Eigenlijke moeilijkheden lagen buiten het partijpolitieke vlak DE ZIERIKZEESCHE COURANT DE MISLUKTE KA BINE TS-FORMA TIE VLIEGENDE SCHIMMEN Boeren en vakarbeiders blijven welkom in dat land MRHammliNIFIIVVSBOPE -j ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN, Prl|> p«r 3 mud. bl| vocrultb.l.llng I 4,94, p. w. 38 cl Lou* nummer» 10 cl Venchljnl Iedere werkdag. Advertentleprij» 1 Set. per mm Succeije» (ma*. 15 mm.) minimum i 1.— p. stuk. WAARIN OPGENOMEN ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1932 1797-1889 n0. 17194 109e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE-» Lange Nobelstraat A 171, Zlarikzee, Postbus nr. t» Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zlerikzee. i Bezetting van Buitenlandse Zaken struikelblok Mr. Donker heeft een uiteenzetting gegeven van zijn pogingen tot het vor men van oen nieuw kabinet en do oor zaken waardoor hij tenslotte toch nog niet is kunnen alagen, hoewel de op lossing zeer dicht in bet gezioht ia geweest. Mr. Donker had een schema opgesteld en in dit schema passend di- verse pclitieke figuren bereid gevon den om in het kabinet zitting te nem,en Hij ging daarbij uit van de gedachte aan een vierpartijen regering, omdat hem waa gebleken, dat er toch nog mogelijkheden lagen voor het aantrek ken van de A R. Het schema zog er op het laatst als volgt uit: De vijf minister» voor de PvdA zou den zijn de heren Dreea, van de Kielt, Suurhoff, Mansholt en In 't Veld. Vcor de AR: voor economische zaken prof Zijlstra en voor verkeer en wa terstaat mr. Algera. Voor oorlog en marine kwam natuurlijk vanzelf ir. Staf in aanmerking en voor overzeese Rijksdelen prof Kernkamp, beiden CHU. Dat was vrij aardig voor elkaar, aldus mr. Donker en in die dagen had ik het gevoel, dat de formatie er bijna was. De moeilijkheden ontstond a met de bezetting van buitenlandse za ken, waar twee ministers van de KVP zcuden komen, en hot bleek alras heel mccüijk om daarvoor de geschikte per sonen te vinden Deze zaak ging mij bijzonder ter harto, zo vervolgde do lxeer Denker, omdat ik op het stand-i punt sta, dat voor een zo gewichtige pest zo groot mogelijke waarborgen voor een goede bezetting aanwezig moe ten zijn. Daar worden zaken behandeld, waarvan de levensbelangen van het No-: dcrlandse volk afhangen. Hot bleek mceilijk een bezetting te krijgen met KVP'era, die aan de geschetste eisen vcldeed en bovendien bleek, dat an dere figuren uit de KVP, gedacht voor andere posten, dczelfdo eisen steldon als ik, zodat buitenlandse znken liet draaipunt, het scharnier begon to wor den, waarvan het slagen afhing De gang van zaken is dezo geweest, dot ik mij ten aanzien van zes prominente figuren uit de KVP bereid verklaard heb heu voor één dor functie» aan buitenlandse zaken voor te sdrngeï. Daaronder waren er twee, geverseerd Ln hot internationale werk, terwijl 6éo van deze twee en teven» nog drie anderen met ere het ministerschap heb ben vervuld Deze zes prominente fi guren was ik bereid voor de post voor te dragen Helaas, aldus de heer Denker, door verschillende omstandig heden is het niet mogelijk gebleken één er van aaa te trekken. Verandering in het schema Toen stelde mr Donker een veran dering in het schema voor met be schikbaarstelling van een partijloze, die minister van buitenlandse zaken zou worden De KVP zou dan een minis ter zonder portefeuille op dat depar tement hebben Maar dat had tenge volge, dat de KVP één der zes haar