DE ZIERIKZEESCHE COURANT Koning Ibn Saoed wil meer ontvangen van de Arabian-American Oil Company EERSTE KAMER De voorstellen tot Grondwetswijziging gedeeltelijk goedgekeurd V.N. zowel als Noordelijken hand haven hun standpunten De taak van de boerenjeugd ZMKZEESCBEBDNIEnWSBODE abonnementen en advertentiên Prijs par 3 mnd. bij vooruitbetaling i 4.94, p. w. 38 ct ton* nummer* 10 ct Vertchljnl ladere werkdag Advartantlapr|)s 15 c! pa» mm Succasjas (ma» 13 mm.) minimum 11,- p. stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 VRIJDAG 9 MEI 1952 No. 17105 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelitraat A 171, Zierikxee, Postbus nr 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave N V. Drukkerij voorh Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikxer DREIGING VOOR ARABISCHE OLIE? Arabieren in het maatscbappljbestuur Diplomatieke zegslieden uit het Midden-Oosten te Londen deelden Woensdag mede, dat koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië 66 procent wil ontvangen van de winsten van de Arabian American Oil Company. Ook dringt hij er bi) de Amerikanen op aan, dat deze drie Saoedi-Arabie- ren in het bestuur van de maat schappij zullen benoemen. Op het ogenblik wordt de winst der maatschappij in Saoedi-Arabië gelijk verdeeld tussen de maatschap pij en het land. De maatschappij heeft een concessie, die nog 50 jaren looptijd heeft. De concessie is in 1939 verleend en in 1950 herzien. De jaar lijkse winsten der maatschappij wor den niet-officieel geraamd op onge veer 300 millioen dollar. Wanneer aan de wens van Ibn Saoed zou wor den voldaan, dan zou hij' in plaats van 150 milioen dollar per jaar 200 millioen dollar ontvangen!. Eén van de argumenten, die door De Russische nota over Duitsland Ontwerp van het Westers antwoord is gereed To Londen is Woonsdag vernomen dat vertegenwoordigers der Britse, Pranso on Ainorikaanse regeringen thans hot rcods voltooido ontwerp van hot Westerse antwoord op de jongste Russische nota over Duitsland bestu deren. Naar verluidt wordt cr hierin op aangedrongen dat do Sowjet-Unio zal infltommen met hot instellen van een commissie der Verenigde Naties, die zal moeten ondorzookon of in go- hccl Duitsland vrije on onbelommordo verkiezingen kunnen worden gohoudon. Er wordt echtor ook in vorklaard dot do Westerse mogondhoden bereid zijn olk voorstel to onderzoeken voor de instelling van eon nontralo commissie van toezicht op verkiezingen in Duits land, dat do Russen zoudon willen doea. Voorts zou in hot Westerse ant woord wordon verklaard dat Groot Brittannië, Frankrijk on de yerenigdo Staten zonden instommen met een bij eenkomst der vier Hoge Commissarissen in Duitsland, indien overeenstemming zou zijn boreikt over hot instellen van do commissio van toezicht. Nasleep van de oorlog 200.000 „bezettingswezen" in Japan Volgons officiële schattingen zijn er 200.000 jbozettingswozen" in Japon, voor het merendeel kinderen van Ame rikaanse militairen. Slechts 4.000 van deze wezen bevinden zich in wees huizen. Algemeen bestaat er bij de Japanners zeer weinig sympathie voor deze kin deren en hun moeders leveren hen wel eens bij de gestichten af „als een pak vodden", aldus een moeder van één der gestichten. Het .tragische voor deze kinderen is, dat zij onmiddollijk te her kennen zijn als „bozettingskinderen", ook in hot geval do vader geen neger, doch een blanke is. De beloofde ondersteuning door de vader wordt zelden gezonden, aldoS Reuters correspondent Toen