Blokkade van Radio-Berlijn opgeheven DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het Brits-Iraans oliegeschil Nieuwe opstand in de gevangenis op Koje Mr. Ir B. W. Haveman vertelde over zijn ervaringen in Australië /JfflkZEhS(Jlt®NIL'UWSROI>E ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN, Prijs p«r 3 mnd. bljjvoorultbctaling f 4,94, p. w. 38 ct Loss* nummer* 10 el Verschijnt Iedere werkdag. Advertentieprijs 1 5ct pe» mm Succesje* (me*. 13 mm.) minimum I L— p. stuk WAARIN OPGENOMEN WOENSDAG 11 JUNI 1952 1797-1889 No. 17131 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE* Lange Nobelstraal A 171, Zlerikzee» Postbus nn 1. Telefoon or. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgevei N.V. Drukkerij voorh. Lakenmen Ochtmen Lange Nobelstreel A 171 Zlerlkxee. HET DOEL BEREIKT De Britse blokkade van het ge bouw van Radio-Berlijn ls opgehe ven omdat z{j haar doel heeft be reikt, zo ls offlclëel meegedeeld. (Radlo-Berl|jn staat onder toezicht van de Russen, maar ls gehuisvest In do Britse sector van Berlijn). De blokkade heeft een week geduurd. Wij wilden bereiken, aldus een Britse functionaris, dat de Russen de tot West-Berlijn behorende enclaves met rust lieten. „Als wij de blok kade volhielden, zouden we de men sen in het gebouw misschien tot hel den of martelaren maken", zei hij. Het besluit om de versperring te verwijderen is genomen op een ver gadering van de drie Westelijke stadscommandanten en onmiddellijk meegedeeld aan de vertegenwoordi ger van de Russische commissie van toezicht te Berlijn. Van 12 Juni af zullen Duitsers die hot gebouw willen betreden, echter een pas moeten tonen, die door de West-Berlijnse autoriteiten zal wor den verstrekt. De Britse commandant te Berlijn, generaal Coleman, heeft de Russische vertegenwoordiger, Dengin, schrifte lijk meegedeeld kennis tc hebben ge nomen van het feit, dat de Russen de bewoners van de enclave Eiskcller geen moeilijkheden meer in do weg leggen. Voorts zegt hij uit een ar tikel in het Oostduitse blad „Tög- liche Rundschau" op te maken, dat do Sowjet-autoritelten niet langer van plan zijn het vrije verkeer tus sen de verschillende enclaves en de Westelijke sectoren te belemmeren. Volgens Britse" woordvoerders wil len de Britse autoriteiten voorko men, dat de Russische soldaten die in het gebouw van Radio-Berlijn ver blijven, aan de lachlust van de West- berlijners worden blootgesteld als zij door de honger uit het gebouw zou den worden verdreven. Britse troepen en de militaire po litie zijn Dinsdag verdwenen. Het controleren der passen wordt aan de Duitse poltie overgelaten. Groot deel der wereld is ondervoed In een overzicht dat bij de ope- ning der conferentie van de Raad van de Voedsel- en Landbouworga nisatie der Verenigde Naties werd bekend gemaakt, wordt medege deeld, dat een groot deel der wereld nog honger lijdt en ondervoed is. Het gemiddelde dagelijkse dlëet in de minst ontwikkelde en dichtst be volkte gebieden der wereld blijft nog aanzienlijk beneden de reeds onvol doende vooroorlogse gemiddelden, aldus dit overzicht. In het afgelopen jaar vielen slechts geringe tekenen van noemenswaardige verbetering vast te stellen, ondanks allo rege ringsprogramma's, welke het tegen deel beogen. De Jordaanse Koningin verblijft in Zwitserland Thans is teveetigi dat koningin Zain van Jordanië, die, als gemeld, op Vrijdagavond was vertrekken uit haar hótel te Lausanne, hetgeen pan het licht kwam toen haar gemaal, kening Talal, Zaterdagochtend d.a.v. het hótel betrad, zich ergens in de omgeving van het meer van Genève" schuil hcudt. Zij bevindt zich in gezelschap van haar zoen, kroonprins Hoessein. Naar verlu;dt is een broeder van de koningin, prins Nassein Maandag te Lausanne aangekomen: hij zcu zich bij zijn zuster hebben gevoegd. Beves tigd is ock, dat koningin Zain de 'bescherming van de Zwitserse politie voer haarzelf en haar kinderen heeft ingeroepen. In