toegedachte ministers zou verliezen Dat was niet de bedoeling van mr. Don ker, maar als de KVP geen minister van buitenlandse zaken kon leveren, die hij kon voordragen ter benoeming, zcu hij moeten terugkeren tot vijf ministers voor de KVP, Tegelijk deed hij aan de PvdA het voorstel, dat zij wederopbouw en volkshuisvesting zou afstaan in ruil voor justitie, waardoor vcldaan zou worden aan de wens, dat de formateur zitting zou nemen. Dat voorstel heeft hij 11. Dinsdag gedaan en er aan toegevoegd, dat als dit voor stel, hetzij door de KVP, hetzij door de PvdA zou worden afgewezta, hij de verantwoordelijkheid voor voortzetting vao zijn pogingen niet zou kunnen dragen). Do fracties zijn geraadpleegd. Do fractie van de PvdA was bereid, ge zien de lange duur van de crisis, in de ruil toe te stemmen, mits van KVP-zijde het voorstel werd aanvaard. Van KVP-zijde is medegedeeld, dat het niet werd aanvaard op grond van het feit, dat het een verzwakking van haar positie in het kabinet zou be tekenen. Tevens werd gezegd, dat mén □iet kon meegaan met de opvatting in zake de drie tweetallen. Toen mr. Donker dit bericht had ontvangen he.ft hij ontheffing van zijn opdracht ge vraagd. Ik vind het jammer, dat het zo gelopen is, ^eide hij, do eigenlijke moeilijkheden lagen niet in het partij politieke vlak, het moeilijke punt was buitenlandse zaken. Van alle betrok kenen met wie ik gesproken heb, zo voegde hij er nog aan toe, heb ik de grootste medewerking gehad om. do formatie te doen slagen. Duitsland wil grote passagiersschepen bouwen Willy Max Rademachen, een lid van het Weet-Duitse parlement, heeft aan verslaggevers medegedeeld, dat West- Duitslond het voornemen heeft drie passagiersschepen te kcaweu voor Nccrd-Atlantisohe routes, die eind 1954 gereed voor do vaart moeten zijn. Rademachen zeidc, dat de schepen jruimte aan 1000 passagiers zouden bieden en ongeveer 20.000 ton zouden meten. De West-Duitse regering zou 40 procent van de benodigde gelden versohnffen en de rest zou van par- tiouliere zijde worden verschaft. Rademachen deelde verder te New- York inede, dat West-Duitslaud 30 vliegtuigen voor de burgerluchtvaart zou bouwen voor de dienst cp de Noord-Atlantische lijnen op dezelfde basis van kapitaalsdeelname. De Anglo-Iranian verdween uit Perzië Zij wil te Aden herrijzen Vtndaag zal een directeur van do Anglo Iranian Oil Company, verge zeld von enige deskundigen van zijn mactschappij naar Aden vertrekken om met de regering van dit land te onderhandelen over de houw van een grote olieraffinaderij. De Anglo'-Iranian koestert het plan in de nabijheid van de stad Aden een raffinaderij te bouwen, die por jaar 5 mUlioen ton ruwe olie zal kunnen verwerken en die 50 milliocn pond 'sterling zal koston. Dc bouw van de roffjnndcrij zal naar verwachting twee jaar in beslag nemen. Hot is do be doeling, dat do produotio van dc te Adtn fo bouwen installatie» zal helpen het verlies aan raffinagconpnciteit, dat door do nationalisatie van do Perzische olie-industrie ia veroorzaakt, te com penseren. Het grootste gedeelte van do produotio zal bestemd worden voor éohepon, die in dc haven van Adcct bunkeren. Ook zullen olieproducten worden geleverd aan de markten langs de Rode Zee en in Oost- on Zuid- Afrika. Baai van Alexandrette wordt Turks-Amerikaanse basis Onder Amerikaanse leiding zijn werk- «ah.mbeden gaande om de baai var Alexandrette (Iskenderoen) in Zuid- Ocst-Turkije geschikt te maken voor