De Verkeerde Vrouw Engeland's economische positie DE JEUGD Rond de Kabinetsformatie Provinciale Staten van Zeeland Één—Één D.D.D Harder werken, minder kopen en meer verkopen De Engel»» minister van Financiën, ocmiflche toestand van Bichard Butler, heeft Dinsdag in het ^preken. Lagerhuis een rede gehouden, waarin bij de Engelsen aanspoorde harder te werken, meer te verkopen en minder te kepen. Hugh Gaitakell, die in de vorige Labour regering minister van Finan ciën was, zeide, dat het voor Labour buitengewoon moeilijk was om over eventuele voorstellen te debatteren, wunneer men niet het minste idee had, wat deze voorstellen Inhielden. De La- het laad too Bijeenkomst van het Gemenebest Voor Butler het woord kreeg had Churchill reeds aangekondigd, dat er eind November te Londen ©co bijeen komst van de landen van het Geme- aebest zal worden gehouden, waar de dringende punten van de fiaanciële, de economische en de handelspolitiek bcurvertegenwooTdigere protesteerden der verschillende regeringen besproken ook, toen Butler weigerde de Invloed zullen worden, te bepreken, welke de economische toestand van Engeland op het vordedi- gtijgsprcgramma van het land zon heb ben. Hij zeide, dit aan de minister president te willen overlaten, die tij- d«ns djt tweedaagse debat over de eco- Tijden» rijn lange oiteeozettiog bracht Butler de volgende punten naar vo ren: 1. In het nog resterende deel van dit jaar zal de invoer nog meer be perkt worden, o.a. die van tabak, wel ke met dollars betaald moet worden, enkele industriële producten «onwaar schijnlijk ook papier en pulp. 2. De Engelse handel met de landen welke harde valuta hebben, moet tegen het Y r y y einde van dit jaar in evenwicht ver en de Vk 0r0/CZ ker«D' 3' Op het Ogenblik is het na delige saldo van de betalingen op jaar- Te zeggen dat de tegenwoordige basis minder dan 150 millioen- pond jeugd! in, een, moeilijke tijd leeft, sterling groot tegen verleden jaar 850 neigt naar de cliché-wijsheid, die millioen pond sterling. 4. Er zal meer oud en jong zonder oplossing laAen! van de Industriële productie, ook van en! zonder de mogelijkheid uit de defensie-uitrusting, verkocht worden moeilijkheden te geraken. Een der als onderdeel van de exportcampagne, moeilijkste opgaven waarvoor de 5. Engeland hoopt dit jaar zijn kolen- jeugd! momenteel staat, achten wij uitvoer ^e verdubbelen. Deze was ver- de onrustige sfeer waarin zij wer- leden jaar 7,8 millioen ton groot, ken moet «m het opbouwen iran een UsteOTt carrière, ieder naar de mate Van v krachten en intellectuele of andiere Butler, die rijn rede onder luide vermogens. De jeugd wordt door al- interrupties van de Labourbanken ein- ierïei spanningen, allerlei berichten digde, zeide, dat do Engelse arbeiders en) geruchten telkens afgebracht van het equivalent van drie uren extra het eenmaal gestelde doel1 en juist in per week zouden moeten werken, wan de puberteitsjaren kan dit voor het neer zij de invoer op vooroorlogs nl- latere leven funeste gevolgen1 heb- veau wilden handhaven. Butler waar ben. Moeilijker dan vroeger ziet de schuwde tevens, dat door hogere lo- jougd thans in, dat slechts langs we- nen de Engelse prijzen zodanig zouden gen. van geleidelijkheid en nijvere worden, -^lat Engeland van de wereld- intensieve inspanning resultaten markt verdreven zon worden, hetgeen zijn te bereiken. Deze jeugd, ge- tot oen bankroet zou leiden. wend als zij is geraakt met het plot- selinge en sensationele, verwacht teveel van hët wonder, van het uit- GiaVpn,nn>, nrnffrnmmn zonderlijlce en van het plotselinge. OieVenSOIl S programma Zo zijn er b.v. heel veel ouders Vrije landen dienen gesteund die 'hun zonen slechts met moeite van ondoordachte emigratieplannen Stevenson, do