Meer bestuurs-onderafdellngen op Nieuw-Guinea Pastorale Reis Rede van het Tweede Kamerlid Beernink te Zierikzee Stad en Provincie Het maken van een kunstzwerm werd bijenhouders getoond MYSTERIE Voor verdere systematische ontwikkeling Officio©! wordt medégedoold: teceln3 do to kuniitu Icomeu tot een systema* tiiohe ontwikkeling vaa Nicuw-Geinea, ook op economisch eu sociaal gebied, ia het uiteraard nodig, dat de iudeliug in beetuareressorten zo doelmatig mo4 gelijk is, opdat het binnenlands be4 stuur zijn taak naar behoren kan ver- tv ilea* Mot betrekking tot de wenselijkheid enor intensivering van" dé L«tnuwnit4 oelerdng zijn verschillende factoren In overweging genomen. Niet alleen Im4 ojcrw dieode men zich hierbij reken schap to goven van do ontworpen oi in bewerking rijnde plannen op het gebied van economische ontwikkeling, ar-derzijda diende men ook rekening té houden met mogelijkheden van prao4 tisehe uitvoerbaarheid, o.a; met het aantal beetnursambtenaron, waarover men do beschikking had of binnen af4 zienbare tijd zon kunnen krijgen. Als resultaat van deze versohilloodq overwegingen la thans de gewijzigde indeling in beetuursressorten tot stand gekomen, vastgelegd in hot dosbetreH fendo besluit van de gouverneur van Nieuw Guinea van 10 Mei jl. (Goavi blad 1952 no. 25): (Slot) Ook de verdere conclusies uit het verslag van Ds Hugo van Dalen's reis naar Rusland latend voor wat ze zijn, Is ©i' aoë wel aanleiding voor enkele opmerkingen ln het algemeen over het probleem dat de wereld he laas als een molensteen om de hals hangt. Onder do druk van de om standigheden blijkt telkens weer hoe enerzijds notoire communisten zich Inspannen de toestanden in Sowjet- Rusland het etiket van aardse vol maaktheid op te plakken, maar ook heel veel anderen, ln de sfeer van vergoelijkend idealisme, neigen naar een bijkleuren van de politieke tin ten, zoals zo voor een objectief ziend oog zich nu eenmaal voordoen. Bij de laatsten overheerst de weerzin van het maken ener keuze, die zij zien als fataal, daar zij leidt tot een algehele gespletenheid der wereld. Toch staat ook elke Nederlander voor die keuze. Het is echter fout bij deze keuze alle mogelijke bijkomende factoren te gaan zien als zaken van de eerste orde. De enige maatstaf bij bet ma ken van die keuze mag slechts zijn do maatstaf der vrijheid. Men kan ons een balans van Westerse wan toestanden onder ogen leggen, impo nerend lang en beangstigend reëel. Maar men kan niet zeggen dat .de geestelijke vrijheid in zijn meest ele mentaire aard hier wordt aangetast. We geloven niet aan de volmaakte aardse vrijheid, maar tussen die on volmaakte vrijheid van denken en handelen en de geestelijke kluiste ring ligt toch een even groot gra dueel als principieel verschil. Alles wat daar nu nog bijkomt, hoe be langrijk op zichzelf ook, is bij het bepalen van de keus van secundair belang. Een boterham met kaas is niets als da vrijheidszuurstof een mens wordt onthouden. Vrijheid van de geest is daarom het enig criterium en wie kiest behoeft toch het Wes terse zwart geen wit en het Oostelijk wit geen zwart te noemen. Wie gekozen heeft voor de vrij heid van het Westen en weet dat hiervoor elk denkbaar offer gebracht worden kan en mag in volle overtui ging des geestes, behoeft helemaal niet blind te zijn voor alle mogelijke fouten en gebreken in de Westerse samenleving. Het gaat er niet om of er schandalen voorkomen in Ameri ka en misstanden