DE ZIERIKZEESCHE COURANT Afgezien van bewapeningsbijdrage be druipt Engeland zichzelf Generaal Naguib: Premier, Opper bevelhebber en Minister van Oorlog Over twee jaar heeft de Sowjet-Unie 20.000 straaljagers ZIERII2 EESfflLBNIEUWSBODE abonnementen en aovertentiên. ^Prljk per 3 mnd. bij vooruitbetaling f 4,94, p. w. 38 ct Lou* nummert 10 ct VertchIJnl Iedere werkdeg. Adverlentleprljt 1 3d. per mm Suecet|et (me*. 15 mm.) minimum 11,- p. ituk. WAARIN OPGENOMEN DINSDAG 0 SEPTEMBER 1952 1797-1889 No. 17208 109e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE bange Nobelrtraet A 171, Zierlksee, Poilbu» nr. t, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman lange Nobelitraat A 171 Zierlksee. REDE VAN CHURCHILL Moordzaak-Drummond Inspecteur Sebellle faalde volkomen Inspecteur Sebeille en zijn vijf Voedsel voor 20 millioen Engelsen wordt geïmporteerd medewerker» hebben erkend, dat hun pogingen om «oortl op de Engelsman Drummond en diens echtgenote en dochter op te helderen op niets zijn uitgelopen. Zij zijn Za terdag naar Marseille, hun stand plaats, vertrokken. De Engels minister-president, Win ston Churchill, heeft Zaterdag een rede gehouden In zijn kiesdistrict. HU deelde daarin mede, dat thans voorspeld kon worden, dat Engeland In de tweede helft van dit jaar, re kening houdend met defensiehulp, een algemeen evenwicht zal bereiken met het niet tot het Sterllaggcbied behorende deel van de wereld en dat ook het Sterllnggebied In zijn geheel evenwicht met het overige deel van de wereld zal bereiken. Churchill zeide, dat, afgezien van de Amerikaanse bijdrage tot de her bewapening, Engeland thans zichzelf bedruipt. „Wij hebben geen Ameri kaanse lening en Marshallhulp 400 millioen pond sterling per jaar zo als onze voorgangers die daar zo verkwistend gebruik van maakten", aldus Churchill, die wees op het succes, dat de Conservatieve minister van financiën, Butler, had in het eer ste stadium van het herstellen van de solvabiliteit van Engeland. „Wij hebben thans het hoofd boven water gekregen. Onze toekomstige taak is tegen de stroom in te zwemmen", zo zeide de premier. Engeland levert met een bevolking van 50 millioen slechts voedsel op voor 30 millioen Russisch oorlogsmonu ment in West-Berlijn Vreemde beschuldiging aan adres van Amerikaanse commandant Generaal-majoor Mathewson,, de Amerikaanse commandant van Ber lijn, heeft Sow jet-beschuldigingen verworpen, volgens welke „provoce rende daden van fascistische elemen ten tegen het Russische oorlogsmo nument in West-Berlijn" door de Amerikaanse autoriteiten waren aangemoedigd. Op het hek rondom dit monument, een Russische tank op een stenen voetstuk, waaronder volgens de Sow- jets tien Russische soldaten liggen begraven, hadden West-BerUjners „Ivan, ga naar huis", gekalkt. „De provocerend© en belachelijke" Russische beschuldigingen noemde generaal Mathewson in een schrijven aan de Berlijnse vertegenwoordiger van de Sowjet-contrdlecommissie in Duitsland, Dendjin, „voor het ogen blik een belemmering voor verdere overweging of de Russen kan worden toegestaan het monument te herstel len. Mathewson is van mening, dat de Russen hun monument beter kon den verplaatsen naar Oost-Dultsland Snel herstel Perzische olieproductie William L. Taub, een New Yorkae zakenman, heeft voorspeld, dat binnen 30 dagon ia Perzië weer olie zal wor den geproduceerd. Taub, die verklaar de een Amerikaans syndicaat van olie- belangen te vertegenwoordigen, zeide onlangs besprekingen te hebben ge voerd met de Perzische minister-pre