DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sowjet-Unie zendt het Westen nota inzake Duitsland's hereniging Zevenjarenplan voor Perzië Oud-Gemeentesecretaris van Amsterdam stierf gewelddadige dood Waarschuwende rede van generaal Eisenhower ZIFRIlffEEMJItlNILUWSBODE ABONNEMENTEN EN AOVERTENTIÉN. ^Prljk p«r 3 mnd. bij vooruitbetaling I 4,94, p. w. 38 ct lotte nummert 10 et. Vertchljnt Iedere werkdag. Advertentleprijt 1 9ct. pe» mm Succetiet (ma*. 13 mm.) minimum I 1,— p. «tuk. WAARIN OPGENOMEN DINSDAG 23 AUGUSTUS 1932 1797-1889 No. 17196 109e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE"» Lange Nobelitraat A 171, Zierlkzee, Potlbus nr. T, Telefoon or. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobeistraat A 171 Zierifzee. Westen ziet weinig nieuwe lichtpunten De Russische minister van Buiten landse Zaken, Wysjlnsky, heett Za terdag aan de ambassadeurs van de V.S., Engeland en Frankrijk te Mos kou het antwoord van zUn regering op de Jongste Westelijke nota Inzake Duitsland overhandigd. In de Sowjet-nota wordt voorge steld, dat de commissie die de voor waarden voor het houden van ver kiezingen moet onderzoeken, zal zijn samengesteld uit Duitsers, door Duit sers aan te wijzen in overeenstem ming met de vier grote mogendhe den. Bijvoorbeeld, aldus de nota, ko men voor de commissie In aanmer king vertegenwoordigers van de par lementen van Oost- en West-Duits- land. Het eerste, dat de commissie zou moeten onderzoeken, zou zijn de uit voering van de besluiten van de con ferentie van Potsdam, o.m. van die betreffende demilitarisering, denazi- ticering en democratisering. De Sow jet-regering stelt verder voor, dat op de vierraogendheden- conferentie de datum van de terug trekking der bezettingsstrijdkrachten uit Duitsland zal worden besproken. Tevens stelt zij voor, dat vertegen woordigers van Oost- en West-Duits- land zullen worden uitgenodigd aan Weer „zondebokken" in Roemenië Langzame vooruitgang van de collectivisatie Do minister van gezondheid en de eerste assistent van de minigtor van buitenlandse zaken in Roemenië zijn ontslagen, zo is te Boekarest officieel medegedeeld. Vasilo Marza, minister V. gezondheid, zon „ongeschiktheid voor zijn functie cn grove nalatigheid" aafl tf de dag hebben gelegd, Avram Boenaclioe, de andere ont4 slagene, was bevriend met de eerder ontslagen ministor van buitenlandse za-, ken Anna Paakor. Volgens berichten uit Boekarest zijn er tekenen, dat do Russen ontevreden worden over do langzame voortgang in Roemenië op het gebied van col lectivisatie in de landbouw. Conferentietent te Panmoendjon versleten Er komt nu permanent huis De geallieerde verbindingsofficieren hebbon Zaterdagochtend de communis tische officieren een schrijven voor het hoofd van de Chinees-Noord-Koreaanse delegatie overhandigd, dat kaarten met aanduiding van 13 nieuwe gevangen kampen bevatte. De communisten zijn Zaterdag te Panmoendjon begonnen met het bou wen van een permanent huis ter ver vanging van de oude tent, die han cndcrhandelingsdelagitie na ruim een jaar onderdak heeft verschaft. Het ge bouw wordt 12 bij 8 meter, met een betonen vloer, eeu stenen fundering en houten wanden. De timmerlieden die er aan bezig waren, leken Chinezen. Zij wilden geen vragen beantwoorden. Radio Peking meldt uit Pjongjong, de Noord-Koreaanse hoofdstad, dat daar door een Amerikaanse bomaanval op 20 Augustus 240 burgers zijn gedood en bijna 1000 gebouwen vernield. Stoffelijk overschot van dr Schumacher ter aarde besteld De vorige week overleden voorzit ter van de West-Duitse