het Westerse leven verminken. Dat zijn zaken binnen het eigen territoir, die om eigen behouds- wil zullen moeten worden rechtge zet. Boven alles gaat de vraag of een mens in vrijheid kan leven en wer ken, zonder de staatsoverwoekering die het leven steriliseert en de adel van een mens besmet. Laten de in woners van Sowjet-Rusland die be hoefte niet zo sterk gevoelen, daar zij ook onder het Tsaristische regiem in feite rechteloos waren, wat te den ken van de volkeren onder Sowjet- invloed, die de vrije Europese lucht hebben ingeademd, maar daarvan werden beroofd toen de handen van de staatsalmacht zich schroefden om de hals der democratische vrijheid? Laten we het probleem niet al te zeer brengen in de sfeer der senti menten, maar heeft Ds van Dalen tijdens zijn reis ook gedacht aan de verdoolden en verjaagden op nachte lijke wegen, aan de snikkende mon den en kapotgehuilde ogen van hen wier enige misdaad bestond in hun liefde voor de vrijheid? Nee, hij zag slechts een „correctiekamp" ,en de daarin opgeslotenen mochten zelfs nog trouwen ook. Maar hij was ook niet in Siberië waar alleen al de kern der Baltische volkeren in volkomen rechteloosheid en in lichamelijke ge bondenheid de voortijdige dood af wacht. Misschien wil hij deze stak kers eens gedenken in zijn gebed op de Colijnsplaatse kansel. Hij mag het doen, want in Nederland is hardop bidden voor leder die het nodig heeft toegestaan. Volgens dit besluit blijft het aan tal buscuursressortea, dat ala afde ling wordt aaugoduid, ongewijzigd op vier, namelijk: Noord Nieuw Guinea (hoofdplaats Bollandia), Zuid Nieuw Guinea (hoofd4 plaats Merauke), Centraal Nieuw Gui nea (hoofdplaats aader aan te wijzen) en West Nieuw Guinea (hoofdplaats Borodg). la de indeling dezer ressorten ia onderafdelingen is echter, hetzij door splitsing van bestaande onderafdelingen, betzij door toevoeging van nieuwe, eed niet onaanzienlijke verandering geko men, welke er op neerkomt, dat bet totaal der onderafdelingen in Nieuw Guinea mot zes vermeerderd is en thans twintig bedraagt. Onrustig, gejaagd? M/johardt's Zonuwtablotten Itarken en kalmeren Uw zenuwen. DE C.H.U. EN DE A.S. VERKIEZINGEN Gevolgen van een sigaretje Moeilijkheden tussen N.O.B.V. en Hlindelverenltflng Het verbod door de kerkvoogdij dor Ncd. Horvormdo Gcmeento to Naarden opgelegd aaa do Nederlandse Höndel- vereniging op verzoek van do presi-i dont-kerkvoogd, burgemeester Jur Vis eer to Naarden, om do Grote Kerk te gebruikon omdat zangora van do Hfin- dol-vorouiging ln do kork rookten, heeft voor do Hündel-verenlging ernstiger consequenties gehad dan aanvankelijk leek. Er is namelijk moeilijkheid ontstaan tussen do N.C.B.V. cn de Httndel-.vor-t eniging naar aanleiding van hot ver4 bod. Do N.C.U.V. had hot kerkgebouw! gehuurd om opuamen to mokon van psnlinon van HSndel on do Hflndel-t vereniging uitgenodigd deze psalmon té zingen met begeleiding van ccri radio-kamororkest on een solist, die kiorvoor speciaal uit Engeland was overgekomen.