Op verzoek van Tweede Kamercommissie wordt het ontwerp op enige punten gewijzigd Houdt aan de Zomerregel, op Zomerpostt een Zomerzegel WET BESCHERMING BEVOLKING Nader overleg over de kwestie „schuilplaatsen" Verschenen U het verslag van de Commissie van Rapporteurs alt de 2e Kamer over de wet v,Bescherming be volking", de wet op de noodwauhtea en de wet „Verplaatsing bevolking"; De commissie verklaart dat zf] een voldoende beeld heeft verkregen van de verdediging der bevolking io ruime sim Het b haar gebleken dat de ac tieve on do paseievo verdediging in be vredigende mate zijn gecoördineerd en dat do uitvoerende organen van de nationale verdediging, wat de militaire en do oiviele sector betreft, nauw sa menwerken. Bij de commbslo bestond op het punt „schuilplaatsen" enige ongerust heid, doch deze is door overleg gro tendeels weggenomen. Wel betreurt de commissie van de regering te hebbou moeten vernemen dat bij de woning en flatbouw en bij de acholenbouw op het ogenblik niet of nauwelijks gere kend wordt met het inrichten van kei- dors en andero locallteltea op een wijze, waardoor deze laatste, in ge val van calamiteiten, ais schuilplaat sen zouden kunnen wordon gebruikt. Het b de commissie gebleken dat het voeron van oon „actief schullplaatsan- beleid" in hot kader van do zelfbe scherming afstuit op bozwaron, d'n to dezer zake bestaan bij do minister van Wederopbouw on Volkshuisvesting. Do vico-niinlster-president hooft echter toe- gozegd dozo aangelegenheid op korto tormijn to besproken mot bovonge- noemdo bewindsman. Mobiele colonnes en noodwachten Voorts achtte de commbslo hot go- wonst dot één of moor mobiele co lonnes op zo kort mogelijko termijn zou Jon worden geformeerd. Wannosr men op eigen nonschouwing kan vast stellen dat terzako geoefend wordt, znl dit op de publieke opinio oen gun stige indruk maken. De regering zegde toe, indien mogelijk aan dit verzoek tegemoet te komen. De oommissie was ten slotte nog van oordeel dat het minder juist was de noodwachtplicht te leggen op per sonen, die de leeftijd vau ld jaren nog niet hebbeu bereikt. De regering verklaarde zich bereid bet voorstel in die geest te wijzigen. Onder de vrijstelling van noodwacht plicht zou de commissie ook in ieder geval willen laten vallen degenen, die een geestelijk of godsdlenstig-meoslio- vend ambt bekleden en degenen, dlo behoren tot het personeel van de Be- serve-, Rijks- of Gemeentepolitie. De minister verklaarde zich bereid het voorstel van wet In dier voege te wijzigen, Ingezonden mededeling Luchtwachtposten op Schouwen-Duiveland Wij leven helaas in' een wereld van toenemende spanningen. De toespitsing van het Duitse probleem heeft de leiders in het Oosten aan gespoord tot een reeks dreigementen die wat het Westen aangaat elke uit werking mogen hebben, behalve de vrije wereld intimideren, want wie zich laat overbluffen staat bij voor baat voor een verloren zaak. Er zit ten in het Duitse probleem nu een maal vele Koreaanse trekjes en we weten niet of Oost-Duitsland een formidabele weermacht uit de grond gaat stampen, na eerst in die Volks- polizei het kader te hebben opge leid. Er is maar één conclusie te trekken en slechts één vermaan te geven, n.l. om voortdurend paraat te zijn. De vraag „wat kunnen wij doen?" nog zo vaak vernomen, heeft in het huidig stadium van de weerbaar- making des' volks', wel alle