Qhiclets Ook bij sport H.M.de Koningin opent tentoonstelling „De Rijn in de R.I.A." Opmerkingen over veevoederpositie en liquiditeitspositie der bedrijven IIMMMMilillWliM RUTRANEX WEK DE GAL IN UW LEVER OP Een Rjjnaprookje in de R.Aj Hondenbelasting HINDERWET ADAMS de kauwgom met die langdurige frisse smaak) Sprookjesachtige waterfantasie „Aquamarijn" Blijde gebeurtenis op komst in Engels Koninklijk Gezin In kringen bij bet'Britse bof ver- wioh't men, dit tegen einde Juni per officieel communiqué t*l worden meegedeeld, dat „de koningin geen officiële verplichtingen meer op rich gal nemen", Dit i» de formule waar. mee te kennen wordt gegeven, dat een blijde gebeurtenis la het ko ninklijk gezin aanstaande Ja. Rustgevend bezoek Spanning in Tunesië vermindert Volgen# politleko waarnemer# la da •panning in Tuneaié aanmerkelijk ver minderd al# gevolg van hot bezoek van do Fran#© miniator van Pensioe nen, Temple. Van de zijde van de na- tionaliatiache partij „Neo Deatoer" la gezegd, dat de ophofiing van de avond klok voor de duur van de Ramadan te danken ia aan do persoonlijke tua- aenkoruat van d© minister. In kringen van de Neo Deatoer wordt ook ge zegd, dot er oen mogelijkheid bestaat voor do vorming van een nieuw „ka binet van verzoening" met een voor- onnataando gematigde nationalist, Ta- har Ben Amr, president van de Tuuo- eisoho Kamer van Landbouw, als pre mier. Ben Amr is geen lid von de Neo Deatoer. Verder wordt gezegd, dat het niouwo kabinet twee leden van hot nationolistisoho kabinet van Mohamed Tsjenik, die door de Fransen word ontslagen, en twee van het huidige, op Frans inltiatiof gevormde kabinet- Bakkoesj, zou opvatten» Tahar Bon Amr zeide Maandag na een lunch mot Temple, dot alle kan ten von hot Tunesische vraagstuk wa ren bcaprokon ia oen uiterst hartelijko sfeer. De staking in de Amerikaanse olie-industrie De „British European Airways" heeft Woensdag meegedeeld, dat zij haar diensten tengevolge von de staking in de Amerikoauso olie-industrie met ongeveor vijftig prccent moet vermin deren. Do inkrimping van het aontal diensten geldt voer alle lijnon. De zo- mcrdienstregeling, die volgende maand von kracht zou werden, is opgeschort. De „Trnnscanoda Airways" maakto bekend, dat twee vluchten por week van do dienst op Parijs in Lenden zullen eindigen. Do „British Ovorseos Airways" en de „Trnnsworld Airways" hebben Woensdag do uitgaande vluchten naar New York afgelast. Eorstgenoomde maatschappij gelastte ock do binnen komende vluchten uit New Ycck en Lydda af. Grote brand in hout opslagplaats te Zaandam 1500 kubieke meter bout verbrand Dinsdagmiddag ontdekten arbeiders brand in de h&ntea opslagplaats van do N.V. „Fibra", een houtslijpsel- fobriek te Zaandam. De brandweer tastte hot vuur, dat zich snel uitbreidde met veel materiaal aan. Ook de 2 nieu we moterspuiten uit Westzoan werden "ter assistentie geroepen on de beten ■van de havendienst en de gemeentelijke reiniging fungeorden als drijvende spui ten, zodat meer dan 100.000 liter water via 25 stralen per minuut op de vlam menzee geworpon kenden worden. De verstikkende rock werkte zeer belem merend op het blussingawerk. Teen do brand in Je hoatstapel verminderde, slcog het vnur ever naar de gemeente- Iijko vuilnisbelt, waar een houten keet stond, die in vlammen cpging. Hier had men het vuur echter vrij spoedig onder de knie. Ongovoor 1500 kubieke meter hout. geïmporteerd uit Luxemburg, cm tot papierstof verwerkt to werden, ging in de vlammen op. Do brandweor bleef tot laat in do