Rommelige maar overspontane ontvangst in Detroit, de automobieleostad Engeland gaat overeenkomst aan met Europese Defensie-gemeenschap DE WATERSNOOD IN AMERIKA DE ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMBÖGEM EM ADVERTöJJIÊN PrIJ» por 3 mnd. bi] vooruitbetaling I 4.94, p. w. 38 d Lena «uuiuMri 10 el Veraehljnt lader» werkdag Advertentieprijs 19 et per mm Succesje* (mes 15 mm.) minimum 11,- p stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 DONDERDAG 17 APRIL 1952 No. 17088i 108e Jaargang BODE REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstreat A 171, Zlerikxee, Postbus nr 1. Teleloon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh Lokenman OcMmon Lange Nobelslraat A 171 Zierikie/ KONINKLIJKE REIS DOOR DE U.S.A. Bezoek werd gebracht aan de Fordfabrieken Een beetje rommelig, maar toch spontaan. Zo zou men de ontvangst, die de Amerikaans© aatomoblelstad Detroit ons Koninklijk Paar heeft bereid, mogen noemen. Detroit zelf heeft nu eenmaal iets rommeligs en deze sfeer schijnt automatisch op alles wat er woont en wat het bezoekt te worden overgebracht. Koningin en Prins brachten een bezoek aan het Briggs stadion, waar een baseball-wedstrijd werd! ge speeld, die door 75.000 mensen bij gewoond werd. Het stadion leek een heksenketel. Toen het Koninklijk Paar arriveerde, werd1 het bezoek door de luidsprekers bekend ge maakt en riep het publiek hen een hartelijk welkom toe. Daarna werd een bezoek gebracht aan het „Patton Memorial'", een jeugdinstituut, waarin alle mogelijke sporten wordeni beoefend en onder wijs wordt gegeven. Toespraken werden hier gehouden en geschen ken aangeboden voor de Prinsesjes. Toen de Koningin en de Prins via het overdekte zwembad het podium bereikten, zong een koor het Wil helmus met Engelse tekst. Meisjes in het water voerden een kunstzin nige show op. Later in de middag begaf het Koninklijk Paar en zijn gevolg zich naar het „Veterans Me morial". „WD sön trots op Detroit" Een evenement vormde het bezoek aan de Fordfabrieken1, waar meer dan 75.000 mannen en1 vrouwen dag in dag uit werken om 62 auto's per uur de lopende band te kunnen' doen verlaten. 's Avonds werd een diner gegeven in het Cadillac-Hötel in Detroit. Hier werd het woord1 gevoerd door bur gemeester Cobo, die zeide te hopen dat Hare Majesteit goede herinne ringen zal meenemen aan zijn stad, waar zeven honderd duizend inwo ners hun eigen automobiel bezitten. „Wij zijn zeer trots op Detroit, zoals U wel zult zijn op de steden in Ne derland". De burgemeester overhan digde daarop de Koningin en' de Weer Nederlandse vrijwilligers naar Korea Met hot K.L-aM.-Iijntocstel naar To kio, dat op hot Bchematijdstip van ver trok om 7 uur technisch nog niet ge reed was voor de start, is Dinsdag avond, kort na hall negen, hot twee- do aanvnllingsdetaohement van 25 vrij willigers naar Korea vertrokken; Bij dit detachement, dat onder commando staat van adjudant onderofficier J. Ai N« Loth nit Den Haag, bevinden zich Z vrijwilligers die voor de tweede keer naar Korea gaan. Op de luchthaven las generaal-majoor J. B. H. La gas een telegram van de Koningin voor en sprak de vrijwilligers toe namens de minister van Oorlog. Prins de hApnrjA-Hr\g<un<vl'fli1Jfvi van de stichting van Detroit door de grote Fransman Cadillac, nu 150 jaar geleden. En haar antwoord zeide de Konin gin, dart de Nederlanders gefasci neerd zijn door de carrière van de zogenaamde „self made man", die we kennen en bewonderen. Deze carrière vervult ons vooral