Mda De Verkeerde Vrouw Bittere woorden van Vlaamse zijde aan de voet van het monument De regering gaat zich met binnen landse hervormingen bezig houden EKSTEROGEN KWELLEN U, WRATTEN ONTSIEREN U. Da TRANSPIRERENDE VOETEN RUTRANEX DE 25ste IJZERBEDEVAART Een voortschrijdend verval van de Vlaamse zaak De Vlamingen hebben Zendag ondev de lenze „Een volk ui nooit Tergeaj" hun 25ete bedevaart naar het IJzer monument te Diksmaiden gebonden. Van heinde en ver waren rij met tien- Uilen extra treinen en henderden auto- buiteen naar de vlakte van Kaaakerke getogen, waar op de bedevaartweido ontelbare leeuwenvlaggen wapperden. Hier werden ook de aymboliaohe «teen tje* verkocht, waarvan de opbrengst zal dienen voor de bouw van het nieuwe IJzermc nament, dat de toren, die in 1945 door onbekende hand met dynamiet werd opgeblazen, ui moe ten vervangen. Bij do ralne van de onde IJzertoron waa een altaar opgesteld, waar Dom Franco de Wyela, de abt van de ab dij van Affligem de pleohtigheden open de met het opdragen van een mia voor de Vlaamse gesneuvelden in beide we reldoorlogen. Nadat hij de eerate at een voor het nieuwe IJzermonument had gewijd, sprak de Vlaamse student Gop^- pieters de duizenden Vlamingen too. Hij verklaarde dat allo tekenen wijzen op een voortschrijdend verval van do Vlaamso zaak. De taalgrens wordt in gedrukt, zo stolde hij in het lioht, cjn de verfransing van de industrie woekert s teeda verder voort. Do Franse élite in Vlaonderen handhaaft haar meerdcrwaordigheidscomplox en de wende der repressie 6preker dooldo hier dus cp dio Vlamingen die als politiek delinquent werden veroordeeld bloedt onverminderd voort, riep hij alt. Het eerste vliegtuig in Egypte gebouwd In Egypte zijn geslaagde proeven genomen met het eerste in dit land gebouwde vliegtuig. Het toestel ls ge construeerd in een fabriek, die ls op gericht door een Duitse groot-Indu strieel, die na de tweede wereldoor log naar Zweden was uitgeweken en zich later ln dienst stelde van de Egyptische regering. Naar verluidt betreft het de voormalige directeur van de Duitse vliegtuigfabriek „Foc- ke-Wulf". In de fabriek, die ln de omgeving van Cairo is gelegen, wer ken nJ. vele voormalige employó's van „Focke-Wulf". Strafmaatregelen tegen een dorp in Noord-Malakka Bijna de gehele bevolking in een gevangenkamp geplaatst De inwoners van hot dorp Perma- tang Tinggi in Noord-Malakka zijn Maaandag naar een gevangenkamp orver* gebracht, omdat zij weigerden inlich tingen te geven over een moord, die twee weken geleden in het dorp ge pleegd ia. Do Hoge Commissaris van Malakka, Generaal Sir Gerald Temt ier, had de bewoners Donderdag het ultimatum gesteld, dat vóór Maandag ochtend 9 uur de gevraagde inlich tingen ontvangen moesten zijn. Dertien personen, die niet tot de gewone bevolking behoorden, zijn ach tergelaten. Van ambtelijke zijde wilde men niet zeggen waarom. De moord is overdag gepleegd op een Chinees officier, dio in een koffie- hais /at. Een Britse patrouille heeft Zondag opnienw een lid van het distri c&s- bestnor der communistische partij van Malakka doodgeschoten, het derda in vier dagen tijds. Het was Tsjong Kwai Wong, oj) wiens hoofd een prijs van 10.000 straits dollars (rnim 12000 gal den) was gesteld. Tsjong en een met gezel werden gedood toen zij in een hinderlaag vielen. Twee anderen "Ont kwamen. De regering zan Malakka heeft do verwoesting van het dorp bevolen. De Nederlandse gevangenen in Indonesië Nederlandse veteranen richten zich tot Soekarno Het bcstnnr van de stichting „Ve