BATIG SALDO TWEEDE KAMER Wetsontwerp verlenging Noodwet Ouderdoms voorziening zal spoedig worden ingediend rTÓb c c o Qo m p a n ij n.v. ■f MARGARINEPRIJS EN PENSIOENEN Naar aanleiding van Donderdagmid dag tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer gestelde vragen van de heer Gortzak (CPN) heeft minister Joe- kes medegedeeld, dat het wetsontwerp tot verlenging van de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning spoedig zal worden ingediend. De toezegging, dat dit ontwerp een voorstel tot verruiming van de wet zal bevatten voor diegenen, die heb ben gezorgd voor een eigen inkomen op hun oude dag, zal gestand worden De minister zeide to hopen, dat het wetsontwerp nog voor het reels zal ki nnen worden behandeld. De margarineprijs In antwoord op vragen van dezelfde afgevaardigde, deelde minister Mans- holt mede, dat van do zijde van do margarinefabrieken wordt aangedron gen op een verhoging van de klein handelsprijs voor margarine. De rege ring zal iedere onredelijke verhoging afwijzen on waken tegen een verhoging welko niet juist is. Voor het nemen van bijzonder© maatregelen zeide de minister geen aanleiding te zien. Op een nadere vraag van de heer Gort zak of de minister dc toezegging kon doen, dat een eventuele maatregel tot verhoging niet zal worden genomen zonder de zaak eerst in do Kamer te brengen, zeide de minister te me nen, dat dit niot juist zou zijn. De regering tuoet zelf kunnen beslissen. Do Kamer kan er dan eventueel vra gen over stellen. Pensioenen Do heer van Slecn (Arb.) stelde vra gen over pensioenen. Hij wilde weten of aan de wot van 16 Augustus 1951, houdende wijziging van de wet van 9 November 1950 tot verhoging van de pensioenen met een bijzondere toeslaj, en van de Kindcrtoelagewet voor ge- penstonncerdcn reeds volledig uitvoe ring is gegeven. Minister Beel zeide, dat dit niot het geval is. De Pensioen raad heeft in November aan 75.000 personen de toeslag uitgekeerd. 25.000 gevallen moesten nog individueel be zien worden en daarvan zijn er inmid dels 21.000 afgewerkt. Voor Mei zull?a de resterende gevallen zijn afgewerkt. Bij de spoorwegen zijn alle toelagen be taald. De heer van Sleen vroeg nog of niet voor Pasen een voorschot ka> worden gegeven, doch de minister meende, dat men hiermede voorzich tig moet zijn, omdat de gevallen ge compliceerd zijn en het niet prettig zou wezen als reeds verstrekte voor schotten terugbetaald zouden moeten worden. De Grondwetsherziening Daarna is aan de orde gekomen oen brief van do minister van Binnenlandse Zaken naar aanleiding van de door de Kamer aangenomen motie-Donker betreffende de zittingsduur van het parlement in tijden van staatsnood. Do regering was in die motie uit genodigd alsnog in het kader der hui dige Grondwetsherziening een rege ling te bevorderen ter voorkoming van een parlementair vacuum, dat zou ont staan, als niet binnen de termijnen, bedoeld in de artikelen 88 en 94 Ier Grondwet nieuwe wettig gekozen volks vertegenwoordigers kunnen optreden. Minister Bcel had in zijn brief tc kennen gegeven, dat de regering geen vrijheid kon vinden bij de onderhavige De strijd tegen de T.B.C. Tienduizend patiënten krijgen de nieuwe geneesmiddelen Dc nieuwe geneesmiddelen tegen t.b.c. worden geprobeerd bij tenminste tien duizend patiënten in verscheidene hon derden