De woningbouw in Nederland DE ZIERIKZEESCHE COURANT m H.M. KONINGIN JULIANA ONTVING ERE-DOCTORAAT AAN UNIVERSITEIT VAN MICHIGAN ZIERIKELüSOltSNUUVVSBOM ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊNi Prijs per 3 mnd» bij vooruitbetaling f 4.94, p. w. 38 et loti» nummert 10 et Verschijnt Iedere werkdag Advertentieprijs 1 5cL per mm Succesjet (ma* 15 mm.) minimum I 1,- p. «tuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 ZATERDAG 19 APRIL 1952 No. 17088 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstreat A 171, Zlerikzeo. Postbus nr 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave N.V. Drukkerij voorh Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikier Nieuw hoogtepunt in Amerikaans tournee Wijze woorden over de vrijheid van de menselijke geest Donderdag is voor het Koninklijk Paar een grote dag geweest. Michigan heeft ondubbelzinnig bewezen dat er diep in de harten van de mensen toch nog een teer plekje schuilt voor Nederland en de Vorstin. Het enthousiasme hiervoor kwam er uit en Hare Majesteit moest getuigen dat Zij hiervan met volle teugen heeft genoten. Hoogtepunt vormde de aanbieding van het ere-doctoraat in de rechtswetenschappen door de universiteit van Michigan te Ann Arbor. In het universiteitsgebouw wer den de Hoge gasten ontvangen door de president, de heer Harlan Hat cher. Een tiental Nederlandse stu denten, die momenteel aan deze uni versiteit studeren, woonden de plechtigheid bij. In zijn toespraak gaf de president uitdrukking aan de gevoelens van trots over de nauwe banden die be staan tussen Michigan en Neder land. Hij' herinnerde er aan dat de burgers van Nederlandse afkomst in de groei van de universiteit een be langrijk aandeel hebben gehad. Hare Majesteit sprak een rede uit waarin Zij o.m. opmerkte: „De vrije menselijke geest zal bij zijn zoeken naar waarheid en wijsheid niet ge dwarsboomd worden, maar hij gaat onverbiddelijk door. Hij, die een fragment van de waarheid heeft ge vonden, zal1 haar nooit kunnen loo chenen, maar zal er van moeten ge tuigen. Er is geen schoner taak dan op te komen voor de waarheid, die men zelf heeft ontdekt. De grens van menselijk kunnen Het schijnt dat wel het uiterste gevergd wordt van het menselijke waarnemingsvermogen, en toch ligt daar voor iedere onderzoeker nog steeds een volgendi verschiet. Het verstand moet zich uitstrekken naar wijsheid en genie, ten einde verder en nog dieper te kunnen zien en een scheppingskracht te bereiken als nooit tevoren. In deze verlichte en levende sfeer van de geest, houdt de mens op de almachtige meester van de stoffe lijke wereld te schijnen, waar hij zo verschrikkelijk faalt. Wij mensen hebben in feite geen almacht over leven en dood wij' kunnen dit in alle ootmoed erkennen. Het is ons echter wel gegeven, de vlam van het leven aan te wakkeren. Hare Majesteit Koningin Ju liana en Prins Bernhard zijn Vrijdag op het vliegveld van San Francisco geland. Het Ko ninklijke Paar werd ontvangen door de burgemeester, Eler Ro binson. De Koningin droeg een eenvoudige zwarte jurk met een zilvervos. Vragen over Westerling Het lid van de Tweede Kamer, do heer Donker (Arb.) heeft aan de Mi nister van Justitie de volgende vra gen schriftelijk gesteld: Wil do Minister ter geruststelling, zo mogelijk, van de gealarmeerde pu blieke opinie op de kertst mogelijke termijn do Kamer nauwkeurig inlichten over do juiste toedracht van zaken bij jdo arrestatie en de daarop gevolgde in vrijheidstelling van Westerling? Wil de Minister voorts de Knmcr omstandig inlichten over het stand punt, dat do regering inneemt