Tussen Westenschouwen en vuur toren boeiende nieuwe duinvorming Fa. JOH. OEN BOER Truman hoopt op 2 April zijn gasten te Washington te ontmoeten Pleegzuster bloedwijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZATERDAG 15 MAART 1952 - No. 17059 KONINKLIJK PAAR NAAR AMERIKA Nederlandse tulpen en anjers in overvloed Nederlandse boter voor Amerikaanse troepen A.F.P. meldt dat te Washington de voorbereidingen voor de ontvangst van Koningin Juliana en Prins Bern- hard, op 2 April, reeds in volle gang zijn. Zoals bekend zal het Koninklijk Paar de eerste drie dagen in deze stad de gast van president Truman en de regering zijn. De president en zijn minister van Buitenlandse Za ken, Acheson, zullen diners aanbie den en hunnerzijds zullen de Ko ningin en de Prins een diner op de Nederlandse ambassade geven. Ia het tweede kwartaal van dit jaar zal Nederland 680 ton in aluminium folie verpakte roomboter aan het Ame rikaanse leger in Duitsland leveren. Ons land is hiertoe in staat, omdat ven op een tribune voor het stad- gr°te delen van onze veegebieden huis zullen twee reusachtige foto's thans vrij van tuberculose zijn. Tot van de Koningin en de Prins prij- dusverre werd de boterleverantie door ken ter grootte van vijf bij vier Denemarken verrioht. Ua Ncderla„die meter volgens de voorzitter van het comtié van ontvangst het groot- handel ka" ,haM voor «n ie,a la6e» ste formaat dat ooit bij een derge- PrÜs ^an de Deense handel inschrijven, lijke gelegenheid gebruikt is. De tri bune wordt verder aan beide zijden geflankeerd door twee Nederlandse Binnen uur nadat mcvtou„ en Amerikaanse ^vlaggen van vyf by DlHnMlch_Wintsch om 10.30 „ur op tien meter. Fanfares en militaire muziekkapellen van leger, vloot en Schiphol uit de uit Montreal gearri- -eerde K.L.M.-Constellaion PHTÊS ge- luchtmacht zullen hun medewerking schünk 2ij Sch; bol het verlenen. Aan de schoolkinderen lev^n aa„ Mn 200n. De boorto wordt een grote hoeveelheid Neder- scbi<.ddc in Je keuringskarocr van de landse vlaggetjes uitgereikt. En de wk va„ J(. GeBtt,UuBjige D;ens, d„ - brandweren van de stad zullen tra- K L M Mevrouw Damex.ch-Wint.th De diensten van het protocol zijn ditiegetrouw, met hun brandladders was Qp we„ van Montreal. onderwijl druk doende met de rege- twee hoge, met bloemen en anders waar ZIJ woont, naar Zürich, haar gebcortestad. Wonder van techniek Haringkaakmachine te LI muiden Drie dagen lang zullen de vertegen woordigers van het Nederlandse visse rijbedrijf bij ïen vau de IJmuidense, vishandelaren een snufje kunnen be zichtigen, dat het werk van Willem Beukelszoon van Biervliet volkomen in de schaduw atelt. Enige Duitse in genieurs hebben nl. een haringkaak- machine geconstrueerd, die 8 12.000 hariDgen per uur kan Kaken. Dit is van een niet geringe importantie, zo wel voor de zoute- als de verse haring visserij. Duitsland en Noorwegen hebben al diverse machinale Beukelzonen in be drijf. Binnenkort zal een nieuwe traw ler van de firma Vrolijk, de „Corne lia Maria", die onder het visserij- merk „Sch. 135" in de vaart komt, hoogstwaarschijnlijk met deze machi ne worden uitgerust, zodat het mogelijk zal zijn de haring direct uit het net te kaken en wellicht ongezouten aan de markt te brengen. Ingezonden mededeling lingen voor de koninklijke recep- zins versierde, erepoorten vormen. tie9. En de Nederlandse particulie- r~ ren er wonen een vijf honderdtal in de Amerikaanse hoofdstad en om liggende districten blijven niet ten achter. Er wordt reed's voor ge zorgd dat er voldoende tulpen aan wezig zijn, als de Nederlandse bloem bij uitstek, voor de aan te bieden bouquetten en er zijn speciale be stellingen gedaan voor de levering van anjers, de lievelingsbloem van Prins Bernhard. 