ziekenhuizen, zowel in de Ver enigde Staten als daarbuiten, zo meldt de New Yorkse correspondent van N.T.B. Hoewel het Nydrazid en Dimifon nog niet officieel zijn moedgekcurd, stromen er uit de hele wereld al be stellingen binnen. Honderden zieken huizen in verschillende landen hebben voorraden ontvangen. Bij de eerste proefnemingen werden de middelen alleen verstrekt aan pa tiënten in 't laatste stadium der ziekte maar nu worden zo ook toegediend in veel minder ernstige gevallen. Overdreven cn deels voorbarige pu blicaties hebben de medische autori teiten in dc Verenigde Staten aanlei ding gegeven te waarschuwen voor tc hoge verwachtingen Men weet nog niet zeker of de middelen dc t.b.c.-bacillen voorgoed uitroeien, cf er ook scha delijke bijwerkingen zijn en hoe lang de behandeling moet worden voortge zet. Inmiddels heeft een dor belang rijkste New Yorkse deskundigen op het gebied der tuberculose verklaard, dat hij dc middelen gedurende vcrschci- deno weken heeft toegepast zonder dat 'er bij do patiënten iets van schadelijke bijwsrkingan gebleken is. partiële herziening een voorziening, als in de uiotie bedoeld, te treffen. Des gevraagd had de commissie Voor de Grondwetsherziening gezegd, dat er voor haar geen aanleiding bestaat te rug te komen op haar aanvankelijk ad vies, waarin zij voorziening ontried. De heer Donker (Arb.) sprak zijn teleurstelling uit over deze gang van zaken, er aan herinnerend, dat de motie ondertekend was door de grootst mogelijke meerderheid der parlemen taire enquête-commissie. Spr. was van oordeel, dat de regering zelfstandig haar oordeel had moeten bepalen. Minister Beel zeide, dat hij de ge volgde procedure bij de behandeling van het betrokken wetsontwerp heeft aangekondigd. Z.i. moet de zaak bij de generale Grondwetsherziening behan deld worden. De heer Oud (VVD) gaf te kennen dat hij het volkomen eens was met de heer Donker en de heer Schouten (AB) sloot zich daarbij aan. De minis teriële brief is tenslotte voor kennis geving aangenomen. Financiën cn Economie Frankrijk's financiële worsteling De Franse ministerraad heeft een wetsvoorstel goedgekeurd, dat beoogt de regering in staat tc stellen bij de Banque de France nieuwe leningen te sluiten, zodat zij zal kunnen voldoen aan haar verplichtingen in de Euro pese Betalings-Unio Het voorstel voor ziet ook in het lenen van geld voor Je lopende regeringsuitgaven. Volgens het voorstel, dat in de loop van Donderdag nog aan het parle ment ter goedkeuring zou worden voor gelegd, zal dc Banque de France aan het valutastnbilisatiefonds 22.216.772 gram goud lenen ter vereffening van Frankrijks betalingstekort in de Euro pese Betalings-Unie, en zal de Ban que de France eerst op 15 Mei terug betaling verlangen van de in Februari verstrekte lening van 25 milliard francs die oorspronkelijk op 20 Maart zou moeten worden afgelost. LAND- EN TUINBOUW Samenwerking op landbouwgebied in Europa De Federale raad van Zwitserland' heeft besloten de uitnodiging te aan vaarden van de Franse regering en een delegatie te zenden naar de voorbereidende bijeenkomst, die 25 Maart wordt geopend in het Mini sterie van Buitenlandse Zaken te Parijs, om te bestuderen op welke manier en. met welk doel dë confe rentie moet worden gehouden, die ten doel heeft de eenmaking en de organisatie van de voornaamste Eu ropese