autorijden Garage de Jonge fantasie R. P. Hogerheijde WIJN Prima Advocaat Speculaasjes? 5 staven voor f 1,- GESLOTEN E. DE DREU SUCCESJES De Belgische regering verkort diensttijd De Belgisch* regering heeft na af loop van de gehouden kebineteraad bekend gemaakt, dat zij in afwachting van een gelijkachakeling van de mili taire diensttijd in de Weet-Europeee landen, die deel uitmaken van de NA TO, heeft besloten deze voor de Bel gische dienstplichtigen voorlopig op 21 maanden te stellen. De dienstplichtigen, die thans 10 maanden onder de wa penen zijn, zullen dus nog deelnomed aon de grote manoeuvres, die binnen kort zullen worden gehouden. De wereld-olieraffinage De olierofflnagecapacitcit buiten de Verenigde Staten, exclusief de commu nistische landen, bedroeg einde 1951 ongeveer 5 millloen borrels per dag. Vermoedelijk zal deze tegen eind 1953 5.000.000 barrels per dag bereiken, |)e Amerikaanse vice-olle-odminl*- trateur voor de verdediging, J. E, Warren, verklaarde, dot do niet-com- munietiacho landen bulten do Verenigde Stoten pionnen hebben do rafflnage- capucitelt nog eneller uit to breiden dan in hot begin van dit jaar in hot voornemen lag. In het buitenland is men begonnen met meer dan 50 pro jecten, die volgens de plannen eind 1953 voltooid zullen zijn. (1 barrel Is 163.6 liter). Engeland zet invoer van tomaten stop De "Engelse regering heoft de Im port van Nederlandse tomaten met ingang van heden stopgezet, zo ver neemt het ANP van offioiëlo zijde. Dczo maatregel is een uitvloeisel van de omstandigheid, dat het beschik bare contingent is uitgeput. Als gevolg van dozo maatregel zul len do veilingen mot ingang van he den geen uitvoervergunningen voor to maten met bestemming Engeland meer afgeven. Reeds verscheepte tomaten zullen in Engeland nog worden bin nengelaten. In een kolom de wereld om Het Semarangse dagblad „Sin Min'' meldt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dot de Indonesische communist Semaun naar Indonesië zal terug keren, Semaun ie in 1926 met Alimin cn Darsono naar Rusland uit geweken nadat zijn rol in de on lusten van dat jaar in "West-Java, was uitgespeeld. Hij hoeft al die jaren in het buitenland gewoond, hoofdza- ikelijk in Rusland, waar hij laatstelijk een funotie bekleedde bij radio Mos kou als hoofd van de Indonesische afdeling. Hij is getrouwd met een Russin. Uit Pretoria wordt bericht, dnt met de productie van uranium uit goudhoudende ertsen in de West Rand Consolidated Mines nabij Krugersdorp tegen het einde van September een be gin zal werden gemaakt. De installa tie voor de afscheiding van uranium- oxyde oit goudbezinksel is thans na genoeg voltooid. Het gewonnen uranium zal non de Verenigdo Staten en Enge land worden verkocht. Een jongeman, die ontvlucht was uit een verbeteringsinrichting te Doorn, is te Nijmegen gearresteerd. Toen de politie hem wilde pakken, nam hij de vlucht. Teen de politie echter waar schuwingsschoten had afgevuurd, kwam hij tot beter inzicht. De 31-jarige Nederlandse schip per Jos Merey uit Rotterdam, deed in de nacht van Maandag op Dinsdag op zijn schip, dat gemeerd lag langs het Albertkanaal te Eigenbilzen, een mis stap en viel in het water. Toen hij op het droge werd gehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken. Volgens officiële cijfers, die de correspondent van Aneta te Bandung werden