sident, Mohammed Mossadeq. „Zeer binnenkort zal weer olie worden ge produceerd in Perzië", aldus Taub. „Ik voorspel zelfs dat dit binnen 30 dagen het geval zal zijn". het voedsel voor de overige 20 mil lioen kan slechts gekocht worden door goederen te exporteren, waar aan in het Gemenebest en in bet buitenland behoefte bestaat. Churchill was van mening, dat het verlies van de Perzische olie-indus trie door moed en standvastigheid voorkomen had kunnen worden. Hij noemde de Engels-Amerikaanse voorstellen eerlijk en redelijk en hoopte dat er de aandacht aan ge schonken zou worden, welke zij door hun constructieve aard verdienen. De ramp met de Britse straaljager Het onderzoek naar de oorzaak wordt voortgezet In een ever de ramp met de Britse tetraaljager te Farnbcrough uitgege ven officiële verklaring wordt nadeA gezegd dat er geen reden bestaat cm aan te nemen dat de straaljager zcu zijn ontploft, tengevolge van de tevoren ondernomen duikvlucht, waarbij do ver plaatsingssnelheid van het geluid werd overtroffen. Met het verongelukte toe stel waren reeds ruim 100, goed ver lopen. vluchten gemaakt, waarbij de geluidsverplaatsingssnelheid werd cver- sohreden. Verder wordt medegedeeld, dat een van do twee vliegtuigmotoren onder de toeschouwers en de andere op een stuk onbebouwde grond terecht is ge komen. Een gedeelte van de stuur stoel kwam aan het einde van de stijg- baan neer, waardoor een aantal per sonen werd gewond. Het wordt on waarschijnlijk geacht dat de vele over hot vliegveld vliegende vogels de oor zaak van de ramp zouden zijn geweest. Het toestel bevond zioh tijdens de ontploffing midden in een demonstra tie-vlucht. Het ontplofte 60 meter bo ven do grond. Het van regerings wege ingestelde onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing wordt krachtig voortgezet. Door het cvorlijden van een 4-jarig jongetje in een ziekenhuis is Maandag het aantal slachtoffers tot 28 gestegen Van de 62 gewenden zijn er nog 44 in het ziekenhuis. Een twaalftal van hen verkeert in ernstige toestand. Henderden mensen bezoeken de plaats waar do lijken tijdelijk staan opge baard, teneinde te trachten doze te identificeren. Tct nu toe zijn drie vrouwen nog niet geïdentificeerd. Publicatie van een rapport over de oorzaken van het ongeluk wordt niei verwacht, omdat vele gegevens over dó machine neg geheim zijn. Geruchten over geheim defensieplan voor het Westelijk Halfrond De Amerikaanse admiraal Milton Miles van de Inter-Amerikoanse Defen sieraad, heeft te Bio de Janeiro ver klaard, dat er een geheim plan be staat voor de verdediging van het Wes telijk halfrond, waarin Brazilië een belangrijk aandeel op zioh zal nemen. Genoemde Defensieraad, ^waarin 21 Amerikaanse republieken vertegenwoor digd zijn, is opgericht onder auspiciën van de Pan-Amerlkaanse Unie. Miles ts kort geleden in Rio de Janoiro aan gekomen, teneinde met Braziliaanse autoriteiten overleg te plegen; DE TOESTAND IN EGYPTE De zuivering der partijen geschiedde niet snel genoeg Sebeille weet het falen aan de zwijgzaamheid van de plaatselijke boerenbevolking en het feit, dat het gebied van Peyruis communistisch is. „Wij zijn door de communistische pers beledigd en hebben een sterk vermoeden, dat functionarissen van de communistische partij hun aan hangers hebben afgeraden de politie bij te staan", aldus Sebeille. Het hoofd van de politie van Forcalquier is nu belast met het onderzoek ter plaatse. m Gewichtige muizen Vijftien Zwitserse witte muizen zijn als „V.I.P.7 (Very important person zeer belangrijke