1KB Rector Dr. J. J. Westendorp Boerma vierde zilveren jubileum De Verkeerde Vrouw RUTRANEX Stad en Provincie PLECHTIGHEID IN HET Z1ERIKZEES LYCEUM WEK DE GAL IN UW LEVER OP Fa. Joh. den Boer GEMEENTERAAD BURGH Geldlening met de gemeente Zlerikzee voor woningbouw Toewijzing premie woningverbetering Garantie voor Schoolsportdag Nieuwe regeling B.L.O. vastgesteld Vorige veek kwam de gemeenteraad in spoedeisende vergadering bijeen on der voorzitterschap van burgemeester /van Cittera. Na de opening wijdt de voorzitter enige gevoelvolle weerden aan de na gedachtenis van de onlangs overleden aeboonhoudster van bet gemeentehuis, oierr. J. Zijta-v. d. Klooster, die hier aan vele jaren haar beete krachten heeft gegeven. Het stemde spr..triest, dat zij, die haar Uak steeds ernstig opvatte en consciëntieus uitvoerde, op zo jenge leeftijd is heengegaan. Met dankbaarheid zal steeds aan haar wor den teruggedacht. Tot do ingekomen stukken behoorde c.a. een verslag van onderzoek van leerlingen van de O.L. school docr de schoolarts. Geldlening De voorzitter deelt mede, dat deze vergadering in hoofdzaak is belegd om te beslissen over het aangaan van een geldlening met de gemeente Zie- rikzee, enerzijds ter consolidering van aog ongedekte schulden voer de Wo- ningwetbouw 1950, anderzijds ter ver krijging van gelden voor de nog nieuw te bouwen Woningwetwoningen. B. en W. stellen voor met de gemeente Zi*- rikzee een lening aan te gaan van 85.000. Het toegewezen bouwvolume, nl. een viertal woningen, zon dan kun nen worden geëffectueerd. De heer Bouwman vraagt of het niet beter zou zijn thans 3 woningen te doen houwen en er 1 in reserve te houden vcor hen, die met Rijkssubsidie willen bouwen, daar het toegestane volume voor do jaren 1951 \.m. 1953 geldt. Tevens zcu hij gaarne vernemen cf er naast de andero neg vier Wo ningwetwoningen gebouwd kunnen wor den. De voorzitter antwoordt, dat naast do reeds gebouwde woningen nog plaats is voor 3 nieuwe. Voer een vierde zoa een andere plaats gezooht moeten worden. De gemeente beschikt nog wel over bouwgrond, maar om gohool terrein bouwrijp to maken voor 1 of 2 weningen zou te veel kosten. Daarmcdo zou men beter kunnen wach ten tot or con blok van 5 of .meer Dameskleding vormt strijdvraag in Vorarlberg Preciese mannen en verontwaardigde vrouwen „Wij stellen het zeer op prijs, me vrouw (mejuffrouw), dat U zioh aan- gotrokken gevoelt tot onze mooie bcr- gon cn meren en dat U daarom beslo- ton hebt ow vacantia in onze omge ving door te brengen", begint een door „Do mannen van Vorarlberg", In Oos tenrijk, ondertekende en tot dames- tooristen gerichte circulaire. „De in woners van Vorarlberg zijn verheagd U to mogen begroeten. Doch de moge lijkheid bestaat dat U niet zo goed bekend bent met de gewoonten van ouzo provincie. Wij nemen daarom do vrijheid U er op te wijzen dat men er lil Vorarlberg zeer veel prijs op stelt dftt do vrouwen en meisjes zioh fat soenlijk kleden. Wij veroorloven het ons daarom' U to verzoeken uw kleding tijdens uw verblijf in ons midden zodanig to kie nen, dat deze op dit punt niet aan nritiok onderhevig zij. U zult, aldus handelende, de reputatie vannw eigen land onder onze bevolking verhogen" Het resultaat van deze circulaire van „Do mannen van Vorarlberg" ifl ge weest dat de Oostenrijkse toeristenbn- ronux zeer vele verontwaardigde pro testen hebben ontvangen Vrouwen vfln vorschillende nationaliteiten proteste ren er tegen dat het mogelijk zou zijn uit de circulaire te lezen dat zij, niet In Vorarlberg zijnde, zioh „onfatsoen lijk" zouden kleden Verkeersongeval eiste twee slachtoffers Woensdagnacht omstreeks half een is de bijna 19-jarige ongehuwde mo torrijder H. Pompert, wonende in 01- debroek, op de Rijksstraatweg te Wo- zep (gem. Oldebroek) door nog onbe kende oorzaak tegen een geparkeetdo truck met oplegger van de fa. Berende nit Groningen opgereden. De motorrijder en de ongehnwdo 27- jarige dno-passagier J. Eckelboonz, bakkerskneoht te Oldebroek, werden op slag gedood. De motor, die ondec de vraohtonto was gesohoven werd geheel vernield Man viel uit de trein Do 62-jorigo Mcindert Hcidsma, ot- peditcur bij do PTT nit Leeuwarden, is bij Stobbcga uit do postwagen ge vallen van do trein, die om 13.30 unr nit Leeuwarden was vertrokken. Hij kreeg ernstigo verwondingen. Het on geluk gebeurde, toen H een schakelaar aan de achterkant van do laatste wagsu wilde omdraaien. Hij is vermoedelijk gestruikeld en door de deur in de achterwand van deze wa'gen naar bui ten gevallen. Zijn collega's trokken on middellijk aan do noodrem. Een arts, dio zich in do trein bevond, verlecndo de eerste hulp. De trein had een half unr vertraging. Do toestand van Hcids ma, dio naar hot zlokcnhuis van Hoe ren veen is overgebraoht, i» ernstig. woningen tegelijk sou kunnen worden gebouwd* De heer v. d. Klooster aoht het bcuwryp doen maken van een nieuwe atrcok grond veer de Woningwetwo ningen geen bezwaar. Hij meent dat tcch eerst de gemeente voor meet gaan alvorens eventueel particulieren daar verder gaan bouwen. De heer Bol kenbaas wil, afgezien v&n de plaats der woningen, de lening aangegaan zien. Thans heeft de gemeente nog de kans, een volgend jaar misschien niet. M.&.S. besluit de raad tot het aangaan van de lening over te gaan. terwijl tevens wordt besloten het be sluit, in een vorige vergadering ge nomen inzake het aangaan van een lening met de Bank voor Nederlandse Gemeenten voor de woningbouw, in te trekken, indien het zo juist genomeu besluit werdt goedgekeurd. Premie woningverbetering Dan komt in behandeling een aanvraag van de heer A. Kentert waarin deze verzoekt in het genot te worden gesteld van een premie voor woningverbetering. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. niet afwijzend staan tegenover dit verzoek. Betrokkene zoo voor een maximum-uitkering in aau-< nier king kunnen worden gebracht va a f 1400, hetgeen neerkomt op een ge meentelijke bijdrage in deze ten be drage van f 446,67. Do heer Duson vraagt of B. en W. het recht hebben wijziging aan te bren gen in de verbetering van de betrek kelijke woning. Dezo woning is altijd vochtig geweest. Z.i. wordt thans de vloer niet hoger gelegd en zal het dus een natte boel blijven. Na verloop van tijd zal betrokkene dan weer voor kosten worden gebracht. De voorzitter is van meDing, dat dit een zaak voor de Centrale Dienst is. waarop de heer van der Klcjostjör opmerkt, dat de Centrale Dienst maar een adviserend liohaam is en dat B. en W. betrokkene daarop kunnen wijzen. Besloten wordt dan ook, dat een en ander doorgegeven zal worden aan do Centrale Dienst voor opnamo van oen cq ander. Do hoor Bouwman vindt hot een mooi idee om een bijdrage vcor dit doel te verlenen, maar hij vraagt zioh af wat dit eventueel voor de gemeente in de toekomst zal kannen gaan kos ten. Hij meent dat wel meerdere per sonen daarvoor in aanmerking kunnen werden gebraoht en kan de gemeente dit risico dragen? Op de daur komt al lee ten laste van de gemeente en het Rijk De voorzitter is hot met spreker eens, maar daartegenover staat, dat