De Verkeerde Vrouw REIZEN Angst voor opleving van een Neo- Nazisme in West-Duitsland TWEEDE KAMER Dr. Korstenhorst aanvaardde het voorzitterschap Het sterftecijfer in Nederland op één na het laagste ter wereld ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZATERDAG 19 JULI 1952 - No. 17164 MC LOY TERUG NAAR ZIJN LAND Nog veel apathie onder het Duitse volk Vrees voor een herleving van het nationaal-socialisme in Duitsland werd Woensdag uitgesproken door de Ame rikaans© Hoge CommUiCiris, Joh» Mac Cloy. Tijdens een ontvangst van do pers ter gelegenheid van zijn afscheid van Duitsland zeide Mac Cloy: „Ik ga heen met de vrees dat het neo nazisin© in West-Duitsland zal op leven". Er zijn mensen aan het werk, dio in enigerlei vorm de oude ontsporingen van de nazi's willen doen herleven. Mijn voornaamste zorg is, dat er zo veel apathie onder het Duitse volk bestaat, dat het deze bewegingen zon toestaan zich vorder te ontwikkelen. In d© politieke wereld van Bonn speelt de brede massa der sterk rechts- gezindo elementen thans weer ecD hoogst belangrijke rol, die naar men verwacht in belangrijkheid zal toene men naarmate de verkiezingen van vol gend jaar nader komen. In het bij zonder de Liberale partij en de Duitse partij, twee partijen der regeringscoa- Heristmanoeuvres in Duitsland Codenaam: „Blue Alliance" Zeals bekend zullen ook in dit na jaar in de Britse zone van West-Duits land NAVO-legeroefeningen worden ge houden. Naar het A N.P. thans ver neemt draagt deze oefening de code naam „Blue Alliance". De verdedigende partij in deze manoeuvres wordt ge vormd door de zogenaamde „Norder Army", bestaande uit Belgische, Ne derlandse en Engelse legereenheden Dit leger staat onder bevel van de opper bevelhebber van het Britse Rijnlegar, generaal sir John Harding. Het Ne derlandse legercorps, gevormd uit de derde divisie onder generaal-majoor Warringa, do staven van de tweede di visie alsmede uit legerco rpsgroepen, wordt gecommandeerd door luitenant- generaal A. T C. Opsomer, de com mandant strijdkrachten te velde. Do oefening „Blue Alliance" duurt van 15 tot 22 September. Koffer met valse dollars in de Seine Een 6crgeant van de Parijso politie zag Donderdag een oude koffer in de Seine drijven. Hij viste de koffer er uit eu opende hem. Er bleek een bedrag van ongeveer honderd duizend dollar in te zitten. Het politie-labora- tcrium heeft koffer en inhoud onder zocht, waarbij bleek dat de dollars vervalsingen zijn. Hij zeide dat de keffer geen aanwijzingen bevatte voor do identiteit van zijn eigenaar. Een vloed van reisverslagjes be reikt wekelijks onze redactie. Aller lei groepen, jong en oud1, vliegen er uit en maken van Schouwen-Dui- vel'and uit hun trips naar diverse streken des lands. De oudten van dagen spelen daarbij een eerste viool, want vrijwel van elk dorp treden de bedaagden aan1, om- de stoute reisschoenen aan te trekken. In al deze reisjes weerspiegelt zich het gewijzigde beeld van dte tijd. Ga vijf en twintig jaar terug of nog wat verder in de geschiedenis van ons eiland en van touristisch reizen door eigen mensen valt geen spoor te ontdekken, reizen van enkelingen uiteraard uitgezonderd'. Er waren toen heel veel mensen die nimmer het eiland hadden verlaten on in> onze jeugd kenden wij een echtpaar dat zelfs nog nimmer de duinen ge zien had. Langzaam kwam daar ver andering in, vanzelfsprekend' naar