met be trekking tot de mogelijkheid ener straf vervolging tegen Westerling, alsmede mot betrekking tot haar houding ten opzichte van het deer Indonesië gedane verzoek tot uitlevering? Ook veel ongelukken met Engelse straaljagers Sedert hot begin van dit jaar is in do Engclso pers molding gemaakt van hot vorongolukken van negentien straalvliegtuigen van de R.A.F. Var- bngelukt zijn dertien „Mctecr"-strnal- jngers, twee „Vampires", drie Can berra's" cn een viermotorigs „Valiant" straalbommcnwerper. In totaal zijn bij deze ongevallen dertien porscnen cm het leven gekomen, aldus meldt do „Daily Telegraph". Hieronder zijn niet begrepen do ongevallen mot straal vliegtuigen van de Britse marine. Een cental ongelukken op vliegvelden van de R.A.F., waarbij geen slachtoffers te betreuren vielen, is mogelijk onvermeld gebleven, co voegt bet blad er aan tce. DUBBELE AANKOMST Koningin Juliana is Woensdag ochtend tweemaal met Haar vliegtuig in Grand Rapids aan gekomen, tenminste wanneer men het plaatselijk radiostation van deze stad mag geloven. De oorzaak hiervan ligt bij' de journalisten, die de tocht van het Koninklijk Paar volgen, en die de radioverslaggevers een ge duchte poets hebben gebakken. Zij' kwamen namelijk met him vliegtuig, eveneens een Constel lation, tien minuten eerder dan de Koningin op het vliegveld van Grand Rapids aan. De journalis ten begrepen wel, dat men daar beneden de indruk zou hebben dat het Koninklijk Paar elk ogen blik zou landen en om deze in druk te versterken, maakten zij onmiddellijk na de landing de deur van het vliegtuig open, haal den een vrouwelijke collega naar voren en lieten die minzaam naar, de bevolking, die op het vlieg veld! was samengestroomd, wui ven. De radioverslaggever werd het slachtoffer van deze grap en beschreef- prompt voor zijn toe hoorders hoe de Koningin ge kleed was en hoé charmant zij de bevolking groette. Tien minuten later kon bijop nieuw beginnen1. Joego-Slavië lijdt onder ernstige rupsenplaag Op hot Internationale Congres van entomologen, dat in do zomer van 1951 to Amsterdam gehouden word,' dcod de vertegenwoordiger van Joegoslavië do mededeling, dat in zijn land een rop- sonplaag was uitgebroken. De veroor zaker is do Amerikaanse rapsensoc'rt „Hyphantria Cunea", die boomgaarden aantasten en enorme schade aanricht. Aan het einde van de zomer staan talloze hemen kaal. Zij zijn overdekt mot vuilwitte spinsels van rnpsen, Vruchten dragen deze bomen in het ge- tieel niet meer. Als do rnpsen de bo men hebben kaalgevreten, begeven zij zich naar de naburige landbouwgewas sen. De maisteelt, die in Joegc-SIavië zeer belangrijk is, heeft Qck reeds érnstig van deze raps te lijden. Do plaag verspreidt zich met een snelheid Van ongeveer 40 km. per jaar en d°et ook in Oostenrijk al belangrijke schade. Het is te verwachten, dat dit insect, dat in de Ver. Staten een grote ver spreiding heeft, zich in een gropt deel van Europa thuis zal gevoelen en zich met grote snelheid vorder zal verspreiden. Ridgway opvolgerjjvan Eisenhower De „San Franoisco Chronicle" be richt, dat generaal Ridgway, de gealli eerde opperbevelhebber in het Verre Oosten, door de gezamenlijke chefs van staven te Washington is voorgedragen als opvolger van generaal Eisenhower in Europa. Het blad verklaart dit in een exclusief bericht van zijn Washing- tonse correspondent. Volgens hem wordt de goedkonring door de NAVO-Ianden van de keuzo van generaal Ridgway zeer spoedig verwacht. Veldmaarschalk Montgomery, de plaatsvervangende geallieerde opper bevelhebber, zou in het tijdvak van Eisenhowers vertrok