De Beatrix-school Resolutie van het Hoofdbestuur onder streepte nogmaals het doel Stad en Provincie Geen Bestand Schouwen-Dulvelandse landbouwers behaalden goede resultaten bij inkuilwedstrijd Moede r ALGEMENE VERGADERING VAN DE BOND VOOR STAATSPENSIONNERING Donderdag hield de Bond voor Staat*, penalonnerlng een algemene vergade. ring te Amaterilam oader vcorzitter- •chap yan de heer L. Steenhuia. Deze deelde in zijn openingswoord o.a. mede, d'.t het ledental van de bond is ge- groeid en verscheidene nieuwe afde lingen konden werden opgerioht. Be- halve In Amsterdam heeft d(C bond thans ock vaste voet gekregen te Deo Haag en Botterdam. In de morgenhijeenkemst werd na een toelichting tn discussie met bijna alge- Een drukke week, die stond in het teken van het verkeer, wordt beslo ten met een belangrijke gebeurtenis: de officiële opening van de Beatrix- school, de school voor Buitengewoon Lager Onderwijs aan de Grachtweg te Zierikzeo, Zoals bekend wordt er reeds enkele weken onderwijs ge- gvon aan deze school, maar nu is bet dan zover, dat de school offi cieel start. De opening betekent een mijlpaal in de geschiedenis van het onder wijs op Schouwen-Duiveland'. Wij verheugen ons er over, dat er nu dicht bij huis een gelegenheid be staat waar de minderarijk met gees telijke gaven bedeelcSfenderen eeni eerlijke kans kri^ei^Be het leven' hen zonder meermocWaans weigert te schenken. Een bijzonder kind vordert een bijzondere verzorging en hoewel een wat bredere organisa torische basis voor deze school wen selijk ware geweest, doet ieder er goed aan hier vooral de belangen van het kind in de gaten te houden. Het afwijkend type kind heeft niets aan een strijd om de vorm, met le vendigheid door volwassenen ge voerd. Het stemt dan ook tot voldoening dat de school er is, hoeveel proble men er in het verleden rond het B.L.O.-vraagstuk ook rezen. In een voor hen geëigend klimaat kunnen de kinderen hier tot voile ontplooi ing komen, naar de mate hunner krachten en we kunnen ons voor stellen dat ook het gewone onder wijs is gebaat met deze school. De zo volkomen in de lijn der dingen' liggende selectie zal de onderwijzer op de gewone lagere school te meer kansen geven zich ten volle aan zijn klas te wijden. Vele partijen- zijn derhalve met de stichting van de BX.O.-school gebaat. De school is vorige maand reeds gestart en telt momenteel 39 leerlingen. De wens kan slechts bestaan dat de gunstige omgeving, waarin de school staat, symbolisch zal blijken te zijn voor haar toekomstige ontwikkeling. mene stemmen een resolutlo van bet hoofdbestuur aangenomen, die een be vestiging inhoudt inzake deel en etaudpunt van de bond. In deze reso lutie wordt cjj. verklaard, dat de bond met vcldoening kennis beeft ge nomen ran do maatregelen, die rijn getroffen cm bij tocpaaaing van de Nocdwet-Dreee f 100,van het eigen inkomen van aftrek vrij te stellen. Verder wordt het toegejuicht dat de plannen van de Vakoentralen over een voorziening voor de ouden van dagen, toegezonden aan de Miniater van So ciale Zaken en Volksgezondheid/ in ■veie opzichten tegemoet komen aan de opvattingen van de bend hierover. Be- sloten werd te bevorderen dat door eigon actie, eventueel in samenwerking met andere organisatlce, een definitieve regeling voer de oude dag voorziening tot stand komt, waarbij deze voor- rioning op basia van verzekering wordt afgewezen en de financiering zal moo- ten gesohieden door middel van een belasting naar drapgkraoht van het ge- hele Nederlandse volk- Tot slot wor den de leden aangespoord een grotore aotiviteit te ontplooien om te bereiken dat een pensioen vcor ouden van da gen zonder aftrek van eigen inkomsten en zonder een regeling van