mate de verkeersmiddelen op groter schaal door het publiek werden ge bruikt. Vooral echter de evacuatie heeft de laatste restanten van die bijzondere vorm van hokvastheid volledig opgeruimd. In allerlei groe pen trekken de mensen er op uit en de reiisverenigingen rijzen eni rezen als paddestoelen uit de grond1. In dit opzicht is dus van isolatie, zoals vroeger het geval was, geen sprake meer. By het verlies van veel volkseigens en karakteristieks is hier dus ook weer sprake van winst, want dit reizen is o.i. een beschei den factor bij de beoordeling van de volksontwikkeling. Dat speciaal de ouden van dagen, veelal dank zij de milddadigheid van de burgerij, in de gelegenheid worden gestel'd om nog iets van het in het verleden gemiste in te halen, kan slechts tot dankbaarheid' stemmen. Hieruit laat zich het gewijzigde sociaal inzicht aflezen, dat zich richt op l'evensver- heffing in meer dan één opzicht voor alle groepen van de bevolking. Het sociaal gevoelen, gemeengoed geworden van een voLk, uit zich in daden; van gemeenschapszin, dat te genover veel teleurstellende neer gang, zeker toch niet onvermeld blijven mag. litie, stellen pogingen in het werk aanhang te winnen onder de vele rechtse groeperingen, die vooral in Ncord-Duiisland veel aanhang hebben. In het land Hessen heeft zich reeds een samensmeltig van een aantal zeer rechtse groepen met de Duitse partij voltrokken. Daarbij horen de Duitse Rijkspartij, de Duitse Unie, de Natio nal© Rechtsen en het Duitse Blok. AI deze groepen zijn vrijwel uitsluitend gevormd uit vroegere functionarissen van d© N.S D.A.P. of haar nevenorga nisaties. Zij hebben in het land Hessen ook reeds voelhorens naar de Libera len uitgestoken met het doel tot een anti-socialistisch© samenwerking bij de verkiezingen te komen. De Hessische leiders van de Liberale partij hebben het voornemen te kennen gegeven tot een samengaan van „alle werkelijk po sitieve elementen" te komen teneinde een versplintering van niet-Marxistische groepen te voorkomen. Enorme militaire schade in Noord-Korea De leiding der Amerikaanse lucht macht in het Verre Oosten heeft Vrij dag t© Tokio medegedeeld dat tenge volge van de aanvallen, die geallieer de vliegtuigen Vrijdag jl. op Pjong jang, Sariwon en Hwangjoc in Noord- Kcrca hebben uitgevoerd, ruim dui zend militaire werken der communis ten zijn vernield of ernstig beschadigd. De vliegtuigen der verbondenen heb ben op hun doelen ruim duizend ton bommen en meer dan 45.000 liter na palm uitgeworpen cn meer dan zes honderd raketten en ruim honderd dui zend patronen afgevuurd. De Duitsers in het Franse V reemdelingenlegioen Avonturen van krijgsgevangenen Frans© functionarissen te Berlijn hebben Donderdag te Berlijn meegedeeld dat vele Duitsers in het Franse Vreem delingenlegioen, die door de Vietmiah in Indo-China worden gevangen geno men, langs een grote omweg zich weer bij h»n eenheden aan het front kunnen voegenj.' Volgons genoemde functionarissen werden de gevangen Duitsers, na een grondig© cursus in de communistische leer te hebben gevolgd, via China cn do Sowjet-Unie naar Oost-Duitsland gerepatrieerd. Vele van hen er wordt geen aantal genoemd wijken uit naar West-Berlijn en melden zich bij de Franse autoriteiten, die hen naar de Franso zóne in West-Duitsland zenden Hier worden zij behandeld als oud krijgsgevangenen en teruggezonden naar hun eenheden in Indo-China. Verzoek van werklozen en D.U.W.