condidaat van de Do- kunnen afhouden. De jongens heb- mocratische partij voor hot president ben zich een1 doel gesteld en zijn ««hap dor V.S., heoft in een door een somtijds op de weg hiernaar reeds Amerikaan» interview verklaard, dat een flink stuk gevorderd, maar dan h«t imperialisme van het Sowjet-Rus- opeens willen ze er vandoor, de we- ®i»«he communisme het belangrijkste reld in. Ze dromen de meest fan- punt 1», waarop bij de verkiezingsaotie tastische emigratiedromen en den- dit jaar de nadruk moet^ vallen. ken1 dat aan de overzijde van die ha- De Democratische partij moet daar- ringvijver de romantiek alls room °m haar steun blijven geven aan de van de levensmeük met paplepels vrije landen van de wereld, de organi- valt op te scheppen. Het is goed als «*tie het Noord-Atlantisch verdrag, de jeugd niet bij moeder's pappot de verdedigingsverdragen met Austra- blijft plakken, maar hoe dom is het U6, Nieuw Zeeland, de Philïppqnen niet eerst te zorgen de nodige ken- Japan en het programma voor hulp nis en1 ervaring op te doem. JbngenS aan gebieden met een achterstand in met een gedegen ondergrond wil- ontwikkeling, aldus Stevenson, len plotseling aan de overkant Volgen» Stevenson zijn fouten in de als melkknecht of houthakker gaan buitenlandse politiek van de regering werken en op deze romantisch van Truman grotendeel» hot gevolg lijkende basis zich een carrière van 0,cnze eigen ijver" aan het eind opbouwen!. Dit alles heeft met van de oorlog, een vreedzame wereld de werkelijkheid niet meer zo heel «P t0 houwen op baai» van vertrouwen veel te maken. Natuurlijk, er zijin in de Sowjet-Unie. altijd avonturiers geweest die met Stevenson verklaarde zioh een tegen- schade en schande en bloed in hun «tander van toelating van commnnis- handen het tot een zekere wijsheid) tisoh China tot de organisatie derV.N. hebben gebracht, maar men kan dit D» kabinetsformateur b^eft nog niet van alle vier fractievoorzitter» de ant woorden ontvangen op de door hem gedane voorstellen. De heren Qommo en Tilanu» hebben het antwoord schrif telijk gebracht bij prof. Beel, doch de overige twee fractievoorzitter» zonden in de loop van gisteren antwoorden. Het gaat hier teven» over de zetel verdeling. In politieke kringen ver luidt, dat de vier fractievoorzitters zich verenigd hebben met het door prof. Beel in dit opzicht voorgestelde en voort» bestaat de indruk, dat de for mateur in ieder geval aan deze verde ling zal vastbonden. Mocht ééD of meer fractie» overwegende bezwaren hebben, dan zou prof. Beel zich moe ten beraden over de verder door hem te volgen wag. Wcekdiensten op Zondag tussen Vlsslngen-Bteskens OP REIS 'n flacon CARBOVIT (Mljnhardt) tegen spijsverterlngs-stoornlisen Een Labour-afgevaardigde heeft in het Britse Lagerhuis aan de minister van Buitenlandse Zaken gevraagd- of ex-koning Faroek „nu hij over meer vrije tijd be schikt", in zijn kwaliteit van Brits honorair generaal zal wor den uitgenodigd zich ter beschik king van de Britse Home Guard te stellen. Temidden van gelach ant woordde Anthony Eden, dat hij die kwestie zou bestuderen, maar, zo voegde hij hieraan toe, „ik ben helaas niet zo op de hoogte van de bestaande juridische toestand, daar de vroegere Labourregering koning Faroek tot generaal van het Britse leger heeft benoemd!" Dinsdagmorgen begon de tweede vergadering der zomerzitting waar in de heer van Oorschot (Arb.) een debat opende over een nota aan Ged. Staten, betreffende de uitoefe ning van de veerdienst Breskens- Vlissingen op Zondagen. Spr. be toogde dat het nuttig en nodig is een normale weekdienst in te stel len, waarbij echter rekening zal worden gehouden met het personeel der Prov. boot met het oog op het vervullen' van hun godsdienstplich ten. Namens