de Geallieerden naderden ZR. de Paus bleef op zijn post Paus Pius XII woigordo gevolg te geven aan eon Duits bevel om Romo te verlaten bij do nadering van do geallieerde troepou in 1944, aldus hoeft mgr. Fordinando Baldclli, voorzitter van do pauselijke hulpcommissio cn naasto medowerker van do 76-jarige Paus, in een Dinsdag gohondon toe spraak verklaard. „De stad Gods mag niet door Gods stcdohoudor verlaten wordon. Rome mag goon wocstonij of slagveld worden on do bovolking van do stad moot bij haar bisschop blij- von", aldus had do Paus de Duitsers ten antwoord gegeven. Door dit besluit zijn verechrikkoiyko dingen voorkomen, aldus mgr. Bal- doili, want het vertrek van de Paus zou do uittocht van grote mensenmas sa's tengevolge hebben gehad. Saoedi-Arabië worden naar voren gebracht om een groter aandeel in de winst te ontvangen, is,, naar ver nomen wordt, dat de maatschappij, nu de olie rijkelijk wordt geprodu ceerd, niet dezelfde mate van finan cieel risico behoeft te lopen als aan vankelijk het geval was. Verder verluidt te Londen, dat Saoedi-Arabië van mening is, dat, aangezien de maatschappij slechts een deeü^ van haar concessie van 1.036.000 vierkante kilometer heeft geëxploiteerd, een deel van het niet- geëxploiteerde gebied binnen b.v. vijf jaar zal moeten, worden terug gegeven. Amerikaanse hulp aan het buitenland Commisie van Buitenlandse Zaken geeft fiat Do Commissie vcor Buitenlandse Za ken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Woensdag met clgomono stemmen haar goedkeuring gohcoht aan een wetsontwerp inzako hulp aan hot buitonland ton bedrage van 6.809.100.000 dollar. Veer hot eerst is ook .Spanje onder do ontvangende landen opgenomen. Hot ontworp machtigt cok do militaire autoriteiten cm voor eon milliard doUar aan Amerikaanse uitrasting aan het buitenland over te dragen. Dit is beven do 4.5 milliard dollar militaire hulp waarin hot wetsontwerp vcorziet voor hot jaar eindigend 30 Juni 1953. Do commissie heeft hot door Tru man govraagdo bedrag van 7.9 milliard verminderd met 1.010.900.000 dollar. Allo verminderingen betreffondo dover Europa aangevraagde golden. Truman over Korea Nimmer gedwongen repatriëring van krijgsgevangenen President Truman heeft Woensdag avond verklaard, dat de Verenigde Staten geen bestand in Korea zullen kopen „door mensen over te leveren voor slachting of slavernij". Truman onderstennde het standpunt van do onderhandelaars der V.N. in Korea togen gedwongen terugzending van krijgsgevangenen naar communis tisch gebied. Zijn verklaring volgde op verklaringen van andere Amerikaan se autoriteiten, die het jongste V.N.- voorstel voor een bestand „eerlijk en definitief" hadden genoemd. Do Verenigde Staten koorden het voorstel „zonder voorbohoud" goed. „Instemmen met gedwongen repatri ëring zou ondenkbaar rijn", aldus Tru man, „het zou in strijd zijn met fun- damentelo morele en humanitaire be ginselen, die aan de V.N.-aotio in Ko rea ten grondslag liggen. Het godwon- gen terugzonden van deze krijgsgevan genen in handen van de V.N. zon uit lopen op ellendo en bloedvergieten, tot eeuwige smaad van do Verenigde Staten en de Verenigdo Naties", aldns do president. Uitbreiding van het aantal leden de Tweede, doch niet van dat der Eerste Kamer JONG EN OUD Niet slechts de ouderen, ook de jongeren leren hun offertje bren- gen voor de Stichting 1940-1945. De directeur van de Ambachts school organiseerde daartoe een collecte onder zijn leerlingen' en het resultaat was waarlijk niet slecht: f 14,kwam er uit de bus. Goed' zo, Ambachtsschool! We geven het gebaar hier gaar ne door aan andere scholen'. Ieder een centje en de collecte wordt weer vetter. De Rottordamso vogelkundige en cineast Simon de Waard gaat voor drio maanden naar Zweden en Lap land voor het vervaardigen van een natuurfilm in kleuren. Op 9 Mei ver trekt hij met do „Nijenburgh" naar Stockholm. DE KOREAANSE KWESTIE NIEUWE OPPERBEVELHEBBER AANGEKOMEN Volgons hot hoofd van do V.N.