teranen Legioen Noderland" heeft een telegram aan do minister-president ge zonden met het verzoek aan do Pre sident van do Bepnblick Indonesië te willen berichten dat in Nederland met grete voldoening kennis is genomen van de vrijlating van w» gevangen Nederlanders, welke reeds twee en oen half jaar gevangon waren zender be handeling van hnn zaak. Er wordt voorts in het telegram een dringend beroep op de president van Indonesië gedaan opk do overigen vrij to stollen dan wel hnn zaak onverwijld te doen behandelen. Het geval heeft zeer ern stig de aandacht van de publieke opfinie in Nederland, wclko diep geschokt is. Snelle afdoening zal ongetwijfeld gnn- stig werken op de verhouding tassan enzo landen, zoals blijkt uit reacties cp reoente vrijlatingen aldus het te legram. De taaltoestanden bij de strijdkrachten Da heer van Mierlo, die namens de Vlaamse oudstrijders het woord voerde, oefende critiek op de taal toestanden bij de Belgische strijdkrach ten. „Zolang er bij de hogere legerlei ding niet werkelijk de wil voorzit de hand aan de taalwetten te hondan, zolang zal bij de Vlaamse soldaten het gevoel bestaan dat als Vlaming geboren te zijn een ongeluk betekent. Vlaanderen gaf zijn bloed", zo ging spreker voort, „het kreeg weliswaar gelijkheid in rechte, doch geenszins in feite. Vlaanderen wordt achter de scher men geradbraakt en de Vlaamse oud st rijders eisen thans de afschaffing vaa alle uitzonderingswetten, alsmede am nestie vcor de politieke delinquenten. Amnestie", aldus spreker, „is voor ons geen goedkeuring van de strafbare fei ten, dooh een daad van menslievendheid en een teken van verzoening en vrede". VervclgeDS werd de eerste steen vaa de nieuwe IJzertoren, waarin do woor den „In hou en trouw aan het ideaal van do Vlaamso IJzerjongens" geboi- teld staan, door een afvaardiging der Vlaamse jegudvereniging naar de bonw-' plaats gebracht, waar hij door prof. Fransen, de voorzitter van het IJzer- bcdo vaart comité, werd ingemetseld. In een kolom de wereld om Naar geallieerde gezagsdragers in Berlijn hebben meegedeeld, heb ben de drie Westelijke Hoge Com- misasrlssen Sowjet-beschuldigingen, dat zij trachten de handel tussen Oost- en West-Duitsland te vermin deren, verworpen. Op hun beurt be schuldigden de Westelijke de Rus sen van „opzettelijke pogingen om Duitsland geheel te verdelen". President Rhee van Zuld-Korea zal geen disciplinaire maatregelen nemen tegen circa 400 overheidsdie naren, die onder diensttijd waren aangetroffen in theehuizen en andere oorden van vermaak. Ongeveer 120 ambtenaren werden toen ontslagen en 300 berispt Zij zouden worden be straft Ex-koningin Narriman van Egypte is bet niet eens met de han delwijze van de Egyptische censors. Een verzoek dat haar moeder haar in een brief deed, n.1. om geen badcos- tuums van Westerse stijl te dragen, had zij eerder in een krant gelezen dan in de brief, die door de censuur was nagezien. Narriman wilde niet zeggen of zij de raad van haar moe der zou opvolgen. De regering van Oost-Duits- land heeft veertig vertegenwoordi gers uit haar gebied toestemming ge geven het vierde congres van de Duitse Evangelische kerk te bezoe ken, dat van 27 tot 31 Augustus in Stuttgart wordt gehouden. Naar uit kringen van het congres verluidt, werden 20.000 Oostduitse bezoekers verwacht. Volgens een te Ostrava (Tsje- cho-Slowakije) verschijnend blad zijn in het district Ostrava minstens tien graanbranden voorgekomen. Het blad critiseert de boeren wegens nalatig heid bij het beschermen van de oogst en meldt