DE ZIERIKZEESCHE COURANT West-Duitsland acht voorgestelde procedure niet aanvaardbaar De generaal had „verontrustend" succes in het Zuiden Schandelijk geknoei bij opleiding tot het Middenstands-examen Overdenking ZIERlKZEESCHt «NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN» Prijk p«r 3 mnd. bij vooruitbetaling 14,94, p. w. 38 ct lou* nummar» 10 cl Vanchljnt ladar* warkdog. Advartantlaprijk 1 Set par mm Succatia* (mit 15 mm.) minimum 11,- p. «tuk WAARIN OPGENOMEN ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1932 1797-1889 No. 17203 109e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE. Lang* Nob.Utr.at A 171. Zl*Hlu**> Postbus nn 1, Telefoon ar. 32. QroreVenlng nr. 137677 Uitgave. N.V. Drukkerij voorll Lekenman Ochtman - Lange Nobet.traat A 171 Zierikra*. HET SOWJET-VOORSTEL INZAKE DUITSLAND Geen politiek van „Het Trojaanse Paard" D« Westdultso bcndalcauaeller dr. Adenauer heeft Dcndordug voor de drie h'.ge eommiasnrlaeen rlju mening ever het RusaUoho voorstel tot het hcudon van een conferentie ever Duits land entvouwd. Tevcrcn had hil dat vcor zijn eigen regering reeds ge daan,, die eenstemmig wae in de opvat ting, dat de dcor de Scwj'etregering vcorgea telde prooedure niet aanvaard baar waa en dat meest worden vast gehouden aan do eis, vrije verkiezingen in geheel Duitsland aan alle verdere besprekingen te deen voorafgaan. Elke andere volgorde zou volgens een cffioiölo lezing het zelfbeschikkings recht van het Duitse vclk beperken ten gunste van een besohikking dcor vreemde mogendheden. Indien de Wes telijke mogendheden op de Russische voorstellen zouden ingaan, dan zou dat volgens de mening van dr. Aden auer betekenen, dat het let van Duits land tct object van de grote vier zou werden. „Dit ruikt te zeer naar een politiek van het Trojaanse paard", zo heet het in het regeringsbulletin. Een artikel in dit cfficisle orgaan zegt, dat het twijfelachtig schijnt cf de Scwjet-Unie belang beeft bij een com promis, dat mot de reohten van het Duitse vclk rekening hcudt. „Wie een koehandel met Duitsland wil over wegen, kon natuurlijk de kansen cp overeenstemming gunstiger beoordelen. Maar hij ziet ever het hoofd, dat de Egyptisch leger zal „met ijzeren arm" optreden Strijd tegen opstandige elementen Generaal Noguib heeft in een ra diotoespraak verklaard, dat het leger met „ijzeren arm" zou optreden tegen opstandige elementen, die 'de openbare veiligheid in gevaar zouden brengen, Hij waarschuwde de „eenvoudigen van geest" tegen agitatie van politieke groepen De arbeiders van Kafr el Dawar hadden blindelings saboteurs ge volgd, zonder zich rekenschap van hun daden te geven Degene, die zich zou verzetten tegen de resultaten van de staatsgreep zou zich reohtstrceks togen het land richten Men zou meedogen loos tegen dergelijko personen optre den De huidige veiligheidsmaatrege len zullen gehandhaafd blijven totdat de onderhavige hervormingen ingevoerd zijn, aldus Naguib De generaal richtte ook een krachtige waarschuwing tot de paohters, die sinds de staatsgreep hun pacht niet hadden betaald* Klach ten van wanbetaling zouden onderzocht worden en men zou zijn toevlucht tot krachtigs maatregelen nemen, in de huidige wereldpolitiek niet meer aanwezig zijn", zc zegt het bulletin der regering. Deze laatste niting heeft In Bcnn onmiddellijk weer de tegenstanders van een voortzetting van de huidige koers in het geweer gercepen. De socialisti sche partij, die er cok nu op aan blijft dringen een gesprek met Meskou niet uit de weg te gaan, vreest, dat de re- vcorwaarden voor zulk ecu handel gering