De Verkeerde Vrouw Poging tot stichting van een Protestantse politieke partij in Duitsland Mogelijkheid tot contact met Neder landse troepen in Duitsland De achtergronden van Anna Pauker's val Amerikaanse ingenieur maakt propganda- reis voor kalenderhervorming Een klein middel van grote waardel Mda-slifi F Splitsing in C.D.U. zou echter schadelijk worden geacht Tijdens de Pre tea tan tee Kcrkdaü in Stuttgart zijn stappen gedaan cm te kernen tot de vorming van een Pro testants pclitieke partij in Duitsland. Het initiatief daartoe ia genomen door „De Evangelische Vclksdienst" in Hes sen, waarvan de president van de rechtbank te Frankfurt, Kuwatch. voorzitter is. Het merendeel van de deelnemers aan de discussie cp de Kerkdag hierover was echter tegen de vorming van een aparte partij gekant. Wel werd de klacht geuit dat tal van Protestanten zich in de huidige Christen Democratische linie zich niet thuis gevoelen en zich daardoor ge drongen voelen tot een passiviteit in het pclitieke leven. Het pclitieke samengaan van Pro testanten en Katholieken in Duitsland dateert van na de oorlog, toen in 19-15 de Katholieke leiders voor het groct- sto deel de Centrumpartij in de steek lieten, cm in de GD U. een politieke gemeenschap voor allen van Chris- telijken huize te stichten. Het Cen trum zelf is slechts in het Rijnland herleefd, als een specifiek Katholieke Partij, die echter geen grote aauhaug hoeft. Reeds lang hebben de Protestantse politici zich zorgen gemaakt over het domineren van de Katholieken in de C.D.U. cn velen menen dat bij het be staan van een aparte Protestantse Parti] velen waarschijnlijk uit het kamp der oppositie zouden worden teruggeroe pen. Daarnaast zijn de tegenstellingen cok vcrschorpt door de in brede Pro testantse kringen onpopulaire politiek dor Duitse herbewapening. De leiding der C.D.U. aoht de kansen sen cp splitsiDg niet groot, daar geen der cp de voorgrond tredende Pro- Moordzaak-Drummond HWeer terug op punt van uitgang" Do Franse deteotivee, dio het on- dorzoek leiden inzake de drievoudige moord in Zuid-Frankrijk, hebben of ficieus toegegeven» „Wij zijn weer op het pant van uitgang, waar wij 6 Augustus begonnen". Commissaris Se- beille en de zeven andere deteotivee, die hem helpsn, zijn van plan hun onderzoek ter plaatse voorlopig op te geven en de zaak over te laten aan de plaatselijke politie, totdat rioh oen nieuwe ontwikkeling voordoet. Do detectives klagen over de „mnur van zwijgzaamheid", die de plaatselijke bevolking opgetrokken heeft. Zij gelo ven, dat do bevolking meer bereid if met de plaatselijk© politie samen te werken dan met de „vreemde" deteo tivee nit Marseille. Amerikaanse vakvereniging communistisch getint? De subcommissie voor binnenlandss veiligheid uit de Amerikaanse Senaat hoeft bekend gemaakt, dat uit een oo- dorzoek is gebleken dat de Amerikaau- oo vakvereniging „America Union" „be heerst wordt door agenten van het Kremlin". Volgens het rapport van do subcom missie zijn de voorzitter van de vak vereniging, Arthur Osman, en 24 van de 32 leden van hot dagelijkse bestuur lid van de communistische partij. Daar de betrokkenen onder ede verklaard hebben, dat zulks onjuist is, dringt de subcommissie er bij het ministerie van Justitie op aan, een actie wegens meln- oed tegen ben in te stellen. Do subcommissie staaft haar oordeel met beëdigde verklaringen. testantse politici de beweging steunt. Zij waarschuwt cok tegen een scheiding laag» religieuze lijnen, die niet aUBeö schadelijk zcu zijn op