NIEUW TYPE ONDERZEEBOOT VOOR ONZE MARINE DE ZIER1KZEESCHE COURANT De Westelijke antwoordnota aan Moskou De moeilijkheden bij de A.V.R.O. EXAMENTIJD 7JFRIkZFES(Ml( NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlÈN. PriJ» per 3 mnd. bij vooruitbetaling! I 4,94, p. w. 38 ct txnse nummera 10 cl VarschIJnt Iedere werkdag. AdvertentleprQt 1 3cl per mm Succesje* (ma*. 15mm.) minimum I L- P> stuk MAANDAG 7 JULI 1052 WAARIN OPGENOMEN 1797—1289 No. 17153 108e Jaargang .REDACTIE EN ADMINISTRATIE* tango Nobelstraal A f71, Zlerftczott, Postbus nn t Telefoon on 32. Girorekeningen f37677 Uitgave» N.V. Drukker!) voorh. Lakenmao Ochtmar» tango Nobelstraet A 171 Zierikxee. Adenauer bepleit een verenigd Duitsland Kanselier Adenauer heelt in een vraaggesprek met do „MQnchener Mer- kur", verklaard, dat do invloed van zijn ^regering op do diplomatioko go- daohtenwissoling over eon viormogcnd- hcdcn-coafcrcntio niet „een mogelijk- hoid doch een folt" ia. Hij zcido t< hopen, dat de belangen van een ver enigd Duitalaud duidelijk in do nieuwe nota aan de Sowjct-Unie tot uitdruk^ king zouden worden gebraoht. Adenauer zeido verder vooratander van een dergelijke conferentie to zijn pokter onder voorwaarde, dat er van uitgegaan werd, dat een oindo zou ko men aan de „Jbolajowiaering van Duit- sera tegen hun wil en do erkenning door do Sowjet-Unie van het reobt von Duitsland zich ton te sluiten bij oen ge mee aio hap van landen, dio, zon der agressieve dooien na te stroren, Duitsland zal bevrijden van zijn po- litioko isolatie". In dat gev*l zon do Sowjet-Unie een normalisering van do ondorlingo be trekkingen kannon vorwnchtcn, wolko weer tegemoet zon komen üfm do be- hoofto der Sowjet-Unie aan veiligheid. Britse wapens naar Spanje De Britse regering hoeft bcaloten do uitvoer van bopaaldo wapens naar Spanjo too to staan, zo dccldo eon woorüvoordcr van het Britao ministerie van Buitenlandse Zaken moe. Do ver" plichtingon, welke Engeland op zich genomeu heeft ten aanzien van het Ge menebest on de Noordatlantisoho Or ganisatie, zullen echter eerst worden nagekomen. Er ia tussen beide landen geen hao- dolsarcoord gesloten, dooh Britse fa brikanten hebben mededeling ontvan gen, dat aan vorzooken om exportver gunningen in de hiorvoor in aanmer king komende gevallen zal worden voU daan. Het Britse besluit ia gebaseerd op economische gronden om de nitvoos to vergrotecu Naar verluidt zullen do eerste leve ranties bestaan uit goederen, welke zo wel voor militaire ala voor bargerlijke doelen kunnen worden gebrnikt, zoala vrachtauto's en radiopeilcrs voor vlieg velden. Mot hot oog op de behoeften van do NAVO on het Britse Gcmenobest zal Spanje niot do tnodernato wapens ont vangen. Canada beperkt de immigratie Canada hooft hot plan hot binnonko- mon van immigranten in do koude periode van seizoen-werkloosheid te be perken. Een en onder als tegemoetko ming aan do eisen van sommige vakw verenigingen, dio in hot goheol goou immigranten in do wintermaanden toe gelaten wenson te zien. Zij verklaren, dat de emigranten do aeizocn-wcrkloos- heid nog vergroten. Do ratificatie van verdragen tussen Duitsland en de Westelijke geallieer den d'endo niet vertraagd te worden door een viormogendhodenconfereutio, daar deze verdragen hun eigen historie hadden en geheel los stonden van ge noemde oonferentie. Door deze ver dragen zou Duitsland drie groto mo gendheden winnen voor het streven naar een hereniging. Tezamen met dezo mogendheden zou Duitsland er op den dour In slagen de vierde mogendheid (de Sowjet-Unie) or van to overtuigen, „dat hereniging van het onvervreemd bare recht van do Duitsers is". Duitse autoindustrie verwacht recordprodnctie De Duitse automobielindustrie zal dit jaar naar het zich laat aanzien een recordproductie van 400.000 auto's bereiken De productie heeft in da maand Mei 36.700 wagens bedragen, waarmee