landbouwmarkten te onder zoeken. KUNST Italiaans tournee van Herman Krebbers Herman Krebbers is vertrokken naar Italië om tiaar, waar men hem Hol lands Paganini noemt, zijn zesde tour nee door het land Sardinië en Sicilië te maken. Deze tournee, die ongeveer drie we ken zal duren omvat 14 concerten, waarvan enkele met orkest en de an dere met als vleugelpartner Marinus Flipse. Van de plaatsen waar Kreb bers zal spelen, worden genoemd: Mes- s'uan, Cremona, Bcrluno, Napels, Mi laan, Venetië cn Turijn. Het Hof te Leeuwarden veroordeelde Donderdag verdachte tot f 150 boete eu drie maanden gevangenisstraf, waar van 2 .maanden en 14 dagen voorwaar delijk. Burgemeesterlijke rijvaardigheid in de kan De rechtbank te 's-Gravenhage ver oordeelde Donderdag de burgemeester van Wormerveer, de 49-jarige J, C. Lijcklama tot f 250 boete, subs. 25 dagen hechtenis, 1 jaar voorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van drie jaar. De burgemeester werd door de reoht- bank schuldig bevonden aan het hem ten laste gelegde feit, namelijk dat hij in November van het vorige jaar on der drankinvloed met zijn auto op de openbare rijweg heeft gereden. Deze zaak werd veertien dagen ge leden met gesloten deuren door de rechtbank behandeld. MARKTBERICHTEN De groenten- en fruitmarkten Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland deelt over het verloop van de groenten- en fruitmarkt over de periode van 7-14 Maart, het volgende mede: Dank zij het zachte weer der laat ste dagen begint de aanvoer van voorjaarsproducten op de veilingen geleidelijk toe te nemen. De aanvoe ren van winterproducten echter ge ven nog steeds de toon aan wat de omvangrijkheid en de export be treft Spinazie en rabarber noteer den resp. f 0,50-0,75 en f 0,85-1,05 per kg. In de noteringen voor appe len en stoofperen kwam deze week weinig verandering. Pluimvee en eieren BARNEVELD, 13 Maart. Op de pl'uimveemarkt: redelijke handel. Totale aanvoer ca. 17.000 stuks. Prij zen: oude kippen, zware f 2-2,20, lichte f 1,85-1,95, N.H. blauwe kui kens f 2-2,35, alles per kg; per stuk: oude hanen f 3,50-6, oude eendeni f 1,75-2,30, tamme konijnen f 4-9. Op de eiermarkt: redelijke handel. Aanvoer ca. 700.000 stuks. Prijzen: f 13,50-14,10, algemene prijs f 13,75 per 100 stuks. Op de eierveiling Barneveld-Ede: vlugge handel. Aanvoer ca. 500.000 stuks (voorverkochte en geveilde eieren samen). Prijzen: kippeneie ren van 55-60 gr. f 13-13,70 en van 61-65 gr. f 13,80-14,35, eendeneieren f 11,10-11,80, ganzeneieren f 30, kal koeneieren f 21, krielkipeieren, f 7; per 100 stuks. DIEN ST.-ANNALAND. Middel f 26,10- 25, drielingen f 20,95, picklers f 8, stek f 4,60; per 100 kg. Aanvoer 15 ton. Dit is vermoedelijk de laatste veiling geweest te St.-Annaland. THOLEN. Mid'del f 27,20, drielin gen f 22, picklers f 5; per 100 kg. Aanvoer 25 ton. UW OLD MAC ALTIJD VERS! Dit deel van de verpakkingsmachine snijdt het zilverpapier op maat af, grijpt de buitenwikkel van de stapel, gomt deze en vormt het complete ledige pakje. Als Uw OLD MAC-sigaretten worden ingepakt, hebben zij een nauwkeurig bepaald vochtgehalte. Om deze ideale conditie te handhaven, gebruiken wij vocht- en luchtwerend zilverpapier. Ook daarom is Uw geliefde altljd vers RECHTZAKEN Negen inbraken in één maand De 23-jarigo A. J. Capcl uit 's-Gra venhage, lasser