zijn fractie verklaarde M!r Verhagen (V.V.D.) zich even eens vóór uitbreiding van de Zon dagsdiensten. De heer J. Hommes (A.R.) wees er op dat het Bureau voor Tourisme te Knocke in een schrijven bij het Prov. bestuur aan gedrongen heeft op het instellen van een uitgebreide dienst op Zondagen, waardoor de Zondagsheiliging in het gedrang komt De heer Kodde (S.G.P.) wenste zelfs uitschakeling van alle veer diensten op Zondag, maar sloot zich overigens bij' de afwijzing der A.R. aan. Ook de C.H.U. keurde de nota af, terwijl de heer Vermaire (Mid- denst andspart ijeveneens rijn stens niet aan1 deze wijziging zou geven1. De R.K. fractie onderschreef de noodzaak der uitbreiding. Namens Ged. Staten bestreed de heer Lockefeer de gedachte dat het schrijven uit Knocke de oorzaak der nota is. Het is alleen een aanleiding daar de moeilijkheden, reeds lang bekend zijn. Daar G.S. aan de nota geeni direct voorstel haden verbon den, diende de heer van Oorschot een motie in waarin rijn fractie, ge steund door V.V.D. en K.V.P., van Ged. Staten verwacht stappen te on dernemen voor alle veerdiensten in Zeeland. Deze motie werd op ver zoek van de voorzitter gewijzigd, zo dat nu alleen volmacht werd ge vraagd voor de dienst Vlissingen- Breskens. Met 21 tegen 19 stemmen werd de geamendeerde motie ten slotte aanvaard. toch moeilijk als norm voor een or dentelijke levensontplooiing be- s. houwen. We behoeven met de aspiraties van de jongelui waarlijk niet de spot te drijven. Hun „Weltdrang" is veel' feller en realistischer dan vroeger. Gespannen sfeer in Tunesië Bcy wil breuk vermijden Omtrent de vooretellen die de Fran- e resulent-generaal in Tunesië, d? Zij lezen boeken', waarin alles haar- Hauteclocque, aan de bey heeft over- fijtn te lezen staat en vergapen zich handigd, meldt de Parijse corrcspon- aan dJe snel flitsende beeldJen van <jent van de „Times" nog, dat de boy verre landen op het witte doek. Ze twee of drie maanden tijd heeft ge- onderkennen het misleidend el&- yraagd om ze te bestuderen. In offi- ment in hun jeugdig enthousiaste 0£ölo Franse kringon is men van cor- wereldbeschouwing niet en willen deel, dat dit neerkomt op een ver- „stom-weg weg". Men moet zelf door werking. De atmosfeer In Tuni» na die dliepe katarsis van een de levens- de audiëntie wordt „gespannen" ge- vreugde fnuikende werelddnang zijn noemd, hoewel zij niet zo gevaarlijk bezeten geweest, om de hardnekkig- WOrdt geacht al» in Februari of Maart heidi van de jeugd; op dit punt te van dit jaar. kunneni begrijpen en hier met be- Do resident-generaal heeft de tekst slistheid, maar vooral ook liefdle- Van de decreten weer meegenomen toen volle tact tegenover te kunnen staan, hij jertrok. Verwacht wordt, dat hij Schoonheid} levensvreugde en ro- vandaag nogmaals zal pogen de souve- manti'ek liggen vlak bij' de deur. rein over te halen ze. to tekenen. Wie het hier niet vinden kan, zal Franse waarnemers geven toe dat do het elders vergeefs zoeken. Natuur- bey de denr niot geheel gesloten heeft lijk zijn er landen, waar de omstan- Cn blijkbaar con break wil vermijden, digheden; de zo begeerde ruime en- maar 7ien niet in hoe deze nieuwe frisse levensontplooiing wat gemak1- moeilijkheid kan worden overwonnen, kölijker maken. De wijdheid en uit gestrektheid, de eenzaamheid fasci neren de jeugd, maar het is een uni versele wet, dat slechts na die strak ke teugel van een onontkoombare gebondenheid), die vrijheid toe spreekt en werkelijke waarde krij gt. Wie zich in eigen land niet onder werpt aam de ijzeren tucht, die het Vliegende voorwerpen boven Amerika Voor de derde maal in dc afgelopen twee weken heeft men op radarscher men waargonomen, dat de luoht boven Washington vol niot nader te bepalen volgen