DE ZIERIKZEESCHE COURANT Geallieerden stellen vliegvelden tegenover krijgsgevangenen Plechtigheden op de Grebbeberg en te Den Helder Z.K.H. Prins Bernhard bezocht Belgische oorlogsinvaliden Rechter verklaart opvordering door Truman ongeldig EERSTE KAMER De beraadslagingen over de begroting van Binnenlandse Zaken begonnen ZlFRlKZEFSfflllMNIEIlVVVBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prijs par 3 mnd» bij vooruitbetaling 4.94, p. w. 38 ct Lots* nufflmsri 10 el Verschijnt Iedere werkdag Advertentieprijs 1 9cl per mm Succesje* (ma* 15 mm.) minimum I 1,» p. stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 DONDERDAG 1 MEI 1952 No. 17098 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstreat A 171, Zlerikiee. Postbus nr 1, Teleloon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzer HOOG SPEL TE PANMOENDJON De Sovjet-Unie in de „Commissie van Toezicht?" Te Washington wordt van gezag hebbende zijde vernomen dat de Verenigde Naties geen bezwaar zul len maken tegen de aanleg van vliegvelden ln het door de commu nisten beheerste gedeelte van Korea gedurende een wapenstilstand, In dien laatstgenoemden instemmen met het niet-terugzenden van twee vijfde gedeelte der zich in Gealli eerde handen bevindende commu nistische krijgsgevangenen, die be zwaar hebben gemaakt tegen terug keer. Indien het overblijvende drie- vijfde gedeelte der communistische krijgsgevangenen, wordt teruggezon den, zal dit aantal' toch nog hoger zijn dan het totaal der zich in com munistische handen bevindende Ge allieerde en Zuidkoreaanse krijgs gevangenen- Een ander punt, waarover nog geen overeenstemming isi bereikt, is de communistische eis dat de Sow- jet-Unie vertegenwoordigd zal zijn in de in te stellen neutrale commis sie, die toezicht zou moeten houden op de juiste naleving der wapenstil- atandsbepalingea. Geen „neutrale" commissie Van dezelfde gezaghebbende zijde is te Washington vernomen dat de Verbondenen te Panmoendjon een lijst hebben overgelegd! met de na men der landen, die zdji in deze com missie vertegenwoordigd! zouden willen zien; men wilde echter niet mededelen welke staten zijn ge noemd. Men heeft in de laatste tijd als mogelijkheid horen opperen dat de Verenigde Naties wellicht zouden kunnen instemmen met het opne men van vertegenwoordigers der Sowjet-Unie in de in te stellen „Commissie van Toezicht", mits de Verenigde Staten er ook in zouden worden vertegenwoordigd. In dat geval zou vermoedelijk besloten worden het woord „neutrale" in de naam der commissie te laten ver vallen. Truman's „ultimatum" „Een verdichtsel" zegt de Sowjet-Unle Het officiële Russische persbureau „Tass" heeft Dinsdagavond een ont kenning gepubliceerd van de kort geleden door president Truman af gelegde verklaring, waarin hij zeide dat hij1 de Sowjet-Unie in 1946 een „ultimatum" had gezonden, dat ge leid heeft tot het terugtrekken der Russische troepen, die zich toenter tijd in Perzië bevonden. In het door Radio-Moskou omge roepen bericht van „Tass" wordt verklaard dat het nieuwsagentschap gerechtigd is mede te delen dat „de verklaring, welke de president der Verenigde Staten hierover tegen over verslaggevers heeft afgelegd, een verdichtsel en volledig bezijden de waarheid is". Zaak-Westerling juridische knoop Bi] alle juridische problemen, die al aan de affaire Westerling kleven, heeft zich er onverwacht nog één gevoegd. De Amsterdamse rechtbank heeft ul. beslist, dat de beschikking van de rechter-commiasaris, waarbij de vor dering vanhet Openbaar Ministerie tot in bewaringstelling van Weeterlhg werd afgewezen, niet voldoet aan de wettelijke eisen (zij was nl. niet „met redenen omkleed"), derhalve geen be schikking is, zodat het Openbaar Mi nisterie voor wie overigens geen andere weg openstond appèl heeft aangetekend tegen iets, dat geen be schikking is en dos eigenlijk niet in beroep had knnnen gaan. Met andere woorden heeft de rechtbank dus be slist, dat bet Openbaar Ministerie in zijn beroep niot