gomeente- klasse-indeling tot stand zal kunnen jcomen. ZIERIKZEE Het komt er dus na de strubbeling van deze week praktisch op neer, dat de onderhandelingen over een wapenstilstand op Korea zijn afge broken. De maandenlange onderhan delingen hebben niet tot het be oogde resultaat geleid. Intussen moet men zich afvragen' of deze breuk aan de conferentietafel defi nitief is. Het is begrijpelijk dat de communisten over het puntje „uit wisseling van krijgsgevangenen" hardnekkig twisten. Het is ook wel een zeer uitzonderlijke figuur, als de helft van het aantal' door de vij and krijgsgevangen gemaakte sol daten er voor bedankt naar hun „Heimat" terug te keren. Dat zegt de wereld nog al wat. Als de poorten voor de gevangenen1 open gaan en zij in volle vrijheid kunnen vertrek ken, willen duizenden blijven waar ze zijn. De Verbondenen zullen hen nooit kunnen dwingen- om te gaan, want dat zou al zeer strijdig zijn met het beginsel der menselijke vrijheid, waarvoor de legers in het vuur zijn gegaan-. Overigens blijken de Noordelijken en Chinezen het zich te kunnen- per mitteren de onderhandelingen te traineren. China speculeert op het zeker niet grenzeloze uithoudings vermogen van zijn tegenstander. De tijd werkt, althans in Korea, voor de communisten. Er blijft dus de Ver bondenen voorlopig niets anders over dan de eenmaal gewonnen po sitie te consolideren^ want Zuid-Ko- rea is een onmisbaar steunpunt ge worden voor een1 juiste bescherming van Japan, dat toch ook altijd in do gaten gehouden zal moeten wor den. Voor de naaste toekomst ver wachten we dan ook een betrekke lijke stabilisatie van de fronten en geen grote offensieven, die toch weer (en' dat geldt wederzijds) vast zouden lopen. In die tussentijd kun nen zich altijd nog weer verschui vingen voordoen en nieuwe aspec ten opdoemen, want de Oosterse mentaliteit is voor de Westerling nu eenmaal moeilijk te peilen. Contactbijeenkomst Instituut „Steun Wettig Gezag" Op do Bevrijdingsdag werd op de bovenzaal van het „Hui* van Nassau" een contactbijeenkomst gehouden uit gaande van het Instituut Steun Wettig Gezag. Vrijwilligers van do Reaerve- politie en de Nationale Reserve, ver- /johillende burgemeesters van eilande- lijko gemeenten en loden yan 't plaat selijk comit6 S.W.G^ waren aanwezig. Na het zingen van het le en 6e couplet van het Wilhelmus, sprak bur gemeester Sohuurbeque Booijo een kern achtig openingswoord uit,' waarin hij opmerkte hoe helaas de wereld in twee kampen is verdeeld. Het stemt tot dankbaarheid,' aldus spr.,- dat men ia eigen land, hier andera tegenover is gaan staan cn ,do Nationale Reserve is gevormd Overste W. K. de Feyter merkte in zijn toespraak op,1 dat hij niet bang is voor de Nationale Reser ve, zolang er mannen worden gevonden, jdie bereid zijn de strijd,1 zowel met de wapenen, als op geestelijk terrein, te aanvaarden. De commandant reikte daarna het diploma voor geoefend soldaat uit aan een aantal vrijwilligers van Sohouwen- Duiveland. De secretaris van de provinciale com missie, de majoor do Kam, legde het aooent op de gebrachte offers/ door b©n, die vjoor de vrijheid des lands vielen. Spr. weer e? op,' hoe in het huidig tijdsgewrioht angst en vrees sleohte raadgeefsters zijn. Sleohts door aanpakken kan do verstoorde poli tieke en militaire balans in de wereld in evenwioht komen, fwaardcor het de- mooratisoh bestuur in ons land/ onder het Huis van Oranje, wordt gesteld. Het ontspanningselement in het pro gramma werd gebracht docr het gezel- Bchap yan de heer P. B. van Sprang to Goes, die een alleraardigste, goed spelende accordccnbond heeft gefor meerd. De van Sprangse humor is ens echter slecht bekomen en er zcu iets voor te zeggen zijn, als