-de- logatio, vice-admiraal Turner Joy, heeft do bijeenkomst van gisteren „niets con structiefs" opgoloverd. De Noordelij- kon vroegon niet naar nadero bijzpn- dorhedon omtrent de voorstellen dér V.N., doch hielden daarentegen een „propagandarede, die nergons goed voor was". Zij handhaafden hun eis, dat 132.000 krijgsgevangenon naar Noord- Korea terugkeren, terwijl de verbonde nen bereid ziju 70.000 man te repa triëren. Het E.V.G.-verdrag|f§ Te Parijs is Woensdagmiddag van gozaghebbondo zijde vernomen dat hot verdrag, dat voorziet in do instelling van een Eoroposo verdodigingsgemoen- schap, vermoedelijk vandaag door do delegatieleiders der zes betrokken lan den zal worden geparafeerdl Nederlandse Antillen geven weldadigheids-postzegels uit Do N.V. Grafische Inrlohting Joh.' Enschedé on Zo. te Haarlem workt op hot ogenblik aan do uitvooring van een opdracht, haar door bemiddeling van het ministerie voor Uniozakon en Overzeese Rijksdelen verstrekt door hot gouvernement der Nederlandse Antil len, omvattende do druk van oen sorio bijzondoro postzegels, dio zullen wor sen nitgegoven onder do titol „Wol- dadigheidszegels Zeemans Welvaren" ton bato van do zeemanstohuizon op do Nederlandso Antillen. Do uitgifto van dezo zegels zal in do loop van dit jaar geschieden. Do zegels rijn outworpen door do kunstenaar Doeve en drogen afbeeldingen, dio betrekking hebben op do zeevaart. Een woordvoerder der Noordelijken deolde mee, dat do leider van zijn de legatie, generoal Nam II, het voorstel der V.N. „categorisch" heeft afgewe- zon. „Als u enig belang hoeft bij het boreikon van een wapenstilstand, moot u nw onredelijke voorstel voor de repatriëring van krijgsgevangenen in trekken", zo had generaal Nam 11 verklaard. Generaal Mark Clark, do niecwe op perbevelhebber van do V.N.-strijdkrach- ten in Korea, is in gozclschap van generaal Ridgway naar Koroa vertrok ken voor besprekingen met de V.N.- delegatio bij do bestandsonderhandelin- gon. Hij zal ook contact opnemen met do officieren en manschappen van do strijdkracht on dor V.N. Bij de voortgezette behandeling van do voorstellen tot Grondwetswijziging meende dhr. v. d. Kieft (PvdA) dat men alleen t.a.v. do buitenlandse betrek kingen van noodzakelijkheid van gronde wetswijziging zon kannen sproken. Het zon z.i. beter zijn geweest geen par tiële wijziging voor te stoUen. Wat do 2e Kamer betreft verdiendo oen betere outillage eerder de aan dacht dan uitbreiding. Verlaging van hot qnornm en stemoverdracht aoht een groot deel zijner fractie onaan vaardbaar. Als het aantal 2e Kamer leden uitgobreid wordt moot dit ze* kir voor de lo Kamer geschieden. Leeftijdsverlaging achtte spr. ook niet noodzakelijk, waarbij hij vroeg waar om men wel de grens voor de 2o Kamerleden, doch niet voor de le Kamerleden verlaagt. De heer Molenaar (WD) was het eens met dhr. Kropman inzake do ge volgde procedure en vroeg of men gebonden is aan de termijn van 13 Mei en of het uitgesloten is dat nog voor de verkiezingen een ander ont worp. zonder