De bestrijding van de varkenspest De Verkeerde Vrouw Mdastift W.-Duitsland verwacht binnen enige jaren tekort aan arbeidskrachten Korea Aziatische problemen 3000 firma's nemen deel aan de Jaarbeurs Belgische muiters veroordeeld Lang gezocht doch thans gevonden -bed Is ook voor U ideaal! HET AANTAL WERKLOZEN IS DALENDE De Weet-Daitae Bondsregering ver wacht, dat binnen enige jaren de werk loosheid in Weet-Duitsland plaats zal maken voor een reëel tekort aan ar beidskrachten Deze mededeling wordt gedaan in een door de Bondsrepubliek aan de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking te Parijs toe gezonden overzicht Men is er in geslaagd van 19-19 tot 1952 1,07 millioon nienwe arbeids plaatsen te scheppen Van de thans nog geregistreerde 1,2 tuil Hoen werk lozen kunnen enige honderdduizenden als gevolg van ouderdom of andere factoren niet meer voor blijvende werk zaamheden in aanmerking komen. Spoe dig zal Weet-Duitsland hierdoor niet meer over een reële arbeidskrachteu- De besprekingen in Panmoendjon over het staken van het vuren in Ko rea, blijven nog altijd op het dode punt. Al meer dan een jaar zijn de onderhandelaars bij elkaar. Het is zachtjesaan een formaliteit geworden of gelegenheden voor de Noordkore- aan Nam II om nieuwe beschuldi gingen te spuien aan het adres van de Verenigde Naties. Er staat maar één punt in de weg om tot overeen stemming te geraken en wel de ge dwongen terugkeer van de krijgsge vangenen, waarop de communisten bij herhaling blijven aandringen. Waarom blijven de V.N. zo star in hun weigering, om daartoe te komen, volharden? Waarom geven ze niet toe op dit punt als men daarmede een wapenstilstand kan verkrijgen? Drie zeer goede redenen pleiten voor de weigering. De eerste is die van gewoneunenselijkheid, waarnaar eni ge duizenden menselijke wezens be handeld moeten worden. De tweede hangt hiermede nieuw samen. Wil ligde men de communistische eisen in, dan zou zulks betekenen dat de troepen van do V.N. bevel zouden krijgen de vrijgelaten krijgsgevange nen over de grens te jagen of neer te schieten, omdat deze mensen ge dreigd hebben dat ze zich daartégen zouden verzetten, wetende welk lot hun te wachten zou-zijn wanneer ze eenmaal aan de andere kant van de streep zouden zijn aangeland. De derde reden is, dat een inwilliging van de communistische eisen een schending van de Conventie van Ge- nève zou betekenen, waaraan de V.N. zich wenst te houden. Van communistische zijde wordt het tegendeel beweerd, n.l. dat het do V.N. zijn die deze Conventie .schenden, doch de artikelen dezer overeenkomst spreken voor zich zelf en laten aan duidelijkheid niets te wensen. Zo eist artikel 118 dat krijgsgevangenen na het staken der vijandelijkheden zonder uitstel be vrijd en gerepatrieerd moeten wor den. De krijgsgevangenen moeten niet als gevangenen gerepatrieerd worden, maar eerst bevrijd, zodat ge weld bij de terugkeer naar het vader land uitgesloten is, want de gevan genen zijn vrije mensen geworden, rcwt de rechten van vrije mensen. De .i-.g dat mensen die bevrijd zijn nvt geweld over de grens kunnen "en worden, als ze weigeren -■-ijv.