dienst als Turks-Amerikaanse marine basis. Yoorts wordt gewerkt aan een stretegisohe weg, die van Alexandrette naar Kars bij do Turks-Russische grens loopt, een afstand van circa 1100 k.m., aldus meldt een spooiale corres pondent van de „Daily Telegraph", dio onlangs een bezoek bracht aan Alexandrctto uit ÏUiroet. Deze twee groto militairo werken staan onder leiding van de Amerikaanse militaire en burgerlijke missie in Turkije en de grootst mogelijke geheimhouding wordt over do werkzaamheden in acht genomen, aldus de correspondent. De Amerikaanse staf van oirca 50 man werkt in het gebied waar de tempe ratuur veeal oploc'pt tot heven do 100 graden, geheel afgesloten van de buitenwereld. Verwacht wordt, dat do in October 1951 begonnen werkzaam heden twee jaar zullen vergen. Pierre Rammeloo' was beducht voor zijn netten Hij sleepte zeemijn dc haven binnea Enige tijd geleden iiep het Beigi- sohe vissersvaartuig „Z. Wru. Adria- ïio 2" de haven van Ostende binnen met in zijn netten niet meer of min der dan een enorme Duitse zcemijn Do kapitein Pierre Rammeloo, verklaar de de hevig ontstelde havenautoriteit ten, dat hij er niet zeker van was geweest of het hier wel een mijn betrof en daarom zijn netten liever niet had willen prijsgeven, zoal» ge bruikelijk is Hij had de mijn maar in zijn netten laten zitten en op sleep touw genomen naar Oostende om haar daar door deskundigen to laten .on derzoeken. Deze zaak ia thans voor de raad voor do scheepvaart te Oos tende behandeld. Kapitein Rammeloo verklaarde thans in te zien dat h$ het leven van zijn bemanning op het spel heeft gezet en het risico beeft gelopen dat zijn boet en een deel van do haveninstallaties in de lucht vlogen. Op het kritieke ogenblik had hij echter alleen maar aan zijn kost bare netten gedacht. De raad voor d\ scheepvaart was van oordeel dat een voorbeeldige straf hier op zijn plants is en zal later uitspraak doen. Men kan mee met de Oceaan-rubberboot Do Franse professor Alain Bombard zoekt thans een navigator „met grote wilskraoht en primo gezondheid", die hom zal vergozollcn op zijn tooht met ccn rubberboot over do Atlontl- scho Oceaan naar Zuid-Amerika. Zijn vroegere reisgenot t, Palmar, heeft hij in Tnngor nohtorgolnten, na dat deze verklaard had, dat hot vlot niet zeewaardig was. H.M. de Koningin zag „Het Loo in bloemenpracht" Vrijwel geheel onopgemerkt dcor het talrijke publiek bracht Koningin Ju li ona (voor de tweede keer) een be zoek aan de bloemententoonstelling „Het Loo in bloemenpracht". Was zij er 's morgens geweest met prinses Marijke, 5s avonds werd zij vergezeld door twee prinsessen: Marijke en Mar griet. De Koninklijke bezoekers wer den vcorgelioht en ncn'dgeleid docr do heer W. I. Radstake, chef-bloemist van het paleis en tevens voorzitter van het tentoonstellingsbestuur. De vorstelijke gasten hebben gedurende een half uur de bloemenpracht in ogen- sohouw genomen. MENSELIJK VONNIS De vriend van een moeder met een dochter van zestien jaar ge lastte het meisje elke ochtend vroeg het huis te verlaten, met het verbod zich voor 's avonds laat weer te vertonen. Het meisje kwam voor de rechter als „een persoon, die zorg en bescherming nodig heeft". Desgevraagd" deelde zij mede, sinds Maart j.l. niet meer behoorlijk te hebben gege ten. En de rechter sprak recht: drie weken verblijf in een badplaats, op staatskosten, de aanschaf van nieuwe kleren inbegrepen.Een be ambte van bet gerechtshof kreeg opdracht