DE ZIERIKZEESCHE COURANT Militaire positie „vele malen beter" dan een jaar geleden De besprekingen te Panmoendjon Glimlachend maar met vermoeid gezicht stapte zij uit het vliegtuig Sir Stafford Cripps overleden De Sovjet-nota De tragedie in de bossen van Katyn ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlêN f- r Ijs par 3 rrtnd. bij vooruitbetaling f 4.94, p. w. 38 ct Lots* nummtri 10 cl Vertchijnl iodore werkdag AdvorlantlopriJj 1 3 ct. D«' mm Succcjic» (ma» 15 mm.) minimum 11, p «tuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1089 WOENSDAG 23 APRIL 1952 No. 17091 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzet Generaal Bradley over Amerikaanse krachtspositie Deze kracht bemoedigt de geallieerde landen De militaire positie van de Verenigde Staten is „vele malen beter" dan zij een jaar geleden was. Doch „een van de grootste gevaren op het ogenblik is, dat wij èn onze vijand de huidige kracht van Amerika zullen onderschatten", zo heeft generaal Bradley, voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs verklaard. To Panmoendjcn hebben de stafof ficieren, die de kwestie van toezicht op naleving van een wapenstilstand he spreken, zestien minuten vergaderd. De stafofficieren, die de uitwisseling van krijgsgevangenen bespreken, waren hon derd minuten bijeen. Een woerdvoer der der verbondenen verklaarde, dat men zich nog in het stadium van „verkenning" bevindt. Vandaag zul len de onderhandelingen werden voort gezet. H.M. DE KONINGIN IN CANADA Amerikaanse pers liet aandacht niet verslappen De zot bemint al die hem prjjzen De vleierij mistrouwen doen de wijzen. Dit is van onmiddellijke toepas- Bradley zei, dat Amerika in ging op de onderhandelingen in Ko- Januari 1952 zes maal zoveel muni- rea, aldus Bradley; „onze strijd- tie, in dollarwaarde, afleverde dan np |TrLpro jn Artfpnfini£ krachten in het gebied van Korea een jaar tevoren werd geprodu- VJinci5 1,1 ^^cuuilic zijn veel sterker dan zij waren, toen ceerd. „Ons algemene programma p0 positie van de Urker vissers, die de onderhandelingen negen maan- voor atomische productie verkeert -ln Argentinië verblijven, is thans enigs- den geleden begonnen." in uitstekende staat. Ook op ato- zin3 beter geworden. Do burgemeester „Doch in de grond is onze gehele misch gebied zijn wij krachtig". van Urk heeft con telegram uit Ar- militaire positie, onze gehele^ indu- „Het is deze kracht, die gealli- gentinië ontvangen van een der daar striële positie voorzover militaire eerden aantrekt en die landen, die vertoevende Urkers. Deze doelt daarin voorraden, uitrusting en bouwwer- worstelen om hun eigen strydkrach- mede dat aan de Urkers oen verblijfs- ken betreft, vele malen beter dan ten voor de verdediging van de vrije vergunning is verleend. Zij behoeven een jaar geleden." wereld op te bouwen, bemoedigt. En dus Argentinië niet to verlaten. Do In de eerste drie maanden van de cijfers van onze verdedigings- minister van Sociale Zaken van Ar- 1952 zijn in Amerika 50 procent productie moeten zeker de vijand gentinië heoft persoonlijk zijn bomid- meer zware bommenwerpers af ge- stof tot nadenken geven". deling hiertoe verleend.) leverd dan in de eerste drie maan den van 1951 werden vervaardigd en dit voorjaar was de productie van een van Amerika's belangrijkste ty pen jachtvliegtuigen vier maal zo groot als in de Herfst van het vo rige jaar, zo ging Bradley voort. Engels oud-minister had veelbewogen politieke loopbaan Opgelegde schepen weer ln gebruik genomen De Amerikaanse marine heeft hon derden opgelegde schepen weer in dienst genomen en er wordt volgens een grondig scheepsbouwprogram- ma gebouwd. Het is niet langer een geheim, dat de marine de kiel heeft gelegd voor haar eerste door atoom kracht gedreven duikboot. Driemogendheden besprekingen te Londen In het midden van deze week zul len ln Londen driemogendhedenbe- sp re kingen beginnen over de jongste Sow jet-nota over Duitsland. Een woordvoerder van