Koninklijk Paar ondergaat papierregen np New York's Broadway DE ZIERIKZEESCHE COURANT Goede hoop op vreemdzame regeling in Korea ZIERUmmHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN PrIJ» par 3 mnd. bij vooruitbetaling I 4.94, p. w. 38 ct. to»« oummtrt 10 eL VtnckIJnl lader* werkdag Advertentleprtyi tSck p* mm Succei)** (me* 15 mm.) minimum f 1.- p. stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1Ü89 WOENSDAG 9 APRIL 1952 No. 17080 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraal A 171, Zierikzee, Postbus nr 1, Teleloon nr. 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave N.V. Drukkerij voorh Lakenman Ochtmen Lange Nobelitreat A 171 Zierikiet Ontvangst van ontstuimige hartelijkheid Maandag zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard op de traditionele wijze New York binnengehaald, met de zogenaamde „ticker parade". De New Yorkse burgers begroeten hun prominente gasten met een ware regen van papier, die neerdaalt in Broadway, Wallstreet of een der andere grote straten. De wolkenkrabbers en andere hoge gebouwen vormen als het ware de natuurlijke uitnodiging tot deze huldebetuiging. De Koninklijk» stoet maakte haar officiële intocht van het Zuidelijkste punt van Manhatten af genaamd „The Battery". Door hagen van hon derdduizenden New Yorkers reed de stoet met Koningin en Prins in een open auto gezeten in langzaam tem po over Broadway naar de City Hall Plaza, terwijl uit de veertig en vijf tig verdiepingen tellende wolken krabbers een bui van lange repen- van ticker tape (koersbandjes), ser pentines, confetti en papiersnippers neerdaalde. De stoet werd voorafgegaan door eenheden van leger, marine, lucht macht en politie en een escorte van 56 politiemannen op knallende mo toren. De juichende New Yorkers stonden vaak zeven rijen dik. Om half een (pl. tijd) arriveerde de stoet, nJa deze z.g. ticker-para de", voor het stadhuis. Koningin en Prins namen plaats op de tribune vóór het stadhuis. De versieringen bestonden uit rode en witte tulpen, hyacinten, planten en vlaggen. Burgemeester Impellitteri verwel komde daarop het Koninklijke Paar*. Het welkom van New York's burge meester beantwoordend zeidë Hare Majesteit oom.: „Ik ben blij weer in New York te zijn en speciaal om de hartelijke groeten van hot Neder landse volk aan New York over te brengen; New York, niet alleen uit gestrekt maar groot in iedere zin, intens levend en breed van blik." Ontvangst van 2000 Nederlanders De lunch werd gebruikt in het be roemde Waldorf Astoria Hotel, waar na Koningin en Prins £n een ge deelte van de grote balzaal ruim 3.00 Nederlandse burgers en tot Ameri kaan genaturaliseerde Nederlanders Churchill bereid Stalin te ontmoeten Het socialistische Lsgerhuislid Nor man Dodds heeft premier Churchii. Maandag in het Lagerhuis gevraagd of hij „thans nog steeds even geest driftig is gestemd t.a.v. een bijeen komst tussen Truman, Stalin en hem zelf, als hij het in 1950 en 1951, vóór de 'Lagerhuisverkiezingen' was". „De grote meerderheid van hst volk", al- das Dodds, „zcu liever zien dat U een poging waagde desnoods zou falen, dan dat U in het geheel niets be proefde". Churchill antwoordde, dat hij „in dien de omstandigheden en de alge mene toestand gunstig zenden zijn, gaorna een ontmoeting met president Truman en maarschalk Stalin zou heb ben", hieraan toevoegend: „Hot is niet zozeer een kwestie van geestdrift, maar van welgemeendheid en die is bij mij dezelfde gebleven". De Egyptische kwestie Succesvolle Amerikaanse bemiddeling De Amerikaanse ambassadeur te Cairo* Jefersonj Cafföry, heeft 20 minuten gesproken met de Egyp tische premier Hilaly Pasja. Hij' zei later, dat zijn bemiddelingspogingen, in hét geschil met Engeland op en kele punten zijn geslaagd. De andere kwesties zouden „in de nabije toe komst" worden opgelost. In welin gelichte kringen wordt verklaard