DE Z1ER1KZEESCHE COURANT De besprekingen te Panmoendjon Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer bevat nadere gegevens V olkshuisvesting en Huurbeleid" ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIE^ Prlji per 3 mnd. bijfcvoorultbetallng f 4,94, p. w. 38 ct lou* nummari 10 cl Ver»chljnl Iedere werkdag. Ad»erteflUeprii> 1 5cl per m ,m Succesje» (mst 13 mm.) minimum f V.— C- stuk WAARIN OPGENOMEN ZATERDAG 21 JUNI 1952 1797-1889 No. 17140 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE» Lange Nobelstraat A 171. Zierilczee. Postbus nr. t. Telefoon or* 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Druklorij voorh. L&kenmao OchtmaA - Lange Nobelstraat A 171 Zierikjtee. DE NOOD DER VLUCHTELINGEN Nationale Commissie in aanwezigheid van H.M. de Koningin geïnstalleerd Actie concentreert zich rond U.N.O.-dag - 24 October In de Statenzaal van de Provin ciale Griffie te Utrecht zijn Donder dagmiddag, in aanwezigheid van HJVL de Koningin, de Raad van ad vies en aanbeveling en het werk comité van de nationale commisle voor Vluchtelingenhulp geïnstal leerd. De installatietoespraak werd gehouden door de voorzitter van het werkcomité, de heer L. Ncher. pe idee tot oprichting van deze nationale commissie is ontsproten, tijdens een gesprek dat een aantal Nederlanders, representatief voor verschillende groeperingen, in Febr. mocht hebben met de Hoge Com missaris voor Vluchtelingen van de V.N., d!e heer van Heuven Goed hart. Dat H.M. de Koningin erin heeft willen toestemmen het Be- schermvrouweschap van deze com missie te aanvaarden, is de sluit steen' en schoonste bekroning van de vorming dezer waarlijk nationale commissie. In zijn rede verzocht de heer Neher de Commissarissen' van de Koningin en burgemeesters van de hoofdsteden, die zitting hebben wil len nemen in de commissie, de op richting van provinciale en plaat selijke comité's van de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp, met kracht te willen bevorderen. Spr. deelde mede, dat de commis sie heeft besloten de komende actie te moeten concentreren rond de da- datum van 24 October, „United Na tions Day". Speldjesverkoop Met de voorbereidende arbeid, om te komen tot een landelijke organi satie, wordt van heden af begonnen'. Getracht zal worden by de actie een plaats in te ruimen aan de verkoop Toch doorpraten, zegt admiraal Joy Admiraal Joy, het voormalige hoofd van de delegatie der V.N. bij de be standsbesprekingen op Korea, heeft te San Francisco verklaard dat do be sprekingen moeten worden voortgozet zolang er ook maar de geringste kans opeen wapenstilstand bestaat. De com munisten hadden slechts eerbied voor geduld, vastberadenheid en militaire macht. Zij gebruikten de besprekingen om hun kracht te velde te kunnea opbouwen. Het rumoer rond Koning Falal Volgens uit Amman te Damascus ontvangen berichten vertrekt de Jor daanse minister-president Aboe el Hoe- da Tawfiq de volgende week naar Zwitserland teneinde te trachten koning Talal te overreden in Zwitserland of te Amman in een ziekenhuis te gaan. Op weg naar Zwitserland zal de mi nister-president te Damacsus bespre kingen voeren met Syrische regerings personen. Duitse krijgsgevangenen teruggekeerd Ook vrouwen onder de thuisvaarders Donderdag is de tweede in deze week een aanzienlijke groep krijgs gevangenen uit de Sowjet-Unie naar West-Duitsland teruggekeerd. Een groep, bestaande uit 44 vrou wen, zes kinderen en 37 mannen, heeft bij Helmstedt de 'zdnegrens overschre den. Voorts zijn twee groepen één van 57 en één van 