sociaal-demo cratische partij, dr. Kurt Schumacher, is Zondagmiddag op de begraafplnats Ricklinger in Hannover ter aarde be steld. Onder de klonken von hot lied van do „Goedo Kameraden" zonk do kist in het graf. Mevrouw Annemnrfe Rcnger, de sccrotarcsso van do over ledene, wne do eerste, die bloemen op de kist wierp. Dnnrnn volgden ErL-h Ollcnhnucr, do vlco-voorzlttor van do SPD, Carlo Schuiid, do burgomocstar van Wcst-Bcrlljn, Fritz Reuter cn an- deron. Het graf von Schumacher is in een halve cirkel omringd door hogo den nen. Twee oude kastanjebomen staan aan het hoofdeinde. Honderden kran sen, die vrienden, aanhangers en ver eerders uit do gchelo wereld en poli tieke vertegenwoordigers van do Bonds republiek gezonden hadden, werden bij bet graf neergelegd. de conferentie deel te nemen bij de bespreking van kwesties, die de re geringen van belde delen van Duits land aangaan. De Westelijke mogendheden heb ben in haar vorige nota een viermo- gendhedenconferentie voorgesteld, waarop alleen zou worden gespro ken over verkiezingen ln geheel Duitsland. De Sow jet-regering acht dit niet voldoende. De Perzische premier Mossadeq heeft bevel gegeven domeingrond te gen lage prijzen aan de daklozen te verkopen, aldus Radio-Teheran. Men neemt aan, dat dit besluit is geno men om te voorkomen, dat nog meer daklozen in Teheran en andere grote steden zich meester maken van woon ruimte, zoals de afgelopen dagen al veelvuldig is geschied. De premier deelde verder mede, dat het Perzische zeven-jarenplan voorziet in de bouw van stuwdam men en een verhoging van de pro ductie van suiker, thee en cement. Voor dit plan zal een bedrag van 225 millioen rial (ongeveer 49 millioen dollar) worden uitgetrokken. Voor het mechaniseren van de landbouw wil men een bedrag van 20 millioen rial besteden. Brits vrachtvliegtuig stort neer in Oost-Duitsland Een Bxita vliegtuig ls Zondag ln Oost-Duitsland neergestort, aldus melden Britse functionarissen van het viermogendhedencentrum voor de veiligheid in de lucht. Een lid van de bemanning van drie is omgekomen, twee man zijn onge deerd. Het toestel, een „York", stortte op ongeveer drie km. afstand van het vliegveld Gatow in de Britse sector van Berlijn neer. Het was op weg van West-Berlijn naar Hamburg, maar moest wegens motorstoring te rugkeren. De Britse autoriteiten hebben de Russen verzocht het toestel terug te geven en de bemanning terug te stu ren. Amerikaanse militairen door Russen gearresteerd Twee Amerikaanse officieren en een soldaat, leden van de Amerikaanse mi litaire missie bij do Russische bezet tingsstrijdkrachten te Potsdam (bij Ber lijn), zijn op 15 Augsutus gearresteerd „teen zij trachten te spionneren bij een objcot van hot Sovjet-Iegor", zo 'meldt het Oost-Duitse nieuwsbureau ADN. Dit nieuwsbureau zegt verder, dot generaol Tsjoeikof, hoofd van do Rus sische bestuurscommissie in Duitsland, da (volgende dag bij do opperbevelheb ber van de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland heeft geprotesteerd on geëist heeft dat de beide officieren en de soldaat onmiddellijk uit de mi litaire missie worden verwijderd. Oudste zoon vergiftigde zijn vader DE VERHOUDING VER. STATEN-SOVJET-UNIE Geen erkenning van Rusland's positie in Oost-Europa en Azië In een rede, Maandagavond gehou den voor de conventie van het Ame rikaanse legioen te New York, zeide generaal Dwight D. Eisenhower, Re publikeins candidaat voor het presi dentschap van de Verenigde Staten, onder meer: „Onze regering moet, eens en voor al, met koude beslistheid aan het Kremlin