van mening is, dat een herstel van Duitsland dcor middel van onder handelingen in het huidige stadium niet meer mcgolijk zon zijn. De sooia- liston zien dit eerder als 'n fiasco dan als een verdienste van de Europese politiek. Men kan don cok verwachten, dat de vcorbereidiqg van het Westelijke antweord aan Moskou hier weer leven dige discussies zal entketenen. Actie tegen opstandige activiteit in Amerika De Amerikaanse minister van justi tie. James Mao Granerey, heeft mede gedeeld, dat een program in behande ling is. dat een scherpere ccntróle cp opstandige elementen beoogt. Op een persconferentie zeide de minister, dat do „communistische dreiging tegen enze vorm van demooratie en de vrij heid" ernstig blijft. Rcy Cohn is be noemd tot adjunct van William Fa- ley, chef van de afdeling binnenlandse veiligheid. Met dit nieuwe program zon men niet cp het gebied der F.I.B. komen< dcch de resultaten van het speurwerk der F.I.B. zouden nauwkeuriger onder zocht worden, cm op deze wijze op standige activiteit aan het licht te brengen. Graaf Carlo Sforza f Graaf Carlo Sforza, oud-minister van Buitenlandse Zaken van Italië, is Don derdag te Rome overleden. De Italiaanse regering heeft Donder dagavond medegedeeld, dat wijlen graal Sforza Zaterdag (heden) een staatsbe-' grafenis zal krijgen. Minister-president de Gasperi en andere ministers, die met vacantie buiten Rome verblijven, zullen voor de teraardebestelling van hun voormalige collega naar de Itali aanse hoofdstad terugkeren. Sforza is 78 jaar oud geworden! Sinds Januari leed hij oan aderontste king Hij stond bekend als een der krachtigste voorveohters voor een ver enigd Europa. In Februari 1947 mi nister van Buitenlondse Zaken in het kabinet van do Gasperi geworden, heeft hij in de volgende vierenenhalf jaar het Noord-Atlantisch verdrag, het ver-1 drag van de E.R.P., het statuut van de Raad van Europa en hot verdrag van het plan-Schuman ondertekend; De ontwikkeling van de Benelux Gisteren zijn te Brussel twee verdra gen tussen Belgis, Nederland en Lux- xemburg ondertekend, waarmede we derom een stap is gezet op de weg van verdere toenadering tussen de drie landen in de riohting van een ecopoH mische unie. r Een daarvan betreft de samenwerking op het stuk van douanen en accijnzen in het Beneluxgebied. Het andere verdrag heeft betrekking op de wederkerige bijstand inzake de invordering van belastingsohulden. EISENHOWER OP VERKIEZINGSPAD Gedrukte volken helpen met „vreedzame middelen" De democratische senator Smathers, die in Florida in do Senaat vertegen woordigt, hoeft in een onderhond met de democratische candidaat voer het presidentschap Stevonscn gesproken ever het „verontruatende snccca", dat generaal Eisenhower heeft geboekt bij zijn tweedaagse verklezingaveldtccht in bet van oudsher democratische bolwerk der Zuidelijke Amerikaanse staten, het z.g. „solide Zuiden". Smathew heeft Stevenson verzocht cok in Florids te komen spreken, daar hij het, bij de huidige stand v0n zaken, mogelijk acht dat de republikeinen in deze staat in November a.s. de over winning rallen behalen. Reuters' diplomatieke medewerker Rsnkint te&rijfr, ES$w>kcw«w toespraak te Philadelphia, onder meert „de republikeinse candidaat veer het Amerikaanse presidentschap heeft sleohts een goringe concessie gedaan aan die Europese critici, die bezwaar hebben gemaakt tegen Eisenhowers op roep om do niet-Russische gebieden van de overheersing te bevrijden. Hij deed in zijn tcespraak te Philadelphia opnieuw een beroep op de Verenigde Staten om do verdrukte volken te heipon, dcoh deze maal