Diverse wetsontwerpen gnedgekeurd DE ZIERIKZEESCHE COURANT Een krans bij het monument der in Nederland gevallen Canadezen TWEEDE KAMER Het drama van Katyn Grootste atoombom werd op 9000 meter hoogte uitgeworpen ZIERIKZEE SCHE®NIEUWSBODE AÖONNÊMEN7EN EN ADVER7EN7IÉN PrIJi par 3 mnd. jblj vooruitbetaling 1 4.94, p. w. 38 ct Lost* nummari 10 ct Vartchljnl Iedere w«rkdag Advertentieprijs 1 Set pa» mm Succatjei (mat 15 mm.) minimum I 1- p. tluk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 DONDERDAG 24 APRIL 1952 No. 17092 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Poilbui nr 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh Lakenmen Ochtman Lange NobeUtraat A 171 Zierikzei H.M. DE KONINGIN IN CANADA De Koningin staat weer op vertrouwde grond De Nederlandse Andes-expeditie De Nederlandse geoloog dr. T, de Booy heeft twee dagen op Curasao vertoefd. Hij ia op weg naar Pern, waar hij zal deelnemen aan een expe ditie naar het Andes-gebergte. Tot de ze expeditie behoren verder de Neder- Dlnsdag heeft Koningin Juliana bij b#t monument ln Ottawa voor de lander dr. C. G. Egeler, conservator Tijdelijke verlaging sigarenaccijns Wijziging Wegenverkeerswet Canadezen, die bij de bevrijding van Nederland gevallen zijn, een krans van tulpen en lelies gelegd. De cenotaaf was voor deze gelegenheid ver sierd met de „Union Jack" en had een erewacht van vier schildwachten met (le bajonet op het geweer. De plechtigheid speelde zich af onder de van het geologisch instituut, die met dr. de Booy wetenschappelijk werk zal verrichten, en de Fransen Terray en strakke gezichten van de bekende Canadese „Mounted Police" in htm ^riere, de echte bergbeklimmers -van L*. n.ik.l..t..n VfH.l Ja C7AA scharlaken uniformen. Van het carillon van het parlementsgebouw klonk het „Wilt heden nu treden". Behalve de burgerlijke autoriteiten waren de strijdkrachten vertegen woordigd. Ook oud-strijders, van wie vele Nederlandse onderscheidingen hebben, woonden de kranslegglng bij. het gezelschap. Men zal de 6700 meter hoge Huansatop van de Cordillera Blan- ca trachten te beklimmen, die nog nooit door mensen is betreden. De koston van de expeditie hebben tot nu toe f 25.000 bedragen. Tijdens zijn verblijf op Curasao heeft dr. de Booy de Christoffelberg beklom- Nieuwe olievelden in Sumatra Caltcx start met exploitatie De Caltex-Pacifio Petroleum Maat- Koningin Juliana bezocht Dins- van het Canades Rode Kruis, dat dagochtend kamer 333 in het stads- plaats vond na de kranslegging op ziekenhuis te Ottawa, waar 19 Jan. het monument voor de gesneuvelde men, 1943 Prinses Margriet geboren werd. Canadezen. De Koningin heeft zelf De Koningin sprak o.m. met zuster in deze kliniek herhaalde malen Gladys Moors, die Haar in 1943 ge- bloed afgestaan, toen Zij in Ottawa durendie Ha^r verblijf in het zieken- verbleef als Prinses Juliana. De Ko- huis verpleegde. ningin overhandigde 't Rode Kruis- Voorts bezocht H.M. de school, insigne aan een dame, die liefst dio Haar twee oudste dochters ge- twintig maal bloed had afgestaan, durende de oorlogstijd bezocht heb- Een hoogtepunt vormde het be- ben. Dit is de Rockcliffe school. De zoek aan de winkel waar giften voor Koningin bezocht alle klassen en het Rode Kruis ten bate van het verbleef speciaal lange tijd in het Rode Kruis worden verkocht. H.M. schappij hcoft, met het in gebruik ne- lokaal waar Prinses Beattrix eens werkte hier in de oorlogstijd! gedu- men van haar oliodrukleiding van do als leerling haar schooluren door- rende vier jaar twee dagen in de Minas-velden naar do Siakrivier, in bracht. week. Zij stond achter de toonbank midden-Sumatra, officieel een aanvang van het winkeltje en verkocht aller- gomaakt mot de productie van de olie- Geschenken voor do Prinsessen loi artikelen aan het publiek. velden dezer maatsohappij in Indonesia. Dinsdagavond 8 uur plaatselijke