Vacantisgsvaren De Verkeerde Vrouw School-Radio Ambonese oud-militairen vragen lotsverbetering CAFETARIA VOOR KIPPEN Nederlanders helpen Irak bij bevloeiingswerken Werkverschaffing overbodig als recht gedaan wordt Van <kcri§a«oa welingelichte rijde werd vernomen, Jat er weinig be- iung»teliiiig bceteet voor aan de hier t lande vertoevende Amhonewn ge dane vcorbieilen .<A wtrj.v-r; Dc Auiboneae uud-KNlL-cuiUloire' rtageren daarop than* met een ver klaring. Dt Ambonezen Lining van de voorelallen tot werk- Het feit dat de Stichting Neder landse Schoolradio een programma boekje voor het nieuwe seizoen uit gegeven heeft, vormt aanleiding over het nut van de „radio op school" hier Iets te zeggen. Zoals bekend werd de Stichting Neder landse Schoolradio ln 1-901 in het le ven geroepen. De Stichting streeft er naar door middel van de radio de blik van de kinderen te verrui men en hen op onderhoudende en bevattelijke wijze in contact te bren gen met allerlei facetten van het leven. In de Stichting werken A.V.R.O., V.A.R.A. en VP.R.O. sa men, terwijl de K.R.O. en- N.C.R.V. zelfstandig radiouitzendingen voor scholen verzorgen. Het programma van de Stichting Nederlandse Schoolradio is zeer veelzijdig en vormt wel een zeer verleidelijke opwekking voor de zich nog afzijdig houdende scholen thuns ook deze bijzondere methode van opv»c<linfl tn te schakelen bij' het onderwjja. In een bijdrage schrijft do Hoofdinspecteur van het Rijkaschooltoezlcht op het Lager On- dorwijs: „Zo Langzamerhand ligt ook do tijd achter ons, waarin men meendo dat clo onderwijzer al het leerbare in do school moest weten en kunnon. Het onmogelijke van dezo els loert men des te beter in zien naargelang do leerstof wordt gowijzigd ton gevolge van grensver leggingen van do opvoedingsaciivi- telt. Men ls wol genoodzaakt zich te wonden tot de deskundigheid van de specialist," Dit Inzicht vormt als 't ware de principiële basis waarop de school radio rust. Meer dan voorheen moet de wereld in haar rijke verscheiden heid binnendringen in de school, waardoor het kind meer begrip krijgt van de veelzijdigheid der sa menleving. Daarnaast wordt een goede smaak bij het kind aange kweekt door het voortdurend- in contact te brengen met voortbreng selen van goede kunst op een wijze en met middelen' waarover de in dividuele onderwijzer nu eenmaal niet beschikken kan. Er is stellig aanleiding bij het zien van het rijke programma er by de gemeentebesturen op aan te drin gen, dat zij de schoolradio helpen steunen en de scholen de middelen verschaffen om het volgen door de jeugd van dit bijzonder soort onder wijs mogelijk te maken. .erfcCi.aifin., aan de regering gevraagd ot rij \ournemen6 waa om het sociale ruj .atuk van het verblijf der Amob- .itttu in Nederland op te lofleen en een werkelijke lota\ er bi tering voor de mixsnezen te bewerken op de enig mogelijke wijze, namelijk lang» de weg %an het recht, due door bet verlenen \an steun aan de verwezenlijking eo handhaving van het hun krachten» de o -ereenkometeu van Linggadjati, Ren- ïlle en de mantelresolutie der BTC •el.oineride zelfbeschikkingsrecht. Op .deze allesbeheersende vraag, die een e rtijke en spoedige beantwoording dringend behoeft, is de regering tot op heden het antwoord schuldig ge bleven. Indien de regering bereid is de Am bonezen te steunen in hun streven om recht te verkrijgen, dan is werkver. schaffing in Nederland op kosten vao de Nederlandse gemeenschap onnodig. Indien de regering niet bereid i» die steun te verlenen, dan zijn de Ambo nezen niet bereid in dienst der rege ring te treden, daar zij anders ver raad zouden plegen tegenover hun broe ders en zusters in hun vaderland, dl« tegen een overmachtige agressie het verzet volhouden". De Oost-Berlijnse omroep in de Britse sector Russische voertuigen worden niet doorzocht De Britse commandant te Berlijn, gonernal-majoor