vorklaarde hij nadrukkolijk dat deze hulp „sleohts met aanwending van vreedzame middelen" meeat worden verleend. Uit do vorklaringen van Eisenhower en Fester Dulles is gebleken dat de re publikeinen neg steeds vasthouden aan hun standpunt, dat oen loutere inper king van het agressieve cccomunlsmo onvoldoende is", Olifant ontsnapt uit Circus Een in het Beierse dorp Fleok ont snapte olifant uit het ourcua Grum- bach is voor do tweede maal gevangen en naar het circus teruggevoerd N» de eerste keer zag het dier kans ar oh opnieuw te bevrijden. De tweede keer werd hot dier ge vangen door het met voedsel en bet roepen van zijn naam te lokken Een vrouwelijke olifant, die uit Parijs zou worden aangevoerd, om de voortvluch tige mannelijke soortgeuoot te ver schalken, kon thuh blijven,1 „Waterman" met Ameri kaanse studenten vertrokken Zij zagen groot deel van Europa Ongeveer twee maanden geleden brachten twee Nederlandse emigranten schepen ongeveer 1600 Amerikaanse mannelijke- en vrouwelijke studenten naar Rotterdam, die van deze 6tad uit zich ever geheel Europa verspreidden tct zelfs in Joegoslavië toe. Vertrok Woensdag de „Grote Beer" iweer naar de nieuwe wereld, met aan boord 798 studenten. Donderdag was het de „Waterman, die met ongeveer 800 studenten het spoor van de „Groo- te Beer" heeft gevolgd. Werden de studenten cp de reizen naar Europa cp de hoogte gebracht van de sociale, economische en politieke omstandig heden van diverse Europese landen, op de thnisreis zullen de opgedane ervaringen werden uitgewisseld en aan een discussie werden onderworpen. Daarnaast werdt de tijd aan boord ge kort met uitvoeringen van klassieke muziek dcor een Leids studenteaqoin- tet en moderne muziek door een Ame rikaans studentendansorkest. Ook wor den er films vertoond. De bij Egmond gestrande Poolse trawler vlot gesleept Na enige vergeefse pogingen is Vrij dagmorgen even voor half vijf de Dinsdag bij Egmcnd gestrande Poolse trawler „Drczd" uit Gydnia door drie sleepboten van het bureau Wijsmuller hit IJmuiden bij 6pringtij vlet gesleept, pit was de laatste kans, die de sleepbo ten deze maand kregen, omdat er nu voldoende water onder het schip kwam cm het in'één ruk over de drie banken te trekken. Een Donderdag, bij hoog water ondernomen poging had in zo verre succes dat het schip tien meter verder naar het water toe getrotcken was. De drie sleepboten hebben het vaartuig naar IJmuiden gebracht, waar het gerepareerd zal werden. Het ge- strando schip oefende een grote aan trekkingskracht uit cp de bevolking van Egmcnd en op de tonristen. die in groten getale kwamen kijken. Een zet baas van een consumptief ent je maakte hierdoor, ondanks het minder gunstige weer, buiten verwachting gcede zaken. Dit meevallertje is, dcor het wegslepen yan het vaartuig, nu weer voorbij» Tragisch ongeval te Klazinaveen Vrouw gedood door aan rijding met auto Zij zou volgende dag emigreren In de Langstraat te Klazinaveen is de 54-jarige mevrouw Groenewcld, wenende te Zwartemeer. Donderdagmtd-j dag dcor een auto aangereden en ge- dcod. Mevrouw Groenewcld reed mat een fiets ever de Langstraat. Nabii de [wening van de landbouwer J. Bentum stak zij plotseling de weg over. Naar ooggetuigen verklaarden, heeft zij al vorens over te steken niet achterom gekeken. Een haar achteropkomende personenauto, bestuurd dcor de han delsreiziger K. uit Groningen, kon haar niet meer ontwijken, zodat zii werd gegrepen en kwam te vallen. Mevrouw Groenewcld werd zwaar ge wend aan het hoofd en overleed en kele minuten na het cngeval. Een di rect ontboden arts kon even