-arbeiders aan dr. Drees Het Comité van Werklozen en DUW- arbeiders heeft de ministerpresident schriftelijk meegedeeld, dat van de nieu we regering vooral doeltreffende maat regelen worden verwacht tot bestrij ding van de werkloosheid. Het comité zegt verder het noodzakelijk te ach ten dat e en absoluut ontslagverbod af gekondigd wordt en dat een toesta'»d van vclledige werkgelegenheid wordt nagestreefd. Tevens dringt het comité met grote klem aan op een drastische verhoging van de zogenaamde B-uit- kering en op het opnemen van alle werklozen in deze regeling, zodra zij zijn uitgetrokken van de werkloos heidswet en de A-regeling. Verder »s het een gebiedende eis, aldus het adres, dat de grond- en stopionen bij de DUW met tenminste 10 pet. wor den verhoogd. Tenslotte acht het co mité het een eis van 6ociale rechtvaar digheid, dat aan werkloze arbeiders onder alle omstandigheden over de va- cantie-periodc een toeslag wordt toe gekend van minimaal een week uit kering. Voorbeeld ter navolging Geen bloemen maar rekening voor Davos Een Amsterdams bedrijf (de Aanne ming-mij. „De Kondor" N.V.) heeft ter gelegenheid van haar 40-jarig ju bileum jbij een bank een rekening ge opend ten bate van het Nederlaids sanatorium te Davos. Vele relaties van het bedrijf hebben als blijk van medeleven met dit jubi leum in plaats van bloemen of geschenken te geven een bedrag op deze rekening gestort. Als resultaat hiervan kon ruim f 7200 aan het Nederlands sanatorium worden afgedragen. Verschillende benoemingen vonden plaats Ingezonden mededeling In de Donderdagmiddag gehouden vergadering aanvaardde mr. L G. Kor- tenherst, die voor deze korte zittings periode opnieuw tot voorzitter is be noemd, het voorzitterschap met een rede, waarin hij eerst een staatsrechter lijke beschouwing hield over de aard van het voorzitterschap der 2e Kamer. Spr. hoopte verder dat de uitbreiding der Kam:r neg voor de behandeling der Rijksbegroting haar beslag zal heb ben gekregen en hij vroeg ook nog de aandacht voor een meer nauwkeurige omschrijving van het amendementsrecht van de Kamer. Spr maakte hierbij zijn voornemen kenbaar om het pro bleem „amendement of initiatiefvoor stel" grondig met de senioren te be studeren. Ten slotte heette hij de nieu we leden welkom en verklaarde daarna het voorzitterschpa te aanvaarden. Me vrouw Lips-Odinot (CPN) werd al6 lid. toegelaten en legde de voorgeschreven verklaring en beloften af. Vervolgens werden dj begrotingscommissies be noemd. De huishoudelijke commissie zal be staan uit d© voorzitte"r, mej. Tendeloo (PvdA) en mr. Terpstra (AR) Tot leden van de vaste commissie voor buiten landse zaken, waarvan dr. Kortenhorst voorzitter is, werden benoemd de heren Tilanus, v. d Goes van Naters, Ser- rarons, Korthals, Vorrink, Bruins Slot, Ruijgers en mej. Klompé In de com missie voor Uniezaken en Nieuw Gui nea werden benoemd mevr. Fortanier- do Wit en de heren Gerbrandy, Stuf- kens, v. d Wetering, de Kadt, d© Graaf en Lemaire. Als voorzitters der afdelingen werden aangewezen de he ren Tilanus, Routine, Oud, Schouten en Denker. Do voorzitter kreeg machtiging do leden der 2e Kamer, die deel zullen uitmaken van de Raad van Europa na overleg met de voorzitter der le Kamer, aan te wijzen. Een dergelijke machtiging werd verleend njet betrek king tot de aanwijzing der Nederlandse afvaardiging voor de gemeenschap voor kelen en staal. De vergadering werd gesloten tot Woensdag 23 Juli a.s De wet op de bedrijfs organisatie in W.