afwachting van nadere berichten over do tcestand in Jordanië weigert de Zwitserse politie mede te delen, waar do koningin verblijf houdt. Vol gens uit Jordanië entvangen berichten zou kening Talal zijn afgezet. Volgens te ÏGonèvo verbreide geruchten zon koning Tatal or in hebben toegestemd weor te worden opgenomen in de in richting voer geesteszieken in de om geving van Genëve, waar hij in het afgelopen jaar verscheidene maanden heeft doorgebracht. Britten zullen niet antwoorden op Mossadegh's pleidooi 8ir Erio Beckett of één der andere leden van de Britse delegatie bjj de behandeling van het Brlts-Iraanse oliegeschil de kwestie der juris dictie, welke door Iran betwist wordt sal niet antwoorden op bet plei dooi van premier Mossadegh. Heb elke dag een onderhoud met Uzelven: dat is de beste manier om wijs te worden in het leven. In de Arabische wijk van Sfax (Tunis) is Maandag een transformator in do lucht govlogon dcor het ontplof fen van een daarin geplaatste granaat, Een gedeelte van do Arabischo en Europeso wijk is thons van stroom verstoken. Do schade werdt geschat op een milliccn francs. De Amerikaanse voorverkiezingen Taft aan de kop Op dertien na zijn thans do 1206 kiesmannen naar dü Nationale Rcpu- blikeinso Conventie, dio do oandidaat voor het Amerikaanse presidontsohap zal aanwijzen, gokozon. Do stand (niot offtoiool) luidt: 462 voor senator Taft, 390 voor generaal Eisenhower, 130 voor andere oandidaten en 211 met nog geen uitgesproken voorkeur of „op do wip". Bij de democraten hebben zioh 246 afgevaardigden naar do democratisoho nationale partijconventie voor senator Kcfauver, 86 voor zijn collega Russoll, bijgenaamd „do favoriet van het Zui- don" en 85 voor de directeur van het Amerikaanso hulpverleningsprogramma aan het buitonland Hamman uitge sproken# Hevige storm trof New-York Boven New "York heeft Maandag een plotseling opgestoken hevige storm ge woed, die gepaard ging met stortre gens en windvlagen, waarbij de wind zich verplaatste met een 6nelhcid van 135 kilometer per uur. Op het dak van een uit vier ver diepingen bestaand hnis in Manhattan bevond /ich een 110 kilogram wegende man; bij werd door do storm meege voerd en viel dood. Duizenden bomen werden ontworteld, terwijl in tiendui zenden woningen de electriciteit werd uitgeschakeld. Do storm brak kort na lunchtijd uit. Toen hij woedde, was het in New York City bijna nachtdonker. 32 gevangenen verloren het leven Maandag ls het ln de gevangenis op het eiland Koje tot nieuwe on geregeldheden gekomen, toen 6.000 gevangenen een bevel, zich in groe pen van 150 uit de afdeling 76 te begeven ,niet opvolgden. Een Ame rikaanse soldaat kwam om het leven, 13 soldaten werden gewond. Van de gevangenen kwamen er 32 om het leven en werden 85 gewond. Bij de gevangenen vielen de meeste slachtoffers door de hand van lei ding gevende mede-gevangenen. De Amerikaanse manschappen maakten gebruik van traangas en handgranaten en rukten op, door tanks gesteund, de bajonet op het geweer, om de gevangenen in klei ner eenheden te verdelen, nadat de leider van afdeling 76 geen gehoor had gegeven aan het ultimatum, de gevangenen rustig naar nieuwe kwartieren te brengen. Om 8 uur plaatselijke tijd meldden de officieren, dat ongeveer 4.000 ge vangenen waren overgebracht. De gevangenen staken hun eigen voor raden benzine en petroleum in brand. De gebouwen vlogen met geweldige ontploffingen de lucht in. De opera tie was om half 9 geëindigd. Het Franse persbureau A.F.P. be richt nader, dat 6.000 Amerkiaanse en Nederlandse manschappen de op dracht kregen voor de overbrenging van de ongeveer 6.400 gevangenen te zorgen. Zoals gemeld werden 13 Amerikaanse soldaten gewond en kwam een Amerikaans soldaat om het leven. Kolonel Lee Hak Koe, een lid van het gevangenencomité, die vóór de operatie het bevel van generaal Boatner had gekregen de gevange nen rustig uiteen te laten gaan, gaf zich tegen