3U personen bij Hof (Beieren) over do zónegrens gezonden. De vrouwen zijn door de Sowjet-legers bij hun opmars in 1945 In Duitsland govangen gcnotno.i. Zij hebben in Siberia in mijnen on bij bouwondernemingen gewerkt. Do man nen hebben in de nabijheid van Kijf gewerkt. Allen zagen ec gezond uit en wa ren vrij goed gekleed. De groep van 87 heeft tot oen trans port van 600 personen behoord, van wie een groep in Oost-Duitsland en een andere groep in Oost-Berlijn zijn gebleven. van door vluchtelingen in handen arbeid' vervaardigde speldjes en an dere artikelen. Spr. sprak tenslotte de hoop uit dat op de arbeid van de leden van de Raad van advies en aanbeveling en van de commissie zegen moge rusten. Op verzoek van de praeses gaf H.M. de Koningin de commissie, waarvan Zij Beschermvrouwe is, een woord! ten geleide mee. H.M. zei o.m. dat, hoewel onze hulp altijd maar „mondjesmaat kan zijn", zij1 toch wel degelijk gegeven moet worden, als men zich tevens maar bewust blijft van de grootte van het kwaad dat vluchtelingenprobleem heet en dat in de wortel dient te worden uitgeroeid. Prof. Dr Sj. Groenman, directeur van' het Instituut voor sociaal onder zoek van het Nederlandse volk, sprak hierna over het onderwerp: „Vluchtelingenvraagstuk en vluch- telingennood". Nieuwe Russische nota aan Zweden Volgens Moskou zijn Zweedse nota's in strijd met de feiten Do Sowjet-Ruaaische Minister van Buitenlandae Zaken Wyajinaky heeft aan de Zwecdae ambassadeur to Mos kou oen nota overhandigd, zo meldt Tass. Daarin wordt gezegd, dat de Zweedse nota's van 16 en 18 Juni be treffende „het schenden van Sowjst- gebied door Zweedse militaire vlieg tuigen" in strijd zijn mot de feiten. De Zweedse verklaring dat een Cata- lina-vhegtuig alleen boven de inter nationale wateren had gevlogen en niet dichter bij Russisch groudgebied was geweest dan 15 mijl, stemde niet met de waarheid overeen. De Catalino was binnen de vior mijl van Russisch grondgebied toen hij werd ontdekt door Russische vliegtuigen. Het Russische Ministerie van Bui- reitlandsc Zaken verwerpt het Zweedse pretest niet beslistheid en eist dat de Zwecdso regering maatregelen neemt om nieuwe gebicdsscheudingen te voor komen. Voorts noemt de nota de verklaring dat het Zweedse vliegtuig onbewapend DE BESCHERMING BURGERBEVOLKING Aan goede voorlichting wordt grote aandacht besteed NEEM EN LEES I Bijbelgedeelten voor elke dag Week van 22 t/m 28 Juni Ridgway terug in Parijs Onder indruk van Italiaanse weermacht Gen. Ridgway heeft na zijn bezoek aan Italië verklaard „in aanzienlijke mate onder de indruk" te zijn geraakt van de Italiaanse strijdkrachten, die hij geïnspecteerd had. Bij de inspectie van 10.000 Italiaanse soldaten in Udine, Donderdagochtend, had hij een van de indrukwekkendste parades gezien, die hij ooit had gade geslagen. Truman peinst nog over toepassing Taft-Hartleywet President Truman heeft op zijn we kelijkse persconferentie verklaard, dat hij nog overweegt, of hij tegen de sta king van de zeshonderdduizend ataal- arbeiders de Taft-Hartleywet in wer king zal stellen. Truman achtte het mogelijk, dat de staalarbeiders eenvou dig zouden weigeren te gehoorzamen, wanneer het gerechtshof hun bevel gaf op grond van dezo wet jachtig dagen niet te staken. Volgens Truman had de „bekoelingsperiode". van 99 dagen, voordat do arbeiders in staking gin gen, dezelfdo 6trckking als door do Taft-Hartleywet bedoeld was. Truman wilde niet zeggon, of hij al of niet van deze wet gebruik zou maken. Aan hem als president was het overgelaten