-illig te gaan, is in strijd met de waarheid! Het accent in de wereldpolitiek valt op het Nabije en vooral Verre Oosten. Rusland is in het laatste ge bied diplomatiek in de aanval. Mos- kou's winst was dat de volksregering in Peking bereid bleek met Rusland samen te werken. Door deze over winning op het diplomatieke schaak bord stonden de Russen de Koreanen toe Zuid-Korea te bezetten, maar die zet lokte een tegenzet uit. Amerika rustte een moderne strijdmacht uit, die paal en perk stelde aan de avan ces der communisten. Aanvankelijk leek het er op dat geheel Noord- Korea verloren zou gaan, alleen de tussenkomst der Chinezen verhin derde dit. Uit deze situatie zijn voor het Kremlin even ongewenste gevolgen ontstaan, als uit de dreigende hou ding van Europa. Zoals het herstel van West-Duitsland en zijn integratie in de Westelijke wereld is verhaast, is in het verre Oost-Azië Japan ver rassend snel de bondgenoot gewor den van Amerika. Tokio, dat bijna weer souvereine rechten heeft ver kregen, schrijft nieuwe verkiezingen uit, nadat het in zijn wetten de com munisten onder contróle heeft ver kregen. Japan hoopt dat de uitspraak der stembus een aanvaarding van de herbewapening zal wettigen. Boven dien berokkende de toenemende macht van Rood-China dat in Ko rea de kastanjes voor Moskou uit het vuur haalde en nu met de rekening aan komt dragen aan het Krem lin zorg. rcaerre beéohikken. Voor het jaar 1953-'54 verwacht de Bood0regerin& dat het aantal werklozen voor het eerst beneden de 1 fcnillioen zal dalen. Internationale economische samenwerking In het verslag wordt een dringend beroep gedaan ter versterking van de internationale economische samenwer king. Zonder een goed functioneren van de Europese Economische Baad, aan welke een werkelijk gezag moet worden gegeven, zullen nöoh de steen kolen- en staalgemeenschap noch de dofensiegemeenschep bevredigend kun nen werken. Met nadruk wordt vastgesteld, dat de Bondsrepubliek nog omvangrijk) herstelwerkzaamheden heeft te verrioh- tcn. In Weet-Duitsland is de standaard van andere landen nog niet bereikt. Terwijl andere landen een productie niveau op basis van 1938 100, van 145 hebben bereikt, bedraagt dit ni veau Ln West-Duitsland nog slechts 112. Het sociale produot per hoofd van do bevolking bedraagt gemiddeld voor de andere landen van de OEES 2,770 D.m., doch voor West-Duitsland sleohts 2,394 D.m. Stijging van de uitvoer nodig Voor 1952-'53 en 19s3_'54 e0hat de West-Duitse regering de stijging vau het bruto sociale product op 4 pro cent per jaar. De hiervoor vereiste uitbreiding in do industrie, vooral in de mijnbouw on in do staalindustrie, zal echter niet zonder buitenlands ka- pitaol kunnen gesohieden. In een verslag wordt voorts gewe zen op do noodzaak ener vordoro stij ging van de uitvoer. Hot Duitse aan deel in de wereldhandel bedroog in 1938 7,5 procent, dooh in 1951 slechts 4,5 pot. De goud- en dollarreserves jbodroogon in Juni jl. 447 millioon dollar. De grondstofvoorrodon der in dustrie zijn echter geloidelijk vermin- dord, waardoor grotero invoer nood zakelijk werd. Do buitenlandse sohul- dondionst doet ovonoons zijn invlood govoolon. Voor 1952-'53 wordt eon do- fioït verwacht van ongovoor '150 milli oon dollar en voor 1953-'54 van ruim 100 millioen dollar, zodat do Duitse deviezenreserves, wanncor niet Ameri kaanse hnlp komt opdagen, wederom zullen dalon. Een bijzondere rol 6peolt, .aldus het vorslag, de hnlp voor Berlijn. Deze stad voert voor ongeveer 100 milli oen dollar per jaar uit, dooh moot an derzijds invoeren voor ongoveer 350 millioen dollar per jaar. West-Duits land moest doThalvo niet alleen 1,1 milliard D.m. uit staatsmiddelen jaar lijks voor Berlijn besohikbaar stollen, dooh ziet zich uit dien hoofde ook gesteld tegenover een extra drnk op do deviezenbalans. Ingezonden mededeling „Vliegende Driehoek" verongelukt Bij GTateley (Hampshire) is Vrijdag