet fruit prima Is. Hoogwaardig fruit heelt altijd aanzienlijk meer kansen een betere prijs op te brengen dan fruit van mindere kwaliteit of onrijp fruit. Na tuurlijk was dit in andere jaren reeds evenzo. Toen echter viel deze waar heid niet zo op, omdat betrekkelijk geringe prijsverschillen er niet toe deden; de marktprijs was toch aan alle kanten lonend. Nu zweven de prijzen telkens op de grens van de rentabiliteit en een kleine marge kan dan net de doorslag geven. In het kweken van hoogwaardig fruit en het geven van een goede verzorging aan het product, ligt de enige kans nu en straks financieel het hoofd bo ven water te houden. Deskundigen verwachten niet, dat in de komende jaren de aanvoer van fruit op de we reldmarkt zo heel veel minder zal zijn, calamiteiten in andere landen uiteraard voorbehouden. Daarom is concurrentie alleen mogelijk, als bet Nederlandse fruit een betere naam heeft en ook inderdaad beter van kwaliteit is. In verband met de zich wijzigende publieke smaak zal ook een selectie van rassen nodig zijn. Sommige soorten zijn consumptiemoe en men kan toch nooit goed nagaan waaraan dit ligt. Andere soorten moeten er voor in de plaats komen. Daarom lijkt een heterogene boomgaard altijd nog het beste. Zoveel mogelijk soor ten is natuurlijk ook de bedoeling niet, maar wel verschillende pijlen op de boog, zodat men niet dadelijk voor één gat zit gevangen. Uitge sproken eenzijdige boomgaarden zul len dus langzamerhand moeten wor den omgezet, zelfs al zou het product het in prijs dit jaar nog niet zo slecht doen. Een ieder gevoelt, dat de gewij zigde economische omstandigheden van de kweker veel laveerkunst ver gen. Hij zal dikwijls moeten experi menteren en vaak een stap in het dikste duister moeten doen. Vooral de Westboekse fruitteelt evenwel is van dusdanig belang voor de streek, dat deze moeite goed is besteed. Hoe. soepeler de aanpassing aan de nieuwe omstandigheden verloopt, hoe groter de kansen zijn om slagen op te van gen. Binnenkort (15 t/m 20 September) wordt de Veilig Verkeersweek ge houden, georganiseerd en gesteund door talrijke organisaties, verenigin gen, comité's, enz. Ook talrijke be drijven doen aan deze actie mee. Reeds zijn niet minder dan vierhon derdvijftig gemeenten op de een of andere wijze bij dit werk betrokken. Het wordt dus een grootscheepse „Kijk Uit"-campagne, wel noodzake lijk in deze tijd, gezien de angstwek kende cijfers uit de statistieken, die b.v. voor 1951 aangeven 73.413 on gevallen, waarbij 1010 doden vielen en 21.594 gewonden. Het Verbond Veilig Verkeer wijst er niet ten onrechte op, dat de straat een sportterrein is, de wegebruikers de spelers, maar dat de verkeers- voorschriften de spelregels zijn. Het „Kijk uit" heeft voor onze streek ook wel zijn bijzondere waarde. Heel ve len veronachtzamen de spelregels en dan gaat het fout op het sportterrein. Dan wordt het verkeer gestremd, met als gevolg verlies van uren, maar ook stijgen de kansen op ongelukken. Vooral de voetgangers gedragen zich doorgaans ongedisciplineerd. Ve len menen, dat een voetganger zich niet aan de spelregels behoeft te hou den, „omdat hij toch niet rijdt". Maar dat is een grove misvatting. Ook de voetganger is een onderdeeltje van het verkeer en hij dient dus even eens op te letten en zijn bijdrage te leveren aan een grotere veiligheid op de weg. De cijfers dringen daar wel zeer op aan. Wij allen moeten streven naar minder ongelukken en naar grotere veiligheid op de weg en »t programma