het eind van het gevecht over. De militairen vonden een twaalf meter lange tunnel, met triplex af gezet, die naar een aangrenzende af deling voerde, benevens een volledig telefoonschakelbord en een radio ontvangtoestel. Hevige storm teistert Stille Oceaankust Een hevige storm heeft Zondag do Stillo Ooeaankust van Guatemala ge teisterd. MiUiocnen bananenbomen zijn ontworteld en in de havens van San José en Champerico is grote schade aangcrioht. Op een onderneming van de United Fruit Company" bevon den zioh oorspronkelijk millioenen ba nanenbomen. Een groot gedeelte hier van werd ontworteld door een hevige storm, die in September 1951 boven hetzelfde gebied woedde. Er bleven er zes honderd duizend over. Deze vielen Zondag. In do haven van Champerico zijn verscheidene kleine schepen gezonken; er zijn oven wel geen slachtoffers te betreuren. In de havon van San José zijn do Franse vrachtvaarder „Bresle" en een vaartuig van do United Fruit Com pany besohadigd: boido schepen zijn er tijdens de storm in geslaagd de haven te verlaten en andcro havens binnen te lopen!. Het Brltse-Iraanse ollegcschll voor het Internationale Gerechtshof. Mossadegh overlegt met ztyn pleiter voor Iran, de Belgische prof. Rolln. Met lucifers gespeeld Maandagavond is een felle brand ontstaan in de buurtschap Houtdorp, te Garderen, waarbij eon boerderij, een sohuur en con veldsohuur in vlam men zijn opgegaan. De brand werd door een passerende landbouwoonsulont ontdekt in do achter de boerderij go- lcgon veldsohuur. In enkelo minuten stondon do met riet bedekte boerderij en de er naast staande sohuur in lich- tor lnaio. Hot vco kon mot moeito worden gered. Do inboedel ging even wel geheel verloren. Toon de brand weer uit Garderen arriveerde, ,viel aan blussen niet meer te donken. Do brand is vermoedelijk ontstaan doordat kin deren met lucifers speelden. De boer derij werd door twee gezinnon be woond. Boerderij en inboedel waren laag verzekerd. Men staat op het standpunt, dat dit een politieke uiteenzetting was, wel ke niets te maken had met de aan de orde zijnde zaak. Een woordvoer der van de Britse delegatie heeft echter aan de pers mededelingen ge daan, welke zijn te beschouwen als een antwoord op „de herhaling van een aantal beschuldigingen welke op de juiste plaats werden weerlegd, zo vaak als zij in het verleden werden gedaan." Engels-Russische rivaliteit Dr Mossadegh had in zijn pleidooi opgemerkt, dat Iran in de 19de eeuw de plaats van ontmoeting en botsing was van het Russische en het Britse imperialisme. De rivaliteit maakte plaats voor een compromis. In 1907 kwamen de twee rijken overeen Iran in invloedssferen te verdelen. Toen het rijk van de Czaar Ineenstortte en de Sowjet-Unie geheel in beslag ge nomen werd door haar binnenlandse revolutie, trachtte Groot-Brittannië zich alleen van de overheersing te verzekeren, waarvan het verdrag van 1919 getuigt, aldus Dr Mossa degh. Bij dit verdrag werd de lei ding van het leger, van de financiën en van andere belangrijke Iraanse departementen toevertrouwd aan Britse officieren en deskundigen. Toen het verdrag door de oppositie der patriotten in het gedrang kwam, begunstigde de Britse diplomatie de vestiging van een despotische rege ring en slaagde zij erin deze gedu rende 20 jaar aan de macht te laten. Russlsehe inmenging beperkt De Britse woordvoerder merkte naar aanleding daarvan op, dat Mos sadegh niet uitlegde, dat in de pe riode dat de Anglo-Russische over eenkomst tot stand kwam, Rusland hard op weg was een volledige over heersing van Iran te verkrijgen. De overeenkomst had tot effect, dat een definitieve grens gesteld werd aan de omvang van de Russische inmen ging. Met betrekking tot het Anglo- Perzische verdrag van 1919 zei de woordvoerder, dat Dr Mossadegh verzuimde er melding van te maken, dat Perzië door tal van oorzaken in een toestand van anarchie verkeerde. Het verdrag van 1919 gaf haar de ge