verder, dat door sabotage schade ls aangericht aan vele land bouwmachines. Er waren stukken ijzer in graanvelden en ijzerdraad om graanschoven aangetroffen. De 17-jarige koning Hoessein de Eerste van Jordanië is Zondagavond in gezelschap van zijn moeder, ko ningin Zain, uit Genève naar Jorda nië vertrokken. Hij is van plan twee maanden in Jordanië te blijven en daarna voor drie maanden naar de Engelse militaiire acedemie te Sand hurst te gaan. Tengevolge van een hittegolf zijn in Israël tenminste twee perso nen bezweken. In Elath aan de Rode Zee steeg het kwik tot 44 graden. In Jeruzalem was het 38 graden. Premier Tsjang Taik Sang van Zuid-Korea heeft meegedeeld, dat het land volgend jaar 710.000 ton graan uit het buitenland zal moeten invoeren teneinde 21 millioen Zuid- koreanen van de hongerdood te red den. Hij schatte de kosten op 100 millioen dollar. Bij een brand in een restaurant te Sapporo op 't Japanse eiland Hok kaido, zijn Maandag acht personen om het leven gekomen; een twintig tal personen werd gewond. Bij ongeveer honderd inwoners van Capriglio in het gebied van Asti (Italië) zijn vergiftigingsverschijnse len waargenomen. Het schijnt, dat het brood dat zij aten, arsenicum be vatte. Er is een onderzoek ingesteld. Do Ln Nederland voor hongorjnd wordon thans in de meeat noodlijdende «treken uitgereikt. Zo heeft do rege ring van Octtnt Pradesj groentesoep in pcedervorm, vitaminotablctton en melk poeder tor beschikking gestold van kin deren en moeders in hongerende gebie den, *o meldt do Indisoho niouwödionst India ingezamelde voedingsmiddelen uit New Delhi» Nalatenschap van de oorlog Gevaarlijke springstoffen aan de Oost-Friese kust Aan de Ocat-Friese kust, voorna melijk enkele kilometers ten Noorden ran Wilheluishaveu, spoelen de laatste dagen kleine glazen ampullen aan van twee tot vijf c.m. lang. Er rijn twee soorten, n.l. met en zonder kwiklaag. Zij bevatten een doorzichtige vloeistof, Wanneer beide soorten bij elkaar ge bracht worden, volgt een ontploffing. Men vermoedt, dat het springstof fen zijn van Duitse herkomst, die aan het einde van de oorlog gebruikt wer den en geen algemene bekendheid meer hebben verkregen. Men heeft vermoe delijk na de capitulatie de ampullen voor de Noordzeekust laten zinken. Gebruik een bromfietser niet als gangmaker 1 Op vele fietspaden, speciaal wan neer deze interlooale verbinding-jn vormen, kan men bij herhaling waar nemen, dat fietsers een bromfietser, dio hetzelfde traject moet rijden, als gang maker kiezen. Zo ziet men ondermeer op de rijwielpaden langs de drukke rijksweg Rotterdam-Den Haag, vooral op tijdstippen wanneer velen naar hun werk gaan of daarvon tergukeren, vaak bromfietsers als hot ware aan de kop van een heel peloton rijden, een si tuatie, die voor de „gongmaker tegen wil en dank" weinig benijdenswaar dig is. Indien hij namelijk plotseling meest stopp'en is do kans niet gering, dat hij de hele groep „klevers" of een deel daarvan over zioh heen krijgt, hetgeen dan ook reeds in vele geval len tot min of meer ernstige onge vallen en sohode heeft geleid. Verschillende bromfietsers hebben zioh hierover bij de ANWB beklaagd en er op gowozon, dat zij daardoor welhaast gedwongen wordon, zich op do grote weg te wagen, mot olie ge varen van dien. Zowel in hot belang von de veilig heid van het verkeer als vnn henzelf, raadt do ANWB do wielrijders met klem aan, zioh niet aan dit euvel schuldig te maken, daar hierdoor de gevaren op do rijwielpaden ten zeerste werden vergroot. Brits passagiersvliegtuig in zee gestort Waarschijnlijk zeven doden Een viermotorig Brits passagiers vliegtuig met 57 personen aan boo.