TEREN Rode Kruis heeft aan zijn 1100 mannen en vrouwen nog niet genoeg WINST H.M. de Koningin legde de eerste steen voor nieuwe St. Laurenskerk MYSTERIE BESCHERMING BURGERBEVOLKING 80 mobiele geneeskundige groepen voor oorlogstijd Tfjdens een voorlichtingsdag van het Nederlandse Roode Krols voor dagbladvertegenwoordigers Is getoond, hoe deze organisatie een veel. omvattende taak bij de bescherming van de burgerbevolking ln oorlogs tijd zal vervollen. Voor deze bescherming moeten tachtig mobiele ge. neeskundige groepen van zestig man gevormd worden in de stedelijke A-gebieden en tweehonderd geneeskundige teams van vijftien man ia de B-gebieden. Deze groepen en teams bestaan uit artsen, verpleegsters, helpsters, E.HJB.O.-ers, administrateurs, tech nici en chauffeurs, die allen voor be paalde taken zijn of worden opge leid!. Het Roode Kruis telt thans 5.000 helpsters en 6.000 mannelijke mede werkers, een aantal dat voor de op zet van de nieuwe organisatie te weinig zal zijn. In oorlogstijd zullen ongeveer 2.500 helpsters in de mili taire en eenzelfde aantal in de bur gerziekenhuizen nodig zijn. Van de mannelijke medewerkers/ zal een aantal in militaire dienst moeten gaan. Onder de gehuwde helpsters zullen er zijn die op den1 duur niet uit de gezinnen gemist zullen kun nen worden. Een en ander heeft ten gevolge, dat het Roode Kruis corps Treinramp in Turkije en India Bij een spoorwegongeluk Lei Turkije tobben 32 mensen bet loven verloren, aldus meldt AFP. 24 reizigers liepen zware verwondingen op. Hot ongeluk gobourdo in een bergachtig gobied. 16 wegoufl ontspoorden. Een aantal wa-5 gons stortte langs da berghellingen om1 laag. j 36 personen zijci om het Ievon gekomen en 35 gewond bij oen troinl ramp in midden-lndia. Hot goboardtj tussen Palana en Bikonor, .waar eerj porsonontroiq op coq goederentreiq liejj Britse firma's vertrekken uit China Alle grote Britse firma's uit com munistisch China treffen voorberei dingen om haar zaken af te wikke len en te vertrekken, aldus ver klaart Engeland in een nota die door de Britse zaakgelastigde te Peking, Lamb, zal worden ingediend. zeker tot 15.000 mannen en vrouwen zal moeten worden uitgebreid. De demonstratie ener mobiele een heid, die Zaterdagmiddag door een Haagse mobiele geneeskundige groep werd gegeven onder leiding van Dr J. de Ruiter, was zeer realistisch op gezet. OUD ALTAAR Nabij Völkermarkt, in Karin- thië, was kortgeleden d'oor opgra vingen een drieduizend jaar oud altaar, waarop offers werden ge bracht, opgegraven. De altaar steen is thans door boeren ver nield. Volgens een plaatselijke overlevering had de Hunnenko ning Attilla een schat verborgen op een plaats, die overeen kwam met die waar het altaar werd op-, gegraven. De boeren meenden nu dat de schat zich wel in de al taarsteen zou kunnen bevinden en braken deze open, doch von den niets. Niet louter met de praktische rea lisering van instellingen ten alge menen nutte op het platteland, maar in d!e probleemloze overtuiging van de plattelandsbevolking, dat deze in stellingen inderdaad nuttig en on ontbeerlijk zijn, laat zich de na-oor- logse sociale ontwikkeling ten plat- telande illustreren. Om iets te schep pen of te stichten moet in brede la gen des volks de behoefte zijn ge groeid. Het voelen van een behoefte activeert nu eenmaal de pogingen om de behoefte bevredigd te zien. De plattelandsbevolking is groei- dende