De Verkeerde Vrouw Ter beschikking gestelden te lang in het huis van bewaring EMIGRATIE Haarlem Krijgt eindelijk een Hlldebrand-monument PICKWICK-MELANGE wint steeds meer vrienden en vriendinnen Geheimzinnige opdrachtgever opereert in het Noorden des lands 4 Proces tegen de Staat en de Minister van Justitie Kort geding voor de Haagse rechtbank üe yice-pro»ideot raa de Hcogae rechtbank heelt een kort geding be handeld van een ze»tal, Sn hot Huie van bewaring te Utrecht verblijvende, ter bettchikkiug van de regering geetelden contra de Staat der Nederlanden en de Mi nieter van Justitie. De ter beeehik- kiug geetelden vinden dat zij, in af wachting van hun plaateing in een Hi)kiMMJyl of een partioullere inrich ting, reed» te lang in het Hnia van Bewaring zijn vastgehouden en eisen daarom hun onmiddellijke invrijhe.da- atelling. Voor eiaere trad in dit korte geding up inr. F. B. Keulen uit Utrecht, voor de Staat en de Minister mr. J. II. Hocgeweegen. Mr, Keulen vertelde dat zijn i "-nten reeds maanden lang op hun definitieve plaatsing wachten, enkelen a! meer dan dertig weken. Voor de oorlog, zo deeld hij mee, ia er een z.g.n. „Stopwetje" aangenomen, dat ten Joel had het aantal onvoorwaardelijke terbeschikkingstellingen tijdelijk te ver minderen. Dat wetje la tot 1945 van Ofschoon Nederland van ouds een land is geweest, welks zonen als pio niers naar alle delen der wereld plachten te trekken, werd emigratie vóór de laatste wereldoorlog nog steeds in brede kringen beschouwd als een soort „fortuinzoeker^". Na de oorlog is er in dit opzicht veel veranderd. Tienduizenden Neder landers zijn sindsdien naar Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en andere landen geëmigreerd, bijna ieder heeft wel een familielid, dat zich in een dezer landen' een nieuw bestaan heeft opgebouwd en „emigratie" is voor ons een begrip geworden, even gewoon als trein, radio of Verenigde Naties. En dat is ook begrijpelijk. Want niet alleen hebben de oorlog en de moeilijke jaren direct daarna ons een groter mate van realiteits zin en doortastendheid bijgebracht, maar ook ervaren wij dagelijks meer hoezeer wij met dé immigra tie-landen aan gene zijde van de oceaan één grote economische en culturele eenheid vormen', hoe nauw de banden zijn, die „hier" met „ginds" verbinden. De bevolking van Nederland is de laatste jaren in een snel tempo toegenomen en hoewel ook de in dustrie zich uitbreidt en dus het aantal' beschikbare arbeidsplaatsen eveneens toeneemt, kan dit het aan bod van nieuwe arbeidskrachten toch niet ten volle opvangen. In nog sterker mate geldt dit voor de landbouw. Het is een kostbare en langdurige geschiedenis om nieuw land aan te winnen, door droogleg ging b.v.; en bovendien' gaat door de aanleg van fabrieksterreinen en de groei der steden weer voortdurend bouwland verloren. Voor boerenzoons, die op den duur een eigen bedrijf willen be ginnen, wordt dit dus met de dag moeilijker. En wanneer men dan weet dat in Canada b.v. nog onme telijke en vruchtbare gebieden op bebouwing liggen te wachten, dat talloze boeren in dat land geen op- vo'ger hebben, zodat hun boerde rijen in verval dreigen te raken wat ligt dan meer voor de hand dan dat Nederlandse boerenzoons en landbouwers, die denken aan de toe komstmogelijkhedenvan hun küv- deren, zich ia dit land gaan ves tigen? Natuurlijk is emigratie geen Zon dagsuitstapje; het is een beslissende stap, die wel degelijk met overleg geschieden moet De eerste jaren, in het andere land zijn doorgaans moei