DE Z1ER1KZEESCHE COURANT Niéuwe Russische nota aan Zweden EERSTE KAMER Interpellatie-Kramer over de veer- tarieven op de Westerschelde 25000 gesneuvelde Duitse soldaten rusten in de Peel Staatssecretaris van Volksgezondheid bezocht Sanatorium Davos f ZUKZKIE «NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN» Prija par 3 mnd. bij vooruitbetaling 4,94, p. w. 38 ct Lots* nummri 10 ct Vanchljni leder* werfcdeg. Advertentieprijs 1 Set mm Succesje» (mat. 15 mm J minimum I V— p> tluk WAARIN OPGENOMEN DONDERDAG 28 JUNI 1952 t797-1889 No. 17144 108a Jaargang redactie en administratie. tanga NobeUtrsal A 171, Ztarikzaa» Postbus o* t. Telefoon on 32. Glrorakthlngai. t37677 Uitgavai MV. Drukkerij voork takenman Ocktman - Lange Nobalttraal A 171 ZUrlkxe*. In verband met vliegtuig-incidenten boven de Oostzee Naar radio Moekou meedeelt heeft da Ruaaiach* miniater van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, Dinsdag een nieu we nota over de vliogtuigincidentea boven de Oostzee aan de Zweedse am bassadeur te Moskou overhandigd. In de nota wordt gezegd, dat op 13 Juni twee vliegtuigen van onbo» koude nationaliteit hot Busoisoho ge bied nabij Ventspils, gelegen op de kust van Letland tegenover het eiland Gotland, hebben geschonden. Do toe stellen, dio nit het Westen kwamen, werden door Bussisohe vliegtuigen ver dreven, zonder dat zij, tengevolge van mist en sleohto atmosferische omstan digheden, konden worden geïdentifi ceerd, aldus de Bussisoho nota, waarin verder wordt gezegd: „Het (Bussisoho) ministerto van Buitenlandse Zaken acht Botsing tussen Arabieren en Israëliërs Bij een botsing tussen een kleine Israëlischo patrouille en oen grote groep gewapende Arabieren ten Noord- Westen van Jeruzalem zijn vior lera- elisoho militairen om het loven goko- moo, aldus een woordvoerder van het Israëlische leger. Naar hij meodcoldo verrichtten do Israëliërs normaal pa- trouilledienst langs de grens nabij Jo- ruzalcm, toen zij door Arabieren mt een hinderlaag werden beschoten. De toekomstige sterkte van de Duitse strijdkrachten Do oorlogssterkte van hot gezamon- lijko Duitao contingent in do Europose verdedigingsgomoensohap is in het bul letin van do Wcat-Dultso Bondsrege ring dat Dinsdag vorseheen opgegovon als vijfhonderdduizend man. De vro- deasterkto ia 410.000 man, waarvan 310.000 man in het leger. Deze aan tallen zijn bij verdrag vastgelegd on door alle ondertekende staten aan vaard. Hot verschil tussen oorlogs- on vrodessterkte is hierin gelegen, dat in geval do verdediging in working moet treden, bij de actieve eenheden nog vor- corgingstrocpon komen die in vredes tijd niet nodig zijn. Antieke stad in Arabië ontdekt Wendell Philips, die een expeditie geleid hooft naar het weinig onder zochte Znid-Oostclijko deel van het Arabische schiereiland, heeft verklaard, dat de overblijfselen van oen oude stad in hot sultanaat van Musoat en Omam zijn ontdekt. Volgens zijn zeg gen moet het hier eon Himyaritische stad bctTeffen (de Himyariten volgden ongoveer een eenw voor Christus de koningin van Saba op). Beeds Clau dius Ptolemens zou naar deze stad verwezen hebben als een centrum van ds specerijenhandel. De expeditie hooft aen groot aantal antieke munten en albasten en bronzen beelden gevoudou. het noodzakelijk, te wijzen op het karakteristieke feit, dat Bussisoho vliegtuigen nooit de grenzen van an dere landen schenden, terwijl het de laatste tijd verscheidene malen gebeurd is dat buitenlandse toestellen, waar onder Zweedse, de Bussisohe grens ge- schondon hebben". In Beieren opereerde geroutineerde „inbreker" Oma bleek op het inbrekerspad In do afgelopen woken was veel vuldig ingebroken in woningen en boer derijen in do omgoving van Bamberg, eon plaats in de Beierse provincie Okcrrfanken. Uit alles bleek, dat do inbraken waren gepleegd door een meester in het vak en de politie boekte dan ook aanvankelijk geen onkel succes. Doch Dinsdagochtend werd de mecstcr-inbreker" ingerekend. Het bleek con 68-jarigo vrouw en grootmoeder te