-Duitsland Do West-Duitse Bondsdag heeft Don derdag de veelomstreden wet op de bedrijfsorganisatie, die de werknemers een aandeel in de bedrijfsleiding geeft, in tweede lezing aangenomen. In het debat, dat 15 uur duurde, werden 14 kleine amendementen aan vaard, waarvan drie afkomstig van do oppositie. Dc sociaal-democraten en de communisten staakten hun vertra- gingsatie, toen zij er voor hadden ge zorgd, dat d© behandeling in derde lezing niet op Vrijdag, zoals de rege ring had geweld, kon plaatsvinden. De coalitiepartijen zagen echter hun voor stel om het zomerreces tot Zaterdag uit te stellen aanvaard. p.en woordvoerder der socialisten deelde mee, dat zijn partij alle amen dementen bij dc behandeling in derde lezing opnieuw zal indienen. De ver gadering kan hierdoor wel tot Zon dagnacht voortduren. Ik niet, alleen een Strand kan je verademing geven na een span nende en vermoeiende partij. De tijden zijn veranderd De Britse meisjes kunnen, op zichzelf passen Sinds jaar en dag bestond de ge woonte dat oudere vrouwen toezicht hielden op Londense perrons, teneinde te voorkomen dat jonge, niet voldoende met mogelijke gevaren in de Britse hoofdstad op de hoogte zijnde jonge meisjes cn vrouwen, het slachtoffer zouden worden van handelaars in blan ke slavinnen of andere ongure elemen ten. Met deze gewoonte is thans ge broken. De voorzitster van de organi satie, de verantwoordelijk was voor deze hulp aan in Londense stations aankomende jonge vrouwen, gaf hier voor de volgende verklaring: „De hui dige Britse vrouwen zijn volkomen in staat op zichzelf te passen. Indien er nog bescherming zou moeten worden verleend, zöuden hier eerder de jonge mannen voor in aanmerking komen". Electrische pillen Prof. Bernardo Guess van het Braziliaanse technologische insti tuut heeft Vrijdag op het inter nationale natuurkundige congres te Rio de Janeiro een uiteenzet ting gegeven van een nieuwe vinding: electriciteit in piivorm. Het „conserveren" van elec trische lading is reeds enige tijd geleden uitgevonden, doch vol gens Prof. Guess kan men thans stroom van> een bepaalde sterkte blijvend in zogenaamde „dielec- triseerd'ers" bewaren en langs electrische weg vrijmaken. Jaarvergadering Ned. Centr. Ver, tot bestrijding der T.B.C. Financiële toestand der Vereniging slecht Te Apeldoorn werd deze week de clgemene vergadering der Nederlandse Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose gehouden. In zijn openingstoespraak noemde de voorzitter, Dr. M. R. Heynsius v. d. Berg, het sterftecijfer aan tuhereul 3se dat over 1951 16.1 per 1000 inwoners bedroeg tegenover 86 nog maar enkele jaren geleden verheugend laag. Behalve Denemarken is dit per centage het laagste op de wereld, maar men vergete niet dat er nog altijd jaarlijks 15.000 nieuwe tuberculosege- vollen hier te lande aan het licht ko men. Met voldoening memoreerde Dr. Heynsius de grote verbetering in de Röntgenapparatuur, welke, dank zij een gift van f 1,5 millioen uit de Mar shallhulp, in vrijwel alle consultatio bureaux kon worden aangebracht. De financiële toestand der vereniging noemde spr. bditengewoon slecht. Het bestuur bad zich dan ook genood zaakt gezien verschillende bezuinigin gen door te