Good T.uek De Verkeerde Vrouw Eén avond in de week kan de ge meente latere sluiting toestaan Aparte gemeenschap van landbouwers en veetelers wordt gesticht Sanapirin 3 goede NEDERLANDERS NAAR ZUID-AMERIKA Acht families gaan Vrijdag scheep naar Brazilië Als een eerste olt-vloebel van d» emigratie-overeenkomst, welke werd gesloten tossen de Nederlandse en Bra ziliaanse regeringen, rullen Vrijdag 5 September aoht families, In totaal vijf tig leden tellend, alsmede een 12-tal veedrijvers naar de Braziliaanse staat Parana vertrekken. Nabij de stad Gastro zal er een Nederlandse gemeensobap van land bouwers en veetelers worden geves tigd: Castrolonda. In totaal zullen er zioh vijftig Ne derlandse families, meer dan 300 per sonen tellende, vestigen. Zulks werd mogelijk gemaakt door de eerder ge noemde emigratie-overeenkomst^ De Nederlandse regering heeft er, ondanks de -moeilijke na-oorlogse om standigheden, in toegestemd, dat elke familie-eenheid vee en landbouwwerk tuigen en benodigdheden mag uitvoe ren tot een bedrag von f 30.000, een totaal van f 1.500.000 voor de vijftig families* De Braziliaanse regering heeft een-^ zelfde bedrag bestemd voor de vesti- glngs- en onderhoudskosten in de eor- sto twee jaren, terwijl de staat Parana aan de Nederlandse emigranten een orediet zal verstrekken voor do aan koop van land. Ook verscheping van vee Vrijdag zullen er, behalve een groot aantal landbouwwerktuigen, bedrijfa- benodigdhedon, huisraad, jeeps, zaden enz. ook een 60 stuks vee worden in- Politieke toestand in België Scherpe reacties van socialistische zijde De Bolglscho Eersto Minister Jan van Houtto Is Woonsdagmorgon to Brussel van zijn reis naar de Congo terug gokeerd. Terstond ia de kabi netsraad bijeengekomen om de poli tieke toestand te onderzoeken. Na afloop van een gehouden ver gadering van de socialistische fracties van Kamer en Senaat is een motie goedgekeurd, waarin er bij de voor zitters der wetgovendo vergadering op wordt aangedrongen het parlement zo spoedig mogelijk bijeen te roepen. „Het land gedo.cgt niet zo heet het in de motie dat de regering weigert verantwoording af te leggen over de begenadiging van de oorlogsmisdadi ger do Bodt en de vrijlating van de landsverrader kolonel Coppcnclle". Bo vendien geven do fracties in de motie uitdrukking aan hun leedwezen en ver bittering over het feit, dat de dienst plicht/gen, die hebben deelgenomen aan do militaire opstand als gevolg van het uitblijven van een beslissing (be treffende de duur van de militaire diensttijd, door de krijgsraad zijn ver oordeeld tot straffen van 6 maanden tot drie jaar. Ook de liberale vakbond heeft in- lp «m resolutie protest aange tekend tegen de amnestie-politiek der regering. Geen vermindering van bewapening Linkervleugel Brits Vak» verbond lijdt nederlaag Het congres van het Britse Vakver bond (T U.C.) te Margate heeft met grote meerderheid van stommon tweo moties van do linkervleugel verwor pen, waarin vermindering van het na tionale bewopeningsprogram werd ge- eist De motie van do Vakvereniging van Bouwvakarbeiders tegen do herbewape ning werd verworpen met 6-041.000 tegen 1-887.000 stemmen. De mot!e waor'n de omvang van het herbewa- peningsplan werd bccritiscerd, sneuvel de met 6.075.000 togen 1.801.000 otom- men. Het rapport van hot algemeen be- stuur werd tenslotte aongenomon mot 5.597.000 tegen 1.450.000 stommen. Juwelen zaten twaalf jaar in de grond Voordat een Joodse juwelior uit Brussel in 1940 naar Argentinië vluoht- te, begroef hij een gedeelte van zijn juwelen in een park te Sohaerbeek Dezer dagen, dus twaalf jaar later, is do juwelier naar Brussel terugge