Een greep uit het rijke sortiment van vacantiehoudende mensen MENSEN IN SCHOUWEN'S WESTHOEK Stad en Provincie Iageionden mededeling RESPECT GEVRAAGD VOOR HET SPEUREND INTELLECT DER „VERZORGERS" (Van onze redacteur) Het ls wel een beetje riskant om met een wittig kantoorgezicht in de Westhoekse woonkernen te verschijnen, want liepe help, wat alen de mensen er daar gezond uit. We wilden zo maar wat kopen In een winkel en zeker twaalf blozende koppen werden naar ons toegedraaid. Dat was een onstuimig gezicht en wat timide hebben we onze bood schap gepreveld. Blozend wordt je overigens wel, als je hele dagen op genomen bent in het spel van zon, wind en water, voor (een poosje) het verleden vergeet en met volle teugen geniet van al het schoons dat de „Schouws© punt" heeft te bieden Met gebruinde onderdanen stap- pen veelsoortige meisjes rond in deze contreien, in short met een lieftallige ongedwongenheid en de zelfverzekerdheid, die voortvloeit uït de wijsheid „it pays to look well". Men kan z'n draai ook heb ben in de gespierde en negerach tige knullen, die extra stoer van het strand komen fietsen, een hand doek rond de nek, zoals autocou reurs dat hebben en felgebloemde blouses, die bollen in de wind. Voor waar zagen we een pseudo-duik- boatcommandant, met een baard van minstens drie weken en een paar felle ogen. Dan zyn er de pa's, met glimmend bruine schedels, als was er schoensmeer aan te pas ge komen en de ma's, die onverander lijk een zware badtas meesjouwen, want dit attribuut is een onmisbare illustratie van de heerlijke weekjes, nu de echtgenoot zijn gele actetas een poosje onder de bureau heeft laten staan. Op het strand ondergaat dit alles de versimpeling, die nu eenmaal be hoort bij het badleven. Zeker, om der wille van de aesthetica zouden wij wensen, dat elke baadster ge zegend was met de bjnen van Ve nus, want bonbons en koekjes heb ben soms ware catastrophes aange richt, maar men kan nu eenmaal niemand misgunnen zich te vleien in de verkoelende armen van moe der Noordzee. Hier aan het strand sjouwen de vaders veelal harder dan thuis, want een met kracht geworpen bal rolt heel ver het strand over en daar moet je achteraan. Dan zijn daar de ontwaakte natuurhistorische instinc ten en het werkje: „Wat vind ik aan het strand?" moge dan al royaal zijn uitgevoerd, het valt toch lang niet altijd mee alles thuis te brengen wat op de stage adem van de zee op het strand en de golfbrekers is pan komen spoelen. Het strand' is vooral ook domein der dreumesen, die daar op de grens van land en water de lange lieve dag wat rond huppelen door het zand, wat zand koekjes bakken en in de kreken, en plassen, de grootste lol van hun nog jonge leventjes vinden. Het edel speurdergilde Ons toch al groot respect voor melkboeren krijgt in de Westhoek een bijzondere impuls. Zelf uren lang zoekend naar een „kampeer wagen, dachten we aan de edele zielen, die iedere morgen hun klantjes moeten opsporen in dat bijna onmetelijk lijkend gebied van de Schouwse duinen. Tentjes staan verscholen tussen intieme bosjes en kampeerwagens zijn zorgvuldig weggedrukt aan de rand van een melkbocht. Wat geldt voor de melkboeren gaat ook op voor die andere ver zorgers der mensheid, die wel over een Paul Vlaanderense speurneus moeten beschikken, om hun tijde lijke cliëntèle op te sporen. Toch Staan prompt om zes, zeven of acht uur de bezorgers aan de „deur", be halve natuurlijk bij de enkele vol strekt onvindbare, die als een Pim pernel wel zijn eigen boontjes dop pen kan