middag een zg. „vliegende driehoek" neergestort en onmiddellijk ontploft. De bestuurder wist zich dank zij zijn uitschietbaro stoel te redden. Het toestel, een „Turbojet", was geconstrueerd uitsluitend voor super sonische proefnemingen. Eerst in het begin van deze week was van het be- staon van dit vliegtuig melding ge maakt. Er zijn echter geen resultaten van de proeven bekend. Men weet slechts, dat het toestel zonder moeite de geluidsbarrière overwint. De plaats, waar het toestel tereoht is gekomen, werd onmiddellijk door de politie afgezet. Enige ogenbKkken later vond do politie in de nabijheid een stuk van de staart van een vlieg tuig. De piloot van do verongelukte „vliegende driehoek" verklaarde ech ter, dat dit stuk niet van zijn toestel afkomstig was. Van een onder vlieg tuigongeluk in het betrokken geb'cd i» evenwel niets bekend. Ingezonden mededeling 111111/ krabben. I>e beMer ll r.l I K vloeibare D.D.D. ktü- V# JJ U JA. meert de jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep ln de huidporiën. geneesmiddel tegen "wea Tq~g| yfe huidaandoeningen ar.af.ar. Aan de omvang zijn thans grenzen gesteld Aan de komende Najaarsbeurs (2- 11 September) zullen ruim 3.000 fir ma's deelnemen. Deze zjjn afkomstig uit 28 landen. Naar het aantal deel nemers bezet West-Duitsland de eer ste plaats, gevolgd door Engeland, Frankrjjk, België, de Verenigde Sta ten en Zwitserland. Weliswaar valt alom een streven op te merken naar groter consolida tie en aanpassing, doch de toekomst behoeft niet ongunstig te worden in gezien. In het bijzonder voor de mid denstand geldt echter het devies: „Let op uw saeck". Deze opmerking maakte mr J. Milius tijdens de tra ditionele bijeenkomst voor de bin nen- en buitenlandse pers voor de opening van de komende Jaarbeurs. Het jaar 1952 is voor de Utrechtse Jaarbeurs een bijzonder jaar, aange zien voor het eerst ook tot het hou den van vakbeurzen werd overge gaan. De Jaarbeurs heeft daardoor nieuwe impulsen ontvangen, welke tot een aanzienlijke verhoging van het Jaarbeurstempo hebben geleid. De vakbeurzen kunnen worden ge zien als een logische consequentie van de economische ontwikkeling. Een Belgische militair hof heeft 13 dienstplichtigen wegens „muiten" veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van drie maanden tot drie jaar gevangenisstraf. Zij behoorden tot de ongeveer zes tig dienstplichtigen, die verleden maand in een legerkamp bij Bergen in opstand kwamen tegen de dienst tijd van twee jaar. De vonnissen tegen dertien be klaagden, die schuldig waren bevon den aan geringe vergrijpen, zijn drie jaar opgeschort. Onder geleide van de militaire politie keerden zij terug naar hun kampement. Administrateur in Indonesië vermoord Do administrateur van do Bubbcr- ou Thee-onderneming „Djolotigc" bij Po- kalongan (Java), C. Vooustra, is Dins dagochtend om half zes docr zijp Djoga vermoord. De Djaga trachtte door to dringen tot do vertrokken van hot slachtoffer, maar werd op weg daorhoon door een andoro wakor togen- gehouden. Do Djaga eohoot dozo laat ste noor on losto ook oen schot op Vcenstra, toon dozo op hot rumoer naar buiton kwam. De moordenaar* pleogdo daarop zelfmoord. Porsconlijke wraakneming schijnt de drijfveer van hot drama. Deze heeft geleid tot veranderingen in de verkooptechniek, welke vooral op het visuele karakter van het ar tikel het accent hebben doen vallen. Wil een artikel goed kunnen worden verkocht, dan dient het op de juiste wijze te worden getoond en gede monstreerd. Het ontstaan