De Verkeerde Vrouw yiiugcÉin WAPEN Beheersing der pachtprijzen noodzakelijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZATERDAG 12 JULI 1952 - No. 17158 Overstromingen teisteren Japan Tengevolge van overstromingen zijn in Midden- en West-Japan in de af gelopen drie dagen van zware regen val tenminste 27 personen om het leven gekomen. 51 mensen liepen ver wondingen op. 23 worden vermist. Tot dusver zijn 51 bruggen wegge slagen en ongeveer 14000 huizen on dergelopen. In het betrokken gebied liggen de steden Hirosjima, Osalka en Kyoto. Weerdeskundigen hebben voor speld, dat de regenperiode spoedig zal eindigen. Britten geven Berlijn's radiostation terug Woensdag hebben 21 technici en le den van de redactie het in de Britse sector gelegen radiostation verlaten, dat onder Oost-Duitse contróle staat. Het gebouw stond sinds 12 Juni onder Brit se bewaking. Personen mochten het vrijelijk verlaten doch voor het betre den was een speciale vergunning nodig. Men neemt aan, dat met de 21 per sonen het gehele personeel het gebouw verlaten heeft. Slechts de Sovjet-be waking en het noodzakelijke personeel voor de telefooncentrale en de tech nische installatie zijn nog in het ge bouw aanwezig. De uitzendingen wer den reeds enige tijd door Oost-Bcrlijnse zenders verzorgd. De Britse autoritei ten hebben slechts zeven toegangsver gunningen verstrekt. In totaal 42 Duitse employé's hebben in de loop van Woensdag het gebouw van radio-Berliju verlaten. „Germanen" duiken weer op in Oost-Duitsland De secretaris-generaal der S.E.D. heeft op de conferentie van zijn partij een geheel nieuwe Duitse geschied schrijving aanbevolen, waarbij meer dan tot nu toe aandacht geschonken dient te worden aan de werken van Marx, Engels, Lenin en Stalin. Ook de Ger manen en de helden uit de Pruisische bevrijdingsoorlogen dienen thaus in grotere mate als voorbeelden voor de „huidige bevrijdingsstrijd" gesteld te worden. Personen als vorst Blücher, von Lützow en Theodor Koernor verdien den een grotere waardering dan hun dcor de geschiedschrijvers van de mo narchisten en de republiek Weimar werd toegedacht. De Germanen, die onder Hermann de Cherusk er in de slag in het Teu- toburgerwoud de Romeinen versloegen, behoorden gepopulariseerd te worden, „otndat zij voor de bevrijding van hun land strijden". Oost-Berlijnse kanalen dicht voor West-Berlijnse aken Het bestuur van dc Oost-Berlijnse waterwegen heeft aan alle West-Ber lijnse aken de vaart op de Oost-Ber lijnse kanclen en op de Spreo ontzegd, zo hebben West-Berlijnse regerings functionarissen verklaard. Zij voegden er aan toe, dat aken, in het bezit van de regering, bij do Oost-Berlijnse controlepunten aangehouden en door zocht zijn. De aken werd gebruikt voor het vervoer in de stad. Twee dagen geleden werd een rivier- aak met meel aan een controlepunt geconfiskeerd, doch later weer terug gegeven. Het is mogelijk, het vervoer buiten de controlepunten om te lei den, zo wordt van bevoegd© zijde ver klaard, doch de schippers gebruikten tot nu toe de wegen door Oost-Ber- lijn, omdat deze verbinding korter is. Luchtvaartpionier in straaltrainer De Nederlandse luchtvaartpionier, do 72-jarige heer Marinus van Meel, een der eerste vliegers in ons land, steeg van Schiphol op in een door de heer Gerben Scnderman, invlieger van do Fokkerfabrieken, bestuurde Fokker S 14 straalvliegtuig. De heer van Meel leverde in 1913 hot eerste vliegtuig aan de Nederlandse militaire luchtvaart. Dit door hem zelf gebouwde toestel, dat de bijnaam droeg „de Brik", haalde een maximum snelheid van 80 km. per uur. Thans vloog de heer van Meel in het