Do openingsplechtigheid geschiedde door De Koningin kreeg talrijke ge- tijd heeft Koningin Juliana een ra- de minister van Economische Zaken, schenken mee voor de Prinsessen, diotoespraak voor de „Canadian mr. Soemanang, die eoo kraan opsa- vervaardigd door de leerlingen1. On- Broadcasting Corporation" gehou- draaide in het centrale pompstation, der meer was een mandje, gemaakt den tot het Canadese volk. De Ko- waarna de pomp-installaties in bedrijf door kinderen van de laagste klas ningin zeide o.m.: „Vrienden in Ca- kwamen, die de olie door een pijp stu- en aangeboden door de vijfjarige Ja- nada, ik voel mij gelukkig weer in wen naar do 35 km. vorder gelegen nice Charleson, en een kussen, Uw land te mogen zijn en U de rivierhavon Perawang aan do Siakri- waarop een paardenhoofd was ge- groeten te kunnen overbrengen' van borduurd. Tot besluit van het be- het Nederlandse volk. Ik voel mij zoek legde de Koningin een steen in' persoonlijk gelukkig, hoe hexinne- een in aanbouw zijnde vleugel van ringen weer werkelijkheid kunnen die school, die Haar naam zal dra- worden?' gen, Vandaar wordt de olie mot spe ciaal voor dit transport gebouwde ri vier-tankschepen van 3500 ton naar do kusthaven Pakning vervoerd, een afstand van 150 km. Vanaf Rockcliffe school wandelde de Koningin naar het huis van de Nederlandse ambassadeur, de heer A. H. J. Lovink, waar zij met leden van de ambassade de thee gebruikte. Vermeld moet nog worden het be zoek aan het bloed-donorcentrum Den Haag.' PADDESTOEL WOLK BOVEN NEVADA ~7 TROEPEN DOORSTONDEN DE PROEF De eventuele uitlevering Wpcfprlintf Dinsdag is boven Vucca Flat, het omroeper telde de 33 seconden af, Van westerling atomische proefterrein in Nevada, die verstreken voor het donderend N..r vernomen wordt ie nog geen de grootste atoombom, die ooit in de geweld van de ontploffing door de datum vastgesteld voor de behandeling Verenigde Staten tot ontploffing is luidsprekers werd weergegeven, van het hoeer beroep van het O.M. gebracht, uit een vliegtuig geworpen Maar vóórdien werd een reusachtige tegen de voorwaardelijke in vrijheid- en ontploft. zwarte wolk waaruit lichtflitsen .telling van Westerling door de reoh- De ontploffing kon in New York scheten, zichtbaar op de televisie- ter-commissaris in Amsterdam. Men worden gehoord via de radio en op schennen. verwacht deze behandeling echter ein- televisieschermen was de lichtflits Hieruit ontstond de witte padde- de dezer of begin volgendo week, waar- der ontploffing en de daarop vol- ^toelvormige wolk, die hoog boven bij dan eon datum voor uitspraak vast- gende rookkolom zichtbaar. Het was d,e vlakte oprees. Deze wolk bleef gesteld wordt. de eerste maal, dat een ontploffing €en kwartier lang zichtbaar. Een raadsman voor een eventueel voor het publiek werd uitgezonden. Eénmansgaten geven bescherming proces heeft Westerling nog niet ge kozen. Voor uitleveringskwcsties zal De stem van de omroeper had aan- Vrijwel onmiddellijk werden de kozhrj evt. worden bijgestaan door Jhr. gekondigd, dat het vliegtuig, een troepen' die aan de proefneming had- mr. C. H. Beelaerts van Blokland te B-36, de bom van een hoogte van den deelgenomen, op vrachtauto's ruim negen km had laten vallen. De weggevoerd, teneinde te voorkomen dat zij met de radio-actieve stof in aanraking zouden komen. Sommigen hebben zich op een afstand van slechts 4.8 km van de plaats van de ontploffing bevonden. Waarnemers Duits generaal verhaalt van het vinden der slachtoffers berichten dat de bom verscheidene secundaire hitte-ontwikkelingen! te- BRIEVEN EN ANDERE GESCHRIFTEN GEVONDEN weeg bracht. De proef heeft aangetoond dat De voormalige Duitse luitenant- ven werden blootgelegd. „Ik was éénmansgaten bescherming kunnen generaal Eugen Oberhaeusser, hoofd zeer verbaasd te zien dat de kleren bieden zelfs tegen het destructiefste van de afdeling