zin ver loren. Er zijn talrijke reservedien- sten, waarvoor de vrijheidslievende burger zich kan melden en als hij verstandig is doet hij dat ook. De gigantische poging de vrede veilig te stellen, door opbouw van' een goed functionnerend internationaal ver- dedigingsapparaat, mag niet misluk ken door de lauwheid van de indi viduele burger. In eigen omgeving heeft zich bij de bestaande diensten, t.w. de Na tionale Reserve en de Reservepolitie een nieuwe dienst gevoegd, n.l. het Corps Luchtwachtdienst Blijkens verslag van de „Luchtmachtbij een- komst" in de Nieuwe Graanbeurs, •worden op het eiland drie lucht- wachtstations ingericht, namelijk te' Burgh, Brouwershaven en Zierikzee. Op elk der posten dienen 16 vrij willigers te worden gestationneerd'. De dienst heeft zeer aantrekkelijke voorwaarden en het werk is inte ressant. Een eiland van 24.000 men sen zal toch vlot vijftig mensen moe ten opbrengen die met hart en ziel zich geven aan deze belangrijke taak in het kader van de luchtver dediging. Formidabel is de rol die d'e En gelse luchtvrijwilligers in de jong ste oorlog hebben gespeeld. Duizen den Duitse toestellen zijn door hun nauwlettendheid in de Engelse aarde gedoken en de slag om Engeland te winnen was mede hun werk. Ne derland krijgt 276 luchtwachtposten, onderling verbonden door telefoon lijnen. Het Is een zaak van eerste orde dat de posten zo snel mogelijk worden bemand met enthousiaste vrijwilligers en hier ligt d'e kans voor de Nederlandse man, die Jan Salie nu eindelijk eens een geduchte kaakslag geeft en aanpakt. Geen ogenblik zyn we ongerust over het uiteindelijk resultaat van de wer vingsactie. De Schouwenaar echter moet de zaak eerst goed; weten en er dan nog eens goed over denken. Dan treedt hij toe en doet zijn plicht met de vanzelfsprekendheid dit be scheiden volk eigen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sleeuwijk (toez.): W. J. Hottinga, Vuren en Dalem; te Moerkapelle: H. Kraal], Hardinx- yeld. Bedankt voor Giessendam-Neder- hardinxveld: A. Vroeg inde weij, Vee- nendaal; voor Poortvliet: G. C. .Roo sendaal, Lienden. Geref. Kerk Beroepen te Witmarsum: cand, J. P. Haspels, Bussum; te Vleuten-De Meern: J. C. Derlcsen, 's Graveland. Geref. Gemeente Beroepen te 's Gravenhage: W. C. Lamain, Grand Rapids (Ver. Staten) Bedankt voor Kortgene-Colljns- plaat: J. B. Bel, Krabbendijke. Oud-Geref. Kerk OOSTERLAND. Zaterdag 17 Mei, 7 uur Ds H. Wiltink uit Doetinchem. Ned. Herv. Kerk Vergadering gemeentelijke Zendingscommissies In het Zendingshuis to Oegstgeest kwamen ruim 70 leden van Clossicale Zendmgso^mmissies der Ned. Herv. Kerk bijeen teneinde kennis te kunnen women van do stand Yan hot Zendings werk. Mr. S. G. Graaf van Randwijk sprok over do internationale Zendings- vrogon. Spreker merkte op, dat in een tijd Van overgaug als het huidigo, hot moeite kest om to zien hoe do oude taak op niouwo wijze meet worden verricht. Een punt, dot doorbij steeds naar voren kemt, is de onzekerheid van de positie der buitenlandse Zendings arbeiders. Hot kan daarbij voorkomen, dot do leder; dor kerk in Indonesië zodanig onder druk worden gezet, dat do 'Zendingsarbcideirs genoodzaakt zijn hot terroin to verlaten. Intussen wordt toch cp vele plaatsen, zij het onder Wisselondo omstandigheden, gewerkt en 'gaat, ook in tijden van tegenslag en crisis deze Zending docr. Hot gevaar om