0«t, sau. De route van de stoet by de offt- lu' «BI kleuren van Nederland en de Ver enigde Staten wordt versierd. Bo- Een exterieurfoto van het Witte Huis, dat inwendig wordt gerestaureerd Een bron van levenskracht ook voor U, geeft Uw apotheker en drogist heeft ze! Exterieurfoto van Blairhouse, waar Koningin Juliana en Prins Bernhard de eerste nacht van hun verblijf in Amerika zullen doorbrengen. Nationaal Luchtvaart laboratorium wordt uitgebreid De regering heeft thans haar goed keuring gehecht aan de door het bestuur der Stichting „Nationaal Luchtvaartlaboratorium" het vorige jaar ingediende voorstellen en be sloten de nodige gelden ter beschik king te stellen voor de voltooiing der uitbreidingswerkzaamheden. Dit besluit heeft grote betekenis voor de ontwikkeling van de Neder landse luchtvaart, in het bijzonder voor de vliegtuigbouw hier te lande. Hollandse kleuren in Amerika Straaljager stort omlaag Tocht langs het Schouwse strand OOK BIJ VERKLIKKER EN OUDE HOEVE IS SITUATIE GUNSTIG (Van onze redacteur) Op de scheidingsgrens van land en water is altijd beweging. Hier is niet de verstarring, zoals bij menselijke kunstwerken, maar is een verschuiving, een verdwijnen en weer aangroeien. Het duingebied is het terrein met sterke flankbewegingen, hetzij in gunstige dan wel in ongunstige zin. De vloed immers voert zand aan, dat bij eb drcog komt te liggen. Zon en wind kunnen inwerken op dit droogliggende zand en het gaat stuiven. In Nederland, waar Westelijke winden overheersen, stuift het zand naar binnen en met behulp van planten onstaan duinen. Soms echter komt de zee en slaat weer hele stukken duin weg. De zee geeft en de zee neemt. De duinen langs de Nederlandse kust in het algemeen vormen hier van een sprekend getuigenis', maar de Schouwse duinen in het bijzon der. Sterker nog dan op de vlakke kustlijn werken zee en wind in op de duinhaag, die de kop van het eiland beschermt. Het is dan ook geen wonder, dat zich hier ieder jaar wijzigingen voltrekken, die de voor het duinlandschap geldende wetten duidelijk bevestigen. Het is na het winterseizoen bij zonder interessant kennis te nemen van de wijzigingen die zich in de Schouwse duinen hebben voltrok ken. Belangrijk daarbij is de toe stand van de z.g.n. buitenste zee- reep (de buitenste duinenrij), om dat de afslag van de duinen nade lig en zelfs gevaarlijk worden kan. We maakten een lange strandwan deling en zagen op een der nog schaarse vroege Lentedagen de wis selende effecten van wolken, wind, water enzand, dat ditmaal de grootste belangstelling had. De tocht strekte zich uit van Westen- schouwen tot Renesse. Van de bui tenste zeereep bij Westenschouwen (bij Toledo's pad) gaat tegenwoor dig af. De afslag bedraagt ettelijke meters per jaar en hier treedt dus een verlies op. Op een punt tegen over de oude eendenkooi (gelegen tussen Westenschouwen en vuurto ren) daarentegen is in het voorjaar van 1951 een- prachtige groei inge zet. Hier is sprake van een karakte ristieke jonge duinvorming. Veel ongunstiger is de situatie bij de vuurtoren, waar een sterke ver plaatsing van zand optreedt. Van de buitenste zeereep wordt zand alge slagen, maar aan de binnenzijde van de duinen komt er weer zand bij. Hier zijn de duinen dus aan het „wandelen" en verplaatsen zich landinwaarts. Bij Verklikker en Oude Hoeve valt eveneens een zeer fraaie nieuwe duinvorming te con stateren. Weinig hoge vloeden Er zijn dus belangrijke processen aan de gang, maar de weersomstani- digheden hebben in de afgelopen winter niet veel invloed gehad. Er is weinig Noordenwind geweest en dus nok weinig hoge vloeden, die voor de zeereep zo schadelijk zijn. De enkele maal dat een hoge vloed optrad verdwenen op sommige plaat sen vele meters buitenduin. Greep in voorafgaande jaren de mens in (tussen Westenschouwen en ruiter pad bij vuurtoren), door vastlegging van de duinen langs de buitenste zeereep, dit seizoen werden deze maatregelen nagelaten uit zuinig heidsoverwegingen. Of afslag gedurende de winter maanden kan worden tegengegaan, is afhankelijk van de hoogte van het strand. Ligt voor de buitenste rij een hoog, droog strand, dan kan bij vloed de zee de duinen niet aan raken. Elke helmplant, rijshout- scherm en rietpoot helpt dan de duinaangroei bevorderen. Bij de vuurtoren is dit echter niet het ge val en daarom is het erg moeilijk hier enig succes te boeken. Groei in de richting