het meisje bij het doen van haar inkopen behulpzaam te zijn. En ook na haar „staatsvacan- tie" zal de Engelse staat er voor zorgen dat het meisje de „zorg en beschenning", die zij nodig heeft, krijgt. We zien ze soms vliegen, En zonder gerucht, Ze gaan geheimzinnig, En stil door de lucht Ze draaien en draaien, En schuiven voorbij, Maar kwam wel een vliegtuig Hen ooit eens opzij? Wat zijn dat voor schimmen, Wie is het die 't weet? Zijn 't echte producten Van 'n and're planeet, Van denkende wezens, Heel ver hier vandaan, Die d'aarde verkennen, Heel hoog in hun baan? Zijn 't dreigende wapens, In stilte gemaakt, Waarmee straks een land In zijn hart wordt geraakt, Waarbij de atoombom Een bommetje is? Is 't tóch maar een droombeeld, Of hebben we 't misl We lachen wat zuur-zoet, En zeggen: Kom, kom, Gebruik je verstand toch, En doe niet zo dom. Maar diep in ons hart Zijn we steeds onvoldaan, Wanneer we weer lezen: W ij zagen ze gaan) Een mens is maar klein, Ook al denkt hij zich groot, En wapens beheersen De wereld in nood. De vliegende schotel Duikt overal op, We roepen: 't Is larie, En lege bombarie 1 Maar denken daarbij: Staat hfj tóch aan de top KROES. Augustus 1952. (Nadruk verboden) Het Noordelijk deel van Italië hooft Woensdagavond te lijdon gehad van zwore stormen, waardoor op velo plaatsen rivieren buiten hnnr oovors traden en grondverschuivingen ont stonden. Het brandweer-incident te Velden Zcals gemeld heeft zich vorige week te Velden een ongewoon incident voor gedaan, toen bij oen brand in een landbouwschuur do ontboden Venlose brtndwcor dcor loco-burgemeester v. d. Vcnno onverrichterzako word weg gezonden en de blussing word ovar- goloten nnu do plaatselijke hrandwocr. Donderdagavond is dit geval in do gomoenteraadsvorgadering van Arocucn Velden ter sprake gekomen. Burge meester P. Gubbols verklaarde, dat de wethouder in zijn recht stond toen hij do Venlose brandweer wegzond. Uit een door hem ingesteld onderzoek was gebleken, dat de Venlose brandweer was ontboden door iemand, die voor gaf namens „de brandweercommandant cn een raadslid" te spreken. Spreker verklaarde, dat de gemeente de door do Venlose brandweer gemaakte kos ten zal' voldoen, maar zal trachten deze zo nodig met gerechtelijke dwang op de onbevoegde hulptroe pen te verhalen. Aan de landbouw schuur viel niets meer te redden, terwijl er geen gevaar voor beiendendf percelen bestond. Internationaal Humanistisch Congres te Amsterdam Donderdag is te Amsterdam het eer ste Internationale Congres van Huma nistische en Ethische groeperingen ge opend. Naast het Humanistisch Ver bond Nederland zijn verschillende groe pen en individuolen uit het buiten land aanwezig. Nadat de heer Hutton Hynd (En geland) boodschappen van bevriende organisaties en voornaamste Humanis ten uf< een zestal laoden had voor gelezen, sprak dr. J. P. van Praag, voorzitter van het organisatiecomité en voorzitter van het Humanistisch Verbond do openingsrede uit. Spreker formuleorde twee doeleinden von dit internationale congres: le. een con ceptie van Humanisme op internatio naal niveau op to zetten on 2e. blij vende verbindingen tot stond to bren gen tutton Humonistisoho groopon overal ter wereld. Hij sprak als zijn mening uit dot men niet moet verwachten dat d»t congres zich thans zal bemoeien met do prnctisch wereldproblemen. „Men moet ccn hand hebben om oen vuist te mak en. Onze eerste taak zal zijn hot internationale Humanisme handen to