ontvankelijk is. De vacantietoeslag voor het overheidspersoneel Do regering heeft voor dit jaar de vacantietoeslag voor hot Rijkspersoneel vastgesteld op 2 pet. van de bruto jaarwedde met een maximum van f 75 voor gehuwden en f 50 voor ongehnw- don. Vorig jaar ontvingen beide cate gorieën 50 gulden. Dit jaar zal er in tegenstelling met vorig jaar geen salarisgrens zijn. DODENHERDENKING IN NEDERLAND Toespraken van minister Staf en Marine-commandant Bankemployé'® in Noord-Italifl hadden besloten Woensdag niet aan hot werk te gaan teneinde hnn looneisen kracht bij te zetten. Het betreft hier o.m. de belangrijke handelscentra Mi laan en Turijn. Om dezelfde reden heb ben drukkers besloten in de komende maand op oen aantal dagen het work bij dagbladen en andere drukkerijen stil te leggen/!1 Ter gedachtenis aan allen, die tijdens de tweede wereldoorlog hun leven ge offerd hebben, zal ook dit jaar op twee oentralo ponten in Nederland en bovendien in de vier militaire afde lingen en op Hr. Ms. oorlogssche pen en do walinrichtingen van do Ko ninklijke Marine, de nationale herden king plaatsvinden. Hiortoo wordt op 3 iMei a.s. te Den Helder bij hot monument vVoor hen die vielen" de centrale herdenking ge houden voor de gesneuvelden en over ledenen van de Koninklijke Marino en de koopvaardij, terwijl op do Greb beberg de in do tweede wereldoorlog gesneuvelden en overledonen van de Koninklijke Landmacht, de omgeko men verzetsstrijders en allo overige slachtoffers worden herdacht* Aan de plechtigheid op de Grebbe berg, die om 11.05 uur des morgens met een toespraak van de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, aanvangt, nemen depntaties deel van de Koninklijko Marine, de Koninklijke Landmacht, de Luchtmacht, het voor malige Koninklijk Nederlands Indone sische Leger, de veroniging 8 R.I., de Binnenlandse Strijdkrachten en de voor malige 'brigade „Prinses Irene". Eon vertegenwoordiger van H.M. do Koningin, de minister van Oorlog en Marino en bovengenoemde deputaties znllon kransen leggen bij het herdon- ki ngsmonnmcjnt/| Eisenhower medio Mei naar Nederland To Parijs zijn vordore bijzonderheden bekend gemaakt over generaal Eisen howers afscheidstonrnee door Europa. Hij bezoekt Bonn op 2 Mei, London op 16 Mei en 's-Gravenhage op 19 en 20 Mei, Zoals reeds eerder gemeld, brengt do generaal 5 Mei een bezook aan Italië, 9 Mel nan Denemarken en 10 Mei aan Noorwegen, Op het ogenblik vertoeft hij in West-Dnitslar^cU Generaal Eisenhower zal 19 Mei a.s. op Schiphol aankomen voor zijn be zoek aan Nederland. Op 20 Mei zal hij besprekingen hebben met minister Staf, chefs van staven en andere auto riteiten en ecu bezoek brengen aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda. De kroning van Koningin Elizabeth Officieel wordt meegedeeld, dat ko ningin Elizabeth van Engeland op '2 Jnni 1953, zal worden gekroond. Met voorbereidingen zal men waarschijnlijk spoedig beginnen. De kosten van de gebeurtenis zullen mogelijk bijna een millioen pond sterling bedragen. Al leen het voor de plechtigheid gereed maken van de Westminster Abdij zal drie tot vier maanden vergen. Waardering voor Koninklijke belangstelling Prins Bernhard kwam Dinsdag middag in de ambtswoning van de Belgische ambassadeur waar bij de Belgische oorlogsinvaliden die thans, daartoe ln staat gesteld door de stichting „Moveo", een reis door ons land maken, heeft begroet en zich met hen heeft onderhouden. Het hoogtepunt van het bezoek, dat de Belgische oorlogsinvaliden aan Nederland brengen, was wel die begroeting door Prins Bernhard. On der aanvoering van hun chef de mis sion, hiit-generaal Fr. die Kempe neer, die onder meer het Groot-lint droeg in de Orde van Leopold I, wachtten zij, na door de ambassa deur en de militaire attaché te zijn toegesproken, op de komst van Zijne Koninklijke Hoogheid, die omstreeks 6 uur arriveerde. Deze kwam recht streeks uit Parijs gevlogen, waar hij een bezoek had gebracht aan het stafkwartier van generaal