avend paraat, daar men vreesde dat het vunr in het hout woor zou 'oplaaien. Een der brandweerlieden moest naar een ziekenhuis wordon vervoerd, daar hij een bocnblossuro had opgelopen toen hl] van een stnpol hout viel. j Hollandse Maatschappij van Landbouw De moeilijkheden rond wachtgeld- en werkloosheidsverzekering Op de jaorvorgadering van de Hol landse Maatschappij van Landbouw heeft de voorzitter, de heer F, den Hertog, enkele opmerkingen gemaakt over de veevoedsrposltie. Ten aanzien van dit lastig© veoteoltprobleom zeido spr. dat niot allo sombere verwachtin gen na de subsidievorlaging in ver vulling zijn gegaan. Men ziet veoleer een geforceerd aanbod van, dan gefor- ccorde vraag naar veevoeder. Hiermedo zij niet gezegd, dat mon niet mot alle kracht do verhouw töö eigen voedcrmiddelen moet blijven bui vorderen. Hot verdient aanbevoling, al© dus do heer den Hartog het veredo- Ungsbedrijf niet to overopannen on scheuring von grasland voor verbouw van veevoeder, waar mogelijk, to sti muleren toneinde tot „selfsupportiug5' bedrijvon to komen. Zulks zou bevor derd kunnon wordon door vermiado- ring van veevoodertoewljzingcn in dio gebieden, waar achouring mogelijk is. De bedrijven moeten zo weinig moge lijk kwetsbaar zijn. Spr, waarschuwde togen to cwaro investeringen, gorion de doorgaans veel to wensen ovorlatondo liquiditeitspo.» sitio van do bedrijvon. Voorzichtigheid is gobodon en steun aan hot horniouw- do Friese iuitiatiof om voor land- en tuiubouw tot oou bolastinghoffing to komen naar een gomiddoldo over eon aantal jaren verdient aanbeveling. Mot do richtlijnen voor oen toekomstige landbouwpolitiek, opgesteld doop do Stichting voor do Landbouw, kan spr. zich verenigen, al zullon do vaatstolw ling van oen „redelijke minimumbe loning" en do bepaling van oen „hoogst toelaatbare prijs" nog heel wat vraagstukken opworpenj. Ook arbitrage bij deze uitschake ling van hot murktmoohanisme zal niet bepaald gemakkelijk zijn. Spr. beeft vertrouwen in do boreidhold van dö regering om komende, op de richtlij nen gobuseerde, voorstellen van de Stichting voor de Landbouw over to nemen. Ingezonden Mededeling HEIPT AFDOENDE EN IS ONSCHADELIJK VRAAGT UW APOTHEEK EN DROGIST Een artilleriegranaat is Dinsdag ontploft In een munitie-opsla gplaots te Orboneja-Riipicc in de Spaanse pro vincie Burgos. Zoven Spnanso soldaten vonden hierbij de dcod, twee werden ernst ig gewond. Landbouw cn Veeteelt Mond- en klauwzeer hardnekkig in Engeland Veeartsen, die trachten do uitbrei ding van het mond- en klauwzeer in Engeland tegen te gaan, hebben een nieuw gevaar voor het vee ontdekt jonge kalveren, die, hoewel zij ge-J infocteerd zijn, geen zichtbare symp tomen vertonon. Een ambtenaar van het ministerie van Landbouw deelde mede, dat er gevallen zijn aangetoond, dat er kalveren, die naar het scheen vrij van de ziokte waren, tussen koei on van een gezonde veestapel kwa men, waarna deze laatste spoedig af gemaakt moesten worden. KUNST Directeur Muziekschool krijgt Van Riebeeck-medaille De Jan van Riebeeck-medaille, verleend op grond van culturele verdienstens is uitgereikt aan de di recteur van de Zierikzeese Muziek school, de heer Jac. M. Luykenaar. Aan personen die zich in de streek hunner inwoning hebben beijverd het culturele leven te stimuleren, wordt deze medaille uitgereikt. De medaille toont aan de voorzijde de beeldenaars van Jan van Rie- beeck (1619-1677), de stichter van de Kaapkolonie, en zijn vrouw Ma ria de la Queillerie (1629-1664), met daaromheen de woorden: „Die ad vancement soeckt, Sal geen Naer- stigheyt sparen". Op do keerzijde der medaille is de landing aan de Kaap de Goede Hoop uitgebeeld. Het ontwerp is van de Amsterdamse beeldhouwer Maarten' Pauw. Ook bohandelde do heer den Hartog het niet bepaald geruisloze verloop van hot invoeren van do wachtgold- •n werkloosheidsverzekering. Meer en moor komt tot uiting, aldus epr., dat de laston die op het bedrijfslevon ge leidelijk aan zijn opgelegd, een zo zwore druk zijn gaan vormon, dat vele ondernemingen er onder dreigen te bozwIjken. Zouden inderdaad onze op ziohzelf mooie sociale voorzioningon oorzaak worden, dat eon groot aantal bedrijven do deuren zou moeten slui ten, dan zou dit wol hooi ernstig zijn. Ik geloof dan ook, dat alles in hot werk moet wordon gesteld om dit go- vanr te ontgaan. Aldus do heer F. don Hartog, voorzittor van do Hollandse Maatsohappij vou Landbou\yl Ingezonden mededoling U «alt 'h morgens „klplokber" alt bed springen. Elko das moot uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, hot bederft. U rankt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem do plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te rogelen. Een plantaardig zacht mlddol, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeverpUietjeB. FINANCIEEL NIEUWS De nationale woningbouwleningen De N.V. Bank voor Ned'erlandsche Gemeenten deelt mede, dat de goede resultaten van de verkoop van rente- spaarbrieven, waarvan in een vorige publicatie mededeling werd gedaan, nog belangrijk zijn verbeterd. Was na zes weken voor een bedrag van circa 24 millioen gulden geplaatst, thans nu de verkoop elf weken heeft opengestaan, heeft de op brengst een totaal van circa 42 mil lioen gulden bereikt. Hierdoor is het totaal van de drie Nationale Wo- ningbo uwleningen gekomen op circa 115 millioen gulden. Op 1 Juni eindigt in het algemeen de verkoop. Met het oog daarop wordt het aantal verkoopkantoren reeds beperkt. Niettemin zal het tot 1 Juni a,8. voor alle verkoopkanto ren nog mogelijk zijn in' bepaalde mate op bestelling te leveren. KERKNIEUWS Ds. Loos trekt ontslagaanvrage ln Naar het Persbureau der Ned. Herv. Kerk meldt, heeft Ds'. Loos, Ned. Herv. predikant te Hilversum, die verleden week bij de provinciale kerkvergadering van Noord-Holland ontslag uit zijn ambt aanvroeg, deze ontslagaanvrage wederom ingetrok ken. RJL aartsbisschop gevangen in China Functionarissen der B.K. Kjsrk te Hongkong hebben Woensdag medege deeld dat do Chinese communisten do B.K. aartsbisschop Joseph Tsjoe Tsji- Sen, die zijn standplaats te Nantsjang had, drie Mei jl. gevangen hebben ge zet, nadat hij enige tijd geleden gewei gerd had in to gaan op een aanbod der communisten om hoofd te worden van een Chinese B.K. Kérk. ïn het te Kiangsoe verschijnende Chinese provinciale dagblad is gemold dat aartsbisschop Tsjoe Tsji-Son voor duizend „beschuldigers" beschuldigd Is van „sabotago van hot oommunistlsoho program van kerkhervorming, het te Kiookinug doen doden van wezen en het optredon al# agent dor imperia-! listen". MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Zuid-Hollandse eilanden afdeling Zlerlkzce Asperges f 61-111; aardappelen f 11,60-12',10; postelein f 30; rabar ber f 10-14; kropsla f 3; bloemkool D, O, B, A, f 13-46; komkommers f 35-40; bospeen f 45-50; per 10Ö leg., stuks of bos. Aardbeien 25-27 cent per doosje. Nationale demonstratie Partij v. d. Arbeid 70.000 deelnemers aan congres te Amsterdam De Partij van de Arbeid heeft gisteren op een 100.000 