van het bo- eoek aan iWerland, werd Zaterdag jL een kijkje genomen achter de schermen van de Spaanse afdeling van Badio Wereldomroep te Hilversum en kennis genomen van de voorbereidingen op radio-gebied voor de tentoonstelling te Mexico. Tijdens dit bezoek werd een korte reportage in de Spaanse taal gemaakt. Dinsdagmorgen arriveerde te Hilvèr- aum een lange brief uit Valencia, waar in de medewerking van de Wereld omroep werd ingeroepen om zo spoe dig mogelijk een familieband te her stellen. De brief was geschreven door Lorenzo Sanchiz Nadal, broeder van de Mexicaanse journalist, die door de Jaarbeurs is uitgenodigd. Geheel onverwacht had hij door de radio de stem en de naam horen klin ken van zqn broer, die hij reeds had doodgewaand. Onmiddellijk daarna had hij een lange brief naar Hilversum ge schreven met bet verzoek deze aan zijn broer ter hand te stellen. Via de Jaarbeu» werd contsot opge nomen met de heer Sanchiz Nadal, die op het ogenblik een kort bezoek aan Friesland brengt. Do broeders hopen elkaar te Parijs te ontmoeten. Eon aardig cadcan voor de Spaanse afdeling van de Wereldomroep, die Maandag haar 5-jarig bestaan vierde. Joods'lsraëlisch contract getekend In Luxemburg is dcor de Wcst- Duitso bondskanselier, Adenauer, cn de Israëlische min:ster van Buitenland- so zaken, S ja ret, hot verdrag cp do Duitse schadevergoeding aan Israël on dertekend. Duitsland zal Israël een schadever goeding van drie milliard mark ge ven. Vcorts verplicht Duitsland z«ch de Joodse wereldorganisaties een be drag van 450.000 000 mark te geven De bedragen zullen besteed werden aan Duitse gcedcroQ en diensten voor do immigratie in Israël en het vcs- tigon van Joden. De Arnhemse sociëteit voor ouden van dagen geopend Dinsdagavond werd to Arnhem de nieuwe sociëteit voor de oudou van dagegeopend door minister-president dr. W. Drees en burgemeester Ch. G. Metser. Uuim 100 vrijwillige» en 20 oudjes hebben geheel belangeloos dit nieuwe tehuis helpen bouwen, waaraan zij dertig duizend uren hebben gewerkt» De nieuwe sociëteit bevat een recre atiezaal met toneel cn bar, een keuken, een flinke garderobe, een bergtuimte en een kleine tuin. Dagelijks kunneu 300 ii 350 oudje» worden ontvang;n in de sociëteit, die de gehele dag ia geopend, behalve 's avonds. Eens per week is er een cabaretavond. Wanneer inwoners van Arnhem de 65-jarige leef tijd hebben bereikt worden zij voor een bezoek aan de „soos" geïntrodu ceerd. Ingezonden mededeling WATERSCHAP „SCHOUWEN" ER KOMT HERSCHATTING VAN GRONDEN Haai aan de hengel Toen kapper Joh. Swier uit "Wieringerwerf aan het Noordzee strand bij Groote Keeten zat te vissen, haalde hij na enige botjes en palingen tot zijn grote verba zing een kleine haai van bijna een halve meter boven water. Gezien de bescheiden lengte van de vreemde vangst bleef het „ver woede gevecht met het monster" uit. De dreigende sluiting der varkensmarkten Nog geen definitief besluit van regeringszijde De heer K. Boos, hoofdbestuurslid van de Nederlandse Bond van Vac- kcnshandelaren, heeft in eeu verga dering te Purmerend medegedeeld, dat de varkensmarkten zullen worden ge sloten, een en ander onder voorbehoud van de ministeriële besluiten hierover, die binnenkort zullen -worden afgekon digd. Het ziekteverloop van do varkens pest heeft zioh in Noord-Holland .in een zodanige ongunstige zin ontwik keld, aldus dhr. Boos, dat men wel de markten voor vette varkens wil laten doorgaan, met dien verstande, dat geen slachtvarkens