politiek gebied, doch cok rechtstreeks .op kerkelijk terrein, herinnerend aan de spreuk dat eenheid sterk maakt. Nederland heeft ruim 10.38 millioen inwoners Volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek had Nederland op 1 Augustus jl. 10.386.723 inwoners. In het eerste half jaar van 1952 bedroeg het aantal ge boorten 138.547 en het aantal sterf gevallen 45.051, In het eerste half jaar van 1951 waren deze aantallen reep. 135.672 en 47.985. In de eerste zee maanden van 1952 werden 50.573 huwelijken gesloten, tegen 51.868 ln de overeenkomstige periode van het vo rige jaar. Oom van Seretse Khama mag terug naar zijn land Te Lenden is Donderdagavond offi- eiêcl medegedeeld, dat Tshekedj Khama, voormalig regent van de negerstam der Bamangwato's, die woont in het Britse prctoctoraatsgehied Beetsjoeana- land, naar zijn land mag terugkeren, cp voorwaarde dat hij zich van poli tieke en polemische bedrijvigheid zal onthouden. Tehekedi Khama heeft in dertijd Beetsjoeaoaland, als protest te gen het huwelijk van zijn neef, het stamhoofd Seretse Khama met een Lcndense typiste hsd gesloten, vrij willig verlaten. De Britse regering heeft naderhand, i.v.m. de pclitieke ver wikkelingen in Beetsjceanaland. be- parld dat Tehekedi Khama gedurende drie jaar niet naar zijn land terug zou mogen keren. Thans is hem vervroesd vergunning tct terugkeer verleend. Overeenkomst in dringende noodgevallen Troepen van de Franse Unie heb ben Vrijdag bij een grote zuiverings actie op ongeveer 50 kilometer ten Noordwesten van de hoofdstad van Midden-Vietnam, Hne, 380 militairen van de Victminh gedood en 700 ge vangen genomen, zo wordt uit Saigon gemeld. In Februari aan moordaanslag ontsnapt Betrapte minister liet haar eigen man deporteren Over do val van do minister van Buitenlandse Zaken van Roemenië Anna Pauker, ia veel te doen geweest, dooh de achtergronden van deze val waren tot op héden nog in het duister ge huld. Betrouwbare beriohten, afkom stig uit Roemenië, geven eohter be paalde feiten weer, tengevolge waar van Anna Pauker, de rode czarina, zoals zij in haar land wordt genoemd, is gevallen. In deze berichten wordt gesproken over het dubbele leven dat deze voorvechtster van het oommnnlsmo tot aan haar aftreden heeft geleid. Anna Pouker hoeft een rivale, ge naamd Ljuba Chisinevski, welke evea- als de oz-minister lid b van do onde garde der communistische partij in het land. Deze Ljuba, die ongeveer vijftig jaren oud is, heeft hiervan vijf on der tig jaren .de communistische porti] trouw gediend, en wat meer Is, zij i» een graag geziene figuur in Moskou Zij was evenals Anna Panker van be roep lerares. Ljuba Chisinevski bezocht voor on geveer een half jaar geleden vrij ge regeld en op zeer gezette tijden Mos kou; zij sprak daar over Anna en waarschuwde steeds weer de machtheb bers van het Kremlin voor de mi nister van Buitenlandse Zaken van Roemenië. Moordaanslag Moskon wilde of kon toon nog niet ingrijpen, daar zoals later zou blijken, Pauker zeer veel machtige vrienden bezit, die, mét Panker zo het een en ander weten over bepaalde figuren in het Kremlin, waarbij nog komt dat Stalin de Roemeense minister van Bui tenlandse Zaken persoonlek goed ge zind was. Ljuba het wachten moe besloot toen zelf op eigen gelegen heid in to grijpen en zioh van Pauker te ontdoen. Zo kon het gebeuren, dat op een koude Februarinocht van hot jaar 1952 in de slaapkamer van Pauker, ia de door haar bewoonde villa, ge naamd: „Kissilef" te Boekarest, plot seling een drietal