ccnsorvotief te worden is, aldus de heer van Randwijck, niet gering, <6och hier meet gezocht worden naar de juiste verhouding tassen de trcuw aan een bepaalde tak van arbeid en de zo ncdige soepelheid. Tot besluit van deze bijeenkomst werd do Zendingsfilm „Gaat uit in do wereld", vertoond. Landdag N.C.V.B. te Goes en Domburg Do afdeling Zeeland van do Ned. Christen Vrouwenbond houdt Woens dag 18 Juni a.s. een landdag. Des mor gens wordt in de Magdalenakerk to Goes een samenkomst gehouden, waar in prof. dr. A. H. Edelkoort uit Utrecht hoopt te spreken over „Het raadsel van het Godsbestuur". Na een geza menlijke koffiemaaltijd te Goés, ver trekken de deelneemsters per autobas via Vlissingen naar Domburg, waar bij mooi weer op „De Hoge Hil" de land dag wordt voortgezet. Movrouw J. .Bognards-Loen hondt daar een toe spraak ovor „Is ons leven belang-i rijk?" Mevrouw J. Ligthart Schonk J van Zijtvolt zal hot slotwoord spreken.' Bondsdag Geref. vrouwen in Nederland Do Bond ven Gereformeerde Vroa- wenveronigingen in Nederland hield Woensdag cp drie verschillende ploot- ben in Arnhom zijn 15do Bondsdag. Er was 'veel belangstelling voer dit con gres. Des middags word con korto huishoudelijke vergadering, in „Musis Sacrum" gehouden. In een roferoat, dot Prof. Dr. K. Dijk hield onder do titel „Do rijkdom van ons kerkelijk leven", wees spr. cp de gevaren van eenzijdigheid, zelfvol daanheid en trots. Op do vraag cf het niet meer paste om ever de heersende ermoede te spreken, meende pref. Dijk een 'rijmced'g neen te kuanoo laten horen Eon levend en medelevend lid maat te mogen zijn, is een weelde. Prof. Dijk achtte het van primair belang, dat de vrouw de geschiedenis van baar kerk kent. Ook belangrijk •s bet volgens spreker, mee te leven in het eigen plaatselijk kerkelijke le ven op een manier, dat de kerk er baat bj] heeft. Ten opzichte van de kinderen is er een niet te verwaarlozen taak. Men moet hen meenemen, cm- dat zij tot Gods Volk behoren. „Geen lust" is geen exouus van beide kanten. Op de vraog of er voor de kerk een toekemst is, meende prof. Dijk be vestigend te moeten antwoorden, in dien de Kerk zich maar aan Gods Woord houdt en liohtdraagpter w^zijn. Dl Nlemöller sal in Den Haag spreken Op uitnodiging van do plaatselijke Oecumenische Raad te 's-Gravenhage, zal ds. Martin Niemöllcr, president dor Evangelischo Kerk In Hciaeu en, door de Dultso Evangelische Kerk aan gewezen voor de contaoteu met do buitenlandse kerken, sproken in een samenkomst, welke gohouden zal wor don op Dinsdag 27 Mei aj. des avond» in do Groto Kerk te 's-Gravenhage. Ds. Nicmöoller zal in deze bijeenkomst dio geleid wordt door ds. M. N. W. Smit, Ned. Herv. pred. te Den Haag en voorzitter van do Haagse Oeourno- nische Baad, spreken over „De ge- kruisigdo Heer, de hoop dozor we reld". Oecumenische ontmoeting te Keulen Tor gelegenheid van hot feit, dat hot 150 jaar geleden is, dat te Kouion woor openlijk Protestantse kerkdiensten koudon werden gohouden, wordt op 17 on 10 dozor, oldaor oon intornatio- nalo Oocumonfsoho ontmoeting gehou den, waarhij Pf. Held, president van do Dultso Evangelische Kerk in' Rcin- land-Westfalon do Antonitcrkerk, die tijdens do oorlog verwosot word en thans Is herbouwd, zal inwijden. Hot gezelschap, dat bostoat uit verte genwoordigers der kerken uit ver schillende landen de Ned. Herv. Kerk zal aanwozig