onder invloed van de voort schrijdende sociale en hygiënische verbeteringen. In de Middeleeuwen gaf de volksbehoefte in eerste in stantie het aanzien aan een even fraai als reusachtig kerkgebouw. Het is de winst der eeuwen, dat een volk naast de kerk, behoefte heeft aan allerlei instellingen, die gericht zijn op het behoud en bevorderen van de volksgezondheid;. In al zijn kracht ontplooit zich op het platteland een sociale revolutie. Ook op Schouwen-Duiveland' laat zich dit aantonen. Er is vrijwel geen' gemeente meer, die geen1 behoefte gevoelt aan een eigen Groene Kruis- gebouw en een kleuterschool. Ver schillende gemeenten zijn reeds in het bezit van dergelijke begerens waardige instellingen, anderen doen pogingen het zover te krijgen. Uit Noordgouwe komt het bericht dat aldaar een Groene Rruisgebouw en een kleuterschool zal worden ge sticht. Voor de aardigheid doet men er ook nog een gemeentehuis bij. Het bericht valt slechts enkele we ken na het openen van de „Beatrix- school" te Zierikzee. Honderd jaar geleden stond het niet rijk met geestelijke gaven bedeelde kind een zaam en ellendig in- de wereld, ten prooi aan achteruitstelling en be spotting. Thans krijgt het een' spe ciale school, waar de beperkte gaven tot volle ontplooiing kunnen komen. Nog in onze tijd namen de moeders hun kroost mee naar de akker, maar nu zyn en komen er kleuterscholen. Het is nuttig bij het maken van een balans van verval en1 vooruit gang deze Verheugende dingen op bet platteland niet te vergeten. Ex tatisch zullen we er niet van wor den, want we denken aan de mil- Iioenen weeskinderen, de gedode en verminkte kinderen in de „eeuw van het kind", maar winst is het toch. Winst ia hot verlies. „Operatie Eersteling" Utrecht ln rep en roer Zaterdag ia in het kader van de be- sohenning bevolking in Utrecht de eerste grote cefcning gehouden onder leiding van het hoefd besoherming be volking van do kring tytreoht. Do commissaris van pclitio A. W. Brand,. Als hoefd van de geneeskundige Eienst, lid van de staf van hot hoefd, trad op de diroctour van de Utrechtse G.G.D. Dr. R. E. Wiorenga. Hot voornaamste doel van do cperatis wasi do theore tische opleiding van do E H.B.O.-ers to 'toetsen aan de practijk en vcorts een propaganda vcor het Rode Kru/s en de E.H.B.O. Do werving op basis van vrijwillighoid,1 docr deze orga nisatie moot neg beginnen. Daarvandaan dat, als. naam voer dezeoefening ^ope ratie eersteling" was gekozen en het accent gelegd was op do verzorging en het «vorvoor van do dcor oen luchtbombardement gotrcffen bevolking. Brand door „vuurtje stoken" Zatordagmiddog word de brandweer gealarmeerd voer een boerderijbrand aan de Lange Brink te Soest. Reeds enkele minuten daarna was de nevel- spuit tor plaatse Een grote schuur stond tn lichter laaie en het rieten dak van een naastgelegen boerderij brandde reeds De brandweer besteedde allereerst alle aandacht aan de boer derij, die op het dak na behouden is kunnen worden, evenals het woonhuis naast de boerderij. Om' dit te bereikeq waren ook nog twee motorspuiten ter assistentie toegesneld,' die elk met twee stralen water gaven. Na een uur was het gevaar voer uitbreiding geweken en om vier uur was men de brand meester. De schuur mot enkelo werk tuigen is geheel uitgebrand. Van het vee kwam een varken in de vlammen om. Het is do brandweer gebleken, dat twee jongetjes in de buurt met