van beroep, presteerde het om binnen een maand tijd met wisselend succes negen inbraken te plegen in Den Haag en omgeving Bij zijn laatste inbraak in Lcidschei- daiu werd hij op heterdaad betrapt en hoewel hij toen nog net op het laatst* nippertje wist te vluchten, kon da politie hem korte tijd later in de kraag grijpen en aan zijn loopbaan als inbreker een einde maken. Voor do Haagse rechtbank verklaar de C. dat huiselijke omstandigheden hem tot inbreken hadden gedwongen. De president, mr. Marinus, noemde dit een slecht excuus en vond C. eerder een droevig geval. In 1949 werd C. reeds wegens het plegen van een in braak tot een govoclige straf veroor-, decld. De officier van justitie eiste tegen C. een jaar cn zes maandon gevange nisstraf. Do rechtbank zal over 14 dagen in deze zaak uitspraak doen. Perser beledigde Prins Bcrnhard In een cafó tc Pcize sprak op 16 Juni jl. de 30-jarigo perser A. Kos ters aldaar beledigend over Prins Bern- hard, voor welk feit do Asser politic- rechter hem strafte met drie maanden gevangenisstraf. Verdachte ging van dit vonnis in hoger beroep, maar ook de officier van justitie tekende appèl aan. SPORT VOETBAL Voetbalmaniakken Bereden politie, met stokken gewa pend, heeft de allergrootste moeite ge had om to Glasgow een menigte van 20.000 joelende en dringende perso nen in bedwang te houden die kaartjes wilden kopen voor de wedstrijd Schot- land-Engeland op Zaterdag 5 April a s. Een queue van twee kilometer lang had gedurende vele uren rustig ge wacht, maar toen het tijdstip van ie opening der loketten naderde werd de volgorde verbroken. Alhoewel de po litie versterkingen liet aanrukken uit alle posten in de stad kon ze niet ver hinderen dat de loketten bestormd wer den. Zij wist dc straat op een gege ven moment af te sluiten, maar het cordon werd verbroken en andermaal volgde een wilde ren naar de kaarten- bureaux, waarbij sommigen onder dc voet raakten. Twee mannen werden gearresteerd en later beboet omdat ze dc menigte hadden opgehitst tot dc stormloop op do politic-afzetting. De wedsIrijd Schotland-Engeland is altijd do clou van het seizoen en tal van mannen en vrouwen hadden 24 uur geposteerd in de hoop een kaartje machtig te kunnen worden. Vergadering v.v. „Dreischor" Woensdagavond hield dc v.v. „Drei schor' een algemene vergadering in café „Centrum", onder voorzitterschap van dc heer J. A. Dorst, vicc-voorzitter. Het doel der vergadering was voor ziening in enkele bestuursfuncties, we gens het bedanken van enkele bestuurs leden. Gekozen werden de heren J. A. Dorst tot voorzitterC. P. Pels tot secretaris, M. Quist tot penningmeester, C. P. v. d. Bos cn D. A. Lindhout, tot commissarissen. Gesproken werd nog ever dc dure busreizen naar Burgh en Rencase, waar bij een voorstel van dc heer Qui6t cm dc contributie te verhogen tot f 1, per maand, werd aangenomen. Het ledental der vereniging bedraagt thans 33, het aantal donateurs 90. Tenslotte werd nog dc mogelijkheid besproken om over tc gaan tot het op richten van een korfbalafdeling. Tien leden gaven zich hiervoor reeds op cn getracht zal worden dit aantal i vooral met dames uit te breiden. Met een woord van dank voor do besprekingen sloot de voorzitter hier na de al echt bozoohte vergadering Yerseke I-Zierikzee I Voor de uitwedstrijd tegen Ierseke is het elftal van Zierikzee