en geen pottenkijkers ver draagt. LETTEREN EN KUNST In de ouderdom van 92 jaar is te Berlijn do romanschrijfster Clara Viebig overleden. Voor 1914 en ook nog daarna, behoorde Clara Viebig tot een der meeat gevierde schrijfsters, vier literatuur zich hoofdzakelijk con centreerde op het „lief en leed" der manscn. Door een vorige generatie werden haar boeken graag gelezen, vooral vele lezeressen heeft zij aan zich verplicht. Dertien Aziatisch-Afrikaan se lan den hebben dinsdag dc secretaris-ge neraal van do Ver. Naties verzocht do „Tunesische kwestie" op de agendA te plaatsen van de zevende zitting der algemene vergadering, welke 14 Oc tober a.s. begint. Straaljagers der Ver. Naties heb ben Woensdag zes Noordelijke Migs neergeschoten en ccn zevende bescha digd. Een en ander, zo meldt AFP, geschiedde in vier luchtgevechten bo ven Ncord-Koreo. De onbaatzuchtige natuur Eenmaal uitgezwermd worden in de Westhoek (gelukkig) velen on vindbaar, want 's avonds, als de magen beginnen te knorren, mogen de wegen en dorpen wel eens over vol zijn, overdag merk je dat niet zo. Zoals sommigen bij ijsvermaak een korte baan prefereren en daar op wat heen en weer blijven rijden* zijn er badlieden die al heel erg te vreden zijn met een stukje strand. Ze duikelen daar wat genoegelijk in het zand en ze hebben het knusjes onder elkaar. Maar vel'en zwermen ook uit over het kilometers-lange strand, waar geen huurlieden hen op de vingers kijken. Anderen pak ken de fiets en maken eens een mooie trip door de omgeving en ook het wijde Domein lokt de mensen aan, die uitwaaieren over de brede mulle zandwegen, hier en daar een. kleurig accentje gevend op het overvloedige groen, waartussen de gele banen van de duinflanken. Zo geniet ieder op zijn eigen wijze en waar het vooral in de natuur op aankomt is het proeven van de sfeer. Over de wijze van vacantiebe- steding in een badsireek moet men de mensen vrijlaten. Wie echter de typische sfeer niet heeft geproefd, wie niet plotseling is bevangen door dat duizeligmakende geluk van vrij heid en wijdheid, heeft zijni vacan- tie gemist. Maar we geloven dat er slechts weinigen zullen zijn die dat overkomen. „Op de grens van twee werelden" is het leven boeiend en interessant. Velen komen er van genieten en het is een der verdiensten van deze tijd dat daartoe gelegenheid bestaat. De natuur is onbaatzuchtig. Zij schenkt zoveel en vraagt zo weinig. Gek dat de mensen dat vroeger niet of al thans onvoedoende hebben begre pen. de meest gerookte Sigaret dank ju de constante kwaliteit DE NOBELPOORT is voor vele vreemdelingen de poort der verras sing, want hierdoor fietsen de zwaarbepakte trekkers en zingen him leutige liedjes. Zijmi ze die poort eenmaal door, dan worden ze ge vangen door de Schouwse sfeer. Ze staren naar de machtige wolken stoeten en zien straks de gekartelde lijn van de duinen, die hen van verre schijnen te wenken. Het is vacantie. Blijde, bewege lijke en opgeruimde mensen rijden door de poort, die zelf onbewogen blijft staan, eeuw na eeuw en' neer ziet op het wisselend en! boeiend spel van het leven. De slanke torens blikken omlaag en schijnen zich te herineren' hoe het vroeger was.... misschien toch niet zo opgewekt dan tijdens de vacanties in 1952. BURGH Kerkconcert Vrijdagavond 8 Augustus om 8 njur zal or een concert gegeven worden in de Ned. Herv. kerk te Borgh door de heron A. Schouten, viool en J. Swaak, orgel. Het programma vermeldt merendeels bekende werken. De toe gang ie vrij. Aan de uitgang wordt