vuurtje stoken do brand hebben veroorzaakt. De Pensioen- en Spaarfondsenwet Nog mogelijkheid tot vorming van een pensioenstichting Het Adviesbureau voor PeoAloea* eq Spaarfondsen to Amsterdam deelt het volgende medet Op 13 Mei 1952 werd de Pensioen* en Spaarfondsenwet in de Eerste Ka mer der Staten-Generaal aangenomen. Intussen is gebleken, dat er nog enkele moeilijkheden kunnen ontstaan voor ondernemingen, die pensioenver plichtingen hebben aangegaan en daar voor een reserve op hun balans heb ben geboekt of zouden dienen te boe* ken. Deze ondernemingen zouden name lijk verplicht zijn, de pensioenreserves terstond en volledig aan hun bedrijf te onttrekken, tenzij zij door de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een vrijstelling van deze verplichting zouden krijgen; Het Ministerie van Sociale Zakcu Is echter bereid gebleken door dc ai* kondiging van de Wet neg tot 15 Augustus 1952 op to schorten om aan doze moeilijkheden tegemoet te komen; Het bedrijfsleven krijgt daardoor do gelegenheid nog tijdig een pensioen stichting in hot leven te roepen en do huidige pensioenverplichtingen aan die stichting over te dragen. Daardoor wordt dè mogelijkheid geopend voor deze ondernemingen om overeenkomstig eon door do Verzekeringskamer goed to keuren plan de onttrokking van do pensioenresorvo aan de bedrijfsmiddelen geleidelijk en over een reeks van ja* ron te doen plaats vinden en behoeft geen beroep op vrijstelling bij do Ml* nister te worden gedaan.' Hot is dus nu voor allo onderno- mingon en werkgevers van groot bó* lang toretond na te gaan, of zij nog pensioenverplichtingen jogens workne* mors of gewezon werknemers hebbed lopen, waarvoor eon reserve op do balans is of zou moeten wordou ge boekt, tonoinde ln dat geval vóór 15 Augustus 1952 de formaliteiten te ver* vullen, die voor hot voorkomen van' grote moeilijkheden voor het becfrijf noodzakelijk zijn; In een kolom de wereld om Iiï Rangoon is officieel bekend gemaakt, dat 130 km. ten Noorden van Taungj opstandelingen van' uit een hinderlaag zeven leden van dJe Birmese militaire politie en1 een bur gerlijke ambtenaar hebben doodge schoten. Negen' politiemannen wer den gevangen' genomen, doch later weer vrijgelaten. Een vrouw werd ernstig gewond en moest in een zie kenhuis worden opgenomen. Aan 70 werknemers van de Philipsfabrieken te Roosendaal is ontslag aangezegd' d'oor dë directie, die als reden voor het ontslag de noodzakelijk geworden aanpassing van het bedrijf aan de verminderde afzetmogelijkheden van het product igafDe maatregel treft zowel vrou welijk als gehuwd en1 ongehuwd! HOOGTIJDAG VOOR ROTTERDAM „Slechts één toren Is DE toren van de stad" D© restauratie van d© Grote - o! 6t. Laurenskerk te Botterdam ia aan* gevangen. H.M. Koningin Juliana heeft tijdens een bijzondere dienst in deze kerk, waarin voorging Da. F; Ober* man, voorzitter van de oeutrale kerke- raad der Ned. HcrY. Gemeente, gister morgen de eerste steen gelegd, die tal leiden tot het definitieve herstel vau de door de oorlogshandelingen gesohon* den kerk. Na de steenlegging heeft de Kouin* gin de aanwezigen, onder wie do Com missaris van de Koningin iu de pro vincie Zuid-Holland, Mr, L; A, Kee per, minister Mr. Dr, J. in It Veld, het hoofd van de M.S.A, in Neder-, land, Clarence E. Huutcr en tal van burgerlijke en militaire autoriteiten eq vele genodigden toegesproken. H.M. zei: „Hoe groot