lijk, maar voor wie niet van van daag of morgen, denkt en. is juist de boer niet gewend' steeds op lange termijn te denken? zeer zeker niet onoverkoombaar. Trouwens, wanneer wij de resultaten van de laatste jaren nagaan, blijkt uit het opmerkelijk hoge percentage ge slaagde emigranten wel, dat de Ne derlander zijn traditionele veer kracht en doorzettingsvermogen, waardoor hij zich altijd snel en met succes, zonder zijn eigen karakter trekken en cultuurwaarden op te geven, in het nieuwe land heeft we ten aan te passen, niet heeft ver loren. Het is dan ook bekend, dat de Ne derlandse emigrant in den vreemde bijzonder gewaardeerd wordt; deze „goodwill" heeft tot gevolg, dat de Nederlander, mits hij van aanpak ken weet, van de zijde van het im migratieland op alle medewerking rekenen kan. Het is dus onjuist om emigratie te beschouwen als een „sprong in het duister". Wanneer men zich be hoorlijk voorbereidt en zich door een betrouwbare instantie als het Gewestelijk Arbeidsbureau voor lichten laat, is emigratie voor hem, die over een zekeTe ondernemings geest beschikt en niet tegen enige aanvangsmoeilykheden opziet, een nuchtere en reële wijze om voor de toekomst van zichzelf en zijn nako melingen zorg te dragen. kracht gcblcveo. Daarua 1» bet aflotnl ter beschikkiug geetelden sterk toe genomen, ook al door invlced van de oorlog op de criminaliteit en door dat bet inzioht van de rechter in de psychische achtergronden der veroor deelden zich meer had ontwikkeld. Ver bleven ©r in December zestig ter be schikking geetelden ale „paasanten" is huizen van bewaring of ©electie-in richtingen, nu zijn het er al bijna tweehonderd. Die menaen blijven daar weken en maanden in onzekerheid en kunnen uiet de behandeling en verple ging krijgen die zij behoeven. Op deze manier, aldus mr. Keulen, worden rechterlijke vonnissen genegeerd e" wordt het werk van rechtere en psy chiaters teniet gedaan. Volgena pleiter ia er ten departc- mente niet voldoende gedaan om voor dit probleem een oplossing te vin den. Vele deskundigen hebben hun on tevredenheid over de huidige toestand geuit en voorstellen gedaan om tot een oplossing te komen, echter zonder re sultaat en leden van de staande en zittende magistratuur hebben mede op de thans ondernomen aotie aangedron- worden. Er kan hier dan ook van nalatig heid van de Staat gesproken worden. Geen willekeur Mr. Hoogeweegen zei, dat er zioh onder de eisers recidivisten bevinden, lieden die zich aan ontucht hebben schuldig gemaakt en a.-sooiale elemen ten. Het gaat hier om op ziohzolf be klagenswaardige mensen, zei hij, maar ïs het redelijk dezo mensen weer los te laten op do maatschappij, waarvoor ze een gevaar betekenenV Mr. Hoogeweegen bestreed de op vatting van zijn confrère, dat er niet voldoende wordt gedaan om aan de bestaande toestand die ook hij, evenals de president, zeer ongewenst aoht een einde te maken. Uit door hem aangehaalde correspondentie van het MJniatori© van Justitie trok hij do conclusie, dat het mogelijke wordt ge daan om voor de betrokkenen zo spoe dig mogelijk een geschikte plaats te vinden en verder heeft de Minister o.a. .een aantal hoogleraren en ambte naren van het Openbaar Ministerie voor een bespreking over dit probleem uit genodigd. Ten departemente is men dan ook verontwaardigd over deze dag ver-ding. Volgens pleiter kan deze eis niet worden toegewezen zolang niet wille keur of „detoomement do pouvoir" is gebleken. Het gaat hier om een kwestie vian doelmatigheid, niet van