Eisenho wer. De Prins onderhield' zich na een' korte toespraak vrij lange tijd' met velen der oorlogsinvaliden, die al hun kruisen en onderscheidingen op de borst droegen en deze hoge be langstelling bijzonder bleken te waarderen. Aan het diner, dat de World Ve terans Federation in Hótel „De Wit- tebrug" te 's Gravenhage aanbood, zijn vele hartelijke woorden gewis seld. Deze getuigden van de geest van wederzijds begrip, die tussen oorlogsveteranen en oorlogsinvali den bestaat en van het streven om blf te dragen tot een blij vende vrede. DE STROPER GESTRIKT Een Barneveld's manspersoon, Stroper in hart en1 nieren, maar door wet en geweten van dit kwaad weerhouden, zag dezer da gen de kans van zijn leven toen bij' zijn tuin omgewoeld vond, wat kennelijk door konijnen ge schied moest zijn. Koortsachtig doch deskundig maakte hij de nodige strikken klaar, welke hij de woelzuchtige knaagdieren ten val zette. De volgende morgen vond hij zijn aanleg tot stropen reeds be wezen: hij' had een konijn ge strikt en wat voor een? Een pracht exemplaar, datinder daad veel op het zijne leek, dat hij met zoveel zorg opgefokt had. Een bang voorgevoel dreef hem naar het konijnenhok, waarvan hij de getraliede deur open zag staan: hdji had zijn eigen konijn gestrikt. DE AMERIKAANSE STAALINDUSTRIE Rechter David Pine van het Ame rikaanse Federale gerechtshof te Washington heeft Dinsdag in een uitspraak verklaard, dat do opvor dering van de Amerikaanse staalin dustrie door de regering op 9 April J.L, onwettig ls. Voorts vaardigde hij, op verzoek van de vijf grote staalondërnemin- gen, die de kwestie aanhangig heb ben gemaakt, een voorlopige be schikking uit, waarin bepaald wordt dat de status quo van het ogenblik, waarop de gewraakte opvordering is geschied, moet worden gehandhaafd. Dit betekent, dat de regering niet de loonsverhogingen mag invoeren, welke door de Raad voor loonstabi- lisati'e zijn aanbevolen. De rechter bestreed vooral de op vattingen van de advocaat voor de regering ten aanzien van de uitvoe rende macht van de president. Hij zeide verder, dat de opgevorderde bedrijven geen schadevergoeding voor de opvordering kunnen krijgen. Zoals bekend vorderde President Truman indertijd dë staalindustrie, anderhalf uur voordat 600.000 arbei ders uit deze bedrijven in staking zouden gaan, teneinde him looneisen kracht bij te zetten, waaraan de werkgevers, ondanks de aanbevelin gen van de Raad voor loonstabili- satie, geen gehoor wilden) geven. „Vredesconferentie" in Peking Volgens de „Vredesraad voor geheel India" zal 28 Mei te Peking een voor bereidende j,vredesconferentie" begin nen, waaraan personen uit alle landen van Azië en de gebieden van de Stillo Oceaan zullen deelnemen, zo meldt D.P.A. Op deze conferentie zou bcsloteu worden tot het houden van een vol ledige j,vredesconferentie". Hot initia tief gaat uit van do eerder genoemde vredesraad on het Chineso „Vrodesco- mité", waarvan ook do weduwe van de Chinese revolutionnair Soon Jat Sen lid is. Tragisch ongeval op de „Kedoe" E2an -kwam om ia een dar olietanks Bemanning van het Llcydsohip ,.K«- van do Geneeskundige Dienst hebben sinds vanmorgen zes uur in angstige spanning verkeerd, of het leven van een 25-jarige olassificeerder behouden zau kunnen werden- Helaas is men hierin niet geslaagd. De man, de 25-jarige C. Snijder uit do Bnb roekstraat, was cp det uur een van de maohino-olietanks van de „Kedoe" binnengegaan, die pas met 'een speoiaal preparaat was schoonge maakt. Er moest nl. neg enig werk ge- eohicden. Een eigenschap van het ge bruikte preparaat is, dat de dampen „beschonken" maken, maar het, uit te 'yoeren werk zou elcohts korte tijd voreisen. Toen de man na enige tijd echter niet terugkeerde en op roepen van de oollega's geen antwoord gaf, js men gaan kijken. Toen zog men de fcian bewusteloos en beklemd hangen ter hoogte van het voorste mangat. Men is er niet in geslaagd de man bijtijds te bevrijden. Toen de man niot zonder moeite was