als volgt samcugesteld: A. Hage (d): J. Rossen (aanv.) en J. Schoonen a.; F. v. d. Westen, C. Krello en H. Schaap m.; T. Simmers, I. Ha verhoek, C. van Aken. A. Verton en A. L. Koster v. Na dc wedstrijd vau Zondig j.l. is het elftal op enige plaatsen gewijzigd. Verton en van Aken zijn in de vocr- heede opgenomen, terwijl v. d. Westen naar de middenlinie is verhuisd. Ver der zal Krello nu de spilplnats bezet ten. Zierikzee koint voer een zwirc op gave te staan, want het is haar nog nooit gelukt een puntje uit Ierseke mee te brengen. Krello zal dan ook de gevaarlijke Sanderse geen moment uit het oog mogen verliezen, terwijl van Aken de voorhoede meer stoet- kracht zal moeten gevsn. Wil Zierikzee in deze wedstrijd succes boeken, dan zullen alle spelers zich tot het uiterste dienen te geven. Zierikzee IH-Renesse I Tegen Renesse I komt Zierikzee III uit met H Verschuur d.: P. M. Hoek en J. Scholten a.; C. Verwest, W. Willcrase en B. den Boer m.: A. v. d. Westen, W. den Boer, G. v. d. Maas, J. Mays en C. v. d. Werve v. Hier mag een spannende wedstrijd ver wacht worden, waarin Zierikzee niet kansloos is. Reserve 3e klasse C Zierikzee II-R.A.C. II uitgesteld. Korfbalvereniging te Dreischor opgericht Een dezer dagen is in samenwer king met de v.v. Dreischor" te Drei schor een korfbalvereniging opgericht met voorlopig 10 leden. Indien er vol doends belangstelling voor de korfbal sport blijkt te bestaan, zal getracht worden nog deze zomer met een twaalf tal in dc S.D.K.B.-competitie uit te komen. DAMMEN Damvereniging „D.O.S.", Dreischor Woensdagavond werden voor de club competitie de volgende partijen gespeeld L. Jaussens-M. Dorst 2-0; M. v. d. Linde-Joh. Schot van Veen 2-0; J. L. BodLijl-A. Roggeband 0-2; Freek geband-Frans Roggeband 1-1; L. Ja... sens-J. L. Bodbijl 2-0; M. v. d. Linde- L. Janssens 2-0; L. Janssens-A. Rogge band 0-2: J. L. Bodbijl-G. Bal 2-0. BILJARTEN Kampioenschap 1952 - le klasse libre District Schouwen-Duiveland K.N.B.B. 8- a O e> O) 1. 6 5 0 1 10 193 1136 42 5,88 2. 4 1 1 9 204 1192 61 5,84 3. 6 3 1 2 7 216 1169 25 5,41 4. 6 3 -o 3 6 213 1091 34 5,12 5. 6 3 0 3 6 215 1069 33 4,97 6. 6 2 0 4 4 241 955 32 3,97 7. Sj. Clerx 6 0 0 6 0 250 846 23 3,38 De heer S. Clerx degradeert naar de 2e k lasse Iibre. FEUILLETON 61 door HENK VAN HEESWIJK Na een ogenblik van stilte ver volgde burgemeester Sikkel: „Het zal U waarschijnlijk niet be kend zijn, dat d'e heer Drenth sedert verleden jaar zomer steevast twee maal in de week naar Rotterdam ging. Hij nam dan in de tram een enkele reis en kwam op onbekende wijze, 's avonds laat, vaak 's nachts, pas weer terug in Donkervoort. Men heeft nooit kunnen constateren dat hij' dan in kennelijke staat van dron kenschap verkeerde, maar evenmin kon of Wilde de heer Drenth een aannemelijke verklaring geven voor zijn reisjes naar de Maasstad. Hij had het slechts over een kennis, die hij' daar bezocht, maar wilde verder niet in bizonderheden treden onder het motief, dat wij niets te maken hadden- met zijn privéleven. Daarin had hij tot op zekere hoogte gelijk. Aan de andere kant mogen wij, als hoofd van een gemeente echter ver wachten, dat ambtenaren, die een vooraanstaande functie in het leven- bekleden, zoals dit met de heer Drenth het geval was, zich bewust zijn van hun plicht om er voor te zorgen, dat er ook op hun