Eisenhower met grote meerderheid gekozen als Republikeins candidaat Tentoonstelling „Oostvlaanderen vlagt in Middelburg" geopend DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister Beel sprak de Verenigde Vergadering toe ziFKiianCTÉNiiKiiwMtonF ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. Prijj por 3 mnd. bij vooruitbetaling! f 4,94, p. w. 38 ct Lom* numm«n 10 ct V«rtchljnl l*dar« w«rfad«g. Adv*ri*nlleprlj» 1 ScL por mm Succ»»)*i (m«t 15 mm.) minimum f 1„ p. «tuk WAARIN OPGENOMEN MAANDAG 14 JULI 1952 1 7 97-1839 No. 17159 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE» Lang© Nobelitraat A 17T, Zlerikree, Postbuj na t. Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Qehtmon - Lange Nobelitraat A 171 Zierikxeo. DE BESLISSING GEVALLEN Velen hevelden hun stem op hem over Op de conventie der Amerikaanse Republikeinse Partij te Chicago is generaal Eisenhower de eerste stemming tot candidaat voor de pre sidentsverkiezingen gekozen. Toen UJdens de stemming bleek, dat Eisenhower 595 stemmen had gekregen, hetgeen negen stemmen minder dan do meerderheid is, ver wekten de 19 afgevaardigden, van Minnesota een sensatie door de op hun favoriet (Stasson) uitgebrachte stemmen op Eisenhower over te he velen. Dit voorbeeld werd plotse ling door honderden gevolgd, die hun stom von Tafi op Eisenhower overbrachten, zodat de einduitslag als volgt was: Eisenhower 845 stem men, Taft 280, Warren 77 en Mao Arthur 4. Senator Richard Nixon uit Cali fornia is door Eisenhower's advi seurs tot candidaat voor het vice- presidentsohap gekozen. De Con-\ venfcie moet zich hierover nog uit spreken. bliek nagenoeg onbekend. Toen hij van de militaire academie te West- point afkwam, zei hij aan zijn vrien den, dat hij niet verwachtte ooit een hogere rang dan die van kolonel te verkrijgen. Deze uitlating is ken merkend voor zijn bescheidenheid, die hem in de wereld zo populair gemaakt heeft. In Juni 1942 benoemde generaal Marshall, toenmaals chef van,de staf, Eisenhower tot bevelhebber der. Amerikaanse strijdkrachten, in Europa. In de daarop volgende maanden voerde Eisenhower het be vel over alle geallieerde strijd krachten bij, de invasie in Noordi- Afrika. Tenslotte had hij tot aan het einde de leiding over de invasie in West-Kuropa. In November 1945 werd Eisenhower stafchef van het leger en' in December 1950 opperbe velhebber van' de geallieerde strijd- krachten in Europa. 31 Mei 1952 droeg hij zijn functie aan generaal Ridgway over en. begaf zich naar de V.S. om deel te nemen aan de ver kiezingsactie. Eisenhower heeft 51 decoraties en 27 onderscheidingen. Hij heeft van zichzelf gezegd, dat hij hartstochte lijk gelooft in „het Amerikaanse be ginsel", te weten: „Gelijke kansen, hetgeen iets anders is dan gelijke verdeling van goederen, particulier initiatief, te onderscheiden van ge meenschappelijke opzet van socia listische aard, en Amerikaans leider schap voor een verwarde, verbijs terde, door de oorlog geschokte wereld". Rede van Elsenhower Generaal Eisenhower, met alge mene stemmen tot candidaat van de Republikeinse Partij' voor de Ame rikaanse presidentsverkiezingen ge kozen, heeft een van te voren opge stelde rede gehouden, waarin hij de benoeming officieel aanvaardde. Hij beloofde de party tot de „algehele overwinning" te zullen voeren. „Gij hebt mij' namens millioenen landge noten verzocht de leiding te nemen van een grote kruistocht voor vrij heid in Amerika en vrijheid in de wereld. Ik weet iets van de ernstige