het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken deelde Maandag mede, dat Engeland bij deze besprekingen zal zyn verte genwoordigd door het hoofd van de afdeling Duitsland van het Ministe rie, F. R. Head. Het is nog niet be kend door wie Frankrijk en de Ver. Staten zullen worden vertegenwoor digd. Volksrechtpleging in dessa In de dessa Rembang bij Bangil in Indonesië hebben enige desabewo ners een dessagenoot zwaar mishan deld, omdat de bevolking hem er van verdacht zich bezig te houden met „zwarte magie". Het slachtoffer werd met een gebroken arm en kneuzingen naar het hospitaal te Bangil overgebracht. Tegen de da ders is proces-verbaal opgemaakt. Volgens Pi-Aneta komen dergelijke volksrechtsplegingen nogal eens voor in het regentschap Pasuruan. In de Bircherkliniek bij Zürich is Maandagavond de Engelse minister van Financiën in het laatste Labour- kabinet, Sir Stafford Cripps overle den. Hij zou as. Donderdag 63 jaar geworden zijn. Sir Stafford Crips leed reeds lang, eerst aan tuberculeuse infectie aan de ruggegraat en later aan een „zeld zame en gevaarlijke ziekte" in het obdamen. Een operatie was wegens zijn zwakte onmogelijk. De jurist, politicus en „oefenaar", Sir Stafford Cripps, die bekend stond als „de ijzeren minister van Financiën" en beschouwd werd als de grootste intellectuele figuur in de Labourpartij, leidde in de eerste ja ren na de tweede wereldoorlog het economische leven van zijn land. In Azië zal Cripps vooral in de herin nering voortleven door zijn belang rijk aandeel in de onderhandelingen die geleid hebben tot de onafhanke lijkheid van India en Pakistan. Voor het Britse publiek is hff de man van de versobering, die de loonstop in gevoerd heeft en de Britten een straffe economie oplegde. Zes jaren uit de Labourpartij Jn 1939 werd hij wegens zijn voortdurend ageren voor 'n „Volks front", met inbegrip van de commu nisten, uit de partij gestoten. Pas in 1945 werd hij weer tot de Labour partij toegelaten. In 1940 werd hij als bijzonder am bassadeur naar Moskou gezonden. Later werd hjj achtereenvolgens Geheim Zegelbewaaarder en lid van het Oorlogskabinet en minister van de vliegtuigproducüe. In 1945 werd hij minister van Han del, in 1947 minister van Econo mische Zaken en later ook minister van Financiën. Hij begaf zich in 1949 naar Washington voor financiële be- Eoningin Juliana is met Haar ge volg te 4.30 uur Dinsdagmorgen uit Detroit per vliegtuig in Ottawa aan gekomen. Glimlachend, maar met een gezicht dat vermoeidheid ver ried, na een bezoek van drie weken de V.S., stapte Koningin Juliana uit het vliegtuig. De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Lester Pearson, en de Nederlandse ambassadeur te Otta wa, Mr A. H. Lovink, hadden zich reeds in Detroit bij het Koninklijk gezelschap gevoegd, dat met een speciaal vliegtuig van de Canadese luchtmacht van Detroit naar Ottawa werd gebracht Wegens de rouw, die in Canada in acht wordt genomen met het oog op het overlijden1 van Koning George de Zesde van Engeland, was de ont vangst op het vliegveld zeer eenvou dig, zonder saluutschoten en zonder opstelling van een erewacht. Alleen een kleine groep Canadese hoog waardigheidsbekleders was aanwe zig" om de vorstelijke personen te ontvangen. De politie bestond uit de beroemde Canadese „Mounted Po lice" (bereden politie) De Koningin droeg een kleine hosd met witte bloemen en was ge kleed in- een met zwart, afgezette grijze japon. Op verzoek van de fotografen en cineasten drukte zy de Canadese premier verscheidene molen de hand. Zij vertrok in een Cadillac onder toejuichingen van een delegatie van de Nederlandse koionie. Het bezoek aan Amerika droeg alle uiterlijke kentekenen van een staatsiebezoek en bood derhalve weinig variatie. Dit bracht onher roepelijk met zich mede, dat de ont vangsten overal vrij eenvormig wa ren en dat de begroetingstoespraken evenmin veel van elkander verschil den. Toch verflauwde bij de plaat selijke bevolking nimmer ook maar een ogenblik de