Fa. Joh. den Boer Hl 'Si BATIG SALDO EERSTE KAMER Beraadslagingen over de Begrotingen van Oorlog en Marine WPfVPHN? S/ö op srmm/ Ongcruithcld Inzake de materiaalvoorziening door Amerika Do Kutirr haoft c«n aanvang gamaukt niet do iieiil'ideiiiig van de begrotin gen 1002 ven Marine en Oorlog. De hoar Algra (AH), de «mie «pro- 1tor, keerde ei eb tegen „de derde weg" en het etreven dier beweging om de NAVO»banden door te snijden, waar door one land in cjn weerlooi Isole ment dreigt ta geraken en men in do kaart speelt ven bopeildo politieke stromingen in Amerika, die de neiging hebben Uuropa aan gijn lot over te la ten. Verder achtte spr. het niet reoht- vaarojg soldaten, die reeds enkele ja ren in Indonesia hebben gediend, thans «weer voor herhalingsoefeningen op te roepen, terwijl er een aantal buitenge woon dienstplichtigen zijn, dlo nog goon voet hebben Yerzet. Spr. zou de ze laatste spoedig aan het werk gezit willen zien en kwam verder op tegen het lanterfanten in de militaire dienst en tegen uitspattingen. Spr. zou we kelijkse contróle gewenst achten. Voorts noemde hij de liohamelijkc en geeste lijke conditie der dienstplichtigen on bevredigend. De jonge mensen moeten z.i. meer nationaal bewust zijn. Spr. vroeg verder of het Ncd .Det. Ver. Naties in Korea thans onderbezet is en meende dat Nederland het volste recht heeft op de beloofde wapens. Als er onvoldoende materieel ia zouden de militairen naar huis moeten en zou den geen herhalingsoefeningen moeten worden gehouden. Do Westeuropcso samenwerking: Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck (KVP) verklaarde dat hij meer vertrouwen in de NAVO stelde dan ïq de Europese Defensiegemeenschap. Spr. meende dat er slechts 2 .'mogelijkheden zijn, n.l. ea- sontiëol is do dreiging van een her levende Duitse Weonnacht, dan dua geen herbewapening; acht men het Rus sische gevaar essentiëel, dan geen en kele beperking aan de Duitss herbe wapening. De Europe Defensiegemeen- schop is een compromis, dat echter niet garandeert dat het doel wordt bereikt: inlijving van West Duitsland zonder een herlevend Duits militairia- me. Spr. drong verder aan op inlijving van Spanje en Joego Slavië in de NAVO. Tenslotte vroeg hij de aandacht voor een goede en steeds parate ter ritoriale verdediging en inlichtingen over de regelingen voor do vliegers, zomede portvrijdom voor de militairen op Nieuw-Guinea. Dc heer Vixcboxse (CH) waa van oor dcol dat de weg naar de Europeso éénwording alleen begaanbaar is als men bereid is in te stemmen met een sterke vermindering van bevoegd heid van regeringen en parlementen. Verder vroeg spr. aandacht voor een goede discipline en sprak hij zich uit voor de tijdelijke invoering van wettelijke verplichting tot vaccinatie verhog.ng der subsidie voor de mili taire tehuizen en splitsing van de te genwaardefondsen in een fonds voor economisch, ontwikkeling en een fonds voor militaire productie. De oefenterreinen. De heer de Dreu (PvdA) betoogde dat dat ons land zich enorms militaire inspanningen moet getroosten in ver band met de Russische dreiging, doch de kosten mogen de 6ociale veerzienin- zen niet in gevaar brengen. Hij betwij felde of er wel voldoende rekening ge houden wordt met de bezwaren inzake bet in gebruik nemen van recroatie- gronden voor militair oefenterrein. Er is z.i. maar één oplossing: oefenterrei nen in het buitenland. Hij vroeg verder wat er waar is van h3t gerucht