hier al of niet toe over te gaan en hij kon er niet toe wor den gedwongen, aldus Truman. OOIEVAARSIDYLLE Vorige week werd de vader- ooievaar van het nest by de wo ning van de Wed. van Dijk te Kolderveen gedood, toen het dier onder een autobus kwam. Moe der-ui ver en de vier jongen ble ven tevergeefs wachten op de te rugkeer van de vader. Tenslotte verliet de moeder het nest om voedsel voor haar kroost te gaan zoeken. Thans is als hulp in de ooie vaarshuishouding een vrijgezel- ooievaar, die in de gemeente Nyeveen zijn verblyf had, op het nest verschenen* die de ooie vaarsweduwe steunt waar hyi kan in haar zorg om haar vier kleuters groot te krijgen. Iiy gaat er op uit om voedsel te zoe ken, terwyl moeder-ooievaar de wacht op het nest houdt en om gekeerd houdt hij de wacht, als het weeuwtje er eens op uit wil. Margarat Truman's bezoek aan Europa, deze zomer, draagt er toe bij, dat een record aantal Amerikanen Europa komt bezoeken. De reisbu reaus, die verwachten dat deze zomer 750.000 Amerikaanse toeristen de At lantische Oceaan oversteken, zeggen dat de reis van Truman's dochter bij de toeristen de vrees wegneemt, dat zij als gevolg van een oorlog in Europa zullen 6tranden. De zee is toch „droger" dan men dacht Dr. Bombard en J.aok Palmer, die in een rubberboot op weg van Nice nonr Gibraltar zijn, vanwaar zij do Oceaan naar Zuid-Amerika willen over steken, hebben do hulp moeten inroepen van vissersschepen. Zij konden niet meer voort. De" schepen hebben beiden weer naar Minorca teruggebracht, van waar zij enige tijd geleden waren ver trekken.. Bij het aan boord nemen van de „expeditie", die wil aantonen, dat de zee voldoende voedsel cn vocht biedt om te leven, sloeg het rubber bootje om en verloren de reizigers hun radio en enkele kledingstukken. Thans hebben zij het plan zich naar Gibraltar te begeven, hun uit rusting aan te vullen en een poging op de oceaan te wagen. Reeds eerder hebben zij van een passerend 6chip voedsel en wsater aan genomen. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de be scherming van de burgerbevolking is het volgende ontleend: De ministers zyn er volkomen van doordrongen dat ernstige aandacht moet worden besteed aan de voor lichting, waartoe dan ook de Stich ting B.B.B- in het leven is geroepen, die reeds met haar werkzaamheden- is begonnen. Voor de propaganda terzake van de zelfbescherming en- de wervingsactie zal echter accent worden' gelegd by de plaatselijke comité's, welke door en onder aus piciën van de burgemeesters worden opgericht. Vordering motorvoertuigen Wat de vordering van motorvoer tuigen betreft wordt het noodzake lijk geoordeeld centralisatie te be vorderen, waarbij' d'e Rij ksverkeers- inspectie dë provinciën' als vorde- rirgsdistricten bescherming bevol king worden vastgesteld; In deze ge bieden zal het voor de verschillende gemeenten of kringen benodigde aantal voertuigen, zodra nodig, ge vorderd worden. De gemeente, ten behoeve waarvan gevorderd moet worden, zal namelijk niet in alle gevallen dezelfde zyn als die waar de vordering zal geschieden, daar het zal kunnen voorkomen dat b.v. in mobilisatiecentra een onevenre dig -groot aantal voertuigen van mi litaire zijde zal worden gevorderd. Voor wat betreft d'e vordering in gebruik van motorvoertuigen ten behoeve van reserve-eenheden en z.g. by oproep te formeren) rijkseen- heden zullen door de bevrachtings- agenten van de Ryksverkeersin1- spectie maatregelen worden getrof fen; opdat vanaf het tyd&tipi, dat de regering zulks nodig zal' achten steeds op