rechtmatigheid, aangezien de wet het tijdelijk opnemen in een Huis van Be waring of Seleotie-inrichting toestaat. De eis tegen de Minister volgens pleiter niet ontvankelijk verklaard wor den omdat er geen sprak is van per soonlijke kwade trouw cf ernstige zor geloosheid. Mr Keulen, replicerende, bleef bij zijn opvatting dat er ten depar temente niet voldoende ia gedaan. Al jaar en dag is de Minister met voor stellen besprongen, echter zonder re sultaat. Wat hier gebeurt, gaat do per ken van de doelmatigheid te buiten en komt op het terrein van de onrecht matigheid. Spr. persisteerde daarom bij 'jn vordering. Uitspraak Donderdag of Zaterdag a.s. Enorm schip in Amerika in aanbouw Vlieg kampoohip van 60.000 ton In de scheepswerf der Amerikaanse Marine te Newsport New», iu de otaat Virginia, is. Maandag de kiel gelegd van hetgeen wereld* grootste oor logsschip zal worden. De oorlogsbo dem in wording i» de „Forrestal", een vliegdekaohip, dat voltooid zestig dui zend ton zal meten. D« bouwkosten van het vliegdekaohip bedragen naar schatting 218.000.000 dollar. Het zal eind 1954 gereed zijn. Het is genoemd naar de voormalige Amerikaanse Mi nister van Marine, James Forrestal. Het Amerikaanse Congres heeft de Marine, zoals gemeld, gemachtigd, twee van dergelijke vliegdekschepen te bou wen. Brieven van Gandhi worden verzameld De voorzitter van h®t Nationale Gan- dhi-btrdenklngsfond» heeft een oproep aan allen gericht, die in het bezit zijn van brieven van M&h&tma Gandhi zelf of uit zijn naam geschreven, om deze brieven een korte tijd aan voor noemd fonds te lenen. Het fonds is namelijk doende een verzameling aan te leggen van Gandhi's correspondentie, die in de duizenden brieven moet lopen, daar hij steeds een nauwgezet correspondent was en op vele brieven eigenhandig ant woordde. HET PUBLIEK EN DE CAMERA OBSCURA Het is bijna 40 jaar geleden dat In Haarlem een aantal vereerder* van de schrijver NlcoUas Beets (Hildebrand) een comité vormde, dat opdracht kreeg plannen te maken voor de oprichting van een HUdebrandmonument. Uit 26 mededinger* werd in 1914 de beeld houwer prof. J. Bronner aangewezen om dit gedenkteken te vervaardigen. De initiatiefnemers koesterden de op- timistiecho verwachting, dat bet mo nument nog hetzelfde jaar, een eeuw na de geboorte van Nico la as Beots, onthuld zou kunnen worden. Dat was wel wat voorbarig, want het zon tot 1949 duren eer profe*sor Bronner de beeldengroep zover gereed had, dat men kon beginnen aan het zoeken naar een plaats in de Haarlemmerhout, waar het monument geplaatst sou kunnen worden. In Tehevan ia vernomen, dat Moa- sadeq Zondag op de besloten bijeen komst van hot parlement heeft ver klaard van plan te zijn Halmar Schacht, de vroegere minister van fi nanciën van Duitsland, te verzoeken naar Perzië te komen. Grote hötelbrand in Alaska In Fairbanks (Alaska) is een hos ten hotel van drie verdiepingen door brand verwoest. Ruim 200 personen stonden als gasten van dit hotel in geschreven. Men tast nog in het duister over het aantal slachtoffers. Gevreesd wordt, dat tenminste één persoon om het leven is gekomen. Aoht personen zijn in het ziekenhuis opgenomen, van twee van hen is de toestand ernstig. Twee vrouwen worden vermist. Ingezonden mededeling Nieuwe theesoort van zuiver Engels karakter Meer en meer gebeurt het, wanneer er damesbezoek is, dat de huisvrouw zegt: „Nu moet je toch eens die echte Pickwick-melange van Douwe Egberts proeven een zuivere Engelse thee!" Maar meer en meer luidt het lachende antwoord: „We drin ken ze zelf ook all" Wonderlijk, zo snel als de nieuwe Pickwick Thee (met groen etiket) vrienden en vriendinnen wint. Deze zuivere Pickwick-me lange, van heerlijk Engels ka rakter, geeft een bijzonder rijke afschenk en een opval lend volle smaak. Wie de nieuwe Pickwick Thee nog niet mocht hebben geprobeerd, doet dan ook bijzonder ver standig, eens een pakje te be stellen! TELEFOON VOOR UI Verscheidene zakenmensen gedupeerd Geen maatregelen tegen de „Rode deken" De Britse procureur-generaal, sir Lionel Heald, heeft Maandag in het Lagerhui» meegedeeld, dat er geen gronden bestaan om de „rode deken van Canterbury, dr. Hewlett Johnson, wegens verraad voor het gerecht te digen". Dinsdag zon de regering in beide hui zen van het parlement verklaringen 'afleggen over de deken, die dezer dagen uit China is teruggekeerd met, wat wat hij noemt, bewijzen, dat de V.N. een bactcricnoorlog in hot Vorre Oos ten voeren. Vermoedelijk zal in de ver klaring het gedrag van do deken wor den veroordeeld, zonder echter maat regelen tegen hem aan te kondigen. Aan premier Churdhill zal gevraagd worden, een tribunaal to laten instel len om hot optreden van dr. Johnson te onderzoeken. Volgons welingcliohte kringen zal de premier echter op dit verzoek niet ingaan. Mon verwacht, dat Dinsdag ook de aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher, het woord zal voeren. Padvindersleiders(sters) naar Engeland Gisterochtend zijn 37 padvindersleid- ster» en -leider» uit Botterdam ver trokken, die onder leiding van do hoofdkwartierscommissaris voor trai ning, dr. J. S. Zaneveld, Nederland zullen vertegenwoordigen op de eerste W©reld-„Indaba" in Engeland. „Inda- ba" is Zuid-Afrilc&an» voor bijeen komst van leider». De „Indaba" wordt gehouden van 15 tot 24 Juli in Gil- well Park bij London, woar het Jiart van de Internationale Padvinders bewe ging klopt. 3500 leiders en leidster» nit de gehele wereld zullen aan deze „Indaba" deelnemen. In het Noorden des lands opereert gedurende de laatste weken een per soon, die er zijn werk van maakt telcfconaboonc's cp te bellen cu de verkkkendste bestellingen te doen. Hótels worden opgebeld met de op dracht op een bepaald uur een groot aantal diner» gereed te hebben, omdat er een gezelschap ouden van dagen komt eten, bakkers krijgen de op dracht enige honderden amandelringen gereed te houden, die zullen wordea opgehaald, zaalho aders krijgen het ver zoek de zaal gereed to houden omdat er een groot gezelschap enige uren zal Vertoeven. Zondagmorgen werd een fa brikant van zonneschermen opgebeld met dc mededeling, dat hem een order van niet minder dan 27 schsrmen wachtte, alsmede de levering van vier nieuwe amoublcmenten. Op de vraag met wicv do zonnesohermenfabri leant sprak, kreeg hij ten antwoord (evenals trouwens dc andere „leveranciers") „Kun je dat niet horen? en we ken nen elkander zo goed. Ik kom vanmid- Wetenschap en Techniek De „WINTERSLAAP" VAN BOMEN EN HEESTERS Het Botanisch Instituut van de Rus sische Academie van Wetenschappen to Mtskou heeft een methode ontwikkeld, volgons welke men de dunr en de vastheid van de „winterslaap" ran bo men en heesters kon nagaan. Deze winterslaap wordt niet alleen gekci.morkt door eon tijdelijke «til- stand in do groei, maar ook door een vertraging van het gehele stof wisselingsproces. Hoe dieper do slaap is, ,dea to beter is de boom of heester bestand tegen do lage temporatuur en des te sneller ontwikkelt hij zioh in hot voorjaar on de zomer. De gevonden methode, een