eoa stad ook wordt, meestal is het toch slechts één toren, die de toren van de stad blijft en een kerkgebouw blijft de Grote Kerk. En hoe hoog andere gebouwen er om heen ook mogen worden, zij zijn dit door hun clgon importantie. Daarentegen is do kerk mot zijn toren Ingezonden mededeling bet teken, dat omhoog wijst uit al deze aardse belangen uit eu die is dcarom om zo te zeggen het levend teken vau do ziel v&n een atad, die sterker door strijd wordt. De nieuwe St. Laurens Rotterdam heeft lang zonder zijn St. Laurenskerk moeten bestaan het teken, dat al die tijd uitsluitend uit haor geest bestond was duidelijker zichtbaar dan enig bouwwerk vau steen en het werd gezien over de gehele wereld, Doze St. Laurens in nieuwe vau zijn horstel uit het midden der vorm zal do kenmerken blijven drogen 20ste eeuw en zal de Rotterdammers stoeds blijven herinneren aan wat daar aan voorafging. Storker dan voorhoen wil hij een centrum van de stad zijn, Historisch bedehuis Do steen waarop vermeld staat i „deze steen is gelegd door H.M. Koningin Juliana op 19 Mei 1952 als teken van do herbouw van onze kerk" hlug in oen takel boron do voet van oen dor toekomstige zuilen waarop de kerk zal rusten. De Koningin bracht do motsolkalk aan op hot voetstuk uit een noten* houten mctselbak met een speciale troffel. Do steen daalde en H.M. sloeg met drie tikken van een notenhouten steenhouwershamer do steen aan. Daais na hield zij haar toespraak. Nadat do predikant nogmaals in gebod was voor gegaan weerklonk het Wilhelmus. H.M. bezocht hierna het clubhuis on logomont „Do Jeugdhavon" anu de Rubrookstrnat. •RTOACimrre voor i CDXB DOZEN VAM SO stotc^ FINANCIEEL NIEUWS Wijziging rente schatkistpapier Het agentschap van bét ministerie van- Financiën deelt mede, dat de rente voor schatkistpapier is gewij zigd. Van Maandag 19 Mei af zijn bij de agent van bet Ministerie van Financiën te Amsterdam schatkist- promessen verkrijgbaar gesteld' met een looptijd van 3, 6, 9 eni 12 maanden. Het disconto zal resp. 1 en 1% pet. bedragen en wordt dus met V\ pet. verlaagd. Het papier met tussenliggende termijnen komt te vervallen. Schatkistbiljetten met een looptijd van 3 jaar behouden eem rente van 2 pet., terwijl de rentevoet van de biljetten! met 5-jarige looptijd van 2Yi op IVz pet. wordt gebracht De wijziging van de rente van het schatkistpapier wordt beschouwd als een maatregel ter consolidatie van de vlottende schuld' van het Rijk. Sommigen zien hierin een stimulans de beleggende instellingen tot aan koop van langlopend papier over te halen. Op klaarlichte d'ag is op die Gennepse Maasweg (Limburg) eenl das door een passerende vrachtauto aangereden. De das is eeni vrij zeld zaam nachtdier en het gewonde exemplaar, dat grommend aan de kant van de weg lag, trok dan ook veel bekyks. De politie heeft het dier met een welgericht schot uit zijn lijden verlost. In de inheemsenwijk van New- clare bij Johannesburg heeft zich 'n hevige strijd afgespeeld tussen le den van vijandige stammen. Drie personen zyn om het leven gekomen eru 18 gewond. Bij het gevecht wa ren meer dan 500 personen betrok ken die deels met strydbylen, deels m'et assegaaien gewapend waren. Er waren ongeveer 300 man politie no dig om de orde te herstellen. De Zweedse filmster Ingrid Bergman, thans gehuwd met de Ita^- liaanse filmregisseur Roberto Ros- seliini, verwacht een tweeling, die elk ogenblik