belangstelling en de pers wydde overal opmerkelijk veel aandacht aan het bezoek. Volendam's „Schilders"-huwelijk Toen Jannetje Schilder met Klaas Schilder uit Volendam in het huwelijk traden waren er to taal zeven personen byeen, die de naam Schilder dragen. Het bruidspaar, de vader van de bruid, en de moeder, wier meis jesnaam Schilder is, de vader van de bruidegom en twee getuigen. De moeder van de bruidegom heet wel Jannetje, maar haar meisjesnaam is Steur. Prinsessen zagen Keukenhof Do prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet hebben, vergezeld door enkelo hofdames, een bezoek gebracht aan do Kcukonhof. sprekingen en kondigde by zijn te rugkeer de devaluatie van het Pond Sterling aan. tn 1949 en 1950 gings Cripps ver scheidene malen naar Zwitserland voor een geneeskundige behandeling en> een rustkuur. In October 1950 trad hij af als minister. In Septem ber 1951 verklaarden zijn artsen hem als volkomen genezen, waarop hy naar Engeland terugkeerde. In begin van dit jaar moest hy echter weer naar Zwitserland terugkeren daar zijn ziekte was teruggekeerd. De laatste week was zijn toestand sterk achteruitgegaan en Maandag avond omstreeks elf uur is hij zacht en kalm overleden. Verschillende verklaringen voor Amerikaanse Congrescommissie E'en vroegere Duitse commandant van de Duitse eenheid, die van Sowjet-zijdo beschuldigd wordt van do massamoord op do Poolse officieren in de bossen van Katyn, ox-koloool Albert Dodonk, heeft voor do Amerikaanse Congres commissie verklaard, dat do Sowjot- Bussen bij hun terugtocht geen Poolse krijgsgevangeneb achtergelaten hebben.' Ongovocr tweo maanden na de Duitse bezetting had hij in do bossen van Katyn con hoofdkwartier gevormd. Vank was hij mot zijn directe superieur in de bossen geweest en hij had er heu vels gezien doch deze niet voor graven gehouden. Hij had nooit lijkgour waar genomen „anders zonden wij daar niet ons hoofdkwartier gevestigd hebben". Hij zeido van Juli tot 20 November 1941 in Katyn geweest te zijn. Bedenk had van vrouwen uit de omgeving, die in het hoofdkwartier werkten, ge boord van fusillade# doch gemeend dat zij het over gevechten hadden Do vroegere Poolse officier Joseph Czapski, dio thans in Parijs woont, zoi- de één van do weinige officieren to zijn die uit do kampen bij Katyn waren gc- ovaoueord. In 1941 was hij vrijgelaten tonfeindo generaal Andore to hclpcu een leger to vormen om togen do Duit- eors te strijden. Tot 1942 had hij naar een groot aantal vermiste offioioroa gezooht doch hij was hierin, zo zcido hij, door de Sowjot-autoriteiton gohin- dord. Do massamoord was volgens hem gepleegd in do periode van zogonaamdo nauwe samenwerking tussen Hitlor en Stalin. In 1942 had hij in Toorkestan vernomon, dat een medewerker van Beria, zekere Mcrkoolf, toegegeven had dat de Bussen een „ornstigo fout mot de Poolse officieren in do drie kam pen van Smolensk" hadden begaan. Dit had hij van drie onafhankelijke kanten vernomen;,! Engeland en de Europese Verdedigings Gemeenschap De Britse mmister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, heeft in hot La gerhuis bekend gemaakt, dat de Br»tse mimstor van defensie, veldmaarschalk Lord Alexander, binnenkort met zijn Franse ambtgenoot, Réaé Pléven, een onderhoud zal hebben over de vraag, hoe de Britse strijdkrachten cp het vasteland bij de Europeso verdedigings- gcmccnschap kunnen worden iugescha- schakeld. Eden zei, dat de Britse re gering nauw overleg wil plegen over zaken van gemeenschappelijk belang. Hoewel Engeland zich niet in feite bij de E.V.G. kan aansluiten, tonen dc voorstellen, die dc Engelse regering heeft gedaan om do raad von Europa met dc E.V.G. to verbinden, duidelijk aan, dat Engeland zich met hot lot ven deze gemeenschap verbonden veelt en aan haar zijdo staat, aldus Eden. Nieuwe kolenindustrie in Zuid-West-Engeland Maandag is con aanvang gemaakt mst hot graven van oen nieuwe steenkool- groeve to Harry Stoke bij Bristol, waarmede oen bogin is