Verbindingen van en laarzen van de slachtoffers zich wapen ter wereld. De 1.500 militai- het voormalige Centrale Duitse le- een dergelijke goede toestand be- ren, die zich in dergelijke gaten be- J*, T7 <*rir i npini» vonden. Ik had de indruk dat de vonden en slechts ongeveer 5% km n slachtoffers haastig waren terecht- van de ontploffing verwijderd wa ai gelegd voor de Amerikaanse Con- gesteIid> Er bevonden zich nog voor- ren, zijn ongedeerd gebleven, grescommissie, die een onderzoek werpen van -waarde in de zakken en Generaal1 Swing, bevelhebber van instelt naar de in de afgelopen oor- DOk ^at was iets buitengewoons. Er het zesde leger, verklaarde dat het log in de bossen van Katyn ge- werden brieven en andere geschrif- ergste wat de mannen is overkomen pleegde massamoord op 15.000 Poöl- ten op de lijken aangetroffen, doch »een mondvol stof" is geweest. Hij se officieren en intellectuelen. geen dezer papieren was later geda- vond de bom „tamelijk groot" voor teerd dan Mei 1940. Indien de Duit- tactisch gebruik. Oberhaeusser bevond zich in de sers de Polen in April 1943 terecht periode, waarin de Duitsers volgens zouden hebben gesteld, zouden de de Russen de Polen zouden hebben kleren en laarzen der slachtoffers, doodgeschoten, in het gebied van door het veel langere verblijf in ge- Smolensk. vangenkampen, nimmer in een der- Oberhaeusser verklaarde nadruk- gelijke goede staat hebben kunnen kelijk dat er, zo lang hij in dit ge- verkeren", aldus Oberhaeusser, die bied gelegerd was geweest, geen te- verder nog verklaarde de indruk te rechtrteUirgen hadden plaats ge- hebben gekregen dat de berken in Sai b Dinsd vonden, ffij had nooit Iets gehoord de buurt van de massagraven later maakti dat d„ Zatcrda° Maabn. of gezien van Duitse orders om waren geplant, om het toneel van dag bcg0ml0n zui^eringsoperatioa ton Poolse krijgsgevangenen dood te de massamoord aan de aandacht te Noordoo8ton van Honoi roads ruim dul- schieten. onttrekken. zond opstandelingen zijn gedood en 690 De voormalige Duitse luitenant- Het getuigenverhoor door de Ame- rijn gevangen genomen. Voorts viel de generaal was er bij geweest, toen in rikaanse Congrescommissie duurt Franson oen grote munitio-opslagplaata April 1943 de gevonden massagra- nog voort. in handooj De Kamer heeft Dinsdag een aantal wetsontwerpen goedgekeurd. N.a.v. een vraag van do heer Gort zak (CPN) bij hot wetsontwerp tct wij ziging van de begroting 1950 van de Staatsmijnen, zeide Minister van den Brink, dat er thans geen aanleiding is voer een verlaging van de prijs van huisbrand. Bij hot wetsontwerp tct deelneming tot een bedrag van f 15 millicen in het uit te breiden kapitaal van de „Breedband N.V?' te IJmuiden werd do schrootprijs en de sohrootpositie ter sprake gebraoht. Minister v. d. Brink achtte bet eooncmisch wel vcrant- woerd over te gaan tot uitbreiding dor staalindustrie en stiohting van de „Breedband". De sohroctpolitiok der regering heeft bepaalde nadelen, dooh de Minister meent dat zo tooh do juiste is geweest. T.a.v. do uitvoer van het aohroct van de „Volendam" vroeg hij do aandaoht voer het grote algemeen belang, dat gemoeid is met do bcuw ven oen nieuw, modern passagiers schip. Het wetsontwerp werd goedge keurd, met aantekening dat de CPN tegenstemde Oorlogsschadevergoeding Bij het wetsontwerp tot wijziging %an de begroting 1951 van het de partement van Finanoicn drong de heer Hocgcarspel (CPN) aan op ruimere uit kering der oorlogsschadevergoeding. Mi- nis er Lieftinok zeide dat thans niet kon worden beoordeeld of de bedragen verhoogd kunnen worden. Wanneer do £u »nciên zioh gunstig ontwikkeion zal dit jaar worden nagogaan cf een ver snelling van enige onderdelen dor scha de-uitkering kan geschieden. Het wets ontwerp werd z.h.s. goedgekeurd, even als dat tot tijdelijko verlaging van de accijns voer sigaren. Wijziging