tot de komst van de nieuwe opperbevelhebber het opper bevel op zich nemen. Zoals bekend zal Eisenhower op 1 Juni zijn functie van geallieerd opperbevelhebber in Europa neerleggen. Panmoendj'on in afwachting Do onderhandelaars der geaUiccrdoa .hebben do Noordelijken te Panmoen- djon meegedeeld, dat zij bereid zijn do geheime vergaderingen over de uitwisseling van krijgsgevangenen, dia sinds 4 April gestaakt zijn, te hervat ten. Het antwoord dor Noordelijken wordt thans afgewacht. Men verwacht, dat do stafofficieren Zaterdag de bespreking van deze kwes- tio zullen hervatten, daar do Noorde lijken reeds te kennen hadden gegeven, dat zij daartoe bereid zijn. Enorme brand in Japanse stad 61.000 mensen dakloos In do Japanse kuststad Tottori, 500 km. ten Westen van Tokio, hcoft een grote brand gewoed. 4.500 huizen zijn een prooi der vlammen geworden. 120 poreonon zijn gewond en 20.000 dak loos. Do brand werd veroorzaakt door oververhitting van een electrisoho boor, die gebruikt werd om oen boom to doorboron. Er sloegen vlnmmon uit de maohino en zo geraakte oen nabijgele gen woud in brand. Na elf nar was do brand bedwongen. Mon 6cjiat, dat 61.000 mensen dakloos zijn goworden. Vijfduizend hnizon wor den oen prooi dor vlammen. Het aantal gewondon wordt op honderd twee honderd gesohat, de echado op 150 mil- lioen gulden. Grote manoeuvres in Engeland Donderdagmorgen vroeg is in Zuid- Engeland de oefening „Stekelvarken" begonnen, waaraan door duizenden mi litairen doelgenomon wordt. Zij is be doeld om allo vaste militaire depots in een permanente staat van paraat heid te honden. Militairen, die ge woonlijk administratieve werkzaamhe den verriohten, doen er ook aan mode. De eerste actie was gerioht tegen een vermeende aanval van valschermtroe pen. Op een studieconferentie van het C.N.V. kwamen verschillende wensen naar voren Verhoging van het huurpeil onvermijdelijk geacht Do politie to Los Angeles heeft Donderdag een 29-jarigo spoorwegar beider gearresteerd, die zesmaal op vrouwen heeft geschoten, omdat, naar hij verklaarde, „het schieten op vrou wen voor mij een sensatie botekont'% E6n der slachtoffers is gedood. Do m.an werd gearresteerd, nadat zijn zesde aanslagpoging was mislukt. Te Utrecht heeft het Christelijk Na tionaal Vakverbond onder voorzitter schap van do hoor M. Ruppert, een studieconferentie gehouden over de wo ningbouw. Het onderwerp werd ingeleid door de hoer J. van Eijbergen, voorzitter van de Christelijke Nedorlandso Bouw- arbeidersbond. Deze zoido het vraag stuk van de werkloosheid zoveel moge lijk buiten zijn inleiding te willen hou den en het onderworp zo nuchter mo gelijk te willen behandelen, dus niet in de sfeer van politiek of van belang hebbenden. Hij wilde ook geen ban vloek slingoren naar het bouwen in vrije tijd, maar wel tegen hot georga niseerd bouwen in de avondaren door hen, die in do steun lopen. Spr. wees op de tendens, dat gemakkelijker wo ningen voor beter gesitueerden tot stand kinnen dan voor de arbeiders. Dat is trouwens altijd al zo geweest. Staging van particuliere bouw In 1918 werden er 10.400 overhoids- cn voreuigingswoniogen gobouwd en zo kwam men al gauw tot een verhouding van 20 pot. particuliere bouw tegen over 80 pet. Woningwetbouw, maar daarna ging dit percentage zich weer ten gunste van do particuliere bouw wijzigen. Tot 1940 werden er gebouwd i.239.000 woningen, waarvan 1.013.000 door particulieren en 226.000 Woning wetwoningen. Van 1945 tot 1950 wer den gebouwd 137.000 woningen, waar aan 40.000 door de verenigingen, 55 «luizend door do gemeenten en 41.000 .'oor de