zijn, die bij haar arrestatie ia hot bezit werd gevonden van een verzameling zcor doeltreffende inbrekcrsworktuigcn on con respectabele verzameling lopers en breekijzers. Do inbreckster droeg altijd zachto slippers, opdat haar voet afdrukken haor niet zouden verraden. Voorts droeg zij op haar noohtelijke omzwervingen immer twee stellen kle ren moe, om hiermede hoar oohtorvol- gors op ccn dwaalspoor te brengen. „Oma" specialiseerde zioh in hot ste len von govogolto en konijnen. Haar identiteit zal eerst bekend worden ge mankt, wanneer zij officieel in sta«t van beschuldiging wordt gestold. Het vraagstuk der Arabische vluchtelingen? Een oplossing in het zicht? Blandford, hoofd van de organisatie der Verenigde Naties voor het helpen der Arabische vluchtelingen uit Pales tina, heeft Dinsdag op een te New York gehouden persconferentie medege deeld dat in de komende weken een plan zal worden bekend gemaakt, dat voorziet in de hervestiging van 830 duizend Arabische vlnohtelingen uit Palestina, die zich thans in landen in het Midden-Oosten bevinden. Het nieu we plan is reeds met de Amerikaanse regering besproken. Er zal in de naaste toekomst ook met de Britse en Franse regeringen over worden gesproken. „Of het plan met succes zal kunnen worden uitgevoerd is evenwel afhan kelijk van krachtige medewerking door do Syrische en andere Arabische rege ringen", verklaarde Blandford. Hertog van Edinburgh heeft geelzucht Do echtgenoot van koningin Eliza beth van Engeland, de hertog van Edinburgh, lijdt aan geelzucht en hcoft alle afspraken afgezegd, zo is officl- ool medegedeeld. Minister zegde overleg toe öm deze zaak uitvoerig bij de begroting te behandelen Het doet er niet toe wie het gezegd heeft, maar wat er ge zegd wordt In de kolenmijn „Friodrlch Hei ne" nabij Essen is Dinsdag op een diepte van 350 motor in een gang het plafond ovor een lengte van zestig motor ingestort. Van do elf mannen, dio in dozo gang workton, wisten er drie zich in veiligheid to brengon. Do ovorigo aoht zijn van do buitcnworold afgesloten. Reddingsploegen hebben nog goon contact mot hen gokrogon. Oorlogskerkhof voor publiek opengesteld Halverwege tussen 't witte kerkje van LJsselsteijn, het frisse dorp van kloeke boerenbedrijven in de uit gestrekte Venrayse hei, en het be scheiden torenspitsje van het kleine kerkje van het oude Peeldorp Griendtsveen, ligt een uitgestrekt glooiend veld van witte betonnen kruisen. Een dodenakker, waarop ruim 25.000 gesneuvelde Duitse mi litairen uit de jongste wereldoorlog begraven liggen. Van Vrijdag af zal dit kerkhof voor het publiek zijn opengesteld. Ettelijke jaren is gewerkt aan de aanleg van het enorme kerkhof. In 1946 werd hiertoe besloten. Tot dan toe waren de in Nederland gesneu velde Duitsers overal in het land verspreid begraven: in het open veld, op geallieerde kerkhoven en op kerkelijke dodenakkers. De ge meente Venray stond aanvankelijk ongeveer 25 ha woeste grond) in de Peel aan het Rijk in bruikleen at Later heeft het Rijk deze grond aan gekocht voor de inrichting van het oorlogskerkhof. Dit heeft een lengte DRIE GENERATIES VAN DE NOORSE KONINKLIJKE FAMILIE. Koning Haakon VH van Noorwegen hoopt op 3 Augustus ajg. zijn 80sto verjaardag te vieren. Koning Haakon VH heette vóór zijn troonsbestijging Prins Karei van Denemarken. In 1896 trad hij in het huwelijk met Prinses Maud Alexandra van Engeland, dochter van Edward VH. Toen Noor wegen zich had afgescheiden van Zweden werd Karei op 18 November 1905 tot koning van Noorwegen gekozen. Hij nam nu de Noorse naam Haakon aan en hield zijn intocht In Oslo reeds op 28 November 1905. Op 22 Juni 1906 werd hij in Trondjhem gekroond. Uit 's konings huwelijk met Koningin Maud is óón zoon geboren, Kroonprins Olaf (1903), die in 1929 getrouwd is met de Zweedse Prinses Martha. In het midden: Koning Haakon, rechts Kroonprins Olaf cn links diens zoon Prins Harald, van 660 meter en een breedte van 347 meter gekregen. Het is omgeven door een hekwerk, aan weerszijden waarvan zich een strook van- 15 m beplanting bevindt. Door deze be planting zal het kerkhof straks als het ware zijn omgeven door een wal van groen, passend in het bos, dat we gemeente Venray voornemens is om het kerkhof aan te leggen. Op het hoogste punt in het midden van het kerkhof is een groot kruis op gericht. Op het ogenblik telt het kerkhof 25.087 graven. Griekenland en Italië erkenden Faroek als koning van de Soedan De Griekse premier Venizelos, heeft verkloard, dot hij zijn Britse ooUega, Eden, op de N.A.V.O.