mlcro- ohomische analyse, maakt het mogelijk, de weerstand van bomen en heesters togen koude to bepalen. Het resultaat der onderzookingen kan, aldu* Tass, zeer belangrijk zijn voor het kweken van fruitbomen, die de kout^ van Noordelijke streken kunnen verdragen. dog wel even bij je om de zaak verder te bespreken". ïn het bijzonder hótel- en caféhou ders zijn in tal van gevallen op hoge kosten gejaagd, omdat zij met een groot aantal diners, ingeschonken gla zen Ranja, amandelringen en dergelijke zijn blijven zitten. De politie te Asseo zoekt de geheimzinnige „opdrachtge ver". De Haarlemmer* zullen nu echter de echepping van prof. Bronuer weldra te zien krijgen op een tentoonstelling in do historische vleeshal op de Grote Markt, die beoogt Hildebrand'e Camera Obeoura nader tot het publiek te bren gen eu het een beeld te geven van de tijd, waarin het beroemde boek werd geschreven. Het pièoe de milieu van deze expositie van prenten ea curiosa zal do groep van acht figuren nlt de Camera zijn, welke prof. Bronner heeft vervaardigd. Te Breda werd Federatie van Oranjeverenigingen opgericht Tijden» de tweede dag van bet Oraojeoongrea, dat in Breda werd ge houden, ia besloten tot oprichting van een Federatie van Oranjeverenigingen mot de bedoeling de oranjegeeet ovor het {gehele land te stimuleren en uit te dragen. De 83 verenigingen sloten zioh spontaan achter het Bredase idee aan en zegden hun volledige medewer king toe. Voor zover mogelijk werd per provincie één vertegenwoordiger in de federatio opgenomen. Deze personen zullen weer oontact opnemen mot de oranjeverenigingen uit hun provincie om te trachten langza merhand de 1100 verenigingen in dit nieuwe federatieverband op te nemen. De grote plaatsen, t.w. Botterdam, Den Haag, Amsterdam en Utrecht zijn af zonderlijk in de federatie vertegen woordigd. Contact zal ook worden ge zocht met de federatie van Christelijke oranjeverenigingen en met de Oranje- Garde. Prof. Jo» Gielen heeft Zater dagmorgen een spreekbeurt vervuld, waarin hij richtlijnen aangaf hoe do jeugd meer dan tot nu toe te be trekken in de oranje-festiviteiten. Daar bij gaf hij een aantal voorbeelden, hoe tot dit doel kan worden geraakt. De Vermakelijkheids belasting op bioscoop voorstellingen Honderd-vier-en-zestig Nederland se gemeenten hebben besloten de Ver makelijkheidsbelasting op bioscoopvoor stellingen to verlagen, in de meeste ge vallen tot het vroeger geldende tarief. De Ned. Bioscoopbond doet thans een krachtig beroep op de overige gemeen tebesturen om de zijns inziens buiten gewoon zware heffing algemeen tot het oude peil terug te brengen, aldu» werd Maandag ter jaarlijkse ledenvergadering van de Nederlandse Bioscoopbond in Hotel Krasnapolslcy te Amsterdam me degedeeld door de vice-voorzitter de heer J. S. Croczfi. AANBESTEDINGEN Door bot Architectenbureau Bothui- zen en 't Hooft te Goes werd aan besteed bet bouwen van drie woon huizen te Anna-Jacobapolder voor de heren J. J. Maas en A. Westbrock en mevr. de wed. Schot. Begroting f 41.409. Ingeschreven werd als volgt: Firma Wijsman, Zierikzee f42,990; Fa. Pol dermans, Zierikzee f42,900; Geense, St, Philipslsnd f42.100; H. Dobbelaar, Bruinisse f42.180; Jac. den Herder, Bruinisse f42.045; P. de Baat, St. Philipsland f41.920; Fa, S. CapjeD*, Bruinisse 'f41.395; gebr. van Oevcrcn, Bruinisse £40.500; S. C. do Graaff, Bruinisse £40.000; Fa. J. en J. Deur- loo, Bruinisse f40.000; A. Valk, Brui nisse f39.500; A. Schilperoort, Brui nisse f39.000; Fa. van Veltboven, Zie rikzee f38.750; H. Stouten, Brouwers haven f37.900. Gegund aan de laagste inschrijver. RADIO-PROGRAMMA Donderdag 17 Juli HILVERSUM L 402 M. 7.00 nieuw». 