beneden 80 kg. lovend gewicht mogen worden aangevoerd. Van boer tot boor blijft de handel vrij, waarbij echter geen handel ia toege staan over do uit de nieuwe bepaling voortvloeiende grenzen. Deze liggeD vermoedelijk vóór het Oosten van ons land langs de Dnitse grens en do Do- demsvaart en voor het Noorden langs de afsluitdijk. Vervoer van levende varkens van do ene markt naar do andere ia niet toegestaan. Do heer Roos deed, in afwachting van een besluit van do minister een dringend beroep op boeren en hande laren hnn varkens zoveel mogelijk te laten enten en zioh te onthouden van handelingen, die uitbreiding van de govrcesdo ziekte kunnen veroorzaken. Hot ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening deoldo hot A.N.P. bij navraag mee, dat hot slui ten der varkensmarkten wordt over wogen on dat deze maatregel zal wor den toegepast wanneer het verloop dor ziekte daartoe aanleiding geeft. Een definitief bcslnit is echter nog niet gc- npmen. een grotere souplesse van het ver keer. Velen remmen de zaak bewust of onbewust en met die verloren tijd is niemand gebaat. Een nationale „Kijk Uit"-cam- pagne heeft alle zin. Zij kan echter slechts slagen als het publiek over tuigd is van de noodzakelijkheid en bereid is medo te werken. Oude vrouw verbrand Dinsdagmorgen ontstond brand in de woning van de 78-jarigo alleenstaande ongehuwde mej. D. Dijkink te Nij- verdal. Toen buren do woning waren binnengedrongen bleek' hun, dat do kle ren van do oude vrouw in brand ge raakt waren, vermoedelijk doordat zij zioh bij het vuur had gewarmd. Toen men do vlammen had gedoofd, bleek dat het slachtoffer zeoc ernstige brandwonden over het gehele liohaam had opgelopen. In ernstige toestand werd zij naar hot ziekenhuis to Almelo overgebracht, waar zij in do loop van de dag is overleden. Do brand kon 6poedig door de brandweer worden go- blust. j AANBESTEDINGEN OOSTERLAND. Dinsdag jl. had in café „De Blauwe Keet" de aanbeste ding plaats vooy het bouwen van een landbouwschnur aan do Hoge Mairc- wog, voor rokening van de heer J. J. G. Brouwer. Architecten Donkolaar cn v. Bodegraven te Woerden. Ingeschreven werd als volgt: S. P. Wijsman, Zierik- zeo f 37.200; G. en A. van Velthoven, Z.zee f 37.000; A. J. Verjaal, Drêi,- schor f 36.545; C. A. Prince, Haam stede f 36.500; J. van der Velde, Drei- schor f 36.495; B. L. v. Velthoven, Zic- rilczeo f 35.942; Hnbr. Stouten, Brou wershaven f 35.100; Gobr. Holm, Zic- rikzeo f 34.924; P. B. van Velthoven, Zierikzeo f 34.900; J. Stouten en Zoon's Aannemersbedrijf, Oosterland f 3^.800; J. H. Tieleman cn Zoon, Nieuwerkerk f 34.066; S. Capelle, Bruiniaso f 33.992. De gunning is aangebonden. Korte berichten uit het binnenland DEN BOSCH. De bonw van een Christelijk militair tehuis aan de Wil lemstraat in Den Bosch is gogund aan de laagste inscbrijfster de firma P. J. Nijssen in Den Bosch voor f 69.150. Men hoopt reeds begin van het vol gend jaar het tehuis in gebruik te VLAARDINGEN. Het enige vissers vaartuig dat Maassluis nog bezat, het molorloggerschip „Catharina, de MA 5" van de N.V. Visserijmaatschappij „De Hoop" is thans verkocht aan do N.V. G. Kornaat's Handel Maatsohap- pij te Vlaordingen. Hot schip zal dit jaar nog onder het Mnnssluiso letter teken blijven varen, dooh het volgend 6eïzoen onder nnmmer VL 89 do ha ringvisserij gaan uitoefenen. Met dezo verkoop heeft Maassluis dus als vis sersplaats afgedaan. HOENDERLO. In verband met de bronsttijd van het edclwild zal ook deze herfst