De Verkeerde Vrouw Het vraagstuk van een bodemegalisatiefonds ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZATERDAG 28 JUNI 1952 - No. 17146 De spionnage in Engeland Gearresteerde radiotelegrafist in staat van beschuldiging De radiotelegrafist van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken William Martin Marshall in staat van beschuldiging gesteld. Hij wordt er van beschuldigd bij vier gelegenheden in lichtingen te hebben verstrekt aan een zekere Koeznetsof van de Sowjet-atn- baasade .welke mogelijk rechtstreeks of indirect bruikbaar voor een vijand kunnen zijn". Ken deel der zitting was geheim. De aanklager las een verklaring van Marshall voor, waarin deze zegt veel met Koeznetsof gemeen te hebben ge had. Hij had met hem over zijn moei lijke tijd op de Britse ambassade in Moskou gesproken, waar hij» Marshall, door de anderen scheef aangekeken werd. Ook had hij met hem over de Ko reaanse oorlog en de verdeling van Duitsland gesproken. Beiden hadden steeds dezelfde opvattingen gehad. De moeilijkheden langs de zone-grens Westduitse grenswachten nemen posities in Naar de West-Duitse grenspolitie heeft medegedeeld, is een afdeling van deze politie naar de plaats Offlcben, bij de Oost-Duitse grens, gezonden om „de bevolking een gevoel van veilig heid'- te verschaffen. Dc plaats ligt een tiental km. ten Zuiden van Helm- stedt. Nog twee andere „zenuwpunten" aan de grens tussen Oost- en West-Duijts- land werden Dinsdag door West-Duitse grer.swachten bezet om een herhaling van Oost-Duitse pogingen tot „cor rectie van dc grens te voorkomen. Het zijn Kutzhiitte bij Walkenried in het Harzgebergte en de Oostelijke oever van het meer van Ratzcburg bij Lübeck. Grensbeambten verklaren, dat or geen klaarheid heerst over de loop van de grens in sommige secto ren doordat kort na de oorlog af spraken zijn gemaakt tussen de ge allieerden en de Russen betreffende de ruil van stukken land. De 12 eenheden van de West-Duitse grenswacht zijn zodanig bij de grens opgesteld, dat zij plaatsen waar zich moeilijkheden zuden kunnen voor doen snel kunnen bereiken, zo is van West-Duitse regeringszijde verklaard. Het verongelukte Engelse toestel Negen bemanningsleden vermist De opsporingspogingen naar de be manningsleden van de Britse bommen werper, die Woensdag in de Noord zee stortte, zijn thans opgegeven. Twee overlevenden werden ongedeerd opgepikt. Het lijk van een derde is gevonden doch van de negen overige bemanningsleden is geen spoor te ont dekken. Reuter tekent hierbij aan dat dit ongeluk het enige van ernstige aard is, dat bij de oefening „Castanets" is voorgekomen. Aan deze oefeningen na men 400 vliegtuigen en 250 schepen van negen leden van het Atlantische pact deel. Geallieerde soldaten in Oost-Duitse handen? De Amerikaanse soldaat Ray B. Schultz uit New York, heeft voor een Amerikaans krijgngerecht verklaard, dat hij en andere geallieerde gevangenen gedurende hun gevangenschap in Pots dam waren afgeranseld door Sowjet- wachten. Hij en nog twee Amerikaan se soldaten overschreden in December van bet vorige jaar de sectorgrens en werden daar aangehouden dóór le den van dc volkspolitie. Schultz wordt onder meer beschuldigd van desertie en rcof. Hij zeidc onschuldig te zijn. De Britse soldaat Blakeley heeft acht maanden in Oost-Duitsland doorge bracht. Hij verklaarde door Oost-Duitse politie aan Sowjet-officieren overge leverd te zijn. Na vier maanden in Potsdam gevangen gehouden te zijn werd hij overgebracht naar Bautzen, bij de Tsjccho-Slowaakse grens, waar hij te werk werd gesteld, tezamen met ongeveer 30 andere geallieerde gevan genen, die gedwongen werk moeten verrichten. Tenslotte gelukte het hem te ontsnappen. In de loop van Juli zullen dc volgende emigrantenschepen vertrek ken: 2 Juli „Zuiderkruis" naar Co- nndo: 11 Juli „Nelly" naar Australië (wijziging voorbehouden): 16 Juli „Gro te Beer" naar Canada; 24 