Zweden protesteert bij de Sowjet-llnie DE ZIERIKZEESCHE COURANT VACANTIEDAGEN Zuivering in Egypte wordt met kracht voortgezet Kamperend gezin in Zuid- Frankrijk vermoord De Kabinetsformatie Katholieke Vakbond onthoudt steun aan staking ZHKmmwMEnVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. Prijs par 3 mnd. bij vooruitbetaling f 4,94, p. w. 38 ct loua nummsrt 10 et VanchIJnt ladara waAdag. Ad*»rtantlaprlJ» 1 Set par mm Succetiet (ma*. 15 mm.) minimum 11,— p. stuk WAARIN OPGENOMEN DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1952 1797-1889 No. 17180 106e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE* Lang# Nobolstraat A 171, Ziarlkzaa, Postbus na t» Telefoon or. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgavei N.V. Drukkerij voorh. lakenman Ochtman lange Nobelstraat A 171 Zieriksae. Vliegtuig-incidenten en spionnage-conflicten VoLgtma gewoonlijk welingelichte krio-, gen te Stockholm beeft de Zweedse m.» nieter van Buitenlandse Zaken, Oesten Unden, de Russische ambassadeur in de Zweedse hoofdstad, Rodinof, tweo prcteatnota'a overhandigd. De eerato heeft betrekking op de Russische wo1.- gering om het Internationaal Gerechts hof te Den Haag of enig ander inter nationaal lichaam te laten bemiddeleu in het Zweeds-Russische geschil naar aanleiding van de vliegtuigincidenten boven de Oostzee. De tweede nota houdt een protest in tegen de spionnage, die, volgens de Zweedse regering, door voormalige Russische diplomaten in Zweden is be dreven. In dit verband wordt verwe ren naar het spionnage-proces tegen Fritjcf Eobom en enige anderen, dis wegens het verkopen van militaire ge heimen aan de Sowjet-Unie zijn ver oordeeld tot dwangarbeid. Een eerder pretest van Zweden naar aanleiding van dit proces is door de Sowjet-Unie sis „provocatie" van de hand gewezen. In de Zweedse nota wordt er opj- nienw op aangedrongen, het geechil inzake de vliegtuigincidenten door het Internationaal Gerechtshof of een an der internationaal lichaam te Laten be slechten. De Zweedse regering herhaalt, dat do betrokken vliegtuigen ongewapend wa ren. Verder wordt verklaard, dat er „fundamentele verschillen" bestaan tus sen de Zweedse en de Russische lucht macht voor zover de wijze van optre den betreft tegen buitenlandse vlieg tuigen, die boven haar grondgebied vliegen. De Zweedse opvatting is, dat niet gescheten wordt, indien het vreem de toestel van koers verandert. De Russische opvatting schijnt daarentegeo in te houden, dat er op het buiten landse vliegtuig geschoten wordt, als het zich verwijdert in plaats van te landen. Communistische leiders brachten Amerlka's veilig heid in gevaar De jury van het Amerikaanse Fe derale Hef van Justitie te Los An geles heeft veertien leiders der Ameri kaanse communistische partij schuldig bevonden aan samenzwering tegen de veiligheid van de Amerikaanse staat. Do beklaagden hebben een gewelddadi ge omverwerping der Amerikaanse re gering bepleit en zij hebben hnn Vol gelingen onderwezen in de wijze, waar op dit h.,1. het best kon geschieden. De aittp'raak der jury kwam na een proces, dat zes maanden heeft gednard. De voorzitter van het Hof zal in de naaste toekomst de straffen bekend maken. Onder de veertien schuldig bevondcS- nen bevindt zich de 46-jarige William Schneiderman, een inwoner van San Francisco. Hjj wordt beschouwd als de plaatsvervangend leider der Amerikaan se communistische partij. De veertien communisten zijn allen inwoners van California. De militairen in de Overzeese Rijksdelen Gezinnen mogen meereizen Aan een militair van do Konink lijke Landmacht (luchtmacht inbegro- pen), die voor drie jaar of langer wordt uitgezonden naar Suriname, de Nederlandse Antillen of Nieuw-Guinea, kan door de minister van oorlog wor den