dat .do minister het wekelijkse verlof der militairen wil wijzigen en gelijkbe rechtiging van de geestelijke verzorging van kerkelijke en buitenkerkelijke mi litairen. Ook tnr. Weudolaar (WD) was on gerust over de materiaalvoorziening door Amerika. Is het waar dat aan België de voorrang bij leveranties ge geven wordt? Ontdekkingsreis in Nieuw-Guinea Groot stok onbetreden gebied verkend Door do controlour van het Wissel merengebied, dr. R Meyer Rannoft, is op Nedcriands-Nienw-Gujnea ©en ontdekkingsreis gemaakt naar de Bo- venbalicm-valloi. Tussen het stroom gebied van de Bovenrouffaerrivier en de Bovenbaliem was een stuk van on geveer 150 km. lengte en 50 km. breed te nog nimmer door Europeanen be treden. Van Eneratholi, de bestuurs post aan de Zuidoostpunt van het Pa- niaimeer uit, word de tooht naar het Baliembekkcn ondernomen, via het Habbemamcor, dat ongeveer 25 km. ten Noorden van de Wilhelminatop ligt en het bekken van de Ibelerivier, een reohterzijrivier van de Baliem, weri de terugtoobt aanvaard. Door deze reis, waarbij op de heen- en terugweg een totale afstand vin ongeveer 500 km. werd afgelégd, werd een groot •tuk nog onbekend gebied Tin Nieuw- Guinea verkend. Dl IttrttauMkl De iuehimtcht achtte sur. te kiem. Hat materiaal ie niet goed. De Gloeter heelt iu Korei niet voldaan, tuaar toch bouwt fokker zo door, Nieuwe jacht vliegtuigen zijn nog niet aangekocht. Kan do minister iote meedelen over de voolvuldige vliegtuigongelukken Kan er iets worden verteld over een nieuw type hellcoptèro? Mr. Wendolaar weneto verder meer bijzonderheden over do territoriale ver dediging. Hij vond de bevelsverhoudin gen niet duidelijk en de bewapening niet steeds voldoende. Het ontbreken van gelelde raketten bij de luchtverde diging vond spr. een ernstig bozwaar. Wat de geestelijke verzorging betroft ligt or een taak braak voor de buiten kerkelijken, zo meende hij, maar hij betwijfelde of deze taak door de Hu manisten zou kunnen worden vervuld. Spr. besloot met de hoop uit te spre ken, dat Minister Staf in het volgende kabinet ale Minister van Oorlog en van Marine zal terugkeren. De heer van Santen merkte op, dat de Defensiebegroting geen Nederlandse doch een Amerikaanse begroting is en dat Nederland over zijn eigen militair apparaat niets meer te zeggen heeft. Tegen de ontnationalisering van ons leger groeit echter steeds meer verzet van onze officieren, betoogde hij, om te eindigen mot een persoonlijke aan val op Minister Staf, die hij er van beschuldigde in 1941 koren uit da Oekraine te hebben gehaald. De beraad slagingen over beide begrotingen wer den hierna verdaagd. De begroting van Buitenlandse Zaken werd z.h.s. goedgekeurd, waarbij do CPN geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Ingezonden mededeling Ini.ModM M«d«d(Uaf ViU llldiri a to Khiom itlichi Pilo littAo liobseif in dl weg. In bon pijn mnkt nok tol plug ftn kun oagovlng. Moor waarom loudt go b(J de pak» kon neerzitten? Er ii tooh Kruichen Beitel De aea minerale aoutcn van Kruachen geven Uw bloedzuiveren de organen, met name Uw lever, nieren en ingewanden, Juist datgene aan verjongende energie, nodig om allo uuniporing op du bloedsomloop te ontwikkelen, waardoor voorko men wordt dat pljnverwukkonde zu ren en andere onzuiverheden zich gaan vastzetten en zo oorzaak wor den van Uw pijn en ongemak. Kru achen bracht velo tiunduizendon lij ders aan rheumatische pijnen over de hele wereld