revolverschoten klon ken, afkomstig uit een revolver, afge vuurd door één der vrienden van Ljnba. De aanslagpleger had echter pech, want uit het onderzoek dat later werd in gesteld bleek, dat de kamerdienaar van Vier kwartalen van 91 dagen per jaar Een uitdaging van zijn onderwijze res is oorzaak geweest dat de Ame rikaan Willard E. Edwards in 1919, op 15-jarige leeftijd, een eeuwig durende kalender samenstelde, maar bovendien dat hij op 1 Juli j.l. een wereldreis is begonnen om zijn ka lenderhervorming te propageren. HU houdt overal waar hfj komt perscon ferenties, daar hy bet zeer belang rijk acht dat de kranten over zijn kalender schrijven en de gehele be volking er aldus een inzicht ln krijgt. Toen hij het Amerikaanse Congres en de U.N.O. voor zijn kalender trachtte te interesseren, zeide men hem dat „als de wereldbevolking er om vraagt, zij met zijn kalender ac- coord kunnen gaan". Daarom Is Ed wards zijn wereldreis begonnen, in de hoop dat de wereld nu om zijn ka lender zal gaan vragen. Bij het samenstellen van zijn ka lender Is Edwards electrotechnisch ingenieur van beroep ervan uit gegaan het jaar in vier gelijke kwar talen van 91 dagen te verdelen. De 365ste dag zou hij aangeduid willen zien als „Nieuwjaarsdag", die een in ternationale vrije dag zou moeten zijn. Zijn kalender begint op Maan dag 31 Januari en eindigt op Zondag 31 December, zodat de Nieuwjaars dag een tweede Zondag zou zijn. Evenzo zou moeten geschieden met de vierjaarlijkse „schrikkeldag", die hij In de schrikkeljaren heeft gepro jecteerd als een „tweede Zondag" tussen Zondag 31 Juni en Maandag 1 Juli. Ook deze zou een internatio nale vrije dag zijn. De maanden Jan uari, Februari, April, Mei, Juli, Augustus, October en November zou den elk 30 dagen moeten tellen en de overige vier elk 31 dagen. De eerste dag van elk kwartaal valt dan op een Maandag, de laatste op een Zon dag. De algemeen erkende feestdagen zouden ieder jaar op dezelfde data vallen en iedereen zou steeds op de zelfde dag jarig zijn. Hun, die gebo ren zijn op data, welke niet op zijn kalender voorkomen, b.v. 31 Aug., zou de heer Edwards een nieuwe datum toegewezen willen zien. „Men is op een bepaalde dag geboren, b.v. op de.244e, welnu, tel in mijn kalen der tot de 244e dag en dan hebt U uw nieuwe verjaardag", aldus Ed wards, die van mening is dat zijn ka lender de eenvoudigste, de meest practische en de gemakkelijkste in 't gebruik is. „Vrijdag, de dertiende" b.v. komt op zijn kalender niet meer voor. Panker dodelijk waf getroffen en ba dend in zijn bloed in de slaapkamer van zijn meesteres word aangetroffen, waar hij op bevel van Pauker een kle dingstuk moest halen. Bij het betre den van dit vertrek werd do bediende door j}o verdekt opgestelde schutter neergeschoten, die kennelijk in do waan verkeerde toen hij voetstappen hoor de bniten het slaapvertrek dat Anna de kamer binnentrad om zioh ter ruste te begeven; het was immers drie nnr in do naoht. Wie ia eigenlijk Anna Pauker 1 Anna Panker werd als Anna Robin son in 1899 geboren; zij is van Joodse afkomst en haar vader was de rabbijn Zvl Robinson. Anna kreeg een streng Joods-godsdienstige opvoeding en zij werd door haar vader en later op een seminarie opgeleid voor lerares. Op 13 December 1918 werd zij door de Roemeense politie gearresteerd, daar zij betrokken was bij een commnnisti- sohe opstand. Tijdens haar arrestatie bleek zij in het bezit van een vuur wapen waarmede zij op de dienstdoende politiemannen had gevnnrd. In 1922 herkreeg