later slechts de dood constateren. Het ia gebleken, dat mevrouw Groenewold van plan was een afscheidsbezoek blij de familie Bentum te brengen, cmdat zij Vrijdag met haar man en kinderen naar Brazilië zou emigreren. Talrijke niet-bonafide „leraars" aan het werk NEEM EN LEES Bijbelgedeelten voor elke 7 t/m 13 September ,In het Noordwesten van Guate mala is hot Woensdag tot een schiet partij gekomen tussen landarbeiders en ambtenaren. Troepen maakten een ein de aan het gevecht. Twee personen wer den gedood en elf raakten gewond. Mort demonstreerde tegen de agrarische hor-1 vormingen De koffieplanters zijn ge kant tegen de nieuwe wet van de link se regering, volgens welke het prlvé- la.jdb^riv K.ogchcycu zal worden. De praktijken van sommige oplei dingsinstituten en particulieren, die on der allerlei voorwendsels leerlingen aan trekken vcor stadie voor het Midden standsdiploma. worden misleidend en gevaarlijk geacht. Dit werd medege deeld tijdens een persconferentie. be legd dcor de commissie van overleg van de Middenstandsvakcealralen en de ocntactraad van de samenwerkende stichtingen vcor onderwijs en ontwik keling van de detailhandelaren en ambachtslieden. Uitdrukkelijk werd verklaard. dat deze waarschijwing lang niet alle insti tuten en leerkrachten cmvat. Er zijn echter tal van elementen, die argeloze oandidaten met 6chcne beloften geld uit de zak te kleppen, zonder dege lijke opleiding te geven. Jaarlijks moeten 20.000 oandidaten vcor het Middenstandsdiploma worden opgeleid. Bijna de helft hiervan zakt. Dit grete percentage is volgens de or ganisaties vcor een met gering deel te wijten aan malafide praktijken. Het enderwijs in Nederland is vrij. Vcor opleiding van leerl-ngen voor het Middenstandsdiploma -s tot cp heden geen omschreven bevoegdheid vereist. Hiervan werdt ernstig misbruik ge maakt. Treurige toestanden Men heeft aanbiedingen onderzocht, "waaruit bleek, dat bijvoorbeeld een 17-jarige jcngeman, die zelf het diplo- K.L.M.-openingsvlucht naar Mexico City Prins Bernhard vliegt mee Z.K.H. Prins Bernhard zal de ope- mf.gsviucht thee make O van de nieuwe K.L.M.-verbinding naar Mexioo City. De eerste vlucht wordt gemaakt op 27 October aanstaande. De Prins zal in Mexico aanwezig zijn bij de opening van de Nederlandse tentoonstelling al daar, die zal worden verrioht door de Mexicaanse president. Z.K.H. Prins Bernhard zal de vlucht mede maken, in gezelschap van leden van de directie van de K.L.M. De DC-6 machines, waarmede dez£ wekelijkse dienst zal worden uitgevoerd,1 vliegen in 30 uur van Amsterdam via Montreal en Monterey in Mexico naar de hoofdstad Mexico City In verband met do grote Neder landse tentoonstelling te Mexico zal de KL.M., voorafgaande aan de regel matige dienst twee speciale tentoon- stellingsvluohten in da dienstregeling opnemen, welke op reap'. 14 en 21 Ootober op Schiphol aanvangen. FINANCIEEL NIEUWS UITGIFTE DER BANK VOOR NED. GEMEENTEN De N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten stelt op Vrijdag 12 Sept. a.s. de inschrijving open op f 10 millioen 4Yi 30-jarige obligaties tegen pari, waartoe vrijwel alle grote banken als guichet fungeren. Reeds is een gelijk bedrag op inschrijvings- voowaarden geplaatst. De opbrengst van de lening is bestemd om te wor den uitgeleend voor financiering van nieuwe kapitaalsuitgaven en consoli datie van vlottende schulden aan de gemeenten en eventueel andere pu bliekrechtelijke of semi-publlekrech- telijke lichamen. (Het geplaatste aandelenkapitaal der Bank beliep op 1 Januari jJ. f 6.850.000, waarvan de Staat de helft bezit