uitkomst. Ook voor U verlichting ven Uw pijn op korte termijn. De Immigratie In Argentinië Blijven hangen rond de eteden mag niet meer In Argentinië Is een decreet uitge vaardigd, dat Immigranten verbiedt zich binnen een straal van 100 km. van Buenos Aires te vestigen. (Per jaar ko men olrca 200.000 Immigranten Argen tinië binnen). Sleohte echtgenoten, ouders jen ongehuwde zoons on doch ters van reeds binnen dit gebied woon- aohtige personen zijn van deze maat regel uitgezonderd. Reeds geruime tijd geleden had pre sident Peron verklaard, dat de rege ring pionnen maakte om de immigratie te'beperken tot technici en die perso nen, die bereid zijn op het plattelanJ te werken. Het zou deze immigranten wot den verboden zich in en om grote steden te vestigen. De oppositie meent, dat deze maat regel een sohonding is van de onder Perons regering in 1949 tot stand ge komen grondwet, die „alle inwoners het recht geeft te gaan en te staan, waar zij willen". Door deze maatregel hoopt do rege ring do betrekkelijke ontvolking van het platteland tegen te gaan. N.V. NOURYPHARMA - DEVENTER Wetsontwerp inzake schoolgeldwijziging ingediend Reductie ook voor het Lager- en Nijverheidsonderwijs Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende wijzi ging van het tijdelijk besluit school geld Lager Onderwijs 1945. In de Memorie van Toelichting merkt de minister o.m. op dat een nieuwe regeling inzake het cshooi- geld definitief moet worden- vastge steld ter vervanging van het tijde lijk besluit van 1945. Het zal echter nog wel enige tijd duren voordat een dergelijke regeling in werking zal "kunnen- treden, doch op één punt wordt thans echter reeds een aan vulling van het besluit nodig geacht. Dit betreft het verlenen van een reductie op het schoolgeld wegens schoolbezoek van meer dan één kind uit hetzelfde gezin. Het is n.1. ge bleken dat het ontbreken- van een zodanige reductie in de huidige re geling voor de grote gezinnen een zware druk betekent. Bovendien zal, nu bij het voorbereidend Hoger- en Middelbaar onderwijs in een soort gelijke reductie is voorzien, ta.v. de andere takken van onderwijs een zelfde gedragslijn moeten worden gevolgd. Het wetsontwerp beoogt de bo venbedoelde schoolgeldreductie b|j het Lager Onderwijs in te voeren. In het ontwerp wordt voorgesteld het verschuldigd bedrag voor het L.O. te verminderen met een vierde deel, indien twee of drie, en met de helft, indien vier of meer kin deren uit hetzelfde gezin bij de aan vang van het tijdvak, waarover het schoolgeld is verschuldigd, leerling zijn van een school voor Lager On derwijs Kweekschool-onderwijs daaronder begrepen Nijverheids onderwijs, Middelbaar Onderwijs, voorbereidend Hoger Onderwijs of Hoger Onderwijs in Nederland, voor zoveel het onderwijs buiten de avonduren wordt verstrekt. Na goedkeuring zal- de wet voor het eerst toepassing vinden op het schoolgeldjaar dat op 1 Januari 1952 is aangevangen. STRIJD OM WARMTE De 36-jarige werktuigkundige Meivin Carter uit New York heeft met goed gevolg een „kou de" oorlog gevoerd tegen zijn huisheer om meer warmte in zijn appartement te krijgen. Volgens een stedelijk reglement moeten verhuurders van centraal verwarmde appartementen er voor zorgen, dat de temperatuur boven een bepaald minimum* blijft. De huisheer van Carter stoorde zich echter niet aan de verordening. De werktuigkundige bouwde toen een vernuftige installatie in zijn kamer. Wanneer de thermo