van be wondering omdat zjj betekent „een volledige kans voor iedereen". Ik ge loof, dat het om deze reden is, dat wij' Uw land „God's own country" noemen. De Koningin zeide verder onder meer: „Wij wensen U niet te hinderen door van Uw vrijgevig heid te levenv Wij zouden echter gaarne onze producten aan U ver kopen en de Uwe kopen". De rede van de Koningin werd met grote bijval begroet en vormde een waardig hoogtepunt van de laatste officiële gebeurtenis van het bezoek aan Detroit. Scherpe koersdaling op de New Yorkse effectenbeurs Vermoedelijk met het ccg op de heersende onzekerheid aangaande de kansen op een wapenstilstand in Korea werden er Dinsdag op de New Yorkse effectenbeurs, een ongewoon groot aan tal verkopen verrioht, die tenge\jclge hadden, dat de koersen van sommige speciale fondsen mot 7 dollar daalden. Voor het cverige ondergingen de koer sen dalingen, die variëerden van frac ties van een dollar tot drie dollar pér aandeel. Maandag viel een gemiddelde koers daling van vier dollar per aandeel waar te netnen, diecohter weer door een herstel gevolgd werd. Het Nederlandse massagraf in Duitsland Oorlogsgravenstichting plaatst stenen op de graven In Rees aan de Rijn (Did.) on in enkele plaatsen in de omgeving is door do zorg van do Nederlandse Oor logsgravenstichting een honderdtal gra ven van Nederlandse oorlogsslachtoffers van grafstenen voorzien. Op de Evan gelische begraafplaats te Roes is op het grootste aldaar golegon Neder landse massagraf oon gedenksteen op gericht, vormoldende do namen van allo Nederlanders, dio in het distriot Rees zijn omgekomen. Door het oomtté „Nazorg kamp Rees" zal deze gedenk steen Donderdagmorgen 17 April met enige plechtighoid worden onthuld, waarna eon dodenherdenking zal wor den gohouden en een bezoek zal wor den gebracht aan do in de nabijheid van Rees gelogen graven. LONDEN SPREEKT ZICH UIT In geval van aanval helpt Groot-Brittanië Ten vervolge op de gedachtenwisseling, die is gehouden tussen de Britse regering en de regeringen van de zes landen, die deelnemen aan de conferentie te Parijs inzake de oprichting van een Europese defensie- gemeenschap, zal de tekst worden uitgewerkt van een ontwerpverdrag tassen het Verenigd Koninkrijk en de zes landen, die deel zullen uit maken van de defensie-gemeenschap. Na acht weken intensief werken leggen deskundigen van de Dierentuin in Borne de laatste hand aan dit geweldige geraamte van een prae-his- torische mammoeth. Dit geraamte, dat uit veiligheidsoverwegingen ge durende de oorlog was opgeborgen, wordt beschouwd als het grootste op dit gebied ter wereld. Het wordt nu weer voor het publiek tentoon gesteld in het Zoölogisch Museum te Bome. Dit verdrag zal wederzijds ver plichtingen' inhouden,* het zal ener zijds erin voorzien dat, indien op enig ogenblik dat het Verenigd' Ko ninkrijk party is bij het Noord-At lantisch verdrag, één der landen, die lid zijn van de Europese defen sie-gemeenschap dan wel de strijd krachten van deze gemeenschap het voorwerp zouden zijn van een ge wapende aanval in Europa, het Ver enigd Koninkrijk aan de aldus aan gevallen staat of Europese defensie gemeenschap-strijdkrachten alle mi litaire en andere hulp en bijstand zal verlenen, welke in zijn vermo gen ligt Wederzijdse steun Anderzijds zullen gedurende het zelfde tijdvak, de 'landen, die lid zijn Missouri en Mississippi overstromen 400.000 ha land Duizenden moeten hun huizen ontruimen van de Europese defensie-gemeen schap, overeenkomen, dat indien het