en de andere helft in handen is van provinciën, gemeenten en an dere publiekrechtelijke lichamen. Op 1 Juli j.l. beliep het totaal bedrag, dat aan vaste leningen uitstond, f 428.171.976, waarvan f 421.577.041 aan gemeenten). HOOG WATER TE ZIERIKZEE 6 t/m 12 September ma had behaald, zich ala lowar cp- wierp. Vcorts maakte een kapper, ten keste van een bonafide ieraar, een aardige bijverdienste met de oplei ding, hcewel de vrucht daarvan nihil was. Zelfs leraren van modevakscholen namen do middenstandscpleiding op zich Waren deze zaken van min cf moer plaotaelijke aard, ernstiger zijn de aan biedingen van vele colporteurs. jjlie een jenge middenstander voor e>en ..op- leidingsccntract" trachten te vangen. Gesuggereerd wordt, dat een diploma werdt gegarandeerd, dat deze cursus speciaal «cor „domme leerlingen" Is, dat gencemde cursus verlaagd examen geld cplevert, dat slechts een uur per week studie ncdig zal zijn. of dat de cursisten tijdens de studie vrij van milita<re dienst zullen zijn. Vaak cok werdt door colporteurs verteld, dat men via de cpleid'ng direct een eigen zaak zal kunnen beginnen en dit, waar de Vestigingswet Kleinbedrijf eisen stelt aan vakbekwaamheid, han delskennis en orediet waardigheid vcor vele branches. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Romeinen 12 Romeinen 13 Romeinen 13 Romeinen 14 Romeinen 14 Romeinen 15 Romeinen 15 dag 9-21 1-10 11-14 1-12 13-23 1-13 14-33 BROEDENDE KWARTEL TE OOSTERLAND In zijn perceel uien aan de Ram- pertsendijk trof de heer J. van der Werf een broedende kwartel aan, zittend op een achttal eieren. Om drieërlei redenen ia deze vondst uiterst zeldzaam. In de eerste plaats is een kwartel in het Westen des lands al een zeld zaamheid, maar daarnaast is het voor deze vogel wel bijzonder laat om te broeden. De vaklitteratuur geeft aan als broedmaanden Juni- Juli „en nog wel later". September is dan echter wel heel laat Ten slotte broedt de vogel doorgaans in graan- ^of hooiland en niet in uien of andere gewassen. De heer J. Vijverberg te Noord- gouwe is van de vondst op de hoogte gesteld. Hij zal de deter minatie uiteraard op juistheid tetsen en wellicht de vogel foto graferen. De gelegenheid hiervoor bestaat daar de heer van der Werf de vogel rustig laat broeden. Een oordeel is als een schot, i dat vaak de schutter treft en f niet het doel. 4 WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: Enkele buien Wisselende bewolking met enkele buien; zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen; weinig ver andering in temperatuur. 7 Sept Zon op 6.02, onder 19.14. Maan op 20.00, onder 10.41. 8 Sept. Zon op 6.03, onder 19.11. Maan op 20.21, onder 12.07. Laatste Kwartier: 11 September. TIJDEN HOOG WATER Zaterdag 6 September Brouwershaven 4.04 16.28 (laag water =fc 6 uur later) Brulnisse 4.37 16.49 (laag water 6 uur later) Renesse 3.44 15.56 (laag water =t 6 uur later) Wcstenschouwen 3.39 15.51 (laag water 6 uur later) Wemeldlnge 4.57 17.15 (laag water ±5% uur later) Hansweert 4.33 16.40 (laag water zt ruim 6 uur later) Vüssingen 3.01 15.13 (laag water :fc 6 uur 15 min. later) Terneuxen 3.31 15.47 (laag water A 6 uur 15 min. later) Tholen 4.47 16.59 (laag water 6% uur later) Antwerpen 5.05 17.17 (laag water zt 7 uur 7 min. later) 6. 4.48 van. 16.59 non. 7. 5.27 van. 17.38 n.m. 8. 6.01 v.m. 18.16 n.m. 0. 6.38 van. 18.51 non. 10. 7.19 van. 19.36 n.m. 11. 8.02 van. 20.23 non. 12. 