verantwoordelijkheid, die het leiden van een kruistocht oplegt. Ik heb dat al eens gedaan, daarom neera ik deze taak op mij' in het bewust zijn van de zwaarte dezer taak en haar beslissend belang. Het doel van deze Republikeinse kruistocht is duidelijk: een regering van haar functie te ontheffen, die ieder onzer belast heeft met verkwisting, aan matiging en omkoperij' onder de ho ge rangen de bittere vrucht van een, partij, die te lang aan de macht is geweest". Sluiting van de zitting de Staten-Generaal Talrijke wetten kwamen tot stand Om vier uur Vrijdagmiddag arriveerde voor het Paleis Soestdijk een tot postkoets ingerichte gcel-zwarte „brik" uit Breda, bestuurd door 2 postmeesters in blauwe kiel met gouden knopen en witte broek boven glimend gepoetste beenkappen. in. de koets kwamen uit Breda Hetty Sliepen en Paaltje van Woensel met hun gouvernante Stans Prinsen om de bloemengroet van de stad Breda en de Belgische Benelux-vrienden aan HJM. de Koningin te overhandigen. De postkoets bracht ook nog tienduizend Stuks p/ostë door de Bredase schooljeugd aan het Koninklijk) gezin gescteven* mee. Foto boven: de koets arriveert voor het bordes, waar Konin- J,.liaan en de Prinsessen Irene en Margriet staan te wachten. - Jg Een volbrachte plicht is een beschermengel, een onvol brachte een kwelduiveltje. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Maandagavond. Koelweer Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige ^Westelijke wind. Koel weer. 15 Juli Zon op 4.37, onder 20.53 Maan op 23.51, onder 15.23 Nieuwe Maan 22 Juli. Ernstig spoorwegongeluk in Oost-Duitsland 160 Russische soldaten zouden zijn omgekomen Volgons to Borlijn aangekomen oogt getuigen zijn een hogo Sovjet-Russisch© generaal cn ruim 160 Sovjet-Russische soldaten om bot loven gekomon bij con spoorwogongeluk bij Bottachow, ten Ooston van Frankfort a,d» Oder ge legen, aan geno zijde vad do Oder- Noissolijn. De trein met verlofgangers vna Frankfort naor Breat-Litowsk zon ont spoord, uoar beneden gestort en in een tncor gevallen zijn. Do Sovjet-Bus sischo machinist, de controlerende chef ea alle Poolse spoorwegarbeiders tus sen Reppen en Bottachow zouden gear resteerd zijn, verdacht van sabotage. Een lastig karwei Utrecht gaat de gasbuizen doorblazen Utrecht is do eerste der grote ste den, die een aonvang zal maken met een grondige reiniging van boot hoofd- gasbuizen (die mot een diomoter van 20 tot 60 c.m.) over oon lengte van Foto onder: Na aanbieding van de bloemen aan de Koningin op het bordes van links naar rechts: mej. Stans-Prinsen, Hetty Sliepen, Paul- tje van Woensel, Koningin Juliana, en de Prinsessen Irene, Marijke en Margriet. Generaal Eisenhower, die tot can didaat der Republikeinse Partij voor de Amerikaanse presidenjtsverkiej- zingen is gekozen, was twaalf jaar geleden kolonel en bij het grote pu- De Kabinetsformatie Anti-Rcvolutionnnircn zeggen medewerking toe Naar een vierpartijen- Kabinet De voorzitter van de AJtt. Twee de Kamerfractie, dr. Schouten, heeft aan de formateur een definitief ant woord gegeven. Do heer Schouten kwam het persoonlijk overhandigen en, deelde de formateur mede, dat de A.R. fractie in meerderheid van oordeel is, dat op de grondslag van het ontwerp regeringsprogram me dewerking kan worden verleend aan de formatie van een kabinet. De formateur begint in verband) hiermede thans aan de derde phase der kabinetsvorming. Hij zal nu trachten op basis van vier partijen een kabinet te vormen en personen te zoeken voor de mi