deze artist rijn luidruchtige liefde voer de plan ken wat ging bedwingen. Alleen met zijn accordeon blijft hij in de sfeer van het acceptabele. Een Goesse versie van „Heleentje" en de heer de Jong met zijn aocordecn waren goed op dreef. De bijeenkomst werd besloten met een dankwoord door overste de Feyter. Concert „Kunst en Eer" Bij gunstig weer hoopt „Kunst ien EerV. heden (Zaterdag)avond 8 uur het volgondo programma in do tent in Jhe* Haveupark uit te voereni 1. King Cotton, mars, J. Ph.' Sousa; 2. Orphée oux Enfcrs, ouverture, Jac. Offenbach; 3. Bêvea snr P Océan, wals,1 J. Guogl; 4. Tempelwijding, feestouveN turo, Kéler B61a. Pauze. 5Vienna up to Date, mars, G. Komzakj 6. Cavalé-i rib Légèro, ouverture, F. von Suppé; 7. Dans le Snd, exqnise Américaine, W; Myddleton; 8. Marohe Finale! Officieren van het Leger des Heils gaan heen Do offioioren van het Leger des Hoils alhier/ lo Lto. C. H. C. Kotten en Lto 0. Q. Ebbing, wordon m.i.V. 15 Mei a.s. overgeplaatst. Lto. Kotten krijgt als nieuwe standploots Sohovenin- gon on Lto. Ebbing vertrekt naar 'e-Gravonhago. In do samenkomst vrn Zondagavond a.s. hopen beide afscheid van hot corps Zierikzeo te nomen. DUIVENDIJKE l1/,-jarig kind verdronken Donderdagmiddag bevond het l1/^ jarig zoontje van do heer 9. Duia-i houwer zioh op bet lood ia Dcq Osso, waar tija ouden bezig waren met het wieden van suikerbieten! In bcalag g44 nomen door het werk verloren rij het kiud MQ ogenblik ait het oog, waarna rij vcrmlaeiug constateerden. Enige ogenblikken nadien werd het kind le4 venloos opgehaald alt een waterpat. Toegepaste kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Het kind bleek to rijn overleden. DREISCHOB In de vergadering van de relavercmt- giug „Ons Genoegen" alhier la beslo ten een reisje te maken naar Berg-ea- dal, Nijmegen en Arnhem op 30 JuoJ earetaande. NOORDGOUWE Fraai resultaat collecte Stichting 1940-1945 De huis aan huis-collecte t«b.v. de Stichting 1940-1945 hoeft een bedrag opgebracht van f 305,35. HierbQ dient gevoegd de opbrengst van de collecte tijdens de herdenkiogssamenkomst in de Ned. Hervormde kerk t.w, f 19,64. Totaal werd dus ingezameld een bedrag van f 324,99. Evenal* vorige jaren rangschikt Noordgouwe zich ditmaal ouder de Zeeuwse gemeonten met het hoogst gemiddelde per inwoner. Dit fraaie succes is te danken aan de mil de offervaardigheid der inwoners, maar vooral ook door het optredou der ver pleegsters, die tijd van hun sohaarso vrije uren afknepen en met bui en lijst „den boor opgingen". Veel van hun eigen oollocte-spontaniteit droe gen rij over op het publiek en do ro- actio valt uit de mooie ojjfere te lezen! Een woord van dank aan het adres van do vrouwen iu 't wit" ia wel zeer op zijn plaats. Wc stellen oen eilandelijko colleotetrip voor van deze gehaaide schutters op de publiokc por-( temonnaies. OOSTERLAND Groot gezin gaat emigreren Over enige tijd hopen uit onze ge-! meente naar Canada te emigreren do heer L. Bolle Jacz. en gezin. Behalve de vader en moeder zullen een oohttal kinderen, variërende tussen 5 en 19 jaar, waarvan 3 vrouwelijke Ien' 5 mau^ nelijke, de verre reis ondernomen! Evenals hier ter plaatse zal men ook in Canada iu do landbouw gaan ar-f beiden. Woonplaats en vertrektijd zijn' nog niet offioieel bekend, doch wor-l den iedere dag door do betrokkene^ verwacht! Iu het kader van de WcdoropJ bouw1 onier gemeente kan worden me-! degcdeeld dat er thans aan de Sint Jocstdijk begonnen is aan een wo-i ning voor de heer Jac! Heudrlkseu Architect ia voor deze botzW de firma Donkelaar en Bodegraven te Woerdezj en hoofdaannemer de heer D.' Meec4 man te Ouwerkerkj - BRUINISSE Stembureaux Tweede Kamer" verkiezing Voor do te houden