Wegenverkeerswet Over het wotsontworp tct wijziging van do Wegenverkeerswet ontstond eni ge disoussie, o.a. over do afgifte van rijbewijzen, do vermelding van plaats namen in de Friese taal en de brom fietsen Minister Wommers zeide, dat zijn voorkeur uitgaat naar afgifte van rijbewijzen docr het Centraal Bureau. Voer een blijvond inschakelen van de provinciale griffies zag hij geen aan leiding. Hij wilde de loep van zaken afwachten. De aanduiding eventueel in 2 talen van plaatsnamen op de berden zal hij bij de nieuw ingestelde commis sie aanhangig maken. Het wetsontwerp werd z.h.s. aanvaard. Verhoging landbouwproductiviteit De Kamer heeft zioh vervolgens be zig gehouden niet het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1951 van hot Departement van Landboaw, waar deer in de buitengewone dienst onder de uitgaven van aflopend karakter een nieuw artikel wordt ingevoegd voor op verhoging van prodootivlteit en ren tabiliteit gcriohte maatregelen in de landbouw, te finanoioren met van het Looal Currency-Fund, tct oen bedrag van f 117 millioen. Verschil lende woordvoerders gaven uiting aan hun dankbaarheid jegens de E.C.A.- autoriteiten. Verder werd over het ontwerp vrij uitvoerig gediscus sieerd. Hierbij kwamen o.m. ter sprake het Borgstellingsfcnds voor de Land bouw, de positie van do vuilafvoer- maatschappij de „V.A.M.", de voor waarden voer de oithreiding der groenveederdrogerijen, subsidies aan kleine bedrijvtn en hervorming der oredietvorlening. Landelijk grondwater-onderzoek Minister Mansholt gaf een cverzioht van wat de „V.A.M." is. Deze neemt beslissingen in overleg met do gemeen ten, dio zijn betrokken bij bopaaldo projeoton. Do Minister verklaarde zich bereid tot cverleg met de Kamer al vorens tct een projeot of een systeem wordt besloten. Verhoging van het ga- rcnticporcontage bij het Borgstollings- fonds acht spr. niet juist. Er wor den plannen gemaakt voer een alge meen onderzoek naar het grondwater in ons land met het cog op het verzil- tingsgevaar. Wijst het ondorzcok uit dat decentralisatie van do vuilverwer king goedkoper is en een goed -pro duct oplevert, dan zal daaraan do voorkeur worden gegeven boven cen tralisatie. De kleine bedrijven worden Wel degelijk geholpen. Het wetsont werp werd daarna z.h.s. goedgekeurd. Vogels van vreemde pluimage vliegen naar Nederland Maar zij vliegen niet zelf Do K.L.M. zal in de komende weken weer tal van vreemde vogols naar Na- dorland vliegen. Uit Zuid Amerika worden rode ibissen, banaanvogels, dwerg-aras, Amazonepapagaaien, diver se reigorsoorten, kolibri's en twintig pinguïns aangevoerd. Uit India zijn gewone en witte kraanvogels, jaburi's, wolnekooievaars, zwarte ibissen, goud- speohten en tal van andere vogels in aantocht. De vier kraanvogels zijn met speciale vergunning van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen aangekocht. Deze vogels komen ook in Europa voor on mogen niet anders, dan met toestemming, gehou den worden. Alle vogels zijn bestemd voor Avi fauna te Alphon aan de Rijn. De pa pagaaien, die zo gauw ze gewend zijn, los zullen mogen rondvliegen, zullen ook te Alphen zich in bollenland wa nen. Daar staan namelijk honderddui zenden tulpen in bloei. Dinsdagmiddag heeft de Com missaris der Koningin in de provinoie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, te Hollum de verbindingsweg tussen de Amelander dorpen officieel in go- I bruik gestold. Deze weg loopt van Hollum over Ballum en Nes naar Buu- ren on tevens naar de aanlegsteiger van de voerboton. De weg is geheel verbeterd en op een breedte van 5 meter gebracht. Het leven is ons niet in eigen dom gegeven, doch in vrucht gebruik. