Opperbevelhebber N.A.T.O. strijdkrachten legt functie neer DE ZIERIKZEESCHE COURANT Koninklijk Paar met vacantie De Wet op de Publiekrechtelijke I bedrijfsorganisatie j het vertrouwen: de zon achter Y De Europese toekomst ZIERIKmnSMQMBODE ABONNEMENTEN EN AOVERTENTIÉN Prtji per 3 mnd. bl) vooruitbetaling I 4.94, p. w. 38 ct. Lou* nummtri 10 ct Verichijnt ieder. j Adv«rtenlleprij> 15 el 00' mm Succetjet {mt* 15 mm minimum II.— p siult WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 DINSDAG 15 APRIL 1952 No. 17084 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelrtraot A 171, Zlerikxee. Postbus nr 1, Teleioon or. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh iakenman Ochtman - Looqb blcbahïtaa» A 171 Zlarikzet Zuidelijke Neger-romantiek op Sea Island Beach EEN BARBECUE OP DE PLANTAGE Na uiterst vermoeiende dagen hoeft het Koninklijk Paar gezellige Paas dagen doorgebracht op Sea Island Beach, een schilderachtig eiland aao de kust van Georgia, dat omspoeld wordt door de Atlantische Oceaan. „Ik had nooit gedacht, dat ik zo lang zoa loven om eens oon koningin do hand to drukken". Dit zei een oado negervrouw tot Hare Majesteit de Ko ningin na afloop van een partijtje, dat de hoer Alfred Jones, do eigenaar van do Soa Island Maatschappij ter ere van hot Koninklijk Paar gaf op oon oudo rijstplautago, ongovcer vijf on twintig kilometer van hot llotroat House vorwijderd. Talrijko vuren verlichtten hot veld rond hot huis, toon Koningin en Prins ou hun gevolg op do plantage aan- kwamon. Op oon ijzoron plaat, waar onder ©cn fel vuur word gestookt, roosterden de bedienden van de hoor Joncs voelvormigo oesters. De oesters zonden hot hoofdgerecht vormon van do maaltijd. Hot oton dor oesters bleek oen kunst op ziohzolf te zijn, wont elko gast moest een hondschoon aan- trekkon om do warme oosters aan to pakken on ecu mes in do andoro hand nomon om zo open to lichten. De Ko ningin en do Prins, zowel als do leden van hot gevolg, vororberdon op deze barbccuo partij enkelo dozijnon oesters. Terwijl do vuren eon fantastisch schijnsel vorspreiddon on do zuivere Zuidolijke sfeer haur invloed deed gel den, begonnen do negers met hun on- gcschooldo, dooh harmonisch klinkende stemmen hun negro spirituals in de zwoele avondlaoht te zingon. W.-Duitsland en de Europese verdediging Het land zal geen zware wapens mogen maken Michael Harris, M.SJk.-hoofd in West-Duitsland, heeft in een persgc- sprek met het blad der Amerikaanse strijdkrachten „Stars and Stripes" onder meer medegedeeld, dat Ame rikaans© deskundigen op het gebied van wapens en voortbrenging daar van in geallieerd verband, gereed staan West-Duitsland to helpen bij het uitvoeren van zijn herbewape ning, zodra het plan voor het vor men van een Europees leger door de zes betrokken staten is bekrachtigd. Deze deskundigen bevinden zich thans te Parijs. Er zullen er uit de Verenigde Staten nog meer komen, indien dat nodig zou zijni. Harris zeide dat de West-Duitse industrie in goede vorm is en dat zij' binnen zes tot negen maanden] ge reed kan zijn voor de vervaardiging van lichte wapens. Hij zeide dat de Duitsers er van zullen worden weer houden te pogen zich op de zware oorlogsindustrie toe te leggen, daar dit te lang zou duren, een zeer grote hoeveelheid niet beschikbaar kapi taal zou vergen en beslag zou leg gen op arbeidskrachten en grond1- stoffen, die het best konden worden aangewend om, by gebruikmaking van de bestaande productiemogelijk heden, een zo groot mogelijke voort brenging te verzekeren. De arbeidsconflicten in Amerika De „Western Union" heeft mede gedeeld, dat in 196 van) de 2.000 plaatsen, waar 30.000 telegrafisten in staking zijn gegaan, de diensten hervat zijn. In de staat Michigan hebben 18.000 employé's