zeggen, dat wij nooit de minste bestendigheid zullen erken nen van Rusland's positie in Oost- Europa en Azië. De dag moet komen dat de volken van de tot slavernij gebrachte landen ln de gelegenheid zijn in volle vrijheid en onder het toeziend oog van de wereld hun eigen weg in de toekomst te kiezen." „En meer dan dat. Wij moeten de Sow jets met even koude beslistheid vertellen dat wij niet tevreden zul len zijn zolang de vloedgolf van agressief communisme niet binnen zijn grenzen terug is. Wij moeten hen dit zeggen: wij zullen nooit ophouden hulp te verlenen aan iedere man of vrouw uit die gekluisterde landen die een toevlucht bij ons zoekt, die onder zijn eigen volk de fakkel van de vrijheid brandend houdt, die de bevrijding van zijn landgenoten is toegedaan." De generaal zei dat, naar zij me ning, de Verenigde Staten In groter gevaar verkeren dan ooit te voren. „De Sow jets zullen niet de fatale fout maken van de vijanden die wij in de tweede Wereldoorlog overwon nen hebben. Op het ogenblik dat zij eventueel besluiten dat het in hun voordeel is een Wereldoorlog te be ginnen, zullen zij zeer zeker de mi litaire, industriële en menselijke kracht hebben die zij nodJg oorde len, om het conflict voor hen tot een goed einde te brengen. Naar mijn mening hebben zij dat stadium nog niet bereikt. Dit bete kent dat wij nog tijd hebben, maar het betekent ook dat wij onmiddel lijk het juiste antwoord op het drin- gendo gevaar moeten vinden". „Zolang het gevaar ons boven het hoofd hangt, zal het onze politiek op het gebied van de Industrie, de land bouw, de belastingen, ja onze gehele economie bepalen. Vrees, veroor zaakt door gevaar, schept een kli maat dat bevorderlijk is voor mili tarisme en het maken van een land tot een arsenaal voor oorlog. Vrees ls tevens bevorderlijk voor een fi nancieel en moreel bankroet. In een tijd van chronische vrees kan men het doodsgerochel van een natie ho ren." Dq noodzakelijke politiek „Van dit ogenblik af kunnen wij, Amerikanen, niet toestaan dat ons program wordt voorbereid en uitge voerd in een klimaat van vrees en hysterie. Van dag tot dag moeten wij een politiek volgen die ons gehele volk kan begrijpen en met vertrou wen kan steunen en wij moeten onze krachtsinspanning niet verzwakken alvorens wij de laatste waarschijn lijkheid van communistische agressie uit de vrije wereld hebben geban nen. De weg naar de vrede is het scheppen van omstandigheden die de vrees doen verdwijnen en vertrou wen geven. Amerika moet militair en productief zo sterk zijn dat het Kremlin nachtmerries krijgt van de afstraffing die Rusland zal worden gegeven als het de vrede schendt. Ook economisch moet Amerika sterk blijven." Op 8 Juli JI. overleed vrjj plotse ling ln zijn villa te Bilthoven mr. J. F. Franken, oud-gemeentesecretaris van Amsterdam. In verschillende bladen zijn over dit sterfgeval publi caties verschenen, waarin werd me degedeeld, dat mr. Franken geen na tuurlijke dood zou zijn gestorven. De substituut-officier van justitie te Utrecht, jhr. mr. N. Witsen Elias, heeft in algemene trekken thans het vermelde in de dagbladen bevestigd. Drie dagen na het overlijden van mr. Franken werd het stoffelijk over schot in Den Dolder ter aarde be steld. De behandelende arts nam aan, dat hartembolie de doodsoorzaak was. Aan deze doodsoorzaak is men gaan twijfelen, nadat de werkster der familie welke al reeds ver ontrust was door het feit, dat kort voor het overlijden gezinsleden zich na het eten van koekjes onwel had den gevoeld in de kelder een fles met een kleine