Coleman, heeft do Berlijnse vertegenwoordiger in de Rus sische contrdlc-commissio, Dengin, Maandag in een schrijven verzekerd, dat het niet de bedoeling van de Britse autoriteiten is, de Russische voertuigen, die naar hot gebouw van do Oost-Berlijnse omroep in de Britse sector gaan, te laten doorzoeken. Ge- ncraal-majoor Coleman verklaarde dit naar aanleiding van een beschuldiging van Dengin, dat de Britten van plan waren genoemde voertuigen to contro leren. Volgons de Britse nota heeft de Brit se militaire politie, die sinds Zondag de toegang tot het omroepgebonw be waakt, opdracht er op toe te zien, dat geen Duitse burgers het gebouw betreden zonder speciale vergunning. Voor aflossing naar Korea Nieuwe commandant NJ>. V.N. vertrokken Do nieuwe commandant van het Ne derlandse detachement Ver. Natie» op Korea, do 37-jarige luitenant-kolonel C. M. Schilperoord, is van Schiphol naar Tokio vertrokken. Overste Schil peroord is de vierde commandant van het Nederlandse detachement. In Ko rea gaat hij de huidige commandant, luitenant-kolonel G. H. Ghristan 'af lossen, die dan naar het vaderland terugkeert. OveTSte Schilperoord nam een geluidsbandje mee, waarop een aan tal groeten van familieleden van Ne derlandse vrijwilligers is vastgelegd. Prinses Irene kreeg een wonderlamp op haar verjaardag Op de verjaardag van H K.H. Prin ses Irene, i» de Prinses een verjaarsca deau aangeboden namens bet garderegi- uieut luaelien» „Prinses Irene". .Van prinses Ireue werd aangeboden: ceu bcobonuière, die gedragen wordt door eeu %an papier gemaakte Drentse boerin naar een ontwerp vau de heer B. van Dijk, directeur van de kweek* school voor kleuteronderwijzeressen te Groningen en vervaardigd door leer lingen >an die kweekschool. Voorts een schemerlamp, verpakt in een kohusvormij^^oos, waarop vocr- slellii.gen zijn aangebracht uit de ver telling „Aladm en de wonderlamp' Op de opengaande op zigzagwijze aan gebrachte delen van de doos zijn de slotscènes uit dat verhaal uitgebeeld. Als de doos geheel geopend is cd de laatste voorstelling te zien is, gaat de (wonderlamp branden. Aan H.M. de Xcningiu werd eau bouquet bloemen en aan alle prinses sen speciaal vervaardigde bonbons aan beden. Deze bonbons waren verpakt in oranje-blauwe dozen, waarop feto'a van het koninklijk bezoek aan Breda zijn afgedrukt. HAMEA Zanneflller voorkomt en HAMEA Brandlotion geneest Zonnebrand Lastig afbraakkarwei in Limburg Twee hoge mijnschoorsfcenen worden gesloopt Op Staatsmijn Emma zullen twee •tientallen meters hoge schoorstenen, welke nog dateren uit de eerste jarcn dezer mijn, worden afgebroken. Zij zijn overbodig geworden tengevolge van Xle bouw van een nieuw ketelhuis. Het karwei, waarmee enkele dagen geledon een begin is gemaakt, is toe vertrouwd aan een slopersbedrijf uit Rotterdam. De schoorstenen moeten steen na steen worden afgebroken, om dat zij aan alle kanten door gebouwen zijn omringd en dus niet kunnon wor den opgeblazen. Met het slopen zul len drie maanden gemoeid zijn. Men maakt hierbij gebruik van luchthamers. De losgemaakte stenen worden in de schoorsteen geworpen, beneden worden zij opgevangen in een goot, door mid- •del waarvan het puin in vrachtauto's wordt gestort. Deze auto's brengen de stenen naar de in aanleg zijnde ookes- fabriok Emma 2 te Beek, waar zij worden gebruikt voor do aanleg vau wegen. Terwijl de radio speelt, leggen de hennen een ei „Goedenmorgen luisteraars, hier is HilversumDe kippen van de Lochemse pluimveehouder Willem ten Hoopen heffen dan met een rukje geïnteresseerd hun eigenwijze kopjes omhoog en t gekakel wordt minder. Nee, aan de ochtendgym nastiek doen de hennen nog niet mee. Wel luisteren ze aandachtig naar de muziek en worden zij ver der van zes uur 's morgens tot negen uur in de avond bediend als in een eerste klas cafetaria. De kippen leggen natuurlijk eie