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.MX te De Bilt, geldig tot Donderdagavond: Enkele buien Wisselend bewolkt met nog en kele plaatselijke buien; na in de nacht hier en daar mist en lichte nachtvorst, overdag ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren; zwakke tot matige wind hoofdzake lijk tussen Zuid en West. 25 April. Zon op 5.22, onder 19.55. Maan op 5.16, onder 22.07. Nieuwe Maan: 24 April' te 8.27. Eerste Kwartier: 2 Mei. Opening internationale tentoonstelling „De suiker" Ondergebracht in het RAX-gebouw De secretaris-generaal van het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, Mr J. Th. Bon nerman, heeft in het RAJ.-gebouw te Amsterdam de internationale ten toonstelling „De suiker" officieel ge opend. Mr Bonnerman zeide daar bij o.a. het volgende: „Op een tijdstip, dat velen in Ne derland met' bezorgdheid de ontwik keling der conjunctuur gadeslaan, is het een verheugend teken van ver trouwen in eigen kracht, dat de on dernemers, die als producent of ver werker van suiker, of als groot- of kleinhandelaar in suiker of suiker houdende goederen werkzaam zijn, het initiatief hebben genomen' om deze tentoonstelling op zo brede ba sis te organiseren. Het gebied, dat door deze tentoonstelling wordt be streken', brengt ods onder de indruk van de rol die de suiker, in1 de he dendaagse volkshuishouding speelt Wetenschap en Techniek Preparaat tegen aderverkalking en te hoge bloeddruk Naar nit Frankfort aan de Main wordt vernomen is aan de medische faculteit van de nniversiteit aldaar dr. B. Ernst gepromoveerd op een onder zoek over een Nederlands geneesmid del. De dissertatie behandelt een door hem in de medische universiteitskli niek vorrioht ondorzoek over een Ne derlands preparaat ter bestrijding van aderverkalking en te hoge bloeddruk (arterioscoloroso en hypertensie). Vol gens dit onderzoek worden met be hulp van dit preparaat verharde vaat- wanden weer elastisch en neemt do totaio weerstand in het vaatstelsel ten opzichte van de bloedsomloop sterk af. Dr Ernst beschikte bij zijn onder- ozzoek over een bijzonder toestel, waarmede men de toestand van bloed] vaten kan moten. De overwegingen, welke aan dit middel ten grondslag liggen, rijn, dat voor genezing van aderverkalking en te hoge bloeddruk het opruimen van vet- ou kalkafzettingen in do bloedva- zton essentieel is en dat bovendien in hot liohaam gevormde stoffen, die een te hoge bloeddruk kunnen doen ont staan, afgevoerd moeten worden. Prinses Armgard, do moedor van Prins Bcrnhnrd, heeft definitief Duits land verlaten om zich in ons land to vestigen. Zij possoordo do grons bij Gronnu en heeft haar introk genomen in de havezaat „Warmolo" bij Diepon- iioim. De epidemieën in China en Noord-Korea Zij hebben natuurlijke oorzaken Op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hoeft men ver klaard het bewijs in handen to hebben, dat de epidemieën in China en Noord- Korea natuurlijke oorzaken hebben, al dus meldt het Franse blad „Lo Mondo" Dit bewijs is vervat in het Pekingso „Volksdagblad" van 25 Fobruari Jl., dat schrijvend over in China hoorsendo epidemieën meldde, dat hot botrokko- lijk zachte weer en de onaohtzaamheid van plaatsolijke gezondheidsorganisa ties o.m. natuurlijke oorzaken van epi- demioën van longontsteking en Influ enza waren, aldus „Lo Mondo". Geen mooi schrift met ballpointpen Do Zweedse schoolkinderen kunnen binnenkort oen algemeen verbod van i het gebruik van ballpointpennon vor- wachton. De hoogste autoriteiten hob- bcn zich mot do zaak bomooid nadat Vergezeld van enige vriendinnetjes en vier hofdames hebben de Prin- do leraren in schoonschrijven een anti- fessen Beatrix, Irene en Margriet Maandag een bezoek gebracht aan de hallpointactio hadden ontketend, om- tentoonstelling de ..Keukenhof" te Lisso. Zij kregen kransjes narcissen, dat zo monon dat do ballpointpen hot die zij op bet hoofd konden dragen. Links: de Prinsessen Irene en Beatrix, schoonschrift tot sohado zou zijn. rechts: Prinses Margriet,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1