gocclleecteord voor het orgelfonds. RENESSE Bazar rastauratie Ned. Herv. Kerk Een comité hoeft zich ten doel ge steld in finanoiël opzicht bij te dra gen aan de restauratie der Ned. Herv. Kerk. Het rekent daarbij op do mede werking van bewoners en badgasten. Zij heeft daartoe het volgende pro gramma samengesteld: Vrijdagavond a.s. een muzikale rondwandoling door het fanfarecorps „Luotor et Emorgo" en verkoop van oliebollen langs do hui zen. Zaterdagmiddag om 2 uur wordt een bazar geopend in hot Evangelisa tie-gebouw door Ds. F. G. van Liero. Vanzelfsrpokend is deze bazar ook op Zaterdagavond geopend. Ook op Zaterdagavond zal het fan farecorps een muzikale wondeling ma ken. Oliebollen zijn dan ovoncena ver krijgbaar. Vocaal en instrumentaal programma in de kerk (Van een bijzondere medewerker). Het fraaie, gerestaureerde kerkje te Renesse was Zondagavond' geheel gevuld met dorpsbewoners en gas ten, die met de meeste aandacht za ten te luisteren naar de gewijde zang en muziek, die door het kerkkoor o.ï.v, mevr. J. H. Beije-Jonker, en het muziekgezelschap „Luctor et Emergo", o.Lv. den heer L. C. Hoo- gerhuis, op voortreffelijke wijze ten gehore werd gebracht. Het koor zong o.a. liederen van Bonset (Kerk klokken), G. Manting (Lof en aan bidding), Schubert (uit de „Deut sche Messe"), Swiers (Zonnezang), Welmers (Avondstilte) en E. Weiss (Psalm 42), een1 dubbeJkwarfcet o.a. de „Russische Vesper". Het fanfare corps speelde onberispelijk o.a. Pa raphrase über „Harre meine Seele" van E. Ruh. Daar vooraf was meegedeeld* dat van een „concert" in de eigenlijke zin hier geen sprake kon1 zijn, vol staan we met de mededeling dat de samenkomst, die bedoeld was als een gewijde dagsluiting, volledig aan zijn doel heeft beantwoord. Zo wel voor de in de week hard wer kende Renessenaren als voor de rust zoekende gasten is zulk een' uur van geestelijke concentratie in de ge wijde sfeer van het kerkgebouw een weldaad. De bijeenkomst was voor ieder gratis toegankelijk. Na afloop bestond gelegenheid iets te offeren voor de verdere restauratie. Tenslotte nog de vermelding dat twee korte orgelvertolkingen wer den ingelast van Bach-muziek door die heer Flach uit Dordrecht; voor treffelijk, maar de bijeenkomst werd daardoor misschien iets te lang van duur, wat echter verder niets aan het welslagen van het geheel af deed. SCHARENDIJKE De rauziokvereniging „Apollo" van Brruwershaveo hoopt hier Zatordag- avrnd een concert to geven. ELLEMEET Ui twisselingsconcert Het muziekcorps „Con Amoro" uit Noordgouwo hoopt o.a. Zaterdag pl.m. 8 uur een uitwissolmgsconccrt te ge ven op de muziektent alhier. Bij goed weer zal het zeker niet aan belang stelling ontbreken. ZONNEMAIRE Verkabeling lichtnet Het dcrpsbceld van Zón noma ire wordt thans verfraaid, doordat ole gevolg van de verkabeling van het lichtnet door de P.Z.E.M. dc palen worden op geruimd. Mode hierdoor zijn ook nieu we lichtmasten geplaatst, welke gced blijken te voldoen. Het ligt in de be doeling ook in het overige gedeelte van de gemeonto t.z.t. een onder grondse leiding aan te brengen. De onlangs gehonden collecte ton bate van de Stichting Christclijko Blin denhulp, welke werd georganiseerd dcor mej, K. M. van Spluuder, bracht te Zcnnemairo f 30,02 op. Verbetering O.L.