do gemeente op zijn begroting een post kan aittrekken voor dit doel, zedat men dus dezo zaak kan limiteren. In grote gemeenten komt dit ock voor. De heer van der Klooster meent dat de heer Bouwman in dezo te sceptisch is. Herhaaldelijk is in de raad al naar veren gekomen hij de bouw van Wo ningwetwoningen, „als de meDsen zelf maar bouwden". Nu kan men een be tere woning krijgen in de gemeente, daarenboven komt oen woning leeg. Men moet dergelijke gevallen z.i. sti muleren. Indien een vijftal aanvragen voor dit doel in zcu kernen zou dit een hedra0, van even f2000 betekenen veer de gemeente. Men moet ook in het ccg houden, dat als men particulier meet bouwen, vocral voor verhuur, men daarvoor zeer hang is. omdat dit alles veel te duur komt. Dc heer Duson ziet het geval-Kentera gemakkelijk liggen voor do gemeente Docr een premie in dit geval te verle nen komt een andere woning ven waarover men dan weer beschikken ken Indien geen verbouw van het pand zon plaats vinden, zou men toch over moeten gaan tot cnbewcopbaar-» verklaring. Met algemene «temmen wordt daarna besloten aan aanvrager, indien deze een premie uit het z.g.a. „T-fonde" krijgt toegewezen, ock van gemeentewege een premie toe to kennen, een en ander volgens de be staande richtlijnen in deze. lngeionden mededeling IS FANTASTISCH COSO IN HILPT ZKKKRII Garantie Schoolsportdag eV'iVlt'iiti'.'lliil'it lih'iiClllU De voorzitter deelt mede, dat van de regedlngsoommlssie schoolt/pcrtdag 1952 een verzoek is ingekomen tot hot stellen van een garantie ten bedrage van f 0,50 per kind, hetwelk aan deze sohoolsportdag heeft deelgenomen. Aan gezien de betreffende commissie het garantiefonds in het geheel heeft moe ten aanspreken hebben B. en W. ge meend vcor te moeten stellen dit ver zoek in te willigen. Een en ander zcu vcor de gemeente kemtn te staan op een uitgaaf van f 13,Met alge mene stemmen wordt hiertoe besloten. Eveneens wordt hierna m.a.6. vast gesteld een nieuwe gemeenschappelijke regeling inzake het buitengewoon la ger enderwijs. Vervolgens wordt m.a.s. besloten de uitkering ingevolge de verordening re gelende het toekennen van een tijdelijke tegemoetkoming in de kosten wegens verzekering tegen de kesten van ziek te of ongeval aan een deel van het ge- meentepersoneel, te verhogen van f 50 tot f60. een en ander vcor zoveel be treft het dienstjaar 1952. (Slot volgt)* ZIERIKZEE Het Theater Abeen op de Kermis Onder de attracties welke dit jaar op de kermis zijn gearriveerd, bevindt zioh ook het Theater Abeen, dat een standplaats gekregen heeft op het Ha- venpleiu. Na«6t het optreden van tra pezewerkers, een koorddanseres, een le- lepaath en clowns verdient vooral de aandacht het optreden van Jaok La- dero, bijgenaamd het evenwichtswonder, die verbluffende staaltjes van jongleer- kust op de losse ladder laat zien. Deze jongeman een zoon van de eigenaar trad en treedt op in vereohillendo gezelschappen, o.a. bij de Variété Fin- ket-Faveur en hoopt het volgend jaar naar Amerika te vertrekken, waarheen hij zijn zuster hoopt te volgen, die daar al enige jaren optreedt, na eerst in vele 6teden van Europa, o.a, in het circus Strassburger te hebben gewerkt lu Amerika treedt zij thans op als „Miss Lonl" In circus RingUng Bros, Barnum en Bail) en vaak voor de tele visie Ook vervult tty een rol in de film „The great show of the earth", die thans ln Engelend draalt en bin nenkort naar Nederland komt. Haar opleiding kreeg zij van haar vader, waarmede weer eens bewezen la dat uit het milieu der keruilsthoaters vaak