zij haar vrijheid en wéVd in aansluiting daarop gekozen als lid van het centraal comité der communistische partij. Ze kende de partij-doctrine, de leer van Lenin en Man als geen an der en zij was bi] haar rotgenoten meer gevreesd dan gezien. In 1924 kwam zij weer in de gevan genis, dooh kwam kort daarop mid dels amnestie weer vrij. Zij was in later tijd de voorzitster van het zg. anti-fascistisch comité in Roemenië. Zij was gehuwd, dooh had tijdens haar huwelijk tal van liefdes-verhoudingen met andere mannen; haar echtgenoot vond haar eens in de armen van een geestverwant, waarover de man zioh nogal opwond, een revolver trok on ^nna alsmede haar geliefde enkele ko gels in hot liohaam joeg. Anna gaf daarop haar man bij de G.P.U. aan onder het voorwendsel dat hij „Trotz- kist" zon zijn; de man werd notnnrlijk gearresteerd en men heeft nadien niets meer van hem vernomen* Niet-communistlsche rijkdommen Haar dobbel loven en heer versoh'il- Iendo liefdes-affaire's zijn het ge sprek van de dag in Boekarest. Zij be zat o.o. 30 pelsmantels; 150 japonnen en mantelpakken, een eigen kok Banara (destijds lijfkok van koning Carol van Roemenië), 2 persoonlijke coupeuses voor haar garderobe, 4 auto's, te we ten een Cadillao, een Dodge, een Buiok en een Russische wagen van het fabri kaat Ziss. Anna's persoonlijke chauffeur Gregor Romanelli werd later haar particnlior socrotaris. Deze Romanelli bleek bij onderzoek een ond-offioier te zijn vat» de lijfwaoht van koning Carol van Roemenië, zoon van een generaal, dio in 1919 mot succes hot Commnnismo had bestreden in Hongarije. Mot deze generaalszoon en oud-officier had Paa- ker een bepaalde vorhonding en zij stelde doze man lator in staat naar hot Westen to vluchten toen hij kort voor haar aftreden door do Russische geheime dienst goar redt ootid zon worden. Al dozo liefdesverwikkelingen zonder tal, do vlucht van Romanelli naar het buitenland mogelijk gemaakt door Pan ker, do troonafstandsbesprekingon on de verleende faciliteiten aan Z.M. (ox)- koning Michaël van Roemenië, dio vol gens do communisten to gunstig voor do vorst waren, waarbij gevoegd een ge heim rapport von do G.P.U. dat Pan- kor c en zg. „nationaal bolsjowismo" en gelijkend op het commnnismo van Tito voorstond, hebben tot haar val geleid. Haor evt, bcrcohting zou sleohts wor den vertraagd op grond van hot feit, dat zij invloedrijken relaties en vrien den in het buitenland zon hebben* Het Nederlandse legercorps. dat in September deelneemt aan een effening ln Duitsland, ul endor Engelse leiding staan. De verzorging van het legercorps blijft echter een Nederlandse taak. Hiertoe behoort ook de regeling van het contact met familie en verwabten van het personeel, dat tot het leger corps behoort. Vcor de twee belangrijkste mogelijk heden van oontact, namelijk de brief wisseling en de berichtgeving in drin gende gevallen, zijn bijzondere rege lingen entworpen, welke dcor Neder landse diensten werden uitgevoerd. Het postverkeer wordt geregeld door het veldpcstkantoor, dat de P.T.T. is van het leger. Adres-aanduiding ge schiedt dcor ©en v©ldpoetnummer. Voor de Iegerkcrpstroepeo is dit» NAPO 201, vcor de 2e divisie» NAPO 221, vcor de 3o divisie: NAPO 231. NAPO betekent: Netherlands Army Post Office Een volledig adres moet vermelden» rang cf stand, achternaam, voorletters, legernummer, onderdeel en NAPO— nummer, b.v.» Soldaat van Steen. H. W. M. lcgernc. 