vlerkante meter groot terrein tussen Schelde en Westerscheldeplein te Amster dam een grote nationale demonstra tie gehouden, die volgens schat ting van de organisatoren door 70.000 A 80.000 personen is bezocht. Dit was de eerst© nationale de monstratie sedert de oprichting van de partij in 1946. Naar schatting kwamen 15.000 k 20.000 deelnemers uit de hoofdstad1 en de rest circa G0.O00 van de afdelingen uit het ge hele land. Het officiële gedeelte bestond uit drie toespraken van de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de beer Koos Vorrink, de voorzitter van het N.V.V., de heer Oosterhuis en Mi nister-President dr. W. Drees. Na afloop van de demonstratie trokken de tienduizenden deelne mers in een lange stoet van het ter rein via een ruim vijf km. lango route, die van Nieuw Zuid uit, door de Pijp, de Oosterparkbuurt naar de Indische buurt, waar op het Su- matraplantsoen. ontbonden werd. Direct achter de partijvlag liepen Minister-President dr. Drees, de heer Vorrink, de Ministers Mansholt Joek'es, Lieftinck, In 't Veld, de Staatssecretarissen mr. F. J. Kra nenburg (departement van oorlog,) en mr. dr. A. A. van Rhijn (mini sterie van sociale zaken)de belde Kamerfracties en het Partijbestuur. Duizenden Amsterdammers heb ben de lange stoet, waarin 42 mu ziekcorpsen meeliepen en een aan tal praalwagens meereden, gadege slagen, Moordaanslag op Indonesische militaire attache Politie stelt uitgebreid onderzoek in, In de vorige nacht omstreeks 12 uur is een moordaanslag gepleegd op de militaire attaché van het Hoge Commissariaat van Indonesië in Den Haag, luit.-kol. H. T. Harjono. De daders twee onbekend ge bleven jongemannen wisten te citkomen. Onmiddellijk na de aan slag hebben de officier van justitie en een aantal politie-autoriteiten een uitgebreid onderzoek ingesteld. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de daders. Luit-kol. Harjono woont in een flat aan het einde van de Laan van Meerdervoort te Den Haag. Om streeks twaalf uur ontving luit.-kol. Harjono de telefonische mededeling, dat over enkele ogenblikken een belangrijk telegram van Radio-Sche- veningen zou worden gebracht. Kort na dit telefoongesprek werd aan de huisdeur gebeld. Er stonden' twee mannen voor de deur. Een van hen zeide:: „We komen de papieren ha len". Luit.-kol. Harjono begreep niet wat voor papieren de mannen be doelden en antwoordde „Ik heb geen papieren". De mannen haalden daar op een revolver te voorschijn en be valen luit-kol. Harjono mee naar beneden' te gaan voor een bespre king. Op de trap van de eerste étage werd luit-kol. Harjono vervolgens tegen de muur gezet en de oudste van de mannen bedreigde hem met een revolver. Luit-kol. Harjono slaagde er in op een onbewaakt ogenblik de pols van zijn belager te grijpen. Door deze handeling haalde de man de trekker van de revolver naar achteren, waardoor het schot afging. De kogel baande zich door een ruit een weg naar bui ten. De tweede man schoot toen ook, maar de kogel ketste. De man sloeg luit.-kol. Harjono toen met de kolf op het hoofd. Op het ge schreeuw en de schoten renden' en- keel bewoners naar beneden. De daders kozen toen het hazenpad'. Een surveillerend agent, die de schoten ook gehoord' had en reeds een on derzoek naar de herkomst instelde, is de vluchtende mannen gevolgd. In de duisternis is hij de mannen evenwel uit het oog verloren. De politie neemt deze zaak zeer hoog op en is onmiddellijk met pen uitgebreid onderzoek begonnen» Met het indrukken van een knop heeft H.M. de Koningin Woensdag avond om vijf minuten voor xes de waterval in werking gesteld en daarmede officieel de tentoonstelling „De Rijn in de R.AJ" geopend. Met Z.K.H. Prins Bernhard arri veerde de Koningin om kwart voor zes, toegejuicht door de vele belang stellenden', zowel buiten als in het R.A.I.