Verenigd Koninkrijk of zijn -strijd krachten het voorwerp zouden zijn van een1 gewapende aanval in Euro pa, deze staten; alsmede de strijd krachten van de Europese defensie gemeenschap, aan het Verenigd Ko ninkrijk en aan zijn strijdkrachten alle militaire en andere hulp en bij stand zullen verlenen, welke in hun vermogen ligt Deze beslissing, wélke met grote voldoening door de belanghebbende regeringen is vernomen, zal het scheppen van nauwe banden tussen Engeland en de toekomstige Euro pese defensie-gemeenschap mogelijk maken. De verbintenissen door het Verenigd Koninkrijk aani te gaan met de zes landen; die deelnemen aan de Europese defensie-gemeen schap, zijn van dezelfde aard als die welke deze landen onderling in het leader van de gemeenschap zullen Nieuwe atoomproeven bij Las Vegas Lichtflits op 120 km afstand Op do proofterreinen van Las Vogas is thans do tweede atoomontploffing in de lente-oefeningen veroorzaakt. Do lichtflits was in Las Vegas duidelijk to zien (op een afstand van ongeveer 120 kilometer van de ontploffing) doch er werd niets gehoord of go- voel d. Schade is niet gemeld. Hot zag or naar ujt, dat deze ont ploffing krachtiger was dan die van é6n April, de eerste in deze serie van proeven. Men neemt aan, dat de laatste ont ploffing in Yucca Flat plaats had ter wijl de e'erste op Frenchman Flat tot stand werd gebracht. Men verwacht, dat de volgende ont ploffing aanstaande week zal komen. Meer dan 7.000 leden der strijdkrach ten zullen aan de atoommanoenvres deelnemen. Verslaggevers en waarnemers van de burgerlijke defensie rijn uitgenodigd éêji der proeven bij te wonon. Hot Rode Kruis heeft Dinsdag me degedeeld, dat de Missouri en de Mis- eisippi ruim vierhonderdduizend hectare land hebben overstroomd. Een totaio sohatting van do aangerichte schade kan nog niet worden gegeven, dcoh aangenomen wordt, dat deze minstens honderd millioen dollar zal bedrogon. Op rijn minst 34 Amorikaanse steden rijn do£r de watorsneod geteisterd. Do grootste schade is aangericht in do staten Noord- en Znid-Dakcto in Iowa President Truman zal Woensdag te Omaha met de gouverneurs van zeven staten alt het Midden-Westen beraad slagen over maatregelen om do nood te lenigen. De president zal Woensdag ook een tcoht por vliegtnig over hot OTorstnoctade gebied maken. De Miasoori is thans aoht meter boven haar normale peil gestegen. Het water bonkt do dijken, waardoor do plaatsen Omaha en Connoil Blnifs wer den besohormd, met een nimmor tevo. ren waargenomen kraoht. Ongeveer 30.000 van de 45.000 inwoners tellende plaats Connoil Buffs bobben hon hui zon moeten ontruimen. In Omaha mces- ton 5000 woningen worden ontruimd. Men verwaoht, dat de Missouri Don derdag ruim negen motor boven hoar Dormalo ploit zal zijn gestegen. Nog Dinsdagavond zullen do maatrogclen voltccid zijn, genomen om aan doze noodtoestand het hoofd te kannen bie- don. Het Congres zal na het Poasreoes een regeringsvoorstel besproken cm een milliard dollar bcaobikbaar te atolloD voer hot herstellon van do aan rijks- en particuliere eigendommen aangerich te eohade. Angstig avontuur in Circus Mikkenie Leeuw viel fotograaf aan Do Haagse porsfoto graaf, de heer Simon Smit, is bij hot maken van fotjo's van leeuwen in do in do piste van hot oirons Mikkenie to 's-Graven- hnge opgestelde kcci, door een dor dieren aangovallon on aan oen arm gewond. De domptonze miss Bolita, die tussenbeido kwam, liep enkele sohrammon van goringo betekenis op. De heer Smit is, na door do