vergund, zich bij zijn uitzending en bij terugkeer naar Nederland door zijn gezin te doen vergezellen of vol gen voor rekening van het rijk, in dien verwacht kan worden, dat het gezinsverband in het betrokken ge bied gedurende tenminste een jaar zal bestaan. De verlening van een dergelijke ver gunning is uiteraard mede afhankelijk van de huisvestingsmogelijkheden in bet betrokken gebied, die meermalen buitergewoon moeilijk zijn. Eisenhower's plannen in 10 punten ontvouwd De republikeinse oondldaat voor het presidentschap der Ver. Staton, ge- ueranl Eisenhower, heeft een toespraak gehouden op een te Los Angeles door oudstrijdcra gehouden bijoeukoinst. De generaal deed een beroep op deze oor logsveteranen hem te holpon bij het uitvoeren van een uit tien punten be staand programma, waarvan worden genoemd: Het vorzekeren van do vrede, het in ere herstellen van het begrip „eer lijkheid" bij de Amerikaanse regering, het scheppen van een duurzame wel vaart, het bescherming van salarissen en spaargelden tegen het gevaar cner inflatie en het vrijwaren vau deze bronnen van inkomsten voor buiten sporige belastingen en het verwezen lijken van een „wezenlijke gelijkheid" tussen de Amerikaanso burgers. Ten- slotto verklaarde Eisenhower nog dat hij, indien hij tot president zou wor den gekozen, al zijn handelingen zou laten bepalen door de vraag: „Welke beslissing vergt het welzijn der Vcr- enigdo Staten?" Amerikaanse passagiere op de „Veendam" vermist Waarschijnlijk over boord gesprongen Een 16-jarig Amerikaans meisje, Patsy Partridge, die met haar zuster van een vacantiereis uit Europa naar de Ver. Staten terugkeerde met het Nederlandse passagiersschip de „Veendam", wordt vermist Midden op de oceaan kwam men tot de ontdekking dat zij zich niet meer aan boord bevond'. Het meisje verkeerde in overspannen toestandi als gevolg van het niet slagen voor haar examen aan een Londense kunstacademie. Men moet aanne men dat Patsy in een vlaag van zwaarmoedigheid over boord is ge sprongen. Het zusje was de eerste die zich ongerust maakte. Zij waar schuwde dte bemanning die alarm maakte waarop het schip, zondier re sultaat, werd doorzocht. De „Veen dam" keerde op haar weg terug en waarschuwde de in de buurt koer- sendc schepen. Toen het zoeken geen resultaat opleverde, zette het schip de reis naar New York voort Prins Bernhard beschermheer van „Amato" ZKH Prins Bernhard beeft zloh be reid verklaard liet beschermheerschap 'op zich te nemen van do van 23 tot en met 27 September op de centrale markt te Amsterdam ten houden ten toonstelling van aardappelen, groente, fruit, bloemen en aanverwante arti kelen „De Amato". Twee vertegenwoordigen! van de Duitse tempelieren, een godsdienstige ftecto, zijn in Den Haag aangokomon, waar zij van Israel con bedrag von ongeveer 300 millioen galden willen vorderen voor in Palestina in beslag geromen bezit van deze orde. Zij heb ben zich met do deelnemers aan de conferentie te Wassenaar in verbin ding gesteld. Een deftig hótel, een portier in Uvrei, Waar kellners zo zelfbewust stappen, Met sleeën van wagens in 't park er opzij, En lopers heel dik op de trappen. Met luchters en kronen en stilte alom, Voor 's avonds bizondere kleren, Steeds vol van distinctie, hier gaat het toch om, Daar komt men ook nu weer logeren. Een keurig pension en beslist niet te duur. Bij 't bos of de duinen gelegen, Zo echt voor een prettige, rustige kuur, Wat stil bi) een aagje met regen. Een ietsje nog deftig, dat hoort er zo bij, Je wilt toch je stand ook wel weten, Een volkswagen zo in het grint er opzij, Daar kun je puik slapen en etenl Een huisje aan 't strand met je eigen gerei, Zelf koken en zelf je maar redden, Zo tegen het huisje wat fietsen opzij, En werk'ltjk wel zind'lijke