geboren kan worden. De Britse regering heeft het beginsel van gelyke beloning voor gelijke arbeid voor mannen en vrou wen in dienst van Rijk en) Gemeente aanvaard. Tot op heden variëerde het salarisverschil van 20 tot 25 pet. Op een eiland in de Stille Oce aan zijn twee Japanners aangetrof fen; die zich daar sedert acht jaar schuil hadden gehouden. Zij' hebben geleefd van paling, ratten, slakken en' vruchten. Zy trokken er in' dë na'cht op uit om hun voedsel te ver zamelen. Hun enige ontspanning be stond uit het vangen van wilde ka naries, 'die zij, na de paartijd, weer lieten vliegen. De beide mannen, 31 en 37 jaar oud, waren mager, doch hun gezondheidstoestand was uitste kend. De Japanners „woonden" in grotten die zich op dertig meter hoogte in de rotsen' bevonden!. Twintig studenten van de uni versiteit te Durham (Engeland) had den op papier berekend dat zij te zamen een touwtrekpartijtje tegen! een olifant zouden moeten' winnen. Doch de praktijk bleek anders te Ztfto. Toen! de „wedstrijd" begon', wandelde de dikhuid met het touw en het twintigtal weg en kwam éérst dertig meter, verder tot stilstand. Oplichter aan het werk Geldleningen op gestolen fietsen Een circa 35-jarige onbekende man beeft verschillende Amsterdamse win keliers opgelicht. Hij ötapto een win kel binnen en diste een verhaal op over een „handeltje", waarvoor hij nog enig geld nodig had. De winkeliers, die er uiteraard weinig voer voelden eon huq onbekende man gold to lenen, Igingen hier soms tcch toe over, om- (dat de man hun als onderpand oen fiets aanbood. Hij zoido den binnen een uur terug te zullen komen cm de fiets te halen en hot geleende g^Jd terug te geven. Maar steeds liet hij op zich wochten. Daarna bleek, dat het rijwiel van dief stal afkomstig was. Do eigenaars van de gestolen fietsen hebben deze terug ontvangen, dcoh do gedupeerde win keliers wacbton nog stoods op hun geld. Zakenlieden uit Detroit in Nederland Op Schiphol ie oen groep van 45 leden van do Boord of Commerce uit Detroit aangekomen. Hot zijn vooraan* staande industriolen, bankiers on an dore vertegenwoordigers van hot Arno* rikornso bedrijfsleven, die een bezoek brongen aan onigo Europese landen ovd fc-no3j uojoj' oj oputujs oqoeuuouooo op nen, en te onderzoeken, in hoovorro mot Europeso znkonlloden on fabrikan* 'ton kan worden samengewerkt. Tevens willen zij nitzion noar investerings mogelijkheden in de industrieën von deze lauden; Twee knapen overvielen oude winkelier Twee knopen van rospoctiovolijk 15 en 16 juor bobben Zondagavond blijk* baar oen roofoverval willen plegen op con sigarenwinkelier in de Spaarnwou-i deatraat to Haarlem. Zij belden oaq de deur van do gesloten winkel, wonr- nd do 70-jarigo winkelier hen open* deed. Onmiddellijk daarna kreeg do man hevigs vuistslagen in zijn gezicht en op zijn hoofd, doch hij bleef bij zijn positieven en bogon luidkocls om hulp to roepen. De jongens vluohtten duarop do winkel uit. Een voorbij* ganger slaagde erin con van hon, oeri 15-jarigo winkelbediende, te pakken te krijgon en aan de inmiddels gewaar* schuwde politie over te leveron. Do tweede knaap, een 16-jacigo kopersla* gor, werd in do loop van do avond tn zijn ouderlijke woning gearresteerd. RADIO-PROGRAMMA Woensdag 21 Mei HILVERSUM I. 402 m. 7 nieuws. 7.18 gewade muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8 nieuws en weerber-. 8.15 gram. 8.55 voor de vrouw. 