31.11.18.114 Stafoie 21 B.I. N.A.P.O. 221. De mogelijkheden van het veldpost- verkeer in beide richtingen naar en van Duitsland zijn beperkt tct» Oud van jaren jong van hart Bejaarde Noorse globetrotter in ons land Een 80 jaar oude Noorse wereld reiziger logeert thans in de jeugdher berg „De Hunehoek" te Emmen. On geveer 14 dagen geleden kwam deze onde heer in Nederland aan. Hij bo-* zoekt hier verschillende grote steden en heeft reeds een reis achter de rng door Denemarken, Duitsland, Zwitser land, Italië, Frankrijk en België. Van Emmen af hoopt hij via Dnitsl and weer terug te gaan naar Noorwegen. Van een broer in Amerika ontving onze reiziger enige honderden dollars om de reis te kunnen maken. Trouwens reizen is altijd al zijn hobby geweest. Hij is afkomstig nit Aalersnnd, een vissersplaats in de na bijheid van Trondheim. No het over lijden van zijn moeder in 1927 maakte hq vele grote reizen. Oa ging hij ln 1930 naar IJsland, toen daar de fees ten werden gevierd, ter herdenking van het feit, dat zioh er voor 1000 jaar de jjerete mensen hadden gevestigd. In 1931 maakte hij oen Amerikaanse ex peditie mee naar de Oostkust van Groenland. In 1933 maakte hij nog een tocht via Zweden naar Finland. In 1934 werd een reis gemaakt per boot en per fiets door zeven verschillende Europese lan den. Hij legde daarbij 7700 km. af De Noorse globetrotter is nog zeer kras. Hij vertelde nooit te roken en ook nimmer alcoholische drank te ge bruiken. a. brieven tct en met 20 gramj b. briefkaarten (enkele cu dubbele); o. drukwerken tot een maximum van 3000 gram; nL nieuwsbladen tct een maximum gewicht van 3000 gram. Alle zendingen kunnen met Neder landse zegels werden gefrankeerd vol gens het binnenlands tarief en cp normale wijze worden gepost. De berichtgeving in dringende geval len wordt zoveel mogelijk bespoedigd. Eeu bericht, dat vcor militairen is bestemd, dient te werden gegevon aan de burgemeester, die dit cvergecfft aan de berichtendienst van bet Mini sterie van Ocrlog. Bij ziekte of onge val werdt hierbij een verklaring van de geneesheer overgelegd. In teer drin gend© gevallen kan de geneesheer cf- wel belanghebbende zioh rechtstreeks wendon tot de berichtendienst. Vcrzoek tct overkomst van militairen wordt tcegestann -bij ernstige ziekte of bil overlijden van naaste verwanten. Ingezonden mededeling docht U dikwijls tevergeefs naar een practisch te gebruiken middel voor Uw .lastige likdoorns, eelt- knobbels of loratten etc.? Dan is thans verkrijgbaar hetgeen U zocht. Zonder pleister, zalf of tinctuur verwijdert U spoedig zonder kans op ontsteking deze kwelgeesten, zelfs zeer verouder de. Vraagt 60 ets. Verkrygb. by Uw apoth. of drog. Nederlandse emigranten naar Brazilië Vrijdag vertrok uit Botterdam het 6675 b.r.t. metende sa „Alioth" van de N.V. van Nlevelt, Goudriaan en Co.'s Stoomvaart Maatsohappij teRot terdam noor Brazilië. Zoals bekend emigreren met dit schip als een eerste uitvloeisel van de emigratio-overoen- komst tussen do Nederlandse en Bra- ziliaanso regering, elf Nederlandse ge zinnen, in hoofdzaak vcehoudersgezin- nen, naar de Braziliaanse staat Param. Er zijn daar reeds een drietal families aonwozig, onder wie drie timmerlui,/ die do benodigde huizon zullen gaan bonwen voor do nieuwe „Brazilianen"; Een complete tlmmornitrusting is dan ook aan boord van do „Alioth"- go- bracht. 