do amondomenten-Andrie- sen, zon kunnen worden ingediend. Het ontwerp had zo tijdig behandeld moe ten worden dat bij verwerping nog een nionw ontwerp in behandeling had kuunen worden genomen. Do hoor v. Santen (CPN) constateerde gebrek aan eerbied voor de Grondwet en adviseerde de voorstellen inzake overgang naar een nienwo reohtsorde en inzake de bnitenlandse betrekkingen terug te nomen. Het voorstel dat oor log verklaard kan worden bniten de wil van het parlement om noemde spr.. eon „etaatsgreeppoging". Zijn frac tie 'is tegen uitbreiding van het aan tal leden der Staten Generaal. De 'heer de Wildo (AR) was het eens met dhr. Anema dat als do 2o Kamer meent 150 leden te moeten hebben, daaraan gevolg moet worden gegeven on dat dientongevolge de le Kamer 75 leden moet hebben. Spr. was tegen stemoverdracht, doch een leeftijds grens van 30 jaar vond hij wel ge motiveerd, nog eerder voor de 2e dan voor de le Kamer. Aan de voorstellen tot verlaging van de leeftijdsgrens kon spr. zijn stom niet geven. De heer Wijers (KVP) meende dat de losheid van do band met Indonesië wellicht zal leiden tot oen hechtere samenwerking dan een vaste band zon schenken. Verlening van het toetsings- recht aan de rechter achtte hij een groot voordeel. Nieuw-Guinea De heer v. Walsnm (PvdA) betoogde dat zijn fractie er geen onoverkomelijk bezwaar tegen zon hebben als hoofd stak XIV ongewijzigd bleef. Niette min is rij niet tegen de voorgestelde wijziging en wenst zij de dnnr voor een internationale regeling van do kwcstie-Guinoa royaal open te hon den. Als do regering dit niet wil dan getuigt haar hooding van slordigheid, welke de Grondwetgever niet siert. Wijziging van de bepalingen omtrent de buitenlandse betrekkingen achtte sprekers fractie ook geen bezwaar, Roe- wel deze wijziging missohien wel te vroeg komt. De heer de Vos van Steen wijk (WD) gaf te kennen dat rijn fraotie groot bezwaar heeft tegen stemoverdraoht. Hoewel voorstander van Kameruitbrei ding had hij bezwaar tegen het ont werp nu het amendement-Au drieasen er aan vastgeknoopt is, zo ook tegeu hot scheppen van do mogelijkheid om bij verdrag van do Grondwet af te wij kon. Antwoord van do minister In een uitvoerige rede beantwoordde minister Boel de sprekers. Spr. merkte o.m. op dat bij hot wetsontwerp In zake de overgang naar een nieuwe rechtsorde overwogen is de Grondwet in overeenstemming te brengen met de nienwe rechtstoestand. Tot de alge hele herziening van de Grondwet be hoeft niet gewacht te worden. Indien er een internationale overeenkomst in zake Nienw Gninea zon komen dan zal er sprake zijn van een wet. T.a.v: de buitenlandse betrokkingen verklaarde de 'minister dat do regering vortronwt dat de rechter op verantwoorde wijze het hem opgedragen toetsingsreoht zal nitcefenon. Hierna legden vertegenwoordigers van de verschillende fracties verklaringen af omtrent hun standpunt t.a.v. do verschillende voorsteUen. Stemmingen Het ontwerp tot overgang naar een nienwe rechtsorde werd verworpen met 16 tegen 34 stemmen. Voort de KVP, tegen de andere fracties. Het ontwerp inzake uitbreiding vau het aantal 2e Kamerleden werd aan genomen met 27 tegen 23 stemmen. Tegen: CH, CPN, van de PvdA mej. Tjeenk Willink en de heren v. d. Kieft, de Jong, Wibaut, Kramer en Kap teijn, van de AR de heren Rip, Algra en de Wilde, van de KVP de horen Buys de Beerenbronck, Verhey, van Lieshont, Kropman en Kolfschoten. Het ontwerp inzako de uitbreiding van het aantal le Kamerleden werd verworpen met 