Renesse De beschermende maatregelen zijn gericht op het behoud enj de aangroei van de binnenduinen, want de zeereep als zodanig kan niet met eenvoudige, beperkte beschermings middelen! worden veilig gesteld. Deskundigen zijn van mening, dat b.v. het weggevoerde zand van de vuurtoren bij iedere vloed gedeel telijk naar de Verklikker wordt ge bracht. Bij de vuurtoren zien we dus afslag en bij de Verklikker een verheugende groei. In de richting Renesse is over een grote oppervlakte trouwens sprake van een groei. Het strand is er hoog en welsprekend in dit verband is ook de overzanding van vele strand- hoofden. Eerder genoemde bescher mingsmaatregelen voor de binnen duinen bij de vuurtoren hebben een opvallende achteruitgang van de duinstrook bij de vuurtoren verhin derd, zodat deze er toch tamelijk goed bij ligt. De kuststrook wordt hier elke keer gemeten door de Rijkswater staat. Overigens zij opgemerkt, dat bij aanleg van vold'oende strand- 'hoofden ver in zee, de plaatselijke afsl'ag van de buitenduinen tot stil stand' gebracht zou kunnen worden. Zelfs bij de vuurtoren zou dit moge lijk zijn, maar daar de stroom zich onder de kust altijd weer een uit weg zoekt, zou een eventuele winst hier toch altijd weer gepaard gaan met een verlies elders of de zand strook zou over de volle lengte als een „stekelvarken" moeten worden voorzien van strandhoofden. Maar dan is er wel een apart strand-Mars- hallplan nodig en daarvan heeft nog niemand gehoord. Ingewijden zien echter de plaatselijke afslag niet als bijzonder ernstig. Oorzaken van afslag Afslag van de buitenste duinen, zo goed als aangroei, vindt zijn oor zaak in de groei en het verplaatsen van de zandbanken voor de kust. Verplaatst een' eenmaal gevormde zandbank zich, dan kan de stroom ter plaatse dicht onder d*e kust ko men. Elke normale vloed reeds stuwt het water tot aan de buiten ste duinenrij, die zich als gevolg daarvan niet „zetten" kan, niet wordt begroeid en in beweging blijft. Bij de vuurtoren kan dit alles duidelijk worden opgemerkt. De buitenste rij duinen lijdt onder af slag en aan d'e binnenzijde is als gevolg hiervan het duin zeer bewe gelijk. Naar ons werd medegedeeld, ont staan in een week van flinke wind, duinen van enkele meters hoog. Het stuift daar dus behoorlijk. Behalve ongerief voor de mensen, die in deze buurt toevallig een zomerhuisje heb ben, ontstaat ook het nadeel, dat fraaie duinvegetatie door het zand wordt bedekt. Dit verschijnsel ech ter heeft reeds een lange historie. Hoe immers zou andiers het zand zo veel geheimen' kunnen bergen' en soms prijsgeven? Het verhaal van het bewegelijke zand is van een veelzeggende eentonigheid en het heeft nog steeds geen einde geno men. Wellicht bereikt nog eens de buitenste dennenrand van het do- maniale duingebied de zee. Het zou een wondermooi gezicht zyn. Plan voor bollen-fotowedstrijd Naar allo waarschijnlijkheid zullen de tnilliocnen bloemenliefhebbers in de Ver. Staten door de Nederlandse bol- lenkwekcrs tot het deelnemen aan een fotowedstrijd voor amateurs werden uitgenodigd. De mooiste foto's uit Amerika's tui nen, waarin tenminste honderd Neder landse bolbloemcn bloeien, zullen be kroond worden. De winnaar en zijn Amerikaanse bollenleverancier zullen een reis naar Nederland aangeboden krijgen. Voorts zal voor honderdduizend dollar aan prijzen worden uitgeloofd. Gestreefd wordt om al deze prijzen uit specifiek Nederlandse producten (zilver, glas, tin, keramiek) te kiezen. Bij de Nederlandse industrie is mede werking daartoe ingeroepen. Men hoopt lang9 deze weg niets slechts propagan da voor tulpen, hyacinten en narcissen te maken, doch eveneens voor andere Nederlandse producten. Ingezonden mededeling moei men tegenwoordig wel een kunstenaar zijn. Maar toch is er een terrein, waarop U op gemakkelijke wijze heel wat kunt bezuinigen. Dat is op JJw vakkleding. Koop P.K. vakkle- ding. Die is gemaakt van de beste stoffen, is prima afge werkt, heeft een ideale pasvorm en is daardoor berekend op langdurig gebruik. (i)i Jedeiïji tdehkeA êin "P.K. sWtheA