legenheid enige samenhang en ef- ficiëncy in het regeringsapparaat te brengen. Congres van ex-politieke gevangenen Meeting voor bestriding concentratiekampensysteem Op de eerste dag van het congres, dat de Nederlandse vereniging van ex** politieke gevangenen (uit de bezettings tijd) van 11 tot ea met 13 Juni te 's-Hertogenbosch belegt, zal een do denherdenking worden gehouden op de fusilladeplaats van het voormalige Vughtse concentratiekamp/. Aan deze plechtige herdenking zal het muziekkorps van hot regimont Lim4 burgse Jagers zijn medewerking ver-i lenen. De oud-politieke gevangenen zullen daarna in de gelegenheid wor den gestold het voormalige kamp, dat 13.600 doden heeft geteld, nog oenfl te bezoeken. Hot grootate gedeelte van dit kamp word destijds in gorcodhoid gebracht voor huisvesting der Ambon4 nozen hot woonoord „Lunetten"! terwijl het andere dool nog ressor teert onder het ministerie van Justitie en tot vorblijfplaats dient van oen groept oorlogsmisdadigers en politieke delin quenten^ Op hot werkcongres dor Nederlandse vereniging zullen voor hot mcreodeel zaken van intorn belang aan de orde komon. Do voornaamsto gebeurtenis van openbaar koraktor zal do meeting zijn, die op 13 Juni 's avonds van half acht tot half negen op do markt te 's-Hertogonbosch zal worden gehou den door do Internationale Federatie tot bestrijding van hot Concentrotio- kampsysteom. Als sprekers zullen op- troden de Franse schrijver David Rous- eot uit Parijs, mr. Alers uit Brussel en de heer van Staal, scoretaris van do N.V.E.P.G. De militaire es economise ho maatregelen De woordvoerder merkte op, dat er ernstige onlusten in de olievelden waren, welke de dood van drie Britse onderdanen tot gevolg hadden. De Britse regering had niet alleen het recht maar de plicht het leven der Britse onderdanen te beschermen. De economische maatregelen, waarop Dr Mossadegh doelde, waren niet bedoeld Perzië te schaden, maar de economie van het Verenigd Ko ninkrijk te beschermen, die in die periode ernstig bedreigd werd als ge volg van het stopzetten der olie-ex- porten. Perzië werd het gebruik van zijn sterling niet onmogelijk ge maakt, maar wel werd het land een zeker buitengewoon gebruik ervan ontnomen, dat het vroeger was toe gestaan als een exporteur van olie. Late Nieuwjaarswens Mevr. van der Pelt-Boenk uit Win terswijk koek deze week vreemd op, toen de post haar oen Nieuwjaarskaart bezorgde. Toen zij do wenst „Gelukkig Nieuwjaar" tot zioh had laten spro ken, bekeek zij het adres eens en het bleek dat do kaart geadresseerd was aan de jongedame EngelLen Boenk te Winterswijk en op 31 December 1935 door een vriendin uit Zutphen anu haar was verzonden. Zestien en een half jaar later bezorgdo de post do kaart. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.MJ. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: Kans op regen Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land kans op enige regen of motregen; matige en in het Noor den van het land tot krachtig toe nemende Westelijke wind; iets lagere middagtemperaturen. 12 Juni. Zon op 4.20, onder 21.00. Maan op 0.00, onder 9.15. Laatste Kwartier: 14 Juni te 21.28. Jubileumcongres voor Middenstandsverenigingen Het Nederlands VeAond van Mid- denstondsvorenigingen houdt ter gele genheid van zijn twintigjarig bestaan op 17 Juni a.s. een jubileumocngres in „Bcllovue" te Amsterdam. Staatssecre taris van Rhijn zal spreken over „Be- stoanSzckerheid bij een redelijk bu staanspeil ock voor de middenstand", drs. J. M. den Vijl, directeur van hot wetenschappelijk bureau van do Dr, Wiordi Bcckman-stichting, over „Mid denstand ©n Maatschappij". In de afgelopen maand heeft Nederland ruim 4.700 ton militaire benodigdheden uit de Verenigde Staten 'ontvangen, do greotste hoeveelheid die niet in een enkele maand aan ons land •is geleverd sedert een begin werd ge maakt met de uitvoering van het pro gramma voer wederzijdse