9 voor de zieken. 0.30 water standen. 9.35 gram. 10.30 morgen dienst, 11 Residentie-orkest. 11.25 „De mammoet-tand", radio-humo reske. 12 alt en piano. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 Metropole-orkest cn solist. 12.56 klokgelui. 1 nieuws. 1.16 Prot. Interkerkelijk Thuisfront 1.20 mandoline-ensemble. 1.50 gram. 2.45 voor de meisjes. 8 radio-philharmo- nisch sextet 3.30 lichte muziek. 4 voor de jeugd. 5.20 orgelspel. 5.50 causerie over de opleiding tot Ma rine-officier. 6 nieuws. 6.15 gram. 6.30 „Drie perioden in de sterre- kunde: Moderne denkbeelden' over het heelal der melkwegen". 7 Spec trum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven. 7.15 boekbespre king, 7.30 gram, 7.40 radiokrant, 8 nieuws en weerber, 8.10 commentaar familiecompetitie. 8.20 omroeporkest en solist. 9.15 „De ontwikkeling in het Chx. maatschappelijk werk", causerie. 9.35 kerkmuziek. 10.05 sa- lonorkest. 10.30 Internationaal Evan gelisch commentaar. 10.40 gram. 10.45 avondoverdenking. 11 nieuwa en S.O.S.-ber. 11.15 olavecimbolreci- tal. 11.35-12 gram. HILVERSUM II. 208 m. 7 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 gram. 8 nieuws en weerber. 8.18 gram. 8.50 voor de huisvrouw. 9 gram. 10.00 schoolradio. 10.20 voor de huisvrouw 10.30 gram. 10.45 voor de vrouw, 11 gram. 12 voordracht 12.15 repor tage. 1 nieuws. 1.15 instrumentaal trio. 1.40 kamerkoor. 2 „Gesproken portret". 2.15 jeugdconcert. 3 kin derkoor. 3.20 pianovoordracht. 3.30 voor dë zieken. 4 voor de jeugd'. 5.30 pianoduo. 5.60 regeringsuitzending: vragenrubriek „Wat wil je weten?". 6 nieuws. 6.15 varia. 6.20 „Geesten lijke verzorging by de Westeuropeso luchtstrijdkrachten", lezing. 6.30 Oostenrijkse muziek. 7 „De wegnaar vrijheid", causerie. 7.15 blaaskwin- tet. 7.30 voor de jeugd. 8 nieuws. 8.05 politiek commentaar. 8.15 Pro menade-orkest. 8.50 „Die en die is er nog.hoorspel. 10 Hawaiian- muziek. 10.20 „Brekend Japan", cau serie. 10.35 strijkkwartet. 11 nieuws. 11.15-12 gram. Klapperrat voor „Blijdorp" Dicrgnardo „Blijdorp" to Rotterdam is wocr in hot bszit van oen echtpaar Javaans© klapperratten. Tot nu Ico bozot dozo diergaarde cr «lochts <56n, maar do aankomst van do „Bantam" tvan do Koninklijke Rotterdamse Lloyd enigs dagen geleden zorgde vcor ton twecdo oxomplnar. Een dor opva renden bracht een Javonnso klapper rat meer, doch daar hij hot diertje niet mee naar huis kon nemen, werd con van de walemployós van de Llcyd mot hot boest vereerd. Maar zijn vrouw voelde niet- vcor cou dergelijk „huie- dior" en toen word besloten hot dier gaarde „Bijdcrp" aan te bieden, die do klepperrat, een mannctjo, in dank ao- coptoordc, mede omdat do klapperrat, "di© zij al had, een vrouwtje was. De Perzische minister-presi dent Mossaóeq, vertrekt 26 Mei uit Teheran naar Den Haag. Iiij zal ver moedelijk vóór zijn vertaek zich niet meer met het nieuwe parlement kunnen verstaan, daar de mandaten, der leden nog niet bekrachtigd zijn. FEUILLETON 48 Het rijdend Oorspronkelijke avonturen-roman door d'ARGENTY ïemandi nam haar by' de pols, leid de haar verder naar de lange tafel, waar enkele hoofden zich bogen' over haar geldtas; „Dus u had geen deviezen?" vroeg dezelfde stem van straks. No. 418 antwoordde niet. Vlak voor haar lag het uiteengerukte leer. Uit de opengetornde naden/ puilden de bankbiljetten, grote coupures. Een hand haalde de honderdjes bij' bopeni