29 tegen 21 stemmeo. Tegen: CH, CPN, van de PvdA mej. Tjeenk Willink en de heren Kramer, Kapteijn, v. d. Klieft, de Jong, Wie- baut, Schermerhorn en Hoogland, van de AR de heren Rip, Algra en de Wilde en van de KVP de heren Krop man, Steinkühler, Berger, Ruys de Bee renbronck, Verhey, v. Lieshont, Kolf schoten, Kraayvanger en Nijkamp. Het ontwerp tot verlaging van de minimumleeftijd voor het lidmaatschap dor 2o Kamer en der Prov. Staten werd verworpen met 30 tegen 20 stem men. Tegen: AR, CH, van de WD de horen Lonwes en de Vos van Steen- wijk, van de PvdA mej. Tjeenk Wil link en de heren Schermerhorn, v. Til- bnrg, Kramer, Oosterhuis, v. d. Kieft on v, Walsum en van de KVP do heron v. Volthoven, v. Lieshout, Rer- stens, Kolfschoten, Nij kamp, Steihkühl Ier, Berger en Begontt Het ontwerp inzake de handhaving van de minimumleeftijd voor het lid-3 maatschap der le Kamer werd aange nomen met 43 tegen Z stemmen! Te3 gen CPN, van de PvdA de hereU Jonkl man, Woudenborg en Kapteijn eu van de KVP de heer Wijers. Het ontwerp inzake de bepalingen betreffende de buitenlaudso betrek kingen werd goedgekeurd met 44 te gen 5 stemmen. Tegen CPN en do he ren Lonwes eu do Vos van Steen wijk (WD). Do hoer Regont (KVP) was af wezig. De Kamer keurdë Verder hét vota* ontwerp tot deelneming in hot uit te breiden kapitaal van do „Breedband N.V." te IJmnidon cn dat tot uitbrel3 ding tot bepaalde Indonesische stnateP bnrgers van de Garantiewet militairen' KNIL goed. De vergadering werd ge sloten tot 13 Mei aa. Op de nationale landdag ^Bloeiend, land" te Kcsteren word o.m. het wcord gevoerd dcor de heer H, D. Louwes, oud-voorzitter van het Kon. Ned. Londbouw-Gomité, te Westpoldor, Ui- rum. Spreker zeido o.m.: „ala ik mij rioht tot de jengo boerenstand, dan doe ik dot uitdrukkelijk tot de gehelo plat- tclcndsjeugd van beiderlei geslaoht. Gij zult Uw taak samen als jonge mannen en vrouwen, als man en vrouw ver staan of gij zult hot niet, maar het zal niot rijn do één wel en do andero niet. Toon alles in het loven nog min of moer vaststond en door bepaalde moningon en tradities bohoorst werd, kon do man nog wel alleen naar bui- ton optrodon en do vrouw alleen in huis. Nu weinig vost staat schijnbaar, do trnditio aan invloed inboette, nu er vool nieuw moot wordon gebouwd in ons loven en wij het bestek daarvan nog oiot zien, na kan olloen do gehele jeugd, nu kunnen olloon man en vrouw lamen er iets van maken. Do denk- krooht en schranderheid van do man cn het vermogen zcveel bij ingoving te voelen en te verstaan van do vrouw hebben olloen samen kans boven do verwarring van no. nit te komen". „Wij oadoron, dat geslaoht, dat nu omstreeks 60 jaar en ouder is, loten een verwarde, door vrees bevangen, met ziohzolf in de knoop zittende we reld. Wij hobbon eerlijk ons best go- daan onze levensopdraoht te verstaan en te volbrengen, van volon onzer kon gezegd wordon, wat het beek der Ham dolingen van koning David zegt, „dat zij Gods raad in hunnon tijd dienden, maar wij zijn geen baos gebleven, omdat er te vool togen ens was'\ aldus de hoer Louwes. „Wij, aldus spr. vorder o.m., zijn groet geworden in een tijd, dat er in wezen blijmoedige kijk cp do mens eu de samcnloving overheerste, mon zog de weg vooruit slcohts omhoog gaan: kennis en techniek zouden eon steeds betere wereld helpen brengen en in workelijkhoid hebben tweo we reldoorlogen en zovool meer ons ont hulde welke vordorvon kraohton er ook in die mens schuilen, hoe weinig konnis en tcohniok die