Onder de Hollywood-make up bleek een spnntaan hart te klnppen Generaal Ridgway acht de kansen op een bestand onzeker DE ZIERIKZEESCHE COURANT Acheson besprak de jongste stappen van de Sovjet-Unie Oud-Minister Morisson gaf zijn mening over politieke aangelegenheden ZHMSCflGHMEUmiBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN hiIJi par 3 mndi |bij vooruitbetaling I 4.94. p. w. 38 ot Lotiw nummars 10 cl Vanchljnl Iedere werkdag AdvertentlepriJ» 1 5 ti oa" mm Succetlei (mas 15 mm.) minimum II.— p. «luk WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 DINSDAG 22 APRIL 1952 No. 17090 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zleriksaa. Poitbu» nr 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh Lekenman Ochtman Lange Nobelttraat A 171 Zierikze* De buitenlandse politiek der Verenigde Staten „Goudenappeloffensief" kon geen tweedracht zaaien Oost-Duits politicus over de Duitse eenheid 8ociaal-Dexnocraten zouden bij verkiezingen winnen De Oostduitse vice-premier Otto Nuschke, heeft tegenover verslag gevers verklaard, te geloven, dat in t geval van verkiezingen in geheel De Amerikaanse minister van Bui- zekeren ten einde haar oorlogspo- Duitsland de Sociaal-Democraten tenlandse Zaken, Dean Acheson, tenü^l op te kunnen bouwen. De zuiicn wlnnen. zijn eigen partij, de heeft voor het Amerikaanse Genoot- Ver. Staten zullen de aantrekkelyk- Christen-Democraten, schap van Dagbladdirecteuren een held van dit soort Sowjet-propagan- zouden een moeilijke stryd kunneI1 rede over de buitenlandse politiek da onmetelijk vergroten, indien wtj verwachteI1 omdat zij nocb dagbla. gehouden. door beperkende maatregelen bui- den hen ^unen, noch fondsen Acheson zelde onder meer, dat de houdenze bep™kende'm™ tre^e hebben- 0ok 20ude" ril nauwelijks Ver. Staten bereid en verlangend 1 ^n de A^S hulp kunnen TCrwachte" Ade" z(jn alle grote geschillen in de we- k belastingbetaler nateSliik nauer's Westduitse Christen-Demo- reld door vredeUevende onderhan- vergroten dan verlichten", aldus crate";. Nusc^e. °P Com- deilingen op te lossen, doch alleen, ffl» 1™ .1.T mumstisch verzoek een aantal le- indien. er een eerlijke en redelijke" protesteJ teggen de A^erikaaL 6 basis voor onderhandelingen, met de tariefgrenzen, Italië enkele dagen Oostenryk. TTnin hjlilrl da 11*111 XT..-At.T.- I n De Britse handelsbetrekkingen met de Sovjet-Unies gaan door geleden). Engeland heeft weer zomertijd Nuschke geloofde, dat Duitsland, eenmaal vereend, gaarne Ameri kaanse credieten zou ontvangen, „mits er geen politieke voorwaarden aan verbonden zouden zijn". Enige tijd later zei Nuschke op Sowjet-Unie blijkt te zijn. De Ver. Staten en haar bondge noten hebben duidelijk doen uitko men, dat zij geen stap terug kun nen doen, noch de opkomst in Euro pa van een nieuw tijdperk van sa menwerking in gevaar brengen", ai- Groot-Brittannië heeft van Zon- een bijeenkomst te Urfahr, dat „de dus Acheson- „Daarom zullen de dagmorgen af weer zomertijd. Dit Duitse Democratische republiek" Ver. Staten de plannen, die het betekent, dat de klok er een uur met bloed'end hart instemt met de deelnemen van Duitsland aan een vooruit werd gezet te 02.00 uur Oder-Neisse grens". Hü hoopte, dat zuiver defensieve Europese gemeen- Greenwichtijd in de nacht van Za- in een Verenigde Federale Duitse schap beogen, blijven steunen." terdag op Zondag en dat de En- republiek het socialistische en het gelse kloktijd nu gelijk is aan de kapitalistische stelsel zij aan zü zou- Acheson noemde de jongste stap- Nederlandse. den kunnen bestaan. pen van de Sowj et-Unie een „gou- den-appeloffensief', daarbij herin- Griekse mythologie, volgens het- Minister In 't Veld sprak over de welk de godin der tweedracht, ver- - toorn, dat zij niet bij een huwelijk woningbouw was uitgenodigd1, een goudèn appel tussen de brui] oftsg angers wierp om Tr j., 1 tt t tweedracht te zaaien. „Verschillende Voor dit jaar geen reden tot bezorgdheid appels zijn deze Lente over het IJzeren Gordijn heen geworpen. Ge- Huur van oude woningen moet omhoog lukkig hebben zij geen tweedracht gezaaid" aldus Acheson. 