verstrekt, zijn in de eerste week van Augustus in West-Java 19 gevallen van moord en ontvoering, 21 gevallen van rampok, 8 brandstichtin gen. en 23 vuurgevechten met be wapende benden voorgekomen. RECHTZAKEN Spoorwegambtenaar verduisterde kaartjes Do Officier van Justitie bij do Am sterdamse Rechtbank hooft wegens ver duistering oen jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden onvoorwaarde lijk, met aftrok cn vior maanden voor waardelijk mot eon proeftijd van drie jaar geëist togen do 25-jflrigo B. K. uit Amsterdam. Do vordachto is in Decembor 1945 in dienst gekomen bij do Ncdorlondso Spoorwegen als stationsambtcnaar. Hom werd ton laste gelegd dot hij als lokcttist op hot Centraal Station te Amsterdam in do periode Januari 1952 t.m. 15 April 1952 600 rotourkanjr- tjes derde klnsao AmsterdamDon Haag heeft weggenomen cn do opbrengst van de verkochte kaartjes (ruim 600 stuks) ten eigen bate heeft aangewend. Vcort», dat hij zich oeo bedrog van f 39.65, dat dcor e«o hoofdcoaducteur werd afgedragen, heeft toegeëigend. De verdachte vertelde, dat h(j zes pakken van elk 100 kaartjes uit de m i.rraadkast heeft geuomen en de kaartjes door collega's heeft laten ver kopen, omdat hij zelf aan het loket voor doorgaande reizigers zat, waar dergelijke kaartjes vrijwel niet war den verkocht. Het bedrag van ruim 12000, waar voor de Nedorlandse Spoorwegen werd benadeeld, is later door de vader van do verdachte betaald. De verdediger verzocht de onmid dellijke invrijheidstelling vau zijn diént. De rechtbank wees dit verzoek af. Uitspraak 26 Augustus a.a. Jachtopziener schoot op stroper Voor de Arnhemse rechtbank heeft terechtgestaan de jachtopziener G. W. V. te Mook. Deze wordt er van ver dacht op 10 April met een schot hagel de Wildetroper J. uit Groea- beek op verschillende plaatsen te heb ben gewond. J. had strikken uitgezet cn de jacht opziener ging op de loer liggen, cm de stroper te botrappon. Toen de mon fcljn strikken kwam controleren, riep de jaohtopziener „halt, politie", waar op de Groesbckor de vlucht uatn. Ver dachte zond hem twee schoten hagel en een kogel uit zijn drieloopsgewoer na. Het eerste schot moet J. hebben, getroffen. De stroper bleef echter door lopen. „Ik ben tot nog toe in de ver onderstelling, hem niet te hebben ge raakt. Deze man komt overal stro pen", zeide verdoohte. Hij zcide op 70 meter afstand het eerste schot te "hebben gelost. Volgens de getrof fene, die zich onder dokters behande ling had moeten stellen hij was overdekt mot wondjes had do jaoht- cpziener op 30 meter afstand hot bewuste schot gelost. De Officier van Justitie zeide in (zijn requisitoir dat hier sprake is van grove schuld. De jachtopziener heeft niet voldoende rekening gehou den met do spreidingsmogelijkheden van de hagelkorrels. Daar mag worden aan genomen, dat verdaohte in hot vervolg voorzichtiger zal zijn, wilde de Offi cier zich bepalen tot het eisen van 50 gulden boete cn een maand hech tenis voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar. Geld uit enveloppen ontvreemd In het begin van dit jaar bestond er te Nijmegen in verband met dief- stellen bij de posterijen onrust. Hoe gvcot "hot wontrouwen was bij af zenders van poststukken, bleek uit opschriften op brieven als „hier zit geen geld in" en „als er geld ver mist wordt, moet men do dief in Nijmegen zoeken". Do pclitie voelde