*d is voor de Westkust van Sioilié in zee gestort. 50 personen rijn gered. Enkele hunner waren gewond. Men vreest dat de overige zeven rijn omgekomen. Drie lijken zijn reeds ge borgen. Het was een viermotorig toestel, t>'Pe „Hermeó", toebehorend aan „Ai* Werk Charter Ltd" te Londen. De controletoren van Trapan! verloof omstreeks 3 uur Zondagnacht het con tact met het toestel. Reddingsboten en watervliegtuigen, die bij het aanbreken van de dag op onderzoek uitgingsn, zagen het wrak voor do kust drijviu. De overlevenden klemden zich vast aan reddingsvlotten en wrakstukken. Vrijgelaten „Westerling arrestanten" wederom in hechtenis De woordvoerder van het militaire basisccminando van Djakarta, de heef van Lumonov, heeft Maandag aan Ane- ta medegedeeld: „Omdat de reactie op de vrijlating van de heer Leclerq cj. niet gunstig is gebleken, heeft het basis commando van hot gebied Groot-Djokarta het no dig geoordeeld, Leolerq c.s., in af wachting van een nader besluit, in bescherming to nemen". Het botreft hier do heren B. Lo- clerq, C. W. Goldman, A. G. van Onseleii eu A. W. Burger Jr. Van de hior genoemde personen wer den do heren Goldman en van Onso- len op 8 Augustus vrijgelaten. Zater dag meldde Aneta, dat drie andere der in verband met de zaak-Wcsttor- ling gearresteerdo Nederlanders voor een nader verhoor van Bandung wa ren overgebracht naar Djakarta. Door zijn eigen bloed gered Naar hot persbureau Bclga nit Jo hannesburg meldt, heeft zich daar het merkwaardig geval voorgedaan, dat iemand, die het slachtoffer was go- wordon van een auto-ongeluk, gered ia door een bloedtransfusie met rijn eigen bloed. De betrokkeu Zuid-Afri kaan etend ingeschreven bij een zie kenhuis te Johannesburg als bloedge ver. Twee dagen nadat hem voor het laatst bloed was afgetapt, werd hij zwaar gewend het ziekenhuis binnen gebracht. Onmiddellijk werd hem zijn eigen bloed toegediend, dat er in be langrijke mate toe bijdroeg dat hij iu leven kon worden gehouden; DE TOESTAND IN EGYPTE Bespreking over de landsverdediging met Engeland en Amerika De militaire bevelhebber in hét ge bied van Cairo heeft Zaterdagavond de alarmtoestand afgekondigd. Ge motoriseerde eenheden van bet leger reden door de hoofdstraten om mo gelijke ongeregeldheden ter gelegen heid van de herdenking van het feit, dat Saad Zaghlul, de stichter van de Wafdparty en „vader van het volk", 25 jaar geleden gestorven is, te voor komen. Aan de herdenking namen de Wafdpartij, de Saadistenpartij en het Kotlablok deel. De leider der Waf- disten, Moestafa Nahas, verklaarde in een rede te Alexandrië, dat het parlementaire leven zo spoedig mo gelijk dient te worden hersteld. Hij beschuldigde verder de Britten van intriges om de Wafdregeringen ten val te brengen. Ex-koning Faroek werd verweten dat hij de kranten financieel gesteund had tegen de Wafd. De binnenlandse politiek van de Wafd is „zuiver socialistisch". Wat de buitenlandse politiek betreft zou de partij blijven streven naar verwijdering van de Britse troepen uit de kanaalzöne, eenheid van het Nijldal en verwerping van het ver dedigingsplan van het Midden-Oos ten. De kranten van de Wafd zijn een campagne begonnen tegen de be schuldiging dat de laatste Wafd-re- gering corrupt was. Zwakke militaire positie Op een bijeenkomst tussen premier Ali Maher en de Britse en Ameri kaanse ambassadeurs, vormde de Egyptische landsverdediging een der voornaamste onderwerpen van