het middengedeelte van het nationale park de Hoge Velnwo, dat bekend staat onder de naam Wildbaan en door een raster gesoheiden van het zg. cultuurgedoolte, voor het publiek afgesloten zijn van Maandag 15 Sep tember tot cn met Vrijdag 17 Ootoor aanstaande. AMSTERDAM. Dinsdagavond ia aan do Sumatrakade te Amsterdam goarrl- veerd hot 3000 ton motendo tn.s. „Nestor" van do K.N.S.M., komende van Paramaribo mot 370 ton citrns- fruit, zijnde 12000 kisten einaosnppo- len cn grapefruits, aan boord. Dit fruit is ditmaal bij wijze van proef ver voerd in speciaal gooonditioneordo rui men volgens ccn nieuw systoom naar hnot zg. „Raschig-principo", waarmee do K.N.S.M. beoogt do kwetsbaro la ding in do meest guns'tigo omstandig heden over te brengon. MAASTRICHT. De Maastriohtso ro- cheroho heeft do twintigjarige kantoor bediende P. J. T. uit Maastricht, ia dienst van do groothandel N.V. Hout appel aldaar, gearresteerd. De jonge man wordt or van verdaoht in do af gelopen maanden verschillende ver duisteringen te hebben gepleegd tot een bedrag van ruim f 14.000. In zijn functie van hnlpbockhoudor zou hij vervolgens valse noteringen in de boek houding hebben gemankt. Hij is voor de offlcior van justitie geleid onnaar hot Huis van Bewaring ovorgobrnobt. Het D.B. besloot de opbrengst van verkochte gronden ter waarde van f 1143,40 en de opbrengst van een verkocht huls In de Zuidhoek, ter waarde van f 3500,te storten In het Reservefonds. De vergadering machtigde het D.B. daarop kasgeld op te nemen tot een bedrag van vijf ton. Eveneens ver kreeg het machtiging voor onder handse aanbesteding van voor 1953 benodigde basalt, basaltslag, grint, cement en gecreosoteerd hout. Tot leden van het stembureau 1953 werden benoemd de heren J. Klompe, H. J. Gast en C. A. Boogerd. In de va cature ontstaan door periodiek af treden van de heer C. J. van Schel ven, als lid der commissie tot nazien der begroting en rekening, werd ge kozen Jhr. A. van Citters. Tot plaats vervangend lid werd, na enkele mis lukte stemmingen, aangewezen de heer P. M. Panny. Besloten werd een geldlening aan te gaan bij de gemeente Zierikzee. groot f 175.000, tegen een rente van 4Ml (V* provisie en zegelkos- ten). Verder werd besloten aan de ambtenaren een tegemoetkoming te verstrekken In de kosten voor ge neeskundige verzorging, t.w. 1.9 van het salaris, met een maximum van f 60 voor gehuwden en f 30 voor ongehuwden. De voorzitter zette uit een, dat de regeling eigenlijk vreemd is, daar uitkering plaats vindt onaf hankelijk van het al of niet ziek zijn. De heer den Boer wilde echter in het te verstrekken bedrag een tegemoet koming zien in de premie voor vrij willig verzekerden. Tevens ligt in de verstrekking een prikkel om een der gelijke verzekering te sluiten. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat heemraden en opzichters het register van peilslo- ten hebben vastgesteld. Het gaat er nu nog om, dat de waterbouwkun dige, de heer T. B. van der Straaten, het peilregister ter kennis van be langhebbenden brengt. De heer Steur informeerde naar de door de aan Schouwen grenzende' polders te betalen suatiepenningen. De voorzitter deelde mede, dat de beslissing thans geheel in handen ligt van G.S. Tijdens een recent be zoek van G.S. werd op een beslissing aangedrongen. Een spoedige oplos sing is dan ook te verwachten. De lasten en de grondverbetering De heer I. W. Padmos zou het een zaak van billijkheid achten, wanneer de eigenaren, die heel veel van de betere