nieuwste voor de luchtmacht bestem de product met een snelheid van rond 600 km. per uur. Om drie kilo koffie Douane schiet jonge smokkelaar dood In dc nacht van Woensdag op Don derdag is aan de Duits-Belgische grens bij Wolhciin, ten Zuid-Westen van Aken, een jeugdige smokkelaar door een Duitse douanebeambte doodgescho ten. De identieit van do 17 18-jarige smokkelaar is nog niet vastgesteld, aangezien de jongen geen papieren bij rich had. Zeer waarschijnlijk is het een Duitser. De jongen had drie kilo kcff'O bij zich. De douanebeambte had de smokkclaer tweemaal gesommeerd te blijven stacn. Toen hij h;eraan geen gevolg gaf, losto de beambte vijf waar schuwingsschoten, do jeugdige smok kelaar l:ep echter door, waarna hij dcor een gericht schot in het achter hoofd werd getroffen. Amerika gaat vliegtuigen kopen in Europa Het Amerikaanse departement van Defensie heeft bekend gemaakt, dat de aankoop van vliegtuigen in Europa tct een waarde van ten hoogste 225 mil- lioen dollar voorlopig is goedgekeurd. Deze goedkeuring is gebaseerd cp do overeenkomst, die de landen van het Noord-Atlantische verdrag hebben gesloten oui van elkaar vliegtuigen te kopen tot een totale waar'de van 175 millioen dollar. Naar het bureau te Parijs van ambassadeur Draper mee deelt voorziet deze overeenkomst in een verhoging van de West-Europese vliegtuigproductie, die 250 A 500 mil lioen dollar zal kosten, welke kosten voor ongeveer de helft door de Ver. Staten zullen worden gedragen. Botsing tussen twee straal jagers liep goed af De piloten konden zich met hun parachutes redden Donderdagmiddag om tien minuten •voor half vijf zijn boven de omgeving van Baarn op 600 meter hoogte twee straaljagers van het type Meteor 8, afkomstig uit Soesterberg, tijdens oefe ningen met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Men zag in de lucht stukken van dc machines in alle richtingen weg vliegen. Een der jagers kwam in de .Scestcrpo'der achter het'paleis Soest- dijk terecht, de andere in de Bunscho- terpclder. Beide piloten, de sergeantvliegers G Groenendijk en J. de Nijs kwamen behouden inet hun parachutes aan de grond. De twee machines waren raït de staartvlakken tegen elkaar gekomen. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt et-n orderzock ingesteld. Amerikaans philantroop actief Na de gouden paren komen de weduwen aan de beurt Do afdeling Nederland van de Jeugd Vrienden Associatie, heeft van de „on bekende philantroop, geboren Amster dammer, in Amerika" een schrijven ontvangen, Daarin zegt deze weldoener o.a.: „Ik wil hiermede onze hartelijke dank betuigen voor de vele roerende bewijzen van erkentelijkheid die ik mocht ontvangen via de jeugdvrienden- associatie in verband met de verras sing die ik de Amsterdamse gouden paren deed toekomen. Mijn vrouw en ik zijn hierdoor diep getroffen". Voorts schrijft hij, dat hij het plan heeft opgevat ter ere van de nage dachtenis van zijn moeder een kleine verrassing aan te bieden aan alle we duwen, die: in LAND- EN TUINBOUW ZEVENTIENDE NEDERLANDSE LANDBOUWWEEK „Het grondgebruik als maatschappelijk probleem" a. in Mei van het jaar 1902 Amsterdam zijn gehuwd; b. na het overlijden van de echt genoot niet zijn hertrouwd; c. thans nog in Amsterdam woon achtig zijn. Bovendien wil hij in deze verras sing doen delen alle weduwen bovei de 70 jaar in Kapelle-Biezelinge (Z.