meter beneden een bepaalde waarde daalde, werd automa tisch een gramofoon in werking gesteld, die de huisheer herinner de aan de straf op het overtreden van het door hem genegeerde ge bod. Bij stijging van de tempera tuur werd de vermanende stem tot zwijgen gebracht De huiseigenaar daagde Carter voor het gerecht, waar h|j ver klaarde, dat het lawaai hem krankzinnig maakte. De rechter gaf hem echter de raad naar huis te gaan en zich beter aan de re glementen te houden. Secretaris C.N.V. naar Canada Bin bureau op hit Amerikaans contingent Id mu bljiotiders Mwsiikuinst van hei Christelijk Nationaal Vakverbond heelt het CkNiV, afscheid geuuumi van slju secretaris, de heer 1'. P. Fuyk- echot, tevens vioo-vooreltter van het Inter Bitlotiael Chriattlljk Vakverbond Cu algemeen aeurotarfo ven de Protoe- tante Chrletel|jke Arbeiden lutorueilu. nule, die deser degen tuet een bijtou- dere opdracht naar Canada vertrekt. Een groot aantal epreken voerde bet woord en bood oüeheldigivèhonkon eau. AUereeret de voonitter van het C.N.V. de hier M. lluppert. Deie herinnerde aan het besluit van de Protectant- Christelijk© Arbeiden Internationale om 'op het Amerikaenae continent een bureau deier Internationale te etioh- teu en de algemene eeoretarla, de heer Vuyksohot te belaften met de opbouw en de voorlopige leiding van dat bu reau. Ale gevolg daarvan ral de hoer Fuyluohot zich met sljn gozln voorlo pig gedurende de tijd van twee jaar in Canada vcetigen. Na gedane arbeid Vreemde Inbreker ln Kopenhagen Laatat kwam er een Noor ln Ko penhagen, dio daar zo vorsohrlkkelijk veel leuke dingen te koop vond dat hij al heel gauw door zijn Deense slappe was hoen was. Wat nu? Och, zo moeilijk was de oplossing niet, vond die man. Gewoon oven een krnnkjo zetten, dan kon hij hot wel woor een tijdje uitzingen. Enfin, dat deed hij, en in een zaak in oen van Kopenha gen* grote winkelstraten. Nu sohijnt inbreken nogal een ver moeiend werkjo te zijn of misschien was die Noor er ook niet zo aan ge wend. In ieder geval, na gedane arbeid kreeg hij behoefte aan een tukje cn omdat er in' die winkel tooh zo'n ge makkelijke canapé stond viel hij daar maar even op neer. Jammer dat hij zich een bootje ver sliep, maar zo erg was dat nu ook weer niet. Per slot van rekening zijn er ook in Kopenhagen matincuzo kran tenbezorgers en één daarvan, dio zog dat er een ruitjo in do winkeldeur was gebroken, was wel zo vriendelijk even de politie in te lichten. Zodoende konden een paar nette agenten hem Dinsdagmorgen wakker komen maken en meteen de tas met gestolen spul letjes, die bij naast zich had neerge zet, voor hem in bewaring nemen. Do spulletjes zal hij wel niet weer krij gen, maar daartegenover staat dat hij zioh de eerstkomende dagen niet meer druk hoeft to maken over hotelkosten, cn dat is ook wat waard. Ingezonden mededeling "COBSCTTCN rijn bij OM verkrijgbaar voor alle figuren Zierikzee D« dapper»t« der dapperen RADIO-PROGRAMMA Nederlands soldaat ln Koren onderscheiden Hohlnnt Wilhelm Johannes van der Linde uit Aalsmeer, behorende tot het bataljon lleutes" dot deel uit maakt vim het ÜUslo regiment Infante rie, werd onlange uitverkoren al» de „beeto soldaat" van dit regiment, det twoeduUoud officieren en mauaehnp- puu tolt. Als beloning voor »tjn mood cn plichtsbetrachting kieeg hij twes weken verlof, wunrvan hij «V cm door bracht op hot regiinentshoofdkwertler en een in Japan. T|)deus Mijn beeoek