nisterzetels. Hij was voornemens het weekend te gebruiken ter voorbe reiding van deze derde phase. Franse jongens moeten langer dienen Do Frauso Nationale Vorgaderlng heeft Donderdag eon woteontworp nam genomen, waarbij do militaire dienst van 10 tot 24 maanden wordt verlengd voor politio-ngonton, brandweerlieden, gevangenbewaarders, douanebeambten ca beambten voor do watervoorziening en bosbouw. Do minister van dofensio, Plévan, heeft or op gewezen, dat bet leger een tekort hooft aan officieren en on- der-officicron. Do wet heeft ton dool oandidaten van do oponbaro dionston eon oxtra-oplciding to govcn, waardoor zij officieren en onder-officieren kan nen worden. Do kwctftic* van do uitbreiding van do algemene dienstplicht tot twee jaar wordt nog besproken. Do regering heeft totnogtoe geen wetsontwerp orcr deze kwestie ingediend. Zaterdagmiddag heeft de minister van, Binnenlandse Zaken, de heer Beel, daartoe gemachtigd door H.M. de Koningin, de zitting der Staten- Generaal gesloten. Dit is geschied in een verenigde vergadering van de beide Kamers. De leden waren daartoe te kwart voor drie bijeen gekomen in de vergaderzaal der Eerste Kamer. De voorzitter de Eerste Kamer, de heer Jonkman, opende de verr- enigde vergadering en benoemde een commissie van in- en uitgeleide. Nadat de minister de zaal was binnengeleid en achter de regerings tafel zijn plaats had ingenomen, sprak hij de volgende rede uit: „Hare Majesteit de Koningin heeft ml)' opgedragen de huidige zitting van de Staten-Generaal in Haar naam te sluiten, Ook in het verstreken zittingsjaar kwamj de toenemende betekenis van de internationale betrekkingen voor ons land tot uitdrukking. Niet alleen namen verschillenden uwer in hun kwaliteit van volksvertegen woordiger deel aan internationale bijeenkomsten, doch het Staatsblad' werd met uw medewerking o.a. ver rijkt met de in eerste lezing tot stand gekomen wet, houdende wijziging en aanvulling van de bepalingen der Grondwet betreffende ide buiten landse betrekkingen, zomede met de wet, houdende goedkeuring van het verdrag tot oprichting van de Euro pese Gemeenschap voor kolen en, staal, welk verdrag een zeer belang rijke stap betekent met betrekking tot de functionele samenwerking op internationaal terrein. Omvangrijke arbeid verricht Helaas brengt de internationale toestand ook thans nog mede, dat alle krachten moeten worden inge spannen, opdat in samenwerking met de mogendheden, waarmede ons land door bondgenootschappe lijke banden verbonden is, aan mo gelijke gevaren het hoofd kan, wor den geboden. De regering zag zich hierdoor ook in de thans afgeslo ten periode genoopt maatregelen vooor te stellen, die zware lasten en verplichtingen op het Nederlandse volk leggen, zulks in het belang van de landsverdediging, met name ook van de bescherming der burgerbe volking. Het stemt de regering lot voldoening te mogen vaststellen, dat zij voor de noodzaak van deze voor zieningen by de Staten-Generaal begrip heeft gevonden en de daar voor onmisbare medewerking heeft verkregen- De vele wetten, welke in het afge lopen zittinigstijdvak met gemeen overleg zijn tot stand gekomen, leg gen getuigenis af van, de omvang rijke arbeid, door u verricht. De Ko ningin heeft mij opgedragen' u voor de betoonde ijver en toewijding dank te zeggen. In naam van de Koningin en daar toe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting van de Staten-Gene raal te zijn gesloten". De commissie deed minister Beel vervolgens uitgeleide. Nadat de leden