geven, zodat hot een geestclijko kracht zal worden, waarmede reke ning moet worden gehouden", aldus dr. van Pra«sg. AUSTRALISCH MINISTER IN ONS LAND Wel overschot aan ongeschoolden „Wij hebben sinds de oorlog in to- taol 700.000 immigranten in Australië toegelaten", zei Donderdagavond do Australische minister voor immigratie, do hoor Harald Edward Holt, die u»t Duitsland in con vliogfoig van de Fon- Americon Airways op Schiphol arri veerde. „Van dio zevenhonderdduizend was do helft Brits, do ovorigo vijftig procent van do toegelaten immigran ten kwamen uit Europa. Van hea wp- ren er ongeveer tweehonderdduizend nit de zg. Displaced Persons-kampen". OvCrdCnlclllQ van de Nederlandse rogering onze go-i meenschappelijke belangen to besp're- ken en hcop op een pcrsconfercnte nadere en mcor gedetailleerde mede dolingen te doen. Eén ding staat ech ter wel vast: voor technische gesobool- da krachten is in ons laad nog vol doende plaats. Er zal in het quotum vcor hen geen wijziging worden ge bracht. Ook voor boe ren zijn do rao-, gelijkheden in cna ï,and nog steeds zeer goed. NEEM EN LEES Bijbelgedeelten voor elke dag 24 t/m. 30 Augustus Zondag Romeinen 7 16 Maandag Romeinen 7 712 Dinsdag Romeinen 7 1320 Woensdag Romeinen 8 117 Donderdag Romeinen 8 1830 Vrijdag Romeinen 8 3139 Zaterdag Romeinen 9 1—13 l Gelijk de arend zich Verheft J i boven zijn woonplaats, zo dient T de mens zich te verheffen bo- t ven alle smart, boven alle ver- i Igankeiijke genoegens en «elle voorbijgaande vreugde, WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Overwegend droog weer. Half- tot zwaar bewolkt; overwe gend droog weer; zwakke tot matige Westelijke wind; dezelfde of iets ho gere temperaturen. 24 Aug. Zon op 5.38; onder 19.45 Maan op 9.55; onder 20.28 25 Aug. Zon op 5.40; onder 19.42 Maan op 11.10; onder 20.42 Eerste kwartier 28 Augustus TIJDEN HOOG WATER Zlerlkzeo 23 t/m. 29 Augustus 23 Augustus 5.09 17.11 24 Augustus 5.35 17.39 25 Augustus 6.01 18.05 26 Augustus 6.20 18.33 27 Augustus 6.59 19.08 28 Augustus 7.38 19.52 29 Augustus 8.29 20.51 Laag water pLm. 5}£ uur later Doodtij: 30 Augustus Zaterdag 23 Augustus Brouwershaven 4.26 16.43 (laag water 6 uur later) Bruinisso 5.11 17.14 (laag water tiz 6 uur later) Renesse 4.18 16.21 (laag water d; 6 uur later) Westenschouwen 4.13 16.16 (laag water tiz 6 uur later) Wemelding 5.20 17.29 (laag water 5% uur later) Hanswecrt 4.46 16.45 (laag water ruim 6 uur later) Vlissingen 3.35 15.38 (laag water tiz 6 uur 15 min. later) Terneuzen 4,00 16.07 (laag water at 6 uur 15 min, later) Tholen 5.21 17.24 (laag water dz 6Vz uur later) Antwerpen 5.39 17.42 (laag water tiz 7 uur 7 min, later) Do minister kon niet zeggen uit welk Europees land het grootste aan tal immigranten naar Australië waa gekomen. Wel prees hij do vele Ne derlandse landverhuizers, die op be wonderenswaardige wijze zich hebben weten aan te passen aan het Australi sche leven eu die onder de nieuwe be woners tot de populairste behoren. Gedurende de laatste maanden is ech ter gebleken dat in Australië een over schot is ontstaan aan ongesohoolde ar beiders. Ik ben thans in Nederland gekomen, om met vertegenwoordigers Terug of niet terug naar de Sowjet-Unie? Italiaanse in moeilijkheden Een snikkende Rtga'sche vrouw, dio met een Itab'aan getrouwd is, heeft de pol'tio to Taranto »n Italië ver teld, dat Sovjet-Russ'sche diplomaten haar willen dwingen naar do Sovjet- Unie terug te Keren. Do vrouw, de 28-jarige Anna Krn- cik zei, dat zij tlo afgelopen 2 jaar met tussenpozen van onkoio maanden bczook krijgt van leden van de Sov jet-ambassade to Rjtne. Etke keer Ro ten zij gold achter on zeiden zij haar, dat zij onmiddellijk naar do Sovjct- Unio moest terugkeren. Zij voegde daaraan too, dat do diplomaten regel matig hot land afreizen om andere Russen to bezoeken dia daar wonen. Do vrouw deed haar verhaal nadat ltalic.