ren, daarvoor zitten zij er tenslotte. Maar wat voor eieren! Eieren, die ver boven het Nederlandse stan daardformaat liggen, zwaarder we gen en beter van kwaliteit zij li. Het kippenbedrijf van de heer ten Hoo pen is uniek in Nederland' en het z.g. cafetariasysteem, dat er wordt toegepast, werpt bijna alle bestaande Nederlandse opvattingen en metho den op het gébied van kipp en-ex ploitatie omver. Vooral voor ons land biedt het nieuwe systeem zeer grote mogelijkheden. Het cafetariasysteem!, dat uit En geland' stamt en daar hoe langer hoe meer in praktijk wordt gebracht, komt in het kort hierop neer: De kippen zitten elk in een kooi van stevig ijzerdraad, die een! leg batterij wordt genoemd. De bodem ervan is hellend, zodat het ei van zelf buiten de kooi rolt en daar door een opstandje wordt tegenge houden. Breuk of kneuzing komt vrijwel niet voor. Een rij' legbatte rijen is» drie kooien hoog en twee breed. Elke groep van drie kooien bezit een bordje, waarop de num mers van de hennen staan en het aantal eieren dat ze per dag leggen. Zodoende heeft men een uitste kende contröle en een onproduc tieve kip kan onmiddellijk worden vervangen. Rondom de rij kooien lopen met de regelmaat van een klok voeder bakken, gritbakken en waterbak ken. In 1% uur krijgen de kippen automatisch vijfmaal voer, driemaal water en tweemaal grit. De tijdens tussen de voeder-, water- en grit bakken zijn nauwkeurig vastgesteld. Voorts wordt door een rubber schra per, die aan een van de bakken zit bevestigd, de glazeni plaat onder de kooien, waar het kippenvuil op valt, gereinigd. RADIO-PROGRAM MA Donderdag 7 Augustus HILVERSUM L 402 M. 7.00 nieuws. 7.15 gram. 7.50 dag opening. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 morgenwijding. 9.15 gram. 9.30 voor de huisvrouw. 9.35 waterstanden. 9.40 gram. 10.50 voor de kleuters. 1LO0 kamerorkest. 11.45 „Djenouns en fata morgana's", causerie. 12.00 orgel en piano. 12.25 „In 't spion netje". 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 gram. 1.00 nieuws. 1.15 mede delingen of gram. 1.20 Hongaarse-, Roemeense- en Russische muziek. I.50 „Het eenzame hart", hoorspel. 3.00 voor de zieden. 4.00 „Klanken uit Nederland". 5.30 militaire cau serie. 5.40 gram. 5.45 regeringsuit zending: „Suriname's verkeer met ae buitenwereld". 6.00 nieuws. 6.15 sportproblemen. 6.25 lichte muziek. 7.00 Brief uit Londen. 7.05 orkest concert 8.00 nieuws. 8.05 Residen tie-orkest en solisten. 8.45 „Het rode licht", hoorspel. 9.50 orgel concert. 10.10 amusementsmuziek. II.00 nieuws. 11.15 sportactualitei- ten. 11.30-12.00 zang, viool en orgel. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 gram. 7.45 morgengebed en kalender. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 voor de huisvrouw. 9.40 gram. 10.00 gram. 10.30 morgendienst. 11.00 voor de zieken. 11.45 gram. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Ange lus. 12.03 lunchconcert (12.30-12.33 land- en tuinbouw. 12.55 zonnewij zer. 1.00 nieuws. 1.20 gram. 2.00 zen dingsdag Geref. Zendingsbond. 2.45 gram. 3.00 voor de vrouw. 3.30 ka merorkest. 4.00 bijbellezing. 4.30 kamermuziek. 5.00 voor de jeugd. 5.30 gram. 5.45 lichte muziek. 6.00 nieuws. 6.15 vrouwenkoor en solis ten. 6.40 „Op de stelling". 6.50 Leger des Heils-muziek. 7.05 Levensvra gen van allerlei aard en een pasto raal antwoord. 7.20 geestelijke lie deren. 7.40 radiokrant. 8.00 nieuws en weerpraatje. 8.10 Landlerkapelle en jodelkoor. 8.50 reportage. 9.10 gram. 9.30 ,,'t Wespennest"). 9.55 buitenlands overzicht 10.15 piano duo. 10.45 avondoverdenking. 11.00 nieuws. 