ontwatering profiteren, naar evenredigheid hogere lasten betalen. Hij werd daarbij krachtig gesteund door de heer Panny, die een voor beeld uit Zuid-Beveland aanhaalde, waar deze figuur ook wordt gevon den. De voorzitter merkte op, dat vroeger de eigenaars, die altijd in het water zaten, toen ook de volle lasten hebben gedragen. Hij ziet een ponds pondsgewijze verdeling, in afhanke lijkheid van de belangrijkheid, niet als mogelijk. T.z.t. zal van het D.B. een voorstel komen de vrijlanden en vronen te laten vervallen. De heer van Schelven constateerde evenwel, dat vrijland lang niet altijd slechte grond is. Op een vraag van deze antwpordde de voorzitter, dat herschatting van gronden in* Schouwen in de bedoeling ligt. Dan zal wel uitkomen, dat vele gronden sterk zijn verbeterd. In de Prunje b.v. zijn gronden van de 10e soort geworden tot gronden van de 4e soort. Inzake de bescherming van de vooroever werd opgemerkt, dat zin ken nog de beste resultaten geeft. Het is weliswaar een ouderwetse, maar wel een beproefde methode. De voorzitter heeft zich wel eens onge rust gemaakt over de bescherming tegen het buitenwater. Zuid-Beve land en Noord-Beveland kennen hun dijkvallen en als men hoort „dat het soms wel 80 jaar goed gaat en dan ineens mis", dan is enige ongerust heid soms wel te begrijpen. Naar de mening van Ir Ferguson is het op treden van dijkvallen op Schouwen onwaarschijnlijk. Het „inklinken" van de dijken bedraagt 10 cm per eeuw; dat is dus ook geen veront rustend tempo. De provincie houdt op de dijken contröle. De heer van Sluis bracht de ont watering van de Noordkant ter sprake. De voorzitter deelde mede, dat het in de bedoeling lag het dit najaar te doen. Het gaat er eerst maar om, het water weg te krijgen van de Berenweg. De heer Smalle- gange wees tenslotte op mogelijke door derden aan te brengen schade aan heulen en bruggen. Plaatsing van maximumgewichtsborden e.d. beval hij aan. Hierna sluiting der vergadering, waarvan de heren Moo- lenburgh en Geritsen met kennisge ving afwezig waren. „Hans van Bleijendaaltig. J. F. Brooijmans te St. Annalond, leder een 6e prijs. In de categorie „Merries van 8 Jaar en ouder, hoogte 1.62 m en meer" be haalde „Prinses van Lionne", eig. E. J. Kosten te Tholen, een 4e prijs en „Xenia van Bleijendaal", eig. J. F. Brooijmans te St. Annaland, een 5e prijs. In de categorie „Merries van 8 jaar en ouder, hoogte minder dan 1.62 m", behaalde „Karen van Vredenburg", eig. C. H. A. Stols te St. Philipsland de 2e prijs, „Carla van Schutters hof", eig. J. L. M. Geluk te St. Maar tensdijk een 4e prijs en „Claironne van den Melo", eig. J. F. Brooijmans te St. Annaland een 6e prijs. In de categorie „Merries van 4 en 5 jaar, 1.62 m en meer", behaalde „Erna van Bleijendaal", eig. J. F. Brooijmans te St. Annaland, een 5e prijs. In de categorie „Merries van 3 jaar hoogte 1.60 en 1.62 m", behaalde „Glorie van Bleijendaal", eig. J. F. Brooijmans te St. Annaland een 4e prijs en „Astrid van de Boschhoeve", eig. Gebrs. C. en M. van Tllbeurgh te Oud-Vossemeer een 5e prijs. In de categorie „Merries van 2 Jaar 1.58 en meer", behaalde „Ella van de Eendracht", eig. J. F. Brooijmans te St. Annaland een 4e prijs, „Oda van Oosthoeve", eig. J. der Weduwen te Kerkwerve een 5e prijs en „Nellie van Zwingelspaan", eig. A. N. Steen- dijk te Nieuwerkerk een 6e prijs. In de categorie „Fokgroep van één eigenaar" behaalde de groep van de heer J. F. Brooijmans te St. Aiina- land de 5e prijs. Landbouw cn