keerd om er rijn sohat weer op te graven aan do hand van een in 1940 gemaakto plattegrond. Erg gemakkelijk ging dat niet, aangezien de aanleg van het park sedertdien goheel gewijzigd was. Na een viertal dagen graven wer den de juwelen echter teruggevonden. Do wolion sok, waarin ze verborgen waren geweest, was geheel vorteord. Na oen onderzoek door het parket te Bru»- sol kon de eigenaar rijn juwelen mee nomen. Dezelfde juwelier had even eens een aantal kostbare sieraden be graven in Frankrijk en hij heeft dozo ook teroggovoodon. gteeheept Reed» eerder werden voor deze Nederlandse kolonie in Brazilië 200 stuks vee verscheept^ De eerste groep pioniers vertrekt Vrijdag uit Rotterdam met het sa. „Al Loth" De plannen voor dit Castro-projeot zijn gebaseerd op de ervsring, welke werd opgedaan in twee vroegere Ne derlandse kolonies in Brazilië, die in Garambei op 30 kilometer vau Castro, io 1911 en die in Bibeira in de staat Sao Pa ulo, in 1940 De Nederlanders, die zioh in de Castro-gemeenschap zullen vestigen, zullen met zich mee brengen 1000 koeien, 15 jeeps, 12 traotoreu, een gehele uitrusting voor een zuivelfa briek, 25 000 kg. zaden en pootoard- appelen, 250.000 kg. meststoffen, zo wel als bedrijfsbenodigdheden en huis raad. Men hoopt, dat dit project zal lel den tot hot aanmoedigen van andere Nederlandse kolonisatie-plannen -□ Zuid-Amerika. De geheimzinnige dood van Brits verpleegster Samenhang met sterfgeval in Engeland Op 22 Augustus werd op hot strand van Wimeroux aan de Franse Kanaal- kust het lijk van do 32-jarige Britse verpleegster Sybil Johnscn gevonden en men tast nog steeds in het duister, hoe zij om het leven is gekomen. Een der theorieën is, aldus de Pa- rijse correspondent van de „Daily Te legraph", dat mi6ö Johnson door on bekenden werd verdoofd en daarna in een boot buiten de kust word gebraoht en in zee geworpen. De inspecteur van do Rijselse politie, dio een onderzoek naar do dood van miss Johnson instelt, zou Dinsdag naar Londen vertrekken om Scotland Yard te raadplegen, aldus deze correspondent. In Londen tracht do politie op het ogenblik to ontdekkon, of er verbond bestaat tussen do dood van Sybil Johnson en de dood van do 58-jarige miss Webster, die in haar woning door gasverstikking om het leven is geko men. Dozo miss Webster is, naar men gelooft, de opvoedster van miss Johnson goweest, aldus de „Daily Te legraph". Het Brits-Perzische Oliegeschil Het Brits-Amerikaans regelingsaanbod niet gunstig ontvangen De Perzische premier dr. Mossa- deq heeft Dinsdagavond met financiële qen economische deskundigon beraad slaagd over het offioiële Brits-Ameri kaanse voorstel ter regeling van het Perzische oliegesohil. jKazem Hassibi, lid van de Perzische gemengde olie- oommissie, die de regering te Teheran bij vorige gelegenheden vele malen van advies heeft gediend, legde een verkla ring af, waarin hij tot in bijzonderhe den op het Brits-Amerikaanse voor stel inging. Op vereohillende gronden verklaarde Hassibi het voorstel onaan vaardbaar. Het aanbod van 10 millioen dollar noemde hij een armzalig bodrag, waarmede de Vee. Staten zioh voorgoed invloed in de Perzische aangelegenhe den wilden versohaffen. „Indien wij dit aanbod zonden aanvaarden, zonden wij in de toekomst zeker een milliard dollar verspelen", aldus Hassibi* Een aantal thans te Teheran verblij vende leden van de Perzische Tweede Kamer gaf op schimpende wijze com-' mentaar op het voorstel van president Truman en premier Churchill. Geen hunner had er ook maar één goed woord voor over. Poolse trawler bij Egmond gestrand Dinsdagavond is do Poolse trawler ,.Drozd" nit Gdynia (160 ton) met 15 