be spreking. Er zou gesproken zijn over het vermogen van Egypte om zich tegen mogelijke aanvallers te verde digen, zijn gebrek aan modern oor logsmateriaal en zijn rol, indien er een oorlog zou uitbreken. De mededeling dat Groot-Brittan- nië zich weer bereid heeft verklaard Egyptische officieren op te leiden en dat het militair oefenmateriaal aan Egypte zou leveren, zomede Naguib's verklaring dat Egypte, indien het zou worden aangevallen, bereid zou zijn buitenlandse militaire hulp te ont vangen, hebben voedsel gegeven aan de te Cairo gekoesterde mening dat de Egyptische regering, in ruil voor militaire en economische hulp, on derhandelingen met Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten zou wil len beginnen ter regeling van de nog hangende vraagstukken. Generaal Naguib zou gaarne een krachtig we derzijds begrip tussen Egypte ener zijds en Groot-Brittannië en de Ver. Staten anderzijds zien, opdat de Egyptische weermacht uitrusting en technische hulp zal ontvangen. Binnenlandse hervormingen Premier Ali Maher ontkende ech ter dat hij bij zijn besprekingen met de ambassadeurs van de Ver. Staten en Engeland gesproken had over de verdediging van het Midden-Oosten. De regering houdt zich thans in de eerste plaats met de voorgestelde agrarische hervormingen bezig. Ook wordt aandacht besteed aan de plan nen om de positie van de arbeiders te verbeteren. Voor de regeling van arbeidsgeschillen zullen arbitrage commissies worden ingesteld. De verjaardag van de koning en de terugkeer uit Mekka van de „Mah- mal", het heilige tapijt en het feest van de Nijl, zullen voortaan niet meer als officiële feestdagen worden beschouwd. Na een overdrachtsplechtigheid met volledige militaire eer heeft een peloton van het Britse leger zich te ruggetrokken van de strategische brug voor weg- en spoorwegverkeer te El Firdan in de Suez-kanaalz&ne, die was bezet tijdens de Brits-Egyp tische botsingen in October 1951. Het ongeluk in het Goffert- stadion te Nijmegen Twaalfjarig meisje overleden Zondagnacht is in het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen de 12-jarige Berendina Bal overleden. Zij werd Zondagmiddag bij het ongeval tij dens motorraces in het Goffertsta- dion aldaar zwaar gewond. Vier jon gens, n.l. de 14-jarige J. Hendriks, de 13-jarige P. Wolf, diens 10-jarig broertje J. Wolf en de 10-jarige J, Sanders, verkeren nog in levensge vaar. De politie heeft thans over de oor zaak van het ongeval de volgende le zing gegeven: het schijnt dat v. d. Akker na het afvlaggen nog met vrij grote snelheid is doorgereden. Toen hij naar links uitweek om Maas te passeren, werd hij even geraakt door de achter hem komende rijder v. Ooijen. Van den Akker verloor de macht over het stuur en schoot met zijn motor over de balustrade. Van Ooijen is, volgens de verklaring van de politie, tegen de balustrade opge reden maar er niet overheen ge vlogen. Van den Akker die, zoals gemeld, Zondag is overleden, was 27 jaar oud en gehuwd. Geitebok at drie weken kranten Helaas stierf het dier In de Kampstraat te Heerlerheide ls tijdens het weekend een geitebok gestorven, die de belangstelling van de hele buurt op zich had weten te vestigen. Het dier was namelijk ergens ach ter het huis van zijn baas een han delaar in afvalstoffen verzeild ge raakt in een grote hoop lompen, oud papier en andere rommel. Daarin was het zover doorgedrongen, dat het er zich tenslotte niet meer uit kon werken. Dit alles gebeurde drie we ken geleden. De eigenaar vermiste de bok dadelijk, doch hij had er