bepaalde plaatsen' het aantal maximaal benodigde motor voertuigen van het vereiste type in de kortst mogelijke tijd beschikbaar zal' zyn. Vergoedingen aan de gemeenten De onderdelen van de bescher ming bevolking waarvoor vergoe dingen aan de gemeenten zyn toe gedacht, zyn de volgende: a. commandovoering (f 560.000 per jaar); b. opslag en onderhoud van mate rieel (f 112.000 per jaar); c. ty delyke versterking van de ge meentepolitie gedurende een deel van 1951, 1952 en een' deel van 1953 (in totaal f 4.500.000); d. de bouw van openbare schuil plaatsen (in totaal f 5.000.000); e. opl. van personeel f 5.093.651. Bovendien wordt het materieel, dat de gemeenten uit hoofde van de bescherming bevolking extra nodig hebben, zoals brandspuiten en brandslangen, medische- en red dingsuitrustingen enz. en de per soonlijke uitrustingen van het per soneel zoals kleding, helmen, gas maskers enz. van Rijkswege aan de gemeenten, c.q. kringen in bruik leen verstrekt. Deze aanschaffingen zullen over de jaren 1951 t/m 1953 circa f 50.000.000 van het Rijk ver gen; AmerikaanS"Russische nota wisseling in Wenen Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Handelingen' 931-43 Handelingen 101-29 Handelingen! 1030-48 Handelingen 111-18 Handelingen li19-30 Handelingen) 121-19 Handelingen 1220-25 Treur niet om het verleden, verbeter slechts het heden. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: Veel bewolking Zwaar- tot halfbewolkt met en kele verspreide buien, voornamelijk in de Noordelijke helft van het land; overwegend matige Westelijke wind; dezelfde temperaturen' als gisteren- of iets hogere. 22 Juni. Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 3.43, onder 21.49. 23 Juni. Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 4.45, onder 22.22. Nieuwe Maan: 22 Juni te 9.45. Eerste Kwartier: 30 Juni. HOOGWATER TE ZIERIKZEE Week van 22 t/m 28 Juni 22. 3.20 v.m. 1'5.48 mm. 23. 4.05 v.m. 16.28 n.m. 24. 4.45 v.m. 17.04 nun. 25. 5.21 v.m. 17.36 n.m. 26. 5.56 v.m. 18.09 nun. 27. 6.31 v.m. 18.40 nun. 28. 7.04 v.m. 19.12 mm. De Amerikaanse autoriteiten in We nen hebben Donderdag een Russisch antwoord van verleden weck Donder dag op hun protest togen „do hin derlijke nabijheid" van Russische straaljagers als „teleurstellend" van do hond gewezen. Volgens de Amerika nen was ait het geval toen oen Amc- rikoans vliegtuig de Hogo Commissaris; Walter Donnelly, op 4 Juni van Wenen Qy^rdf'.|lkinQ Daag Water: pïm. 5% uur later. Springtij: 24 Juni. non naar do basis Tulln in dc Ameri kaanse zönc bracht. Ta het iRussisoho antwoord wordt toegegeven, dat het mogelijk is geweest, dat Russische ja gers zich in do luchtcorridor tussen Wenen en de Amerikaanse zone heb ben bevonden, doch ontkend, dat Don nelly de kentekens of zelfs de bestuur ders van de Russisohe vliegtuigen heeft waargenomen. De mijnramp in België Reeds elf slachtoffers geborgen In do vorige nacht is het lijk van een elfde slachtoffer uit de mijn te Couillet en Chatelineau (Henegouwen) naar boven gebracht. Koning Boudewijn heeft Donderdag-I morgen een bezoek gebracht aan do mijn, waar hij enige tijd verwijlde bij do tien lijkkisten, die in een rouw kapel bij do schacht stoan opgesteld. Hierna betuigde hij zyn deelneming aan de nabestaanden der slachtoffers. Vervolgens begaf de jonge vorst zich naar het ziekenhuis, waar hij zich onderhield met de overlevenden van de ramp. Te Chatelineau had de koning een onderhoud met de leden van de reddingsploegen,'.' De heer S. J Mook, voorzitter van de Ned. Bond van Huis- en Grond