-conferentie te Lissabon heeft medegedeeld, dat Grie kenland koning Faroek zal moeten enkennon als koning van Egypte en Soedan, daor Griekenland grote be langen in Egypte hooft, die de aanwe zigheid van een diplomatieke verte genwoordiger in Caïro vereisen. Eden had Venizelos toen vorzooht te wachten op oen regeling van het Brits-Egyptische geschil. „Vijf maan den zijn sindsdien verstreken en wij zijn von oordeel, dat onze belangen geschaad zouden worden, indien wij nog langer zouden wachten". Uit Colro is voorts gemeld, dat ook de Italiaanse zaakgelastigde de Egyp tische minister heeft verzocht, om hem officieel er van in kennis te stellen, dat Italië de koning als koning van Soe dan erkent. Naar verluidt zullen do Griekse cn Italiaanse ambassadeurs spoedig hun geloofsbrieven aanbieden. Te Poesan schoot man op Syngman Rhee Een ongeveer zestigjarige man hooft Woensdagochtend gepoogd Syngman Bheo, president van Zuid-Koroa, van het loven to beroven, toen dozo tor gelegenheid van het foit dat tweo jaar goledon do oorlog in Korea begon, to Poesan oen monigto van ongeveer zes duizend personen toesprak. Do raan trachtte tweemaal mot een Amorikaanso revolver op de president to schieten, maar het wapen kotsto. De aanvaller word door do pplitio aangehouden tn weggevoerd Syngman Rhoo zetto na con korto pauze zijn redo, dio hij nog pas begonnen was, voort. Dit is do vierde aanslag op de pre sident. De ooreto werd gepleegd in 1946, twee In 1948, Bij de aanvang van de vergadering heeft de heer Kramer (PvdA) Dins dagmorgen zijn aangekondigdo inter pellatie gehouden betreffende het voor^ nemen der regering nog deze zomer voor de veerdiensten over de Wes terschelde weer een volledig tarief In te voeren. Spr. herinnerde er o.m. aan dat re- gcring-Gerbrandy zich reeds bereid had verklaard do overgang over do Wes terschelde vrij to maken en dat do regering Sohcrmerhorn-Drees duidelijk to kennen had gegeven dio toezegging te willen inlossen. In 1949 is do toen malige regering van standpunt veran derd en bij de behandeling van do begroting in 1950 is in de 2e Kamer opnieuw gebleken, dat zij op hot stand punt stond, dat tot herinvoering dor tarieven moest worden overgegaan. Toen is hot eohter gelukt de 2o Ka- mor er toe te brongen genoegen te nomen met gedeeltelijke invoering der tarieven. Do le Kamer ovonwcl hand haafde 'haar opvatting dat niet tot invoering dor tarieven moest worden overgegaan, omdat rij van oordooi wad dat do eerder gedane toezeggingen go- stand moesten worden gedaan. Tor-' zako is oen motie oangonomon en wao- neov nu do Kamer uit do pors moot vernemen dat tooh tot oen gedeelte lijk tarief wordt overgegaan, getuigt dat, volgons spr. niet van een juiste houding jegens de Kamer. Spr. vroeg of hot juist was dat do regering van do provinoie Zooiand ver wacht dot dozo in het tekort een bij- drago van f 300.000 zal verlenen. Voorts of het juist Is dat er bespre kingen gaande zijn over de vraag, dat als de provinoie niet boroid is of in staat is deze bijdrage te verlenen be-J sprekingen zullen worden gevoerd over de vraag of de exploitatie der veren uit handen dor provinoio genomen zal worden en gesteld zal worden in han den van het Bijk. Ook wenste spr. op enige punten nadere inliohtingon. Antwoord van de minister Ministor Wemmera meondo dat mi- nistors hun opvolgers niet kunnou bin den, anders dan op grond van oontrnc- ton. Z.L. zon niet verder gegaan kun nen worden dan de opvatting dat do ambtsvoorganger een bepaald oordeal