van vakbeurzen Gelijk bij een warenhuis, is er ook aan de omvang van een Jaarbeurs een grens gesteld. Op een bepaald punt worden de kosten van deelne ming groter dan de te verwachten voordelen. Het ontstaan van vak beurzen wordt hierdoor in de hand gewerkt. Er zijn echter nog andere voorwaarden nodig. Argumenten wel ke een rol spelen, zijn veelal het voordeel dat het tijdstip beter kan worden aangepast aan het verkoop seizoen, het assortiment vollediger kan zijn en het bezoek kan worden geselecteerd. Vakbeurzen zijn het ge volg van de specialisering van de maatschappelijke verhoudingen, zo mede van de noodzaak om bij een te ruglopen van de conjunctuur groter aandacht voor bepaalde artikelen te vragen. Eerste steenlegging grote hal Dinsdag 2 September zal op plech tige wijze de eerste steen worden ge legd voor de in aanbouw zijnde grote Jaarbeurshal op het terrein aan do Croeselaan. Ter voorbereiding van de tentoon stelling in Mexico-City, welke eind October door Z.K.H. Prins Bernhard zal worden geopend, is een groep Me xicaanse journalisten uitgenodigd de Jaarbeurs te bezoeken. Voor Dinsdag 9 September staat een officiële Efficiëncydag op bet programma, terwijl op transportge bied een groot aantal bijzondere de monstraties zal worden gehouden, welke zijn afgestemd op een aantal branches. Sluiting der markten overwogen te het alles overtreffende middel tor verwijdering van likdoorn8, eksterogen, eeltknobbelswratten enz. Voorbij is de tijd van pleister, zalf of tinctuur. Bij het gebruik van euU U verbaasd zijn over het verrassende resultaat. Slechts 90 ets. Verkrijgb. bij Uw apoth. of dxog. Tijdens een landen wedstrijd tossen Griekse sportlieden on een Zuidsla- vische ploog, welke to Athene word go- houden, is* de Griekse bckser Nicolas Vamvaka na door zijn tegenstander mot een rechtse directe op do kaak tc zijn neergeslagen, overleden. De overige wedstrijdon zijn daarna afgelast. Het Hof van appèl to San Fran cisco heeft bevolen, do veertien commu nisten uit Californië, die onlangs zijn schuldig bevonden aan het deelnomen aan oen samenzwering om do regoriag omver te werpen tegen een borgstol- ling van 20.000 dollor ieder vrij te laten. De gemeenschappelijke vrees voor Amerika en Japan is oorzaak dat Rusland en China zich aaneensloten, maar de invloedssferen zijn aan het verschuiven. Buiten-Mongolië is sinds 1920 in handen der Russen. In 1945 dwongen zij Tsjang Kai-Sjek de autonomie te erkenen en de uitslag van de volksstemming te aanvaarden, wat ten nadele van China uitviel. Door de Rode Chinese regering is deze oplossing in 1950 aavaard, doch evenals in Noord-Korea is ook in Buiten-Mongolië de Chinese invloed sterker geworden. Hier heeft de Rus sische diplomatie haar krachten over schat en nu werkt het offensief als een boemerang. Vandaar dat het Kremlin haar volle aandacht schenkt aan de verhouding Moskou-Peklng- Tokio. In verband met de vrij ernstige uit breiding van do zo gevreesde varkens pest onder onze varkensstapel, is dezer dagen hot hoofdbestuur van de Ne derlandse Bond van Varkenshandela ren te Utreoht in een spoedvergadering bijoen gekomen. Het is nl« niet alleen do varkenshouder,maar ook de var kenshandelaar, die grote last en scha de van deze ziekte ondervindt. Niet zelden blijkt immers, dat ook zijn han- dolsvarkens met hot pestvirus besmot zijn. Daar een dergelijko besmetting zelfs voor hot meest deskundige oog moeilijk to constateren valt, is op het ogenblik een zeer grote mate van ver trouwen bij de handel in