koppen aan boord tussen de eorsto en tweede bank voor do bonlovard bij Egmond gestrand Het schip was op de Noordzee ter visvangst en was op weg naar IJmuiden voor een reparatie aan de winch Men sohijnt rich in de koers te hebben vergist waardoor hot sohip op het strand is gelopen. Twee sleepboten uit IJmuiden, zomede do reddingsboten „President Stoijn" on „Neeltje Jacoba" voeren uit om hulp te verionen. De „President Steijn" nam elf leden der bemanning over onbraoht deze naar Egmond. Hot schip leg vrij diep en maakte in do zwaro branding wator. Door de springvloed werd hot schip des nachts nog verder op hot strand gedreven, waar hot met slagzij op de vloedlijn tereent kwam. De sleep boten zouden in do loop van Woensdag traohten het sohip vlot to krijgen, doch gezion het ruwe weer bestond hierop niet veel kans. Volgons het Roemeonso presbn- roau heeft een Roemcons militair go- roohtshol vijf Roemenen ter dood ver oordeeld '„wogens sabotage aan het work van het konaal tussen de Donou en do Zwarte Zee Vijf bcsohuldigden kregen straffen van 20 jaar tot levens lang, in sommigo gevallen verbondon mot dwangarbeid Wassenaar kreeg nieuwe politieschool Belangrijk voor opleiding van politle-agenten ln tegenwoordigheid van een aantal chefs van gemeentelijke politicoorpsen uit de provincie Zuid-Holland is te Wassenaar een nieuwe politieschool geopend. Het initiatief tct de oprich ting vsn dit opleidingsinstituut is uit gegaan van de korpschef Ln Zuid- Holland Het probleem doet zich voer dat nieuw-aangeetelde politic-agenten ratcr dan vcorheen gereoruteerd moeten wer den uit nog ongediplomeerde burgert- De gemeenten Rotterdam en Den Haag hebben hun eigen opleidingsmogelijk heden, maar de overige gemeenten met gemeente-politie zagen zich ieder apart vcor de opgave gesteld <,iu hun nieuw aan te stellen personeel in de kortst mogelijke tijd op te lijden veer de surveillance-taak. De eerste vorming van de uieuw-aangeetelden was zeer gedecentraliseerd. Men achtte het no dig om naar meer efficiënoy t« streven. Een kleine oommissie, bestaande uit een viertal politiechefs, heeft dit probleem in studie genomen en haar rapport verkreeg de instemming van de bur gemeesters der onderscheidene gemeen ten. Het resultaat van een en ander is geweest, dat de commissaris van pclitie uit Delft de nieuwe politieschool te Wassenaar geopend kon verklaren. geneesmiddelen in elk tablet Niet iri.éér, want overdaad schaadt Geest e.o lichaam worden er doof verkwikt eo pijnen verdwijnen Korte berichten uit het binnenland 's GRAVENHAGE. De burgemees ter en loco-burgemeester van Oslo, de heren B. Hull en R. Stranger, zullen half September een officieel bezoek aan Den Haag brengen, dat een eenvoudig karakter zal dragen. HORST (L.). Dinsdagavond laat is een grote brand uitgebroken in de loodsen, eigendom van Van de Griendt Landexploltatiedienst N.V. te Griendtsveen. Een 100 meter lange loods, waarin de Juist binnengehaalde rogge- en haveroogst van 150 hectare land was opgeslagen, ging met de opslag gedeeltelijk in vlammen op. De schade, die zeer aanzienlijk ls, wordt door verzekering gedekt. Om trent de oorzaak tast men nog in het duister. ASSEN. In het garnizoen alhier ls een geval van kinderverlamming ge constateerd. Het slachtoffer is direct naar het Wilhelminaziekenhuis te Assen overgebracht. In verband hier mee heeft de groeps-commandanwe- sloten gedurende twee weken geen avondverlof te geven. Voorts ls be paald, dat uitsluitend lichte dienst zal worden gedaan. WINSCHOTEN. Zaterdagavond ls, zoals bekend, te Vriescheloo een ar beidersbehuizing uitgebrand. In ver band met deze brand zijn Dinsdag