had. Mot het oog op de toestand van 's lands financiën moet paal en perk worden gestold aan de tekorten dor veren on God. Staten rijn or op go- wezen dat de tekorten moesten wor den beperkt en dat aan tariefsverho ging niet viel te ontkomen. Op do voorstellen aan Gcd. Staten In Mei gedaan is nog geen antwoord ontvan gen. Hot exploitatietekort zal door wijziging der tarieven f 1.360.000 be«l dragen. Daarvan zon f 272.000 door do provinoio moeten worden gedragen. Do toestand van hedon ia niet meer te vergelijken met dio in 1945. Spr. zeido volkomen begrip te hebben voor de gevolgen der tariefswijziging voor de bevolking, dooh de hoogte van hot tarief en de kosten van een billijk abonnement doen volledig recht aan de morele kant van do toezoggingon. Motie ingediend Do heer Kramer zeido niot bevre digd te zijn door 's ministers medede lingen en merkte op dat toen do toe zeggingen werden gedaan de financiële mooilijkhedon van het land nog groter waren dan toon dozo regering optrad. Als Zeeland f 272.000 moot bijdragen betekent dat dat do provincie niets meer kan doen voor het culturele en sociale leven. Dat do toestand in Zee land onmiddellijk na de bevrijding veel erger was dan thans is geen argumeat om do toezeggingen niot gestand te doen. Spr. diende ©en motie in, waar in do Kamer do stellige verwachting uitspreekt dat do regering niot tot wijziging van do bestaande toestand zal ovorgonn alvorens do Staten Gono- raal de gelegenheid hebben gehad bij do behandeling van de bogroting mot do regering van godachton te wisselen over deze zaalc. Andere sprekers De hoor Tjalma (AH) meende dat als do regering consequent is, zij straks ook rechten moot doen hoffon voor hot gobrnik maken van do ko- mendo tunnel to Velson. Spr. had een andere hooding verwacht, ook al mot het oog op do tol welke Zeeland heeft mooton betalen voor onxo verbeid» Do mening van do minister over het in lossen van beloften kon ook hij niet delen'. De heer Brandenburg (CPN) sloot zioh bij dit laatste aan en mcrlcte op dat de veren vrij moeten zijn. De In houd van de motie bevredigde hem niet geheel, dooh hij zou er vooe stemmen. De heer Wcndelaar (WD) meende dat de tarievenkwestio bezien zou moe ten worden mot betrekking tot de andere veren. Do kwestie bod z.i. eer der in do Kamer moeten komen. De uitdrukking „inboorlingen van Zeeuws Vlaanderen", die do minister had ge bruikt, achtte hij meer dan oen ver sproking. Do heer Kraayvanger (KVP) aohtte hot ook onjuist dat deze zaak door persberichten ter kennis van de Sta-J ton Generaal is gekomen en meende dat do regering in do bogroting kon- baar moet maken wat zo wil. Hij vroeg de ministor de toezegging te doen, welke de motie vraagt. Do heer Kolff (CH) verklaarde dat rijn fractie voor de motie zou stom men. Hij aohtto hot onbillijk dat do bowonora van Zeeuws Vlaanderen extra mooton betalen om gobrnik to ma- kon van do wogen waarvoor rij ook bolastlng betalen. Motie ingetrokken Do minister verklaarde do moge-' lijkheid van het Invoeren van week kaarten naast de maandabonnemen ten onder ogen te zullen zien. Het zou onjuist rijn midden In hot sei zoen tot tarlofwijzigtng over te gaaxu Hi] is bereid met rijn opvolger to overleggen om deze zaak uitvoerig in de begroting to behandelen en om het overleg voort te zetten, doch niot om tot tariofwijziging over to gaan, gezien ook de nog korto ambts periode welke hij voor zioh heeft. Do hoor Kramer trok hierop zijn motie in, omdat do minister toezegde wat in de motio werd govraagd. Do voorzitter dankte de ministor voor do verstrekte inlichtingen. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond: Veel bewolking Over het algemeen veel bewol king met aanvankelijk hier en daar motregen maar overdag overwegend droog weer; zwakke tot matige wind tussen West en Noord; weinig verandering in temperatuur. 