onderdrukken en hoe ons hole toekomstbeeld aan Bohorvcn ligt". Tot de jongeren zoide spreker: hondt de boel hoog. Laat je niet voorpra ten, dot hot nn in do wereld bij nitzondering zo sleoht, moeilijk en ho peloos zou rijn. Zeker hot is oen hole opgaaf oen dcor oorlog verwoeste Be tuwe weer op te bouwen en te loven onder do dreiging van oen atoombom. Maar hot is ook geen kinderspel ge weest vroeger een overstroomde Betuwe weer bewoonbaar te maken of te loven onder do eeuwige droiging van epide mieën als de bcruohte „zwarte dood". Spreker moedigde do jengoren aan actief mode te doen in geheel het dorpsleven en dot van het gewest en lood. „Hot is uw plicht dot alles mede te dragon on or bij te zijn". Steeds moot go in ieder geval zorgen belang stelling te hobbon voer do nationale zaak, zoals die cok in gemeenteraden, Provinoiolte Stoten, Twoodo en Eereto Kamer behandeld wordt. Een vclk is het olgcincon stemrecht niot waard, wanneer 't niet mot zijn nationolo zaak weet mode te leven. De waarheid moet men met i kracht verzekeren, de lengen' I vindt zelf zijn geloot WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het KJO/LL te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: Vrij veel wind Enkele overdrijvende wolkenvel den met slechts in het Zuiden kans op een bui; over het algemeen wei nig verandering van temperatuur; matige en af en toe krachtige Oos telijke wind. 10 Mei Zon op 4.54, onder 20.20. Maan op 22.03, ondier 4.31. Volle Maan: 9 Mei te 21L16. Laatste Kwartier: 16 MteL Lestoestel van de N.L.S. stort omlaag Twee doden Woensdagmiddag omstreeks half vijf is een met twee personen bemande „Harvard" van de luchtstrijdkrachten (vliegbasis Leeuwarden) verongelukt. De motor van het toestel sloeg af, waardoor het vliegtuig in een „spin" schijnt te rijn geraakt cn ter aarde stortte. Beide inzittenden kwamen om het leven. Hot zijn de sgt.-vlieger H. den Toom nit Botterdam en de kap. N. J. van Kregten nit Arnhem. Het toestel is tossen Birdaard en Bin- sums geest in een weiland terecht ge komen. Het vloog op de grond in brand. De brandweer nit Marmer- wonde was spoedig ter plaatse, mair zij kon njets meer nitriohten; Koningin opent „Rijn in de, R.A.I. H.M. de Koningin zal op Woensdag 21 Mei a.s. om 17.30 nar de interna tionale expositie „De Rijn in de B.AJL" in het R.A.]j.-geboaw te Amsterdam openen. Op een drijfijs-eiland in de Noordpool Amerikaanse piloten in de kon Een groep van zes leden van de Amerikaanse laehtmaoht is van plan voorlopig verblijf te honden op een drijfijs-eiland bij de Noordpool om vandaar nit per vliegtuig een sorio bezoeken aan de Noordpool te bren-i gen voor het doen van waarnemingen en opmotingon van natnnr- en weer kundige aard. Het drijfijs-eiland, dat ongeveer twaalf bij zes kilometer groot is, hoeft mon vernoemd naar lt,-kolonel Joseph Fletchor, die op 19 Maart JU daar do eerste landing met oen van slri's voorziene machine uitvoerde; Flet- ohor landde Zaterdag jl. ook voor het eerst met t$n vliegtuig op do Noordpool* Na do grootscheepse inzamelings actie voor hot carillon, dat Nodorland het Amorikaanso volk ton geschenke hooft gogovon, is thans oen ordor tot lovoring van 35 ton klokkenbrons go- plaatst bij hot A.L.C.U metaalbedrijf to Utrecht door de klokkengieterij fa. H. T. van Borgen to Heiligorleo. Een .dool van dit klokkenmotaal zal straks voor hot carillon worden verwerkt door oen drietal Nodorlandao klokkengiete rijen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1