verkiezingen rijn te Bruinisse do volgende stembureaux samengesteld. Stembureau It voorzitter H. K. Michaelis; ledent W. van den Berg Beekman en L. J. Hoogerhoijdej plaatsvervangende ledent M» Krijger1,1 Ci. Stool en A. Kikj Stembureau lit Voorzitter wethouder K. Geluk; leden: W. van don Berg Vogelaar en Joh. Bal Az. Plaatsvervan gers: G. H. van de Linde, J. Goud zwaard en H. Jumelet. Invallend plaats vervanger is do heer! J. tan den Berge Az, LAND- EN TUINBOUW Voederinkuiling belangrijk onderdeel van bet bedrijf Verhoging der Vleesprijzen Blijkens mededeling Van de afdeling Sohouwen-Duiveland van de Neder-i landse Slagershond, wordt een verhol ging der vleesprijzen toegepast! Desge-I vraagd werd van de rijde van het be-! stuur medegedeeld, dat deze verhogiag rijn oorzaak vindt in de sterk geste gen export van Nederlands vlees, vooral naar Frankrijk en de sterk ge-1 daalde prijzen voor hniden! Verhogiag der vleesprijzen vormt derhalve een compensatie om te geraken tot een beo,4 nomisch verantwoorde prijs. De verj hoging vindt dos in genendele zijg oorzaak in éon willekeurige opwaart-! sö correctie der prijzen, maar in een samenstel van factoren rond het vleosJ Zo zijn ook de veeprijzon op do markt aanzienlijk opgelopen! Landbouw en Veeteelt Merriekeuringen Uitgaande van de afdeling Zeeland van de Koninklijke Vereniging „Hot Nederlandso Trekpaard", zullen voU gende week weer de jaarlijkse merrie-I keuringen wordon gehouden voor op name in het konretamboek! Vrijdag 16 Mei n.s. vindt keuring plaats te Sint Maartonsdjjk, Tholen, Sint Philipsland, Zierikzeo ca Ronosso! Do Amerika anso rogoring hsoft Donderdag hot vorbcd op hot vervooron fron staal uit opslogplaatson opgeheven. Het verbod word cp 29 April enigo aren na hot begin van con staking van 650.000 staalnrbeiders opgolegd- Na drie dagen word het work, op vorzoek van Traman, horvat. Vclgcns do Minister van Handel, Sawyer, is nit eon onderzoek bij do industrie gebleken, dat de voorraden weer groot genoeg rijn en het verbod ken vorvallen Evenals in enige andere gemeenteu lu Zeeland vond te Zierikzeo do prijsuit reiking plaats van de inkuil wedstrijd welke do Commissie Voeder- en Wel- debonw van de Stichting voor de Land-! bouw iu Zeeland in samenwerking met de Rijkslandbouwvoorliohtingsdienst op de Zeeuwse eilanden in het seizoen 1951-1952 had georganiseerd. Dit ge schiedde Donderdagmiddag in de grote bovenzaal van het „Huis van Nassau" door de Rijkslandbouwoonsulent dr. jr. C. W. van Beekomi Van de oommissie van beoordeling bestaande ait do heren ir. M, Sanders te Goes, A. P. Wouten te Gapinge, C. den Engelsen te Middelburg, F. de Rondo te Tholen en L. Goense te Drio-. wegen waren mede do vier eerstge-> noemden aanwezig. De bijeenkomst werd geopend door do heer Wouters, die iu zijn openings^ welkomstwoord speciaal botrok do Laadbouwconsulout, zijn aanwezige mei de-commissieleden en de hoor A. M. Geluk, voorzitter van de afd, Sohou-i wen-Duivoland van de Z.L.M. Sp.% sprak er zijn voldoening over uit, dat hoewel Schouwen-Duiveland niet iu da Commissie Voeder- en Weidebouw Is vertegenwoordigd, toch vele landbou-j wora van dit eiland aan de wedstrijd hebben meegedaan. Hij hoopto dat ook daar do belangstelling voor dit ouder-i dool van het bedrijf zou toenemen. Ver-, dor dankte spr do heren oousulenten foor hun medewerking en voorlichting en beklemtoonde hij hot belang van het inkuilen iu deze periode van voodorj schaarste. Goede resultaten Dr. ir. van Beekom schotste vervol-, gena in het kort de werkzaamheden der beoordelingscommissie er op wijzende dat het maximum te behalen puuteq 100 bedroeg, wat geen der deelnemers bereikt heeft. Niettemin mag het totaal van 