Juli „Water man" naar Zuid-Afrika: 30 Juli „Zui derkruis" naar Canada. De Japanse Minister-President Sji- gcroe Jcsjido heeft in het parlement gezegd, dot, indien de strijdkrachten der V.N. stappen gaan nemen, die misschien dc gehele toestand in het Verre Oos ten zouden beïnvloeden, Japan hot recht heeft geraadpleegd te worden. Hij 'voegde er aan toe, dat Japan niet van te voren op dc hoogte is gesteld van dc jongste bombardementen in Noord- Kor ea. EEN VERRE FIETSTOCHT Franse legionnaires hebben op de weg van Saigon naar Cambod ja de 42-jarige Duitse journalist Heinrich Helfgen aangehouden, correspondent van twee Duitse bladen. Hij werd vrijgelaten na dat hij zich geïdentificeerd had. Helfgen vertelde, dat hij uit Duitsland was komen fietsen, door Zuid-Europa, het Midden-Oosten, Afghanistan, India, Pakistan, Bir ma, Thailand en Cambodja. Hij gaat in Indo-China lezingen hou den om zijn reis naar Hongkong en Japan te kunnen voortzetten. Bewoners moeten evacueren naar het binnenland De Duitse schadeloosstelling van het Joodse volk Ingezonden mededeling De besprekingen tussen de West- Duitse delegatie enerzijds en de sub commissie der Israëlische delegatie an derzijds worden voortgezet. Prof. dr. Frans Boehui, de leider der West-Duitse delegatie, is naar Bonn vertrokken, teneinde met de Bondsregering contact op te nemen. Aangenomen wordt, dat deze bespre kingen in hoofdzaak verband houden met de verhoging van het West-Duitse acnbod aan Israël. Aanvankelijk was gedacht een bedrag van 3000 millioen mark in goederen aan Israël te betalen over een periode van 12 jaar. Men hoopte 100 milli oen mark daarvan te kunnen dekken door een buitenlandse lening. Kr is thans sprake het aanbod met 400 millioen mark te verhogen, zodat dan aan Israël in totaal een bedrag van 3400 millioen mark zou worden betaald. Sovjetgebied rond Elbe- monding wordt versterkt geen groter plezier doen dan met een Strand. Daar haalt geen an dere sigaret bij. De wereldvoedsel voorziening opnieuw in gevaar De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Trygve Lie, heeft te Brussel gewaarschuwd, dat dc we reld binnen enkele jaren een ernstige voedselcrisis zal beleven, hetgeen al gemene hongersnood zal betekenen, tenzij snel preventieve maatregelen worden genomen. Hij verklaarde: „Wij moeten geen ogenblik vergeten, dat de wereldbe volking zich snel uitbreidt. Indien geen extra maatregelen worden ge nomen, maatregelen die werkelijk van belang zijn, zal er binnen enkele jaren een ernstige voedselcrisis uit breken. Ik ben van mening, dat het hoog tijd is, dat wij zonder uitstel plannen beginnen te maken voor een kruistocht tegen de eeuwenoude vij anden van de mensheid: armoede, ziekte en menselijke ellende". Lie zeide voorts, dat de gebeurtenissen in de afgelopen zeven jaar hebben aangetoond, dat de Verenigde Naties zich op de goede weg bevinden naar vrede en vooruitgang. Naar Nieuw-Zeeland bruidstoilet Op 5 Juli. ;a.s. 's morgens om negen uur vertrekt van Schiphol een emi grantenvliegtuig met een bijzonder kostbare inhoud naar Nieuw Zeeland. In de eerste plaats gaan er 24 bruid jes mee, wier bruidegoms aan de an dere kant van de aardbol al zitten te wachten. Een van die bruidjes heeft haar bruidstoilet al in haar koffer. Dat moet ze bij aankomst meteen aan trekken, want vader en moeder willen niet dat hun dochter daarginds als ongehuwde jongedame zal verblijven, geen dag en geen nacht. Verder zullen aan boord zijn 21 vrijgezellen, twee gehuwde mannen, een gehuwde vrouw met vier dochters, nog een gehuwde vrouw en een echtpaar met twee baby's. De Paus heeft een audiëntie ver leend aan de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor Vluchtelingen zaken, Van Heuven Goedhart. De Paus zeide bij deze gelegenheid, dat het droe vige lot van de vluchtelingen hem noopte en beroep te doen iep de regeringen en sociale en charitatieve instellingen, om