- Door bet verbod kondoci do opnamon niet doorgaan en moest o.a. do solist onvorriohterzake naaf Engeland toragkoren. Do N.C.B.V! ié na ontstemd. ZIERIKZEE CJ.V.F.'sters naar Jeugddag te Bergen-op-Zoom Meisjes van do afdeling Zierikzee yon do G.J.V.F. bezochten Woensdag do jeugddag van de G.J.V.F. to Ber gen op Zoom. Do jeugddag word go4 houd&n op' do terreinen van „Vrede-. rust5!, waar talrijke „Driehooksmois^ jes" vit Zeeland en West-Brabant sa-, imen waren gokomen. De jeugddag stond onder hot motto: „Wie blijde geeft, blijde leeft'?. In hot ontspon-; ningslokaal vond de begroeting plaats door mevr. van den Borg, vertegen-! woordigster voor Noord-Brabant. Zij sprak ook oen wijdingswoord uit. Een vraaggesprek tussen twee meisjes eu een leerling-verpleegster over do veri pleogstersopleiding trok alle belangd stelling. Na de maaltijd werd een autoi tocht gemaakt door de beboste om'4 geviog van Vrederust'}. Zeer voldaad kwamen do meisjes la avonds ssoer ia Ziorikzce terug, ZONNEMAIRE Ooïé oud-dorpsgenoot, dé beet W» J. van Folius, thans te Botterdam, slaagde dezer dagen voor, het examen voor Assistent bij dé tn4 en Uitvoer reohton. I SIEJANSLAND Motor reed van de dijk Donderdagavond was de heer A. Wl Laban zich aan het oefenen met motor en zijspan^ Nabij de oprit aan do Staart verloor hij plotseling de maoht ovor het stuur van zijn voertuig eu reed van do dijÜJ De heer L: moakto een val en kwam daarbij onder dé motor torooht. Do heer Q., ter plaats 60 aanwezig, hielp het slachtoffer nit zijn benarde positie.' Dokter Vleugels Schutter te Oosterland, die de eersté hulp vertoonde constateerde een dij-; beenbreuk. Por ziekenauto is do on4 fortuinlijke rijder overgebracht naar hot ziekenhuis te Zierikzee. AANBESTEDINGEN Q?o St. Philipsland had de aanbestel ding ^plaats voor do verbouw van dé Oponbare Logcro School II to' Anna-j Jacobapoldor. Ingeschreven werd olé volgt: M. Good80 f 25.453; Gebra; Evornora f 24.503; W; A. Ligtendag f 24.115; P. do Bant f 23.099; a J; van 8oholvon en W. A; Ligtondag f 23.500,50. Hot werk word aan de langste insohrijvors gegund. ONDERWIJS Do Christelijk© academie voor lichamelijke opvoeding Prof. Dr J. Waterink hoopt Maan dag 9 Juni a.s., te 18.15 uur, over Hilversum I, te spreken over de pion nen tot vestiging van een Christe lijke academie voor lichamelijke op voeding in ons land. Op uitnodiging van de Statenkrlng Schoowen-Duiveland vervulde Donder dagavond utr. H. K. J. Beornink uit Bijswijk, lid van do Tweede Kamer, een spreekbeurt in de grote bovenzaal van het „Huis van Nassau". Nadat gezongen was Ps. 09 i 1 en 7, las de voorzitter, de heer G. van Duin enige verzen uit Efeze 6, waarna hij voorging ln gebed en de spreker inleidde met een korte toespraak, wijzende op de grote verantwoordelijkheid van ieder der plm. 5 millioen Nederlandse kie zers bij bet uitbrengen von hun stem en de noodzaak dat de gekozen volks vertegenwoordigers drie dingen pri mair stellen bij de uitoefening van hun taak als zodanig, nl. het zich houden aan do stellige uitspraken van de Heilige Schrift, aan het oordeel der Christelijko Kerk en aan do leiding Gods in de geschiedenis dor volkeren- Mr. Beernink bcgou zijn rode met eeU uiteenzetting van de nan de orde rijiH do Grondwetswijzigingen, die naast de periodieke aftreding der Kamerleden, dit jaar Twoodo Kamerverkiezingen noodzakelijk maken, waarbij hij me- dcdecldo welko voorstollcn door de Kamers waren aanvaard en welke wa ren verworpen. Wat do aangenomen voorstellen betreft kon do G.H.U. er zich mede vorenigon dat do Staten' Generaal meer invloed verkrijgen op do buitenlandso politiek, doch niet mot hot voorstel om het aantal 2o Kamer-! ledou op ,150 to brepgon. In dit ver band ging spr, uitvoerig in op het zelfstandig worden van Indonesië on do 'tot standkoming van do wot op' do P.B.O., welke do werkzaamheden der Kamerleden verlichten en op do