van 'n opleiding of het l'eren vliegende voorwerpen wps. vam een vak vergt, loopt kans ginds Volgons do burgorluchtvaartdienst als paria te verpauperen. Ginds verschonen Dinsdagmorgen twaalf voor- wordt een maximum aian levens- werpen tegelijk op het radarscherm. Zij durf en energie gevraagd. Wie dit schenen zioh met oei> snelheid van hier in zijn leertijd niet opbrengt, 140 A 190 kilometer por uur in eon kan daar zijn koffers wel dichtla- gebied van ongovcor 25 km. lengte ten. Deze argumenten moeten de veert te bowegen. ouders hun reislustige zonen voor- Do luchtmacht heeft enkele harcr houden. „vliegendo »chctela"-de9kandigon uit De jeugd' voelt het kloppend hart Dayton (Ohio) naar Washington «ent- van de wereld en het bruisend bloed' boden voor een persconferentie, stijgt hen naar de slapen, maar zij Experts van do Amerikaanse lucht- zal nimmer de tempel der dtiepere macht hebben verklaard, dat do reccnto levensvreugde betreden, als zij de waarnemingen van do vliegende voor last van de gebondenheid' voortijdig werpen op natuurkundig© veroohijn- vam de schouders werpen wiL celen berusten. Na de dood van Eva Peron President Péron hooft in ©en offioiölo verklaring bekend gemaakt,, dat alle Argentijnen, die hnlp nodig hebben, hun verzoekbrieven kunnen blijven richten aan Eva Péron en dat zij na mens haar antwoord zullen ontvangen. Wanneer haar stoffelijke resten in een mausoleum zullen zijn bijgezet, dat te Buenos Aires zal worden gebouwd, werdt dit mausoleum het correspon dentie-adres. „Ik wil de brug blijven voor de liefde tussen het' volk en Péron", was en van mevrouw Péron» laatste wensen. 200.000 verplaatste, personen in W.-Duitsland Ongeveer twee honderd duizend voor malige verplaatste personen wonen than» nog in de West-Duitse Bonds republiek. Zij zijn de laatsten van de zeven of acht millioen mensen, die bij het einde van de oorlog als gevange nen, dwangarbeider of vluchteling in Duitsland waren. Het grootste deel daarvan is naar het vaderland terug gekeerd, anderen zijn met de hulp van de I.B.O. (Internationale Vluch telingen Organisatie) geëmigreerd. Ach tergebleven zijn 60.000 Polen, 20.000 Joegoalaven, 30.000 Oekraïner», 25.000 bewoners der Baltische landen en 50.000 statenlozen. Naar schatting van de Hoge Com missaris voor het vluchtelingenwezen der Verenigde Naties komen niet meer dan 10.000 dezer mensen nog voor emigratie in aanmerking. Voor do ove rigen, in hoofdzaak oudere lieden, heeft de Bondsrepubliek de verantwoording van de I.B.O. overgenomen. Honderd duizend der „buitenlanders zonder va derland", zoals zij door een Duitse wet worden genoemd, wonen in Beie ren, waarvan de helft nog een werk loos leven in de kampon leidt. Beieren streeft naar grotere zelfstandigheid In de Landdag van Beieren hooft do Beierse partij het voorstel gedaan, Beie ren een staatspresident te geven om daardoor zijn staatkundige zelfstandig heid sterker te doen uitkomen. Do Beierse partij heeft haar monarchisti sche sympathie niet verborgen en wenst do staatspresident ook to zien als stad houder voor het Beierse koningshuis W'ittelsbach- Reeds in 1946 heeft in Jjeieron een felle strijd over do verkiezing van een staatspresident gewoed, waarbij de voorstander» van een zelfstandige Bei erse staat slechts cp hot nippertje in de mindorhoid bloven. Thans gooft men de pogingen der Beierse sopcratiston en monarchisten niot voel kans moor daar de Christelijko en do Socialisti sche partij, do beide grootste partijen in hot land, tegen oen restauratie van de Beierse monarchie zijn gekeerd. De enige JDuitso staat, dio ©r een staats president op na hield, is onlangs op geheven. Hot was Zuid-Baden ln het uiterste Zuiden der Bondsrepubliek, dat onlangs met Wörttemberg is sa