van de tele foondienst het werk hervat Hun is een loonsverhoging toegekend. Men hoopt, dat hiermede een be gin is gemaakt van de regeling van het loonconflict bij de telefoonindu- etrie in het gehele land. De arbeiders van de olie-industrie wensen even eens loonsverhoging. Hun vakver eniging heeft met een nationale sta king gedreigd- Verleden herleeft Op zulk een avond herleeft do tijd waarin do slavernij in do Zuid. staten nog niet was afgeschaft. Afstammelin gen van de slaven, die vroeger op deze plantage plachten te werken, imiteer den op aansohonwelijke wijze het werk, dat hun voorvaderen eens onder wel zeer ongelukkige omstandigheden on vrijwillig hier moesten uitvoeren. Zij dorsten on wandon do rijst, alios on der het zingen van weomocdigo liede ren, die hun voorouders destijds bij dezelfde werkzaamheden ton gehoro plachten te brengen. Zij spandon oen touw om een grote eik en dedoD voor hoe hun voorvaderen tijdons hun sla vernij, die niet veel moor dan een halve eouw achter hen ligt, do sohe- pon do rivior moesten optrekken. De Koningin en de Prins bleven geruime tijd op de plantage tomidden van hun gastheor en diens personeel Een van de negerbedienden zei bij het afscheid ^,Het was zo'n genoegen n te zien Missi Queen". Do Koningin dankte hot personeel voor het vertrek hartelijk voor do uitstekondo zorgen, die aan de maaltijd waren bcsteod. Omstreeks hot middernachtelijk uur keerde het Koninklijk Paar naar Soa Island Bcaoh terug. 3 Nederlandse slachtoffers bij autoongeluk in Italië In het afgelopen weekeinde heeft in de omgeving van Varese, in Noord- Italië, een auto-ongelnk plaats gevon den, dat het leven heeft gekost nan de Noderlandse mevrouw C. E. Kou- wenhoven-Moleuaar, haar man, de fa brikant G. Konwenhoven, zat aan het stuur. Do twee kinderen van het eoht- paar Kouwenhoven en een schoonzus ter werden gewond. Deze schoonzuster, do 45-jarige moj. J. Molenaar is in hot ziekenhuis van Varese overleden. DAPPERE REDDER Bty het spelen kwam de 4-jarige L. H. Pijl in de Maashaven van Rotterdam terecht. Het ventje begon reedis te zinken1, toen de liftbediende F. H. Boet uit Rot terdam passeerde. De liftbe diende had als militair in Indo nesië een auto-ongeluk gehad; waarvan hij een stijf been had overgehouden. Dit was voor hem echter geen beletsel ogenblikke lijk te water te springen. Hij bracht het jongetje behouden aan de kant. Waar moedeloosheid zegt:1 een I I voor de zon, daar zegt I de wolken. v Verschillende verzoeken tot instelling van een Bedrijfschap 0 of Hoofdbedrijfschap ingediend WEERBERICHT De organisatiecommissie uit de 8oci- bezwaarlijk zonden kunnen worden ge- Weersverwachting, medegedeeld aal Economisch© Baad hooft in een uit- mist, do opheffing van de bestaande door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig voorig© nota aan de initiatiefneemster, lichamen gepaard kan gaan met do Dinsdagavond. do Stichting voor de Landbouw, baar instelling van nienwe. Doze aansluiting Tijdelijk meer bewolking standpunt ten aanzien van do instelling zou echter alleen mogelijk zijn, indien van een Laodbouwgomeenschap uiteen- de v oorbereiding van de instelling vaa Tijdelijk meer bewolking, hoofdza- gezet. Nader overleg moet nog geschie- deze bedrijfslichamen tijdig ter hand kelyk in1 de hogere niveaux, maar den, alvorens de Sociaal Economische is genomen. Do Sooiaal Economische bijna overal droog weer. Weinig Baad zijn advies kan uitbrengen aan Baad heeft in Deocmbor jl. bekend ge- wind. Warm voor de tijd van het de regering. maakt, dat de indiening vpjj een ver- jaar. Voorts is een rooks van verzoeken zoek in verband met de voor de be- bij genoemde raad ingekomen tot in- handeling door do Baad en de regering 16 ApriL Zon op 8.42, onder 19.40. stelling