Veeteelt Conferentie over de landbouw in „Punt Vier"-landen Te Washington wordt een conferen tie gehcudcn van landbouwdeskundigen uit 30 landen en de administratie van „Punt vier" van het bekende pro gramma van president Truman om do middelen te bestuderen tot vergro ting van de landbouwproductie en tot vergemakkelijking van de credietverlo- ning vcor do vorbetering vnn de bodem. De buitenlandse gedelegeerden wer den tijdens hun verblijf to Washington entvangon door president Truman cn dcor de minister van landbouw, Brap- nan. De vclgendo landen zijn verte genwoordigd: Afghanistan. Bolivia, Co lumbia, Ecuador, Honduras, India, Per- zië, Israël, «Libye, Pakistan, Paraguay, Pcra, Thailand,. Birma, Cambodja, Cos ta Rica, Cuba, Egypte, Son Salvador, Indonesië, Irak, Jordanië, Laos, de Libanon, Mexico, Panama, de Philip- prjnen, Syrië, Urngaay en Viet Nam Nationale Tentoonstelling „Het Nederlandse Trekpaard" Op de tweedaagse te 's Hertogen bosch gehouden Nationale tentoon stelling van de Kon. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard", hebben tal rijke inzendingen uit Zeeland prijzen behaald. In de categorie „Hengsten van 6 jaar en ouder, hoogte minder dan 1.65 m", behaalde „Nico van Steges- hof", eig. de Coöp. H.V. „Eiland Tho len" GA te St. Maartensdijk de le prijs. In de categorie „Hengsten van 4 en 5 jaar", behaalde „Lambiek van St. Kruis", eigenaren de heren J. der We duwen te Kerkwerve, C. Padmos te Eikerzee, L. P. Hanse te Noordwelle, J. R. P. Berman te Dreischor en A. N. Steendijk te Nieuwerkerk, een 3© prijs. In de categorie „Hengsten van 3 jaar, hoogte 1.63 m en meer", be haalde „Burus van Aardenburg", eig. dezelfden, eveneens een 3e prijs. In de categorie „Hengsten van 2 jaar, hoogte 1.59 m en meer", be haalden „Jaap van Mariahoeve" en Passagierslijst «Willem Ruys" Dc passagierslijst van hot m.s. „Wil lem Ruijs", dot op Donderdag 18 Sep tember a.s. von Djakarta te Rotter dam wordt verwacht, ligt voor be langstellenden ter inzago op ons Re- dacticbureau. Lange Ncbelstraat A 171, Zierikzee. Wetenschap en Techniek Boot met vinnen vaart 80 km per uur Do Du heer Freihcrr Schortel von Burtenbach, beeft met oen door hem zelf ontworpen vaartuig op hot meer van Luzern ccn snelheid van 80 lrm'r per uur bereikt, terwijl zich 32 pas sagiers aan boord bevonden. Het 6ohip is 15 meter lang, bet heeft voor en achter vleugelaohtige vinnen, waardoor het uit het water wordt gedrukt bij hoge 6nelheld. Het vaartuig rust dan als het ware op dezo vinnen, waardoor het door golfslag zo goed als niet be ïnvloed. De schroef wordt aongedre- ven door een Dieselmotor van 350 p.k. De 50-jarige ontwerper heeft jaren lang aan dit type, de BT 30 genaamd, gewerkt. Hij wil volgend voorjaar drie van deze boten een passagiersdienst op het Lago Maggioro laten onderbon den; Ami het einde von do oorlog viel een van Bnrtcnbachs prototypen in han den van do Bossen. Volgens ontvangen berichten zouden deze thans te Kron- stadt marinovaartuigen bouwen met. hefvinnen. Hun govechtswaarde zon niet alleen groot zijn door de hoge snelheid en do grote wendbaarheid, maar ook door de vaste ligging bij ruw weer, waardoor met grotere trefkans geschoten kan worden. Ingezonden mededeling Schaafwonden mam. gBnéést I I FEUILLETON 69 Oorspronkelijke roman door MAARTJE ZELDENRIJK Vrouw Meijer stond dadelijk op en veegde haar hand, gewoontegetrouw, even af aan de bonte boezelaar, waarna ze Jan een hand gaf. „Jonge, dat is nog eens aardig van je. Ga