11.15-12.00 gram. Prins Bernhard en prinsesjes weer thuis Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene zijn Maandagavond om half zeven met een regerings- Dakota uit Helsinki op S'oesterberg teruggekeerd. De Prins en zijn doch ters gebruikten de lunch in Kopen- hagen. Ook het koninklijk jacht de „Piet Hein", zal nu de terugreis naar ons lands aanvaarden. Vacantie moge dan al een zonnige en lichtvoetige aangelegenheid zijn, er is niettemin aanleiding te wijzen op allerlei gevaren, die zich-juist in vacantietijd voordoen. Er zijn aller eerst de gevaren van de weg. Jeugd van het platteland, die er op uit trekt, mag wel in het bijzonder op deze gevaren1 worden gewezen. Zij is het drukke stads- en wegverkeer nu eenmaal niet gewend en daar door worden de toch al niet geringe gevaren er niet kleiner op. Dan zijn- daar verder de gevaren van het water. Tallozen zoeken het water, vooral' wanneer de zon weer krachtiger gaat schijhen en helaas ook talloze malen eindigen zwem partijen met een kort maar veel zeggend bericht in de krant. Het is wel heel noodzakelijk, dat alle va- cantiegangers, maar vooral de jeugd1, zich strikt houden aan bestaande voorschriften met betrekking tot het zwemmen en baden, in voor betrok kenen onbekend water. Ook het al leen zwemmen, moet sterk worden afgeraden. Het getuigt verder van verstandig inzicht, als* ouders en voogden wijr- zen op de gevaren van het kampe ren, die vooral bij het maken van trektochten zich voordoen. Vooral voor jeugdige meisjes is het trek ken, zonder gebruikmaking van de jeugdherbergen, vrij bedenkelijk. Anders wordt de zaak uiteraard als ouderen meegaan en tegen onbe hoorlijkheden en allerlei gevaren, waken. Niemand zal de jeugd een vacantie buiten misgunnen, maar het is toch zaak de grenzen van het redelijke en verantwoorde nimmer te overschrijden. Zo ergens en ooit, dan geldt in vacantietijd dat voor zichtigheid de moeder van de por- celeinkast is. Menige vacantie met élan en blijdschap begonnen, is met tranen geëindigd. Het is daarom Landbouwdeskundigen en ingenieurs voor ontginning gevraagd Drama uit minnenijd Keukenmes als wapen Dinsdagmorgen vroeg is aan het politiebureau in- de Van der Venne- straat te 's Gravenhage d'e 39-jarige loswerkman A. J. de Z. in zenuw achtige toestand komen vertellen, dat hij een1 arts nodig hadi voor een juffrouw in de Van der Neerstraat, die aan de haar toegebrachte won den. zou doodbloeden. De politie stelde Z. in verzekering, waarschuwde onmiddellijk het G.G. D. en begaf zich naar het aange duide perceel. Hier trof men de juf frouw, H. T., in ernstige toestand aan. Zij had enige messteken in de hartstreek. Direct werd' bloedtrans fusie toegepast. Haar toestand is ernstig. Nader wordt vernomen dat Maan dagavond in genoemd perceel bijeen waren het slachtoffer, de dader en de 32-jarige loswerkman C. B. Er werd wat bier gedronken, waarna men naar een ver jaarspartij, in het Westeinde ging. Hier moet B. tegen de juffrouw gezegd hebben, dat de Z., die bij haar inwoonde, „niets voor haar was". Wat er verdter ge sproken is, is niet bekend. Na afloop zijn het slachtoffer en de dader naar de woning in de Van der Neerstxaat gegaan. Op een ge geven ogenblik ging de Z. naar de keuken en mejuffrouw H.T. hoorde hem daar in een bak rammelen. De Z. kwam daarna binnen, trok zijn jas aan, boog zich over die vrouw heen om afscheid van haar te nemen en stak haar op datzelfde moment met een keukenmes in de borst, ter hoogte van de hartstreek. Het mes is in beslag genomen. Het slachtoffer is 40 jaar oud en handelt in tweedehands goedéren. Nadat zij met het mes gestoken was heeft zij) het bewustzijn verloren. Toen zij bijkwam, zag zij: politie in haar kamer. De vrouw was geschei den. Het motief is waarschijnlijk minnenijd. Militaire maatregelen tegen kinderverlamming In verband met het voorkomen van kinderverlamming in ona land heeft de chef generale staf aan alle troe- poncemmandanten opgedragen, zorgvul dig toe te zion op reiniging van cet- en keukengerei, contröle te houden op het keukenporsoneel en toezicht uit te oefenen op keukens, eau tin ca en latrines en vliegenbestrijding. Een