der commissie in de zaal waren teruggekeerd sloot de voorzitter de vergadering. Twee leden van de bemanning en dochtertje van kapitein omgekomen POESJES IN DE SCHOORSTEEN De poes van de familie de Jong aan de Schoolstraat te Drachten heeft haar baas enige tijd voor raadsels gesteld. Het dier had kennelijk gezins uitbreiding gekregen, maar de nieuwe aanwinst was onvindbaar tot men, de ontdekking deed dat poes bij de kauwtjes in de leer was gegaan. Men zag haar na melijk op het dak van een buur vrouw klimmen en met kenne lijke ervaring in de schoorsteen verdwijnen; Enige tijd later kwam onze dakhaas weer uit de schoorsteen opduiken. Opbreken van de schoorsteen helderde de reden van poesjes acrobatische toeren volledig op. Er kwamen vijf jonge poesjes te voorschijn, die er een, behaaglijk nestje hadden hand ontzaglijk veel vuil terecht ge komen. Deels is dit oon normaal che misch vorsohijnsel, maar hot euvel ïs erger geworden in do bezettingsjaren, omdat toen niet voldoende zorg kon worden Ijcsteed aan de rcinigiug van Ontploffing op Nederlandse kustvaarder het geproduceerde gas. in sommige bui- zen bevindt zich een aanwas van vuil van 1 tot 5 c.m. dikte, waardoor de 'gasdruk zeer beïnvloed wordt. De buisreiniging zal geschieden door een Engelse, gespecialiseerde firma, die Vrijdagmiddag hebben zich op do Rotterdam. Het schip was in Londen jarenlang ervaring heeft en deze werk- Nederlandse kustvaarder „Myfon", die verzekerd en bovrocht door Komp'a znomheden reeds uitvoerde in vele sto- Scheepvaartkantoor te Groningen. De don van het verenigd Koninkrijk en met een lading kolen ven Cardiff op bon,a[loing tel(fo koppen ook on Brussel, weg was naar Rouaan, twee ontplof fingen voorgedaan, die aan drio op- varenden het loven hebben gekost. EEN UNIEKE EXPOSITIE Do slachtoffers, twee leden van do bemanning en een doohtortjo von de kapitein von het schip, namen een zonnebad op het dek. Tengevolge van de ontploffingen die zich voordeden „in de luiken", werden zij overboord geslingerd. Hun lichamen zijn nog niot gevonden. Do „Myfom", die niet ern stig word beschadigd, heeft 3o reis voortgozet. Het ongeluk gebeurde tor hoogte van Port Jerome hij de monding van de Seine. De slachtoffers zijn het 4- jarig dochtertje van de kapitein van de ,",Meyfem", van Gcnderen, de 26- jarige ongehuwde machinist H. Schaar uit Vlaardingen en de gehuwde ma chinist Hagoort a it Rotterdam. De „Myfem" werd in 1951 gebouwd en meet 472 brt. De kustvaarder is tigendom van de "Transport- en Han delsmaatschappij E. Lijnzaad N.V. to Een zorgvuldige keus uit Vlaanderens cultuurschatten Do 36-jnrige honwor J. M. Ex tra nit Mcorsson is bij het losmaken van do kool in oon schuifpijlor oj< do 455 motor verdieping van do staats mijn Maurits onder vallend gesteente bedolven en vrijwel onmiddollijk go- dood. Hot slachtoffer was gehuwd cn vador van drio kinderen. Volgons con Vrijdag to Baenos Aires uitgegeven medisch bulletin blijft do gezondheidstoestand van movrouw Eva Peron „onveranderd". Hnar echt genoot, president Poron, vorschcen Vrijdag, evenals Donderdag niet op zijn kantoor. Dit vorsterkt in Buonos Aires hot goloof, dat do toestand van mevrouw Peron achteruitgaat,1 Ameland krijgt vliegveld Poging voor permanente verbindingen met de vaste wal Naor vernomen wordt ia bosloton op Amoland een vliegveld aan to lcgH gen. Het zal bij Ballum komen on 70 hectare groot zijn; Binnenkort zal met do werkzaam-: heden wordou bogonnon. Do gronden, eigendom van do gemeente, zullen