samen te werken tot verlichting van de noden dezer vluch telingen. Dr. F. de Caires van het Pan- Amer n Gezondheidsbureau heeft Su- r name bezocht om poolshoogte te ne men van de musk'etenbestrijding. Het 's hem daarbij vooral te doen om de beatrijd'ng van de koortsmuskiet. Sedert n Paramaribo het vorig jaar een „DDT-fcr'gade" aan het werk is gegfjn, daalde het aantal erven, dat geïnfecteerd bleek te zijn met de gele kocrtsmusk'et, van 42.1 tot 0.3. Op het ogenbl'k bedraagt het percentage echter 5 docr het invallen van de regens. FEUILLETON Oorspronkelijke roman door MAARTJE ZELDENRIJK Hoofdstuk 2. Hoe het eigenlijk gegaan is, wist niemand te vertellen, maar zo plot seling was alles koek en ei tussen de geburen Meijer en Reising. Vrouw Meijer ging elke dag even naar haar buurvrouw, zolang deze nog in bed was en ruimde de boel wat op, hielp moeder en kind en nam dan een paar kleintjes mee naar haar eigen huis, waar ze dan gauw het eten voor de knechts en zichzelf verzorgde, ter wijl ze daartussen door een oogje hield op de kleine bengels, die ver baasd alles moesten bekijken. Dat was de eerste keer tenminste zo. Daarna gingen ze getweeën een deuntje huilen en eindelijk, toen ze daarmee klaar waren, gingen ze tenslotte maar met de grote blokken doos spelen, die vader Meijer al bij voorbaat voor zijn eigen zoon had gekocht. De volgende dag duurde het huilen al korter en de derde dag keken ze alleen nog een beetje verwaten rond, waarna ze uit zichzelf al de blokken doos opzochten en zoet gingen spe len. Kinderen zijn gauw gewend. Vrouw Reising was er mee gebaat dat de twee kleinsten de voormiddag en ook nog een gedeelte van de mid dag uit haar omgeving weg waren. De twee oudere kleuters, die nog niet naar school gingen, nam de knecht mee naar het land en daar vermaak ten ze zich wel. Brechtje ging stil haar gang, zodat haar moeder de rust verkreeg, die ze zo hard nodig had. Toen ze na veertien dagen weer op de been was en de teugels van het huishouden en de tuinderij, welke allebei een beetje ontwricht waren, weer stevig in de rimpelige handen had genomen, liep ze 's middags even uit om haar buurvrouw te bedanken. „Mens", weerde vrouw Meijer af, „praat me er niet van; 't is de moeite niet waard. Een andere keer help jij mij maar hoor." Doch bij de Reisings bleef het bij nummer tien en na Ida Meijer bleef ook daar de ooievaar weg. Het leven ging weer z'n gewone gang, met dit verschil, dat Reising zo af en toe, tot grote verwondering van zijn huisgenoten, zelf ook eens de handen uit de mouwen stak. Overi gens bleven alle buren weg van het erf van Reising, met uitzondering van zijn linkerbuurman, die nu vaak eens een praatje kwam maken, hoewel Reising nog steeds dezelfde knorre pot bleef. De twee kinderen, die in dezelfde maand geboren waren, groeiden voor spoedig. Jan Reising volgde zo ge trouw mogelijk de voetsporen van z'n oudere broers en zusters, trok op zijn beurt de kat aan de staart om hoog en gooide de kippen met ste nen. En hij brulde minstens even hard als de anderen, wanneer hij daarvoor door zijn moeder met een paar klappen werd gestraft. Ida Meijer was echter niet minder ondeugend, wat de goeie vader, die z'n enige kind tot in de grond ver wende, in z'n ernstige momenten wel eens verwonderde. Soms sprak hij er wel eens over met z'n vrouw en zei dat hij niet begreep, waar ze die streken vandaan had. Maar z'n vrouw antwoordde, dat elk kind op die leef tijd zo was. Doch zelf was ze ook wel eens te toegeeflijk. Slaan deed ze nooit, de enige straf was een ver maning. Zodra de kleine Ida een beetje lo pen kon, ontsnapte ze, als ze de ge legenheid had, naar buiten, zodat moeder Meijer, om te voorkomen, dat ze in de tochtsloot zou vallen, haar aan een leiband bond, opdat ze niet te ver kon gaan. Ida echter had al spoedig gezien, hoe haar moeder de lus maakte en weer lostrok. Op een warme Julidag ze was toen