zitten, ga zitten. Wel, .wel, wie had dat nou docht?" Meijer scharrelde wat in zijn bu reautje en kwam met een kistje, half gevuld met sigaren terug. „Steek eens op, Jan, het zijn goeie. Je weet wel, net als van ouds, alleen voor de bekenden, hé? Je zelle nou toch wel roken, niet?" Jan stak lachend een sigaar op. „En of, buurman. Een mens moet met z'n tijd meegaan." „Zo is het, dat zeg ik ook altijd maar. Je hebt zeker wel gezien, dat ik ook aan het verbouwen ben ge weest?" Jan knikte. „Het wordt hier lang zamerhand een hele bedoening, niet? Hoeveel eenden hebt U op het ogen blik wel?" Meijer dacht even na. „Precies kan ik het niet zeggen", antwoordde hij lachend, „maar het zal niet ver van de tienduizend af zijn. Doch de tijden zijn niet best, Jan. Er wordt niet veel verdiend. Het is maar goed, dat aan de zeven magere jaren eerst de zeven vette voorafgegaan zijn." Jan knikte. „Als we tenminste niet nog magerder jaren zullen krijgen." Meijer begreep hem onmiddellijk. „Wat denk je van de toestand, Jan? Zullen we er buiten blijven?" Jan haalde zijn schouders op en antwoordde voorzichtig:" „We zijn toch neutraal? We behoeven niets te vrezen." Meijer dacht na, terwijl hij in zijn thee roerde. „Ik heb wel eens bange voorgevoelens, zie je? Af en toe denk je, dat we op een vulkaan leven." Jan dronk zijn thee uit en gooide het gesprek over een andere boeg. „Is Ida er niet?" Meijer keek hem even onderzoe kend aan. Ook hij had bij geruchte het een en ander uit Den Haag ver nomen, hoewel Kor en Gerrit gezwe gen hadden over hun twee reizen naar de Hofstad. „Ik denk, dat je haar wel bij de eenden kunt vinden. Ze voert ze tegenwoordig 's avonds." Jan stond op. „Dan ga ik haar eens even opzoeken", besloot hij. „Dat is zeker wel goed?" Meijer spreidde zijn handen breed uit. „Je kenne de weg en de spraak, zou ik zo zeggen." „Zo is het. Dat verleer je niet zo gauw", antwoordde Jan, eveneens in Beemsters dialect. „Tot straks!" Met de „goeie" sigaar van Meijer in het hoofd liep hij in de richting van de eendenhokken. Hier was niet veel veranderd sinds zijn kinderjaren en hier had hij dikwijls met Ida ge speeld. Dan sprongen ze op hun klompjes van de ene plank op de andere, steeds gevaar riskerende, dat ze in de loop van de eenden zouden vallen. Maar ze waren veel te be hendig en liepen zo over alle hokken tot het einde. De hokken hadden nog steeds de zelfde vorm en het rook er naar be dorven vis. De eenden scharrelden in het kroos van de tochtsloot of de den zich tegoed aan de vis, die ze zo even gekregen hadden. Hij zuchtte, voor hij de planken over de hokken beklom. Hoe ver trouwd was hier alles en toch, hij hoorde hier niet meer. Hij was in een andere wereld geplaatst, een wereld van deftige, geleerde menSen, fabri kanten en ingenieurs, geldmagnaten en zakenlieden. En in die andere we reld had hij een vrouw leren ken nen, die bij hem paste. Die één met hem zou zijn in z'n leven en z'n werk. Die hem zou kunnen begrijpen, als hij over z'n arbeid sprak. Die ook kwam uit die wereld, waarin hij was geplant. Hier in de Beemster, met zijn grote, vlakke tuinen, zijn rijke vrucht- boomgaarden en zijn riekende een denhokken, in deze wereld zou hij niet meer kunnen leven. Hoe ver trouwd dit alles ook voor hem was. Dit waren nog slechts herinneringen uit een verleden, dat al zo ver achter hem scheen te liggen. Herinneringen uit zijn prille jeugd, uit zijn kinder jaren, de school. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2