zijn in haar prao- scs dor Generale Synode', Ds. J. R. Wolfonsbcrgor en do socretaris-genoraal Dr. E. Emmen zal op 17 Mol ont vangen worden door .Bondspresident Prof. Dr. Heuss en dcor Bondskan selier Dr. Adenauer. Ds Loos wordt toch niet Rooms-Katholiek Dezer dagen werd gemeld, dat da. J. Loos.' Nederlands Horvormd predi kant te Hilversum, ontheffing uit zijn ambt hooft verzocht, omdat hij voor nemens was ovor te gaan naar do Rooms-Kotholioko kerk. Ds. Loos hoeft thans meegedeeld, op dit laatste voor nomen te zijn teruggekomen. Wel heeft hij zijn verzoek tot ontheffing gehandJ haafd, omdat hij zich niet kan vereni- gon mot de huidige kerkorde in de Ne- dorlands Hervormde kerk. Omtrent ziju verdoro plannon kon ds. Loos nog geon mededelingen doen. Zijn ontslagaanvrage zal binnenkort bij do Provinciale Kerkvergadering in behandeling komen. Katholieke geestelijken uit China aangekomen In Hongkong zijn Woensdagmorgen zeven Katholieke missionarissen aange komen, die uit £hina zijn uitgewezen. Onder hen bevindt zich de 76-jurigo Nederlandse pater H. Verhaoren van de congregatie der missie Lazaristen. Moeilijkheden voor kloosterzusters in Tsjecho-Slowaklje In de Oostenrijkse „Katholieke Nieuwsbrief" van Woonsdag wordt ge meld dat tien kloosterzusters, leden van de Carmelietenorde van het Heilige Hart van Jezns, die naar het te Sit- tard, in Nederland, gevestigde hoofd-1 kwartier van hun orde willen terug keren, geen uitreisvisa der Tsjechoslo- waakse autoriteiten hebben kunnen krijgen. De tien religieuzen waren tot voor een jaar werkzaam op een be waarschool voor kinderen te Krupka. Zij zijn toen naar een concentratie kamp te Bila Voda overgebracht. Ge mold wordt dat zij thans in fabrieken en op boerderijen werken. SPORT VOETBAL K.N.VJ3. Het programma voor Zondag 18 Mei a.s. luidt: Kampioenschap vau Nederland Haarlem-Willem II; Ajax-Hermea DVS. Ie kl. B: Vitesse-VSV; Be Quick- DOS. Ie kL C: SW-Sittardla. Ie kL D: NOAD-Xerxes. Promotie naar de le klasse Helmondia-Excelsior; TEC-Sport- clüb Emma; PEC-Hoogezand. District Zuid I Promotie naar de 3e klasse Beslissingswedstrijd Hulst-Zierlkzee („Nadorst'-terrein te Middelburg, half 3, scheidsr. N. v. Geel, grensr, A. C. v. Treijen en P. J. M. v. Glnderen)*. Afdeling Zeeland! Zaterdagmiddagcompetitie Promotie 2e klasse 17 Mei MEVO I-'s Heer ArendSkerke n (half 5, scheidsr. A. Th. J. Jacobs, grensr. P. C. W. v. d. Ende en B. de Zeeuw). MJE.V.O. I-'s Heer Arendskerke H Voer do promotiewedstrijd togen 'a Heer Arondskcrko II is het lo elftal van MEVO als volgt samengesteld! L. Kloot d.; H. Kcovocts en M. HJllo- brand a.j C. ven 't Voor Jr., J. van Gent en H. Berrovoots ra.; J. Sies, G. Huurling,) A. C. v. d. Borg, P. Gulnéo on K. de Oude v. Reservesi Joe. Samnn Ez., W. v. d. Ende en A. Berrovoots. ïn do overtuiging dat de eorsto klap een daalder waard is, zal MEVO wol alles in hot werk stollen om de belde puntjes in Zierikzee te houden. Anderzijds zullen de gasten deze zeker niet cadeau geven, zodat een spannendo wedstrijd mag worden verwacht. Golot op do opstelling en het terreinvoordecl geven wo do thuisclub, die do bezoe kers zekor niet mag onderschatten, do beste kansen. M.E.V.O. HI-Burgh Hl Voer de wedstrijd van het lo elftal spoelt MEVO III Zaterdagmiddag een vriendschappelijke wedstrijd tegen Burgh III. Dit kon een aardige kracht meting worden, waarin do