eigenaren, heeft tijdens een demonstra tieve congresvergadering van dezo or ganisatie in dc Haagse dierentuin een beschouwing gewijd aan het vraagstuk „Volkshuisvesting en Huurbeleid". Naar mening van de heer Mook is de bestrijding van de woningnood zo-! wel naar dc zijde van de nieuwbouw als naar de zijde van de instandhoud ding van een huurvraagstuk'. Het tegenwoordige huurpell bevor dert een proces van slijtage en verval van do woningvoorraad. Indien, bij een normale levensduur van 60 jaar, door dit proces deze lovensduur met slechts eon jaar zou worden verkort, dan zou zulks ten gcvolgo hebben, tint do wo ningvoorraad jaarlijks mot 35.000 stuks zou worden verminderd. Krot- vorming wordt bevorderd. Met de pro- ductio van 35.000 woningen zou plra'. 400 millioen gemoeid zijn, van welk bedrag slechts een derde deel renda bel zou zijn. Hieruit leidt de heer Mook af, dat het in stand houden van de bestaande woningvoorraad belang rijk voor do volkshuisvesting is. EvenJ zeer is dezo belangrijk voor bezitters van onroerende goederen, die per slot van rekening de financiële gevolgen van verwaarlozing te dragen krijgen. De verwaarlozing is volgens de hoer Mook een kwaad, dat eer aan onmacht dan aan onwil van do eigenaren is te wijten. Huuraanpassing kan hier slechts uitkomst brengen. Het is hem dan ook onbegrijpelijk waarom de regering ten aanzien van het huurvraagstuk zo wei- ug doelmatige maatregelen heeft ge-i rroffen cn gemeend heeft dit vroag- ■tuk te kunnen ontgaan door subsidie verlening bij de nieuwbouw en hand having van do huuretop. Een beroep op „vorder strekkende belangen" kan thans nlot meer worden annvanrd. Do loon- en prijspolitiok is gericht op ge leidelijke aanpassing nan do marktver houdingen. Waarom do huren daarvan worden uitgesloten is een raadsel, ni dus spr. Aan de hand van discutabele becijferingen in de memorie van too- liohting op do Huurwet wordt kramp achtig gepoogd hot netto-rondom ent of inkomen uit onroerend goed blij vond te bevriezen op een lager peil, dan dat van 1940. Alles, wat daar boven uit zou kunnen gaan, blijkens opvatting van de minister van Wederopbouw, moeten worden afgeroomd. De huur- politiek heeft tot gevolg, dat zij, die hogero huren kunnen betalen voor nieuwe woningen cn kleiner kunnen wonen, in de goedkopere, grote wo ningen blijven zitten, hoewel zij vaak te veel ruimte hebben. Daardoor ont stond een scheve toestand. De hnur-: en subsidiepolitiek heeft geleid tot een verlamming van het particulier initia tief op hot gebied van do volkshuis vesting en meer speciaal waar het woningbouw voor do verhuur betreft. Hierdoor worden, aldus do heer Móok, woningproducenten uitgeschakeld, die blijk hebbon gegovon specialisten to zijnj Hiordoor ook worden kanalen ver stopt, waardoor in hot verleden hon derden on hondordoti millioonou naar do sector van do volkshuisvesting vlooiden in do vonu van hypothecaire loningon en risico dragend particulier kapitaal. Eon gevolg daarvan is weer, dat do woningwotbouw in grotere om vang moot worden bevorderd en be langrijk grotere investeringen mot do daaraan verbonden risico's van do over heid wordou gevergd, dan in ^erbond mot doel cn strekking van do Woning-! wet in overeenstemming te achten is. Emigratie en Amor Maria Heemskerk toch naar Canada Mot een regenjas over haar hoofd geslagen, uit angst voor do fotografen, zo ging Donderdag do 18-jarige Maria Assunta Heemskerk uit Aalsmeer de vertrekhal op Schiphol binnen. Woens dagnamiddag verliet zij de 'ouderlijke woning, omdat zij niet