111 Loü öwam heeft minister ning en de voortdurend stijgende In 't Veld de eerr.te stcéa gelegd bouwkosten. Cp elke woningwetwo- Acheson noemde de economische voor een blok woningen1, behorende ning wordt f 250 per jaar bijgepast; conferentie te Moskou een poging tot het plan van 162 woningen, die dat is op de 30.000 woningen die van de Sowjet-Unie, zich het bezit fa <je Achterhoek en de Lijmers ge- gebouwd worden zeven en een half van strategische materialen te ver- bouwd zullen worden door de Com- millioen gulden. Op het ogenblik is missie „Gemeenschappelijk bouwen de toestand op de kapitaalsmarkt prankrlik wil Ac> Russische- Achterhoek en Lijmers", in samen- veel gunstiger dan een jaar geleden. rranKriJK Wil ae KUSSlSCne werking met de bouwnijverheid. De minister was tevreden over de voorstellen bespreken Deze commissie werd gevormd in Nationale Woningbouwlening. Er Frankrijk acht de laatste Rus- 1951 toen het veel gemeentebesturen was gerekend op 50 millioen, doch sische voorstellen over Duitsland duidelijk werd dat het bouwcontta- er is reeds een bedrag van 100 mil- niet waardeloos en is bereid over «ent, als gevolg van de verhoging hoen gulden bereikt, .terwijl jde deze voorstellen besprekingen te van de rentevoet en de verlaging Spaarbnefactie nog doorgaat, voeren, als Rusland werkelijk vrije der Ru^^age, met won worden Op basis van 4 U procent rente verkiezingen in geheel Duitsland verwezenlijkt. Vandaar dat deze ge- is op het ogenblik gemakkelijk aan aanvaardt", aldus heeft de Franse ">ee"te" toen besloten samen te geld te komen en de minister deelde minister van Buitenlandse Zaken, gaan en een commissie vormden, die dan ook mede, dat wij dit jaar voor Schuman, Zondag te Charlevüle v?or de uitvoering zorgde en boven- de woningbouw geen zorgen meer (Noord-Frankrijk) op een bijeen- een bouwvolume van 20 behoeven te hebben, komst van zijn partij, de MJUP., faeeg' Deze «"omissie Zelfs voor 1953 heeft hy al een verklaard. Het voorstel voor her- slaagde er voorts m een kapitaal appeltje voor de dorst, doch hij kon leving van een Duitse „Wehxmacht" van ™derhalf millioen aan' te trek- nog geen zekerheid geven, dat de kon Frankrijk echter niet aanvaar- keIb waarvan 162 woningen ge- financiering voor 1953 al geheel in bouwd konden worden. orde is. den. Schuman zeide, dat alles zal wor- De Woningwetwoningen (Jen gedaan om een einde te maken Ten aanzien van de huren deelde aan het huidige conflict in Korea Minister In 't Veld deelde ten aan- de minister mede, dat de afstand en in Indo-China, omdat Frankrijk zien van de woningbouw mede, dat tussen de huren van oude en nieuwe overal en met iedereen aan de vrede de moeilijkheden zich vooral con- woningen te groot is geworden en wil bouwen. centreren op de kapitaalsvoorzie- aan een verd'er optrekken van het huurpeil der oude woningen niet DE TOESTAND IN KOREA Generaal Vandenberg over Noordelijke luchtmacht „De kansen op een bestand in Ko rea zijn onzeker, tenzij de onderhan delaars van de Verenigde Naties be ginselen opofferen, die het Gealli eerde opperbevel niet opofferen- wil" aldus heeft generaal Ridgway in een telefoongesprek met John Steelman, een assistent van Truman, ver klaard. Dit telefoongesprek is Zon-' dag in Amerika via de televisie uit gezonden. Ridgway gaf deze verklaring naar aanleiding van de vraag van Steel man of het er naar Ridgway's me ning naar uit ziet, dat overeenstem ming kan worden bereikt tussen de geallieerde en de communistische onderhandelaars. Voorts verklaarde Ridgway, dat de geallieerden „elk offensief, waar toe de Chinezen en Noordkoreanen op het ogenblik in staat zijn, met uiterst