avond door de Rijkspolitie aangehou den K. Bosscher, vader van de eige naar van het uitgebrande huis, en G. Leemput, die een deel van de wo ning in gebruik had. Zij worden ver dacht van brandstichting en zijn na verhoor in verzekerde bewaring ge steld. Het onderzoek duurt voort. VLISSINGEN. In alle stilte is te Westerveld gecremeerd het stoffelijk overschot van Mr Jan Smit, eertijds directeur van de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" alhier, die op 82-jarige leeftijd is overleden. Mr J. Smit was de oudste zoon van de heer Arie Smit, oprichter van „De Schel de", geboren te Slikkerveer, waar het geslacht Smit reeds vele jaren het scheepsbouwersbedrijf uitoefende. Hij vertrok op jeugdige leeftijd naar Vlissingen, waar zijn vader in 1875 „De Schelde" had opgericht en be halve directeur van deze onderne ming, ook gedurende een reeks van jaren burgemeester was. Roerend staaltje van kinderlijke naastenliefde In h©t kantoorgebouw van een ooa- rant in Utreoht kwam eon viertal hummels binnenstappen. Do kinderen wilden geld afdragen voor hot Konin gin Wilhelmina-fonds. Do vier meis jes uit de Johannes Camphnisstraat ga ven olk jaar in hun straat in een klein tentje gratis-voorstellingen van een sprookje, waar don de buurtkin deren komen kijken, soms vorgozcld door één of moor onderen. Do ruimto van hot zeer kleine tentjo biedt sleohts weinig mogelijkhedon. Ditmaal besloten de meisjes, tussen vior en zo ven jaor oud, oen ldcino entree te heffen on do baton of te dragen aan do vereniging „Koningin Wilholmina Fonds" voor do kankerbestrijding, die op 't ogenblik een grote actie voert in Utrecht. De entrecprijzon waren voor kinderen 2 cent en voor volwossenon 5 oont. Er werden tweo middagvoorstellingen en twoo avondvoorstellingen gogoven on het bedrag dat do meisjes, dio geheel op eigen initiatief handelden, nu kwa men afdragen bedroeg f 4,40, wat door het bureau von do courant terstond op gironummer 26000 gestort zou worden. Het bestuur van het Koningin WilJ helmina Fonds is zeer gotroffon door dit spontane gebaar van deze kinderen. Op 1 October zal de „Winkelsluitingswet 1951" in werking treden De Zaterdagavond komt daarvoor niet ln aanmerking (Slot). Over de koopavond is heel wat te doen geweest bij de parlementaire be handeling van de wet. Het zon ons te ver voeren een opsomming te geven van de voor- en nadelen. De gemeente raad mag één werkdag in de week aanwijzen, waarop de winkels na 18 uur open mogen blijven tot een door hom te bepalen uur, dst niet later mag rijn dan 22 uur. De Zaterdag mag hiervoor niet worden aangewezen, elke andere werkdag wel. De vroegere open stelling op Zaterdagavond zullen wij dus nergens terugkrijgen. Wel zal de raad bij de keuze van een koopavond rekening moeten houden met de halve- dagsluiting. Het zou immers weinig rationeel rijn een winkel tussen 13 en 18 uur te sluiten en daarna weor een paar uren te openen* In de grote steden schijnt er op het ogenblik nog weinig animo te bestaan voor een koopavond. In Maastricht heeft de Kamer van Koophandel even wel geadviseerd aldaar op Donderdag een koopavond in te voeren. Hot be langrijkste motief hiervoor was de be vordering van het vreemdelingenver keer. Op het platto land bestaat meer belangstelling voor een koopavond. Vooral in gebieden van veoteclt, waar het niet mogelijk is op Zaterdagmiddag boodschappon to doen, kon de koop1- avond uitkomst brengen. 