geen idee van waar het dier was geble ven. Hij veronderstelde tenslotte maar, dat het beest hem was ont stolen of dat het was weggelopen. Medio verleden week echter, toen hij een klant aan enkele karrevrach- ten rommel aan het helpen was, vond de handelaar de bok terug, en hij leefde zowaar nog. Het dier bleek zich in het leven gehouden te heb ben metoude kranten. Het laat zich echter denken, dat het er door die ongewone kost niet op vooruit was gegaan. Desondanks gaf een veearts, die erbij werd gehaald, nog hoop, temeer daar het dier of lie ver: wat er nog van over was zich na zijn verlossing uit de berg rommel opvallend monter toonde. Deze hoop is echter ij del gebleken, want tijdens het weekend is de bok alle versterkende middelen ten spijt toch nog bezweken aan de gevolgen van zijn ongewone avon tuur. Ingezonden mededeling Infeionden mededeling Wonderstlft bevrijdt U ervan voor slechts 90 ets. Tegen eksterogeneelt en wratten. Verkrygb. b(J Uw apoth. of drog. Korte berichten uit het binnenland 's GRAVENHAGE. Het 12.500 ton metende Nederlandse turbinevracht schip „Amerskerk", dat voor reke ning van de N.V. Verenigde Neder- landsche Scheepvaartmaatschappij te 's Gravenhage is gebouwd bij de Hol- waldtswerke te Hamburg, ls Zater dag te water gelaten. 's GRAVENHAGE. In de Eland straat alhier heeft een aanrijding met dodelijke afloop plaats gehad. De 56-Jarlge wielrijder J. J. V. werd door onvoorzichtig oversteken aan gereden door de 38-jarige motorrij der P. J. Z. Hij overleed ter plaatse. De motorrijder is met een pijnlijke linkerschouder naar een ziekenhuis overgebracht. SCHEVENINGEN. De 19-jarige mi litair F. A. S. uit Scheveningen, die Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur 10 op zijn bromfiets op de Scheveningse- weg reed, werd op de hoek van de Van Stolkweg gegrepen door een wa gen van lijn 8. S. werd enige meters meegesleurd en liep ernstige verwon dingen op. Tijdens het vervoer naar het militair hospitaal is hij overle den. S. had geen voorrang verleend aan de tram. AMSTERDAM. Zaterdagmorgen is het 2% jaar oude zoontje van do familie Giesen, die in Amsterdam-' Noord aan de Kometensingel woont, al spelend op enige afstand van de woning in een sloot gevallen en verdronken. AMSTERDAM. Toen twee agenten in de Broekermeer in Amsterdam- Noord een poging deden een Mechel- se Herder te vangen, die achter scha pen aanjoeg, vloog het dier plotse ling de beide mannen aan. Eén van de politiemannen legde de hond met twee schoten neer. IS FANTASTISCH GOED EN HELPT ZEKER 11 M'JAiHci an IJ1 --M JN d !I d J .l-Md L4 Wetenschap en Techniek Plannen voor brug over de „Grote Belt" Een Deense staatscommissie zal een onderzoek instellen naar de kwestie van het bonwen van een brug ovpr ido „Grote Belt" die Seoland, waarop de hoofdstad Kopenhagen ligt, scheidt van Fuenen en Jutland, een afstand van ongeveer 20 k.iu. Volgens de Berlingske Aftenavis" zijn drio ontwerpen ingediend. Hot eer ste, dat gezien de hoge daaraan ver bonden kosten (500 millioen kronen) reeds als onaanvaardbaar wordt be schouwd, is een plan voor het bouwen van een zestig meter hoge brug. Hot tweede project voorziet in tweo lagere bruggen van Fuenen en Seeland uit, naar het eilandje Sprogo. De brug gen zouden moeten worden verbondon door een tunnel en door het eiland, boven do tunnel, zou een kanaal moe ten worden gegraven om de door do lage bruggen belemmerde scheep va nrt doorgang te verlenen. Het derde ont werp voorziet in een brug naar Pro- go en een veerdienst van Progo naar de