aan dit land werd bij door het hoofd van de Nederlandse tnlesie in Japan, de heer P. E. Teppemo, in audiëntie ontvangen. Ingezonden mededeling Met het vliegtuig uit Tokio is op Schiphol aangekomen dc in Korea ge wonde soldaat A. de Bruin uit Utrecht. Soldaat de Bruin is op 21 Juli van het vorige jaar met de „General Mac Rae" naar Korea gegaan. Financiën en Economie Frankrijk wordt geholpen 100 mlllioen dollar van de E.B.C. Volgons het blad „Lo Monde" hoeft de Europese Betaling* Unie aan Frank rijk een speciaal crediot toegekend von 100 millioen dollars. Do onderhandelingen over een Bel gische lening aan Frankrijk hebben noar Woensdag te Brussel werd medegedeeld een definitief stadium bereikt. Frankrijk wenst do lening voor 15 Maart to ontvangen, om aan zijn vcrpliohtigen ten opzichte van do Europeso Bctalings-Unie, welke op die datum vervolion, te kunnen voldoen. De onderhandelingen hebben ten doel, dat België afstand doet van op Frank rijk bestaande vorderingen bij do E.B.U. tot een bedrag van 5 milliard Bclgi- sohe francs, waardoor de Franse schuld verlaagd zou kunnen worden tot 320 millioen dollars. Frankrijk zou dan niet meer gedwongen zijn de goudre serves aan te 6prekeu. Wetenschap en Techniek Amerika bouwt atoomvlicgtuig Het Amerikaanse departement van Dcfensio deelt mede, dat de Boeing vliegtuigfabriek te Seattle „werkt" aan een vliegtuig dat met atoomkracht wordt voortbewogen. Boeing werkt hierbij samen met do Pratt cn Whitney vlicgtuigfobrick te East Hartford in Connecticut. AANBESTEDINGEN BRUINISSE. Door het bestuur vaa het calamiteuze waterschap „Bruinisse" werd aanbesteed het vastleggen van di verse wegen en gedeelten van wegen, door middel van een wegenteerbeban- dcling in het calamiteuze waterschap „Bruinisse". Ingeschreven werd als volgt: L. van Popering, Bruinisse f 54.950; A. W. Wandel, Nieuwer- kerk f 50.270; D. Rentier, Noordgou- we f 48.648; M. van de Velde, Brui nisse f 48.650; Fa. do Oude cn do Jonge, Zierikzee f 48.550; W. van den Berg en P. van Dongen, Bruinisse» Haamstede f 47.700. De gunning is aangehouden. Zaterdag 16 Maart HILVERSUM I. <08 M. 7 nieuws. 7.18 grein. 7.80 idem. 6.00 nieuws en weorber, U.lü gram. U.50 voor dn hutevrouw. 0 gram. (0,80- Ü.80 wateretbhdou). 10 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.00 mor genwijding. 10,20 voor dn continu bedrijven. 11.40 strijkkwartet. 18.00 iluwuiUm-orkret. 12.80 land- en tuin bouw. 12.88 lichte muziek, 1 nieuws, I.15 „Kinine zonden", hoorspel. 1.30 nocordconmustuk. 2.10 filmprogram ma. 2.85 reportage jeugdcongms, 8 dansmuziek, 8.80 „Van de wieg tot hot gruf", causerie. 8.45 gram. 4.15 sportpraatjo. 4.80 kamerorkest. 5.10 voor do jeugd, nieuws. 6.10 varia. 0.20 lichte muziek. 0.40 regerlngsult- zendlng: „Zoeklicht op de Westerse defensie". 7 urtlBtloko staalkaart, 7.30 „Pusscpartout", causerie. 7.40 „Het O.T. in deze tijd", causerie. 7,55 „Deze week". B nieuws. 0.05 ac tualiteiten. 8.15 gevarieerd program ma. 9.16 Weonee muziek. 0.45 com mentaar. 10 Motropole-orkcst en so. list. 10.25 „Onder do pannen-", hoor spel. 10.45 orgelspel. 11 nieuws. 11.15 sport. 11.20-12 gram. HILVERSUM II. 208 m. 7 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 gewijde muziek. 7.45 morgengebed en kalen der. 8 nieuws en weerber. 8.16 6port. 8.25 gram. 9 voor de huisvrouw. 9.35 gram. 10 voor do kleuters. 10.15 gram. 11 voor de zieken, 11.45 gram. 12 Angelus. 12.03 gram. (12.30-12.33 land- en tuinbouw). 