-School Het gymnastieklokaal van de open bare lagere eohool to Zonncmalre hooft opmerkelijke verbeteringen ondergaan. In het plafond werden eon viertal van "de nieuwste verlichtingsormaturen aangebracht. Voorts maken do in wit p^pgeschuurde muren een keurig ver- zergde indruk. Ook aan het schilde- werk wordt de laatste hand gelegd. Terecht mag nu worden gesproken von een naar de eisen des tijds ingericht lokaal. Spuiltom uitgebaggerd De werkzaamheden voor het nitbBg-1 geren van de spuikom van de haven te Zonnemaire hebben hun eindstadium bereikt. Het zal thans weer mogelijk zijn voor schepen van gemiddelde ton nage deze haven aan te doen* Graandroog-installatle Dat de firma Gebrs. de Bijke te Zonnemaire ook met haar tijd meo weet te gaan, blijkt uit do oprichting van een installatie voor het drogen van granen etc. Dit mag zeer zeker als een grote verbetering voor de landbou- wors in do omgeving worden be schouwd. V Woningbouw Begonnen is met het bonwen van eon nieuwe landarbeidorswoning ten behoeve van het bedrijf van do hcor J. A. van dor Bijl. Dc uitvoering vindt plants door do heer A. Groencweg. In verband met do precaire woningtoe standen mag dit initiatief ton zeerste worden toegejuicht. Kerkgracht wordt dieper Teneinde de capaciteit van hot blus water ten behoeve van do brandweer in de kom van do gemeente op te voe ren, zal zeer binnenkort worden begon nen met het uitdiepen van de Kerk gracht. Hierdoor wordt het mogelijk bij eventuele brand efficiënt op te tre den. NOORDGOUWE Maandagmiddag j.l. kwam het 13- jarig zoontje van do wed. Hoogst rato alhier, tijdens het hinnonrijdon van stro voor dhr. A. Romeo us zodanig Van do bandenwagon to vallen, dat gcnccskundigo hulp moest worden in- goroecpn. Dr. van Eldik, alsmede een go- nocshoer uit het zickonhuis waren epoe- ,dig ter plaatso. Zij achtten overbren ging naar hot ziokenhuis alhier nood zakelijk, waar een hersenschudding werd geconstateerd. Laat dit voor pllon oen waarschuwing zijn om vooral voor zichtigheid te betraohtcn bij het mede voeren van kindoren op wagons o.d., daar dit gedurende de vacantiotijd vaak pleegt voor to komen. BRUINISSE Aquariumtentoonstelling Het Ncd. Herv. Verenigingsgebouw ondergaat momenteel een motamor- phoso, nu do Aquüriuravcrcniging Wil lem Dcutz daar dezo wook haar ten toonstelling houdt. Aan do linkerzijde fctaon ccn groot aantal bakken opge steld, waar het beste op hot gabied von oquoriumhoudcrij vertegenwoor digd is. Aan do rechterzijde vindt men in con stand van do firma R.J.V. oen modorno huiskamer, natuurlijk met aquarium en naast de huiskamer een vclifero, omdat ook de vogclliofhobborij nauw aan do aquariumlicfhebbcrij ver want is. Ook con olicbolionkroam, waar ovonoens thee wordt gcaerveoid. Het midden spant echter met zijn fraaie waterpartij, door schijnwerpers verlicht, de kroon. Een grote bak, waarin Alles wat onze Zeeuwse stromen aan fauna en flora oplever.t te zien zal zijn, alsmedo een verzameling schel pen, zullen niet nalaten do aandaent to trekken, zodat deze tentoonstelling die de ^orige in grootte belangrijk zal overtreffen, zeker een bezoek ten volle waard zal zijn. De tentoonstelling wordt geopend door burgemeester Michaëlis. Vrijdag zal do voorzitter van do Bond von Aquariumhouders, aon wie do Bruinisser vereniging zijn naam ont leent, de heer Willem Deutz, een bak- kenkeuring houden. Zaterdagavond zal men door attracties het tcutoonatol- lingsbcaook nog animeren, Bulgaarse 'ooesKii werkeu onder een voortdurende druk Een Bulgaars advocaat, die onlangs naar lertanboel wist te ontsnappen, hoeft het leenstelsel toegelicht, dat in Bul garije is ingevoerd om hot uiterste te krijgen uit do boeren, die op de staats bedrijven werkzaam zijn. De gemiddelde werkkracht kan re kenen op 