overzijde. FEUILLETON 55 Oorspronkelijke roman door MAARTJE ZELDENRIJK Hoofdstuk 3. Enkele dagen later stond Ingenieur Reising voor de spiegel in zijn pen sion en kleedde zich. Voor het eerst van zijn leven was hij in avondcos- tuum. Van der Ham wilde het heu gelijke feit van zijn „compagnon", zoals hij Reising schertsend noemde, vieren en had een feestje georgani seerd in zijn woning. Hij strikte zijn das en zuchtte. Want hij was helemaal niet in een feeststemming. Zo juist had de mid dagpost een briefje gebracht van Ida. Met een schok had hij haar hand schrift herkend: „Aan de Weledele Heer J. Reising, ingenieur Het was maar een kort briefje. Waarin zij hem feliciteerde met het behaalde succes en waarin zij schreef dat de hele Beemster trots op hem was. En waarin zij ten slotte vroeg, wanneer hij weer eens kwam. Nu zijn uitvinding klaar was, had hij misschien nog wel eens gelegenheid om een dagje naar de Beemster te komen. En als altijd ondertekend door „je liefhebbende Ida". Ach, hij was zijn buurmeisje hele maal vergeten. In de maanden, dat hij gewerkt had aan de vinding, had hij alleen maar gedacht aan zijn werk, aan datgene, wat hij maken wilde. Wekenlang was hij schier dag en nacht aan het cijferen en rekenen geweest, net zo lang tot alles op pa pier klopte. En toen kwam de bouw nog, het uitzoeken van het metaal, dat van beslist uitzonderlijke kwali teit moest zijn, het toezicht op de bouw van de ketel, de constructie van de zware locomotief, waarvan er binnenkort een aantal gebouwd zouden worden voor BraziliëHij had de Beemster helemaal vergeten. Hij had zelfs de van der Ham's ver geten en iedere uitnodiging, om een avondje het werk te laten rusten, af geslagen. Nu was hij eindelijk klaar en nu riep de Beemster hem weer. Maar hij was in deze maanden ge heel vervreemd van de Beemster. De kosten, die zijn buurman al die jaren voor hem gemaakt had, wilde hij vergoeden. Daartoe had hij een bedrag van zijn bankrekening over laten schrijven op naam van buur man Meijer. En hem een briefje ge zonden, waarin hij hem nogmaals dankte voor alles, wat hij voor hem gedaan had. Maar enkele dagen later was het geld weer op zijn rekening terugge stort en had hij een even vriendelijk briefje teruggekregen, waarin Meijer hem meedeelde, dat hij het heel aar dig vond, dat Jan zijn schuld, zoals hij dat genoemd had, wilde terugbe talen, maar daarvan kon geen sprake zijn. Dat had buurman Meijer vrij willig gedaan en dan nam hij het geld niet terug, temeer, omdat nu ge bleken was, dat dit geld, gebruikt voor de studie, wel bijzonder goed besteed was geweest. Och ja, Meijer had ook geld ge noeg. Maar dat de tuinder dit grote bedrag want dat was het toch al tijd had teruggezonden, had hem verrast. Niet aangenaam. Het leek wel, of Meijer zich beledigd had ge voeld. Liever had hij gehad, dat Meijer het geld wél geaccepteerd had. Dan waren de meeste banden, die hem nog aan de Beemster vasthielden, verbroken. Of wilde Meijer dit niet? Zou hij gemerkt hebben, dat er iets bestaan had tussen hem en zijn doch ter? Jan zuchtte. Nee, hij was nu in een andere wereld gekomen, een wereld, waarin de Beemster met zijn aardige maar te simpele mensen, niet meer pastte. Hij was nu mededirecteur van een grot machinefabriek, bovendien een man in bonis. Hij was rijk. Bo vendien, binnenkort ging hij zelf met de eerste vervaardigde locomotief naar Brazilië, om er de proefrit te rijden. Dan zou hij zeker een maand of vier, vijf wegblijven. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2