gewij zigde bnltonlandso verhoudingen, dié o.m.' leidden tot do Europese Defend siogotnoensohap, hot Noord Atlantisch verdrag, do Benolux onz., welke die werkzaamheden aanzienlijk deden toe1! nomen. Do jaarlijks terugkerende meor4 dero uitgaven van plm. f 600.000 voor Ingezonden mededeling KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zwijndreoht (tooZ.)mf! G. Luiten, Mijnshcorenland; te Preto4 ria (als prod, in alg; dienst voor do' Ned. immigranten): dr.' K. H.' E: Gra4 vemeijer, pred. in alg.' dienst, ,'s-Gra-? venhage. Bodankt voor MoerkapeUq: H. Kraag,' Boven Hardinxvold. Geref. Kerk Beroepen to Oosterond (F,r.): cahdJ A. Vos, Voorburg.' Ger. Kerken (art. 31 KO.) Beroepen to Bussnm: P. Lok, Stads4 kanaal; te Eindhoven: J. Verkado, Zuidwolde (Dr.); Bedankt voor Rozenburg: E. Koop, Zwartsluis. Evangelisch Lutherse Kerk Driotal to Amsterdam (vac. G; J*' Duyvendak): W. F; Jonso, legorpred.' op Nienw Guinea, dr. C. H. Lindijcr, Botterdam on dr. G. J. Lindijer, Dor-f drccht. Do Perzische Minister van Handel, Ali Amini) hooft Donderdag in ant woord op vragen tijdons oen porscon- forontio medegedeeld, dat Porzië olio aan Wcst-Duitsland zal lovpron in ruil voer Duitse ijzer- on staalproductoh. Hot Amerikaanse Huis van Afge vaardigden hooft Donderdag oen wets ontwerp, houdende machtiging tot hot openen van orodioton ten bedrage v,an 6,4 milliard dollar voor uiilitairo en oconcmisoho hulp aan hot buitenland in het volgende bcokjnor goodgokourd en naar do Senaat gostaurd. Hot ont werp is aangenomen met 230 togen 115 stemmen. Do golden zolf mooten nog gevoteerd worden. uitbreiding der Kamer acht de G.H.U. echter niet verantwoord* De kabinetsformatie Wat een nieuw te vormen kabinet na de verkiezingen betreft is de G.H.U. voor de totstandkoming van een natio naal kabinet in de ware zin des woords, d.w.z. samengesteld uit mensen uit do KVP, de PvdA, de AB, de VVD en de CHU, die elkaar over de muren van kerk en partij heen de hand reiken en met vooropstelling van 'e lands belang, trachten ons land en volk uit de moeilijkheden te halen. Met nadruk wees spr. er op dat hierbjj de politieke dankbeeldeu niet zullen mogen provaleren, zonder dat het be-< ginsel wordt losgelaten. Zo hoopte h^j dat de PvdA haar verkiezingsmanifest „De weg naar vrijheid" voorlopig op hot 2e plan zal houden, want als zij de 'daarin neergelegde wensen iu het regeringsprogramma zou willen Yast-, gelegd zien, zou de CHU maar uiterst moeilijk kunnen medewerken. Ook do leuze „dat do PvdA zioh wil keren tegon hen, die een politiek willen voe ren waarbij do armen worden geplukt en do rijken worden gespaard"- achtte hij onjuist, daar zeker do laotsto ja ren steeds het tegendeel het geval is geweest on geen der politioko partij en zulks voorstaat, ook niet do CHU, die bot land geregeerd wil zien bij hot licht van Gods Woord. Wat do AB-partij botroft hoopto spr. dnt dezo bij oon komondo kabinetsformatie een soepeler hondlng zal aannemen dan hot vorige jaar. Dat oon minister geen politioko of parlcmontairo crvn-J ring Jiohooft to hebben bewijzen do ministers Licftinck en Staf immers duidelijk gouoogl Andere vraagstukken Sprekende over het vraagstuk NiouW Guinea wenst do CHU dat Nieuw GulJ noa bij Noderland blijft o.a.' ook in hot belang van do bovolking daar oa in dat van de zonding. Uitvoerig ging mr. Beernink vervol^ gons nog in op het vraagstuk der defensie dot voor Noderland jaarlijks een uitgave van f 