12.55 sport. 1 nieuws. 1.20 lunchconcert. 2 boek bespreking. 2.10 gram. 2.20 Engels© les. 2.40 amateursprogramma. 3.15 Kroniek, van letteren en kunsten. 3.53 radio-philharmonisch orkest. 4.30 De schoonheid van het Grego riaans. 5 voor de jeugd. 6 nieuws. 6.15 journalistiek weekoverzicht. 6.25 gram. 6.45 buitenlandse corres pondenties. 7 filmprogramma. 7.15 parlementsoverzicht. 7.25 gram. 7.52 actualiteiten. 8 nieuws en weerber. 8.08 De gewone man. 8.15 „Lichtba ken", causerie. 8.35 gram. 9.10 Sym- phonette-orkest en vocaal kwartet. 9.53 sport. 10 verzoekprogramma. 10.30 Wij luiden de Zondag in. 11 nieuws. 11.15 nieuws in Esperanto. II.22 gram. Torpedo in visnetten Acht' Itolioanso vissers zijn omge komen en twee zwaar gowond door do ontploffing van een torpedo, die de vissers in bun netten bodden ge kregen. De kleine boot, waarop zij zich bevonden brak in twecön cn zonk onmiddellijk. De vissers waren op weg naar h^i», naar Syracuse, toen zij dc torpedo ln hun netton kregen. Do ontploffing schiedde toen zij poogden bet ge vaarte aan boord te hijsen. De boot bevond zich enkele mijlen buiten de haven. Vele ruiten aan de waterkant van Syracuse werden verbrijzeld. Twee vissers werden op een boot geworpen die zioh veertig meter van do ver ongelukte bevond. Een vrachtauto met voormalige inwoners van Noordoost-Brazilië, -dl© uit dit gebied wegtrokken, is in de buurt van Bahta in botsing gekomen met een antobus van een lijndienst tussen twee 6teden in de Braziliaanse staat Bahia. 33 inzittenden van beide motorvoertuigen zijn om het leven ge komen cn veertig gowond. Dc antobus is in brand gevlogen. Do Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Aoheson heeft Woensdag op zijn wekelijkse perscon ferentie medegedeeld dat spoedig be sprekingen tussen de Amerikaanse en Spaanse 'regeringen zullen beginnen over het gebruik van militaire base# In Spanje doo* de Verenigde Statin, In de herfst weer manoeuvres in Duitsland Maandag is te Bad Nanhcim bij Frank fort een oonferontte van hoge gealli- cerdo officieren begonnen „om be paalde vraagstukken op te lossen, waar voor men tijdens do militaire oofonin- gen in de komende herfst gesteld zoo kunnen worden". Dit zullen de grootste manoeuvres zijn, die de geallieerden na de oorlog in Duitsland houden. Generaal Eisen hower heeft de conferentie Woensdag bijgewoond. De Nederlandse vertegen woordiger op deze conferentie is lui tenant-generaal A. T. C. Opsomer, oommandaat strijdkrachten te velde; Uit het groto aantal hoge officie ren, dat de oonforentie bijwoont, ma ken militaire waarnemers do gevolg trekking, dat bij de komende manoeu vres hot grootste godoclto dor etrijd- kraohten van de betrokken landon, voor zover dezo zioh op het vaste land bevinden, betrokken zullen zijn. Klein meisje speelde met lucifers Het 3-jarig doohtortjo van de fa milie van do Hengel to Achterveld is Dinsdag ernstig verbrand toen do kle ren van het kind vlam vatten, toon het met luoifers epoelde. Hot twee joor oudere zusje wiat haar mede ta slepen naar de werkplaats van haar vader. Dezo slaagdo or mot veel moei te in de brandende kleertjes te dovso. De heer H. liep zelf ook ornatige ver wondingen op. Met zwaro brandwon den overdekt werd hot meisje naar ••n ziekenhuis in Amersfoort over- gebreoht. FEUILLETON 60 door HENK VAN HEESWIJK „Neemt U plaats, freule", nodigde hij op hartelijke toon uit, „Als ik U ergens mee van