gomoon- telijko Geneeskundige en Gezondheids dienst te zijn vorbondon, naar een dor ziokenhnizen gobraoht, waar een rönt genfoto van de gewende arm zon worden genomen. Miss Bolita is door het gebonrdo zodanig icvcrstnur geraakt, dat hot raadzaam word geacbt baar niet mot de loenwon te laten optreden. Do dieren worden door hun eigen aar, de heer Klant, voorgobraoht. De appel en de stam Op dezelfde dag, waarop ge heel Zuid-Afrika de landing van Jan van Biebeeck herdacht en met hem, van diens tuinman en zijn vrouw, Hendrik en Annetje Boom dé eerste boeren van het land zetten twee Boom's voet aan wal. Het waren de Nederlandse emi granten Christian en Wieske Boom, die zich in Pretoria zullen vestigen. Zij- arriveerden juist op de herdenkingsdag met de „Oran jefontein". De Boom van thani is echter geen tuinman, maar meubelma ker van beroep. Hot Indoncsisoho Bode Kruis heeft een hoevcelhoid van 4 ton thoo ter bcsohikking gestold van hot Italiaanso Bodo Kruis, ton baio van do slnobt- offors van do overstromingen, die Italië in Doocmber van hot vorige jaar heb ben gotoistord in de Po-vlakto. Do twoo grootsto vakbondsorgani saties in do V.S., do CIO on do AFL, hebbon in een gomoonschappolijko ver klaring aan bot Amorikaanse ministorio van Buitenlandse Zakon verzocht, do Tnncsischo beweging voor onafhanke lijkheid to stcnuon. Amerika onthiold rich Maandag van stemming, toen do Veiligheidsraad besloot con Arabisch- Aziatischo klacht togen Frans beheer in Tunesië op do ogonda to noinon. Droeve plechtigheid te Kampen De bij de brand omgekomen slacht offers ter aarde besteld1 In een gemeenschappelijk graf op de algemene begraafplaats to Kampen zijn do stoffelijke overschotten van do bij de in de nacht van Donderdag ,op Vrijdag jl. opgetreden noodlottige brand omgekomenen tor aarde besteld. Van het stadhuis en hot politioburean woei de vlag halfstok. Het stoffelijk oversohot van mevrouw Breaker werd Dinsdagmiddag nit het hnis van do familie gedragen en met oon lijbanto naar de begraafplaats ver voord, waar do stoffelijke resten van do heer Breaker on zes hunner kindo- ron roeds tevoren in de aula waren opgebaard. Ds. L. Blok, Ned. Horv. predikant te Kampen leidde in do aula do dienst Er werd verder o.a. het woord gevoerd door de Iocoburgemeestcr van Kampen, de heer A. Scholten en het hoofd der Openbare Lagere sohool, waar drie der slachtoffers naar school gingen, de heer J. B. Kenter. Duizenden hadden zloh op de be graafplaats verzameld om de overle denen de laatsto eer te bewijzen; Twee blinden maken 426 lange wandeltocht Met huil honden van Groningen naar Maastricht Twco geleidehonden, Mas on Kazan, zullon do heren C. do Boer uit Ermelo en K. Markus nit Berkenwonde, langs eon route van 426 km. naar Maastricht leidon. Doel van deze tocht aan te tonen, dat' oon blinde zich evenals een ziendo overal kan bowogon. Do beide heren rijn gisterochtend in Groningen gestart. Zij zullen do rois in veertien etappes maken. Iedero ctappo is ongeveer 30 35 km. lang. Men hoopt op 29 April in Maastricht aan to komen. Op iedere otappoplaats zal do burgemeester van do bewuste gemeente zijn bandtokening plaatson in een logboek, dat een reis beschrijving van do tocht zal bovatton. In 1949 ^maakte do heer do Boor roods eon wnndeltooht van Amsterdam naar Brussol. Op do routo naar Maas tricht zal men tevens trachten onkelo folders over blindongoloidobondon te vorkopen. Do boido horen hopon daar mee een bedrag van f 450 to vergaren. Wannoor ^it lukt zal do geleidehond van do heer do Boor, Max, worden ge- govoD ann oon blinde, die het bedrag voor do aanschaffing van do geleide hond niet kan opbrengen. Do 'eerste route, dio door do A.N. W.B. is uitgestippeld, zal lelden langs .Potorswoldo, Znidloron naar Giotcu. Wie geen haast heeft, moet op schieten dat hij geen haast krijgt WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.MJ. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond: Droog weer Na in de nanacht plaatselijk mist banken overdag droog en zonnig weer; in het Noorden van het land tijdelijk meer bewolking dan giste ren; meest matige wind tussen Noord en Oost; dezelfde of iets la gere temperaturen. 18 ApriL Zon op 0.37, onder 19.43. Maan op 8.31, onder 12.10. Nieuwe Maan: 24 April. Aprilletje zoet I April, wat heb je nu gedaan? Je was totaal niet grillig, Je deed al dagen achtereen Niet wat men noemt „aprillig". We ruilden met een blij' gebaar, En dat was zeer bizonder, De kachel met de zonnebril, We vonden het een wonderl Je zette plotsling de natuur In kleurige zomertover, En allen' hadden we 't gevoel: We slaan die lente over! De zon stond stralend boven 't veld, Als bracht ze een beloning, Er bloosd' een rose perzikboom Bij 'n kleine boerenwoning. Ik zag ze zelfs al bruin' gebrand; De eertijds bleke beentjes, Wie dacht er nog aan winterkost, Of rode winterteentjes? Er was reeds zomerse kleedjj; De mouwen' omgeslagen, Er reden fikse knapen rond; Met open Schillerkragen! De bromfiets uit haar winterslaap Al snorrend opgerezen, Ze dartelde langs 't rijwielpad!, En scheen niets meer te vrezen. Er lagen fietsen in het gras, Bü1 stille dennebomen, Met een vernieuwd en rijk geloof Aan tere zomerdromen O, lieve, zomerse April, Wat kwam je ons verwennen, We zouden je in al je pracht Totaal niet meer herkennenl Je bracht ons, als een wonder iets, Reeds nü wat zomergroetjes, April doet immers, wat ze wil, Maar tooi ons straks niet door een Opnieuw met witte hoedjes!! [gril, April 1952. (Nadruk verboden). KROES. Financiën en Economie De resultaten van de Moskouse Conferentie Belangrijke handelscontacten gelegd tussen Oost en West Zeven Engelsen, die de internationale economische conferentie te Moskou bij gewoond hebbon, zijn Maandag per vliegtnig naar Londen vertrokken. Jack Perry, secretaris van do groop, verklaarde, dat hij in Londen bespre kingen zon vooron met een aantal Britse fabrikanten en verbruikers over prijzen en hóevcolhedon van goedoroa, welko zij naar do Sow jet-Unie zonden willen uitvoeren. Onder do artikclon, dio do Bossen in belangrijke hoovcolhodoo willon ko-i pon bevinden zioh schoenen, heren- on damesondergoed, wollen vesten en jurm pors en allerlei kledingstnkken voor mannen, vrouwon en kinderen! Frankrijk en de Sowjet-Unie De Franse oud-minister van Handel Paul Bastid die op do conferentie van Moskon do bolangrijkste Fransman "was, heeft Maandag te Parijs verklaard ver klaard, dat do Bussen „een zoor groot vorlangon" om handel te drijven mot Frankrijk getoond haddon. Do Franse groop tor conferentie had besloten oon speciaal kantoor in Parijs te vestigon tor bovordoring van do handol mot Oost-Europa. Bostnd zeide verder o.m. dat ook 15 Amorikanen aan de oon- forontio hebbon doolgcnomen. Naar een Britse woordvoerder hooft verklaard, leggon Britso godolcgoordon naar do oonforentio van Moskou de laatsto hand aan een ruilovereenkomst met Bulgaarse gedelegeerden voor oen bedrag van 2.250.000 pond sterling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1