drie jaar wachtte ze tot haar moeder naar boven was gegaan om de bed den van de knechts op te maken, waarna ze het touw lospeuterde van de deurklink. Toen liep ze, het touw achter zich aanslepend, de bessen- wal in. Deze wal, die aan de Zuid kant van het huis lag en in de rich ting van de tuin der buren liep tot aan de tochtsloot, die de scheiding tussen beide erven vormde, was voor haar een luilekkerland. Daar had ze al zo vaak naar uitgezien. Ze wist dat daarvandaan al die rode, witte en gele vruchten kwamen, die de plukkers en pluksters in grote man den naar het achterhuis brachten om gewogen te worden, en waarvan ze nu en dan wel eens een handvol kreeg. Daarom wilde ze zelf eens rondlopen en eten. Nu had ze de ge legenheid en liep ze zo hard, als haar kleine beentjes haar konden dragen, naar de begeerde bessenstruiken. Voorzichtig liep ze tussen de hees ters rond, heel behoedzaam de tak ken ontwijkend, want daar zaten van die scherpe stekels aan, die zo ve nijnig prikten. Ze zag nog wel een enkele vrucht hangen, maar die zat dan zo ver weg, dat ze er niet naar durfde grijpen, uit vrees voor de stekels. Dan maar eens verderop kij ken. (Wordt vervolgd). Het grensgebied van de Sowjet- zóne langs de benedenloop van de Elbe is sinds kort weer onder direct Sowjetrussische militair bestuur ge steld. Volgens ooggetuigen zijn in dit gebied, sinds de maatregelen aan de grens met West-Duitsland, uit de Sowjet-Unie nieuwe pantser-, artil lerie- en infanterie-eenheden aange komen. Op de dammen van de Elbe zijn schijnwerperbatterijen in stel ling gebracht, waarmee de rivier des nachts verlicht wordt. Vroeger stond hier grenspolitie uit de Sowjet-zöne opgesteld, die thans door militaire eenheden is afgelost. Russische militairen ruimen in het enige kilometers diepe Niemandsland bomen en dergelijke op om een goed schootsveld te krijgen. Bewoners van dit gebied hebben orders gekregen onmiddellijk naar het achterland te evacueren, waarna Russische troe pen de ontruimde boerderijen en wo ningen bezetten. Pas een nieuwe weg Nu reeds een dodelijk ongeluk Een week nadat Minister Wemmers de nieuwe Rijksweg no. 1 beter bekend als do verbinding tussen Eomnes en Hoe\clakcn, heeft opengesteld, is reeds het eerste dodelijke ongeval op deze weg geschied. Het slachtoffer was de heer K. uit Hoogland, die, terugkerend van het vervullen van zijn stemplicht, bij het passeren van het kruispunt bij do Bunschoterweg dcor een auto werd ge grepen. Zwaar gewond werd hij over gebracht naar een ziekenhuis in Amers foort, waar hij korte tijd later over leed. Óp bovenstaande verzamelfoto wordt een beeld gegeven van enkele pro jecten in Europa, die tot stand kwa men met behulp van Marshall dollars. 1. Een luchtfoto van de inpoldering van de Noordoostpolder. Dit mach tige werk werd mede met Mars hall-gelden uitgevoerd. 2. Schepen zijn hard nodig voor het internationale handelsverkeer. De werven in Triëst draaien weer op volle toeren. 3. Deze Amerikaanse electrische lo comotief is bestemd voor één van de Westeuropese landen. 4. Bij Kaprun in Oostenrijk komt het grootste electrische krachtstation van Europa. Voor de bouw van de Limberg-dam en de aankoop van materialen en machines werd tot een bedrag van 10 millioen dollar beschikbaar gesteld. 5. De Engelse textiel is over de ge hele wereld bekend. Met buiten landse hulp werd deze industrie sterk gestimuleerd. 