dat de Soedankwestie nog niet is opge lost De Britse ambassadeur Sir Ralph Stevenson heeft voor de tweede maal een bezoek gebracht aan de Egyptische minister van Buitenland se Zaken, Abdel Hassouna. Van beide zijden wordt de grootste ge heimhouding in acht genomen over dö besprekingen, die officieel nog in „het verkennende stadium" verke ren. omvingen, onder wie alle in New York werkende correspondenten van Nederlandse bladen. In' de bal zaal zelf hadden zich inmiddels meer dan 2000 Nederlanders verzameld, die uitsluitend' gekomen waren1 om een ogenblik met hun Koninklijk paar te vertoeven. Een hartelijk „lie ve de Koningin" steeg hier op uit tweeduizend Nederlandse kelen, een unieke demonstratie van saamhorig heid, die ook geëmigreerde Neder landers bereid zijn op te brengen. 's Avonds werd een groot diner gegeven in dezelfde balzaal door de Netherlands American Foundation', waarmede de eerste dlag van het Ko ninklijk bezoek aan New York werd besloten. Vijftienhonderd gasten za ten aan, gekozen uit vooraanstaande New Yorkers uit alle beroepen. De erevoorzitter van de Foundation, Thomas Watson, bracht 'n dronk uit op Hare Majesteit. Deze hield een indrukwekkende rede, waarin Zij op zeer bijzondere wijze gedachten over het bondgenootschap tussen Ameri ka ontvouwde. Ook mevrouw Roo sevelt voeriie het woordL Het was bijna twaalf uur toen het Koninklijk Paar de balzaal' verliet en zich terugtrok in zij® apparte menten. Corruptie in Rood-China Meer dan 50.000 peraooeo hebben Maandag te Kanton (Zuid-China) een communistische massabijeenkomst in het raam van de actie der regering tegen particuliere handelaren bijge woond, aldus radio Kanton, De campagne, die December van het vorige jaar begon, is gericht tegen omkoperij, belastingontduiking, ont vreemding van staatseigendommen en onregelmatigheden bij het sluiten van regeringscontracten. Vóór deze bijeenkomst hebben ie Kanton, volgens genoemde radio, 44 duizend personen bekend, dat zij zich aan onwettige handelingen hebben schuldig gemaakt. Graafschapsverkiezingen in Engeland Labour maakt winst De Labour-partij heeft tot dusver bij dc graafschapsverkiezingen een winst cb ekt van 300 zetels tegen een ver- "es van 16 zetels. Behalve in Essex hebben de socinlis- te:> thans ook in West riding (Yorks hire ee conservatieve meerderheid on gedaan gemaakt. Zij wisten een meer derheid van 26 zetols to behalen. De conservatieven, die deze raad sinds 1919 beheersten, haddon in de vorige raad een meerderheid van drie zetels. Zoon van Generaal van Fleet vermist De merikaansc luchtmacht heeft Zaterdag te Tokio meegedeeld, dat een zoon van generaal van Fleet, die op- gestegen was voor een aotie boven N ord-Korea. wordt vermist. Luitenant James van Fleet is do enige zoon van de opperbevelhebber van het achtste leger. Hij was Donder dagavond als vliegenier bij een greep Amerikaanse bommenwerpers opgeste gen. VERKLARING VAN GENERAAL BRADLEY Assistentie van Sovjet-Unie funest Verdraag wat het lot U brengt, wie volhardt wordt bekroond. Op een bijeenkomst van de Kamer van Koophandel van Macon (in de Amerikaanse staat Georgia) heeft generaal Omar Bradley, bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten, verklaard goede hoop te hebben op een vreedzame regeling in Korea. Het verwezenlijken van de Ameri kaanse militaire politiek op lange termijn versterkt de Amerikaanse positie bij de onderhandelingen in Korea en vermindert de kans op een' totale oorlog, aldus de generaal. Over het toelaten van de Sowjet- Unie als neutrale waarnemer één -van de drie punten waarover in Pan Moen Djon nog geen overeenstem ming is bereikt zei generaal Brad ley, dat de V.N. „gedurende 20 maan den in Korea Sowj etrussisch mate riaal tegenover zich hebben gevon den" „De ooriog zou in Korea niet mogelijk zijn geweest, als de Sow- Veiligheidsraad gaat Tunesische kwestie bespreken Donderdag (om 21 unr Ned. tijd) zal de Veiligheidsraad vergaderen ter bespreking van de Tunesische kwestie, aldus is Maandagavond officieel te New York bekendgemaakt. PAARDEN IN DE BIOS Nottingham heeft een primeur. Wat Amerika nog niet heeft ge presteerd^ leverde Engeland. In oer.