goede artisten voortkomen en het daar vertoonde van goede kwaliteit kan zijn* Gelet op het succes en de grote be langstelling die het theater in andere plaatsen van ous land genoot, mag ook hier een druk bezoek verwacht worden, want de naam Abeen waar borgt een op hoog peil staand pro gramma. RENESSE „Luctor et Emergo" maakte een mooie reis Slotconcert na druk Zomerseizoen Na een drukke zomer heeft het fon- fareoorps „Luotor et Emergo" alhier het er £atcrdog jl. ©ena van genomen. Reeds om vijf uur des morgens werd gestart voor een reis naar Amsterdam. Daar aangekomen, word eerst een be zoek gebracht aan de vlieghaven Schip hol, waar men enigszins een idee kreeg hoeveel mensen er dagelijks de luoht ingaan. Na de middag werd een rond vaart gemaakt door de Amsterdamse Onderscheiden met erepenning der stad Zierikzee Op ondubbelzinnige wijze hebben verschillende sprekers Woensdag middag bifjk gegeven van hun waardering voor de figuur van Dr J. J. Westendorp Boerma, die op 1 September j.I. vfjf en twintig jaar aan de Middelbare school te Zlerikzee verbonden was. In 1927 werd hfj benoemd tot leraar aan de toenmalige R.H.B.S., in 1938 volgde zjjn benoeming tot directeur en In 1946 tot rector van het Lyceum, zulks in verband met de karakterwfjzlging der school. De officiële hnldigingsplechtigheld vond plaats in de gymnastiekzaal, waar talrijke autoriteiten zich hadden verzameld, alsmede het leraren corps, de leerlingen en een aantal oud-leorlingen* Wetenschap en Techniek Nieuw systeem van filmprojectie bij daglicht Ten t©hoev© van de voorlichting en dc pnblioiteit van dc Caltex-Petro- lemumaatschappij is in Nederland een nieuw systeem voor filmprojeotie bij daglicht ontwikkeld. Dit systeem werd dezer dagen voor teohnici en andere belangstellenden mot succes gedemon streerd. In de cohJne van een gesloten be4 stelauto is een filmprojector opge steld. In de achterwand van deze wa gen is oen dio-plasticschercn aange- braoht. Do projector werpt het beeld via een speciale voortlons op een spiegeltje, dot dit beeld cp het dia- soherm werpt. Door de spiegel wordt omkering von hot beeld voorkomen. Rond het sohorm staat do vierdelige zwartgesohildordo achterwand van do wagen als een koker opgesteld. Docr hot op deze wijze projecteren van films is hot mogolijk gebleken een volledige voorstolling tij daglioht to govon. Do gcholo wagon kan mot vier hydraulisohe, ingebouwde dommekrach ten omhoog werden gebracht, waar door een breed goziohtsvold vnn een groot publiek gegarandeerd is. Do film wagon is zodanig ingorioht, (lat hij oo'k nis projooticcabino voer voorstellingon op groter dcek bij duis ternis kan worden gebruikt. Dc ooh- tcrwand is met enige handgrepen to vcrwijdoren. Do projeotiortnfol wordt dan rijdende naar de aohterkant ge bracht. De conrector van het Lyceum, de heer J. M. T. Hefting, belichtte uit voerig de figuur van Dr Westendorp Boerma, die het schuwt zelf naar vo ren te treden, wars als hij is van eer betoon. Niettemin was spr. van me ning, dat het de jubilaris toch goed zal doen, door zijn medewerkers te worden gehuldigd. Hij schetste daar op Dr Westendorp Boerma als een goed collega, die zijn collegiale ver bondenheid uit de tijd van zijn le raarschap prolongeerde, toen hij tot directeur en later tot rector werd be noemd. Altijd wist hij ontstane moei lijkheden tot een bevredigende op lossing te brengen. Onder de indruk was spr. van het vele door de jubi laris verrichte werk. Het rector schap brengt velerlei beslommerin gen met zich mee. Daarnaast even wel