het personeel van de PTT aan de tand en hield een ccgje in het zeTl. Het gelukte een rechercheur op 11 April do 38-jarige besteller W. A. op heterdaad te bo- trrppen, toen hij een brief met een niet-aangetekonde geldzending in zijn zak stak. De inmiddels ontslagen PTT-taon heeft terecht gestaan voor de recht bank te Arnhem. Uit het verhoor bleek, dat hij had ontdekt, dat brie ven, die hij aan een bepaald ndrea in zijn wijk bezorgde, vaak geldzon- dingen bevatten. Het werd een ge woonte van tijd tot tijd dergelijke niet-aangetekende brieven in zijn zak te steken. Do Officier eiste tegen verdachte, die een vaste positie heeft verspeeld, drie maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen de echtgenote van de on0er- Iijke besteller, die door diefstal ver kregen geld van haar man had ge accepteerd, luidde de eis twee weken gevangenisstraf. Feestcommissie tracteerde op sterke drank En toen werd het vechten Op 17 Mei werd ter gelegenheid van de opening van het Amsterdim- Rijnkanaal te Rijswijk bij Tiel ctn erepoort opgericht. De feestcommissie was royaal met het gratis schenken van sterke drank cn zo bleef het tot lont in de avond een luidruchtige boel rond de erepoort. Ouder do feest vierders bevonden zich drie landarbei ders, do gebroeders Hnk. Toen do rijkspolHieagent van Kcssol, in burger, do menigto trachtte to ver spreiden, werd hij plotseling Aange vallen door oen der broers. Do agent trachtte zioh to verweren, maar werd nu vau allo kanten anngepokt. Voch tend kwam do agent onder aan ilo dijk terecht, waar do broers H. een poging deden, de nian to wurgen, roa- pcndi „We maken je hardstikko ka pot". Toen de aangevallene door slaan met zijn gummistok zich enigszins kon \rijmakon, word hij door de oudste der broers met de klomp dn het ge zicht getrapt. Do officier eiste tien imandon, waar van vier maandon voorwaardelijk mot ccn proeftijd van drie janr tegori elk der broers. Uitspraak over 14 dagen. Soldaat kon verlangen naar zee niet bedwingen Voor de Krijgsraad te veldo-West had zich gisteren de 22-jarig« soldaat Jt Lnlofs uit Loosdu'nte NcroutwV-r4 den, omdat hij in Maart jl. van lijn onderdeel, bet regiment zware lucht- doelartülerie, is weggelopen. L., een varensgezel in hot burgerleven, kon op dat ogenblik, zoals bij voor de krijgsraad verklaarde, zijn verlangen naar de zee niet meer de baas. Hij begaf zich met zijn broer, die ook was gedeserteerd, naar Antwerpen» Toen hij daar geen schip kon krjjgcn, monsterde hij met zijn broer in Rotterdam op het Noorse s^. „MakeijtU". In Juni in Rotterdam teruggekeerd, werd hij door de politie van boord gehaald. Zijn broer ontsnapte aan de aandacht der politie. De auditeur-militair achtte een etrenge discipline nodig om L. op het goede pad terug to brengen. Hij elete drie maanden gevangenisstraf met nU trek en drie maanden straf klasse. De krijgsraad werd voorgezeten door lult, kolonel prof, inr. J. M. van Beminden, de Leidee hoogleraar )n de criminologie, die voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen is geroepen. Aanvaller stak politieman vingers in de ogen Voor de Arnhemse rechtbank ston den terecht de 22-jnrigo tuinder <H. J. A. en do 23-jarige landbouwer 4T. R. M. to Doornenburg (gemeente Bommel) verdacht van mishandeling van do waohtmeester der rijkspolitie J. E. M. Woltering. Do politieman is daarbij ernstig