^oioscoop te Nottingham, waar de film van1 de Grand National Steeple Chase, die Zaterdlag jd. werd -gehouden, werd gedraaid, verschenen als toeschouwers twee paarden en' wel „Black Diamond" een 8-jarige ruin, die deelgeno men had aan deze zware hinder nisrace en zijn stalgenoot de 11-' jarige „Eastern Silver". De eigenaar van de paarden, Frank Coton, heeft een speciale voorstelling van deze film gear rangeerd voor „Black Diamond1", om de reacties van de ruin te kunnen bestuderen. „Ik wil zien of „Black Diamond." de andere paarden herkent en1 ik verwacht, dat dit hem sterk zal1 stimule- Zaterdag zijn HJVÏ. de Koningin en ZJLH. de Prins der Nederlanden te Kingston aangekomen voor een bezoek aan mevrouw Roosevelt Koningin Juliana en haar gastvrouw. Nieuw vliegtuigtype voor de K.L.M. Naar vernomen wordt ligt het in de bedoeling diat op 19 April' as. de eerste Douglas D.C.-6 B van de K.L.M. op Schiphol' zal arriveren. Op 16 April' zal deze eerste D.C.-6 B der K.L.M. door de directie der Dou- gals vltegbuigenfabrieken op haar vliegveld te Santa Monica worden overgedragen. Het toestel' zal' via New York naar Amsterdam worden gevlogen onder gezagvoerder v. Rees. Thans, in het haidige tijdsgewricht, is de voorlichtingstaak van de reclas sering een der belangrijkste, zo wordt opgemerkt in het jaarverslag 1951 van de vereniging van reclasseringsinstellin- gen. Er dient naar gestreefd te wor den, dat de adviezen der voorlichtings ambtenaren vakmansadviczen worden. Eerst wanneer het zover is, zullen zij in het strafproces als „deskundigen" kunnen worden beschouwd. Thans is dat nog mot het geval, maar wol kan de ambtenaar uiteraard als getuige wordon gehoord. Hier liggen echter en kele nieuwe problemen: in de eerste plaats de vraag, of do ambtenaar zich op een ambtsgeheim kan beroepen, wel-t ke vraag bevestigend wordt beant woord. Daarnaast do vraag of, indien de ambtenaar als getuige bniten aan- wozigheid van de verdachte wordt ge hoord, na zijn torugkocr in do zaal sleehts de zakelijke inhoud van hot medegedeelde dan wel meer dan dat aan hom moet worden medegedeeld. Dit pnnt raakt een ander, n.l. dat er .geen twijfel bestaat aan het recht van do verdacht© om het over hom uitgebrachte voorlichtingsrapport in to zien, wat in vele gevallen ongewenst wordt geacht. Ten aanzien van d.t punt wordt dan ook wetswijziging in overweging gegeven. In het jaarverslag wordt voorts ge- woaspn op de nadelen die reclassanten in do meest ruime zin ondervinden van het antecedentenonderzoek ten behoeve van overheidsfuncties. Het feit, dat iemand, soms vele jaren geleden, een delict heeft gepleegd, mag, indien hij of zij als goreclasseord kan worden beschouwd, geen onoverkomelijke hin derpaal zijn voor oen aanstelling bij de overheid, aldus het vorslag. la de loop der laatste jaren ziju de reclaeseringsinstellingen in contact ge komen met een nienwe categorie ond- recl assen tea: do adspirant-emigranton, die tengevolge van eon vonnis in het verleden moeilijkheden bij hou vopr- gcnorocD emigratie endorvindon. Men acht het wenselijk, dat een modus wordt gevonden, volgens wolko do Ne derlandse reclassoringsinstellingen bij do schifting worden ingeschakeld. Hier goldt hetzelfde wnt reeds meermalen betoogd is ten aanzien van do afgifte van bowijzen van goed zedelijk gedrag cn van antecedentenonderzoek, aldus het jaarverslag. Dat iemand, die eons een verkeerde handeling heeft gepleegd daarvoor gestraft is, maar als gerc- classeerd kan worden beschouwd, niet zijn gehele leven door die ene fout gedupeerd mag blijven. Aan het eindo