180 tot 200 dagen loon, of schoon hij. er wel 300 dagen voor zal moeten werken. Dit staat in verband met hot feit dat in één „werkdag", zoveel moot worden gepresteerd, dat de boor er drie dagen voor nodig hoeft om de opgegeven taak uit to voeren. Het loon wordt voor het grootste deel uitbetaald in natura. Het „basis-be drag" klap verpcRiHend zijn; di,t hangt af van het staatsbedrijf, waarop men werkzaam is. Gemiddeld mogen de boe ren op 2 tot 3.5 kilo tarwe por dag rekenen. Eenmaal in het jaar wordt het loon in contanten uitbetaald* Dan worden in aanvulling op het bedrag, dat reeds in de vorm van agrarische produoten is nitbetaald, sommen uitgekeerd,' wel-! ke varieren van 10.000 leva tot 18.000 leva. Hot bedrag van 10.000 leva komt overeen mot het gemiddelde loon van con gewoon arbeider, die daar zeven tot acht weken voor werken moet. De uitgekeerde bedragen moeten als groH tificatics worden beschouwd* Deze me thode, waarbij het geldloon van do boer wordt achtergehouden, betekent voor de regering een zekere winst. Do boer, die in do streek is ondergebrooht waarin de staatsbedrijven gelegen zijn, wordt Pu gedwongen ziju behoeften in da staatswinkels te bovredigen, welke op crediet leveren. Daar de boer niet over contanten beschikt, moet hij een veel hogere prijs voor het artikel be talen, dat hij nodig hoeft, omdat hij op crediet moet kopen. Exportslagerij brandde uit Dirsdag brak brand uit in de ox- porlslfcgerij N.V. Welling te Borculo. Het bleek dat hot vuur was ontstaan (iu ,do kurkcnisplatie van do nieuwo koclafdeling, welke nog slechts en kele dagen goledon in geiruik werd gene men. Een verstikkende rook steeg uit deze afdeling op. Do brandweren uit Needo, Coroulo, Raurlo, alsmedo alsmedo enkele wagens uit Dovontor namen dcol 1ian do bestrijding van (hot vuur. I Do brandweer had, teneinde uit breiding te voorkomen, do metalen deuren van do afdeling dicht gedaan. Er werden gaton in de muren gehakt en via deze gaten worden grote hoe veelheden bluswator in do vuurpoel- gOgooid. Ongeveer 130 geslachte var kens, dio in dezo afdeling waren op- goht'Tigcn, alsmede 20 ton vet, gingen verloren. Verzekering dekt de schade, die minstens een ton bedraagt. Nabij Tavistock (Devonshire, Z. Engelandis con vrachtauto mot 20 cadetten, die van eon oefening tcrug- kcorden, omgeslagen en van een heuvel gestort. Drie cadotton worden gedood en vier gewond. Iu Haiderakad zijn do 24 pas sagiers von ccn autobus om hot loven gekomen, doordat do chauffeur do mocht over hot staur vorloor, toen con aantal slangen uit hun door het schokken van do bus oepngesprongon kisten kropen on op do chauffeur afkwamen. Alleen do chauffeur kwam niet om hot leven. SPORT KORFBAL Strandvogels jun.-Zeemeeuwen Ion. 8—2 Ook In haar laatste wedstrijd bleof de kampioen ongeslagen. De uitslag ia echter sterk geflatteerd. Er warou perioden dat bij Zeemeeuwen het veld spel beter verzorgd was. Door J. Ge- leijnso yerd het 10, P. v. d. Berge 11, Juu Dorreman en Aunie Bakker 31, Corrie v. Dongen 32. 