1500 millioen vor dert, bijna 1/3 van alle Staatsuitgaven, welke eohter noodzakelijk is om onze vrijheid te helpen handhaven on to bewaren. Na nog aangedrongen te bobben op hot betrachten van soberheid door do overheid waarbij hij vroeg opheffing van het Beheersinstituut, en uitstel van do bouw van een 2e Teohnische Hoge- sohool, eindigde mr. Beernink zijn, aan- doohtig gevolgd, betoog mot eon korte bespreking van het verkiezingsmanifest 1952 en oen opwekking er aan mode té 'werken dat de CJIU hoar positie' in de 2o Kamer zal versterken. Van de gologenheid tot het stellen' van vragen word een vrij ruim gebruik gemaakt. Hierbij kwamen do slcohto verbindingen van Sohouwon-Duivcland ter gprake. Mr. Beernink zegde toe, ba ontvangst voü een uitvoerig rapport hierover piot concrete denkbeelden, dezo kwestie ln de fractie tor sprake te zullen brengen, die dan zeker bij de behandeling der begroting van Ver-' keer en Waterstaat, zal traohton hier in verbetering te helpen brengen. De voorzitter sprak een woord Van dank tot 6preker en aanwezigen eri eon opwekking om op 25 Jnni no. 1 Van lijst 4 te stemmen, waarop na géJ mconsohnppelijk zingen van Gez. 136 t 1, tor. Beernink met dankzegging ein digde'. RADIO-PROGRAMMA Zondag 8 Juni HILVERSUM L 402 m. 8 nieuws en weerber. 8.15 plechtige hernieuwing der doopbeloften ge volgd door Hoogmis. 9.30 nieuws en waterstanden. 9.45 gram. 10 „De Open Deur", causerie. 10.30 Evang. Luth. kerkdienst. 12 koorzang. 12.15 Apolo gie. 12.35 gram. 12.40 lichte muziek. 12.55 zonnewijzer. 1 nieuws en weer ber. 1.10 lunchconcert. 1.45 „Uit het Boek der boeken". 2 pianoconcert. 2.25 „De dag nadertcauserie. 2.35 zang en piano. 3 Holland Festi val: Concertgebouworkest en soliste. 4.10 Thuisfront overal. 4.15 sport. 4.30 Vespers. 5 Vrije Evang. kerkdienst. 6.30 gewijde muziek. 7.15 „Het gebed des Heren", causerie. 7.30 nieuws, sportuitslagen en weerber. 7.45 actu aliteiten. 7.52 boekbespreking. 8.05 De gewone man. 8.12 gevarieerd pro gramma. 10.45 avondgebed en kalen der. 11 nieuws. 11.15-12 gram. HILVERSUM n. 298 m. 8 nieuws en weerber., daarna: post- duivenber. 8.18 gram. 8.30 voor het platteland. 8.40 orgelspel. 8.57 post- duivenbex'lchten en sportmededelin- gen. 9 vacantietips. 9.10 gram. 9.45 „Geestelijk leven". 10 gevarieerde muziek. 10.30 „Met en zonder om slag". 11 Promenade-orkest. 12 poll- tie-kapel. 12.30 „Even afrekenen, ho ren". 12.40 zang en orgel. 1 nieuws en weerber. 1.05 mededelingen of gram. 1.20 Metropole-orkest en solisten. 1.55 boekbespreking. 2.10 kamerorkest en soliste. 8.10 filmpraatje. 8.25 orkest- concert 3.55 amusementsmuziek. 4.30 sportrevue. 5 accordeonmuziek. 5.20 mannenkoor. 5.35 voor de kinderen. 5.50 sportjournaal. 6.15 nieuws en sportuitslagen. 6.30 korte kerkdienst. 7 voor de jeugd. 7.85 „Pastoraal be zoek", causerie. 8 nieuws. 8.05 geva rieerde muziek. 8.35 „Vlucht in het geluk", hoorspel. 9.10 gram. 10.05 vo caal dubbelkwartet. 10.25 strijkorkest 11 nieuws. 11.15 weekoverzicht. 11.25- 12 gram. Voer de eerste maal sedert het begin van het conflict hebben de on derhandelaars blijk gegeven van wer kelijkheidszin, aldus heeft John Stoel man, Trumans assistent, die do be sprekingen over het geschil Jn do ataalindustrio volgt, verklaard. Hij voegde er oon toe, dat Donderdag in de loep van do besprekingen van weerszijden concessies zijn gedaau. HOOGWATER TE ZIERIKZEE 8 t/m 14 Juni 8. 8.08 v.m. 15.37 n.m. 9. 3.59 v.m. 16.25 non. 10. 