6. Een goed functionnerende che mische industrie is zeer belangrijk voor de Europese samenleving. Deze meisjes werken in een Fran se fabriek waar streptomycine wordt vervaardigd. De Kabinetsformatie H.M. de Koningin heeft Donderdag middag in het paleis aan het Lange Voorhout achtereenvolgens ontvangen de voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, mr. J. M. Jonkman, de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal mr. L. G. Kor- tenhorst en de vice-president van de Raad van Sta,te, jhr. mr. F. Beel- aerts van Blokland. LAND- EN TUINBOUW Differentiële grondrente II. In de inleiding constateert de com missie, dat als gevolg van de ge- schelste prijspolitiek, op de betere be drijven een differentiële grondrente or.tstaat, die als onderdeel van de pacht in de totale kosten het element is, dat egaliserend werkt. Daardoor zou in de landbouw het beginsel: ge lijk loon voor gelijk werk, zo goed mo gelijk in practijk worden gebracht. Het vraagstuk van het verschil in bcdrijfs- uitkomsten regulerend te werken, dan zullen de verschillen in financiële re sultaten van landbouwbedrijven op goede en slechte gronden bij gelijk be leid door de grondrente worden uitge schakeld. De commissie is zich bewust, dat de pacht evenwel nog een ander aspect vertoont. Zij is nl. niet alleen kosten factor, doch vormt ook een bestand deel van het inkomen van de grond eigenaar-gebruiker en de grondeige naar-verpachter. Zij betrekt ook dat aspect in haar beschouwingen. De drie nieuwe hoofdstukken zijn gewijd aan de gevolgen van een meer juiste pacht prijsbepaling, aan enkele methoden van overdracht van inkomen uit pacht en aan een raming van de opbrengst van een verhoging van dc grondbelasting in verband met dc verhoging van do netto-pachten der betere bedrijven. Een en ander met een samenvatting cn een aantal nieuwe stellingen. Gevolgen van groter spreiding Aannemende dat een grotere sprc.- ding van do pachtprijzen zal volgen op een hetere taxetie, verwacht dc commissie een belangrijke verhoging van pachtprijzen op do bctefe en beste grenden, waar én tegen pachtprijzen van bedrijven op slechtere en dc slecht ste gronden waarschijnlijk in enkele gevallen te hoog zullen blijken te zijn. De vraag of dc pachtvcrhoging vcor zover deze een verhoging van dc netto-pacht t.o.v. de vooroor logse tengevolge heeft aan dc eige naren dient te worden gelaten of ge heel dan wel gedeeltelijk aan de ge meenschap dient to komen, acht do commissie niet voor beantwoording ha rerzijds vatbaar. Deze vraag acht zij bij uitstek van politieke aard. Een verhoging van de pachtprijs komt vol gens het geldende recht ten goede aan do verpachter. Wanneer de overheid meent het nieuw verworven inkomen uit een verhoging van de pacht geheel of ten dele tot zich te moeten trek ken, dan zal een dergelijk optreden gerechtvaardigd dienen te worden, vol gens do commissie, die, zonder een conclusie te trekken, ten aanzien van dezo rechtvaardiging de belangrijkste argumenten pro cn contra vermeldt. Drie methoden Voor de drie theoretische methoden om het gestegen netto-inkomen uit pacht naar de overheid over te dragen, nl. een pochtbelasting, een herziening voor de grondbelasting en een bodem- egalisatiefonds, dat heffingen incas seert voor dc opbrengst van de „betere grenden" cn toeslagen verstrekt ten gunste van de „slechtere gronden", teneinde aldus een egalisatie te bewerk stelligen, bevond de commissie een herz.ening van de grondbelasting tech nisch het meest bruikbaar. Deze Moge lijkheid is indertijd reeds door dc voorzitter der commissie in zijn ant woord op de rede van Minister Mnns- holt bij de installatie van de commissie aangeduid Do commissie heeft zich oan een zeer voorlopige cn globale raming van de opbrengst van een herziene grondbe lasting gewaagd Bij die raming is aangenomen, dat de opbrengst uit pocht naar een tarief van 50 pet. wordt be last, zodra cn voorzover d«c opbrengst uitgaat hoven 125 pet. van dc vooroor logse netto-pocht. De opbrengst van do nieuwe belasting wordt opl 4 18 millioen gulden geschat, ofhnndelijk ■von de toekomstige spreiding der pacht prijzen en dc stijging van de eigenaars- lasten. Als gevolg van een dergelijke herziening van de grondbelasting, zal do inkomsten- cn vermogensbelasting minder opbrengen cn wel naar schat ting 35 it 40 pet. vau dc genoemde bedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 5