particulieren. Do particuliere iiuuw was het vruchlbuarst in do duur dere seotor. De animo is nl. bij par ticulieren niet groot om arbeiderswo ningen te boawon, omdat daarmee slechts een kleinere winst is to be halen. Spr. zoide, dat hij van oordeel is, dat de veronigingsbouw nog voor do gomoentelijke behoort te gaan, om dat dan de belanghebbenden zelve zoveel mogelijk bij de bouw betrok ken worden. Voorts deed hij uitko men, dat do bewoners in do gelegen heid moeten worden gesteld zelf eigenaar te worden; Over de wenselijkheden bij de wo ningbouw, zeide spr., dat er zoveel mogelijk regelmatige aanbouw moot geschieden en dat de woningen voor de bonafide arbeider betaalbaar moe ten zijn. Zijn inkomon zal dus toerei kond moeten zijn voor het betalen van eon rendabele hnnr. Een eigen wo ning is daarbij een begeerlijk goed. Rendabele huren noodzakelijk Spr. betoogde voorts, dat do auto nomie van de huiseigenaar niet moet worden aangetast. De horen dienen dus rendabel te zijn. In dit geval zal do eigenaar ook bereid zijn, zijn eigen dom te onderhouden en dan zal er een sterker streven ontstaan naar een betere woningvoorziening en naar be-t strijding van de werkloosheid. Een ren dabele huur moet bedragen ongeveer 1/6 1/7 van het loonbedrag. In de Versohenen is do memorie van Ant woord van do Minister van Landbcnw, Visserij cn Voedselvoorziening op het voorlopige verslag der vaste commissie voer de landbouw uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van de bestrijding van tuberoulose onder het rundvee. Aan do memorie is het volgende ont leend Do direoto schadedoor tuberculose toegebracht aan do rundveestapel, is peer belangrijk. Ook varkens kunnen, naast kalveren, worden aangetast door hot voeren van afvalstoffen van do zuivelbereiding. Naast het govaar voor do veestapel bestaat het gevaar voor do gczon'dhoid van do mens. Rundor- tubcrculoso is namelijk ook besmette lijk voor do mens. Do besmetting kon geschieden door rechtstreeks contact of indircot, bij vocrboeld door hot ge bruik vnn ongekookte, of onvoldccndo gepasteuriseerde molk, botor of kans. De gevolgen zijn meestal ernstig. On derzoekingen hebben aangetoond, dat Je zogenaamde klier-, been- en gewrichts- tuberculoso en de tuberculeuze me ningitis bij kinderen in volo gevallen wordt veroorzaakt door do rundertu- Bestrijding rundveetuberculose berkelbacil, evenals de tuberculeuze huidaandoening bij volwassenen. Ock do primaire longaandoening bij do mens wordt meermalen veroorzaakt door do Bonovino bacil. Allo inspanningen ten spijt kannen met de huidigo onderzee ckingsmothc- don niet allo open lijders bij het rund- voo worden opgespoord, zodat onder do zogenaamde „rongccrdors" zokcr cn- bckendo „open lijdors" voorkomen. Voor mens cn dier betekent do runder- tuberouloso dus een groot gevaar. Do bestrijding van Brucella Abortus onder het rundvee is, naar de moning van do imnistor, inderdaad ovcnoens noodzakelijk. Ock do bestrijding van deze ziekte zal bij voorkeur mcoton ge schieden in georganiseerd verband, op ongovcer gelijke wijzo als do rundcr- tuheroulose. Hot is echter niet mo gelijk deze twee dierziekten tegelijker tijd to bestrijden. Pas als de rundcr- tuhorouloso vrijwel is uitgeroeid, kan do georganiscerdo Brncellose-bestrijding systematisch tor hand worden geno men. Landelijk gezien zal daarom do bestrijding der Brucellose voorlopig be perkt moeten blijven tiot een zoveel mogolijk terugdringen van deze ziekte door middel van, zo algemeen moge lijke, onting van hot jongvee en van bygiênisoho maatregelen. Het aantal dieren, dot aan do