zware verliezen" zouden kun nen afslaan. De kracht der Noordelijken Generaal Hoyt Vandenberg, staf chef van de Amerikaanse Lucht macht, heeft tijdens een plechtig heid ter gelegenheid' van de 177ste jaardag van de slag bij Lexington verklaard, dat de Noordelijke legers in Korea ongeveer 900.000 man tel len en wapens hebben die „groten deels door de Sowjet-Unie zijn ver schaft." De Sowjet-Unie zou sedert het be gin van de onderhandelingen over een wapenstilstand begonnen zijn met het leveren van ongeveer 500 artilleriestukken, vele tanks en pant servoertuigen en luchtafweerge schut aan de Noordelijke strijd krachten. De „door de Sowjet-Unie bevoorraadde en opgeleide" Noor delijke luchtmacht, welke boven Ko rea in actie is, bestaat uit ongeveer 1.700 vliegtuigen, waarvan meer dan de helft straalvliegtuigen, aldus de generaal, volgens wie de Sowjet- Unie maandelijks ongeveer 70 Mig's aan de Noordelijke luchtmacht le vert om de verliezen ongedaan te maken en da luchtmacht in actie te houden. meer is te ontkomen. De minister deed daarbij de mededeling, dat voor zover de gemeenten gelden moeten lenen' tegen een rentevoet hoger dan 4 procent, dit meerdere niet verdis conteerd zal worden in de huren, maar in een hogere Rijksbijdrage. Eerste ballontocht over Ierse Vrijstaat sinds 170 jaar Voor do eerste maal sinds mensen heugenis zal Zaterdag a.s. mot eon luchtballen een tocht over do Ierse Vrijstaat worden gemaakt. Deze onder-i neming gaat uit van Philips, die hier voor de medewerking heeft gekregen van de Haagse ballonclub. Vandaag vertrekken do balloncommaudenton mevrouw M. Boesman en de heren J. Boesman en C. do Vos Klootwijk per KLM naar Ierland. Ook do ballon „Honri Dunant" gaat aan boord van het vliegtuig mco. Sinds de ballontocht van de Ier Crosbie in 1785 is er weinig of niots bokond over ballonsportactiviteit in Ierland on mot zcor veel belangstel ling ziet men daar do komst van do Nodorlandse Aorostaat, een van do weinig© ballons dio do Europese bal- lonvloot nog tolt, tegemoet. Na de .opstijging op Zaterdag 26 April in Dublin komon do Ncdorlandso Auro- nnuton op uitnodiging van do' stich ting nationale feesten naar Voorburg om aldaar hot Nederlandse ballon- sportsoizoon mot eon fcestvaart te openen. Herbert Morisson, de voormalige Britse minister van Buitenlandse Za ken, heeft in een persbijeenkomst een aantal Nederlandse journalisten te woord gestaan. Met betrekking tot Nieuw-Guinea antwoordde hij, op een hem gestelde vraag, dat de Labour Party haar mening daarover niet heeft kenbaar gemaakt. Op de vraag of hij zijn mening alls oud minister van Buitenlandse Zaken of zijn persoonlijke mening wilde ge ven, zei hij, dat dit een binnenlandse aangelegenheid van Nederland was, waarover hij zich uit hoffelijkheids- overwegingen niet wilde uitlaten. De Moskouse conferentie Over de economische conferentie te Moskou waren hem alleen mede delingen uit de krantenpublicaties bekend. Daaruit maakte hij op, dat er niets gedaan is door de particu lieren, die Moskou bezochten, dat niet had kunnen worden gedaan door de bestaande lichamen, zoals de handelsmissies. Als er al1 iets gedaan is, zo voegde hij er aan toe. De handelsbetrekkingen tussen En geland en de Sowjet-Unie en de sa tellietstaten gaan door. Op dit punt hebben de Engelsen een andere op vatting dan de Amerikanen. Met China willen de Britten niets liever dan handel drijven, maar de Chine zen geven maar niet thuis. Het is merkwaardig, als zulks particulier m Moskou door de Chinezen wel' is gedaan. Zo kwam hij er toe te nei gen naar de opvatting, dat hier spra ke was van een handige politieke propagandastunt. Het Liberalisme Met betrekking tot de Liberale partijen in Europa was hy» van me ning, dat deze de conservatieve rich ting uitgaan. In Engeland moet men Het verdrag voor het Europese leger Spoedige ondertekening verwacht Volgens