privéleven niets is aan, te merken. En dat nu juist was niet het geval. Algemeen- werd' aangenomen, dat hij min of meer boemelde een naar woord, maar ik weet geen betere op dit mo ment en daarvoor is een ambte naarssalaris, zelfs niet dat van een ontvanger, toereikend. Ik kan me levendig indenken, freule, dat U aich voor da heer Drenth interes seert, temeer, omdat hij eenmaal het genoegen- mocht hebben U min of meer het leven te redden, maar dit is nog geen reden om een misstap als door hem begaan, door de vin gers te zien." „Is de justitie er nog in ge mengd?" vroeg het meisje verder. De burgemeester schudde het hoofd ontkennend. „Neen, dat achtte Den Haag niet nodig, omdat Drenth onmiddellijk na ontdekking van het tekort dit aanzuiverde uit zijn privé- bezit. Men vond' ontslag uit ge meentedienst voldoende en dit is dan ook gebeurd. Ik behoef U na tuurlijk wel niet te verzekeren, dat deze affaire door my in de eerste plaats ten zeerste werd betreurd. Zijn nauwgezetheid en plichtsbesef was de andere, lagere ambtenaren juist een voorbeeld." „Apropos", zei het meisje, het ge sprek over een andere boeg gooi ende, „is het U ook bekend of het geld ooit terecht gekomen is?" „De twee bankbiljetten waren af komstig van de penningmeester van het Waterschap, die juist de middag tevoren een vrij groot bedrag aan belasting had betaald. Deze functio naris had, zoals dit bij het Water schap gewoonte is, de nummers der bankbiljetten genoteerd. Deze num mers zijn doorgegeven aan de justi tie en voor zover ik weet, heeft de justitie de nummers doorgegeven aan alle bankinstellingen en post kantoren. Ik heb echter nimmer ge hoord, of ook één of beide biljetten ergens zijn geïdentificeerd." „Genoeg hierover, burgemeester", antwoordde het meisje op kalme, doch besliste toon. „Het spijt me, dat ik moet constateren, dat U niet ten volle gedaan hebt, wat Uw plicht was als hoofd der politie. Ik weet meer van deze onverkwikkelijke historie dan U, maar al heb ik fei ten, dat neemt toch niet weg, dat ik vanaf het ogenblik, dat Uw onge- luksbrief ons in Sankt Heli bereikte, een vast geloof heb behouden in dë onschuld van de heer Drenth, die en dat zal U misschien verwon deren mijn verloofde is!" „Wat zegt U? Drenth Uw...." „Mijn verloofde. Juist. U zult dan ook wel kunnen begrijpen-", zo ver volgde het meisje op dezelfde toon, tegen de hevig ontstelde burgemees ter, „dat ik het als mijn plicht achtte alles te d'oen om deze mystificatie op te helderen. De bezoeken, die Jan, dat is de-voornaam van de heer Drenth, tweemaal in de week aan Rotterdam bracht, hadden betrek king op mij. Er waren omstandig heden, die overigens hier niet ter zake doen, welke ons noodzaakten onze verloving voorlopig geheim te houden. Maar wy ontmoetten el kaar twee avonden in de week er gens in Rotterdam en dan bracht ik Jan 's avonds weer terug naar Don kervoort. Een paar honderd meter vóór het dorp stapte hy dan uit om te voorkomen dat een of meer inge zetenen ons samen zouden zien. Het spreekt natuurlijk wel vanzelf, dat Jan nimmer onder invloed was van sterke drank, want wij dronken hoogstens een kop koffie. Uw insi nuatie, dat er sprake was van boe melen door de heer Drenth, mist dus alle grond. Dat is een grote fout van U en daarvan neem ik acte." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 6