-gebouw en betrad het ere podium aan het einde van de ge- improviseerde Rijn. Zij droeg een grote zwarte hoed, een' wijnrode cocktailjapon en een zilvervos over de schouders. Tevoren hadden op het podium een dertigtal genodigden plaats ge nomen. Onder hen bevonden zich de heer H. H. Wemmers, Minister van Verkeer en Waterstaat, de Ame rikaanse ambassadeur in ons land; de heer Selden Chapin, de chef van het protocol, mr. J. Visser, de am bassadeur van West-Duitsland, dr. Karl Dumont, enkele Commissaris-' Bern der Koningin, het bestuur van de Stichting „Amsterdam-Rijnka naal" en autoriteiten uit haven- en scheepvaartkringen in de hoofdstad. ter bijwoning van de sprookjesach tige waterfantasie „Aquamarijn", een waterspel in twee aeten en twintig tablaux, naar ideeën van de algemeen en artistieke leider, Carol Briels. Gezeten langs de beplante oevers van de geïmproviseerde, ruim 200 meter lange Rijn, compleet met wa terval (van Schaffhausen) en rotsen langs de kanten, zagen zij' hoe in bonte rij1 en met wisselende licht effecten achtereenvolgens de Bata vieren ons land binnen trokken, hoe een wijnfeest aan de Rijn gevierd wordt, hoe carnaval vierende jon gens en meisjes Prins Carnaval op zijn rijkbeladcn schip door het wa ter trekken en hoe lichtmatrozen een rondedansje deden. In het wa ter vertoonden daar tussendoor 56 imitaties van de zwemmende Esther Williams, telkens in nieuwe en spe ciaal voor dit waterspel gecreëerde badcostuums en badmutsen, hoe zij rhytmisch en gelijkvormig konden zwemmen en voorts wist een twin tigtal balletdanseressen zich telkens tijdig te verkleden voor de vele bal letten, die zij uitvoerden op de langs de kant op het water drij vende grote leliebladen. Aan het slot van' de dag, waarop Nederland, maar vooral de hoofd stad, de opening van het Amster dam-Rijnkanaal vierde, kwamen in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam duizende genodigden bijeen, onder wie talloze vooraanstaande figuren* SLACHTOFFER VAN BEDRIJFSONGEVAL In de N.V. Verenigde Papierfa brieken te Eerbeek heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan'. De be drijfsleider, de heer M. van Delden, geraakte met zijn rechterarm tussen de papiercylinder en het viltdoek. Hij' werd onmiddellijk naar het Ju- liana-Ziekenhuis te Apeldoorn ver voerd. Hedenmorgen i& het slacht offer aan zijn verwondingen over leden. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Burgh I-Die Gouwe I 7-0 In het eorste kwartier waren do gasten niet veel minder don do thuis club, die mot Kentero als invaller v>:r v. d. Weel, uitkwamen. Ne 10 minuten gaf Boca, Burgh do leiding (1-0) cn vrij spoedig veegde hij hieraan een 2o doelpunt tco (2-0). De vakwi&soling gaf do thuisclub een veldmeerdorheid, die Steur in oen doelpunt uitdru'icto (3-0), waarna moj. von Koeten uit gedekte positie de staDd cp 4-0 bracht, In do volgende opstelling wns „Die Gouwe" weer gelijkwaardig on enkele worpen van mej. Kcopmon hadden beslist beter lot verdiend. Het was v. d, Zonde die do etond tot 5-0 ver hoogde, mot welke etond de rust aan brak. Do 2o helft toende weer oou sterker Burgh, dat v<xrlopig echter niet tot dcelpunten kwam. Nadat Schrier voer 6-0 had gezorgd, kwamen beide ploegen weer in hun