- Bevcland), geboorteplaats van zijn moe der. Rotterdam krijgt monument voor de koopvaardij De stichting „Nationaal Monument veer de Koopvaardij", gevormd uit Amsterdamse en Rotterdamse schecp- vaurtkr ngen. kreeg indertijd de be- sch kkiug over circa f180.000. Tenein de een ontwerp te krijgen voor het monument, dat in overleg met de ge meente Rotterdam aan de Nieuwe Maas zou komen, nabij de Leuvehavenbrug, werd een besloten prijsvraag uitge schreven onder een viertal beeldhou wers en een tweetal architecten. Er werd een ontwerp gevraagd voor een monument, dat do betekenis uitdrukt van de offers van persoon en goed. gebracht door de Nederlandse koop vaardij en van de door haar leden betoond©, moed en plichtsbetrachting in de strijd van de geallieerden, be kroond door de bevrijding van ons vaderland. Het moest rekening houden met de omgeving, waarin het geplaatst zou worden, terwijl een plateau aan de rivierzijde, voor het monument, gebruikt zou kunnen worden als op stelruimte voor het publiek bij bij zondere gelegenheden. Aanvankelijk kwamen vijf ontwerpen binnen, maar geen er van werd go- schikt bevonden om zonder 'wijzigingen geplaatst te worden. De jury besloot daarom do mededingers andermaal hun krachten te laten meten. Alle zes ingezonden nieuwe ontwer pen bleken te voldoen aan het prijs- vraagprogramma. Na schifting, waarbij drie ontwerpen afvielen, kwam de jury tot de volgende rangorde van verdien ste: 1. motto „ruggegraat", 2. motto „doorvaren", 3. motto' „boeg". Het eerstgenoemde, vervaardigd door de beeldhouwer W. L. Reyers te Amster dam, meent de jury te moeten aanbe velen voor uitvoering. Do West-Duitse rechtbank voor constitutionele zaken heeft vijf leiders van do Socialistische Rijkspartij (SRP) tot boeten veroordeeld, daar zij wei gerden in het proces tegen hun partij getuigenis af te leggen. Het proces wordt Dinsdag voortgezet. De zeveutiende Nederlandse Land- bouwweek is voortgezet met de „Eco nomische dag". Dr. ir. M. J. Boeren- donk, directeur van de afdeling grond- eu pachtzaken, van het Ministerie van Landbouw-, Visserij en Voedselvoorzie ning besprak een aantal actuele pro blemen. Door statistiek, enquètering. bodenikarteriug en sociale geografie, heeft men zich de laatste tijd een in zicht kunneu vormen in een aantal vraagstukken ten aanzien van het grondgebruik. Vau betekenis is ook geweest dat de landbouw-econoini© als gedoceerd vak <ii kringen van hoger onderwijs de no dige aandacht heeft gekregen. Spreker bracht een eresaluut aan professor M*n- derhoud te Wagemngen, d.e steeds voor de landbouweconomie op de bres ge staan heeft. Sprekende over pachtprijzen, ze-de de heer Bcercndonk, dat u;t de histo rie de noodzaak van beheersing der pachtprijzen is gebleken. Tot dusverre werd de vaststelling dezer prijzen zowel vcor pachters als voor verpachters op onbevredigende wijze geregeld. Sinds 1941 is een aantal typebedrijven in gebruik genomen, waarvan de op- brengstwaarde norm is voor het bepa len van de pachtprijs in dat gebied. beveiligt U en Uw kinderen ter wijl U slaapt tegen muggebeteo. Het is een vraag waard of hon den in wilde toestand ook behept zijn met die nare gewoonte poot- tillend te werk te gaanzodra be paalde objecten zijn besnuffeld en de vroegere aanwezigheid van lot genoten is vastgesteld. Men weet dat zo nietmaar onze tamme hon dekens hebben er een hardnekkig pootje van. Terwijl de burgerij poogt de gevolgen van het poot- hippend routinegebaar met peper en andere middelen te bestrijden zijn alle stoephekjes en paaltjes, alle trottoirkantjes en vele muur tjes besmet gebied. Zoveel weten we daar wel van. Toen wij aan kwamen scharrelde Fikje in de buurt. Een borstig keffertje met twee slappe oortjes, een schommel buikje, grijze haartjes rond zijn bek en een mokkig staartjeFikje had al wat onbestemd in onze richting blaf geluiden gestuurd en