zorg van één diorenarts is toevertrouwd, is zoor verschillend. Do diorenarts on derzoekt do dioron van zijn eigen oliënton; do grootte van do praktijkon varieert vrij voel. Hot gcmiddoldo aan- tal dioron por prootisorondo diorenarts bedraagt in Nederland ruim 4000. Over hot insohokolon van halpkrach- ton word in do afgolopon jaren uitvoo- rig gesproken. Een oommissio bestaande nit vertegenwoordigers van do Stich ting vojor do Landbcnw cn van do Maatschappij voor Diergeneeskunde kwam tenslotte tot do ccnclusio, dot het onderzoek cp tuberoulose het besto gc- eohiedt door do dierenartsen, een ccn clusio, die de minister kan onderschrij ven, huur zal dienen begrepen te zijn een kleine overwinst voor het zg. „sohom- melfonda". Spr. zei, dat het nationaal woning- bezit thans staat te rotten, mede door het verkeerde huurbeleid. Bij het vaststellen van de huren voor de nienwe woningen zullen deze gefix eerd moeten worden op bij benade ring het toekomstige hunrpeilj Spr. veronderstelt daarbij dat do bouwprijzen ziiUon dalen, maar ze zul len zeker niet komen op het peil van 1939. De huurprijzen van nu (f 5 f 5,50) zullen bij oen loon van 50 guldon ongeveor f 9.30 mooton worden. Stijging van het huurpeil Verder cijferend kwam spr. tot do conclusie, dat in het algemeen het huurpeil zal moeten stijgen tot 100 pet. boven dat van 1939, berekend voor nieuwe arbeiderswoningen. Het onderhond kan daarbij berekend wor den op 12 pot. van hot huurbedrag. Dan komt do eigenaar nog eigenlijk wat tekort, maar het huurpeil zal be ter zijn dan nu. Op gronden van rede lijkheid zullen ook de huren van oudo re huizen omhoog moeten, moar het meorbedrag zal naar redelijkheid afge roomd moeten worden ten bate van! een bouwfonds. Natuurlijk zal hierbij enige looncompensatie nodig zijn. Stijgt do huurprijs tot 150 pet. dan zal dat betekenen 31/3 pot. consumptiebeper king.- Hierbij bedenke men, dat Ne derland niet altijd een goedkoopte- eiland kan blijven, on daarpramoet deze beperking volledig gecompenseerd worden. Discussies Bij do discussies betoogde dra. Sta pelkamp, dat t.a.v. de huur van nieu we woningen kan worden opgomorkt, dat vele nieuwe woningen niet be woond worden door arbeiders, maar door mensen in een betere financiële positie. Do werkloosheid vloeit voor een deel voort uit hot gebrek aan on derhoud, niet alleen uit de iuveste- rinjgsbeperkin^j De hoer Ruppert vestigde er do aan dacht op, dat do investeringsbeperkiag vooral beoogde beperking van de im- produotievo investering. Men heeft ook sterk de overheidsinvestering beperkt en daarvan is de woningbouw de dupo gewerden. Jaist een Chr. organisatie zal moeten erkennen, dat verhoging van het huurpeil onvermijdelijk is. Maar hoe met de compensatie? Ook do pre mie voor do Werkloosheidswet klopt aan do deur. Het huurpeilvorechil tus sen oude en nieuwe woningen zou ge regeld kunnen worden door een ver- evoningsfonds. Koninklijk Paar vloog over overstroomde gebieden Telegrammen gnu Truman en gouverneurs De Constellation van do Amerikaanse lnchtmacht, waarin hot Koninklijk Paar was gezeten, arriveerde negen uur in do avond, plaatselijke tijd, to San Franoisco. Koningin en Prins konden tijdens do vlucht een deel zien van de ovor- stro.cmdo gebieden. Onmiddellijk na aankomst verzond hot Koninklijk Paar oen tolcgram aan president Truman met do volgende inhoud: „Nu wij over een deel dor pfvor- fltroptado gebieden zijn gevlogen op onze weg naar San Franoisco,, voelen wij ons gedwongen tegenover U uit drukking to geven aan onzo sympathie co medegevoel ovor dozo versohrikko- lijko ramp, die