aan do ogen gewond, door dat een zijner aanvallers hem mot zijn vingors in de ogen stak. Dc officier, mr. W. de Vries, eiste fi maanden gev.str. tegen ieder der ver dachten, waarvan drie maanden voor waardelijk mot een proeftijd van twee jaar, gedurende welke periode zij zioh moeten onthouden van het gebruik van sterke drank. Uitspraak over 14 dagen. TONEEL EN FILM Het kind en dc film Na de internationale studiedagen, die in vcorgaondo jaren to Venetië aan de kinderfilm werden gewijd zal op 16, 17 en 10 Augustus tor gelegen heid van bet filmfestival aldaar een conferentie bijeenkomen ter oprich ting vnn een internationaal orgaan. Dit orgaan zal in hot algemeen ten doel hebben do ontwikkeling van de film voor kinderen en do mogelijkhe den tot gemakkelijker aitwisseling tus sen de landen te bevorderen. Voor Nederland is uitgenodigd dé hoer J. Pront, voorzitter van het „In stituut Film on Jedgd", die reeds in hot internationale voorbercidiogsbnraaa was benoemd. SCHAKEN HET FIDE LANDENTOURNOOI De wedstrijd tussen Oostenrijk en Italië uit de tweede ronde werd uit gespeeld. Beide afgebroken partijen werden door Oostenrijk gewonnen zodat de uitslag luidt: Oostenrijk- Itallë 2K-1V4. In de derde ronde werd alleen in de groepen 1 en 3 gespeeld. Groep 2 had een rustdag. Uitslagen: Groep I: Argentinië-Tsjecho Slo wakije 1%-tt (2 partijen afgebro ken); West Duitsland-Groot Brlttan- nië 2V4-% (1 partij afgebroken); Saar-Denemarken 1-0 (3 partijen af gebroken); Cuba-Luxemburg 3H-V4. Groep 3: Finland-Ver. Staten 2%- 1%; Israel-Zwitserland 1-0 (3 par tijen afgebroken); Rusland-Polen 3-0 (1 partij afgebroken); Nederland- Griekenland 3%-% (Prins-Gaitana- ros 1-0, Donner-Tiknoponlos 1-0, Ba- rendregt-Zografakls %-%, Kramer- Anagoostou 1-0). Het bezoek aon de Olympische Spelen Vclgcns een officiële mededeling zijn de spelen in het Olympisch 6tadion te Helsinki in totaal door 850.380 perso nen bijgewoond. Hot grootste aantal, t.w. 70.050, werd geboekt op do dag van de opening. Daarop volgde, wat do toeloop btreeft, de laatste dag vao do atletiekwedstrijden 27 Jul' mot do Murathon met 68.700. De slui tingsplechtigheid op 3 Augustus trok 67.000 toeschouwers. Hot stadion kan in totaal 72.000 toeschouwers beogen. Dat dit cijfer ncoit werd bereikt wordt toegeschre ven aon het feit dat vele landcu de onverkochte toegangsbewijzen niet tij dig terug hebben gestuurd, hoewel daar om gevraagd was. Pas na afloop van de Spelen kwamen do kaarten uit sommlgo landen bij duizenden t> rug, zo verklaarde een official van hot organisatie-comité. Olympische Spelen een succes In een radiotoespraak, Dinsdagavond gehouden, gewaagde lord Burghley, voorzitter van hot Britse Olympische comité, met lof van do organisatie der Spelon to Helsinki, die naar zijn me ning een groot succes zijn geworden. „Wij kunnen op goede gronden ver klaren", aldus Burghley, „dat zij in belangrijke mate hebben bijgedrogen tot hot nader tot elkaar brengen van de jeugd in alle delen van de wereld, ón niet alleen van de jeugd maar vao millicenen sportliefhebbers". De lord drong er bij de plaatselijke overheden van zijn land op aan jgro- tere faciliteiten te verlenen voor de sportbeoefening. Groot Brlttanniö, met oen bevolking van 50 millioen, beschik te slechts over 70 loopbanen, terwijl Finland met ongeveer vier millioen zielen er 900 had. Hoofdprijzen Staatsloterij 5e klasse 14e lijst, f 10.000 op 18391. 