vond Dr Boerma tijd en werk kracht uitvoerige publicaties het licht te doen zien. De jubilaris, als man van wetenschap, schreef geen woord of het is verantwoord, aldus spr. Daarnaast memoreerde hij het voor treffelijke werk van de jubilaris ten bate van Zierikzee en de cultuur, In allerlei corporaties wordt aan zijn oordeel grote waarde gehecht en het eigenaardige is zo vervolgde spr. dat men „nooit de indruk heeft, dat U het druk heeft". Spr. achtte dit voort te vloeien uit een systematische werkindeling, een neiging die ook Dr Boerma's liefde voor het schaakspel verklaart. Tenslotte deelde spr. mede dat de Inspecteur bericht van ver hindering had gezonden. De heer B. Raap, sprekend namens de leerlingen, gaf uitdrukking aan het vertrouwen dat deze altijd stellen in de „baas". Sprekend namens de oud-leerlin gen onderstreepte de heer M. J. bij de Vaate het spijtige feit, dat het „short of memory" bij de leerlingen, vooral op historisch terrein, een grote rol speelt. Dit doet echter geen af breuk aan de grote dankbaarheid die de oud-leerlingen gevoelen als zij aan hun schooltijd terugdenken. Die dankbaarheid wordt vooral gevoed door de herinnering aan de rust en de tact, waarmede Dr Westendorp Boerma steeds met de jeugd wist om te gaan. Rectorschap ln goede handen De heer R. Gerritsen, sprekend na mens 't college van curatoren, brècht de jubilaris dank voor het in het be lang van de school verrichte werk en concludeerde dat het rectorschap bij Dr Westendorp Boerma in uit stekende handen is. Spr. bood mevr. Westendorp Boerma een bouquet bloemen aan en de jubilaris een kist sigaren. De heer M. Doeleman H.Jzn. prees het werk van de jubilaris als voor zitter van het schoolfonds. Als blijk van waardering voor de voortreffe lijke opleiding, die de jeugd aan het Lyceum wordt gegeven en het werk dat Dr Westendorp Boerma verricht ln het belang van Zierikzee, bood hij een ets aan van de Nobelpoort Namens het college van B. en W. bracht loco-burgemeester Gerritsen Dr Westendorp Boerma hartelfjk dank voor het vele belangrijke werk dat hij in het belang van Zierikzee verrichtte. Het aanbieden van de ere-penning van de stad Zierikzee vormde daarna een der hoogtepunten van de huldigingsplechtigheid* In zijn dankwoord merkte de jubi laris op, bevangen te zijn door een groot gevoel van dankbaarheid en beschaming over de vele hem toe gezwaaide lof. Hij achtte het jubi leum toch ook weer „niet meer" dan een kwestie van uithoudingsvermo gen en goede verzorging, waarvoor hij zijn vrouw dank bracht. Het deed spr. evenwel groot genoegen te kun nen constateren, dat de school, ook buiten Zierikzee, een uitstekende naam heeft. Hij schreef dit toe aan het lerarencorps en het personeel, dat met grote toewijding werkt aan de onderwijs- en verzorgingstaak. Verder prees hij de goede kwaliteit van de schoolbevolking. Doorgaans was en is de schooljeugd ijverig en kan de vergelijking met jeugd van elders glansrijk doorstaan. Spr. be lichtte daarna nog enkele lastige fa cetten van het rectorschap, waarbij de functie van bemiddelaar tussen verschillende partijen, steeds veel overleg en tact vordert. Tenslotte sprak de jubilaris de hoop uit, dat het hem gegeven zal zijn nog lange tijd samen te werken, om de school op het goede peil te hou den. Velen maakten daarna van de gelegenheid gebruik de heer en me vrouw Westendorp Boerma geluk te wensen. Kanselier Adenauer h©eft een be roep op het West-Duitse parlement gedaan om do conventies van Bonn en da defensie-overeenkomsten te ratifi ceren vóór