ALHIER VERKRIJGBAAR BIJ: ZIERIKZEE KLEURENFEEST TE LISSE Prins Bernhard zal „Keukenhof" openen De narcissen bloeien al Prins Bernhard heeft toegezegd op 21 Maart de nationale bloemententoon stelling „Keukenhof" te Lisse te ope nen. Indien het gunstige weer der laatste dagen aanhoudt, zal het park van Keukenhof dan reeds veel bloei ende bolbloeraen, speciaal narcissen, tonen. Deze bloeien thans reeds op luwe plekken tussen het geboomte. Dit jaar zal het kasteel Keukcnhol voor bezoekers geopend zijn. De hui- zinge is geheel gerestaureerd. Men kan er kunstschatten van de familie van Lynden, w.o. Honthorst's Ontvluchting van Petrus, een Avcrkamp en vele portretten, meubilair cn blauw Delfts aardewerk bezichtigen. Do parkeerge legenheid bij Keukenhof is aanzienlijk uitgebreid cn verbeterd. Ook aan de toegangswegen is veel ton koste ge legd. Tussen do bloemen zal dit jaar ecu twintigtal beeldhouwwerken van Ne derlandse meesters worden opgesteld- Piloot gedood Donderdagmiddag is een Meteor-straal- jagcr van de vliegbasis Leeuwarden bij Dronrijp neergestort. De piloot, de 22- jarigo It. H. Stikvoort uit Voorburg kwam om het leven De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Een commissie van onderzoek vertrok naar de plaats van het ongeval. De piloot keerde terug van schiet oefeningen op de Vliehors. Het ongeluk gebeurde om 15.05 uur bij Baayum ten Zuidwesten van Dron rijp. De omgekomen reserve tweede luitenant H. Stikvoort, die op 9 Maart 1929 werd geboren, vloog in een Me teor 8. Emigratie-stop voor landbouwers naar Canada opgeheven Overeenstemming inzake voorzorgsmaatregelen Onmiddellijk na het bekend maken van de maatregel van de Canadese regering tot tijdelijke stopzetting van de immigratie van agrariërs uit Landen waar mond- en klauwzeer heerst, zijn in Den Haag besprekingen begonnen tussen ir. B. W. Haveman, de rege ringscommissaris voor de emigratie cn de heer A. A. Ewen, hoofd van de Canadese Immigratiedienst hier te lan de. In deze en de daarop volgende be sprekingen word overeenstemming be reikt inzake de te treffen maatregelen, welke voor de Canadese regering een bijzondere waarborg zouden kunnen bieden, dat de besmetting niet door middel van de goederen, welke door de emigranten worden meegenomen, zal worden overgebracht. Ter voorbereiding van de Neder landse garanties aan Canada werd in middels overleg gepleegd tussen het regeringscommissariaat voor de emigra tie, do vertegenwoordigers van de hoofdinspectie van de Veeartsenijkun- digc Dienst en andere instanties. Op 12 Maart werd met de Canadese regering een definitieve overeenstem ming bereikt inzake de te nemen voor zorgsmaatregelen, bij toepassing waar van dc tijdelijk tot stilstand gekomen emigratie zal kunnen worden hervat. Valse munters gearresteerd Valse dollarbiljetten in verschillende steden De Belgische politie heeft te Brus sel twee Belgen aangehouden en één Nederlander, die in Nederland valse bankbiljetten van honderd dollar heb ben uitgegeven. Wegens hetzelfde feit zijn ter Vervicrs een Engelse vrouw en een Nederlander gearresteerd. Enige tijd geleden constateerde de criminele voorlichtingsdienst in Den Haag, dat er in Nederland een valse muntersbende aan het werk moest zij.i. In verscheidene steden, o.a. Volcndam, Haarlem, Arnhem, Amsterdam, Delft, Leiden en Rotterdam werden valse bankbiljetten van honderd dollar aan geboden. Vijftien in totaal. Dc bank biljetten waren zo goed nagemaakt, dat zij bijna niet van echte bankbil jetten waren te onderscheiden. Een on derzoek wees uit, dat de verspreiders do wijk naar België hadden genomen. Dr. J. P. Bannier, directeur van het Bureau voor Internationale Techni sche Hulp te 's-Gravcuhagc, aan wie per 15 Maart verlof buiten bezwaar van den laude is verleend, vertrekt op die datum naar Colombo. Hij is voer do tijd van een jaar benoemd tot ver tegenwoordiger op Ceylon van dc ge zamenlijke organisatie voor de Ver eniging van technische Hulp door do Verenigde Naties cn haar gespeciali seerde organen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 5