4.49 v.m. 17.14 n.m. 11. 5.40 vjn. 17.59 non, 12. 6.29 v.m. 18.50 n.m. 13. 7.19 v.m. 1D.36 n.m. 14. 8.08 v.m. 20.22 n.m. Laag water: ±5% uur later. Spring tij: 10 en 24 Juni. Doodtij: 16 Juni. De bijenhouderi) op SchouwenDulveland Gegronde verwachtingen voor goede oogst Onder leiding van do Rijksbijon- tceltconsulont Ir. Memmore, word op Woensdcg en Dcndordag do jaarlijkse excursie laDgs do standen van de le den gehouden, waarbij Wconsdngmiddeg ock de leerlingen van do Fruittoelt- 6ohocl en do Tuinbouwsohool tegen woordig waren. Verschillende bijenston- den werden bozooht, waarbij hot ma ken van een kunstzwerm gedemon streerd werd, terwijl ock do resultaten vtn dezo methode aan enkele volken, waarbij dit reeds vroeger was toegepast, bokoken en besproken werden, waarbij ock nog enkele aanwijzingen werden 'gegeven voer do verdoro behandeling van dorgelijko volken. Docr dezo methode is bat mogelijk in "bet voorjaar, wpnneer dit het meest noodzakelijk ie, over storko volken te beschikken. Docr het gunstige voor jaar was do ontwikkeling van do mees te volken uitstekend en wanneer er zich geen bijzondere omstandigheden voerdoen bestaat er gegronde verwach ting voer eon goede ocgat, vooral van die volken,' waarmee naar de klaver gegaan wordt, terwijl dan cok nog van do zeeaster geprofiteerd zal kun nen 'worden. Woensdagavond word iu hötel Bom te Haamstede do zomervergadering ge houden, die slechts matig bezocht was. Propaganda voor honingverbruik Naar aanleiding van do notulen word gevraagd naar de folders ter stimu lering van het gebruik van honing. Do secretaris doolde moo, dot deze folders beschikbaar zijn, zedat dezo oon do diverse wijkverpleegsters op hot eiland verzonden kunnen werden, mot verzoek deze aan de moeders uit te reiken, wonneer dezo mot boby's op 'hot consultatieburcOQ kernen. Nadat de secretaris als afgevaardigde naar do algemene vergadering hiorvan oen uit voerig verslag had uitgebracht, ver kreeg do heer Ir< Mommors hot wcord, die con praatje hield over wat des mid dags op do oxcursio was opgevallen. Hij besprak hoe men cp betrekkelijk eenvoudige wijze von een kwaad vclk een minder stceklustig volk kon maken. In dit verband docld hij een en ander mee over do erfelijkheidsleer, dio bij bgen zeer ingowikkold is, omdat do mannelijke individuen do dorren gcon va dor, doch wel eon grcot vader hebben, daar deze uit onbevruohto oie- ren geboren werden. Sedert een poor Ijflor weten wij wat meer van deze erfelijkheid, donk zij de kunstmatige bovruchtiug, dio ock nu Id ons land, in navolging van Amerika, werdt toe gepast. No dit interessante onderworp be sprak bij de mogelijkheid, cm bij een goede bedrijfsmethode tot een roudnbelo' bijenhouderij te komen, wat volgens bom zeer goed mogelijk is. Vervolgens besprak hij neg de ge varen van vergiftiging der bijen docr do *bespuitingcn in de land- en tuin bouw, die vcor een groot deel doofc bverleg voorkomen kunnen worden. Do voorzitter dankte daarop Ir. Motn- 'mors voer zijn belangwekkende mede- dolingen cn sloot do vergadering. FEUILLETON 62 Het rijdend Oorspronkelijke avonturen-roman door d' AKGENTY „Ge hebt dus uw doel bereikt?" klonk het vanachter het verguldsel. „Ge kunt de grote meester meedelen wanneer en waar de kust veilig zal zijn?" Een welluidende stem was het, met een ietwat vreemd accent. De tolk kon zich niet herinneren dit geluid ooit eerder te hebben gehoord en toch, toch deed het hem denken