voeren, waardoor het c.m. niet mogelijk was de gebruikelijke af vaardiging naar de internationale con ferentie te Rio do Janeiro te zenden. Zo kon op de begroting 1952 het na delige 6aldo van f 76.142 tot f 45.046 worden teruggebracht. De sanatoriumverpleging Dr. M. Russchen, medisch adviseur van de Ncd. Sanatoriumvcrzckerüigj, hield een voordracht over „Enkele aspecten van de sanatoriumbohandeling" Spr. betoogde, dat pl.m. 70 pet. der bevolking verplicht of vrijwillig bij do N.S.V is aangesloten. De Midden stand is echter nog onvoldoende togen de kosten van sanatoriumverpleging ver zekerd. In Noord-Limburg cn Oost- Brabant is het percentage t.b.c.-lijdors zeer hoog, in de 3 Noordelijke pro vincies bijzonder laag. Van de sana- toriumpatienten vormden de kindoren pl.m. een vifrrde dccl. Overigens bestaat do bezetting voor 56 pet. uit mannen en 44 pet. uit vrouwen. Do gemiddelde verpleegduur bedraagt 518 dagen voor hen, die hun kuur volledig doorma ken, doch spr. verwachtte, dat in de komende jaren een kortere verpleeg duur zal worden bereikt. Circa een zesde deel van het aantal patiënten beëindigt voortijdig hun kuur. Dit vraagstuk zal echter, volgens spr., grote aandacht moeten hebben, daar deze niet volkomen genezen patiënten een gevaar voor hun omgeving vormen. Bij de rondvraag herinnerde de voor zitter aan het heuglijke feit dat de vereniging in 1953 vijftig jaar zal be staan. Op welke wijze de herdenking zal geschieden staat nog niet vast. Oorspronkelijk was gedacht aan het heuden van een groot congres, maar do financiën laten dit niet toe. T.B.C. teistert de Groenlandse bevolking Hoogste sterftecijfer ter wereld Van de Groenlandse bevolking, die ongeveer 22.000 zielen telt, sterven jaarlijks ca. 600 mensen. Een derde deel van deze sterfgevallen wordt ver oorzaakt door tuberculose, aldus Poli- tlkcn. Een commissie van Deense ge neeskundigen, die deze cijfers heeft be kend gemaakt na £en nauwgezet onder zoek naar de volksgezondheid der Groenlandse bevolking, heeft becijferd, dat bet hoogste t.b.c. sterftecijfer in de gehele wereld wordt genoteerd op Groenland. Het t.b.c. sterftecijfer voor geheel Denemarken met inbegrip van Groenland bedraagt 14 per 100.000 inwoners. Do commissie, die het onderzoek op Groenland heeft ingesteld, heeft in haar rapport do uitbreiding van het aantal aanwezige ziekenhuizen voorgesteld. Het Deense Rode Kruis heeft ook reeds appèl geblazen. Er worden acties voor bereid, die voorzien in do bouw van barakken met ongeveer 600 bedden be stemd voor t.b.c.-paticntcn. Gerrit de Stotteraar weer actief Gepakt op dak van een huis in Amsterdam Gerrit de stotteraar, de 32-jarig© Amsterdamse in- en uitbreker, G. G. Blom, is op het dak van een woning in de Crommelinstraat te Amsterdam- Oost gearresteerd. Hij wordt verdacht van poging tot diefstal. Gerrit was de woning binnengegaan om te zien of er iets van zijn gading te vinden was. De bewoner bleek echter thuis en Gerrit vluchtte toen het dak op om aan de intussen gealarmeerde politie te ont komen. Bij zijn arrestatie was hij in het bezit van een costuum, twee over hemden, een kussensloop, een breek ijzer cn een ..grote schroevendraaier.