hoeveelheid arseni cum aantrof. Sectie op het stoffelijk overschot toonde daarvan sporen aan en inmiddels had de echtgenote van de overledene haar oudste zoon Wim, diei de laatste tijd enigszins geeste lijk ontspoord leek, te Utrecht in ob servatie doen opnemen. Dinsdag 19 Augustus werd mr. W. K. F. voorgeleid en door de justitie verhoord. Na aanvankelijke ontken ning heeft hij thans bekend schuld te hebben aan de, dood van zijn va der door vergiftiging. Als motief geeft hij voor, dat hij geen passende betrekking kon vinden. Hij zou zich daarom in een betrekking met geld hebben willen inkopen. Hoewel ook de verdenking is ge rezen, dat hij de overige gezinsleden de tweede zoon studeert in Wage- nic»en en de jongste in Utrecht zóu hebben willen vergiftigen, heeft Wanbeleid bij Amerikaanse bases in Noord-Afrika „Passende maatregelen" aanbevolen De Amerikaanse Senaatscommis sie, die een onderzoek instelt naar klachten over verspilling en wanbe leid bij de aanleg van Amerikaanse luchtbases in Noord-Afrika, heeft „passende maatregelen" tegen het hoofd van de genie van het Ame rikaanse leger, generaal Piek, aan bevolen, omdat zijn rapport over de gang van zaken in Noord-Afrika „misleidend" was. Degene, die oorspronkelijk belast was met de leiding van het werk aan de bases, kolonel Derby, is reeds in het begin van dit jaar met zijn plaatsvervanger, kolonel Haseman, op grond van de bevindingen der commissie overgeplaatst. De kosten voor de aanleg der bases was aanvankelijk op 300 millioen dollar geraamd. Volgens het rapport van de commissie zijn ooggetuigen van oordeel, dat dit bedrag wellicht tot 830 millioen zal stijgen. hij op dit punt nog geen bekentenis afgelegd.' Zij psychische toestand doet hem somwijlen listige verklarin gen afleggen, zodat men er zich voor moet hoeden op een dwaalspoor te worden geleid. Manoeuvres Mijnenuitkijkdienst Vrijwilligers speuren de Schelde af Op de Schelde, waar het hoofd kwartier is gevestigd, zijn de eerste Benelux-manoeuvres van de Mijn- uitkijkdienst gehpuden, die ten doel hebben de zo belangrijke stroom en zijn havens tegen het gevaar van door vliegtuigen uitgeworpen zeemij- nen te beschermen. Aan Belgische zijde heeft deze mijnuitkijkdienst der marine de sterkte van een bataljon (600 man). De uitkijkdienst heeft aan beide zijden van de Schelde stellin gen betrokken, steeds met ongeveer 800 meter tussenruimte, terwijl, aan de Nederlandse grens, waar de Schel de zich verbreedt, gebruik wordt ge maakt van vlotten. In het deel van de Schelde, dat door Nederlandse uitkijkposten wordt bewaakt, maakt men eveneens gebruik van vaartui gen. Zodra een vijandelijk vliegtuig zijn mijnen in de Schelde werpt, ge ven de leden van het mijnuitkijkba- taljon de plaats hiervan onmiddellijk door naar Antwerpen en Vlissingen, van waaruit dan mijnvegers en even tueel duikers worden uitgezonden om de mijnen onschadelijk te maken. Actie onder origineel motto „Zy aan zij voor ccn tunnel onder het IJ" Het IJ-tunnel-comité uit Amster dam-Noord, dat in samenwerking met de commissie oeververbindingen Noordzeekanaal te Zaandam streeft naar een tunnelverbinding onder het IJ tussen Amsterdam-Noord en de rest van de hoofdstad, is er in ge slaagd van de directie van het ge meentelijk trambedrijf te Amsterdam toestemming te krijgen voor een re clame-campagne. Sinds Zondagmor gen lezen de Amsterdamse trampas sagiers in hun trams de lèuze: „Zij aan zij voor een tunnel onder het IJ'.' Het tunnel-comité hoopt hiermede de eerste stap te hebben gezet tot uit breiding van de tunnel-actie