(.nso reohcroheurs twee mannen hadden ondervraagd na een bezoek aan haar. Zij bleken inderdaad diplomaten van do Russisoho ambassade te Rome zijn, maar werden daarheen terugge zonden omdat hun paaien niet geldig wsren voor hot gebied van Ta ran to „Mpu ongerechtigheden heb ben my aangegrepen". Psalm 40 3. Gij weet het wellicht, lezers, dat de Here in Zijn eis om Hem te dienen niet tevreden kan zijn met een deel van ons leven. Immers de Here vraagt en eist: gehéél ons leven, denk maar aan het Woord Gods; „Gij zult den Here Uwe God lief hebben met gehéél uw hart, geheel uw ziel, geheel uw verstand en met ólle kracht". Wij mensen denken vaak: de Here heeft genoeg als wij Hem des Zon dags geven 1% uur in de kerk, en bij. elke maaltijd vóór en na een paar minuten om te „bidden" en te „danken". Maar God vraagt: GEHEEL UW ZIJN. Wie dat niet gééft naar de eis en het recht Gods overtreedt Gods Wet, want Gods wet is de geopenbaarde wil Gods. En wie een wet moedwillig over treedt wordt door die wet aange klaagd en naar die wet veroordeeld. Oók door Gods wet. Dit beeft de Psalmist gevoeld. Een ogenblik onderbreekt de dichter zijn getuigenis van de Messias en belijdt, dat zijn schuld zó groot is, dat die Messias, die Christus komen móét, want zonder de Christus wacht hem het verderf. Want „zijn ongerech tigheden hebben hem aangegrepen". Eigenlijk staat er: achterhaald. Het is dus met hem zó, dat de angst der zonde en ongerechtigheden hem alle rust ontneemt Neemt u eens het volgende voor beeld en het is u duidelijk. Een mens heeft zich vergrepen aan het goed van een ander. Van dat ogenblik af kent hij geen rust meer, want bij weet dat de politie als dienares van de wet en het recht hem zoekt. Plotseling voelt hij de hand van deze gerechtsdienaar op hem en hij wordt gearresteerd. Zo is het de mens, die door God wordt ontdekt aan zijn zonde. Hij is gegrepen door den levenden en rechtvaardigen God en waarheen zou hij vlieden?" Ontkomen is onmoge lijk. En tóch is er vergeving, altijd bij God geweest, ni. in Jezus Christus, waarvan de dichter in deze Psalm zong. Want HIJ draagt de ongerech tigheden van Zijn volk naar het kruis van Golgotha, en zó is er ver geving. Zondaar is uw hart verslagen? Zijt g'onrustig vanwege de grootheid der ongerechtigheden, die u achterhaalt? Gaat dan tot Christus met uw zon den. Daar is vergeving. Gaat gij niet? Straks komt de dood en met de dood het eeuwig oordeel. Daarom moet in dit korte leven voor u de beslissing vallen. Wie nü met zijn zonde gaat naar God en oprecht belijdt zijn schuld en zonde, die ontvangt van God vergeving, want: „zover het West verwijderd is van het Oosten, zóvér heeft Hij om onze ziel te troosten, van ons de schuld en zonde weggedaan", maar.wie in dit leven geen ver geving zoekt, die wordt achterhaald door zijn ongerechtigheden, ook al meent hij rustig voort te kunnen gaan, want het uur van Gods gerech te straf komt. Haast u dan om «w» levenswil, éér het to laat is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1