fokvarkens vereist. Op deze vergadering was tevens aanwezig de adj. dircotenr van de Veeartsenijknndige Dienst, do heer H. Venerba, die, als deskundige op het gebied van veeziekten, een uitvoerige uiteenzetting over de varkenspest gaf. Hij was de mening toegedaan, dat een samenbrengen van varkens op centrale plaatsen (veemarkten) het gevaar van verbreiding der besmetting in de hand zou werken, zodat door de Veeartso- nijkundige Dienst ernstig overwogen wordt de varkensmarkten voorlopig te sluitep. Do reeds eerder getroffen maatregel van een intorzónaal vervoerverbod (hot land is in drie zönes verdeeld, waartussen geen fokvarkens vervoerd mogen worden) heeft niet het ge wenste effcot gehad. Ingeval van eetjl sluiting der varkensmarkten z!ou aldus do heer Venetao do verplaat sing van varkens van het ene onbe smette bedrijf naar het andere, eveneens onbesmette bedrijf wel worden toege staan. Ernstige toestand vraagt offers De varkenshandel heeft hegrip voor do ernst van do toestand en is zo nodig bereid offers te brongen. Het behoeft oohter geen betoog, dat een dergelijke maatregol voor de varkens handel, maar ook voer de varkens houder en de slagor groot eecnc- misoh nadeel zou brengen. Unaniem was men van mening, dat het op zo groot mogelijke schaal vac cineren van do varkensstapel mot het z.g.n. kristal-violet vaooin, verreweg do voorkeur verdient. Do enting mot dit preparaat welke nog niet voo-r de volle 100 procent iminunitoit waar borgt, heeft in de practijk goede re sultaten opgeleverd. Door de vergadering word tenslotte voorgesteld te bezien, in hoeverre het mogelijk is een algehele sluiting der varkensmarkten te voorkomen door te' bepalen, dat op deze markten .alleen varkens, welke ten minste 3 weken vóór de aanvoer tegen de varkenspest ingeënt zijn, aangevoerd mogen worden De slachtoffers van het motorongeluk te Nijmegen Vrijdagmiddag was de toestand van do twee nog in loven zijnde 6lachtoffcrr tjes van het motorongeluk te Nijmegon, Jan Wolf en W. Hendriks, nog steeds zeer critiek. Er is nog geen beterschop ingetreden, zodat men nog altijd voor het loven van de beide kindoren vreesE De belangstelling van de bevolking bij de begrafenis van do slachtoffers is opvallend groot. Het graf van bet meisje Bernardina Bal werd op Bust- oord bedolven onder do bloomen, ter wijl allo vriendinnetjes van school bloemen op het graf strooiden. Do burgemeester van Nijmegen, mr. C. Hustinx, sprak namens het gemeente bestuur woorden van doornis tot de ouders. Zaterdagmorgen werd het stof felijk overschot van de 14-jarige Jan Hondriks op het kerkhof „Jonkerbos" begraven. Ook hier was bijzonder grote belangstelling- RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 2 September HILVERSUM I. (402 m). 7.00 nieuws. 7.15 gram. 7.50 dagope ning. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 0.00 morgenwijding. 9.15 'gram. 9.30 voor de huisvrouw. 9.35 waterstanden. 9.40 gram. 10.45 reportage vergadering N.V.V. 12.00 gevoileerde muziek. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 voor het platteland. 12.40 pianoduo. 1.00 nieuws. 1.15 mededelingen of gram. I.20 dansmuziek. 2.00 voor de huis vrouw. 2.15 gram. 3.45 „Nu de'school deur openzwaait", causerie. 4.00 or kestconcert. 4.30 volksliederen. 4.50 kinderkoor. 5.15 gram. 5.25 Zuid- Afrikaanse en Spaanse muziek. 6.00 nieuws. 6.15 lichte muziek. 6.40 orgel spel. 7.00 pianospel. 7.15 Brief uit Pa rijs. 7.20 gram. 7.30 orkestconcert. 8.00 nieuws. 8.05 operettemuziek. 