21 vrije werkdagen De gemeenteraad kan bepalen, dat de in do wet neergelegde algemene sln*- tingsregels niet zullen gelden voor ten hoogste 21 werkdagen per jaar Do raad kan naar eigen willekeur deze dagen kiezen Hel ligt echter voor do hand, dat de aanwijzing geschiedt ter gelogonheld van oornaval, kermis, ju- biloa, jaarmarkten, sportdagen, onz- Do gcmccntoraod kan op grond van plaatselijke omstandigheden winkolvor- koop op Zondag mogelijk maken. Doch Brand in Steianskerk te Nijmegen In de vorige naoht ontdekte een sur veillerende agent van politie brand in de Stefanskerk te Nijmegen. Hij alar meerde onmiddellijk de brandweer, die met automateriaal uittrok, Het bleek, dat midden in de kerk, die gerestau reerd wordt, een grote 'partij houtwol, zaagsel en krullen in lichter laaie stond. Het vuur had zioh reeds uitge breid tot het herstelmateriaal en een grote partij eikenhout. De brandweer kon via een brandkraan tegenover het Waaggebouw op do markt onmiddellijk volop water geven, waardoor men bet vuur spoedig meester was. Het vuur had reeds een dor pilaren aangetast en zwaar beschadigd. Door het snel optreden van de brandweer kon de schade beperkt blijven tot enkele dui zenden guldens. Volgons do „Hamburger Hafon Nachriohten" heeft de rederij Max Faulbaux in Flensburg het plan een geregelde dienst van Hamburg en Bre men naor Indonesisohc havens ia te stellen. Voorlopig wil do rederij met gehuurde schepen maandelijks een af vaart verzorgen. hier is de raad niet geheel baas in eigen huis; de betreffende verordening behoeft de goedkeuring van de Kroon Dergelijke verordeningen kenden wij reeds ouder de werking van de oude wet, bv in Hillegom ten aanzien vao de zg bollen-Zondagen en in Roer mond voor fotogroaf-Btelier» op de Zondagen, waarop de kinderen de Eer! ste H Communie doen. V acant iesluiting De beslissing over het al of niet invoeren van oen verpliohte vacantie- sluiting is aan de goineeutoraad over gelaten De raad kan een bepaalde groep winkels verplichten te sluiten gedurende één tijdvak van ten hoogste 12 dagen of twee tijdvakken van ten hoogte 6 dagen per jaar In het be lang van het kopend publiek bepaalt do wet dat niet n 11 e winkels vau dezelfde soort tegelijk gesloten rnogsn zijn. Door do vele tegenstrijdige belongen en wensen is hot winkelsluitingsvraag- stuk een uitermate moeilijk probleem Hot zal onze Vroede Voderen ongetwij feld heel wat hoofdbrekens kosten zo wel do geit als do kool te sparen. Wij wensen hun Salomo's wijshe d too Mr. C. A. Baron Bentinck. 's-Gravenhogo. Financiën en Economie De economische ontwik keling in Europa Ter gelegenheid van de voortzetting van de vierde zitting van de raadge vende vergadering van de Raad van Europa heeft de OEES een rapport op gesteld, waarvan het eersto deel en kele gegevens bevat omtrent de jongste economische ontwikkeling* Over het algemeen, zo wordt in het rapport geconstateerd, rijn er sedert enige .maanden geen belangrijke wijzi gingen in de economische toestand in getreden. Er tekent zioh een lichte ver betering af op het gebied van de sta biliteit der prijzen, het herstel van do handelsbalans van Europa en van het verstoorde evenwioht in de "Europese petalings Unie* Daarentegen is het tempo van de toeneming der industriële productie geenszins bemoedigend on is het nadelige saldo van Europa ten opziohte van het dollargobied in het geheel niet verminderd. Wat de wijzigingen betreft van do kosten van levensonderhoud of de klein handelsprijzen is er in meer dan de helft van do landen een einde geko men aan do stijging dor prijzen, of valt er zelfs oen liohte neiging tot daling der prijzen waar te nemen. Verder valt er in de loop van het tweede kwartaal van 1952 een zeer liohte verbetering vast to stellen van de handelsbalans met hot geheel 'der landen, die niet tot de OEES behoren* Ingezonden mededeling VIRGINIA DEdUuXE RADIO-PROGRAMMA Vrijdag September HILVERSUM I* (402 m). 