90 punten, dat als beste resultaat word bereikt, goed worden genoemd. Verder deelde spr. nog mode dat vau de 118 deelnemers er. 89 iu rubriek 1 (ongohakselde suikorbietonkoppeu efl -bladereu) hebben meegedaan e.Q dat het totaal nog maar 14 pot, was van het pantel silo's dat vertegenwoordigd was. Verdeeld over het aantal silo's bedroeg de deelname op Tholeu 52 pot,, op Zuid-, en Noord Beveland iodor 30 pot., pp Sohouwen-Duiveland 12 pot. en op Walcheren 2 pot. Spr. bracht dank aan de verschillende fic-i ma's die prijzen besohikbaar stelden, waarnaast nog prijzen werden aonge-t kocht uit de bedragen die de Gommisi sie Voeder- en Weidebouw (f 300) en do Dienst Kleine Boerenbedrijven (f 354) besohikbaar stelden. Hierna ging spro-i ker over tot uitreiking van de prijzen, waarbij bleek dat Sohouwen-Duivaland een goed figuur had gemaakt! De prijswinnaars In rubriek I (ongohakselde suikerblo-i tonkoppen en -bladoren) behaalde do hoor J. Boot te Duivendijke mot 78 punton de lo prijs (een opjzotstuk van do fa. Zijderlaan te Stolwijk). De 7a prijs (een hooivork) behaalde do heer G. Niekerk te Oosterland, do 9e (een asbak plus boekje „Veevoeding") do heer H. J., v.' d. Zande te Niouwern kerk, de 16e en 19e (boekjes) do heer H. J. Gast te Brouwershaven, de 22q (boekje) do heer M. O. Hanse te Haam-! stede, de 28e (boekje) de heer J. H. v. d. Zando te Nieuwerkerk, do 29e (boekje) de heer CL Flohil te Brou-i wershaven, de 30o (boekje) do heer Corn. v. d. Hoek te Zierikzee, de 37e (boekje) de heer W. Do ret te Oosters land en do 38o (boekje) de heer J. KERKNIEUWS Geref. Kerk De classis Zierikzee heeft als afge vaardigden naar de p.s. Particuliere Synode bencemd: als primi-predikanten ps. D. Bremmor to Bruinisse en Ds. A. J. Radder te Kamperland en als primi- oudcrlingen: de heren W. van Hcevo ite Oosterland en J. van Wc uwe to Brouwershaven; als secundi-predikanten Ds. H. M. Kuitert te Soharondijke en Ds. IJ. J. Tiemerema te Zierikzeo en sals seonndi-ouderlingen de horen W. v. d. Berg te Bruinisse en W. van Dijko te Nieuwerkerk. TWEE SPIEGELRUITEN VERNIELD ZIERIKZEE. Vrijdagmiddag kreeg een drietal kinderen een ruzietje om 'n springtouw. Tijdens het bakke leien schoot een klomp van een der jongens uit en trof de winkelruit van het pand) der Fa. Gebr. Lokker aan de zijde St. Domusstraat. De klomp had z'n vaart nog niet ver loren, schoot verder en1 vernielde een tweede ruit De jeugd 6tond ver slagen by de scherven, maar de ouderen ook, want de schade bleek na taxatie f 600,te bedragen, die door geen enkele verzekering wordt gedekt Bomeijn-Krepel te Ouwcrkerk. In ru- briok II (gchakseldo •uikcrbletenkop- pen en -bladeren) was de lc prija voor de heer J, by de Vaate te Zierikzee met 87 punten (kruiwagen mot lucht band), do 2c voor de heer A. P, v. d. Wcijde te Ellemeet (melkbus 40 liter of 2 melkemmers), de 4e voor do heer H. J. d. Zaude te Nieuwerkerk (boekje) en de 6e voor de heer L. J. H. Koopman to Zierikzee (boekje). Iu rubriek III (sulkerbietenkoppeo- bloderen plus etoppelklaver, gras of wikkeu, gehakseld), behaalde de hoer C. v. d. Hoek te Zierikzee de 6e prija (een hooivork), de beer A. P. v. d. Wcijde te Ellemeet de 8o prijs (boekje) en de heer L, J. H. Koopman te Zien rikzoe de 9e prijs (boekje), In rubriek VI (klaver en luoerne met voederbieten of biotonkoppon) waa do beer O. B. Boot te Kcrkwerve do enige deelnomer, maar hij behaalde een uit stekend resultaat, nl. do le prijs mot 88 punten (teem met watten). Aan een woord van gelukwens paarde dr. Ir. van Beekom de hoop dat do prijswinnaars (eu ook do andero dool-! nemers) in huu omgeving goede pro-! pagandistcn zouden zijn voor het in- kuilon ep hun oolloga's zouden op wekken