per soon) per vliegtuig van Zwitser land naar India vervoerd. De mui zen, die de speciale onschendbaar heid en zorg genoten, die anders alleen diplomaten en speciale ge zanten ten deel valt, werden bij iedere landing door een speciale verzorger opgewacht en van voed sel en water voorzien. Dit is de eerste zending witte muizen, die levend in India aan komt. De vorige partij stierf on derweg. De muizen, die elk 20 gram wegen en smetteloos wit haar hebben, zijn bestemd voor de muizenteelt in het Centraal In stituut voor Kruidenonderzoek te Lucknow. In verband met het aftreden van (de Egyptische regering heeft de voor malige premier, Aly Maher Pasja, ver klaard, dat zijn aftreden in verband 6taat met de verriobte 80 arrestaties. Hij had reeds eerder gezegd dat hit niet ken werken onder de druk van hot leger, dat pcogde te snel de vér strekkende hervormingen .in te voeren. Een verklaring van het hoofdkwar tier van generaal Naguib zegt, dat de staatsgreep niet slechts was gericht tegen de koning, doch togen de corrup tie, waarvan de koning slechts een symbool was. De beweging was even eens gericht tegen allen, die met de ex-kening samenwerkten en gebruik maakten van hun nauwe betrekkingen met hem. „Wij hebben herhaaldelijk do politieke organisaties in het land verzocht haar gelederen te zuiveren, cpdat het land een gezond politiek leven zcu kunnen leiden. De partijen aarzelden echter aan deze oproep ge hoor te geven en daarom moesten wij bepaalde personen arresteren tegen wio wij verdenking koesteren". In de ver klaring werden dogenen, die inlich tingen ever do gearresteerden kunnen verstrekken, verzocht deze aan het leger te verstrekken. Grote macht voor generaal Naguib Een woordvoerder van het demission- □aire kabinet heeft verklaard, dat de Regentschapsraad generaal Naguib ver zocht had een kabinet te vormen. Na guib zelf is opperbevelhebber gebied ven en heeft de portefeuille van oorlog gekregen, alsmede hot premierschap. In een radiotoespraak heeft Naguib gewaarschuwd tegen demonstraties en De luchtmacht achter het „IJzeren Gordijn" Iedere tiende jager is voor Rood-China De productie van vliegtuigen van de Sowjet Unie Is zo groot, dat zij Iedere tiende straaljager van het type Mig 15 aan het continentale China afstaan, aldus Washingtonse persberichten, die een „betrouwbare bron" aanhalen. De vloot van Jagers der Sowjet Unie bestaat uit ten min ste 9.000 Migs in actieve dienst en een onbekend aantal vliegtuigen van ander type, zo verklaart men. De Sowjet Unie zou 1.300 Migs aan China overgedragen hebben. Blijk™ baar, ze zefeësn des kundigen, is de actieve Sowjetlucht- vloot de laatste twee Jaar onveran derd op een sterkte van 20.000 toe stellen gebleven. In die tijd echter zijn de Jaks en de Sotrmowiks, vlieg tuigen met zuigermotoren, naar de reserve gedirigeerd, die men even groot schat als de actieve vloot. Vele der jachtvliegtuigen In actie ve dienst zijn thans straaljagers en de Sowjet-Unie zal na twee jaar naar raming 20.000 straaljagers ln haar luoblvibot Eisenhower lonkt naar de boeren In een rede, die Elsenhower Zater dag heeft uitgesproken te Kasson voor de boeren van het Midden-Wes ten, heeft de Republikeinse candidaat voor het presidentschap het Demo cratische bestuur opnieuw beschul digd van onmacht, verspilling en misbruik van invloed. Ook sprak hij zich uit voor decen tralisatie van de overheidsfuncties en voor een groter aandeel van de boeren in de leiding van de land bouw. De generaal beschuldigde de „landbouwautocraten in Washing