5e klasse, 15e Jijst. f 100.000 op '14560. De series van dit lot zijn verkocht dcor celleoteurs in Amsterdam, Rot terdam, Utrecht en Tilburg. Een van do series van hot nummer, in handen van colleoteur do Zwart aan do "Noordmolenstraat te Rotter dam, is verkooht aan de gezamenlijke visvrouwen van het Noordplcin. Deze hebben over geluk uiot te klagen, want twee loterijen geleden wonn0n zij de 30.000 met een premie van f 1000. Vermoedelijk is dit buitenkansje de oorzaak geweest dat zij nu een heel lot hadden kunnen kopen, waarop thans de f 100.000 is gevallen. En dat nog wel op.... de dertiende 1 Een andere serie was verkocht in de Jcrdaan te Amsterdam. Een groep werksters had een half lot en enige personen uit een Rijksbedrijf een kwart lot. In Utreoht behoorden alle geluk kigen tot de kleine luiden. SPORT „RONDE VAN RENESSE" De Ronde van Renesse zal dit jaar toch nog worden verreden en wel op Zaterdag 23 Augustus a.s. De ver trektijden zijn ongewijzigd gebleven: 3 uur voor de junioren, 3.40 gewone fietsen, 3 uur 43 racefietsen. Men kan zich opgeven (ook diege nen die zich reeds voor 9 Aug. heb ben opgegeven, worden verzocht zich weer op te geven) bij secretariaat V.V.V. of de heer J. de Wit. Als bijzonderheid kunnen wij me dedelen dat zich voor de eerst be paalde datum reeds 60 deelnemers hadden opgegeven. DE LUCHTRALLY OP SOESTERBERQ Do rosultoten van de luchtrally, gehouden als onderdeel van do vllo- gervljfkamp op Soestorberg, luiden als volgt: 1. eerste équipe van België met Glostor-Metoor, 4.177 punten; 2. eer ste équipe van Nederland met Har vard, 4.102 punten; 3. eerRto équipe van Frankrijk mot Marcel Sassault, 4.020 punten; 4. tweede équipe van Nederland mot Harvard, 3.975 pun- ton; 5. tweede équipe van Frankrijk met Vampire, 3.732 punten; 0. Italië met Texas A T 0, 2.963 punten; 7. tweede équipe van België met Ox ford, 2.637 punten. ADVERTENTIES Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Man, Vader, Be huwd- en Grootvader, Adriaan Hubregtse, in de ouderdom van 72 jaar en 3 maanden. Ellemeet, 12 Augustus 1952 H.M. Hubregtse-Blenefelt Kinderen en kleinkinderen Dc teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag 16 Augustus a.s. des nam. 3 uur op de begraafplaats te Ellemeet. Met droefheid geven wij kennis van het overlijden van onze geliefde broeder, zwager en oom, Adriaan Hubregtse, te Ellemeet, in de leeftijd van ruim 72 jaar. Uit aller naam, M. Hubregtse Renesse, 12 .Aug* 1952 Heden overleed, zacht en kalm, onze geachte zwager en oom, de heer A. Hubregtse, in de ouderdom van ruim 72 jaar. Renesse, 12 Aug. 1952 Familie Bienefelt Burgh, Familie Kommer Met diepe droefheid geven wij kennis, dat hedennacht ln het Ziekenhuis tc Goes Is overleden, onze geliefde Vrouw en Moeder, JOB1NA ZIJTA- VAN DER KLOOSTER, ln de leeftijd van ruim 47 jaar. Burgh, 13 Augustus 1952 A. J. ZIJTA W. C. ZIJTA en Verloofde Met diepe droefheid geven wij kennis dat in het Zieken huis te Goes is overleden, onze geliefde zuster, behuwd zuster en tante, JOBINA ZIJTA- v. d. KLOOSTER, in de leeftijd van ruim 47 jBar. Familie v. d. Klooster Familie Zijta Burgh. 