gemaakt mot do oprichting van oon nieuwe grote kolenindustrie in Zuidwcst-Engolond. Men schat, dat mon in dozo groovo 2.250.000 ton steenkool zal kunnen winnen. Er zullon in dit gebied nog meer groeven komen on op do duur ook een ondergrondse mijn waarin do kolenwinning op grote schaal ter hand genomen zal worden. Opstand in Amerikaanse gevangenis Staatspolitie tracht massale uitval te verhinderen, Ruim duizend opstandige gevangenen onder wie enkele van Amerika's ge vaarlijkste misdadigers, hebben Maan-) dag een groot gedeelte van de staats gevangenis van Jaokson (Michigan) in bezit genomen en de voorraden van do intendant in brand gestoken. Zij hebben, behalve do vier bewakers dio zij sedert Zondag als gijzelaars vast houden, Maandag nog zes bewakers gevangen genomen. Staatspolitie, die ijlings do gevangenis heeft omsingeld, vuurde waarschuwingsschoten over de hoofden van de gevangenen heen, dio volgens berichten bewakers van een ploeg werkende gevangenen op het ge vangenisterrein bedreigden. Een gevan gene werd hierbij gedood en twee wer den gowoüd. Een politieman is gewond door een knuppel die naar hem word geworpen. De opstandelingen plunderden hot ge vangenis-theater en paradeerden met de muziekinstrumenten over het ter4 rein. Het grootste deel van de staatspoli tie van Michigan heeft opdracht ge kregen zich naar de gevangenis te be geven één von do grootste ter wereld met 6.481 govangenen om .een massale uitval te verhinderen. 25 met machine-pistolen en traangasbom- men uitgerusto politiemannon hebben reeds posten betrokken' op het dak vani de govangenis en op de maren'.1 Dinsdag werd gemeld dat ongeveer 170 govangenen, gewapend met messon, zware kettingen, ijzeren staven en knuppels, hun verzet nog volhielden. Ovor hot lot van do negen gijzelaars, dio .zij in handen hebben, is nog niets bokond. Eon gevangene is gedood cn zes zijn gewond. Vier bewakers en politic-agenten' zijn gewond. Do gevangenen vorkloron in opstand te zijn gekomen wegens het „bruto op-' tredon" van do bownkors. Do govangc- nisnutoritciton wijzen do besohuldiging von do handj Het Canadese Ministerie van Defensie heeft bekend' gemaakt dat Canade deze maand, op grond van het plan van de N.A.V.O. voor we derzijdse steun, wapens zal zenden aan Frankrijk, Italië en Nederland. De verscheping van het materiaal zal eind April geschieden uit Mon treal met bestemming Cherbourg, Napels en Rotterdam. Nederland ontvangt 35 Vickers machinegewe ren met reserve-onderdelen. DE VERMISTE ZEEHONDENJAGERS Zoeken wordt voortgezet tot midden-Mei Schepen al drie weken vermist In grote trekken is een programma klaar voer hot tweede stadium van het opsporingswerk, dat in de wateren tussen IJsland en Groenland verricht wordt cm do vijf vermiste Noorse zeohendenjagers mot in tctaal 79 man aan beerd terug to vinden. Man wil gebiod vod zeshonderdduizend vier kante kilometer zc grondig mogelijk onderzoeken. De twee korvetten van de Ncorao marine, die ook thans al mee zoeken, zullen de ijsvrije wateren voer hun rekening nemen, dat wil in de praotijk zeggen: de hele tussen IJsland en Groenland gelegen Denoma rkenstraat. Twee zeehondenjagers zullen naar het desbetreffende gebied gezonden wer den om in het drijfijs te zoeken. Een van deze schepen ligt in Tromsce in Noorwegen klaar en kan Donderdag vertrekken. Verder zullen de elf Noorse schepon, die nu bij New Foundland vissen, door do Denemarkenstraat Zuid waarts varen en de ten Zuiden van het drijfijs en ran deze straat gelegen wateren verkennen. De leider van a t onderzoek is Birger Rasmussen van het Noorse directoraat voor de Visserij, die Woensdag per fliegtuig van Ko penhagen naar IJsland zal vertrekken. Heeft men voer middsn Mei niets gevonden, dan zal het geerganisesrdo zooken werden gestaakt. Maandagmorgen vroeg zijn van IJs land tweo Catalina's en een Skymaster opgestegen cm naar do vermisto sche pen te zoeken. Tot nu toe is cohter nog niets gevonden. De 6chcpen worden na reeds drio weken