bevrijd, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken Het naturellenvraagstuk Poli lie versterkingen naar Kaapstad Do afgelopen drie dagen zijn onge veer honderd politiemannen te Kaap stad aangekomen cm hot corps aldaar te versterken. Allen waren in burger. Oppositieleider Strauss stelde hier over vragen in de Volksraad, waarbij hij zeide, dat de onrust in hot land grotendeels meet worden toegesohro- jven aan do weigering der regering om tzhh neer te leggen bij de uitspraak van hot Hof van Appèl inzake de wot op de afzonderlijke vertegenwoor diging van de kleurlingen. Minister van Justitie Swart ant woordde, dat allen, die zich aan de wet houden, niet bevreesd behoeven te zijn voor de politiebewegingen. Hij guf toe, dot een onderzo ok is ingesteld naar hot optreden van het „fakkelocm- mnudo", een organisatie van oudstrij ders, die verbonden is met do Ver enigde Partij. Dit oudorzcok was eohter volgons de minister niets ongewoons. Plechtigheid te Den Helder De plechtigheid te Deu Heldor bo- gint om 10.15 uur des morgeus met het hijsen van de vlag bij hot monu ment. Om 10.55 uur worden de vl^f bij het monument en de vlag en de halfstok gehesen. Om 11.05 uur houdt de commandant geus op alle schepen en inrichtingen zeemacht in Nederland, schout bij nacht CL W. Slot, een toespraak, welke ge volgd zal worden door redevoeringen van de directeur-generaal van Scheep vaart, de heer W. L. de Vries, en de vlootaalmoezenier B. G. Wilmink, waarop na een gebed een minuut stilte in acht zal worden genomen. De ere wacht wordt geleverd door het korps Marioiers, terwijl de Marinierskapcl vau de Koninklijko Marine muzikale medewerking verleent. Zeer belangrijk Romeins graf gevonden Bij ontgiuuingswerkzaamheden In het dorp Esch nabij St. Michelsgestol is opnieuw een zeer belangrijk Romeins graf ontdokt. Het eersto werd een paar weken geleden gevonden. Do Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonder zoek te Amersfoort heeft thans een graf van twee bij één meter blootge legd. In dit graf bevonden zich niet minder dan 35 aardowerkpotten, als mede oen groot aantal glazen flessen, bakjes, kommetjes en een renkflesjc. Ook kwam een terra Sigillata-sohaal te voorschijn. Het graf was overdekt met zoden en moet zioh oorspronkelijk als een heuvel in het terrein hebben af getekend. Als datering wordt aangeno men de tweede eenw na Christns. Men meent dat men hier to doen heeft met oen belangrijk vronwengraf. Het graf is nniek wat do rijkdom betreft en deze, zowel als de vroegere vondsten op dit terrein worpen een niouw licht op de geschiedenis van Brabant met betrekking tot de Romeinse occupatie. Het onderzoek wordt voortgezet. Het hart van de arbeider groeit niet van het loon, maar van de arbeid, die het loon verdient WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Donderdagavond: Warm weer Droog en warm weer; aanvanke lijk weinig, later hoofdzakelijk in het Zuidwesten van het land tijde lijk wat meer bewolking; zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuid. 2 Mei. Zon op 0.09, onder, 20.07. Maan op 11.37, onder 2.38. Eerste Kwartier: 2 Mei te 4.58. Volle Maan1: 9 w<>l. „Deventer koek" verhuist Als op 7 Mei a.s. dë nieuwe fa briek van J. B. Bussink's Deventer Koekfabrieken N.V. aan de Hanze weg te Deventer officieel wordt ge- waarvan al in 1593 door Gerrit opend, dan is er een bedrijf verhuisd! Schutte dë grondslagen- rijn gelegd: „dë van oudsher gekroonde alle mansgading". Jacob Bussink heeft het bedrijf van Schutte overgeno men en van de Bussink's ging het, in familieop volging, weer over naar de Coldewey's. Thans is de heer C. J. Coldewey directeur van de in 1900 gestichte Naamloze Vennootschap; maar naar buiten is nog steeds de naam Bussink verbonden aan1 dë Deventer koek. Bij de werkzaamheden In de nieu we 'polder, de zg. Oosterpolder In het Zuiderzeegebied, zqn wederom beende ren van praehistorisohe dieren opge graven. Hierbij bevindt rich een klein fragment van een gewei van een