gesten waar schijnlijk de storkston zullen blijken. Nederland-Zweden 0-0 In een wel spannende, doch ever het algemeen niet op hoog peil staan de wedstrijd, hebben Woonsdagavi nd in een geheel gevuld Olympisch Sta dion te Amsterdam de naticnale ploe gen van Nederland en Zweden gelijk gespeeld, zonder dat oen der partijen het tot doelpunten wist te brengen. De uitslag is voer Nederland wel iets ge flatteerd, want uitgezonderd de eerste 20 minuten waren de Zweden storker. De Nederlandse verdediging echter, jvaarin Kraak uitblonk, was in verm en of en toe niet onfortuinlijk. Kort fan de rust moest Terlcuw wegens een blessure boven zijn rechteroog uitval len. Hij werd vervangen docr Hendriks van V«te6se, die een verdienstelijke Spilpartij speelde. De Nederlandse voor hoede viel erg tegon en heeft het do Zweedse doelman niet moeilijk go- maakt. In de Zweedse voorhoede vorm de 'midvoor Westerberg het zwakke punt. Zo eindigde do wedstrijd, die do Italiaanse scheidsroohtor Orlandini vordlonstolijk leidde, in ©en puntloos gelijk spel. Do Nederlandse Tolovlsiostlchtlng zond do wedstrijd por televisie uit, voer welke uitzending ovor hot algemeen wol woardoring bestond, hccwol ann hot eindo do wodstrijd bijna een sohim- mcnspol was gowordon. Ook viol do goluidszender onigo tijd uit, waardoor bot goheol op oon stomme film golook. Dultsland-Engeland (amateurs) 2-1 Te Düssoldorf word Woensdag do eorsto wedstrijd na do oorlog tusson do amateur-voetbalploegen van Duits- gand en Groot-BrlttanniS gespeeld. Met do rust leidden de Duitsors mot 1-0 door een doelpunt van hun midvoor Zomerkometen aan di; philatelistische hemel Opbrengst meerwaarde ten nutte van vele instellingen Er wordt in ons land vaak gespro ken van oollcctcmooheid. Vrijwel iedo- re wcok een collecte, bazars, loterijen, verzoeken om bijdragon in do brieven bus hot wordt tevool, zoggen velen Moor als die velen wisten wat er gebeurt met allo kwartjes, dubbeltjes, cöntcnj als zij al hot leed ea allo no den kenden on als zij bovondinn op de hoogte waren van hetgeen particu liere instellingen doen om ziekte te voorkomen en te genezen, leed te ver zachten en nood te lenigen, dan zou het kleine offer, dat van ons gevraagd wordt-, mot groter blijmoedigheid wor don gogovon en dan zou dat kleine offer vaak grooien tot oon grotore bijdrage. Veel van dit werk voltrekt zich in stilte. Zo bv. het werk van het Itone Fonds, dat ton dool hoeft ontspanning to brongen Id ziekenhuizen, sanatoria en psychiatrische inrichtingen. Hot Irone Fonds helpt allo patiënten naar vermogen en brengt hen ontspanning door middel van lozingen, filmvoor stellingen en muziekuitvoeringen. Het Fonds verzorgt bibliotheken en logt vorzomelingen nan van gramofoonpla- ton. Dit werk heeft een heilzame in vloed op do patiënten. Het werk wordt geheel vrijwillig of tegen zeer ge ringe voegoeding gedaan. Om derge lijke instellingen te steunen wordon de zomerzegols uitgegeven. De zomer- zogels, die elk jaar omstreeks Mei en Juni verschijnen, worden met een kleine toeslag op de nominale waarde verkocht. In 1951 bedroog de op brengst f 158.633,41. Tot 25 Juni zullen dit jaar de zomerzegels verkrijgbaar zijn. In volo plaatsen staan weer tentjes in de post kantoren, waar vrijwillige medewerk sters do zomerzegels verkopen. Een beroep op hot publiek wordt gedaan, deze monsen, die hieraan veel vrijo tijd offeren, niet teleur te stellen. Hoe dc opbrongst van de zomerzo- gels in 1952 zal worden verdeeld? Zeittler. 