mengevoegd. De Badense staatgpfretol- dont Wohleb is als gezant naar Lissa bon vertrokken. Een telg uit het Bfl- erse koningshuis, prins Adolbert von Wittclsbach, al» ambassadeur n*ar Madrid gegaan. In een kolom de wereld om In Italië zijn Dinsdag twee mil lioen landarbeider» voor 24 uur in staking gegaan, nadat de minister van arbeid Hubinacci tevergeefs had gc- peegd met de vakorganisatie» tot een compromis te komen. Een vooraanstaande functionaris van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Northrcp Aircraft" heeft voorspeld, dat er vliegtuigen zullen worden ver vaardigd uit een mengsel van glas en kunsthars, welke meer dan tweemaal de snolheid van het geluid kunnen bereiken. Een Amerikaanse vrouw is van 4.500 m. hoogte uit een stratocruisor van de „Pan American Airways" in zee gevallen. Zij' bevond zioh in de nabijheid van een nooddeur, die ge durende de vluoht van Rio de Janeiro naar Buenos Aires door de wind werd opengerukt. Met het Britse fregat „Surprise" is admiraal Mountbatten, opperbevel hebber van de Britse Middellandse Zeovloot, in Israël aangekomen. Ten aanzien van zijn plannen in Israël wordt geheimhouding betracht. Ver wacht wordt dat hij besprekingen zal voeren met de premier en minister van defensie in Israël, David Ben Goerion en mot de stafchef, generaal-majoor Yigal Yadin. Voorts wordt verwacht, dat hij een reis door het land zal maken. Het Perzisch» Lagerhuis heeft met algemene stemmen een motie aan genomen tot arrestatie van Ghavam Es Soeltaneh, die eerder in deze maand vier dagen minister-president was. Ver ier wrrdi in deze motie verzocht om Inbeslagneming van Ghavpm» bezittin- ten bate van de nabestaanden van hen, die bij de onlnstexi op 24 Joli om het leven kwamen. De Amerikaanse generaal-majoor i'i r' W Grow, wiens dagboek door •en Sowjet-Russisohe agent gestolen T 1 Venft van een militair gerechtshof te Fort Meade een berisping gekre- "en en is voor zes maanden van zijn commando ontheven. Het hof verklaarde Grow schuldig aan het ten onrechte vermelden van geheime gegevens in zijn dagboek en aan onvoorzichtigheid met uitgesproken militaire inlichtingen. Emplooi voor ex-koning Faroek De vrouw van de burgemeester van Ottawa heeft aan de commissie, die een grote tentoonstelling in deze stad organiseert, voorgesteld ex-koning Fa roek al» waarzegger op de tentoon stelling te engageren. Zij deed dit voor stel naar aanleiding van de voorspel ling van Faroek, dat binnenkort de enige koningen op hnn troon zouden zijn klaveronkoning, ruitenkoning, har tenkoning, schoppenkoning en de ko ning van Engeland. Vluchtelingen uit Oost-Duitsland vragen politiek asyl 1100 Oost-Duitsor» zijn naar West- Bcrlijn uitgeweken. Zij vroegen om po litiek asyl. Dit recordgetal is 100 ho ger dan het aantal vluchtelingen van Maandag. Togen de middag kwam de 10.000ste vluchteling van deze maand in West-Berlijn aan. In Juni weken ongeveer 9.000 personen uit. De vorige week stroomde een blon der groot aontal toe, daar geruchten de ronde doden, dat de Oost-Duitse autoriteiten do Borlijnso grenzen be gin Augustus geheel zouden afsluiten. Het gemiddelde van 300 por dag steeg in Juli plotseling tot ongeveer 600. Voorts zijn er vele vluchtelingen, die zich niet bij de autoriteiten melden. Weinig kansen op wapen stilstand in Korea De bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, generaal van Fleet, heeft te 'Seoel verklaard, dat de jongste ont wikkelingen in Korea duidelijk hebben gemaakt, dat „do kans op een wapen stilstand geringer is dan ooit". Vol gens hem wensten de Noordelijke in November een bestand, omdat zij vrees den de wintor met te kunnen doorko men. „Zij zijn echter de winter door gekomen ©n zijn tamelijk driest gewor den". De troepen van de Verenigde Naties zijn, volgons van Floot, echter stork genoeg om iedere aanval af te slaan. Naar hij meedeelde hebben de Noorde lijken de laatste tijd de bezetting van hun linie» verminderd. De belangrijk ste reden hiervoor was z.i. de voort durende druk van de artillorie der V.N. Als andere redenen noemde hij gebrek aan voorraden cn de dreiging van amphibielandingen aan de flanken van het Noordelijke front. Ingezonden mededeling RADIO-PROGRAMMA Vrijdag 1 Augustus HILVERSUM L 402 M. 7.00 nieuws. 