aan een manier van spreken die hem be kend voorkwam. Wie sprak er ook weer zo beschaafd en toch met zo'n vreemde buitenlandse tongval? Waar had hij zulke klanken ook eerder vernomen? „Die dwarskijkster is opgeruimd", antwoordde zacht een meisjesstem.' „In-Yin heeft haar voor zijn reke ning genomen. Die Hsieh-Fu is een ledepop in mijn handen, ik kan hem buigen en breken waneer ik zelf wil. Ravebek heeft niets te vertellen, hij krijgt z'n orders en handelt er let terlijk naar. Voor hem behoeven we niet bang te zijn." Het was onmiskenbaar de stem van Liang-sjin. Hij had zich dus niet ver gist, maar tegen wie sprak zij? Welke bandiet had haar de opdracht ge geven om Lola uit de weg te ruimen? Het hart van de student werd sa mengeknepen bij de gedachte aan alles wat er met zijn mei-mei ge beurd kon zijn. Wat hadden de schurken uitgevoerd met haar? Waar was ze nu? „En die slungel van een Natte- luur" barstte het daarbinnen. Jonkheer A. G. L. M. F. kon zich met moeitie bedwingen. Zijn vuisten balden zich, de slappe aderen op zijn voorhoofd zwollen op tot paarse stre pen in een vaalbleek landschap en zijn tanden knarsten van machteloze woede. Het liefst had hij de schurk in dat zotte maskeradepakje ogen blikkelijk bij zijn nekvel gegrepen en zo lang door elkaar geschud tot hij wat meer respect voor een Van Nat- teluur tot Droogenbroeck ging koes teren. Edochhet lot van Lola ging hem evenzeer ter harte en dies diende hij af te wachten tot hij eerst héér gedwongen verblijfplaats te weten was gekomen. Hoor, de spottende lach van Liang- sjin. „Hem moet U niets doen, meester, hij kan het niet helpen in de bus verzeild te zijn geraakt. Wij behoe ven aan die slappe was geen kost bare krachten te verspillen, hij zal flauw vallen als hij het Gouden Mas ker zietl" Het vaalbleke landschap met de paarse strepen verkleurde tot dwar relende herfstbladeren, tot een steeds donker wordende Rode Zee met grauwe olievlekken. „Goed, al goed, dat vergemakke lijkt m'n plannen." De tolk in de gang behoefde zich zelf de betekenis van die dreigende woorden niet te vertalen. Hij wachtte nog op de beschimpingen aan het adres van Ossewaarde, doch de in genieur kwam niet ter sprake. En de student vergat om over de reden daarvan na te denken. „Mag Liang-sjin weten wat uw plannen zijn?" teemde het zachte stemmetje van het Chinese meisje in de kamer. Het bleef even stil daarbinnen. Flipje zag de rode gestalte bewegen, achter de gaten van het goudkleu rige masker fonkelden de ogen grijsgroen schenen ze, als de onpeil bare diepten van de oceaan waarin een lichtsraal blinkerde. Zijn plannenHij moest ze af luisteren en dan de anderen waar schuwen. Ravebek, Hsieh-Fu, de in genieur. Wie weet wat dit heerschap met de autobus van plan was. En dan moesten ze gezamenlijk achter de kerel aan Lola opsporen en be vrijden. Als het niet reeds te Iaat was. Nu naderde die rode carnavalsklant de deur. Wie kon het toch zijn? Wat voor potsenmaker verschool zich in zo'n clownspak? „Mijn plannenHal Ik sla toe, vandaag nogl Luister!" De gebogen figuur voor het sleutel gat, die ademloos wachtte op het grote geheim dat zich thans ging openbaren, zou de boodschap van het Gouden Masker niet meer horen. Vaag was hij er zich van bewust dat er achter hem in de gang iets kraakte, dat er in de lucht vlak boven zijn hoofd iets suisde, vóór de deur mot dat sleutelgat opengerukt werd (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2