van 1951 waren bij de vereniging aangesloten 32 erkende reclasserinjgsinstellingen on 16 andere instellingen. Dc eerste aanvullende op leidingscursus voor reclasseringsambtc- naren begon in Januari 1950 en ein digde in Jnni 1951. Van de 47deel- .nemors werd nan 46 zonder vooraf gaand examen oen getuigschrift uit gereikt. Voor de tweede cursus, dio in September j.l. is begonnon, bobben zich 69 candidaten aangemeld, van wie 62 tot de cursus werden toegelaten. Op Zaterdag 26 April a.e. zal do voroniging in „Esplanade" te Utrecht haar jaarlijkso algemen© ledonvorgado- ring honden. Het programma vermeldt o.m. een korte inleiding door do hoer H. Ploeg, voorzitter van do commissie van uitvoering voor do nationalo re- dassoringsdog over do „Nationale Rc- clnssoringsdag". Voorts zal de hoer H. J. Krauwcol, directeur van hot consul tatiebureau voor alcoholisten te Am sterdam, sproken over „Modorno tn- ziohton in do curntievo drankbestrijding en haar relatie tot do reclassorings- arbeid". jet-Unie niet modern oorlogsmate riaal had) verschaft" en „de Chinese interventie zou ineenstorten, als zij' niet door de Sowjetrussische indu strie en munitie gaande werd1 ge houden". Generaal Bradley bracht hulde aan generaal Ridgway, die de „zware onderhandelingen met de communisten met zoveel geduld als menselijkerwijze mogelijk was, ge voerd heeft". De Nationale Reserve Stijgende belangstelling om toe te treden Het ligt in de bedoeling voor de Na tionale Reserve, die bedoeld is als oen integrerend deel van de territo riale verdediging en als zodanig deel uitmaakt van het legerplan, I6I/2 dm- zend vrijwilligers te werven. Deze zul len in geval van oorlog, oorlogsge vaar of buitengewone omstandigheden vorplicht kannen worden tot het ver. richten van werkelijke dienst, zoveel mogelijk i n de Streek van hun inwoning! De belangstelling voor het toetreden tot de Nationale Reserve is stijgende, vooral in de laatste maanden. In Ja nuari werden 1000 vrijwilligers en in Februari 1200 ingeschreven Voer April is het cijfer nog niet bekend. Onge veer het dubbele aantal heeft zich gemeld, doch vanwege de strenge keu ring en andere selectie valt circa 50 procent af. Ontwerp Nederlandse dierenbeschermingswet Het ontwerp voor een Neder landse dierenbeschermingswet van de hand van dir. mr. W. Hugenhioltz te Leiden, voorzitter van de We reldfederatie voor Dierenbeschejr-^ ming, is in de wettencommissie van die Nederlandse Vereniging voor Be scherming van Dieren' bestudeerd. Genoemde commissie, waarvan dr. mr. Hugenholtz eveneens voorzit ter is, heeft het ontwerp overgeno men. Dr. mr. Hugenholtz, die in zijn oorspronkelijk ontwerp nog enige wijzigingen heeft aangebracht, is thans met een memorie van toelich ting bezig. Het ontwerp zal daanna verder worden afgehandeld'. Een „sportieve'' order voor Nederland 100.000 kg groenten en fruit voor Olympische spelen Dezer dagen heeft de directie van het Centraal Bureau voor Tuinbouw veilingen te Don Haag een bespreking gehad met enkele afgevaardigden van het orga'nisatie-comitó der Olympische Spelen, welke in Juli a.8. te Helsinki worden gehouden. In de Finse delegatie bevond zioh ook do heer O. J. Niinikoski, comman dant van het Olympisch dorp. Tijdens deze besprekingen is gebleken, dat een hoeveelheid van 50.000 kg. groenten eu fruit, welke door Nederlandse pro ducenten en exporteurs tor beschik king was gesteld van de deelnemers aan de6Spelen, niet voldoende zou zijn, mede door hot feit, dat de organisato ren mededeelden er op to rekenen, dat het aantal athleten alle records van vorige Olympische Spelen zou slaan. In dit verband heeft hot Centraal Bu reau voor Tuinbouwveilingen namous do belanghebbenden in Nederland toe- gozegd de hoeveelheid te verdubbelen, zodat 100.000 kg. Nederlandse groen ten en fruit naar Helsinki verscheept zullen wordon. In drie verschopingen zal dozo kostelijke gavo naar do Finse hoofdstad begin Juli wordon overge- braoht. Dc bewoners in hot N'crdcn van het Philippijnso eiland Mindanao vluch ten volgens te Manilla entvangen be richten voer kcppensnollors uit hun dorpen. Ongcreor 700 kopponsnollore hebben in dc afgelopen maanden noht- ticn personen gcdocd. Wegens het smokkelen van 215 kg. gebrande koffie zijn twee Neder landse chauffeurs, S. V. on P. P. uit Amsterdam, te Bontheim tot zes en vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld en tot een gezamenlijke bcete van 8600 Mark. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: Zachter Droog weer met nu en dan opkla ringen; zwakke tot matige wind; hogere temperaturen overdag. 10 April. Zon op 5.55, onder 19.29. Maan op 20.11, onder 6.31. Volle Maan: 10 April te 9.53. Financiën en Economie De crisis in de Engelse textielindustie Het Britse kabinet is Maandag bij eengekomen tor bestudering van do maatregelen, die genomen moeten wor den in verband mot de inzinking iu de textielindustrie m Lancashire, waar 75.000 arbeiders gedeeltelijk of geheel werkloos zijn. Verwaoht werd, dat de Britse minis ter van Finanoifln tijdens hot debat in het Lagerhnis Maandagavond een verklaring zon afleggen. Parlements leden yan beide zijden hebben Aange drongen op opheffing van de omzet belasting op katoen- en rayontextiel- verkopen in de Britse winkels, tenein de do binnenlandse verkopen te doen toenemen. In een kolom de wereld om Ten eind» paal en perk te stel len aan de schade, die konijnen aan richtten in de oiinderyen in Hele na veen, heeft dé My. Helena veen, die die jacht verpacht, vorig jaar aan de jachtopziener een premie in uizicht gesteld voor ieder staartje, dat hij ten kantore der maatschap pij zou inleveren. Ofschoon de jacht opziener zich goed' heeft geweerd' en voor f 500 aan konijnenstaartjes heeft ingeleverd!, moest toch nog f 1400 aan wildschade worden uit betaald. Pakistan heeft de premiers van twaalf Mohammedaanse landen uit genodigd binnenkort; besprekingen te beginnen om te komen tot een1 stelsel' van wederzijds overleg in aangelegenheden van gemeenschap pelijk belang aldus het Pakistaanse Hoge Commissariaat te Londen. Op 8 April zullen 75 Neder landse oorlogsinvaliden onder aus piciën vain de Stichting Meveo (Meer ontspanning voor ernstige oorlogs- gewonden) een bezoek aan Antwer pen brengen. De groep staat onder leiding van generaal-majoor W. Ji. Rijkens, voorzitter van Meveo. Het bezoek is mogelijk gemaakt döor steun en medewerking van vele be drijven! en particulieren in Antwer pen. De V.S. hebben bij de ontwa peningscommissie der V-N. een plan ingediend voor oontröle der bewa pening, strijdkrachten en militaire installaties, atoom- en mogelijke bacteriologische wapens incluis, die gehele wereld omvattend. De indie ner van dit plan, Benjamin Cohen, stelt voor deze controle in vijf stadia uit te voeren, te beginnen, by de minst geheime wapens en zo voort tot en met de nieuwste wapens. Een deputatie van zes van de B'amangwatostam is per vliegtuig uit Kaapstad naar Londen vertrok ken, waar zij met Lord Salisbury, minister voor de betrekkingen met het Gemenebest, over de positie van Seretse Khama zal spreken. Een woordvoerder van de deputatie zei, dat de stam geen andere leider zal kiezen' in de plaats van Seretse, hoe de afloop der besprekingen te Lon den ook zal zijn. Spanje heeft verzocht in do internationale zöno van Tanger weet hot vooroorlogse, stelsel In te voeren. In „Notes Verbales" aan de Belgfsoho Franse, Nederlandse, Italiaanse, Por tugese, Britse en Amcrikaanso diplo matieke vertegenwoordigingen In Ma drid heeft hot vorzooht do c (vereen-, komsten van 1923 en 1928, volgenM welke Tanger word bestaard totdat in Juni 1940 Spaanse troepen in (Dan ger aankwamen, weer van kracht te doen werden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1