ook het hoogsto vooroor logse 'productiecijfer (34.000) overtrof fen is. De produotio bedraagt thans acht procent moer dan vorig jaar, hetgeen voornamelijk te danken ia aan de ruünero voorziening der antofabrio- ken met staal. Ook de Duitse auto export is tot ver boven het vooroor logse peil gestegen. Zij bedroeg vorig jaar 120.000 wagens, terwijl in de voor oorlogse jaren slechts een export van 6Q.000 stuks werd bereikt. Onderlinge naijver vierde hoogtij In de kleinste potjes bewaart men de fijnste zalf. De strijd om het Amerik. Presidentschap Volgons oen niot-oüioiölo tolling ia do stand th^ als volgt: Tait 627 stommen, Eisenhower 427, anderen 131 en 121 6tommon, die zioh tot geon can didal verplicht hebben. Een oandidaat hooft tenminsto 604 stemmen nodig. Frede Busboy, republikeins afgovaar- digdo in hot Huis voor Illinois, heeft verklaard, dat een opinie-ondorzoek bij 60 prooent van do 173 republikeinse af gevaardigden, uitgewezen hoeft, dat tweodordon voorstander er van zijn, dat geueraol Douglaa MaoArthxir re- poblikoins oandidaat voor hot .presi dentschap wordt, indien do strijd tussen T.ft on Eisenhower op een dood punt gerankt. Buabey zoido, dot dozo ver klaring van belang is, „daar de afge vaardigden een jarenlange pciitioke er varing hebben en in nauw contaot met d. kiezers staan". Het inkomen van het Britse Koninklijk Huis Inperken van het Hofceremonieel Twee linkse Labour-parlemontaleden hebben aangekondigd pogingen te znl- lon doen om hot voor koningin Eliza beth voorgestelde inkomen van 475.000 pond etorllng por jaar gchalvoerd to krijgen. Zij willen verdor bewerken, dat de hertog van Edinburgh eon jaar- gold van sleohta tienduizend pond krijgt fnplaatd van do voorgestelde voortig- duizond pond, en dat do extra negen duizend pond por jaar voor prinsca Margarot indien zij gaat trouwen, ge schrapt wordt. Men verwacht niot, dat do amendementen van bedoelde twee Labcurlcdon succes zullen hebben. Do aandacht zal waarschijnlijk vooral ge richt zijn op het voorstel van do La- bourloicling tot inperking van het hof- oeremonieol. Vier stuks reeds op de werf Naar het A.NP. verneemt, wor den de vier onderzeeboten, welke op het ogenblik voor de Konink lijke Marine op stapel staan, ge bouwd volgens een volkomen nieuw principe. In plaats "van de bij alle onderzeeboten ter wereld gebruike lijke enkelvoudige cylindërvorm, waarin alle apparatuur is onderge bracht, is een drie-cylindertype ge komen. Dit type, dat in Nederlandse ma rinekringen revolutionnair wordt genoemd, is een' vinding van de Ne derlandse oud-marine ingenieur Ir M. F. Gunning, thans verbonden aan de Verenigde Nederlandse Schceps- bouwbureaux (Nevesbu). Geen en kele zeemogendheid beschikt nog over dit nieuwe model onderzee boot. x Nederland had reeds voor de oor log een zeer goede naam op het ge bied van onderzeebootbouw. De ■kundigheid en durf van onze mari ne-mensen en scheepsbouwdeskun- Bovenstaande foto werd genomen nabij Larned fn Kansas. De ene „com bine" volgt de andere en brengt het gouden koren van de zonnige velden de voorraadschuren. Het is het bouwland van duizend acres (één acre is 4840 vierkante yards) van Arthur Millar, gelegen twintig mijl van Larned, waar het land 25 tot 40 bushels graan per acre opbrengt. Kansas, dat een record oogst van 280.000.000 bushels graan had in 1947, verwacht dit Jaar een nieuw record van meer dan driehonderd milliocn bushels. <1 bushel 36,35 L.). digen kreeg internationale ver maardheid) door de reizen van de onderzeeboten K XEH en K XVILL In een tijd, dat geen enkele marine er aan dacht, voer de K XIU in 1926 geheel alleen om Kaap de Goede Hoop via Australië naar het toen malige Nederlandsch-Indië. De K XVIII overtrof deze presta tie nog door in 1934 via het Pana ma-kanaal en de Stille Zuidzee naar Indië te varen. Ook het tussen 1933 en 1940 tot ontwikkeling gebrachte