een volgende maal ook aan de wedstrijd deel te nomen; D© waarde van het voeder Nadat enige door enkelo der aoo-< wezigen gestelde vragen waren beant woord, hield do hoor don Engelson een korte inleiding over do Vaarde van het voeder, waarbj) h(j o.m. do zoor kwotsbaro positie van Nederland op voedergebied sohotato on do bolang-l rijkheid van het inkuilen van voedsr uitvoerig belichtte. Hierby bleek dat goed kuilvooder van groot belang 18 voor de kwaliteit der zutvelproduo-! ten en voor hot mesten van vee. Op verschillend gebied gaf spr. hiorby nog verscheidene waardevolle adviezen. Nadat do hoor Geluk de commlssio dank had gezegd voor haar initiatief om deze wedstrijd te organiseren en de prijswinnaars had gefeliciteerd met hun sucoce, sloot de heer Wouters mot eon woord van dauk en opwekking do bijeenkomst. PREDIKBEURTEN Zondag 11 Mei Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 en 7 uur Ds v. Hoon; Verenigingsgebouw: 10.30 uur Ds O. Elseman uit Bergen op Zoom. Kerkwerve: 2.30 uur Da v. di. Grift. Serooskerke: 10 uur Ds v. d. Grift. Burgh: 10 uur Ds Swaak, 7 uur, idem (jeugddienst). Haam stede: 10 en 7 uur Ds v. Vliet Re- nesse: 7 uur Ds v. Liere. Noord- wclle: 10 uur Ds v. Liere. Eikerzee: 9.30 uur Ds Nauta. Brouwershaven: 11 uur Ds Nauta. Zonnemaire: 10 uur Ds v. wyek. Noordgouwe: 10 uur Ds Barendrecht. Dreisohor: 10 uur Ds Huizing. Ouwerkerk: 10 uur vicaris Kuin. Nieuwerkerk: 10 en 6 uur Ds Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur Ds Radstake. Sirjonsland: 10 en 6.30 uur Ds Boer. Bruinisse: 10 en 6 uur Ds v. d. Brink. St Phi lipsland: 10 en 2.30 uur Ds de Lint. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur Ds. N. J. Pabon uit Den Haag. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 5 uur Ds Tiemers- ma. Haamstede: 10 en 5 uur Ds Meijer. Scharendijke: 10 en 2.30 uur Ds Kuitert. Brouwershaven: 9.30 en I.30 uur dhr A. Vreugdenhil. Zon nemaire: 10 en 2.30 uur cand. B. van Oeveren uit Halfweg. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 6 uur dhr A. Vreugdenhil. Oosterland: 10 uur Ds Bremmer (HJL), 2.30 uur idem (dankz. HA). Bruinisse: 11 uur leesdienst, 5 uur Ds Bremmer. An- na-Jacobapolder: 10 en 2.30 uur Ds J. Schelhaas uit Uithuizermeeden. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Brouwershaven: 11.15 en 3 uur Ds Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur Ds v. d. Klis (H.D.) 6 uur idem. Kerkwerve: 3 uur Ds v. d. Klis. Haamstede: 10 en, 3 uur Ds Meijering. Geref. Gemeente Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst Haamstede: 10, 2.30 en 7 uur Ds Mallan. Nieuwerkerk: 10, 2.30 en 8 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 8 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. St Philipsland: 9.30 2.30 en 6 uur leesdienst Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9,30, 2 en 6 uur lees dienst Bruinisse: 0.30 eni 4.30 uur leesdienst St Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur Ds van Leeuwen (H.A.). Leger des Hells Zierikzee: 10 uur helllgingsdlenst (tevens Inzegening van een 6-ial soldaten), 3.30 uur openluchtsamen komst Achterweg, 7,30 uur verlos singssamenkomst tevens vaarwelsa menkomst van kpte C. H. C. Kotten en lie C. C. Ebbing. Preciet is dat nooit fa neggen, maar laten we maar zeggen, dat moeder tien beroepen In zich ver enigt. Z1/ le kokkin, naaister, werk ster, paedagoge, ontvangdame, eco nome en nog een heleboel dat zich onder een beroepsnaam niet laat vangen, als Inmaakstef, stop ster", poetstef", enz. Boven dit alles gaat echter dat wonderlijke, geheimzinnige en feitelijk ontroe rende beroep „moede/". Dat bete kent niet slechts dat zij kinderen met plln onder het hart draagt, maar dat