160 schepen doen mee aan de oefening „Main Brace" Meer dan 160 schepen van 8 NAVO- landen zullen deelnemen aan do vlcot- oefening „Main-Brace" onder leiding van de Britse admiraal sir Patrick Brind, de NAVO-bevelhebbor in Ncord- Enrcpa. Do vlootoefening zal verbon den zijn met oefeningen te land en in do lucht. De deelnemende schepen znllen zich verzamelen in verschillende Schotse ha vens in do Firth of Clyde en de Firth cf Forth op 8 en 9 September. Zij variëren in omvang van slagsche pen als de Amerikaanse Wisconsin en de Britse Vangnard tot de kleine mijnenvegers. Het gebied van do oefening zal zich \nitstrekken van de wateren ten Ncordcn van Noorwegen tot aan de Deense kust. Het deel van de oefening is de internationale samenwerking voor defensieve actie in de practijk te be proeven. Ingezonden mededeling ONDERWIJS DREISCHOR Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Openbare Lagere school alhier is be noemd mevr. C. T. Bartelse-Swart te Zierikzee. Dinsdagavond a.s. zal de gemeen teraad in openbare zitting bijeenko men. Op de agenda staat o.a.: be noeming in vaste dienst onderwijzer voor de Openbare Lagere school. De voordracht luidt: 1. de heer F. W. Moll te Amsterdam; 2. de heer H. M. P. M. Vos te Roosendaal; 3. de heer L. Breedveld te Schoonhoven RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 9 September HILVERSUM I. (402 m). 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.50 dagope ning. 8.00 nieuws. 8.10 gram. 8.45 idem. 9.00 morgenwijding. 9.15 gram. 9.30 De groenteman. 9.35 waterstan den. 9.40 gram. 10.50 voor de kleuters. 11.00 voor de zieken. 11.30 sopraan, bas-bariton en piano. 12.00 lichte mu ziek. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 voor ons platteland. 12.40 pianoduo. I.00 nieuws. 1.15 mededelingen of gram. 1.20 reportage uit Rotterdam. 2.00 gram. 2.40 voordracht. 3.00 gram. 3.45 „Van de hak op de tak, in en om de tuin", causerie. 4.00 gram. 4.30 voor de jeugd. 4.60 kinderkoor. 5.15 gram. 5.30 gevarieerde muziek. 5.50 militaire causerie. 6.00 nieuws. 6.15 orgelspel. 6.30 gevarieerde muziek. 7.00 pianospel. 7.15 Brief uit Parijs. 7.20 fanfare-orkest. 7.45 Krontjong ensemble. 8.00 nieuws. 8.05 orkestcon cert. 8.35 mededelingen of gram. 8.40 Portugees orkest 9.10 lichte muziek. 9.35 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 9.50 dansmuziek. 10.15 repor tage uit Rotterdam. 10.45 buitenlands overzicht. 11.00 nieuws. 11.15 „New York calling". 11.20-12.00 gram. HILVERSUM II. (298 m). 7.00 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 gram. 7.45 morgengebed en kalender. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 voor de huis vrouw. 9.35 gram. 9.40 „Lichtbaken". 10.00 voor de kleuters. 10.15 gram. 10.35 Promenade-orkest. 11.00 voor de vrouw. 11.30 omroeporkest. 12.00 Angelus. 12.03 gram. (12.30-12.33 land en tuinbouw). 12.55 zonnewijzer. 1.00 nieuws. 1.20 actualiteiten. 1.25 gram. 2.00 gevarieerd programma. 2.55 gram. 3.00 „Hier vrij Europa". 3.30 „Ben je zestig?". 4.00 voor de zieken. 4.30 Ziekenlof. 5.00 voor de jeugd. 5.15 felicitaties voor de jeugd. 5.45 regeringsuitzending: „Indonesië en Australië". 6.00 koorconcert. 6.20 sportpraatje. 6.30 Metropole-orkest en soliste. 6.52 actualiteiten. 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.20 „Dit is leven", causerie. 7.30 gram. 8.25 De gewone man. 8.30 kamerorkest en solist (in de pauze: actualiteiten). 9.55 gram. 10.45 avondgebed en kalender. 11.00 nieuws. 