hij maakte een schichtig springge- baar toen een troep kwajongens naar hem uitschoot. Dit had ver hoogd paaltjesgesnuffel tot gevolg met alle gevolgen van dien. Om even de fiets tegen de muur te plaatsen, zetten we de schrijfma chine op de stoep en hieruit bleek weer hoe weinig mensen met hond se hebbelijkheidjes in de praktijk rekening houden. Gefascineerd door die rechte zwarte doos op de stoep schoot Fikje er op af en slechts een korte spanne tijds was nodig om er een mals buitje overheen te sproeien. De situatie ivas pijnlijk, omdat ze ker een vijftal mensen in de straat getuige waren geweest van deze vochtige stunt. Er is heel wat di plomatie voor nodig om met zon bemodderde koffer van het toneel te verdwijnen. In zo'n geval is het maar het beste onverschilligheid ten toon te spreiden en met de glimmende last in de hand en een meeesmuilerig lachje te retireren. Dat deden we dan ook maar en onder de kraan is het machinehoes weer aardig zuiver geworden. Voortaan echter zijn we met Fik- jes vuurvoorzichtig. Er leeft iets in deze schrikachtige wezentjes waar een mens heilig respect voor heb ben kan. Fikjes zijn miserabele beestjes. Ze worden van vuilnis emmer naar vuilnisemmer gejaagd en hun schor geblaf is slechts ver berging van hun gebrek aan moed. Maar een geheim wapen hebben ze. En ze gebruiken het ook De „Piet Hein" naar Helsinki vertrokken Het Kon. jacht „Piet Hein", is Don derdag uit Amsterdam vertrokken met bestemming Helsinki. De tocht zal om streeks tien dagen duren. Er wordt alleen overdag gevaren. Het jacht zal in Finland als tijdelijke woonplaats die nen voor Prins Bcrnhard cn zijn twee oudste dochters, die zich kort voor de aanvang der Olympische Spelen per vliegtuig naar Helsinki zullen begeven. Na de oorlog streeft ineu er naar, de hoge pachtprijzen alleen toe te laten op de werkelijke goede gronden. Ir. van Hees, lector aan de Rijks universiteit te Groningen 6prak over „Het grondgebruik als maatschappelijk probleem". In de negentiende eeuw werd aan de eigenaar zeer veel be schikkingsmacht over zijn eigendom ge geven, doch sedert de eerste wereld- borlog wordt in Nederland in toene mende mate 'de beschikkingsmacht van de eigenaar beperkt. De oorzaak van deze ontwikkeling ligt in een wijzi ging in de opvattingen ten aanzian van de taak van de overheid betref fende de bevordering van de welvaart, hetgeen ouder meer tot uiting komt in het streven om ongewenste gevolgen van de agrarische bevolkingsdruk en van dc sterke toeneming van de be volking tegen te gaan. In de rang orde van waardering met betrekking tot de gewenste doelstellingen bestaan verschillen. Hierdoor ontstaan 6oma ccnfiicten, die niet op rationele wijze kunnen worden opgelost, maar waar bij machtsvorming en machtsuitoefe ning een belangrijke rol spelen. Hervormingen in Oost-Duitsland Coöperatieve boerderijen zullen worden ingesteld De secretaris-generaal der SED (So,-! ciatisti6che Eenheidspartij van Oost- Duitsland) heeft op de partijconfercn- tie aangekondigd, dat in Oost-Duits land coöperatieve boerderijen inge steld zullen worden, waarop de boeren het particuliere akkerbczit gemeen schappelijk zullen bewerken. Na gemeenschappelijk aan de leve ringsplicht voldaan te hebben zal de verdere winst onder de deelnemers ver deeld worden. In de Sovjet-Unie, zo vervolgde Ul- bricht, waren deze coöperatieve boer derijen voorafgegaan aan de kolchosen. De genoemde belangengemeenschap pen zullen geheel het karakter van collectieve bedrijven hebben (gemeen schappelijke kinderbewaarpIaatSj ge meenschappelijke wasserij en gemeen schappelijke ontspanningarnimte). Ulbricht