7.00 nieuws. 7.18 gram. 8.00 nieuws. 6.18 gram. 8.50 voor de huisvrouw. 9.05 gram. (9.35-9.40 waterstanden). 10.00 „Kinderen en mensen", cause rie. 10.05 morgenwijding. 10.20 repor tage vergadering N.V.V. 11.35 piano recital. 12.00 orgelspel. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 sport en prognose. 12.48 gram. 1.00 nieuws. 1.15 mede delingen en gram. 1.30 Musette-or- kest. 2.00 voor de vrouw. 2.20 gram. 2.45 voordr.). 4.00 reportage ver gadering N.V.V. 5.15 gram. 6.20 mu zikale causerie. 6.00 nieuws. 6.15 fe licitaties. 6.45 Denk om de bocht. 7.00 pianospel. 7.10 reportage vergadering N.V.V. 7.30 „Vroomheid, die moest buiten staan", causerie. 7.45 „De Ne derlandse boer op de markt", cause rie. 8.00 nieuws. 8.05 berichten. 8.15 pianorecital. 8.30 „Europa één", vraaggesprek. 8.40 voordracht. 9.00 „Toch bedankt Excellentie". 9.30 „Het leven betrapt". 9.50 gram. 9.55 bui tenlands overzicht. 10.10 gevarieerde muziek. 10.40 „Vandaag", causerie. 10.45 avondwijding. 11.00 nieuws. 11.15-12.00 gram. HILVERSUM H. (298 m). 7.00 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 nieuws. 8.18 gewijde muziek. 8.45 gram. 9.00 voor de zieken. 0.30 voor de vrouw. 0.35 gram. 10.30 morgen dienst. 11.00 pianorecital. 11.30 gram. 12.00 amusementsmuziek. 12.30 land en tuinbouw. 12.33 lichte muziek. 12.59 klokgelui. 1.00 nieuws. 1.15 Me- tropole-orkest en soliste. 2.00 cau serie: „Bloembollen voor de kamer". 2.15 gram. 3.00 kamermuziek. 3.40 voordracht. 4.00 pianorecital. 4.30 voordracht. 4.50 gram. 5.00 voor de jeugd. 5.30 militaire causerie. 5.40 gram. 5.45 Friese gedichten. 6.00 zi geunerkwintet. 6.20 Een goed woord voor een goede zaak. 6.25 lichte mu ziek. 7.00 nieuws en weerpraatje. 7.10 gram. 7.15 regeringsuitzending: Ver klaring en toelichting. 7.35 gram 7.40 radiokrant. 8.00 gram. 8.15 strijkor kest en solist. 9.00 „De eend, die ach teruit vloog", hoorspel. 9.30 'gram. 10.45 avondoverdenking. 11.00 nieuws en S.O.S.-ber. 11.15 Het Evangelie ln Esperanto. 11.30-12.00 gram. TELEVISIE 8.15-9.45 n.m.: Experimenteel pro gramma van de N.C.R.V. - 1. Jour naal; 2. „De boom die weent", rub berwinning en -verwerking; 3. weer bericht. Pauze. 4. mondharmonica en piano; 5. schimmenspel; 0. dag sluiting. Wetenschap en Techniek Nieuw oliebrandbestrijdings- middel Brandweerautoriteiten, bij wie do heer do Roos uit Arnhem, distriots-' inspecteur, alsmede het ooilege van burgemeester en wethouders van De-: venter en tal van industriëlen uit deze stad, hebben op een buiten do stad gelegen terrein van do gemeentcreini- ging, een brondblusdemonstratio bijge woond. Men had er in een omwalling ter oppervlakte van 50 vierk. motor stookolie gestort cn, na begieting met benzine, daar dé brand in gestoken. Do felle gloed werd herhaaldelijk in slechts een paar minuten gedoofd met een nieuw brandbestrijdingsmiddel i er werd een nevel op gespoten, verkregen uit niet meer dan 45 liter water. Het daartoo nodige toestel ie gemonteerd in oen brandweerwagen, waarin een hydraulisch aangedreven pomp. De ap paratuur is een geheel Nederlands pro duct, waarvan de kosten niet hoger belopen dan f 30.000. FEUILLETON 63 Oorspronkelijke roman door MAARTJE ZELDENRIJK En dan Bep. De verstandige fabri kantsdochter, met wie hij altijd uit stekend ovèrweg gekund had. De ontwikkelde vrouw, die als zijn echt genote in zijn nieuwe leven zou pas sen. Ze zou een uitstekende gast vrouw zijn, als hij bezoek kreeg. Je kon met haar praten en hij hield van haar. Ja, ongetwijfeld had hij vroeger ook van Ida gehouden. Natuurlijk. Maar de echte liefde