snuiver-apparaat, dat tijdens de be zetting door de Duitsers werd buit gemaakt, getuigde van de Neder landse vindingrijkheid. De onderzeeboten worden ge bouwd byi Wilton-Feijoord (twee) en biji de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (twee). Zij meten ieder ongeveer duizend ton. Bijzon derheden over bewapening, snelheid e.d. worden niet vrijgegeven. De wereldvredesraad doet beroep op Amerika De Bussiache auteur ca journalist Ilja Ehronbarg heeft op het congres van do Wereldvredesraad in Oost-B cr- lijn een beroep gedaan op het Amcrl- kaanso volk om zij aan zij met het Brsaischo volk voorwaarts to schrijden „evenals vroeger tegen het fascisme". Hij verzocht hot Amerikaanse volk oen groto delegatie to zenden naar het volgende congres van do Wereldvre desraad, dat in November gehouden wordt in een nader te bepalen plaats. Volgons Ehrenburg zijn velen in do wereld minder bevreesd voor de Sow jet-Unio dan voor do mogelijkhoid, dat do V.S. „een atoomoorlog kannon ont- kotcnon". Ehronbarg zoido, dat do in ternationale sponning niot verergerd maar ook niet verminderd is. Hot Ame rikaanse volk moest zijn leiders bovo- lon „niet moer to blnffon en mot do Sowjet-Unio cn andere groto mogend heden aan do oonforontiotafol plaats te nemen en voortdurend to pogen overeenstemming te boroikon", DoBns- sischo schrijver wokto do Amorikanen op, zich do idealen voor ogen to hon den, welke hnn voorvaders hadden bo- riold. To Olst (O.) Is hot 17-jarlge meisje Dini C. die niet kon zwommen, bij hot baden in do IJssol verdronken. Haar twee zusjes die met haar waren gaan baden konden gcra holp bieden, In de grote Sociëteit te Maastricht is Zaterdagmiddag de algemene le denvergadering gehouden der Alge mene Vereniging Radio Omroep, de A.V.R.O. De voorzitter der A.V.R.O., de heer G. de Clercq, zeide in zijn ope ningsrede ojm., sprekende over de gebeurtenissen in en om de A.V.R.O. in het afgelopen jaar, dat er „or kanen gewoed hebben, gepaard gaande met een flink onweer, waar bij zelfs blikseminslagen niet achter wege z^jn gebleven. Ik mag niet verhelen dat wij dit noodweer, waaraan de A.VJI.O. in het afgelo pen jaar blootgesteld is, hebben zien aankomen. De moeilijkheden welke zich in de A.V.R.O. sinds begin April 1949 heb ben voorgedaan vonden haar oor zaak in het feit dat de organisatie na de oorlog nog niet voldoende te ruggebracht was tot de vaste richt lijnen en afbakeningen welke een goed opgezette organisatie onher roepelijk vereist. Er vonden veel te veel déraillementen plaats, welke voor het overgrote deel aan de aan dacht van het bestuur ontsnapten. Samenwerking en teamgeest ontbrak De onderlinge naijver vierde hoog tij' en het gevolg was dat het per soneel, dat de krachtige handi die het geheel moest leiden miste, niet meer wist waar het aan toe was. Het bekende gezegd: de brutalen hebben de halve wereld, is ook bij- de A.V.R.O., vaak ten nadele van een goede gang van zaken, in prak tijk gebracht. De vier gedelegeerden die door het algemeen bestuur benoemd zijn met de taak om te trachten' in de kortst mogelijke tijd in dit alles ver betering te brengen, hebben dit ge daan in overleg met de directeur, waardoor voorkomen werd dat de g«x£ig van zaken door deze reorga nisatie uit het spoor zou lopen. Maar aan de andere kant hebben zij' niet geaarzeld om indien dit no- Een zomerse Zondag eindigde met zwaar weer in Zuid-Holland en Zeeland Honderdduizenden hebben Zon dag getracht om ergens in ons land een' koel plekje te vinden. Velen hebben daarbij een en dezelfde er varing opgedaan: het was bijna overal' even warm: en drukkend. Aan de stranden hebben grote menigten verkoeling gezocht; in het zeewater was die te vinden, maar het zand was gloeiend. Daarbij kwam nog dat de van land naar zee waaiende wind voortdurend hete lucht aanvoerde. Ook bevond zich een opmerkelijk groot aantal