over de gehele hoofdstad. Volgens het Westduitse pers bureau D.P.A. is Prof. Günther Ra- min als dirigent van het koor van het Gewandhaus te Leipzig en als hoofd van het instituut voor kerk muziek aldaar afgetreden, nadat hij geweigerd had „Het lied van de bos sen", een aan maarschalk Stalin op gedragen hymne van Sjostakowitsj, te dirigeren. DE STAATSSECRETARIS VAN VOLKSGEZONDHEID, Dr P. Mun tendam, heeft Zaterdag het sanato rium „St. Jozefsheil" te Bakel «ge opend. Zoals men weet, opende H.M. de Koningin verleden jaar de eerste kindervleugel van dit sanatorium. Dr Muntendam sprak een rede uit, waarin hij o.m. het volgende zei: Gedurende het laatste jaar heb ik bij herhaling gewezen op de nood zaak voorzichtig te zijn met de uit breiding van sanatoriumruimte in ons land. De dalende sterfte- en ziekte- cijfers maken het niet verantwoord plannen, welke nog in een stadium van voorbereiding verkeren, op dit ogenblik tot uitvoering te brengen. Doch anderzijds mogen wij er ons over verheugen, dat de inrichtingen, die in aanbouw zijn, gereed komen om hun aandeel in de strijd tegen de tuberculose te leveren. Want nog steeds is de tuberculose onze ernstig ste besmettelijke ziekte. Ondanks het ongekend lage sterfecijfcr van deze ziekte (in 1951: 16 op 100.000 inwo ners) betekent dit toch maar, dat er nog 1657 personen aan tuberculose overleden. Vergelijken wij daarmee de meest bekende besmettelijke ziek ten, namelijk roodvonk, diphterie, kinkhoest en mazelen, dan zien wij, dat aan deze ziekten het vorige jaar 525 patiënten overleden, dus minder De strijd tegen de t.b.c. in Nederland dan éénderde van de sterfgevallen aan tuberculose. Dit aantal sterfgevallen derhalve, zowel als het aantal nieuwe ziektege vallen (in 1951 werden er ongeveer 15.000 aan de consultatiebureaux be kend, een aantal dat niet onbelang rijk groter zou zijn indien iedere arts zijn plicht zou verstaan zijn tuber culosepatiënten met het consultatie bureau in contact te brengen) manen ons tot voorzichtigheid. Met name hebben wij er voor te waken, dat wij niet verslappen in de bestrijding van de tuberculose. In aard en omvang der maatregelen zullen wij op de in geslagen weg dienen voort te gaan om de ziekte verder terug te drin gen. Daarom stemt het gereed komen van dit sanatorium tot voldoening. Spr. meent dat er bijzonder rede nen zijn, waarom vooral de opening van d i t sanatorium met vreugde kan worden begroet. Daar is in de eerste plaats het feit, dat hier een sanatorium in gebruik genomen wordt voor de behandeling van an dere vormen van tuberculose" dap longtuberculose, vooral de tubercu lose van beenderen en gewrichten. Veel van de patiënten met been- en gewrichtstuberculose worden nog thuis verpleegd, terwijl behandeling en verpleging in een sanatorium zou den kunnen geschieden. Afgezien nog van de omstandigheid, dat de ver pleging van deze patiënten vaak bij zondere technische eisen stelt, dienen wij niet te vergeten, dat deze ziekten, zij het niet van de longen, dat wil dus zeggen, dat de behandeling die er op gericht is de weerstand van het lichaam te verhogen een onder deel der totale behandeling, welke ondanks alle vorderingen op het ge bied vande chirurgie en medicamen teuze therapie zijn waarde onver zwakt heeft behouden ook bij de tuberculose beenderen en gewrichten een eerste vereiste is. Het merendeel van de zieken, die in deze inrichting opgenomen zullen worden, zijn patiëntjes. De strijd te gen de tuberculose eist een goede en afdoende behandeling van de tuber culose bij het kind. Dat het kinder rijke Zuiden deze inrichting heeft ge kregen ora de strijd tegen de tuber culose bij het kind aan te binden daarin gesteund door de nieuwe wet telijke maatregelen voor de radicale bestrijding der rundertuberculose is een verheugend feit. Door het botsen der meningen komt de waarheid te voor schijn. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond: Kans op enige regen Na in de nacht hier en daar mist, half- tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele buien; zwakke tot matige en langs de Waddenlcust tijdelijk vrij krachtige wind uit Westelijke rich tingen; dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. 27 Aug. Zoq op 5.43, onder 19.38. Maan op 13.48, onder 21.24. Eerste Kwartier: 28 Aug. te 13.03. TIJDEN HOOG WATER Dinsdag 26 Augustus Brouwershaven 5.52 18.11 (laag water dz 6 uur later) Bruinisse 6.30 18.48 (laag water 6 uur later) Renesse5.43 17.55 (laag water 6 uur later) Wcstcnschouwcn 5.38 17.50 (laag water 6 uur later) Wemcldingo 6.42 18.54 (laag water ±5% uur later) Hanswecrt 6.05 18.10 (laag water ruim 8 uur later) Vlissingen 5.00 17.12 (laag water 6 uur 15 min. later) Terneuzen 5.27 17.41 (laag water zt 6 uur 15 min. later) Tholen 6.46 18.58 (laag water dz QVz uur later) Antwerpen 7.04 19.16 (laag water zt 7 uur 7 min. later) Schiedam heeft Jan van Riebeeck-gedenksteen Nieuw licht over familichistorie In Schiedam heeft de Zuid-Afri kaanse ambassadeur kol. P. Hoogen- houfc een gedenksteen voor Jan van Riebeeck onthuld. Het lijkt wel, aldus kol. J. P. Hoo genhout, of het Zuid-Afrikaanse volk ook zijn landgenoten in Nederland wakker heeft geschud om hun grote mannen uit het verleden niet le ver geten. De herdenkingen, eerst te Culem- borg en nu weer te Schiedam, vor men hiervóór het beste bewijs. De ambassadeur memoreerde vervolgens de grote verdienste van de burge meester van Schiedam en zijn ge meente-archivaris door de ontdek king van de woning van de familie van Riebeeck en de bijzonder in teressante aanvullende gegevens over de familie. In de eerste plaats werd eerst thans de juiste geboor tedatum van Jan van Riebeeck vastgesteld, namelijk 3 April 1619, terwijl verdr blijkt, dat Schie dam een veel groter aandeel in het leven van Jan van Riebeeck heeft gehad dan Culemborg, dat de vader van Van Riebeeck geen scheepskapi tein maar chirurgijn is geweest en dus waarschijnlijk de leermeester van zijn zoon. En ten slotte bleek overduide lijk, dat de vader van van Riebeeck geen onbedachtzaam avonturier is geweest, zoals tot voor kort werd aangenomen, maar een alleszins ver antwoordelijk mens, zodat deze plechtigheid in zekere zin ook als een eerherstel van Jan van Rie- beeck's vader beschouwd kan wor den, en daarvoor zijn wij Schiedam innig dankbaar, aldus spreker. Twee Hagenaars stalen auto Jcepagenten zetten nachtelijke achtervolging in In een der vorige nachten hielden twee jeepagenten op het Spui in Den Haag een auto aan om de papieren van de bestuurder te contröleren. De auto stopte echter niet doch schoot met verhoogde snelheid de Jacobs- straat in. De bestuurder zette de wa gen daar dwars over de straat en vluchtte met een andere inzittende weg. De jeepagenten renden het 2- tal achterna. Nadat één van hen drie waarschuwingsschoten had gelost, gelukte het hen de 22-jarige koopman B. S. uit Den Haag staande te hou den. De tweede inzittende, de 20-ja- rige betonvlechter C. P. II. werd la ter in een woning aangehouden. Het tweetal bekende de auto gestolen to hebben op de Markt weg. 4 O

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1