van een bedrijfschap of hoofd-' nodige tijd dan ook zou moetcu go- Maan op 2^8, onder 9.20. bedrijfschap. Deze verzoekeu zijn voor- sohiedon voor eind Maart 1952. Ia die namelijk afkomstig van de Horeoabo- bedrijfstakken, waarvoor thans nog Kwartier: 17 April te 10.07. drijven en Horcca-detailhandol (hoofd- geen verzoeken zijn ingediend, znllon bedrijfschap) on van afzondorlijko do- de bestaande bedrijfsorganisaties wor- tailh'andol en ambachtsbedrijfstakken, den opgoheven, zonder dat daarvoor In voorbereiding is ook een Hoofdbe- onmiddellijk een op do Wet op do drijfschap voor Ambacbtsondernemin- Bedrijfsorganisatie gebaseerd bedrijfs- gon, waarmede het Hoofdbedrijfschap lichaam in do plaats kan treden. Vliegtuig stort omlaag bij Porto Rico Generaal Alfred Guenthér, chef van do generale staf van Eisenhower, ■^zal zich in de loop van April naar do V.S. begeven, aldus wordt uit welinge lichte bron te Parijs vernomen. Zoals bekend gelovon waarnemers, dat Guen- thor Eisonhowor zal opvolgen, omdat dozo laatste, zoals verwacht word, zijn ontslag heeft genomen, Detailhandel een Raad voor hot Mid den- en Kleinbedrijf zal instellon. Do Middenstand als geheel zal dus vertegenwoordigd zijn in het volgende complex van organisaties: Hoofdbedrijf schap Detailhandel, Hoofdbedrijfschap Ambacht on een door dit Hoofdbedrijf schap in to stellen Raad voor het Mid den- en Kleinbedrijf. Binnon afzienbare tijd zijn nog be kendmakingen te verwachten over het in behandeling nemen van verdere voorstellen uit andoro sectoren van het bedrijfsleven (Groothandel en In dustrie). Aantal bedrijfsorganisaties opgeheven De Wet op de Bedrijfsorganisatie heeft do gedurende de bezetting inge stelde Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisaties niet- onmiddellijk opgoheven, dooh een termijn van drie jaren ge steld, waarbinnen zij zonden kunnen verdwijnen. Daardoor is do mogelijk heid geopend dat ia die delen van het bedrijfsleven, waar oponbare lichamen Het Europese leger Doet Engeland toch mee? De belangrijkste Europese oorrespon dent van do „New York Times" Sulz berger, meldt uit Parijs, dat de Britse regering heeft besloten de zes landen, die zich willen aansluiten bij de voor gestelde Europese verdedigingsgemeen schap, een welomschreven en algemene waarborg te geven, dat Engeland auto matisch militaire bijstand zal verlenen, indien deze landen een gewapende aan val krijgen te verduren. „Dit bete kent, dat Italic en Westduitsland on voorwaardelijk onmiddellijk hulp van Engeland zullen krijgen, indien zij het slachtoffer van agressie zouden wer den", aldus Sulzberger. De bekendm - king van het Britse beslait, die om streeks 15 April wordt verwaoht, z 1 naar verwachting in Europa groet op zien boren, zo voegde hij er aan tce. Piloot voor de tweede maal gered Vrijdag is kort na het opröjgon een vliegtuig van de „Pan American" met 69 personen aan boord bi] do haven van San Juau in zoo gestort. Het vliegtuig was op weg naar New York met vacantiegangers aan boord. Onder hen bevonden zich zes babies. Elf personen zijn om hot loven geko men. Er zijn 23 overlevenden, onder wie de piloot John Barn, die lu do oorlog met zijn toestel in de Taag wcortte, doch ook toen hot ongeluk overleefde. Hij is gehuwd met de film ster Jane Froman, die toen in het zelfde toestel zat. Zij worden toon beiden zeven maanden in het zieken huis verpleegd on hnwdon daarna. Hot Rode Kruis heeft, in verband met het blijven wassen van het water van de Missouri, twaalf steden in de Amerikaanse staten Nebraska en Iowa tot „noodgebieden" verklaard. Eisenhower gaat Europa verlaten De geboorteregeling in Japan Dr K. Amano, directeur van het Japanse instituut voor geboorterege ling, heeft de Verenigde Naties om technische en