beginop stelling en dit gaf oen aantrekkelijk veldspel to zien. Steur benutte deze periode dcor in het middenvak met diverse handighoidjes zijn techniek te demonstreren. Het was Rcos, die de hattrick verrichtte en de eindstand op 7-0 bracht. Scheidsrechter Bclier leidde goed. Velocitas U-Strandvogels II 1-4 Bei do ploegen speelden geen beste wedstrijd, waare,an de felle wind mis schien debet was. Velocitas was het eerst aan bed docr Kloet (1-0). Hierbij bleef het evenwel en A. Stoutjesdijk maakto spoedig gelijk (1-1). Strandvogels bleef aan bod. Dcor Jaap Verboom word hot 1-2 en 1-3. Anton von der Zande voegdo een 4e dcelpunt aan de 6Coce too (1-4), waarmede de eindstand kwam 15 minuten voer het einde werd een Strandvogels-speler dcor 6oheidsrochter de Wit naar de kleedkamer verwezen wegons do bekende vingerwijzing. Do wedstrijd werd van begin tot eind in coa uitstokendo vorstandhouding ge sp cold. P.V, „Zicrick", Zlerlkzce Wedvlucht uit Mons. In concours 128 duiven. C. Kloetl; A. M. Berrevoets 2 en 18; J. Verwijs 3 en 4; F. D. Hille- brandi 5 en 20; A. C. Stoutjesdijk 0 en 7; H. Wilbrink 8 en 14; J. van Beveren' 9 en 12; J. Koster 10; C. Stoutjesdijk 11; J. P. Schot 13 en 19; A. Hagesteijn 15; H. Koevoets 16 J. Pankow 17. Snelheid le duif 1134.25 m. p. mi Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat de aan slagbiljetten Hondenbelasting 1952 aan die belastingschuldigen zijn toe gezonden. De ingezetenen der ge meente die geen aanslagbiljet heb ben ontvangen en ln het bezit zijn van één of meer honden, zijn ver plicht hiervan binnen vier weken na de dagtekening van deze bekend- making schriftelijk aangifte te doen ter gemeente-secretarie, afdeling fi nanciën. Overtreders dezer bepaling stellen zich bloot aan strafvervol ging. Ook zij, die in de loop van het jaar houder worden van één of meer honden:, zijn verplicht hiervan ten spoedigste ter gemeente-secretarie, afdeling financiën, schriftelijk aan gifte te doen, bU nalatigheid waar van zij strafrechtelijk zullen worden vervolgd. Met nadruk wordt er op gewezen dat op een en ander nauwlettend toezicht wordt gehouden en dat voor elke overtreding proces-verbaal zal worden opgemaakt. Zierikzee, 19 Mei 1952. 'Burgemeester en wethouders voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE, burgemeester. GROLLEMAN, secretaris. Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend', dat de be slissing op het verzoek van de Firma' D. QUANT ZONEN te Zierikzee om vergunning tot het plaatsen van een 4 P.K. electromotor voor aan drijving van een) vlak- en vanddkto- bank in het perceel; kadastraal be kend' gemeente Zierikzee, sectie A, nummer 2342, plaatselijk gemerkt Minderbroederstraat B 220, door hen is verdaagd op grond van het feit, dat van het Hoofd van het 2e Dis trict der Arbeidsinspectie nog niet is ontvangen de verklaring, bedoeld in artikel 7bis, 2e lid der Hinderwet. Zierikzee, 21 Mei 1952. Burgemeester en wethouders voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE, burgemeester. GROLLEMAN, secretaris. ADVERTENTIES Met dank aan God en grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon JOHANNES (Jos)e) M. DEN BOER A. K. W. DEN BOER- STEENLAND Haamstede, 20 Mei 1952 Zaterdag24Mela.s.hopen onze geliefde ouders CORN. VAN BEVEREN cn TH. VAN BEVEREN VAN STR1EN hun 60-)nrigc echtvereni ging tc herdenken. Hun dankbare kinderen, behuwd-, klein- cn achter kleinkinderen. Zierikzee, Mei 1952 jj Gat van Westen C 492 jj

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 3