het Franse parlement. De Duitsers diendon in deze voor te gaan. Donderdag zon voor het eerst de nieu we parlementaire commissie voor de Europese defensie do verdragen behan delen. Ingezonden mededeling V zult 'b morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een Uter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLBTJES om die Uter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal to doen stromen. Eist Carter'a Leverpllletjea. grachten, hetgeen buitengewoon inte- reeeant was. Allen waren verhaaadover het grote aental bruggen en grachten dat de hoofdated telt! Vervolgene werd nog ttn uurtje gewandeld en gewin- keld. De terugtocht ging o>er Sohe- veningen en Den Haag, waar nog enige bezienswaardigheden bewonderd werden.' Uiteret voldaan keerde het 'gezelschap om ©lf uur in de gemeente terug. Dat een muziekgezelschap het over het algemoen druk hooft, be wet» „Luo tor ©t Emtrgp" Maandagavond weer toen het een muzikale rondwandeling maakte ter gelegenheid van de ver jaardag van 1I.K.H. Prinooe Wilhel- mina. Tot besluit van de reeks eomer- oonoorten geeft het gezelschap aj». Za terdag te h«lf 8 een concert in de tent* ELLEMEET Woensdagmiddag geraakte aan de Kuierdamseweg alhier een vrachtwagen geladen met grond, van de vervoer der v. d. SI ikke uit Reuease, door on bekende oorzaak in een sloot. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. OOSTERLAND Herbouw van landbouwschuur In het kader van dc Wederopbouw Boerderijen zal de volgende week een landbouwechuur voor rekening van de heer J. J. G. Brouwer alhier, naar ontwerp van het architectenbureau ontwerp v.h* architectenbureau Donke laar en Bodegraven worden aanbesteed. De voormalige schuur is tijdens de Septemberetorm in 1944; ongeveer een derde bleef nog 6taun, dat dichtge maakt, nog dienst heeft gedaan. We gens het open waaien dor grote deuren aan de Westgevel had de 6torm vrij spel, en was het gedeelte der schuur spoedig in elkaur gezakt. De hofstede „De Zeijler", waor deze bouw zol plaats hebben, ontleent zijn naam aan do mcestoof „De Zeijler" dio op dez© plaats was gevestigd en tot het begin van deze eeuw als zodanig dienst deed. Naar wij vernomen znllen de 4 gezinnen, die woonaohtig zijn in een blok van Tuindorp als volgt worden ondergebracht tijdens de herstellings werken: Twee zullen gaan wonen in het Dorpshuis, één in het gebouw van het Groene Kruis achter do kerk, ter wijl do vierde bij famliio gaat inwo nen/ 1 Ingezonden mededeling "COaSEITCM rijn bq ons verkrijgbaar voor alle figuren Zierikzee ANNA-JACOBAPOLDER Door vertrek van de heer W K. Knuist is de betrekking van organist in de Ned Herv. kerk te St. PhilipB- land vacant De heer Knuist is plm. 15 jaar als zodanig werkzaam gewesst. Naar uit betrouwbare bron wordt ver nomen, heeft nog niemand zich voor deze betrekking aangemeld. Met ingang van hall September 1952 is lrcnoemd als ambtenaar op de euikerbietenfabriek te Steenbergen, on ze dorpsgenoot de heer J. Bossors. Ook in deze gemeente werden verleden weck in enkele percelen nog aardbeien geplukt. FEUILLETON 64 Oorspronkelijke roman door MAARTJE ZELDENRIJK Bep ging zitten in een der stoelen en wuifde met haar hand. „Het hin dert niet. Zegt U maar, wat de reden van uw bezoek is." Kor schraapte even zijn keel en wist niet de juiste woorden te vin den, zodat Gerrit het woord nam. „Juffrouw, U weet, dat wij vorige week op de feestavond kwamen, wel iswaar waren we niet uitgenodigd, maar we waren ook niet van plan geweest om op het feest te komen. Ik zeg het misschien