9.00 van. 21.39 non. Laag water: 5H uur later. Spring tij: 6 en 21 September. Doodtij: 13 en 2Ê September. Lachen of huilen? En Sara zeide: „God heeft mij een lachen gemaakt; al wie het hoort zal met mij lachen". Gen. 216. Ja, werkelijkI Dat staat in de Bij bel: dat God een lachen doet ont staan op deze wereld. En dat is maar gelukkig, dat het zo in de Bijbel staat. We zijn als mensen het lachen aar dig verleerdl Hoe heerlijk is het, om een kind nog eens te zien lachen. Kinderen kunnen dat nog zo van harte, zo eerlijk. Maar bij ons als grote mensen wil het niet meer. Het lachen is langzamerhand verzuurd. Kinderen weten nog niets: daarom kunnen ze nog lachen. Maar de gro ten hebben teveel van het leven ge zien, en daarom kunnen ze niet meer lachen. Krampachtig doen de mensen er nog hun best voor: om die kunst nog eens te leren. Ze maken een „lach film" en met grote letters moet er aangekondigd worden: Lachen 1 men sen, eindelijk kan je eens lachen. Of ze maken een krant, die „De Lach" heet. En dan moet het al een heel smerige krant zijn, voordat iemand er naar grijpen wil. Nee, we hebben het verleerd. En het is maar een droevige conclusie: het echte, eerlijke lachen, wat een mens van ganser harte doet, floreert hier op deze aarde niet! Daarom staat er nu in de Bijbel, dat God een lachen geeft. Het echte lachen moet van boven komen. En het wonder is: het kómt ook van boven. Zo spreekt Sara ervan, als God het wonder in haar leven gedaan heeft. Al jaren had God aan Sara een kind beloofd, maar ook: al jaren had Sara gedacht dat het wel niets zou worden zou. Een vrouw van ongeveer negen tig jaar kan toch geen kind meer krijgen? Ik zal niet zeggen, dat Sara daar helemaal ongelovig tegenover heeft gestaan, m»ar ze was er dik wijls twijfelmoedig En dan komt God. En dan doet God precies zoals Hij het had be loofd, staat er heel nadrukkelijk in dit hoofdstuk. God belooft heerlijke dingen, zulke heerlijke dingen, dat het bijna niè.t te geloven is. Maar het gebeurt toch! Daarom lacht Sara voor het eerst van haar leven die diepe, echte lach: omdat het wonder gebeurt! omdat God doet, wat Hij heeft beloofd. Het lachen van Sara over de ge boorte van haar zoon Izaak, was echter slechts een schaduw van dat lachen dat God deed ontstaan door de geboorte van Zijn eigen Zoon: Jezus, daar in de stal van Bethlehem. Toen is het echte lachen pas begon nen. Toen werden de schulden ver zoend aan het kruis, en toen werd de dood „verslonden tot overwin ning". Met het Evangelie van de Here Jezus doet God weer het echte lachen ontstaan op deze wereld. De lach van verbazing en verrukking, omdat Hij de schulden vergeeft, aan ieder die naar Jezus gaat als Hei land, de lach van de diepe dankbaar heid dat er weer een leven mogelijk is, voor wie zijn leven had verspeeld. Dat Evangelie van de Here Jezus kan U ook op een andere manier aan het lachen brengen. De andere lach is de lach van het niet-willen- gelo ven. Zo lachten ze er op de Pinkster dag al om. Zo lachten ze om Paulus, als Paulus met het kruis van de Here Jezus aankwam als enige troost in leven en sterven. Zo maakt dat Evangelie van Jezus op .twee manieren een lachen: óf we lachen de verwonderde, dankbare lach van het geloof, óf we lachen er om, omdat we er eigenlijk geen woord van geloven. Ik heb hier boven gezet: Lachen of huilen? Ook dat laatste woord komt in de Bijbel voor. Er is een plaats van „geween" (dat is: huilen) en „tandengeknars". Dat is de plaats van het eeuwig telaat, en de eeuwige veroordeling. Daar laat God de men sen huilen, die vandaag de lach van het geloof niet willen meelachen. "Wat wilt U eigenlijk, en waar is uw leven op gericht: lachen of buitefc? K.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1