11.15-12.00 gram. FEUILLETON 66 Oorspronkelij ke roman door MAARTJE ZELDENRIJK Even later had hij de gewenste verbinding. „Ja, U spreekt met Rei sing. Zo juist teruggekeerd uit En geland. Waar kan ik U spreken?" „Wat drommel, Jan", zei de stem aan de andere kant, „je kunt toch wel hierheen komen?" „HeeftBep U dan nog niets verteld?" „Ja, wis en waarachtig, kwajongen. Nog niet eens officieel verloofd en nu al herrie? Wat heb je eigenlijk uitgespookt? Want Bep zit de hele dag maar op haar kamer en zegt ver der niets." „Dat zal ik U wel onder vier ogen vertellen. Maar eerst de zaken. Kan dat op uw kantoor?" „Ben je mal, kom maar hierheen, hoor. Als het Bep niet naar de zin is, moet ze maar ophoepelen. Met dat vrouwvolk heb je ook altyd wat." „Goed, dan ben ik met een uurtje bij U." Jan baadde zich en trok een ander pak aan. Daarna haalde hij zijn wa gen uit de garage en reed naar Was senaar. De bediende, die hem open deed, had schijnbaar al orders, want hij zei: „Mijnheer Van der Ham ver wacht U in zyn kamer, mijnheer." „Dank Je Willem. Hoe maakt me vrouw het?" „O, uitstekend, mijnheer." Jan liep naar het vertrek van zyn medevennoot, die hem krachtig de hand schudde en vroeg: „En, hoe is het afgelopen?" „De zaak is in kannen en kruiken. Zo spoedig mogelijk de onderdelen voor vier en twintig locomotieven verzenden. Maar bij kleine partijtjes tegelijk. Om alle risico's te voorko men. Lloyds wil wel verzekeren, maar de premie is afschuwelijk hoog. Enfin, daar kunnen we ook niets aan doen. Het beste lijkt me, dat we met een Maandag maar met de versche ping beginnen. Hoe staat het met de ketels?" „Aan het einde dezer week kunnen we er ongeveer twintig gereed heb ben. In de loop der komende week zeker de rest." „Prachtig. Betaling geschiedt in dollars en blijft voorlopig in Enge land, zoals afgesproken. We krijgen een tegoed op de Nationale Bank. Ik heb overigens nog meer mededelin gen, die van belang zijn voor alle aandeelhouders, tenminste, als ze al lemaal betrouwbaar zijn. Is dat zo?" „Politiek betrouwbaar, bedoel je?" „Ja." Van der Ham fronste zijn wenk brauwen. „Er zijn er twee, waarvoor ik mijn hand niet in het vuur zou durven steken. Ze sympathiseren met de Duitsers." „Daar heb je het al. Ik had er na- meiyk al een vermoeden van. Welnu, dan moeten we het beiden maar on der vier ogen zeggen aan de betrouw bare aandeelhouders." Jan stond op en liep naar de deur, die hy opende. Toen keek hy in de gang, waarna hy weer de deur sloot en terugliep naar Van der Ham. Op gedempte toon ver volgde hij: „Engeland heeft uit eigen geheime inlichtingen aanwijzingen gekregen, dat Duitsland een inval beraamt in Nederland en België". Van der Ham keek hem ongelovig aan. „Man, geloof jij dat? Ze hebben hun handen al vol in Noorwegen, waar het ze lang niet naar den vleze gaat. Bovendien hebben ze een groot leger staan nabij de Franse grens. En dan hun bezettingssoldaten in Po len. Waar moeten ze nog meer man schappen vandaan halen? Nee, Jan ik belief het niet te geloven." De jongeman haalde zijn schouders op. „In ieder geval telt een gewaar schuwd man voor twee. Zouden we maar niet maatregelen nemen om de fabrieksgeheimen en desnoods wat contanten in veiligheid te brengen?" Van der Ham dacht na. „Wat die fabrieksgeheimen betreft, daar voel ik wel wat voor. Dat kunnen we ten slotte op eigen houtje bekokstoven. Maar contanten opnemen en in bui tenlandse valuta omzetten, daarover moet de aandeelhoudersvergadering besluiten." „Welnu, U bent tenslotte de oudste vennoot en president-directeur, U draagt de verantwoording. U weet nu, wat men in Engeland denkt te weten. Handelt U, zoals U denkt, dat het beste is voor ons bedrijf." „Ik moet er toch eerst eens een nachtje over slapen." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2