kwallen in zee, die heel wat mensen last hebben bezorgd. Ammoniak was dan ook een in trek zijnde vloeistof om de aangedane huid verlichting te verschaffen. Op het strand te Zandvoort-BIoemen- daal viel ten twintigtal baders, en- gevolge van de „bestraling", flauw en moest zich onder doktershanden stellen. De Rotterdamse redding-brigade die het strand te Hoek van Holland onder haar bewaking heeft, heeft 12 mensen, die afgedreven waren, gered. In Hoek van Holland, waar naar schatting 50- k 60.000 personen genoten van zon, zee en zand, kwa men niet minder dan 150 volwasse nen en kinderen soulaas halen voor „bestraling" door kwallen. Er moes ten extra flessen ammoniak worden gehaald' om allen te kunnen behan delen. Het einde van c£e Zondag kwam boven Zuid-Holland en Zeeland met onweersbuien. De bliksemstralen waren geruime tijd' niet van de lucht en zware donderslagen rolden over de dorpen en steden. Om half 12 was de centrale van de brandweer te Den Haag druk bezig. Op vele plaatsen sloeg de bliksem inr, echter zonder brand te veroorzaken. Omstreeks half 11 hebben tijdens een hevige onweersbui in Kethel (Z.H.) zware windstoten gewoed. Volgens de eerste berichten zijn er geen persoonlijke ongelukken ge beurd; wel schijnt de dakbedekking het hebben moeten ontgelden. Reeds eerder, enige tijd geleden, is aan het dak en aan have en goed van en kele huizenblokken in deze plaats door een windhoos schade aange richt. Ook boven de Zeeuwse eilanden was het des avonds zwaar weer en Viel een grot© hoeveelheid neerslag. dig was krachtige maatregelen te nemen en deze met spoed ten uit voer te brengen, waarbij zij ge steund zijn door het dagelijks en al gemeen bestuur dat met algemene stemmen heeft besloten om de wnd.- administrateur, die in December 1949 als zodanig was benoemd, van deze waarneming te ontheffen, waarna hij zijn ontslag heeft ge vraagd en tevens om de program ma-leider met de persoonlijke titel van onderdirecteur verlof te geven en vergunning te vragen om hem te ontslaan. Dit betekent echter niet dat daar door de top van het bedrijf onder de directeur volkomen afgesneden werd, want het algemeen bestuur heeft tevens de oude programma- leider weer op zijn plaats terugge bracht en een nieuwe administra teur benoemd die op 18 Juni JX in dienst is getreden. Dr W. Drees werd 66 jaar Het belangrijkste feit uit het ka binet van de formateur was Zater dag wel, dat hij- zijn 66ste verjaar dag vierde. De journalisten, die zich bezig houden met de gebeurtenissen rond de kabinetsformatie, nodigden1 Dr Drees uit in hun midden te ver schijnen. Namens hen heeft Dr E. van Raalte de formateur gelukge wenst en gezegd^ dat de journalisten het huidige contact op grote prijs stellen. Ziji zijn ervan overtuigd, dat de formateur zich ten volle geeft aan het landsbelang en de manier, waarop hü' dat doet, veel' offers van hem waagt. Dr van Raalte bood Dr Drees bloemen aan in' kleuren „op zo breed mogelijke basis". Dr Drees zeide deze geste zeer bijzonder op prijs te stellen en noemde de attentie een aardig mo ment, zowel op zijn verjaardag als binnen het raam van zijn pogingen tot formatie. Er is hem wel verwe ten zei hij terughoudend te zijn tegenover de pers. Hij' heeft echter veel zorg, dat in 't algemeen niets bekend wordt omtrent onder handelingen vóór er afsluiting is be reikt. Als men al te veel van zijn standpunt laat blijken, verliest men vaak aan prestige. Mocht hij minister-president blyV- ven zo zeide Dr Drees dan zal' hiji gaarne blijvend contact met de pers opnemen1. Deens tankschip voor Rusland veroorzaakt deining in Amerika Het Deenso kabinet heeft een spoed^ bijeenkomst gehouden in verbond mot hot Amerikaanse protest tegen do le vering van een in Denemarken go- bonwd tankschip aan do Sowjot-Unio. In regeringskringen to Kopenhagan toont men zioh enigszins verbaasd over hot Amerikaanse