- Gebleken is, dat hij met het breekijzer' in de Javastraat een deur heeft gefor ceerd. In het begin van dit jaar was Gerrit voorwaardelijk in vrijheid ge steld. De rampendepöts van het Ned. Rode Kruis Ook Mijnsherenland krijgt er een Het plan tot hulpverlening aan de burgerbevolking in geval van calami teiten, dat het Nederlandse Bode Kruis reeds in 1949 heeft opgesteld en dat de inrichting van tachtig materialen-de pots oinvat, heeft na de totstandko ming van het 51e depot enige tijd moe ten rusten, omdat de sterk gestegen materia alp rij zen verdere uitvoering van het plan onmogelijk maakten. Vertrouwend op de opbrengst van de fondsenwervings-campagne 1952, heeft het hoofdbestuur nu echter beslo ten om het 52e rampendepót in te richten. Dit depót, dat op 18 Juli a s. zal worden ingericht in het gemeente huis van Mijnsherenland, kan in nood gevallen blijken zeer belangrijk te zijn, aangezien in de Hoeksewaard geen en kele verpleeginrichting bestaat. Balkon begaf het Drie mannen vielen omlaag Donderdagmorgen heeft zich in het nieuwe huizenblok aan de Middenweg bij de Emmakerk te Amsterdam een ongeluk voorgedaan dat de 54-jarige G- Melchers het leven heeft gekost Drie verhuizers stonden op het bal kon van perceel Middenweg 88 en leunden tegen de balustrade, waarvan zij njLet wisten dat hij nog niet was vastgometseld. De drie mannen vie- ;len naar beneden, waarbij M. zo on gelukkig terecht kwam dat hij spoedig •overleed. Dc twee andere verhuizers •werden licht gewond. SPORT VOETBAL NEDERLANDS ELFTAL TEGEN EGYPTE Op 10 Augustus a.s. worden in het Olympisch Stadion t© Amsterdam de revanches gehouden van do Olympiscne spelen, waarvoor het grogranuua neg Jiader zal worden samengesteld. Maar een ilummer van het programma is in beginsel reeds vastgelegd en wel dé voetbalwedstrijd, waarbij het Nederlands elftal zal uitkomen tegen de Olympische ploeg, waarmede Egypte te Helsinki speelt. Egypte maakt na de Olympische spe len een tour door Europa, waarbij pp 7 Augustus te Oslo legen een Noorse pleeg zal worden gespeeld. Op 10 Augustus komt het elftal tegen Neder land te Amsterdam uit en daarna speelt men nog twee ontmoetingen in Duitsland. Vervolgens zal men naar Egypte terugkeren. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" Noordgouwe en omstreken (Wedvlucht uit Orleans op 12 Juli. P. van Maonen, Dreischor 1, 3 cu 4: J. Klompe, Zonnemairo 2; J. M. Kloet Brouwershaven 5 en 6; G. v. d. Wielen, Brouwershaven 7; P. Flohil, Brou wershaven 8 en 9. Wedvlucht uit Orleans op 12 Juli. 0. Stoutjesdijk, Zierikzce 1; A. J. IJzelenberg, Bruinisse 2 en 20; P. K. d. Welle, Zierikzee 3, 8 en 14; H. N. Bossets, Bruinisse 4 en 7; P. Van Maanen, Dreischor 5, 16 en 17; C. Kloet, Zierikzee 6; J. van Bevcren, Zierikzee 9; C. Bal, Sirjansland 10; C. J. Maas, Zijpe 11; J. Klompe Zonnemaire 12: W. Slagboom, Zierikzee '13; C. Capelle, Bruinisse 15; J. v. d. Velde, Nieuwerkerk 18; I. Dcurlo, Bruinisse 19. FEUILLETON 23 Oorspronkelijke roman door MAARTJE ZELDENRIJK Hoofdstuk 5. „Nou, meneer, U weet het nu, en als U wat nodig hebt, dan belt U irnaar." „Jawel', juffrouw, dank U weL" Hierop slofte de hospita van Jan Reising die kamer uit en trok die deur zacht achter zich dicht en de nieuwe student aan de Technische Hogeschool' zat in z'n kl'eine zit- slaapkamer in Delft, dat waar schijnlijk de eerstkomende jaren z'n home zou zijn. Het was geen groot vertrek, doch dat had hij, alleen zijnde, immers niet nodig. Een tafel, eeni paar stoelen, een kast, een bed en tenslotte een toilettafel, was on geveer alles wat hij nodig