7.18 gram. 7.30 idem. 8.00 nieuws. 8.18 gram. 8.50 voor de huisvrouw. 9.05 gram. (9.35-9.40 wa terstanden). 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 morgenwijding. 10.20 gram. 10.40 bas-bariton en. piano. 11.00 ra dio-feuilleton. 11.20 gram. 12.00 dansmuziek. 12.30 land- en tuin bouw. 12.33 gram. 12.45 Olympische Spelen. 1.00 nieuws. 1.15 mededelin gen of gram. 1.20 orkestconcert. 2.00 voor de huisvrouw. 2.20 grom. (2.45- 3.05 voordracht). 4.00 gram. 4.25 voor de jeugd. 4.55 „Acis und Gala- thea", oratorium. 6.00 nieuws. 6.15 felicitaties. 6.45 „Denlk om de bocht" 7.00 gram. 7.15 prijzenpraatje. 7.30 „Vroomheid, die moest buiten staan" causerie. 7.45 „Op bezoek bij ande ren", causerie. 8.00 nieuw6. 8.05 be richten en boekbespr. 8.15 orgel concert. 8.30 „Europa één", causerie. 8.40 „Van vreemde bodem", cause rie. 9.00 gevarieerd programma. 9.15 gram. 9.55 buitenlands weekover zicht. 10.10 gram. 10.40 „Vandaag". 10.45 avondwijding. 11.00 nieuws. 11.15-12.00 gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 gram. 7.45 morgengebed en. kalender. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 voor de huis vrouw. 9.35 Franse muziek. 10,05 omroeporkest. 10.25 Metropole-or- kest en solist. 11.00 voor de ziekeni 11.40 klein vrouwenkoor en solisten. 12.00 Angelus. 12.03 gram. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 salonor kest en soliste. 12.55 zonnewijzer. 1.00 nieuws. 1.20 actualiteiten. 1.25 lichte muziek. 1.45 gram. 2.00 Con- centgebouworfcest. 2.50 orgelconcert 3,10 gram. 4.00 voor de zieken. 5.00 voor de jeugd. 5.15 kinderkoor. 6.35 gram. 6.00 Olympische Spelen. 6.30 nieuws. 6.45 lichte muziek. 7.05 marinienieuws. 7.15 regeringsuit- zemding: „Verklaring en toelich ting". 7.35 gram. 7.52 „De B.B. en U.", causerie. 8.00 nieuws en weer- praatje. 8.08 De gewone man. 8.15 Symphonette-orkest. 8.45 gram. 9.00 koor en piano. 9.50 „De vendels staan bereid", klankbeeld. 10.10 Concertgebouworkest. 10.40 gram1. 10.45 „Het Christelijk Oosten", cau serie. 11.00 nieuws. 11.15-12.00 gram. Richtprijs voor bacon wordt verlaagd De recente prijsverlagingen voor vee- vcedergrondstoffen hebben tot gevolg, dat de kostprijs voor de baoonvarken» zal dalen met een bedrag, dat neerkomt cp ca. f0.13 per kg. geslacht gewicht. Besloten is dan ook, de huidige richt prijs van f2,70 per kg. geslacht ge wicht bij het verlaagde kostprijapeil aan te passen en derhalve vost te stellen op f 2,57. De prijs, die zal worden betaald voor baconvarkens, dio zijn geslacht op of na 4 Augustus 1952, zal corresponderen met deze prijs. k|l|[lA Niet krabben. De helder flrllli vloeibare D.D.D. kal- wUUJL\ meert de Jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN De Tsjecho-Slowaakse minister raad heeft besloten, dat arbeiders niet meer van betrekking mogen veranderen zonder toestemming van de overheid. Er zal een systeem van identiteitskaar ten voor arbeiders worden ingevoerd. Do maatregelen zijn genomen om „de massale vlucht van arbeider» uit mijnen en de zware industrie naar minder zware beroepen" tegen te gaan. De 5-jarige Pietor Leur» uit Zaandam viel Dinsdagmiddag van een rijdende groenteauto. Hij kwam on der het achterwiel van do wagen cn was cp slag dood. De