bedden, Och, dót is plezierig en 't kost niet te veel, Je leent hier cn daar nog wat zaken, Zo krijg je toch óók van vacantia je deel, Met stand heb je weinig te maken I Een fiets met een mandfe, 'n karbicsje en zo, Met allerlei smaak'lifke dingen, Je geeft nu jezelf eens een dagje cadeau, Dat zorgen niet kunnen verdringen. Je trekt eens naar buiten, 't is fijn op de hei, Al heeft dan de jongste wat kuurtjes, Je voelt je zo echt met vacantie en vrij, Bij pinda's en repen en zuurtjes I Een huisje daarbuiten, waar moedertje woont, Met steeds nog dat pad door het koren, Waar elke her inn'ring je rijk'Ujk beloont, Omdat je er eens bent geboren. Een tuintje met bloemen, weer liefde als toen, Waar had je ooit beter garantie Voor 't heerlijkste plekje in 't zomerse groen, VOOR 'N ECHTE, EEN FIJNE VACANTIE il Wie zelf goede raad kan vin den ol goede raad kan aan nemen en1 beide goed weet tc gebruiken, ia een verstandige WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond: Kim, op buien Half- tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regenbuien of onweei; dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere; zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit rich tingen tussen West en Zuid. 7 Aug. Zon op 6.11-, onder 20.19. Maan op 20.56, onder 7.20. Laatste Kwartier: 12 Aug. te 14.27. TIJDEN HOOG WATER Donderdag 7 Augustus Zlerlkzce 4.20 16.40 (laag water 3: 654 uur later) Brouwershaven 3.42 16.10 (laag water 6 uur later) Brulnbue 4.19 16.21 (laag water 6 uur later) Ken esse 3.26 15.28 (laag water 0 uur later) Wcstensohouwcn 3.19 15.611 (laag water 6 uur later) Wemcldlngo4.36 10.66 (laag water ±554 uur later) Hansv/ecrt 4.07 10.20 (laag water 3: ruim 6 uur later) Vlissingen2.43 14.55 (laag water 3: 6 uur 15 min. later) Terneuzen3.12 15.30 (laag water 8 uur 15 min. later) Tholen 4.29 16.21 (laag water 654 uur later) Antwerpen 4.47 16.69 (laag water 3: 7 uur 7 min. later) Augustus 1952 (Nadruk verboden) EROES Regentschapsraad beëdigd Faroek's vermogen onder beheer Sowjet-Rusland gaf niet thuis op pogingen tot vrije Duitse verkiezingen Petroleumvergasser veroorzaakte brand Vermoedelijk tengevolge Generaal Naguib heeft Dinsdag de leidster van de Egyptische vrouwen beweging meegedeeld, dat hij1 voor-< stander is van het te werk stellen) van vrouwen bij de strijdkrachten, hetzij' bij de administratie, hetzij als chauffeur. Het vraagstuk van het vrouwenkiesrecht kan echter slechts worden opgelost „als wij de zuive- ringsstrijd in het gehele land! ge wonnen hebben", aldus de generaal. Het kabinet heeft ontwerpdecre ten goedgekeurd voor de zuivering van het bestuursapparaat en het in stellen van een commissie, die bü deze actie moet helpen. De desbe treffende wet zal van terugwerkende kracht zijn tot 1933. ROOF HET MOTIEF De 61-jarige ale Jack Drummond, die een wereldfaam genoot als voed seldeskundige, is nabij Forcalqnier In Zuid-Frankrijk, met zijn echtgenote en een dochtertje van twaalf jaar ver moord. De familie Drummond had de nacht in een zelf ingericht kamp langs een atpenweg doorgebracht. Sir Jack was drie maal in de rug geschoton. Zijn vronw was gedood door een kogel in het hart, terwijl het dochtertje om het leven was gebracht door con slag op het hoofd met de kolf van een geweer. In de tent van het vermoorde gezin was alles overhoop gehaald. Onder ecu kussen van de auto der Drummonds werd een bedrag van honderd duizend francs aangetroffen, dat de moorde-* naar over het hoofd schijnt te hebben Bij het door de politie ingestelde onderzoek wordt gebruik gemaakt van bloedhonden. Er wordt gevocht nAar een deserteur van bet Franse vreemd delingenlegtoen, een 25-jarige Italiaan uit Genua, wiens uniform op veertig kilometer afstand van de plaats van de moord