welingelichte kringen te Bonn zijn de ministers van Buiten landse Zaken van Engeland', Frank rijk en de Ver. Staten» voornemens 17 Mei te Bonn de verdragen te onr dertekenen, waarbij een eind komt aan de bezetting van Duitsland, en zich diezelfde dag per vliegtuig naar 's Gravenhage te begeven voor de ondertekening door de zes landen van de Europese Verdedigingsge meenschap van het verdrag voor het Europese leger. De ondertekening te Bonn zal ge schieden in het Paleis „Schaum- burg", waar kanselier Adenauer ze telt, die voor Duitsland zal tekenen. Of de datum van 17 Mei gehand haafd kan worden, hangt ervan af of de voorbereiding van de verdra gen dan voltooid' is. Buitenlandse scheepsbouw- orders voor Nederland Drie grote tankers in aanbonw De echtgenote van de Braziliaanse gezant in Nederland heeft op de werf Oost van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw-Mij. te Amsterdam de doopplechtigheid verricht van het 20.000 ton grote motortankschip „Goiaz", dat in aanbouw is voor de door de regering van Brazilië in gestelde „Comissao de Aquisicao de Petroleiros" te Rio de Janeiro. Dit is het eerste van twee tankschepen, die door deze Braziliaanse commis sie bij de N.D.S.M. zijn besteld. Het schip heeft een lengte van ruim 177 meter, een breedte van ruim 23 meter en een holte van bij na 12 meter. Het wordt uitgerust met een 7-cylinder Stork-N.D.S.M.- Dieselmotor, die by 122 omwente lingen per minuut een vermogen kan ontwikkelen van 8.0001 p.k. Het schip kan een snelheid) bereiken van 14% knoop. Over circa zeven weken zal het zusterschip „Minas Gerais" van sta pel lopen. Óp de vrijgekomen hel ling werd nog dezelfde dag de kiel gelegd voor een 18.200 ton turbine tankschip voor de reder Niarchos op de Bermuda-eilanden. onderscheid maken tussen de Libe rale partij en het Liberalisme. Het Liberalisme gaat in zijn land ver der. Dat Liberalisme is volgens hem het beste in de beginselen en het programma van de Labour Party van tegenwoordig. Met de Liberale partij in zijn land is het anders ge steld'. Deze mist een eigen politiek en zweeft tussen Labour en de Con servatieven. Zij weet niet waar vaste voet te' krygen. Er bestaat volgens Morisson voor de Britse Liberale partij geen parlementaire toekomst Dat noemde hij een feit, zonder dat hij zich daarover wilde verheugen of er teleurstelling over wilde uit spreken. Engeland is een land met twee partijen, aldus Morisson. „Wat denkt U van de opvolger van Eisenhower?" Hij noemde dat een kwestie van overleg. „Het is beter er niet over te spreken", zei hij» met een lachje, herinnerend aan de admiraal, de kwestie van de op perbevelhebber en de Atlantische vlootstrijdkrachten. Een zacht woord keert de grimmigheid af, maar een kwetsend woord doet de boos heid opkomen. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. Enige regen Half- tot zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Weinig veran dering in temperatuur. Matige tot krachtige wind; aanvankelijk Zui delijk, later Zuidwest tot West, 23 ApriL Zon op 6.26, onder 19.61. Maan op 4.42, onder 19.22. Nieuwe Maan: 24 April te 8.27^ Door een cycloon, die de Louisi- adon een eilandengroep ten Ocsten van Nieuw-Guinea op zeventien April heeft geteisterd, zijn tenminste aoht personen omgekomen en vele ge wond. Do sohade is greot. Een rechtbank te Praag heeft vier personen ter dcod veroordeeld en zeven tot gevangenisstraffen, variërend van negen jaar tot levenslang, wegens het vervalsen van distributiekaarten en sluikhandel. In de wereld van „kunstmatigheid" Hare Majesteit zag de filmstudio's Hollywood, de stad die leeft van schijn, een vergaderplaats van ta lent en figuratie, een stad van imi tatiehoven, -keizers, -koningen, -ko ninginnen, -prinsessen en -presiden ten, een stad waar marmeren trap pen en gonden kandelaars gefabri ceerd zijn van vurenhout en kar ton, een stad, waar