13 Augustus 1952 LEERT NU "Wij geven U practisch /es/ Telefoon 86, Zierikzee Heden werd uit ons midden weggenomen, onze lieve nicht, JOBINA ZIJTA- v. d, KLOOSTER, in de leeftijd van ruim 47 jaar. Fam. Wed. J. A. Speelman Fam. J, Beije Burgh, 13 Augustus 1952 Heden overleed door een noodlottig ongeval, mijn ge liefde man en der kinderen zorgzame vader, D. L. v. d. BERGE, in de ouderdom van ruim 32 jaar. C. M. v. d. Berge- v. d. Werve Adrl Annle Peter Nella Zonnemaire, 12 Aug. 1952 B 40 Heden overleed door een noodlottig ongeval, onze ge liefde zoon, broeder, zwager en oom, D. L. v. d. BERGE, in de ouderdom van ruim 32 jaar. A. v. d. Berge P. v. d. Berge- v. Almkerk St. v. d. Berge A. v. d. Berge- Tim merman Ad Ada Zonnemaire, 12 Aug. 1952 A 57 Heden overleed door een noodlottig ongeval, onze ge liefde schoonzoon en zwager D. L. v. d. BERGE, in de ouderdom van ruim 32 jaar. Namens de familie, T. v. d. Werve Noordgouwe, 12 Aug. 1952 Groeneweg A 98 S. J. v. d. Heide en P. C. v. d. Heide-v. d. Maas zeggen hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk on dervonden. Zierikzee, 12 Augustus 1952 Poststraat C 107 Voor de vele bewijzen van deelneming en hulpvaardigheid ons betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde echtgenoot, vader, be huwd-, groot- en overgroot vader, JACOB MOELKER, betuigen wij onze hartelijke dank. Zierikzee, Aug. 1952, Uit aller naam. Wed. A. M. Moelker-Fierens p/a M. Moelker Beijerinckstraat 7, Delft Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen na het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd- en groot moeder, CLASINA v. d. HOUTEN- SUURLAND, betuigen wij onze hartelijke dank. Zierikzee, 14 Aug. 1952. E. v. Burah-v. d. Houten F. A. v. Burgh L. Schot-v. d. Houten J. Schot en kleinkinderen De Heer cn Mevr, Waalko Dingcmans delen mede, dat zij tot hun spijt niet kunnen ontvangen op Zaterdag 16 Aug. wegens ziekte van Mevr. H. Dingc- mans-Numans* ZIERIKZEESE SLAGERSACTIE 100 gram Snijworst 100 gram Boterhamworst 85 cent ONTVANGEN colliers oorknoppen en rever broches ln alle kleuren verkrijgbaar ook in het fijnste doublé De nieuwste oorknoppen die U als clips op japon, ceintuur cn revers kunt dragen EERST KIJKEN BIJ Havenpl. 315, Zierikzee V» J Naast de Beurs Zierikzee ONTVANGEN Heerlijke Zoete en Zuidelijke rode en witte thans voor halve prijs slechts f 3,00 per fles f 3,35 per fles Proefde U reeds onze fijne wit gesuikerde 60 cent per 250 gram KOOPJE! Prima harde overvette huishoudzeep Deze staven wegen 1 kg (Vergelijkt U\) Vrijdag 15 Augustus zijn de volgende zaken Fa R. Appels Azn, St-Domusstraat Fa Joh, den Boer, St-Domusstraat Dames Fokkelman, Dam Fa Joh, Henning, Dam Fa N,V, Kohschulte, Mol Fa Fr. Koevoets, St-Domusstraat Kl.mag. „De Stad Parijs", Poststraat Fa C, Rijk, Schuithaven, Fa Gebrs Thien, Appelmarkt Fa Jac. Mourer, Havenplein Tolhouten Turfstrooisel Draineerbuizen Betonbuizen uit voorraad leverbaar Zuidvlietstraat 7 - Goes Telefoon 2675 (14 regels) f 1,per stuk Te koop: Kleine partij eiken klaverruiters. C. N. Botting, Tel. 14,Schudde- beurs. Gecreosoteerde palen, ruiters, draineerbuizen, malsdroogren- ncn. C. N. Botting, Telef. 14, Schuddcbeurs Kodak klapcamera, form: 6x9, lens 4,5 in compur-slultcr met zelfontspanner, zonder gebreken voor f 75. (nieuwe pr. f 142.50) I. Swanevcld, Krcpelstr. 193, Zierikzee. To koop gevraagd: I.a.s.z. autostep. Fclius, bakkerij Haamstede I.g.s.z. 2de hands aardappel rooier. Telef. 151, Haamstede

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 4