een beetje ge brekkig, maar we kunnen nu een maal beter met de spa overweg dan met onze mond. We moesten die avond Jan hebben, maar hij was niet thuis en zodoende kwamen we hier. Is het U toen niet opgevallen, dat we opeens spoorloos verdwenen waren?" „Ja", lachte Bep, „inderdaad. Maar misschien moest U de laatste trein naar huis nog halen?" „We waren met de auto", vervolgde Gerrit. „Nee, dat we zo opeens weg gingen, had een andere oorzaak. En we vinden het erg jammer, dat we hier vanavond moeten zijn en moe ten zeggen, wat Jan eigenlijk had moeten doeii. Juffrouw Van der Ham we zullen niet langer om de zaak heendraaien: U zult uw verloving met Jan moeten verbreken, want hij is al jaren met een ander meisje ver loofd." De kleur uit Bep's gezicht week angstig snel weg en haar handen, die ze rustig in haar schoot had, begon nen te trillen. „Dat klinkt erg hard voor U, dat begrijpen we. Maar we voelen ons verplicht op te komen voor het meisje, dat hij eens zijn woord ge geven heeft." „Wilt Uwilt U me niet precies vertellen, hoe dat allemaal in elkaar zit?" „Ja, dat zullen we." En Gerrit ver telde van Jan's studiejaren, eerst in Purmerend en later in Delft. Van Jan's omgang met zijn buurmeisje Ida en het wachten van het meisje op hun broer, tot hij afgestudeerd zou zijn. „Natuurlijk was er geen sprake van een officiële verloving", besloot Gerrit zijn verhaal, „want beiden wilden het geheim houden tot Jan klaar was met zijn studie. Maar daarna heeft hij niets meer van zich laten horen en Ida wacht nog steeds op hem." Er heerste'geruime tijd een zwijgen in het vertrek. Bep wist zich lang zamerhand te beheersen en hoewel haar stem toonloos klonk, vroeg ze ten slotte: „Waarom bent U naar mij gegaan en niet naar Jan?" „Op de avond na het feest, eigen lijk 's nachts, hebben we een lang gesprek gehad met Jan", legde Kor uit, „maar we konden met hem niets aanvangen. We hebben hem toen drie dagen tijd gegeven, maar tot op heden heeft hij niets van zich laten horen, zodat we, ten einde raad, ons verplicht achtten U in te lichten." Bep stond op, ten teken, dat zij het gesprek, als geëindigd beschouwde. Demonstratief trok ze haar verlo vingsring, die ze die morgen gekre gen had, van haar vinger. „Hier hebt U mijn antwoord", zei ze zacht. „Ik dank U voor uw komst. Hoofdstuk 5. Ingenieur Reising was 's morgens met zijn verloofde de stad in ge weest. Samen kochten ze hun ringen en daarna gingen ze koffiedrinken in Wassenaar. Besloten werd kaartjes te bestellen en het officiële verlo vingsfeest op de komende Zondag, 21 April, te vieren. De oudjes vonden het best en het speet Jan, dat hij diezelfde middag al weer weg moest. Het was een belangrijke reis en het ging om een order van millioenen. Frankrijk, dat samen met Engeland in oorlog was met Duitsland, moest ,zijn industrie inzetten voor de bewa pening. Maar men had ook spoorweg materiaal nodig en men wilde in Ne derland een aantal locomotieven la ten bouwen. Nederland was echter neutraal en er zouden wellicht moei lijkheden ontstaan, als Duitsland te weten kwam, dat Nederland voor Frankrijk deze machines ging bou wen. Engeland was mede-oorlogvoe rende en Engeland zou Frankrijk deze machines leveren. Alleen zou den de onderdelen, onder meer de gepatenteerde ketel, uit Nederland komen. Daarvoor moesten enkele be sprekingen gevoerd worden en Jan had de opdracht naar Engeland te gaan voor het behartigen van de be langen der N.V. Diezelfde middag moest Jan nog vertrekken. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2