betekent het spelen van een onzichtbare rol, het uitstralen van een wondere kracht, die de scherpe kanten in een gezin glad polijst. Moeder betekent llefdebron die de cel der maatschappij het fezin doorstraalt met levenwek- ende kracht. Op de officiële papleren schrijft het gezinshoofd dat moeder zonder beroep is. Het Is de grootste geto lereerde leugen In het openbare le ven. Moeder Is een verzameling van beroepen en daar komt nog Iets blf, dat zich niet beschrijven noch verklaren laat. Als een kind er de brul aan geeft en koppig, op standig de wereld Intrekt en het dan in de maatschappij te bont maakt, sluiten de harten der men sen zich voor hem af. Eén hart ech ter blijft openstaanhet moeder hart, dat nooit vergeet de dagen van de kinderjeugd, toen er kleine intieme dingen waren, geheimpjes die niemand anders mocht weten, zacht lispelende woorden van aan hankelijkheid en een liefkozende hand door het blonde haar. Moede/s hart overbrugt do we relden van continenten en ocea nen. Als een soldaat op de slag velden het tn doodsnood uit schreeuwt vormen zijn krampachtige lippen het woord „moede/" en op hetzelfde ogenblik weet moeder het: „mifn kind sterft". Al de ang sten vinden dan hun ontlading In een bevende snik, die de wereld beter zou moeten verstaan. Moeder denkt, regelt, werkt, bezuinigt en heeft lief. Toch staat er nergens een stand beeld voor haar. AUe grote man nen, prat op eigen kennen en kun nen, waren eens onbeholpen wich ten, die sabbelden op hun duim en hun luier verkleurden. Zonder moeder waren zlf minder dan niets geworden. Nu staan hun namen tn de koppen der kranten, maar van moeders hoort men zelden. Zelfs gebeurt het dat die „grote" man nen hun moeder niet meer kennen. Zij zlfn nu boven hun stand uitge groeid, begrijpt U en thuis zit een zaam en vergeten moeder, met de plooien van het verdriet in haar oud en smal gezichtje. Morgen is hel Moederdag. Laten we moeder nu bijzonder gedenken. Een handvol bloemen en een klein geschenk, maar vooral een blik vol liefde op haar, die vele tranen om ons hoeft gestort. Christelijke Landbouw- huishoudschool Middelburg Vooropleiding voor lerares Nijverheidsonderwijs Bij voldoende dcelnAtno zei per 1 September es. aan de Chr. Landbouw! huishoudschool In Middolbnrg do mo gelijkheid woden opengesteld een voor opleiding te volgen voor lerares bij het Nijverheidsonderwijs.' Tot dusver moest men om de opleid ding tot lerares N.O. tc gaan volgen in het bezit zijn van een diploma U.L. O., H.B.S. o.d. Sedert eoige tijd worden er mi aad enkele huishoudscholen io Nederland proeven genomen met deze voorop leiding en tot dosver zijn leerkrachten en leerlingen hierover zeer enthousiast In do kriogen van hot Nijverheidson derwijs bestaat dc mening dot do U.L. O.-opleiding niet steeds de idealo voor opleiding is, men vindt deze opleiding onnodig zwaar, do manuale vakken als ^aaldvakkon, tekenen, stofversic! run, strijken, zorg oo bereiding van de maaltijd, kinderverzorging en opvoed! kunde ontbreken helemaal, terwijl niet altijd blijkt dat do ven do U.L.O.- school afkomstige leraressen altijd de meest geschikte krochten zijn. Boven! dien komt er als bezwaar zoor het platteland nog bij dat vele meisjes niet naar de U.L.O. geen on dus van verdere opleiding tot lerares N.O. vet-' stoken blijven. De proef bcstaot nit een 3-jarlgS vooropleiding, met sis basis 2 jaar primaire opleiding een een huiahoud- of landbonwhuiehoudschoob Burgerlijke Stand van Zierikzee Geborcnt 1 Mch Macholino Maria, d. von Jocst M. Lodewijk on Maria van dor Woudo; 7 Mcii Marina Jc- •hanna, d. van Hendrik Bal cn Maartje van Duivendyk (wonondo te Bruiniwe)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2