kunstmatigheid hoogtij viert. Dit Hollywood heeft Zaterdag heel Amerika een lesje gegeven in menselijkheid, die kan leven onder schijngoud en geveins de sentimentaliteit, harde zakelijk heid en make up glamour stars. Wij. wisten tot nog toe maar één plaats aan te wijzen waar de Ko ningin zich volkomen maar ook vol komen op haar gemak wist te voe len in de maalstroom van het over laden programma. Dat was te mid den van de journalisten van de Was hington National Pressclub, waar alle druk opeens van Koningin Juli ana scheen af te vallen. De filmstad! Hollywood heeft kans gezien alle burgemeesters, ontvangstcomité's, journalisten en andere woordenrijke sprekers te overtroeven door de op voering van een show, die een uiting was van pure menselijkheid en puur sentiment zonder een zweempje van opgevoerde roman tiek. De regisseur was Cecil de Mille, regisseur van Paramount, die in een der studio's van Metro Gold- wyn was gezeten naast de Konin gin met rond zich geschaard talrij ke film figuren. De studio waarin de bijeenkomst werd gehouden, was alleen maar enigszins uitgeruimd. Caroussels be nodigd voor opnamen van een Fran se film, draaiden lustig rond voor de tafeltjes waaraan de filmspelers, zo uit hun werk gekomen, de lunch gebruikten. Interessante geschiedenis De Mille vertelde een geschiedenis die de Koningin met een en al aan dacht volgde. „Toen ik acht jaar was", zei de Mille, „werd ik ver liefd op een allerliefste en allerchar- mantste jongedame, de jongedame was tien. Ik had haar nooit gezien, alleen maar op plaatjes en zij heeft het nooit geweten. Ik zag haar pas 52 jaar later, toen zij mij het ge schenk gaf, dat het dierbaarste in mijn leven zal zijn, de onderschei ding Ridder in de Órde van Oranje Nassau. Ik kreeg die orde voor een film die ik heb gemaakt over het leven van Nederlanders in de Oost. De jongedame was Uw moedter, Ko ningin Wilhelmina. En Haar doch ter veroverde vandaag Hollywood), KIND SCHENKT LIEVELINGSPOP Op een officiële plechtig heid te Los Angeles richtte de acht-jarige Rita George haar schreden naar Koningin Juli ana en bood haar een bouquet bloemen en een pop voor prin ses Marijke aan. De vader van het meisje legde uit, dat Rita zelf op het idee was gekomen de pop, die haar lievelingspop was, aan prinses Marijke te geven, toen zij de foto's in de kranten ge zien had van het Koninklijk gezin. De Koningin heeft beloofd de pop te verzorgen en voor Marijke meé naar Nederland te nemen. zoals zij mijn hart veroverde acht jaar geleden". Het was volkomen stil in de studio, toen de Mille deze confessie deed. Ook werd nog het woord gevoerd door Dori Schary, vice-president van Metroi Goldwyn. Filmsterren gaven daarop staaltjes van hun kun nen ten beste. Na de lunch onder hielden enige sterren zich met de Koningin. Aan de arm van Dori Schary begaf Hare Majesteit zich daarop naar een der studio's, waar opnamen werden gemaakt voor de film „Gevangene van Zenda". Ter wijl de Koningin hier rondgeleid werd1, voerde de Prins zakelijke be sprekingen in de Lockheed vlieg tuigfabrieken. De Zondag in Los Angeles Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben Zondag de laatste dag van het bezoek aan de Verenigde Staten in Los Angeles doorgebracht. Des ochtends bezochten zij een Ne derlandse boerderij, gingen daarna ter kerke, en hielden des middags een receptie voor de ter plaatse woonachtige Nederlanders. Op de voernaamsto lijn van Dijon naar Zwitserland zijn Zondag 45 trei nen opgchcudcn, doordat dio ven 25 meter koperdraad (vcor do bediening bij wissels on seinen) hadden gdestolen uit do tunnel van Champvan bij Dolo. Ten Montmilica (Frankrijk) is oen jongeman door do bliksem gedood, toen hij gedurende oen cnwoor aan do knop van een radiotoestel draaide. Zijn lichaam werd door een openstaan- do door naar bniten geslingerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1