chauffeur had de kinderen, die reeds enkele keren achterop waren geklommen, gewaar schuwd, maar het knaapje had daaraan geen gehoor gegeven. FEUILLETON 33 Oorspronkelijke roman door MAARTJE ZELDENRIJK Jan. wist d'at ze tussen die acht tien en: vier-en-twinrtig jiaar waren; dat had Gerard1 hem verteld. Na de thee steldé Van dier Ham een wandeling voor. ,,'t Is mooi weer voor de tijd van het jaar", zei hoj. „Laten' we liever gaan rijden", zei Gerard, die een hekel aan lopen had. Dit vond' bij' de dames meer bij val. „Maar", opperde er een, die Thea genoemd werd, „kunnen we met z'n zessen in jouw wagen?" „Dat zal niet gaan, nog geen vijf', antwoordde Gerard. „Is jullie wa gentje niet in orde?" „Puik, m'aar daar kunnen er ook geen zes in." „Zeg, vader, mogen we de grote wagen dan hebben voor een toertje? Ik rijd zelf." „Dat zul je ook wel moeten, want Henik is vrij vandaag", zei Van dér Ham. Als je maar kalm rijdt. Waar gaan jullie heen?" „O, dat zullen' we nog wel zieni. Bedankt, paps, we brengen hem zondier schrammetje weer thuis. De Wagen bedoel ik. Kom1, lui hij stond al op laten we even een bouïevatfdje maken." De meisjes kregen er ook meer schik in en weldra1 waren ze allen' by dé garage. Gerard zou eerst een poos rijdlen. Thea- ging naast hem zitten en de overige jongelui gingen achterin zit ten. Toen men door de Haagse stra ten reed, zei een der meisjes tot Jan: „Hoe vindt U onze broer, mijn heer Reising?" Jan, verre van verlegen, lachte eens. „Voor ik U antwoord geef, mloet U me een plezier doen en nooit meer mijnheer Reising zeggen, dat klinkt me te vreemd. Zegt U m'aar gewoon Jan. Dat heb ik veel liever. Ik hoop niet, dat ik inconventioneel 'ben", voegdte hij er aan- toe, zich be denkend' dat hij' zat temidden van. Haagse jongedames. „O nee", antwoordde de aange sprokene glimlachend, „we vinden het zelfs véél leuker. We ontmoeten hiier al genoeg „meneren". Hé, dacht Jan, wat klinkt d'at smalend, d!at „meneren". Men sprak af elkaar te tutoyeren en Jan hoor de dat het drietal Suus, Bèp en Dina heette. „En nu het antwoord", zei Dina. „Wel", antwoordde Jan ernstig, „ik heb in uw broer een grote vriend! gevonden en ik kan niet an ders zeggen, dan dat ik zijin vriend schap zeer waardeer en' er erg trots op ben, temeer, omdat ik een ge wone jongen van het platteland ben." „O, diaar trekt Gé zich niets van aan. Hij heeft een hekel aan de aris tocratie, zegt hij alt(jd en hij zoekt zijn kennissen' onder elk slag." Jan dacht aan Eduard van Waels- dorp; düe' was toch van adel? Suze, de oudste, scheen z'n gedachten tfe raden. „Je vergeet Eduard", zei ze. „O ja, die Van Waelsdorp", smaal de Bep, het dikkertje, „maar die heeft behalve z'n jonkheerstitel ook niets: De Van Waelsdorps zijn zo be rooid als kerkmuizen en dat geeft nog mets, maar ze doen alsof ze honderdduizend per jaar te verteren hebben, hun Edtiard'e niet het minst. Je kenlt hem zeker wel, Jan: Hij is een paar maal hier geweest, maar het was hem hier blijkbaar niet def tig genoeg. Hij slaat geregeld iedere uitnodiging van Gé af en' wat hij in hem ziet, begrijp ik niet." Jan keek eens naar „Gé". Deze, op de afgeschoten chauffeursplaats, babbelde met z'n jongste zusje en keek eens een enkele maal lachend achterom-, alsof hij vragen, wilde: „Hoe voel je je nu?" „Het is ttoch een correcte jongen", meende Jan, die voorzichtig wilde blijven. „Jawel", spotte Bep, „wat al te correct. Was hij maar wat meer sans- gêne, dat zou hem beter staan." Toen, zachter, met een vlugge blik op haar broer, of deze het niet zag, voegde ze er aan toe: „Ik zal je eens wat zeggen* Jan, ik voel, dat ik je kan vertrouwen. Van Waelsdorp oefent een slechte invloed op Gé uit." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2