15 tnin. voov bet einde kwamen de duinbewo- ntrs op schot. Bram van den Hoek, Jan Geleijnse 2 x, Anton Kapper en Corrie de Feiter brachten de eind stand op 82. In 8 wedstrijden scoorden de juni oren 5? maal en kregen 15 doelpunten tegen zich. v WIELRENNEN RONDE VAN RENESSE Voor de Zaterdag a.a. te houdeA ronde van Beneeae bestaat grote be langstelling. Men kan xich nog opgeven b|J do bekende adressen. Bewoners, die langs het parcours wenen, worden verzocht hun hond vast te 'zetten en de toeschouwera om deze gedurende de races vast te houden. Andera kunnen do grootste ongolukkon ontstaan. Israël's grenzen vragen de aandacht Mosje Sjaret, de Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft in het parlement verklaard, dat Ka Is raëlische regering do toestand aan gene zijde van de grenzen van het land voortdurend volgt. Een volledig rap port over do ontwikkelingen „in oen zeker land" zou bij de commÜssie voor buitenlandse zaken van het par lement ingediend worden. liet parlement hoeft een motie van do oppositie, waarin om ccn volledig debat over Israëli houding t.o.v. de ontwikkelingen in de Arabische lan den wordt verzocht, verworpen. De invoercommissie van de West- Duitse regering heeft toestemming ge geven voor de invoer van kas uit Nederland ter waarde van 12.6 tail- lioen D.M. Voorts werj do invoer van groenten en fruit uit Nederland ter waarde van 1 tailliocn D.M. vrij gegeven. INGEZONDEN STUKKEN Protest tegen N.V. Waterleiding Mij Schouwen-Duiveland Mijnheer de Redacteur, Uit naam von vele zuchtende, mop perende en klagende huismoeders ver zoek ik om opneming van het onder staande. De oproep van cle diverse plaatselijke WV's om „eens naar ons eiland toe te komen" is wellicht ge baseerd op de goede eigenschappen van dit eilanÜ. Maar dan dit lijstjes geen water op Maandagmorgen 4 Aug. Ivoor 's middags 12 uur, op Dinsdag 5 Augustus van 10 t.m. 11.10. In de week van 27 Juli t.mj. 2 Augustus op enkele uren eveneens geen woter. Des gevraagd koo men bij de N.V. Wo- terlciding-Mij, hierover geen inlichtin gen verstrekken. Niettemin hebben do abcnné's dezo week de voorwaarden ontvangen voor waterlevcring en de tariefverhoging van 25 pet., doch. daar in wor<Tf niet vermeld, dat slechts of en toe water kan worden geleverd. Men ontvangt echter wel acht dagen voor de "'aanvang v,on ieder kwartaal eon gircbiljet van de N.V., waarop men zijn gelden kan storten, dus nog voor de aanvang, wjaarop vermoedelijk water zal worden geleverd. Het ls m i. bcog tijd, dat hieraan een einde wordt gemaakt. Zo nodig door wei gering en bloo om iets te betalen, dan na con behoorlijke levering van water. Hot is begrijpelijk, dat het vcor de gasten op het eiland een vreemde indruk maakt, zioh zo te moe ten behelcpn. Zij kunnen zich 's mor gens niot eons wassen of verfrissen. Namens alle inwoners van Brouwers haven cn met dank voor de plaatsing. Brouwershaven, 5 Augustus 1952. Haven A 52 P. SONKE Naar ons van do Zijde van de N.Vi Waterleiding Mij. wordt medegedeeld, heeft het buizennet tussen Nieuwer- kerke (Schutje) tot en mot Brouwer»-i haven zoor geleden door do inundatie. Wegens uitblijven van betaling door hot Rijk van oorlogsschade kon dit buizennet nog niet worden hersteld op een wijze als wenselijk wore. Telkons komen dus buisbreuken voor, die moe ten worden gerepareerd, waardoor stremming in do voorziening optreedt. Hot tijdelijk ongoriof is dus in genon- delc terug to voeren op eventueel ver onderstelde nalatigheid van het bedrijf. Opposant had verstandig gedaan zich hiervan eerst op do hoogte te stollen. Do zaak wos dan wellicht ook wat minder dramatisch naar voren gebracht, want wo geloven dot hot met do on gewassen Inwoners en gasten waarlijk wel afloopt. En donhet is een heel karwei een ontredderd eiland weer ge heel tot in do puntjes te krijgen. Ook dat vergeten we helaas wel eens, of liever doorgaans^ Overigens zal het schrijven ten departemente worden ge-' deponccrd. Red.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 3