bijstand ten behoeve van de defensie. NEDERLAND EN DE EMIGRATIE Nieuw-Zeeland biedt vele mogelijkheden ui. De heer Haveman merkte verder nog op, dat men het meenemen van gepre fabriceerde woningen naar Nieuw Zee land wol eens een molensteen aan ds hals van do emigrant noemt. Stel, dat men een goede prefab" heeft gekocht, dan heeft men nog te maken met do opslag, het transport, de grond en do bouwvoorsohotten. Voor de gemiddelde Nederlander vormt zulks een te groot probleem. Voor hem zijn de risico's ondragelijk. Teneinde de Nederlandse emigran ten met „prefabs" deze „martel gang" in de toekomst te besparen, is de maatregel genomen geen toe-? stemming meer te verlenen voor hot meenemen dezer „prefabs". Men zoekt thans naar een betere op lossing. Deze zou hierin kunnen be staan, dat de Nederlandse emigrant deze bestelt bij een agent in Nieuw Zeeland van bouwers van geprefabri ceerde woningen, zodat dan de risir oo's worden gedragen door de loveran- oiors. Moge do aanschaffingsprijs hier dan al geringer zijn, de kosten na plaatsing znllon veel minder bedragen dan wanneer de emigrant zelf voor vervoer, opslag en andore te zorgen heeft. Mond- en klauwzeer Do hoor Haveman kon piot nalaten nog eens te wijzen op het grote bolang, dat elke emigrant individnool moot zorgen, dat niets wordt meegenomen, dat hot mond- on klauwzeerviras zou kunnen overbrengen. Zo worden vaak fiets- en motorbanden meegenomen, waaraan do klei nog zit. Het stro, waarmee hot aardewerk wordt verpakt, kan dat virus eveneens overbrengen. Hot uitbreken van mond- on klauwzeer zou bijvoorbeeld voor Nieuw Zeeland een nationalo oatastrophe betekenen. De omstandighodou (afheiningon, maat regelen ter bestrijding en andere) zijn er anders dan in ons land. Hot is bc- grijpolijk, dat men in Nieuw Zcoland en in Australië deze zaak zeer ern stig boziot. Wat Nieu w-Zeeland vraagt Do cconomischo toestand van Nieuw Zcoland noomdo do heer Havoman zeer gezond. Er bestaat vooral behoefte aan bouwvakarbeiders, metaalbewerkers, agl rariërs, vrouwelijk huishoudelijk per soneel en verpleegsters. De Nederlandse naam is er in het algemeen voortref felijk. Voor 96 pot. dor emigranten zijn er geen moeilijkheden. Hij noemde Nieuw Zeeland een ge» voeligo kleine gomeenschap, waar men elkaar nog beter kent dan in ons land. Zij, die in de leeftijd tussen 18 en 35 jaar vallen, ongehnwd zijn en over voldoende geldmiddelen beeohik- ken, kunnen een door de Nederlandse en Nienw-Zeelandse regering gedragen subsidie ontvangen. Zij moeten zich verplichten 2 jaar in het hun aange wezen beroep werkzaam te blijven. Contractbreuk en beunhazerij Deze bepaling wordt door de Ne derlanders gelukkig zelden overtre den. De hoer Haveman merkte op, dat ootnraotbreuk door de Nieuw-Zeeland- se regering zeer ernstig wordt opge nomen. Een enkele oontractbrenk kan de naam voor alle overige Nederlan ders bederven. Daartegen zullen maat regelen worden genomen. Do heer Ha- .veman heeft geadviseerd de contract brekers te deporteren. Hij is ervan overtuigd, dat die maatregel niet zal behoeven toegepast te worden. Wan neer men naar een andcro betrekking wil overgaan en men met een rede lijk voorstel komt, waardoor de eerste workgevor niet wordt gedupeerd, dan zal men daarvoor wel toestemming krijgonU f Er doen zich nog tal van geval len van beunhazerij voor, welke een zeer slcohto indruk maken. Daarte gen moet ernstig worden gewaar schuwd! Behalve huisvesting wordt van de landingpormit-emigronten ook een bo- vredigend arbeidsverleden geëist. Men wil zekerheid hebben,, dat zij in een essentieel vak werkzaam zullen zijn. Do hoer Haveman deelde ten slotte mede. dat hij het volgende jaar voor hot vervoer pen zeer moeilijke tijd ziet aanbreken; er wordt ovorwogou het vervoor per vliegtuig uit te brei den. Dat zou betekenen, dat minder dollars nodig zijn voor de dure ohar- tersohepon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1