is aangetroffen. De politie heeft later bij hot stof felijk overschot van het vermoorde meisje de kolf van het geweer, waar mede de moord is gepleegd, gevonden. De moordenaar had met een dergelijke kracht geslagon, dat de kolf was af gebroken. De politie ia er thans van overtuigd dat roof het motief van de drievou dige moord was. Men meent namelijk dat eon gedcolto van do bagage dor familie Drummond wordt vermist. De Fronso politie neemt verder aan, dat do moordenaars in een motor met zijspan zijn gekomen. Tegen midder nacht hebben boeren uit do omtrek een motor mot tweo mannen zien voor bijrijden, even voordat enkelo schoten klonken. Do politie was niot gewaarschuwd omdat het geluid ongeveer als dat van rtn motoeknalpot klonk. Do uit drie leden bestaande r&r gentschapsraad, die in naam van koning Ahmed Foead de Tweede over Egypte zal regeren, is Dinsdag* avond door de ministerraad beëdigd;. De plechtigheid werd niet geken merkt door de gebruikelijke praal. De soldaten op het plein' van het Abdin-paleis waren gekleed in som ber veldtenue. Er stonden slechts drie pantserwagens opgesteld. Het Egyptische kabinet heeft het vermogen van ex-koning Faroek on der beheer van de regering geplaatst. Hangende het onderzoek kan Fa- roek niet over zyn vermogen in» Egypte beschikken. Faroek zou meer dan 80.000 H.A. r(jk zijn en een privé-vermogen van ongeveer twee honderd millioen gulden hebben. Griekenland en Turkije voegen zich bij het Zuidelijke commando Hoge officieren van de luchtmacht juit zes landen van de NAVO hebben |to Florence besloten, eenheden van de Griekse en Turkse tactische lucht macht bij het Zuidelijke commando van de NAVO te voegen. De bevelhebber van de Turkse lucht macht, generaal Goksenin, verklaarde na afloop van een conierentio pree dit onderwerp, die twee dagen ge duurd heeft, dat de onmiddellijke ait- vooring van hot plan niet vorwaoht ■wordt. Do overeenkomst vormde even- |wol „de basis van waaruit het berel- {kon van hot einddoel is verzekerd". Volgens een woordvoerder van het hoofdkwartier van do Amerikaanse generaal Schlatter, bovelhobbcr van de luchtmacht vnn do NAVO in do zui- delijko sector, zullen sommige eenhe den later bij hot Zuidelijko commando gevoogd worden. De conferentie, die gehouden is in hot hoofdkwartier van generaal Schlat ter, word bijgewoond door Amerikaan so, Italiaanse, Griekse en Turkse of ficieren en door Britse en Franse vertegenwoordiger». Mr. L. A. Donker formateur Het kabinet der Koningin deelde Dinsdagavond mede: HJVl.de Koningin heeft aan Mr L. A. Donker de opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet. De heer Donker heeft verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. Gesprekken met dr Drees en dr Beel van hot Do door de Ver. Naties ingcsteltdc omvallen van een potroloumvcrgosscr He ®*fwJre kabinetsformateur, Mr commissie, dio tot taok bad to onder- v» to Finstcrwoldo brand ontstaon in fvA' Honker, wenst op het ogen- zocken of het mogolijk zou zijn In do arbeidersbohuizing bewoond door blik geen mededelingen te doen over geheel Duitsland vrije vorkiczuigcn to vier gezinnen. Hot vuur ontstond In richting welke hem bij: zijn stre- doon houden, heeft te Genèvo offioioel het godeelte dat werd bewoond door ven €Gn regering samen te stellen, bekend gemaakt haar vergaderingen het gezin Ahlors, waar op dot moment voor °£en staat, al gaf hij te ken- voor onbepaalde tijd to zullen verda- alleen een poar kinderen oonwezig wa- j*en-» hieromtrent positieve den le gen. De oommissie, waarin vertegen- ren. De brandweer wist het vuur voor- beelden te hebben. De heer Donker woordigers vaa vior landen, Brazilië, namelijk tot deze wooing te beperken, meent namelyk, dat het nu reeds Nederland, IJsland en Pakistan, zit- Doordat