en ander in nauwe samenwerking mot de militaire geneeskundige dienst. Dit geldt in het bijzonder voor troe pen, welke gelegerd zijn in de oefen kampen of welke zich onder oorlogs- omstangdigheden te velde bevinden. Voorlopig zullen- inentingen en hor- inentingen niet geschieden en zal tot geneeskundig ingrijpen in mond- en keelholte, zoal6 trekken van tanden of kiezen, slechts in uiterste nood zaak worden overgegaan. Na do brand in do Klokkenstcog to Kampen, waarbij bijno hot gehele gezin Brcuker ontkwam, heeft het te Kampen opgerichte ocmité „Gezin Breuker" een bedrag van f 7.210.72 ontiaLgen voor de achtergebleven kin dereu. Behalve dit bedrag heeft een chgklad (Do Telegraaf) o.m. nog om streeks f 15.000 voor de achtergebleven kinderen ingezameld. De heer Darwish-Al-Haidari, se cretaris-generaal van het Iraakse Ministerie van Landbouw, stapte na een veertiendaagse studiereis door Nederland, bij hotel de Vieux Doe len te Den Haag af. De heer Al-Hai- dari is de gast geweest van minister S. L. Mansholt, die vele van zijn bekwaamste medewerkers ter be schikking stelde om de heer Al-Hai dari by zijn studie behulpzaam te zijn. Tijdens een persgesprek vertelde de heer Al-Haidari, dat men1 in Irak in het stroomgebied van de Tigris en de Euphraat, bezig is grote be vloeiingswerken aan te leggen' om landbouw op aanzienlijk groter schaal dan voorheen mogelijk te maken. Reeds is een gedeelte ge reed doch het zal nog vele jaren duren, voordat alle plannen zijn uit gevoerd. Buiten de oliewinning is Irak vrij wel uitsluitend agrarisch land. De vyf millioen inwoners van dit land behoeven echter meer vruchtbare noodzakelijk dat men allerlei risi co's onder het oog ziet en er vooral de jeugdi van tevoren mee in kennis stelt. Tenslotte heeft het zin allen te wy zen op de noodzakelijkheid voor zichtig te zijn met vuur en zich in de natuur beschaafd te gedragen. Dus geen moedwillige vernielingen en geen afval van schillen en pa pieren, die de mooiste plekjes 6oms ontsieren. Wie zich dit alles voor neemt en nalaat, zal stralend van nieuwe levenslust straks weer thuis komen, gereed om de dagelijkse taak op de schouders te nemen, met des te meer wil en energie. grond; en deskundige leiding en voorlichting om him' levensstan daard te verhogen. Grote oppervlakten moeten in cultuur gebracht worden In Irak, zo vertelde de heer Al- Haidari, kunnen wy'1 enorme opper vlakten vruchtbaar land in cultuur brengen, mits wij waterwerken aan kunnen leggen en hydno-electrische krachtinstallaties, wegen, spoorwe gen en bruggen kqnnen bouwen» Aangezien wij niet over voldoende experts beschikken', zoeken wij steun van buitenlandse krachten, Voornamelijk landbouwkundigen en civiel-ingenieurs. Reeds is een aan tal Nederlanders in Irak aan het werk en het ziet er naar uit, dat wij binnenkort een nieuw beroep op Nederlandse deskundigen zullen doen, omdat wij uitermate prettige ervaringen met Nederlanders heb ben en speciaal ook, omdat thans deskundigen op het gebied van sub tropische- en tropische landbouw uit Indonesië vrij komen. Wij hebben werk in overvloed, omdat wijl een taak voor vijftig jaar gTaag in vijf jaar willen verrichten. De situatie in Irak gaat goed voor uit, maar wij zouden de ontwikke ling nog sneller willen doorvoeren. Daarom zoeken wij experts, die ons onze plannen helpen verwezenlijken en onze afgestudeerden verder weg wijs kunnen maken. De heer Al- Haidari heeft tot zijn vreugde er varen, dat buitenlandse studenten o.m. te Wageningen onderricht in' de Engelse taal kunnen krijgen. Overwogen' zal worden of een aan tal Iraakse studenten in Nederland zal kunnen wordeni opgeleid. FEUILLETON 38 Oorspronkelijke roman door MAARTJE ZELDENRIJK Jan> wilde reeds de deurknop om draaien, toen hij' iéts zag, dat hem weerhield binnen te gaan. De bleke had de kaarten geschud en gegeven en het viertal nam de