ton" er van hun politiek maar voort te zetten zonder zich te bekommeren om het oordeel van de boeren. De Republikeinse partij zal, indien zij aan de macht zal komen, zonder draaierij de regeringsbemoeiing met de prijzen voortzetten. Volgen Reu ter heeft Eisenhower gezegd, dat voor meer agrarische producten prijsregelingen moeten worden inge steld. Vredeswerken in India Veertigduizend arbeiders werken aan stuwdammen Aan het Bhakra Nangal plan tct hcaw van twee stuwdammen voer ir rigatie en het cpwekken van electri- sohe strcom in do Pendjsaab, waarvan de Pandsjaab, Pepsce, Himatsjal, Pra- desj Delhi .en dolen van Radjasthan vruchten zuilen plakken, werken thans 40.000 arbeiders Do Nangal stuwdam is reeds vol tooid, evenals het hoofdkanaal. Een van de twee hydro-elcotrisoho kracht- staticna zal, naar men verwacht, togen het eind van volgend jaar Delhi van eloctrische strcom kunnen voorzien. Meer don 20 Amerikaanse deskun- digon vorlenon hun bijstand bil de verwerkelijking van dit bouwplan. BOGOTA. Zaterdag is het in Bogota tot ongeregeldheden gekomen. Vijf po litiemannen, die in hot gebied von Tolirna waren gedood worden bcgra-» von. Er vielen schoten ca do menigte drong het gekonw van hot llbaralo blad „El Tiompo" binnen, vernielde hot kantoormoubiloir en stok hot go- bouw ln brand, dot geheel uitbrandde. Ook worden twoo woningen vernield, do ene van do gewezen liberale presi dent, Alfonso Lopez, on do andere von con liberale gowozen minister. Ook hot gebouw van hot avondblad „Espoota- dor". vs>5$ ifsdvs&y^Jis TfltRlpWi Korte berichten uit het binnenland AMSTERDAM. Zondagavond is In een perceel aan de Kinkerstraat te Amsterdam de 6Q-jarlge bewoner P. de N., vermoedelijk omdat hij onder invloed van sterke drank verkeerde, aldus deelt de politie mede, van de tweede étage van de trap gevallen en onmiddellijk overleden. REUSEL. Door het plotseling naar links uitwijken met zijn rijwiel is een zekere M. uit Chaam (N.B.) op de Tilburgse weg alhier onder een auto bus geraakt en op slag gedood. Als tragische bijzonderheid zij medege deeld dat M. had deelgenomen aan de grote Interkring-sportdag te Reu- sel van de R.K. Jonge Boerenstand en dat hij even voor zijn ongeluk als prijswinnaar in diverse nummers twee bekers en een lauwerkrans in ontvangst had genomen. 's GRAVENHAGE. Het stoffelijk overschot van Guido Sprengers uit Herenthout, scholier aan het St. Jo- sefscollege te Turnhout, die vorige week Dinsdag nabij Wassenaar in zee is verdronken, is Zaterdagavond te Katwijk aangespoeld. Zondag ochtend zijn twee paters Jezuïten van het St. Josefscollege het stoffe lijk overschot komen herkennen. Het is Maandagochtend naar België over gebracht. 's GRAVENHAGE. Prof. Weve heeft vorige week een kleine operatie toegevoegd aan de vorige operatie aan het oog van de Ierse minister president, de heer de Valera. Prof. Weve is tevreden over de vooruit gang van de heer de Valera. Men verwacht dat de Ierse staatsman nog twee of drie weken in het Ooglijders- gasthuis te Utrecht zal moeten ver blijven. WINSCHOTEN. De Wlnschoter Braderie, die van 3 tot en met 6 September gehouden is, is een succes geworden. Vooral de laatste dag was het buitengewoon druk en duizenden bezoekers uit de gehele omgeving be volkten tot laat in de avond de Bra derie-straten. De totale omzet van de deelnemende winkeliers in deze vier dagen bedraagt ongeveer f 400.000. UDENHOUT. De heer M. van den Oetelaar alhier heeft tijdens het rooien van aardappelen een ring slang gevangen. Het beest had een lengte van 