financiële hulp ver zocht om een „veiliger en gezonder" stelsel voor geboorteregeling in Ja pan in te voeren. T Op een persconferentie verklaarde Met ingang van Juni terug naar Amerike hij; dat jaarlijks in- Japan twee mil- lioen abortussen werden toegepast, „hetgeen bijna gelijk staat aan het aantal geboorten". Bij een felle brand, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag gewoed heeft in een perceel In de Klokkensteeg No. 9 te Kampen, zijn acht leden van het gezin A. Breuken om het leven gekomen. De 12-jarige zoon Koos wist zich te redden door de dakpannen weg te schuiven en over het dak te ontkomen. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat voorwerpen in de nabijheid van een fel brandende kachel vlam vatten. Een beeld van het totaal uitgebrande interieur. Een bed, dat op de tweede verdieping stond, is door het plafond van de eerste étage gezakt. Rechts: de kachel, de vermoedelijke oorzaak van de brand. Olie in Zuid-Afrika Hoewel tot dusverre geen olie in do Unio van Zuid-Afrika gevonden werd, waardoor de Unie gedwongen was olio uit steenkool te vervaardigen, schijnt thans de aanwezigheid van olielagen te zijn vastgesteld. Binnenkort nemen do proefboringen oen aanvang. De vindplaatsen wordon echter zorgvuldig geheim gehouden, om grondspeculaties te voorkomen. Het Witte Huis heeft bekend gemaakt dat generaal Dwight Eisenhower met ingang van 1 Juni a.s. van zijn functie van opperbevelhebber der NJLV.O.-strijdkrachten in Europa te worden ontheven. Dit houdt in dat generaal Eisenhower ruimschoots op tijd terug kan rijn om de nationale conventie der Republikeinse partij, op 7 Juni aJL, waarop de candidaat voor de presidentsverkiezingen in November e-k. zal worden aangewezen, bij te wonen. „Alleen een onorme krachtsinspan ning, voortkomend uit een constructief besef, kan Europa niot haar oude plaata teruggeven, want do geschiedenis be gint niet opniouw, maar haar wel een ccrvollo plaats verzekeren mot een weinig rijkdom en veel vrijheid"; zoido prof. Alfred Saury uit Parijs,1 president van do bevolkingscommissie diging van hot Instituut voor Sociaal van de Verenigdo Naties, die op uitno- Onderzoek van het Nederlandso volk in do Rijksuniversiteit te Utrocht hol woord hooft govoerd! „Elko emigratie workt sterk soloc- tiof", had hij tevoren betoogd, „om dat juist do direct bi] do productit botrokkon krochten verdwijnen (land bouwers, mijnwerkers). Als govolg wor den do losten voor do ovcrblijvondcr in verhouding verzwaard. Er is uict alleen do zorg voor ouden on gcbrcki kigou, moor do olgomeno kosten vat oon moderne staat zijn aanzienlijk, li Frankrijk bedrogen dezo laatste ongc voor oen dordo van hot aationalo in komen. Dit botokont, dat als er oct man bijkomt mot een produotiviteil minder don oon derde van do gcinidf deldo produotiviteit, dit voor do g<? mconschap nuttig is. Dit osseotiBlo voet schijnsel is heel weinig bokoad. Bot zou van bolang zijn hot aantal jongo irboiders te verhogen, tonoindo do vaste lasten over een grotor aantal :e verdelen. Do veroudering dor be volking workt reeds nadelig op do jroductivitoit. Emigratie behoeft niot 500 gunstig offeot op do workgolegon- ïoid te hebben. Bovondion moot hier- rij ook do morolo kant bekeken wor den!?. Concluderende zoido sproker tot slot a.: „Europa wordt bodroigd door jvorbovolking on eon economischo ttromming tongovolgc van do omanol- jatio van ovorzocso landen on hot vcr- ios van privilogos". „Het is een illu- tio om voor Europa aan do mogelijk- ïoid to gelovon van oen vredig leven lank zij de uitstoting van enige milli- jonon van haar kinderen". „Het kapitaal van Europa, d.w.z. haor tochnischo en culturelo capaciteit, moot ton dienste wordon gestold aan aiouwo taken, die vóór alios vergro