had. Hij- liep eens naar het raam en schoof de ongezellige, gelige gordijnen op zij en keek neer op het kleine bin nenplaatsje, waar enkele kidneren. aan het spelen waren. Kom, dacht hij bij zichzelf, dte gor dijnen loslatend, ik zal eerst m'n koffers eens uitpakken. Uit de ene haalde hij zijn kleren^ welke hy zorgvuldig ini de hangkast hing, uit de andere de studieboeken, die höj nodig zou hebben. Voorlopig legde- hij ze maar op de tafel neer. Uit één der boeken viel' een kar tonnen bladwijzer, met wat rand- en haakwerk versierd'. Hy keek naar het landschapje, dat een vaardige meisjeshand er op geschilderd had en daaronder de spreuk: „Oost West, Thuis Best." Jan zakte in een stoel en bij het aanschouwen van dit eenvoudige stukje karton, vlo gen z'n gedachten weer naar het meisje irn de Beemster, van wie hij .hield en zy van hem. In zyn ge- dachten vertoefde hij nog met haar -aan het strand en drukte hy op nieuw zijn lippen op de hare, nam .hij dat lieve wezentje nog eens in zijn armen. Nog geen volle dag kende hij het geluk, een meisje, een vrouw lief te hebben en nu al gescheiden voor weken. Toch was zijn geluk niet onver- :mengd!. Er was een kleine bitter heid. Immers, zy was als enige doch ter de rijke erfgename en hij' slechts •de arme Jan Reising. Was het fei telijk niet verkeerd, dat hij, die niets op de wereld bezat, de dochter van zijn rijke weldoener lief had? Dat had' hij ook gezegd, gisteravond. Maar Ida had om dat bezwaar ge lachen. Kende hij haar vader dan zo slecht? Geloofde hij zelf wel, dat •d'it een bezwaar zou opleveren? Nee, hij wist het zelf niet, maar toch had hij gemeend hun beider gevoelens nog geheim te houden, al thans voorlopig. Wat kon hy haar nu aanbieden? Toch niets? Nee, wachten was noodzakelijk, een eer ste vereiste. En ze waren immers nog jong. Hij zou leren, blokken, zodat hij met glans z'n titel als in genieur zou halen. En dan zou hij1 geld gaan verdienen, veel geld. Dan konden ze trouwen en wonen in een mooi huisje, dicht bij do zee. Zo had hij gisteren met haar ge sproken. En zij had het goedgevon den om voorlopig hun liefde geheim te houden. Goed, ze zou wachten*. Straks immers, als hij klaar was met zijn Studie, was het verschil im mers zo groot niet meer. Uit zijn portefeuille haalde hij een kleine foto, de^enige die Ida van zichzelf had', genomen een paar maanden geleden op de kermis. Erg op het voordeligst zag ze er niet op uit. Maar dat zag hij niet. Voor hem was zij slechts zijn Ida, van wie hij' hield en voor wie hij nu ging Ieren en werken. Het straatrumooer bracht hem weer tot zichzelf. Bij gebrek aan een lijstje zette hij het fototje voor lopig in die rand van de spiegel'. Morgen zou hij er wel een klein lijstje voor kopen. Er werd' geklopt. „Ja", zei Jan, enigszins onzeker. Dat kloppen leek hem zo deftig. De deur ging open en een forste jongeman trad binnen. Jan keek hem vragend aan. „Excuseer me, dat ik zo onbe kookt kom binnenvallen", zei de binnengekomen© mét een Haags ac cent. „Laat ik me even mogen voor stellen: Gerard van der Ham, stu dent aan de Technische en tweede jaars. Ik ben ook bij juffrouw Bloe- m'ers in de kost en die heeft me ver teld, d'at jij een nieuweling bent, nietwaar? En daar we allebei in het zelfde huis wonen en op dezelfde school gaan, vond ik, dat we kennis moesten maken." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 5