moo- ton worden gcögalisoord, godrnincerd. Daarna zal er gras moeten wördon ingozaaid. Voorlopig zal hot vliogvold, als hot gereed is, voor liohto vliog- talgen dienst kunnen doen. Verwacht wordt dot hot vliogvold Amoland over circa anderhalf jaar in gebruik zal kunnen wordon gonomon. Hot plnn bestaat om ton behoove van zwaordoro vliegtuigen oon betonnen start- en landingsbaan aan to leggen. Hot vliegveld Ameland zal voorzion in de 'behoerfto aan do verbinding met de „voste wal", wanneer hot vorvocr te water stoguecril (Van onze redacteur) De Zeeuwse hoofdstad bergt ge durende veertien dagen een keur uit de rijke cultuurschatten van Oost-Vlaanderen binnen haar mu ren. De tentoonstelling „Oost-Vlaan deren vlagt in Middelburg" nL werd Zaterdag jL officieel geopend door de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. Talrijke Zeeuwse en Oost- Vlaamse autoriteiten waren aanwe zig op de plechtige openingszitting in de Middelburgse concertzaal en veel goede woorden zijn gesproken over de wederzijdse contacten tus sen de twee stamverwante gewes ten in het verleden en heden. Passend in het raam van het ge beuren zong het Middelburgs man nenkoor de beide volksliederen, waarna de C.d.K. in zijn toespraak zeide de wederzijds beter wordende betrekkingen tussen O.-Vlaanderen en Zeeland een verademing te ach ten, temidden van de huidige inter nationale spanningen. Herinnerend' aan de pogingen op hoog niveau de Benelux te realiseren, achtte spr. het van enorm belang, dat de beide volken elkaar goed leren kennen en waarderen, in een sfeer van we derzijds begrip, zonder egoisme. Het ware te wensen, dat deze gedachte op grot schaal ingang zal vinden. Tenslotte herinnerde spr. aan de op 21 Juli a.s. te houden landbouwdag in Beneluxverband. De burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, merkte in zijn toespraak op, dat de Zuidelijke Ne derlanden hun tempel hebben ge drukt op de Zeeuwse hoofdstad, Vergelijkingen echter tussen Zee land en Oost-Vlaanderen doet over eenkomsten, doch ook verschillen opmerken. Deze tegenpolen maken de wederzijdse contacten zo aange naam en spiritueel. De heer G. d' Hanens, lid' van de Bestendige De putatie van' Oost-Vlaanderen, dank te voor de gesproken welkomst woorden; waarbij hij1 uitdrukking gaf aan de wens, dat de O.-VIaam- se expositie een even groot succes voor Zeeland zal mogen blijken te worden, als de vorig jaar gehouden Zeeuwse tentoonstelling te Gent. De Gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen, de heer M. van den Boogaerde was van mening, dat het Zeeuwse tourisme in O.-Vlaan deren; dank zij de vorig jaar gehou den tentoonstelling, aanzienlijk was toegenomen1. Thans, aldus de heer van den Boogaerde, „hijsen wij de vlag aan de geveltop van Vlaande ren", en, aldus vervolgde hij „het is een vlag, die de lading dekt". Dieper ,ging spreker in op de rijke en veelsoortige cultuurschatten, die in O.-Vlaanderen worden gevonden. Slechts een keus hieruit kon naar Middelburg worden gebracht, daar andere onvervangbare kunstschab- ten zich moeilijk laten vertranspor- teren, Spr. achtte de gedachte vol doende doorgedrongen, dat de beide volken bij elkaar behoren en na een opsomming te hebben gegeven van de schatten, die in de provincie O.- Vlaanderen worden gevonden, ver bond hij hieraan de wens, dat de O.-Vlaamse manifestatie te Middel burg de wederzijdse banden nog sterker zal maken. (Zie vervolg pagina 4, le kolom). m

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1