ting van do natuurlijke omgeving mse- bror(geu", i „Do verschillende beleggingen of do verschillende vormen van vooruitgang mooton worden geselecteerd naar het gezichtspunt van hot bolang van do Europese gemeenschap en niot volgons hot gozichtspunt van do rentabiliteit van do bndornemingen". „De tolunies moeten zioh op het zelfde principo baseren en in de eerste plaats worden toegepast op do sectoren welke govoolig zijn voor oon uitbrei ding van do werkgelegenheid of do export". Het altornatief was volgens prof. Souvy te blyvon lovon op wat men vorworvon hooft en op do Amerikaanse hnlp, met verlies van do kraohtigsto elementen. „Wij krijgen dan over onlgo rijd eou oud Europa dat langzaam weg kwijnt of inslaapt. Bnst is oohtor niot vorzekerd, want zonder oen grote uit breiding van do werkgelegenheid zijn er sociale onlusten to vrozon. Bovon dion zijn hot communisme on do Sow- jot-Unio geducht o concurrenten, dlo ons ovonwcl ondanks onszelf in do goe de richting kunnen duwen. Ieder jaar noemt do productio van do Sowjot- Unio met 10 ft 15 pet. toe. Hoe is do toestand ovor 20 jaar? Het Witte Huis publiceerde Vryi- dag afschriften1 van tussen generaal Eisenhower en de Amerikaanse mi nister van Landsverdediging, Lovett, gewisselde brieven. Eisenhower heeft Lovett 2 April jJJ. verzocht hem, met ingang van 1 Juni a.s., van zyh functie van opperbevelhebber der N.A.V.O.-stry"dkrachten in Euro pa te ontheffen. In zajn brief zegt Eisenhower zijn verzoek om ontslag op een dusdanig tijdstip te hebben1 gedaan; dat er ruimschoots tijd is voor het aanwijzen van een opvol ger. Hij schrijft verder dat zijn ver zoek in overeenstemming is met de omschrijving, die Amerikaanse ge zagsdragers hem -van zijn taak heb ben gegeven, toen hij geroepen werd zijn huidige functie op zich te ne men. „Ik ben van mening", aldus de generaal, „dat de speciale doelein den, die moesten worden vervuld De stigmata bi) Theresa Neumann Volgons ooggoluigon hooft Theresa Nonmant^ op Goede Vrijdag weer go- bloed uit do plaatsou van haar liohaam waar Christus door kruisiging on het opzetten van do doornenkroon word gewond. Zij vortoont dezo bloodiugon sinds 1926 jaarlijks op Goodo Vrijdag, mot uitzondering van vorlodon jaar. Vorklaard wordt dat do bloedingen van Vrijdag hovigor waren dnn bij een dor vorige goïogonhedon. Do R.K. Kerk heeft nimmer oon of ficiële verklaring over Thcrcsh Neu mann uitgegeven. en waarvoor ik ben aangezocht om ze zo goed mogelyk te doen vervul den, thans grotendeels zyh verwe zenlijkt. De bevelvoering is in kan nen' en kruiken^ onze werkwijzen zijn vastgesteld en er is overeen stemming bereikt over de funda mentele vraagstukken1". Kapitein Carlsen koos weer het ruime sop En weer op een „Flying Enterprise- Kapitein Kurt Carlsen ia, als gezag voerder WD do 10.660 tea metende „Flying Enterprise Two", nit do havco van Mobile, in do Amorilcaanso staat Alabama, naar Hoostcn, in Tex^s, ver trokken, waar hij graan zal Iaden, dat in oen Franse haven zal worden ent- soheept. Carlson verklaarde vo<cx zqn vertrok tegenover verslaggevers dat het „ecu grote verademing" voor hom was to kunnon ontsnappen aan „do stortvloed van aanbiedingen voer cptrodon in filrus, hot eohrij ven van boeken en hot houden van leningen, mij gedaan sinds mijn terugkeer in de Verenigdo Staton". De bcsohoidon gezagvoerder van de eerste „Flying Enterprise" is op gccö van dezo aanbiedingen ingegaan. „Wie ben ik?" vroeg hij do vorsleggoven. „Wie zal or uaar my willen luistoron?" De „Flying Enterprise Two'? heette aanvimkelijk „Noonday". Het sohip tnord door do „Isbrandtscn Linos", van de „Watorman Steamship Corpo ration" overgenomen, herdoopt on on der gezag van Carbon geplaatst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1