111 cm en een dikte van 4 cm. De slang is op huize „Assisle" in Udenbout ondergebracht, enderbreking van het werk. Hij zei dat hij een regering had gevormd van col lega's, van wie kon worden verwacht dat zij het land zc goed mogelijk zouden dienen. In een brief aan de Regentschaps raad zegt Naguib, dat het leger zich met de politiek moest bemoeien om de dcor het leger beraamde maatre gelen te kunnen uitvceren. De arrestaties De arrestaties worden Zondagochtend vroeg uitgevoerd. Ogenschijnlijk waren er geen veiligheidsmaatregelen getrof fen, De dag tevoren had het kabinet in beginsel agrarisohe hervormingen, uitgaande van het leger, goedgekeurd, waarbij het landbezit beperkt en de verhouding tussen pachter en land eigenaar geregeld wordt. Het kabinet was in vergadering, teen het leger de arrestaties bekend maakte. Tijdens het uitvceren der arrestaties was het luxe-hótel „Sorairatnis" dcor de politie afgezet. Zelfs do Turkse ambassadeur mcoht hot gebouw niet verlaten. Een woordvoerder van het leger heeft gezegd, dat Aly Maher geen gelijke tred met do „nieuwe mentali teit van hot land" ken houden. Aly Maher heeft tegenover Reuter ver klaard van mening te zijn, dat het landsbelang vraagt, dat de macht in één hand geraakt. Hij had do leden van zijn kabinet verzooht alle mede* werking te verlenen. De gearresteerde leiders zijn ep korte afstond van het hoofdkwartier van generaal Naguib in een pakhuis ondergebracht. Onder de gearresteerden bevinden zich ex-premier Hilary Pasja. Hcesan Jcesef. plaatsvervangend hoefd van het kabinet van ex-kening Faroek, Hoes sein Hcsni, privé-seoretaris van Fa- rcek en Prins Abbas Halim', voorzit ter van de Arbeiderspartij, Nieuwe verkiezingen in Februari 1 Generaal Naguib zou niet van plan zijn de politieke partijen te ontbin den, doch wel verwacht men dat in Februari a.s. nieuwe algemene verkie zingen zullen worden gehouden.' Voorts verwachtte men dat de poli tieke leiders zich voor een speciaal ge rechtshof zullen moeten verantwoor den voor hot op onwettige wijze ver garen van vermogens, misbruik van macht en DDdere onregelmatigheden on der hot regiem van koning Faroek. Behalve do reeds vermelde, zijn nog meer arrestaties verricht. Verscheidene Egyptenaren tegen wie een arrestatie bevel is uitgevaardigd zijn met vacan tia in het buitenland. Onder de reeds gearresteerden bevinden zich ook jour nalisten, die in een militaire 6ohool Ln een buitenwijk van Cairo gevangen worden gehouden. Do „rebellen" van de Wafdpartij zonden voorstanders zijn van een nieuwe partijconstitutie, die in overeenstemming is met het nieuwe regiem. De Egyptische pers heeft de benoeming van Naguib tot hoofd van de regering begroet als „een daad dio tot eenheid zal leiden". Bedreiging van het Jeugdwerk De Omzetbelasting funest voor Jeugdkampen Op verzoek von de gezamenlijke jeugdorganisaties en instellingen heeft de minister van Financiën uit het vo rige kabinet vrijstelling van betaling veroveningshoffing verleend voorjeugd- zorginstellingon dio voldoende sociale voorzieningen hebben gotroffen voor de bezoldigde jeugdleiders.' Thans heeft hot bestuur van do Ne derlandse Jeugd Gemeenschap aan de minister verzocht deze maatregel ook van toopossing te vorldaron voor de jeugdorganisaties; Bovendien hebben de gezamenlijke organisaties via de N.J.G» er (bij de regering op aangedrongen, do wet op do Omzetbelasting zodanig te wijzigen, dat het jeugdwerk wordt vrijgesteld van do betaling van omzet belasting voor kampwerk enz.' LONDEN. Het Poolse ministerie van