zoveel lood en onge luk veroorzaakt heeft on nog veroor zaakt. Wij zenden een boedsohap van hartelijk gevoelde sympathie aan ieder van üo zeven goavornoars, miet wio gij cn Omaha oen conferentie hebt go- houden". Hot telegram was getekend „Juliana" en „Bcrnhard". Hot telegram aan de gouverneurs luiddo als volgt: „Wij in Nederland weten uit eigen ervaring al to wel hoo ernstig hot leed voor do slacht offers van dergelijke .overstromingen is. Daarom is cos govccl van medeleven mot do burgers van Uw staat, dio go- troffen zijn deer deze verschrikkelijke ramp, dos to dieper en ernstiger". NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor elke dag 20 t/m 26 April Zondag 1 Corinthe 8 1-8 Maandag 1 Corinthe 3 10-23 Dinsdag 1 Corinthe 4 1-21 Woensdag 1 Corinthe 5 1-13 Donderdag 1 Corinthe 6: 1-11 Vrijdag 1 Corinthe 6 12-20 Zaterdag Psalm 841-13 Alle mans neus is geen kap stok. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: Droog en warm Droog weer met weinig bewolking en weinig wind; warm voor de tijd van het jaar, maar in de kustpro vincies invallen van koelere zee wind. 20 ApriL Zon op 6.33, onder 19.47. Maan op 4.04, onder 15.10. 21 ApriL Zon op 6.31, onder 19.48. Maan op 4.17, onder 16.35. Nieuwe Maan: 24 April te 8.27. HOOGWATER TE ZIER,TKZEE 20 t/m 26 April 20. 12.20 vjil n.ttl 21. 0.46 v.m. 13.25 n.m. 22. 1.45 v.m. 14.22 n.m. 23. 2.34 vjil 15.09 n.m. 24. 3.18 v.m. 15.50 mn. 25. 4.00 vjil 16.28 n.m. 26. 4.37 vjn. 17.04 n.m. Laag water ±6% uur later. Dood- tij 20 April. Springtiji 26 ApriL ZO IS EEN KIND Aan het gemeentehuis van Kampen werden een spaarpot, inhoudende f 2,94, en twee kin derboeken bezorgd, vergezeld van het volgende briefje: „Beste mijnheer de burgemeester. Ik heb van mama en papa gehoord dat Koosje alles verloren heeft en nu wil ik hem mijn spaarpot sturen'. Er zit gelukkig heel wat in. Wat zielig toch, dat .hij zo'n verdriet heeft. Ik zal hem ook nog een boek geven, ik heb toch zo veel boeken. Mijn moeder en mijn va der en ik vinden het knap, dat hij zich gered' heeft. Misschien wilt U hem de groetjes doen, ik heetDag mijnheer de bur- Moord op directeur van Italiaanse Fiatfabrieken Politieke vete motief? Volgens do politie te Turijn is do moord cp do directeur van do afdeling vrachtauto's on tractoren'Van de Fiat- fabrieken, Elio Godeoa, niet het gevclg van eon persoonlijke vote. Hot zca hior een onderdeel betreffen van een i,intimidatiocampagno tegen de fabrieks- direotie". Codeoa word Woensdag door oen onbekende ncorgesohoton, toen hij in zijn aato wilde stappen. Op do mnren van de fabrieken is met krijt neorgesohreven: „pas cp één heeft zijn verdiende loon entvan- gen. Er zullen or meer volgen". Router tekent hierbij aan, dat de Fiat-fa'dneken, die grote orders uit Amerika verwaohten op grond van het program van wederzijdse noveiliging, do laatsto maanden gepoogd hebben common isten van do belangrijke pesten to woren, Fiat heeft geldelijke straffen afgekon digd voor arbeiders, dio kert geleden aan een staking hebben moegodaon. Hun aantal wordt op 60 pre 0out go- eohat. Do Israëlisoho politie hooft oen groot smokkoloomplot voor diamant ontdokt. To Haifa zijn 6 hooggcplaat- sto Israëliërs gearresteerd. Do namen zijn nog uiot bokend gemaakt. Voor anderhalf millioon Israëlische ponden oan geslepen diamant is in beslag ge- □omon. Dozo diamant was in Israël geslopen. Het schijnt dat do bondo ruwe diamant smokkoldo uit Frankrijk^ Zwitserland on België. Na in Isrqê) geslopen te zijn, word do diamant naar hot buitenland gesmokkeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1