9.05 Ik weet, ik weet, wat U niet weet 9.20 mededelingen en gram. 9.30 „Het spook in de opera", disco-causerie. 10.15 Grieks orkest. 10.45 buitenlands overzicht. 11.00 nieuws. 11.15 New York calling. 11.20 dansmuziek. 11.50- 12.00 gram. HILVERSUM II. (298 m). 7.00 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 gram. 7.45 morgengebed en kalender. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 voor de huis vrouw. 9.35 gram. 9.40 Lichtbaken. 10.00 voor de kleuters. 10.15 gram. II.00 voor de vrouw. 11.30 gram. 12.00 Angelus. 12.03 gram. 12.55 zonnewij zer. 1.00 nieuws. 1.20 actualiteiten. 1.25 amusementsorkest en solist. 2.00 gram. 2.50 Hier Vrij Europa. 3.20 gram. 3.30 Ben je zestig? 4.00 voor de zieken. 4.30 Ziekenlóf. 5.00 voor de jeugd. 5.45 regeringsuitzending: „Indonesië en Australië". 6.00 gram. 6.20 sportpraatje. 6.30 Metropole-or- kest en solist. 6.52 actualiteiten. 7.00 nieuws. 7.10 lichte muziek. 7.20 gram. 8.25 De gewone man. 8.30 Franse mu ziek. 9.00 gram. 9.10 Edinburgh festi val: sopraan, alt, tenor, bas en piano. 9.25 gram. 9.45 kamerorkest en solist. 10.35 gram. 10.45 avondgebed en ka lender. 11.00 nieuws. 11.15-12.00 gram. TELEVISIE 8.15-9.45 n.m.: Experimenteel pro gramma van de V.A.RA. - 1. Actu aliteiten; 2. weeroverzicht; 3. film beelden uit het Amerikaanse be drijfsleven. Pauze. 4. „Her-examen voor Barnstetter", televisiespel. De volgende wereld conferentie van padvindsters in Nederland Do Wereldbond van padvindstecs heeft op de laatste wereldconferentie, welko van 414 Augustus in Dom'J haas (Noorwegen) werd gehouden, be sloten de eerstvolgende wereldconferen tie i n Nedcrlond te organiseren- Dit zal dan zijn in 1954, vermoed2J lijk ook in de maand Augustus- Op do conferentie in Noorwegen wa ren dertig landen met 140 deelneem sters vertegenwoordigd- Do Zaanso tandarts D. F. Veld kamp is benoemd tct hoogleraar aan do universiteit van Bagdad. Do hoer Veldkamp, die 38 jaar oud is, heeft gedurende dertion jaar do tandarts- praotijk to Zaandam uitgevoerd. Ingezonden mededeling Lekker warm en volkomen geruisloze vering. FEUILLETON 60 Otto Gradert is te Flensburg tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van smaad. Hij verspreidde op een com munistische vergadering pamfletten, waarop kanselier Adenauer „oor logsstoker en doodgraver van de Duitse jeugd" genoemd werd. Bij het proces zei Gradert van mening te zijn, dat deze benamingen gerecht vaardigd waren. Volgens Radio-Warschau is de gehele bedrijfsleiding van een me taalgieterij te Ostrowice ontslagen, omdat zij er niet in geslaagd was vorig jaar het door de regering ge stelde productiedoel te bereiken. De op 24 Juli j.l. overleden pre sident van „Dupont de Nemours", Laamot Dupont, heeft zijn echtgenote en kinderen goederen ter waarde van 75 millioen dollar nagelaten. De be lasting krijgt hiervan ruim 66 mil lioon dollar. Oorspronkelijke roman door MAARTJE ZELDENRIJK Even was het stil in het vertrek. Toen brak er een oorverdovend ge juich los en iemand schreeuwde tus- ïen het gejuich door: „Leve het ver loofde paar! Leve Jan en Bepl" Dat "werd door de anderen terstond over genomen en in een ogenblik van tijd werden de verloofden omringd door de jeugdige gasten, die hen met alle geweld de hand wilden drukken. Toen volgden de ouderen en Van der Ham gaf order, dat er champagne gebracht moest worden. „Want", zei hij, „zo'n feit moet met champagne overgoten worden". De champagneflessen kwamen en de kurken vlogen met een knal tegen het plafond. Er werd geschonken en er werd