dienst kan zijn, U weet het: op mijn medewerking zult U altijd kunnen rekenen." Het meisje nam, rustig plaats in de grote leuningstoel tegenover het bu reau van de burgervader en keek hem ernstig aan. „Inderdaad kom ik een beroep doen op Uw medewer king. Er is nog een oude kwestie die ik met U wilde bespreken. Er is iets gebeurd tijdens de afwezigheid van mijn. vader en mij, dat opheldering noodzaakt." Burgemeester Sikkel fronste even zijni wenkbrauwen en keek haar verwonderd aan. Zijn gedachten gin gen even, snel terug naar de afge lopen weken, maar hij kon op dit ogenblik wiet raden, wat ze be doelde. „Als U zich nader wilt verklaren, zal ik zien, of. „Een ogenblik", viel het meisje in de rede. „Die nadere verklaring zal ik zo aanstonds geven. Mag ik mis schien van U weten, waarom de heer Drenth hier niet meer in func tie is als gemeente-ontvanger?" Opnieuw fronste Sikkel zijn wenk brauwen. „Ik meen", begon h(j op aarzelende toon. „dat ik deze kwes tie in een uitvoerig persoonlijk schrijven aan Uw vader, wijlen de baron, heb medegedeeld. Misschien heeft Uw vader daarover niet met U gesproken?" „Jawel, ik weet in grote trekken de inhoiud van Uw brief. Als ik het wel heb, was er sprake van een te kort van tweeduizend gulden, niet waar?" De burgemeester knikte. „Helaas, ja. De heer Drenth kon geen aanne melijke verklaring geven omtrent dit kastekort, dat hij evenwel uit zijn privébezit heeft aangezuiverd. Het feit evenwel was te ernstig om de heer Drenth op zijn verantwoor delijke plaats te handhaven. Hij werd met ziekenverlof gezonden en hem is gelegenheid gegeven om ont slag te nemen. Van deze gelegen^ heid heeft hij geen gebruik gemaakt zodat noodgedwongen ontslag vol gen moest." Het meisje knikte en keek de man tegenover haar onafgebroken, aan. „Zo, zo. Hebt U als hoofd der poli tie nooit eens de mogelijkheid van diefstal door derden onder de ogen gezien?" De man schudde ontkennend het hoofd. „Die mogelijkheid was al bij voorbaat uitgesloten. De heer Drenth heeft zelf verklaard, dat gedurende de tijd, dat volgens hem het geld nog aanwezig was in zijn kamer, niemand bij hem is geweest, behalve dan de accountant, die belast was met de kascontróle. En deze man staat natuurlijk boven iedere ver denking verheven." Het meisje keek hem strak aan en vervolgde: „Mijnheer Sikkel, is het dan nooit bij U opgekomen, dat dé man, die meer dan veertien jaren stipt en nauwgezet zijn werk heeft verricht, die de eerlijkheid en recht schapenheid in eigen persoon was, deze verduistering onmogelijk ge pleegd kan hebben?" „Pardon, ik heb het woord „ver duistering" niet gebruikt Weliswaar heeft de heer Drenth op besliste toon ontkend zich aan het geld ver grepen te hebben, doch onze lezing is, dat hij de avond vóór de kascon tróle de twee biljetten van duizend gulden even heeft geleend voor een of ander doel. U moet niet uit het oog verliezen, dat deze kascontróle vroeger geschiedde dan normaal het geval was. Noch ik, noch Drenth had hierop gerekend. Maar hierbij komt nog iets anders. Ik ben het volko men met U teens, als U beweert, dat de betrokkene gedurende een reeks van jaren op voortreffelijke wijze zijn werk heeft verricht. Ik moet U ook eerlijk zeggen, dat tot enkele maanden vóór die bewuste dag een onbeperkt vertrouwen werd gesteld in onze ontvanger. Maar, zoals ge zegd: tot enkele maanden vóór die bewuste dag." (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2