protest. Men denkt dat or aan de zaak weinig meer te doon zal zijn. Hot betrokken tankschip zon reeds naar Bnsland ondorweg rijn geweest als do Basson niet op hot laatsto moment om klcino wijzigingen haddon verzocht na do proefvaart. Hot schip, gonanmd „Asphoron", dot on geveer dertienduizend - ton meot, is reeds door do Russen overgenomen. Men beschouwt hot als vrijwel onmoge lijk voor do Deense regoring om to eisen, dat men alsnog op do levering terug zal komen. Er is reeds een Bos- sischo bemanning nan boord. Hot bonweontrnot voor. do „Aspho ron" is volgons Deense functionarissen reeds in 1948 getekend, dit Is dcio jaar voordat do Amerikaanse regoring het wetsontwerp betreffende verbod van export vun strategische goederen Inaat Oc(rtel^k« landen indiende. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig tot Maandagavond: Minder warm weer Veranderlijke bewolking met en kele regen- of onweersbuien; zwak ke tot matige wind uit veranderlijke richtingen; minder warm dan Zon dag. 8 Juli. Zon op 4u21, onder 20.57. Maan op 22.09, onder 3.44. Volle Maan,: 8 Juli te 6.07. Als de zon wat staat te dromen, En de warmte is gekomen, Als de zomer ons komt vragen Wijd de vrijheid uit te dragen, Moeten duizenden nog wachten, Met verlangende gedachten, Blijven ze van verre staan Het examen ziet hen aan! Het veeleisende examen, Met formules, cijfers, namen, Met zijn vele vreemde talen, Tafeltjes in vreemde zalen, Waar zo veel vaak is vergeten, Wat men juist had moeten weten, Maar wat dén niet komen wil, En het is zo stilzo stil! Het almachtige diploma Stelt zijn machtig axioma. Vele vragen blijven drenzen Tussen al te nauwe grenzen, Die de aandacht gaan verwarren, En het weten doen verstarren, En die zeggen: Sta gereedl Ik bepaal wel, wat je weet 11 Vele namen in de kranten Juichen luid aan alle kanten. Men kan het diploma tonen, Dat de moeite kwam belonen. Men kan verder fn het leven, Door wat nü wordt meegegeven Maar ook is er soms gemis, Door wat niet gekomen isl Is nu werk'lijk een diploma Wel een zuiver axioma Voor succes in levenszaken, Die een breder toekomst raken? Gij, die slaagde, wil bedenken Wèt 't examen U mocht schenken, Overschat het niet te veel, 't Is maar 'n heel klein onderdeel! Wat Uw wilskracht straks bewijst, Dat geeft d' echte cijferlijst 11 Juli 1952. (Nadruk verboden). KROES Knaapje verdronken Toen Zaterdagmorgen een der werklieden die aan het werk waren in de nabijheid van de Muidertrek- vaart te Naarden het riet langs de oever wegboog, zag hij iets drijven dat hy aanvankelijk voor een pop aanzag. Tot zijn ontsteltenis bleek het echter het lichaam van een knaapje te zijn, het 2Vz jarige kind van de familie Mayer uit Naarden, dat vermoedelijk spelenderwijs te water was geraakt. De ouders wo nen in de nabijheid van de trek vaart en hadden het jongetje nog niet gemist. De premie voor de Werkloosheidswet Het Tweede Kamerlid de hoer Kort (KVP) heeft aan do minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid schrif- tolijk vragen gesteld over de premie voor do Werkloosheidswet, Is hot do minister bckond, dat door de beschikking van het collego van Rijksbomiddelaors do loonbijslag tJj.v. do werknemersbijdrage in de premie voor do werkloosheidswet wordt be schouwd als loon in do zin dor sociale verzekeringswetten Is do minister niot van oordcel, dat mik een berekeningswijze voor do werk nemersbijdragen in do premie van ziek tewet, ziekenfondsenbcslnit en werk loosheidswet met zich brengt, waar door aan do werknemers geen volledige compensatie wordt geboden van do door do invoering dor werkloosheidswet ver oorzaakte nctto-loondcrving? Is do minister niet van oordcol, dat daardoor do totale premielast inge volge de sociale verzekeringswetten voor het bedrijfsleven uitgaat boven be| ftrlkt oood*akeiyk gc«cbt$| 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1