17 minuton na de rust bracht dezelfde speler do stand op 2-0, doch 16 'minuten 'Tater roddo Slater do oor voer Eogoland, zodat met 2-1 hot oinao kwam. DUIVENSPORT P.V. „Zierlok", Zierikzee Uitslag wodvlucht uit Noufvillos. In oonccure 138 duiven. F. D. Hillebrand 1; A. M. Borrc- voets 2 en 13} C. Klcet 3 en 10} J. Verwijs 4} H. Slngbocm 5, 6 en 12} J. van Bovoron 7} NV. Slagbocm 8} P. v. d. Wello 9} A. G. Stoutjesdijk 11 en 17; H. Wilbrink 14} A. M. Bolijn 15} P. Flikweort 16; J. P. Schot 18} J. Koster 19) H. Kcovocts 20. Snolheid eerste duif 1339.08 m, per minuut. 25 procent voor de provincie® Om te beginnen wordt 25 pet. van do opbrengst aan de verschillende pro vincies afgestaan om in oigen sociaIo on culturele noden to voorzien. Voort* wordt als blijk van dankbaarheid voor hot vele work, dat alle postambtenaren, van hoog tot laag, geheel onverplloht en meestal in hun vrijo tijd voor de vorkoop van do zomerzegels verrich ten, 4 pot. afgestaan aan het perso- neolfonds van P.T.T., waarmede ook eon sociaal dool wordt gediend. Wat daarna overblijft wordt in twee helften gesplitst, do socialo on de cul turele helft. Do verdeling iai Sociale helft» 35 pet, voor do Ne derlandse Centrale Vereniging tot be strijding der tuberculose. Dezo gelden worden gestort in het Vcrpleegfonds on in het zg. Postzegel Vcrpleegfonds (vcor kinderen benedon 14 jaar). 15 pet. voor hot Irone Fonds, dat cultu rele ontspunning brengt Ju ziekonliui- zon, sanatoria en psyohiatrisohe inrich tingen van allo gezindten, 10 pot. voer do F.I.O.M. (Nederlandse Fcdoratio van Instellingen tot steun aan de ongehuwde mceder en hepr Kind); 10 pet. voor het Nationaal Fonds vcor bijzondere Noden; 10 pot voer do A.V.AJC. (Actie voor het Asthmatischo Kind); 10 pet. voer de Nederlandse Vereniging A.V.O. {Actio Vincit Omnia steun aan onvclwaar- digen); 10 pet. voer de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbestrijding. Culturele helft: 25 pet. voer het Vocrzieningsfonds vooi Kunstenaars; 10 pet. voer het Nederlandse Steun comité vcor Beeldende Kunstenaars; 5 pet. voer het Nederlands Kunstver bond; 10 pet. vcor de Mr. J. F. van Roy en Stichting; 50 pet, voor het Prins Bernhard Fonds. Een rechtbank van de Amerikaan- so bezetting to München heeft een 25- jarige acteur uit Akeu tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionnage voor Tsjccho-Slownlrije.- Het Lloydschip „Bantam" is te Rotterdam aangekomen mot 120.000 pond peper en 5000 rijstvogeltjes. De«j laatste schijnen geen last te hebben ge had van do peper, maar ovorigens zijn er zoldon zoveel zakdookon in de wal gogovon als op deze reis, - Eon Britse patrouille is Donder dag door do Russisohe contrölc te Ber lijn doorgolaton. Een teruggezonden Amerikaanse patrouille zou nogmaals proberen door do oontrölo heen te ko men. Een Amerikaanse patrouille-auto uit Hclmstedt is gisterochtend ongo- hindord in Borl(]n aangekomen, In Rome is op 86-jarige leeftijd overleden Prins Antonio Constan tino Logothete Paleologo, die stamde •uit de laatste dynastie van het Oost- romemse rijk. De Paleologo-dynastie heerste in het Oostromeinse rijk van 1261 tot Constantinopel (Byzantium) in 1453 door de Turken werd ver overd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 3