mee naar Ca- nada wilde, waarheen het gezin emi greert. De Rijkspolitie spoorde haar 's nachts bij kennissen op. De jonkman om wie zij het vaderland niet wilde verloten, was ook naar de .luchthaven gekomen. Zijn aangebedene keerde nog even naar do hal waar de wegbrengers moeten achterblijven om hem een af scheidskus te geven en toen Zeldzame vis beet in het aas De visser J. van K. te Grubben- vorst, die zijn hengel had uitgewor pen in de beek bij de watermolen al daar, meende een vette aal aan de haak geslagen te hebben, maar bij na dere inspectie bleek hij zich vergist te hebben. De kronkelende buit was een prik, ook wel lainprci of negenoog ge noemd, die 75 cm. lang was en bijna twee pond woog. Do prik is een pari- sitaire vis, die tot do orde der rond- bokken behoort. Later ving hij nog een tweede exemplaar. Het is een grote zeldzaamheid, die dezo overigens wei nig smakelijke vissen aan de heugel gevangen worden* Het vervoer van ouden van dagen Voorzichtigheid gebodon Ongotwijfold zal iedereen onze ouden van dogen van ganser harte cou prot- tigo autotocht gunnen en buldo bren gen aan hen, die dorgelijko tochten organiseren of er op ondcro wijzo hna medewerking aan verlenen. Nu hot seizoen weer is aangebro ken, meent het Verbond voor Veilig Vorkcer cr goed aan to doen door cr op to wijzen, dat het vervoor mfct bussen en auto's van bestuurders cn geleiders grote voorzichtigheid vraagt. DE MIDDERNACHTROEP Bekeert U, want het Ko ninkrijk der hemelen is na bij gekomen. Matth. 3 2. Niets is meer ontstellend en ver- by sterend dan' een alarmroep die de mensen plotseling komt: opschrik ken en waarschuwen voor naderend onheil. En wel niemand zal onder zulke omstandigheden in dwaze roe keloosheid dat alarmsignaal in de wind slaan. Maar een ander alarm signaal klinkt over de wereld en' in onze dagen klinkt het met bijzon dere nadruk, nu Gods oordelen op de aarde zyn. Helaas, duizenden eni tiendluizenden trekken zich van Godi's alarmsignaal niets aan. Zy spelen hun spel en dansen him dans en lachen hun lach en drinken him drank en leven hun leven van zonde maar voort, zonder zich maar enigs zins er over te bekommeren. Velen lezen! hun Bijbel en zingen) hun lie deren en bidden hun gebeden en geven hun' gaven. Zy horen de pre diking, maar blijven die zy zyn. In hun leven verandert niets. Zy ho ren wel de alarmroep, maar gehoor zamen niet. Zy hollen maar voort in deze wereld zonder op of om te zien. Zy'i zoeken 'n antwoord op al lerlei problemen en vragen, maar de allerbelangrijkste vraag komt niet op in hun gedachten: „Wat moet ik doem opdat ik zalig worde"? (Hand. 16 30). Dat is de kreet geweest van het menselijk hart van het ogenblik af dat zy a.h.w. ontwrongen werd aan het hart van Adam en Eva, toen zy in zielsangst, schaamte en vrees zich verborgen voor de tegenwoordig heid des Heeren. De vraag dringt zich nog op aan het geweten en dwingt tot nadenken en onderzoek. Wat wij moeten doen? Wat God van ons eist! Wy' moeten dat vrijwillig en be slist doen, niet uitstellen^ maar het dadelijk d'oen. Wij mogen pleiten op het offer van Jezus Christus. Halleluja Wie wil nog langer voortstrom pelen! in een mist van nevel, vani twijfel en van een lafhartige Gods dienst, terwyl cr zulk een ovei> Vloedig en heerlijk heil is bereid? Laat ons ernst maken met ons leven. Wij hebben een ziel te verliezen. Zullen wy eenmaal het „welge daan" mogen vernemen!? God' roept U I Wat zal het antwoord zyn? Wat zult gij doen met Jezus? A.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1