riep op tot een felle klas senstrijd tegen de „grote boeren met meer dan 20 hectaren land". Zij dien den uit de leiding van de collectieve ondernemingen gestoten en gedwongen te worden tot het laatst aan hun le- vcringsplicht te voldoen. Nationale Commissie van Advies Europese Landbouwintegratie Do minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten een nationale commissie van adv/es vcor do Europese landbouwintegratie in te stellen, met de opdracht hem te adviseren over vraagstukken, welke zich kunnen voordoen bij de voorbc- rediing van een verdrag tot oprich ting van een Europese gemeenschap^ voor de landbouw. KUNST Frans studentenkoor naar Nederland Van 15 tot 27 Juli zal het ge mengde Franse studentenkoor „Les Alouettes de Champagne" uit Reims in Nederland concerten komen geven. Dit zangkoor, dat nog zeer jong is, heeft reeds talrijke concerten op zijn naam staan, niet alleen in Reims en andere Franse steden, maar ook in Duitsland (Rijnland en Würtemberg). Verder gaf het verschillende radio-uit zendingen over Franse en buitenlandse zenders en bet verleende geregeld zijn medewerking aan artistieke uitvoerin gen in Reims en elders. „Les Alouet tes de Champagne" willen door een geregelde studie en een vrijwillig aau- vaarde tocht hun doel bereiken, dat zij zien in het dienen van de kunst en de wenselijke waarden. Het koor staat ouder leiding van Arsyne Mu- zerelle, organist van de kathedraal te Reims en als beschermheer fungeert Norbert Dufourq, professor aan het conservatorium van Parijs. MARKTBERICHTEN Pluimvee en eieren BARNEVELD, 10 Juli. Pluimvee- markt. Aanvoer ca. 31.000 stuks. De handel in oude kippen was traag te gen lage prijzen. De handel was daarentegen goed in jonge hanen. Vooral witte jonge hanen werden gevraagd. Prezen: oude kippen f 1,75-1,95, jonge hanen f 2-2,35, le kwaliteit witte jonge hanen f 2,40-2,70, N.H. blauwe kuikens f 2,60-2,90, alles p. kg., overige per stuk: oude hanen f 3-4,50, tamme konijnen, jonge f 1- 2,50, oude f 3-7,50, tamme jonge duiven f 0,50-0,70. Op de eiermarkt. Aanvoer circa 800.000 stuks. Handel redelijk. Prij zen: f 16,40-16,75, algemene prijs f 16,55 per 100 stuks. Op de eierveiling Barneveld-Ede. Aanvoer ca. 470,000 stuks. Handel traag. Prijzen: kippeneieren van 55-60 gram f 15,47-16,35, kippenei eren van 60-65 gram f 16,42-16,77, kalkoeneieren f 19, parelhoeneieren f 10,50, krielkipeieren f 7,50, per 100 stuks. SPORT WIELRENNEN TOUR DE FRANCE Nederland op de 5e plaats De l'4e étappe van Aix en Pro vence naar Avignon (176 km.) is gewonnen door Robic van de Franse Nationale ploeg in 6 uur 16 min. 49 sec. 2. Bartali (Italië) 6.18.25; 3. Geminiani (Frankrijk) 6.18.25; 4. Ockers (België) z.t.; 5. Wagtmans (Nederland') z.t.; 6. Gelabert (Span je) z.t.; 7. Coppi (Italië) z.t.; 8. Dot- to (Frankrijk) z.t; 19. Nolten (Ne derland) 6.25.05; 27/34 een groep renners onder wie v. Est 6.26.07; 36. Voorting 6.31.20; 57. Faanhof 6.38.02; 66. Dekkers 6.38.10; 74. van Breenen 6.42.28; 75. Roks z.t. In het algemeen klassement be hield Coppi de leiding met. 91.19.22; 2. Ockers (België) 91.44.49; 3. Bar tali (Italië) 91.45.38; 18. Wagtmans 92.37.59; 19. van Est 92.40.13; 20. Nolten 92.42.21; 22. Voorting 92.46.28 28. Roks 93.05.46; 68. v. Breenen 94.14.36; 70. Dekkers f 94.18.14; 77. Faanhof 94.50,21, In het ploegenkilassement verr drong Spanje Nederland van de 4e plaats. Frankrijk leidde hier met 274.10.21; 2'. Italië 274.18.24; 3. Bel gië 274.55.22; 4. Spanje 276.11.04; 5. Nederland 276.18.58. De Luxemburgse ploeg, die nog slechts uit 2 renners bestaat, komt niet meer in het klassement voor. De 15e étappe Avignon-Perpignan (255 km.) wed gewonnen door De- eaux van de Parijse ploeg. Zijn tijd was 7.07.16. Zoals reeds gemeld heeft de Pa- rijzenaar Decaux de 15e étappe Avignon-Perpignan (225 km.) ge wonnen in 7 uur 6 min. 16 sec. (met bonificatie)'. 