ren dier, dat in ons land tijdens het Tu- bantien is uitgestorven. Tot na toe waren goon beenderen van dit dier tu®-« sen de fannaresten nit de Noordoost en Oosterpolder gevonden. Vrijstelling Omzetbelasting op advertentiën en verlaging invoerrecht op courantenpapier Do (xmmieaic vcor baitcnlandsc «betrekkingen van do Amerikaanse Se naat heeft z«ch bij stemming uitge sproken vcor besnoeiing van Trnmans program vcor hulp aan het buitenland mot een milliard dollar. Het dcor Trnman vocrgcstolde bedrag is 7,9 milliard dollar. In do omgeving van do Ameri kaanse delegatie bij de Verenigde Na ties spreekt men het horieht van een Amerikaans persbureau tegen, als zoo de delegatie Mnandog hot State De partment verzooht hebben zijn stand punt in do V.N. ton aanzien voo de kweetic Tunesië te wijzigen ton gunste van do aotio der Arabisch-Aziatischo landen. De Kamer heeft zonder beraadsla ging of stemming goedgekeurd het wetsontwerp tot vrijstelling van Om zetbelasting voor het opnemen van advertenties en het K.B. tot gedeel telijke schorsing van de heffing van invoerrecht op courantenpapier. In plaats van het te heffen invoerrecht van 10 der waarde zal' tijdelijk slechts der waarde worden ge heven. Binnenlandse Zaken Voortgezet werden de beraadsla gingen over de begroting van Bin nenlandse Zaken1. De heer Tjalma (A.R.) besprak de levering van aardgas aan grote afnemers welk© zi. niet buiten de gemeenten» om! mag geschieden. Spr. bepleitte de wenselijkheid' aan de gemeenten, die scholen moeten doen uitbreiden voor onderwijs aan Ambonese kin deren, de exploitatie-uitgaven en de lasten1 der kapitaalsuitgaven te ver goeden. De heer Sbhipper (A.R.) vroeg vergroting van het aantal Indische Nederlanders, die herschoold wor den en verzorging der Ambonezen döor niet-ambtelijke organen. Hij1 hoopte dat het mogelijk zou zijn te bomen tot een ziekteverzorging voor het Overheidspersoneel overeen komstig de wensen van dat perso neel. Qe heer v. WalSum (P.v.dvA.) vroeg de aandacht voor een uitwas van het G-eme enterechtelij k bestel, welke zi. niet zonder gevaar is en welke ontstaat door de wijlze waarop het goedkeuringsrecht voor leningen' en het doen uitvoeren van werken wordt toegepast. Hier kon z.t beter dë norm van een wettelijke nood voorziening gekozen worden. Ver sterking van het eigen belastingge bied' achtte hü ook nodig. Hij vroeg vertier inlichtingen over de samen voeging van gemeenten en de be handeling van de zj*. „f 221-ers". Het ambtenarenverbod De heer Sehalker be pleitte de noodzakelijkheid van gro tere zelfstandigheid der gemeenten. Het ambtenarenverbod besprekend betoogde spr. dat een groot deel van Nederland deze maatregel afkeurt Het verbod' is zi. in strijd met de bepalingen' nopens de rechten van de mens en moet zi. zo spoedig mo gelijk worden opgeheven. Het zie kenfonds voor de ambtenaren zou zi. geregeld moeten warden' in de geest van de verplichte verzekering door het Algemeen Ziekenfonds. Spr. vroeg inlichtingen over de rechts positie van het personeel der gasbe drijven als deze worden gesloten bij toepassing van aardgas. De heer Kolfschoten (K.VJP.) ad viseerde meer zuinigheid te betrach ten met de bekwaamheid dan met de jaarwedde van de burgemeesters en bepleitte verruiming van' het eigen belastinggebied der gemeen ten, Spr. vroeg ook of de gemeen ten bij de Burgerlijke Verdediging niet voor te zware consequenties worden gesteld. De heer Berger (K.VP.) vroeg of de regering het niet nodig acht krachtige maatregelen te nemen om verdere achteruitgang der goede ze den te keren en de jeugd voor ver derfelijke invloeden te behoeden. De heer v. Lieshout (K.V.P.), dë positie der wethouders besprekend, vroeg zich af of de richtlijnen' voor de bezoldiging der wethouders wel voldoende armslag bieden. De hui dige regeling der wachtgelden achtte hij niet redelijk. Over de plannen t.a.v. de ziektekosten' der ambtena ren wenst© hij inlichtingen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1