7.15 gram. 7.50 dagope ning. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 morgenwijding. 9.15 gram. 9.30 voor de huisvrouw. 9.35 waterstanden. 9.40 gram. 10.35 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 10.60 voor de kleuters. 11.00 gram. 11.05 gevari eerde muziek. 12.00 gram. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 land- en tuin bouw. 12.33 accordeonmuziek. 1.00 nieuws. 1.15 mededelingen of gram. I.20 Metropole-orkest. 1.60 „De zeld zame postzegel", hoorspel. 3.00 voor de zieken. 4.00 pianorecital. 4.30 koorzang. 4.55 gevarieerd program ma. Ö.30 militaire causerie. 5.40 gnam. 5.45 regeringsuitzending: „Het binnenlands verkeer in Suriname". 6.00 nieuws. 0.15 Ronde van Frank rijk. 8.20 sportproblemen. 6.30 lichte muziek. 7.00 Gesproken brief uit Londen. 7.05 amusementsmuziek. 7.40 Rubriek van kunst en cultuur. 8.00 nieuws. 8.05 kamerorkest en so list. 9.05 „Waar de rumba lokt", hoorspel. 10.10 gram. 10.30 dans muziek. 11.00 nieuws. 11.15 sport- actualiteiten. 11.30-12.00 zang, viool en orgel. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 gram. 7.45 morgengebed en kalender. 8.00 nieuws en weerber. 8.15 gram. 9.00 voor de huisvrouw. 9.40 gram. 10.00 gewijde muziek. 10.30 morgendienst II.00 voor de zieken. 11.45 gram. 11.50 „Als de ziele luistert", cause rie. 12.00 Angelus. 12.03 lunchcon cert (12.30-12.33 land- en tuinbouw) 12.55 zonnewijzer. 1.00 nieuws. 1.20 gram. 1.55 pianorecital. 2.00 Prome nade-orkest en solist. 2.45 voor de vrouw. 3.15 gram. 3.30 radio-phiF- harmonisch sextet. 4.00 Bijbellezing. 4.30 strijkkwartet. 5.00 voor de jeugd. 5.30 gevarieerde muziek. 6.00 nieuws. 6.15 sopraan en piano. 6.40 „Op de stelling". 6.50 zangbrigade. 7.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 7.20 ba riton en orgel. 7.40 radiokrant. 8.00 nieuws en weerber. 8.10 amuse mentsmuziek. 8.50 reportage. 9.10 gram. 9.35 „Het Wespennest"). 9.55 buitenlands overzicht. 10.15 twee piano's. 10.45 avondoverdenr- king. 11.00 nieuws en S.O.S.-ber. 11.15-12.00 gram. Soldaat veroorzaakt verkeersongeluk Apeldoornse tandarts gedood Maandagmiddag is op het kruis punt Deventerstraatweg-Regentes- selaan een personenauto, bestuurd door de Apeldoornse tandarts A. S. Talma, aangereden door een andere personenwagen, bestuurd door de 23-jarige militair G. J. C. ten H., gelegerd in Schalkhaar. De laatste wilde het kruispunt nog passeren toen het verkeerslicht voor die rich ting reeds op rood was gesprongen. De aangereden auto werd enige me ters weggeslingerd en zwaar bescha digd. De tandarts liep o.a. een sche- delbasisfractuur op. In zorgwekken de toestand werd' hij naar het Ju liana ziekenhuis vervoerd, waar hij korte tyd' na aankomst is overleden. Het 31-jarige slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. Luiden» een bericht van hot Ocst- Duitso persbureau ADN wordt Oost- Duitsland bedreigd door een nieuwe mend- (en klauwzccrépidcmie, dio in est-Duitsland is uitgebroken. De O. Duitse autoriteiten zijn paraat en al» dat qcdig mocht blijken zouden voor zorgsmaatregelen, zoals een reisverbod tussen do twee zönes, worden afge kondigd, aldus het persburoau. FEUILLETON 20 Oorspronkelijke roman door MAARTJE ZELDENRIJK Vrolijk fluitend liep de jongen in de vroege Zohdagmorgen het kleine stukje naar z'n buurman. Alles was rustig om hem heen. De zon kwam net