vermist. Amerikaans journalist was in Moskou Rostand wii geen oorlog „U.S. News and World Roport" brengt oen copyright-artikel van Wil-i frod May, do enige Amorikaanso jour nalist dio te Moskou do cconomisoho conferentie mocht bijwonen. Volgoas May willon do Bussen vrodo tn Korea on stollen zij alles in hot werk om do Chincso communisten er van te weer houden do bestandsbosprokingon tegon te werken. J May verklaart dat zijn reis naar do Sowjct-hoofdstad zijn mening over do bodoolingcn van de U.S.S.R. heoft vor- anderd. Hij moent dat do Russen bang zijn van Amerika en dat zij niets voo- len voor oen oorlog) WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met enkele plaatselijke buien; weinig verande ring in temperatuur; krachtige tot matige Zuidwestelijke tot Westelijke wind. 24 ApriL Zon op 5.24, onder 19.53. Maan op 4.57, onder 20.46. Nieuwe Maan: 24 April te 8.27. De eerste aardbeien Aan do groenten- en fruitveiling to Bcrgon op Zoom werden de eerste 'aard3 beien aangevoerd welke daar in do kassen zijn geteeld. Hot was An dries Nnijten uit do Zandstraat die met do eerste vruchten ter veiling kwam. Zo werden per stuk verkocht en brachten 10 tot 23 oent por aardbei op. Ruiten-vandalen opereren in Groningen Diepe groeven over étalageruiten In Groningen opereert do laat6to da gen een groep vandalen, dio vooral in het stadsccntram van Groningen grote schade aanbrengt aan raiten van win kels en woonhuizen. Sinds Vrijdag ko men by do Groninger recherche aangif ten binnen van zakenlieden, die des oohtonds constateerden, dat over hnn otaloges grote strepen getrokken wa ren. De daders Nan de vernielzuchtige bezigheden moeten over een glassnijder beschikken, gezien do diepe groeven, welke do strepen achterlaten. Bij en kele winkelrniten waren de groeven to diep, dat gevaar voor instorting bestond. De aangiften by de polkio dnren voort en Maandag alleen waren er reeds over de honderd gedupeerde winkeliers en particulieren, die on genood bezoek van deze vandalen ge had hebben. Do politie staat voor üen raadsel, en heeft een nanwkenrig on derzoek ingesteld. Gebleken is, dat hier niet volgens een bepaald systeem go- werkt .wordt, maar dat do strepen en krassen lukraak over do etalage wor den gegeven. Een vermoeden omtrent de daders heeft de politie niet. Ge dacht werd aanvankelijk aan een groep jeugdige baldadige kwajongens, doch dit soort vandalisme neemt thans zulk een grote omvang aan, dat men ook gedacht heeft aan een krankzinnige. De politie heeft extra sarveillancewa gens uitgestuurd om eventuele daders aan te hoadoni. Tentjes tussen de parkbomen Modelkamp in Haags stadspark Het bestunr van do Nederlandse Toe risten Kampoerclub is voornemens om ter gelegenheid van het 40-jarig be staan dezer club een modelkamp en eeu tentoonstelling van kampeermato- rialen in te richten ter propagoring van het toeristische kamperen. Het heeft verzocht hiervoor godnrendo vyf dagen, nl. van 30 Mei tot cn mét 3 Jnni 1952, do beschikking te mogeu vorkrijgen over een gedeelte van het Wcstbrookpark te 's-Gravcnhago. Hot eigenlijke kamp zal gchondon worden van 31 Mei tot on trijst 2 Jnni, terwijl voor het inrichten en hot opruimon van het kamp oen dog vóór en een dag na dozo data nodig zullen zyn. Hot bestuur verwacht, dat cnigo honA dordtallen leden, alsmede con aantal buitenlanders aan het kamp zulloo deelnomen. Het voornemen bestaat een modelkamp in to richtcD, zowel met betrokking tot hot te gebruiken mate riaal, als wat aangaat do plaatsing dor tenten in hot groen. De Amerikaanse Senaat heeft met 44 tegen 31 stemmen besloten in een toewijzingswet de clausule op te nemen, die de regering verbiedt regeringsgelden te gebruiken voor het besturen van de door de rege ring overgenomen staalindustrie. Het laatste is, zoals gemeld, ge schied, om een staking te voorko men. De stemming komt er op neer dat de Senaat zich tegen deze oven neming heeft uitgesproken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1