Buitonlandso Zoken heeft aan de Ame rikaanse ambassado to Warsohaa een nota gestuurd, waarin wordt verzooht, do Poolse kinderen, die tijdens de twee- do wereldoorlog naar Duitsland wer den gcbraolit, naar Polen te dom te*. De mens heeft tot zijn voort- I bestaan 'n zekere dosis dwaas- heid nodig, evenals de lucht j stikstof moet bevatten om adembaar te zijn. 1 WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond: Enkele plaatselijke buien Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien; aanvankelijk wei nig wind, later matige wind uit Wes telijke richtingen; weinig verande ring in temperatuur. 10 Sept Zon op 6.06, onder 19.06. Maan op 21.29, onder 14.42. Laatste Kwartier: 11 Sept. te 3.36. TIJDEN HOOG WATER Dinsdag 9 September Brouwershaven 6.00 18.27 (laag water 8 uur later) Brulnisse 6.45 19.03 (laag water 6 uur later) Renesse 5.52 18.10 (laag water 0 uur later) Westensohou wen 5.47 18.05 (laag water 0 uur later) Wemeldlnge 6.58 19.10 (laag water 5^ uur later) Hansweert 6.18 18.30 (laag water ruim 6 uur later) "Vlissingen 5.09 17.27 (laag water 6 uur 15 min. later) Ternenzen 5.39 17.58 (laag water 6 uur 15 min. later) Tholen 6.55 19.13 (laag water ±6% uur later) Antwerpen 7.13 19.31 (laag water =fc 7 uur 7 min. later) Emigrantenschip voor Brazilië bad pech Het m.s. „Alicth" van de N.V. van Nievelt, Gcudriaan Co.'s Stoomvaart* Mij. lag Maandagmiddag neg ia do Lekhaven te Rotterdam. Vrijdagmid dag verliet het schip do Rotterdamse haven met aan boord een elftal Ne* derlandse families, die zioh gaan ves tigen in Castrclanda (Brazilië). Teen de „Alioth" een uur onderweg was, ncodzaokte oen maohincschade het schip terug te keren naar Rotterdam. Men hcopt het schip tegen hot einde van de week woor in erdo to hebben, zednt dan do onderbroken reis kan werden voortgezet. De emigranten zijn aan boord goble- ven, behalve de heer Grccncwold cn zijn kindoren. Deze zijn naar Zwarte- meer teruggereisd cm de begrafenis van mevrouw Groenewold mee te ma» ken, die, zcals bekend. Donderdagmid dag dcor een auto werd aangereden en gedcoch l Frans kunstschilder sprong onder Ede uit de trein HU zat ln een verkeerde trein Tussen De Klomp en Ede is Zon dagmorgen een man uit de Rhein- goldexpres gesprongen, die om 7.11 uit Amsterdam naar Bazel vertrok ken was. De expres, die met een snelheid van ruim honderd kilometer per uur reed, werd door medepassa giers met behulp van de noodrem tot stilstand gebracht. Onmiddellijk stelden marechaussees, die in de trein aanwezig waren voor de ge bruikelijke passencontróle en die kort tevoren ook de papieren van de bewuste reiziger gezien en in orde bevonden hadden, een onderzoek in langs de baan. Tot aller verwonde ring was er van de man echter geen spoor te bekennen. De trein zette met ruim een half uur vertraging de reis voort. In de loop van de dag zetten poli tiemannen de nasporingen naar de verdwenen reiziger voort, aanvan kelijk zonder resultaat. Doch 's mid dags kwam uit Wageningen bericht, dat daar door de politie een man aangehouden was, die door zijn vreemd gedrag de aandacht op zich vestigde. Het verhoor bracht aan het licht, dat men inderdaad met de ge zochte reiziger te doen had. Het was een uit Nice afkomstige Franse kunstschilder, die op weg was naar Kopenhagen. Vermoedelijk doordat hij een verkeerde reisroute genomen had en zijn geldmiddelen uitgeput waren, was hij tot zijn zonderlinge daad gekomen. Behalve een paar schrammetjes bad h(j geen letsel op- gefc&e*»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1