2: Corrieiri (Italië) 7.15.39 (met bonificatie). 3. Kebaili (Noord Afrika) 7,25.50. 4, Faanhof (Nederland) 7.31.47. 5. Perez (Span je) 7.31.48. 14 van Est (Nederland) 7.31.55. 15/79 een grote groep ren ners waarbij Coppi, Robic, Bartali, Lauredi, Magni, Nolten, Wagtmans, Roks, Voorting en Dekkers 7.31.55. 80. van Breenen 7.38.57. 81. Rotta (Z.O. Frankrijk) 7.42.07. In het algemeen klassement had Coppi (Italië) nog de leiding met 98.51.17. 2. Ockers (België) 99.16.44. 3. Bartali (Italië) 99.17.33. 18. Wagt mans 100.09.54. 19. van Est 100.11.08 20. Nolten 100.14.16. 22. Voorting 100.18.26. 28. Roks 100.37.41. 69. Dekkers 101.50.09. 71. van Breenen 101.53.33. 77. Faanhof 102.22.08. In het ploegenklassement leidde nu weer Italië met 296.37.53. 2. Frankrijk 296.46.06. 3. België 297. 31.07. 4. Spanje 298.46.42. 5. Neder land 298.54.35. 11. Noord' Afrika 302.18.50. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" Noordgouwe en omstreken Uitslag wedvlucht van Orleans. P. van Maanen, Dreischor 1 en 13. P. Flohil, Brouwershaven 2; G N. Bot- ting, Schuddebeurs 3 en 12; J. Fol- mer, Nieuwerkerk 4 en 10; P. R ten Haaf, Zierikzee 5 en 7; J. M. Kloet, Brouwershaven 6 en 9; A. J. Flikweert, Zonneuiaire 8, 11 en 14. De wisselbeker werd gewonnen door P. van Maanen. Wedvlucht Chateauroux Evenals de voorgaande jaren wordt op 18 Juli a.s. de wedvlucht Chateau roux gevlogen. Deze vlucht 6taat open voor iedere georganiseerde liefhebber van het eiland en wordt georganiseerd door de P.V. „De Reisduif". Het gaat hier weer oin de fraaie Bctiingbekcr welke in 1949 en 1950 werd gewonnen door de heer F. D. HiUebrand en in 1951 door de heer C. J. O ver weel. Welke liefhebber zal nu de beste duif hebben om de beker te bemach tigen lnkerven voor deze vlucht <op Maan dag 14 Juli D.s. te Schuddebeurs. Uitslag der GG Schouwen en Dui-! veland. A, M. Berrevoets, Zierikzee, 1 en 4; P. van Maanen, Dreischor, 2; F. D. HUlebrand, Zierikzee, 3 en 20; C. S. Capelle, Bruinisse, 5 en 12; P. Flohil, Brouwershaven, 6; G N. Botting, Schuddebeurs 7; J. Pan- kow, Zierikzee, 8; J. Folmer, Nieu werkerk, 9; J. P. Schot, Zierikzeej 10 cn 13; P. B. ten Haaf, id., lli en 17; J. v. Beveren, id., 14; G' Kloet, id., 15; J. M. Kloet, Brouwers haven, 16; J. v. d. Berge, Bruinisse,' 18; H. Slagboom, Zierikzee, 19. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur, Na lezing van het verslagje in Uw blad van Donderdag j.l. over de ten toonstelling „Beeldende Kunst" te Arn hem, kan ik mij niet aan de indruk onttrekken, dat dit verslag zeer ver ward is. Ik kan niet aannemen, dat Vader Cats plotseling is verhuisd naar Amsterdam en ik denk wel, dat die oud-Amsterdammer, die zijn rust-, punt in het aloude Zierikzee heeft gevonden, <jp Schouwen-Duiveland geen ander beeld weet te staan, dan dat van Cats te Brouwershaven, zodat hg alle Schouwenaars opwekte om van deze en andere „beeldende kunst", te Arnhem te gaan genieten. A. R. v. d. WOESTUNE (We moeten er toe besluiten, dat het wel een Amsterdamse boer geweest is, die zijn kennis over Vader Cats wilde luchten. Er staat niet, dat de persoon uit Zierikzee (of een oud- Amsterdammer) die opmerking maakte.' Het was een hoofdstedeling, maar erg overtuigend klinkt het geheel niet bij lezing, ook al is het verslag, na in formatie toch juist gebleken. Red.) FEUILLETON 17 Oorspronkelijke