boven de uitgestrekte landerijen en enkele vogels verbraken de stilte van de ochtend met hun trillend kwinkeleren en begeleidden de jon gen met z'n vrolijk wijsje. De blinden waren bij Meijer al half open, ten bewijze, dat ze reeds op waren en Jan, overal aan den kend, maakte ze meteen even vast aan de muur. De tuinder liep reeds in z'n ha gelwitte overhemd en z'n Zondagse broek aan op het erf en keek naar de late dahlia's, die overvloedig bloeiden. „Zo jong", begroette hij de knaap, „mooi woord gehouden, doch Ida is ook niet bij je ten achter hoor. Ze heeft alleen wat langer werk met haar toilet dan wij mannen." Jan lachte en voelde zich ge streeld bij dat „mannen". Ja, hij had nu de lange broek aan, dus hoorde hij1 zo langzamerhand tot de man nen. Hü begon ook al de baard in de keel te krijgen. Boven d'e onderdeur van het ach terhuis kwam even een' meisjes hoofd te voorschijn. „Dag! Be ben zo klaar. Fijn weer hé? Haal1 de fiets even- van de deel, als je wilt." Meteen voelde hij een steek. Ver draaid, daar had je 't weer; hü had in 't geheel niet meer om z'n fiets gedacht. „Buurman", begon hü schoorvoe tend, „ik ehik heb de fiets van m'n broer niet kunnen krü'gen Meyer was nog aldoor verdiept in het beschouwen van zyn dahlia's. Hij keek als afwezig op. „Wat zeg je, jongen?" Jan herhaalde dat hü geen fiets van zü'n broer had kunnen krü'gen. „Jonge, ja, dat is waar ook. Jü had geen fiets, hé? Daaraan heb ik helemaal niet meer gedacht. Tja, tja...." Behoedzaam krabde de tuinder aan z'n nog ongeschoren kin en keek even naar de wagenschuur alsof hü vandaar 'n oplossing ver wachtte. „Dat's een raar geval, jong, daar zullen we wat op moeten vinden, hé? Anders zou je voor niemendal van morgen al zo vroeg zyn opge staan en Ida, die langslaapster, ook." Jan keek eens naar de punten van z'n glimmende schoenen. Hü scheen alle hoop verloren te heb ben, maar toch flonkerde 'n lichtje in hem, een klein vonkje: buurman had immers beloofd, dat hij er wel wat op zou vinden?" „Kan ik misschien de fiets van één van1 de knechts...." begon hü aarzelend. De knechts? Nee, die zü'n allegaar naar huis op hun karretje, anders kon dat wel. Alleen de oude Jan ia thuis, maar die heeft, geloof ik, geen fiets, wel?" Ondanks de teleurstelling moest de jongen even lachen, by het denkbeeld, dat de oude styve knecht, die al tegen de zeventig liep, op een fiets zou ry'den. „Doch ik denk, dat ik toch wel raad weet. Ga maar eens in de wa- genboet kyken. Ik geloof, dat er by Ida's fiets nog zo'n ding staat. Mis schien kun je die wel gebruiken. Ik zou zebgen: ga zelf eens kyken." Met open mond staarde Jan de tuinder aan. Hü wist niet, dat buur man zelf ook een fiets had. Onzeker liep hü naar de schuur en opende de deur. In het halfduis ter liep hy om de tentwagen heen en zag de flikkering van Ida's fiets. Maar wat was dat?Daar stond er nog een, een spinternieuwe! Een herenfiets! Hij keek nog eens goed. Ja, warempel, een spiksplinter nieuwe. De banden waren nog glad en er zat nog geen stof of wat ook op; er was nog niet eens mee ge reden. Zou Meyer ook gaan fietsen? Jonge, jonge, wat een prachtkar Liefkozend streek hy over het glan zende stuur. Hy beefde van ontroe ring bü' het aanschouwen van zo'n schat. Ida's fiets was ook nieuw, doch je kon, bü deze vergeleken, al zien, dat er op gereden was, Vol be wondering bleef hy een poos staan. „Jan!" De stem van Ida bracht hem weer tot zichzelf. „Ja, ik kom!" antwoordde hü. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2