geldonken. Een der oudere heren, een zakenrelatie van van der. Ham, hield een speech, gevolgd door anderen en de jongelui vergaten de muziek, die hen tot dansen uitnodig de. Er heerste een nog prettiger, on- gedwongener sfeer en het verloofde paar moest nog menige toast aan horen. Op een gegeven moment zei Bep: „Zeg, waar zijn je broers gebleven?" Het werd even stil en iedereen keek in het rond. Jan stond op en liep naar het nevenvertrek, waar echter, behalve de muziek, niemand was. Toen keek hij in de serre, maar ook daar was niemand. Intussen was Bep naar de gang gelopen en vroeg aan de bediende, die met de zorg voor garderobe belast was, of er ook een paar heren vertrokken waren. „Jawel, juffrouw Bep, een minuut of tien geleden zijn die twee heren vertrokken, die een uurtje geleden pas gekomen zijn". „O juist, dan weet ik genoeg. Dank U wel". Bep liep door de feestzaal naar de serre, waar ze Jan weer tegen kwam. „Je broers zijn vertrokken, Jan. Wat heeft dat te betekenen?" De jongeman haalde zijn schou ders op. „Ik kan er geen hoogte van krijgen. Komen zo maar binnen val len als een Deus ex machina, en ver trekken even plotseling weer, zonder iemand te groeten. Ikik snap er niets van. „Misschien..... misschien moesten ze met de laatste trein weer naar huis", opperde Bep voorzichtig, „en durfden ze niet afscheid te nemen". „We zullen het wel eens verne men", antwoordde hij rustig. „Kom, Bep, laten we onze stemming op deze avond niet bederven. We zullen wel een of ander aannemelijk smoes je bedenken. Dat van die laatste trein is zo gek nog niet. Het is bij elven Toen Jan in zijn wagen naar huis reed, had de klok reeds twee uur ge slagen. De moeite niet meer om naar de garage te gaan, dacht hij. Het is mooi weer, ik zal de wagen maar voor het huis parkeren. Morgen moet ik toch weer vroeg op. In de straat gekomen, waar zijn pension was, zag hij een oud, aftands vrachtauto'tje staan. Hij zette zijn glanzende Cadillac er achter en keek in de cabifie van de vrachtwagen, Maar daar was niemand te zien. Het nummer zegde hem al evenmin Iets, hoewel de wagen uit Noord-Holland kwam. Jan stak de sleutel in het slot en liep naar binnen. Hij draaide het ganglicht op en wilde doorlopen naar zijn kamer. Maar halverwege de gang ontdekte hij, dat de deur van de spreekkamer open stond en dat er licht brandde. Verwonderd duwde hij de deur open endaar zag bij zijn beide broers zitten, met hun ge zichten naar de deur. Jan fronste zijn wenkbrauwen en bleef in de deuropening staan. „Mag ik weten, wat dit te betekenen heeft?" vroeg hij op snijdende toon. Kor lachte beminnelijk en ant woordde: „Dat mag, beste broer, dat mag. Misschien wil je even binnen komen. Dat praat gemakkelijker. Maar als je een ander vertrek hebt, waar wat onder de kurk is, dan stel ik voor, dat we daarheen verkassen". Jan bleef in de deuropening staan en reageerde niet op het laatste. Hij was hevig verstoord geweest over het feit, dat zijn beide broers onuit genodigd op het feest gekomen wa ren, maar zo mogelijk nog meer, om dat ze zonder wat te zeggen verdwe nen waren. En nu in het holst van de. nacht, zaten ze in zijn huis. „Hoehoe komen jullie hier binnen?" „Die huishoudster van je of Is het je kostjuffrouw? heeft ons binnengelaten, toen we ons voorstel den als Kor en GeiTit Reising, broers van de beroemde uitvinder. Daartegen bleek bij haar geen be zwaar te zijn. We hadden namelijk een heel belangrijke reden voor ons bezoek, zie *jel" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2