roman door MAARTJE ZELDENRIJK „Aha", klonk opeens de goedmoe dige stem van Meijer, „daar heb je onze stud'ent, tenminste in spé. Ver tel eens op, wat is de vierkantswor tel van honderd vier en veertig?" Jan kreeg een kleur tot achter in zijn nek, doch moest het antwoord schuldig blijven. „jZo!" schamperde de tuinder, „weet je dat nog niet eens? Zal ik het je dan zeggen? Twaalf! Onthoud het maar goed' tot je het zelf kunt uitrekenen, dan zul je wel zien, of ik gelijk heb of niet. Ja, ik weet ook nog wel wat meer dan m'n tuin en m'n eenden. Dat had je niet gedacht hé? Wanneer ga je aan de slag?" „De 2e September, buurman". „Zo, zo, dus je hebt nu nog een poosje vacantia? Moet je vandaag niet helpen in de tuin?" „Nee, buurman", antwoordde de jongen aarzelend, ,,'t is vandaag kermis in de Midden-Beemster en „Dat 's waarempel waar ook. Geen moment aan gedacht. Nou, weet je wat je dan doet? De tuin der tastte in zijn vestzak en diepte er een blinkende rijksdaalder uit op. „Je gaat je als de wind opknap pen; hier hebje wat van me en dan gaan jullie samen eens kijken in de „Buurt". Maar vlug dan kun je onze brik krijgen". De jongen werd opnieuw vuur rood en stond bedremmeld te kijken naar de rijksdaalder, die hij- werk tuiglijk had aangenomen. Ida begon te lachen, hetgeen hem nog meer verlegen maakte. i„N'o.u, vooruit^ jong"; moedigde Meijer aan, „wat sta je te kijken naar dat geld? Je krij'gt toch niet meer, hoor!" „Neenee buurman", stot terde hy, „datmag ik niet aan nemen „Ben je zestig, jongen, stop in je zak en nou als de weerlicht naar huis om je te verkleden. Als je om half twee niet hier bent, gaat Ida alleen naar de kermis. Dus je weet het". Met deze woorden draaide Meyer zich om en liet de verblufte jongen alleen met het geld en het lachende meisje. Die middag gingen de kinderen onder geleide van de oude Jan met de brik naar de Midden-Beemster. Meijer had z'n knechts die middag eveneens vry gegeven, wat in de kermisdagen welhaast door iedere werkgever werd gedaan. 's Avonds keerde men terug, vol op genoten hebbende en ieder zocht z'n slaapplaats op: Ida het bed van de ryke tuindersdochter, Jan de bed stede, die hij met 2 broer9 deelde. De dagen voor het begin van de cursus gingen' gauw voorbij. Over dag werkte Jan met zijn broers in de tuin, maar 's avonds, zo gauw men hem liet gaan, liep hij naar z'n buurman, waar hy toch maar het liefst was. Dan liepen de beide kin deren genoeglijk keuvelend langs de paden van de grote tuin of over de planken van de verschillende een denkooien. Op de tweede Septemberdag reed Meijer de jongen naar Purmerend. Toevallig moest hij' toch in de stad zijn, zei hij, zodat Jan wel kon mee rijden op de brik. Dan zou Meyer hem wel tot de school, die dicht by het station lag, brengen, hetgeen de jongen, in dank aanvaardde. Feitelijk was het niet waar: Meij er had niets te doen in de stad, doch hij wilde niet, dat de jongen de eer ste dag al lopende naar school moest Toen hij Jan had „afgeleverd", zo als hy het noemde, kwam hem' in de gedachten, dat de afstand' van het Oosterpad naar de school zeker even ver was als naar de Lagere school op Halfweg en dit bracht de tuinder op een idee. Bij' een fietsenwinkelier. hield hy stil. De apotheker aan de overkant groette de machtige tuinder heel on derdanig, maar vroeg zichzelf in stilte af, wat Meijer toch wel in een rijwielzaak moest doen. Doch, z'n verwondering werd verbazing, toen hy de tuinder de winkel zag uitko men, gevolgd' door een bediende, die twee fietsen op de wagen zette en ze stevig vastbond. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 5