hot dak door de vlammen prijs geven van deze denkbeelden ting hebben, heeft dit 'medegede0ld in grotendeels werd vernield en als ge- moeilij kenden slechts zou ver een voor secretaris-generaal Trygve Lie volg van do blussLngswerkzaamhcden iP^ten. De formateur heeft een bestemd Tapport. zijn alle vier gedeelten van de bohui- orieniterend gesprek gevoerd met Dr De commissie brengt in herinnering zing onbewoonbaar geworden. Men is en 2011 daarna naar Hr dat zij herhaaldelijk, doch tevergeefs cr in geslaagd de vier gedupeerde ge- Beel begeven1 voor een dergelijk on- heoft gepoogd zich in verbinding te zinnen, bestaande uit 17 personen, tij- dernoud. Stellen met leden van het bestuur delijk onder te brengen iu oen barak. - der Sovjet-zóne en van Oost-Berlijn. Hot huis was tegen brand verzekerd. bJC W CStCriing-arrCStantcn Maar brieven aan de Russisoho contrölo De inboedel van de familie Ahlera niet. commissie bleven onbeantwoord. in vrijheid gesteld De commissie is van mening dat haar arbeid niot vergeefs is geweest, daar „de vier bezettende mogendhe- heer C. L. den gedurende haar epriode van on- M. Aneta verneemt, dat drie van de Zaterdag 16 Augustus hopen de z.g. „Westerling-arrestanten" op vrije d. Drift en mevrouw voeten zijn gesteld. Hot zijn A. W. A. v. d. Driftvan Rijn, Nassau- Burger Jr., R. Haasjes en E. Hooper. derzoek blijk hebben gegeven allen in lflon 104 te Delft, hun 65-jarig hu- Zij bevonden zich sinds begin 1950 meerdere of mindere mate in te stem men met hot insteUen van een on partijdig lichaam, d,at tot taak zoo moeten krijgen voor het houdon van vrije verpozingen in geheel Duits land een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waaronder deze zouden moeten worden uitgeschreven. welijksfeest te vieren. in Indonesische gevangenschap. DE TOESTAND IN BELGIË Amsterdammer pleegde inbraken aan de lopende band Do politie te Enfiohcdó heeft de 42-jarigo Amsterdammer T. J. K. ge arresteerd, die do vorige maand in Twente inbraken ploegde. Zes te Enschede, één in Hengelo en één in Almelo. Zijn totale buit bedroeg cn- goveer f 13.000. Hiervan is nagenoeg niets over. K. pleegde inbraken in do gewestelijke arbeidsbureaus to En schede cn Almelo, waar hij1 respectie velijk f 650 en f 280 buit monlcto. In hot kantoor van do VW te Enschcdo nam hij f 340 weg. Bij twee firma,S to Enschede forceerde K. de brand kast, dooh de buit was goring. K. is naar Aluaelo overgebracht. Naar het zich laat aanzien zal tij- dons de algemene staking van 24 uur, die voor Zaterdag ba door het algo- moon Belgisch Vakverbond ia uitgeroe pen als protest tegen de militaire diensttijd van twee jaar, de treinen loop goen vertraging ondervinden, ter wijl do posterijen en de telegraaf- en telefoondiensten oveneens normaal zul len werken. Ook bij de Sabena zal, pdus ver luidt, do dionstrogeling geen -wijziging ondergaan. Aangozion de katholieke vak bond zijn steun aan de algemene sta king onthoudt, wordt vorwaoht, dat deze zich voornamelijk tot de grote Industriölo centra in Wallonië en Brus sel zal beperken. In vele fabrieken, waar bet personeel Zaterdag met va cantie zou gaan, heeft do directie be sloten deze vaoantie een dog eerder te doen ingaan. De militaire commissie, die een on derzoek heeft ingesteld naar de inci denten in de Loopoldskazerne te Na men, is tot do slotsom gekomen, dat Rechts oen 8-tal soldaten door do krijgsraad vervolgd kan worden. Do rijkswacht heeft bij do dienstplichtigen, die aan do demonstraties hebben deel genomen, huiszoekingen vorricht, waar bij vooral naar communistische lectuur werd gezocht. Naar thans blijkt zijn nog in talrijke andcro kazernes mani festaties gehouden tegen de 24 maan den dienstplicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1