27 Juni. Zon op 4.22, onder 21.04. Maan op 9.32, onder, 23.29. Eerste Kwartier: 30 Juni te I4J.L Nog geen vast zomerweer Het K.N.MJ. deelt mede: Hoewel na het wel zeer sombere begin1 van de zomer op Zaterdag en Zondag, een weersverbetering is in getreden, wil het met de zomer nog niet erg vlotten. De oorzaak hier van is gelegen in het feit, dat het hogedrukgebied bij de Azoren zich niet ver genoeg over West-Europa uitbreidt om de oceaandepressies te gen ,te houden, zodat de ene storing na de andere naar onze omgeving doordringt. Toch zijn er aanwijzin gen, dat hier nu verandering in gaat komen en bestaat er een kans op enkele dagen droog weer met ge leidelijk oplopende temperaturen. Een echte periode met warm zomer weer is echter nog niet in zicht. HET CIRCUS OP DE TELEVISIE Na de geslaagde reportage van de ijsrevue vanuit Theater Carré in Amsterdam, heeft de televisie staf van de A.V.R.O. naar soort gelijke mogelijkheden gezocht. Men zal thans in de eerstvol gende televisie-uitzending van deze omroepvereniging (op Dins dagavond 1 Juli) een circusvoor stelling op het scherm brengen. In de eerste dagen van Juli is het circus Mikkende in Hilver sum1. Gedurende de gehele zendr- tijd, van 20.15-21.45, zal1 vanuit het circus een directe reportage van diverse programmanummers zoals Maika's wonderberen, paar- dennummers, de Cervantes met hun spring- en vangnummer en Miss Belita met haar leeuwen, worden uitgezonden. In' het cir cus zullen drie camera's het pro gramma volgen. Kabinet dient ontslag in De Regeringsvoorlichtingsdlenot deelt mede, dat het kabinet Woens dag bij h,im. de Koningin zijn ont slag heeft ingediend. Dit omvat te vens de ontslagaanvragen van de staatssecretarissen. Een knaap van een vis Steur van twee en een halve meter ln het net Voor hot eerst na dertien jpor ie «n de Nieuwe Merwode een etour gevan gen. Do vie werd verschalkt in een zolinnct door twee broers, afkomstig uit Hardinxvold, dio tegenwoordig in Rotterdam een rustig loven leiden. Zij bovonden zich in oon kleine houten roeiboot en wisten de onormc vis. die 2.60 meter lang was en 205 pond woog, binnenboord te krijgen. Toen later drie andoro vissers waren aangeklampt, workto men de vangst direct buiten boord cn nem hem op sleeptouw. Een steur van 'dergelijke afmetingen kan namelijk gemakkelijk een roeibootje uit elkaar slaan. Aan do afslag te Hardinxvold word de buit gokooht door do hoor R. van de Bont, die de vis doorvorkooht aan do firma Wijnbolt in Woudrichom. De steur bevatte oon grote hoovoelhoid kuit, welke juist de ^vaarde van dozo vis uitmaakt, omdat daarvan kaviaar ge maakt wordt. Do vis hoeft in Hardinx vold veel bekijks gotrokkoo. Wanneet 2 Juli aj». de kroonprin ses do Nederlandse miniatuurstad in Don Haag, Madurodam, zal openen, zal zij vergezeld rijn van prinses Irene. In tegenstelling tot prinses Beatrix, dis, xzools bekend, als burgoméesteres zal worden golnstallocrd, zal prinses Irene geen offioiëlo taak hobbon. Gemoderniseerde medische afdeling in gebruik gesteld Dr. F. Muntendam, do Staatssecreta ris van Volksgezondheid heeft een bo- zook aan hot Nedorlauds sanatorium to Davos gebracht, tor gelegenheid van do officiële ingebruikstelling van do go- modornisccrdo modischo afdeling, waar thans ook alles is ingesteld op do groto longchirurgio. Dr. Muntendam bczichtigdo hot in 1943 verbouwde huis en besteoddo vooral aandacht aan do uitbreiding van de medische onderzoekruimten, nood zakelijk geworden voor do toepassing der olcowete vindingen op dit gebiedt Naast oxtrn ruimte voor het laborato rium, ondorzookkamors en röntgenbo- schrijvingskamor gold dit vooral de gelogouhcid voor hot moderne long functie-onderzoek, dat hier oon vae- to plaats hooft veroverd. Do Staatssooretaris woondo ook ccn oporatic bjj, waar ditmaal een land genoot, prof. Brom nit Leidon, als oporatcur optrad. Zwitserse chirurgen en andere specialisten waren daarbij als genodigden tegenwoordig. Do Staatssooretaris verrichtte de in gebruikstelling van do gemoderniseer de medische afdeling en hield daarbij oon rede, waarin hij hot probleem dor volksgezondheid non de ordt fttlde»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1