tevoorschijn'. Deviezen/ „Dat is- niét van mij", bracht ze uit, met moeite haar opwinding be dwingend' over een dergelijke smofc- kelaarsstreek. Een laffe figuur, die dë verant woording voor zijn daden' niet dorst dragen en een' ander ongeweten' met het vuile werkje opscheeptel „Is die tas soms niet van u?" „Nee..." wist ze, ik ben van daag voor *t eerst bij déze maat schappij. Ik kreeg die tas eni heb 'm vanmorgen omgehangen. Ik zou niet Weten! waar ik zoveel geld vandaan moest halen". „Wie gaf u deze tas?" „Meneer Ravebek. Hij staat d'aax ginds, hij vertegenwoordigt de WEB en gaf me ook dit uniform". Het gehéle groepje uit de bus, de drukte rond de verschrikte brunette bemerkend, naderde reedis het hoek je, vergaapte zich aan' het schouw spel van de ontdekte deviezen en verdiepte zich in bespiegelingen' over de ongedachte ontdekking. „Wat heb jy in je hoofd gehaald?" viel Ravebek ruwweg uit tegen het zo verslagen slachtoffer. „Weet je n/iët, dat je niet smokkelen mag? Moet je ons oponthoud bezorgen en hele reisplan in de war sturen? Zeg op, wat moet dat allemaal?" „De juffrouw beweert, dat ze het van u gekregen heeft", meesmuilde een beambte, „is dat zo, meneer?" „Van my?" De vieze mond ver trok in afschuw over zoveel leugen en! bedrog. „Wat wil jy, meisje? Moet ik soms de gevangenis in voor jouw plezier? Dat geld heb ik je niet gegeven!" „De tas toch", verdedigde Lola rich wat zwakjes, „dat geld zat er al int, natuurlijk". „Natuurlijk? Niks natuurlijk. Dacht je soms dat je voorgangster over zoveel duiten kon beschikken, dat ze honderdjes aan de binnenkant van d'r tas moest bergen?" „Nou, dacht u dat i k zoveel geld ooit bij' elkaar gezien' had? Ik kreeg die tas van u en ik heb er heus niet eerst een naad van los getornd om te kijken of er soms de honderd duizend in verborgen was. Had ik 't mëar wel gedaan; dan zag u me nou niet hier maar vierde ik al lang feest van al die bankjes". „Zo schieten we niet op", zei Üe chef wrevelig, „als u geen van bei den de overtreding toegeeft, zal ik u beiden in hechtenis nemen tot het zaakje uitgezocht is. Wilt u mij' maar volgen?" ,Om de dooie dood niet" weer streefde de verbolgen vertegenwoor diger, „wat heb ik er mee te ma ken? Als zy smokkelt moet ze zelf de gevolgen dragen. Tegen mij kunt u niets beginnen". „Mag ik ook woordje zeggen over moeilijke kwestie", mengde zich in steenkolen-Engels de kleine Chinees in het gesprek. En hij haalde op om slachtige wyze zijn diplomatiek pas poort uit een versleten portefeuille. „Dit zijn mijn gezelschap. Dit alles mjjln gezelschap. U zult vrij moeten laten. Wij weg vervolgen. Wij geen tijd hebben verder onderzoek. U geld teruggeven". „Sorry, sir", weigerdë de chef, „dit bedrag is al verbeurd verklaard en deze conductrice reist niet op een diplomatiek paspoort, net zo min als deze heer. U kunt de reis voort zetten, maar zij blijven hier. Ver trekt u gerust als u haast hebt". Hsieh-Fu stortte een zee van ver wensingen uit in een onvervalst en ongekuist shan-tung, dat zijn tolk in een opwelling van ware moed en doodsverachting met vriendelijker inslag vertaalde tot beschaafd en ac ceptabel Nederlands. Het meisje had hem wel om de hals willen vallen voor zijn krachtdadige pogingen haar te bevrijden uit die dreigende greep van de niets en niemand ont ziende gerechtigheid. (Wordt Torvclg^)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2