was het niet ge weest. Die was ontstaan, nadat hij Bep voor de eerste maal in Wasse naar had ontmoet. Toen, op die tocht In de auto naar Leiden, waar ze hem gevraagd had een oogje te houden op haar broer. Omdat ze die van Waesdorp niet vertrouwde. Die eer ste handdruk in de auto en daarna, gedurende de verdere studiejaren, de veelvuldige bezoeken in Wassenaar. Als hij met Gerard aan kwam rijden en Bep zat voor het raam, zag hij haar opleven, als ze ontdekt had, dat hij, Jan, er ook was. Dan waren er prettige uurtjes, dan werd er gemu siceerd of ging men naar Leiden of Den Haag. En in de zomer, als het warm weer was, naar het strand om te zwemmen. En langzamerhand was er een diepe genegenheid ontstaan tussen hen beiden. Echter had nooit een van beiden gesproken over liefde. Met geen woord. Jan voelde zich ge lukkig in haar nabijheid en langza merhand had hij gevoeld, dat ze hem ook graag mocht. Maar hij wilde vóór alles ingenieur worden. En daarna de uitvinding voltooien, die hem in zijn kop speelde. Dan pas de vrouw. Nu was ze de zijne en werd zijn geluk verduisterd door twee bemoei als, die het in hun hoofd gezet had den op te komen voor de verdrukte onschuld. Krankzinnig! Had hij ooit. Ida zijn woord gege ven? Nu ja, toen hij zeventien was, had hij wel gezinspeeld op een later huwelijk, maar, wat drommel, je was hier toch niet in Amerika. En over trouwen was nooit definitief gespro ken. Nee, Ida was uit zijn leven ver dwenen. Een aardig meisje, maar ze paste niet meer in zijn leven. Jam mer voor haar, maar ze had een aar dige toet en kon ongetwijfeld aan iedere vinger tien vrijers krijgen. Te meer nog, omdat vader Meijer er warmpjes bij zat en Ida enig kind was. En buiten sloeg de torenklok drie uur, toen Jan Reising in slaap viel. De twee broeders hielden woord. Toen na drie dagen taal noch teken van Jan werd vernomen, stapten ze 's avonds na het werk weer in het Fordje en reden de Beemster uit. Twee uur later arriveerden ze aan de villa in Wassenaar. Ze zetten de wagen voor het hek, stegen uit en liepen het brede pad op naar de voordeur. De bediende, die opendeed, her kende hen nog van de feestavond, maar hij liet dit niet merken. Alleen was hij wat beleefder dan gewoon lijk. Het waren tenslotte de broers van ingeniur Reising en hoewel de ingenieur toen niet bepaald vrolijk keek, toen hij zijn broers op de feest avond ontmoette, wilde hij toch voor zichtig zijn en vroeg op vormelijke toon, wat de heren wensten. De „heren" zeiden bij monde van Kor, dat ze graag juffrouw Van der Ham enkele ogenblikken wilden spreken, als dat mogelijk was. „Welke juffrouw Van der Ham wenst U te spreken?" O ja, dacht Kor, er zijn meer doch ters. De voornaam was hem ontscho ten, maar hij antwoordde: „We be doelen de verloofde van Jan, onze broer." De bediende was even in twee strijd. Het was bijna negen uur en dit tijdstip was nu niet bepaald be stemd voor het afleggen van bezoe ken. Maar het feit, dat het broers waren van de ingenieur, gaf de door slag en de bezoekers werden binnen gelaten. Bep van der Ham keek vreemd op, toen de bediende zei, dat twee broers van ingenieur Reising er waren om haar te spreken. Ze begaf zich echter naar het vertrek, dat bestemd was voor het bezoek en toen ze binnen kwam, stonden de bezoekers meteen op. Bep lachte en stak haar hand uit. „Dat zijn Kor en Gerrit Reising, niet?" De mannen drukten de hand en bogen wat houterig. „We vinden het heel prettig, dat U zich onze namen nog herinnert. Ja, wij zijn het inder daad. En het spijt ons, dat we U op dit late uur nog lastig moeten val len." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2