kaarten nu op en bekeek ze. Toen zag Jan, dat de bleke Eduard twee keer op zyn te nen trapte. Deze deed op zijn beurt hetzelfde by de „dokter" en toen werd er gespeeld. Er was een hoge inzet en Gerard verloor. De jongen smeet de kaarten op tafel, dronk zijn glas leeg en bestelde op luid ruchtige toon een nieuw rondje. Hij haalde een portefeuille voor de dag en nam er drie briefjes van tien gul den uit, waarvan hy er iedere mede speler een gaf. Toen werd er weer geschud1 en gegeven. Ditmaal was het de dokter, die het eerst een voe tenseintje gaf aan Eduard en deze gaf het weer door aan de bleke. Ook nu verloor Gerard, weer. - Jan begreep onmiddellijk, dat er vals gespeeld werd. De deurknop trilde in zijn hand en hij voelde een woede in zich opkomen. Hij moest zich beheersen om niet naar binnen te gaan en de drie schurken neer te vellen. Maar dit zou dwaasheid zijn. Ongetwijfeld zou hij onmiddel lijk geroyeerd worden wegens wan gedrag, als de politie er niet aan te pas kwam en hij was bovendien on mogelijk geworden onder zijn mede studenten. Alleen kon hy niets be wijzen, er moesten meer getuigen zyn. Even was hij besluiteloos. Binnen gaan? Nee, dan zouden ze misschien op hun hoede zijn, want Jan had al lang gemerkt, dat Eduard hem niet vertrouwde. Nu, de liefde was in dit opzicht wederkerig en waarlijk niet zonder grond, dat had hy zo even gezien. Hij was getuige geweest van een schurkenstreek. Maar hij' moest ge tuigen hebben. Hoe kreeg hij' die, zonder binnen te gaan. Opeens kreeg hiji een idee. Hij ging terug naar de portier en zei: „Wim, ik wil liever niet naar bin nen gaan. Wees zo vriendelijk en roep jij1 even Binnendijk en Van Ginkel, je weet wel, de voorzitter en de secretaris van de sociëteit. Waarschijnlijk zitten ze ergens te lezen of biljarten ze. Vraag even of ze naar buiten willen komen, maar noem myn naam niet, wil je?" Jan liet een kwartje in zijn hand glijden en de portier knikte. „In orde, mijnheer. Ze zijn met een mi nuut hier." Twee verwonderde jongelui kwa men even later achter de portier aan uit de sociëteitszaal naar del gang, waar ze Jan zagen staan. De verwondering ging over in. te leurstelling. „O, ben jij' het?" vroeg Binnendijk. „Wat is er aan de hand? Waarom kom je niet binnen?" „Dat zal ik je vertellen, heren", antwoordde Jan op grimmige toon. „Kom eens hier bij mij1 staan, voor de deur, zo. Hé, Wim dit tot de portier kom jij1 cr ook eens by, hoe meer getuigen, hoe boter. Juist, zo. En willen de heren nu eens ky- ken naar het tafeltje, waaraan de heren Van Waelsdorp, De Wilt, Van der Ham en de zogenaamde dokter Willertsma zitten? Ja, daar in de nis, vrijwel geheel verborgen voor alle andere aanwezigen. Dat is wel met een speciale bedoeling gedaan. U ziet, de heren zijn aan het kaar ten. Kijk, de bleke geeft weer. Zo, nu heeft ieder zijn kaarten en be kijkt die. Mag ik nu uw scherpe aandacht vestigen op de benen, meer in het bizonder de voeten van de heren Van Waelsdorp, De Wilt en de dokter? Daar gaat het spel letje weer beginnen» De heer Van Waelsdorp geeft een seintje aan de bleke, ziet U wel? Een trap op zijn voet, nog één, nog één. En nu krijgt de dokter hetzelfde seintje, gezien heren? Laten we nu eens even kij ken, wie de gelukkige winnaar zal zyn." Er heerste een pijnlijk zwijgen in de halfduistere gang, alwaar vier heren voor de half beslagen ruit in de deur het verloop van het spel gadesloegen. De uitkomst was niet twijfelach tig. Eduard won en Gerard verloor de zoveelste pot. De jongeman wond zich hoe langer hoe meer op. Woest smeet hij' de kaarten op tafel, die nu door de dokter geschud werden cn Gerard betaalde het verlies. Op nieuw werd gegeven en het spelletje van voetendrukken volgde. Ditmaal was het de bleke, die blijkbaar de speelkaart had en ook deze ronde verloor Gerard. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2