BATIG SALDO Memorie van Antwoord van de regering aan de Tweede Kamer Bedreigd Frankrijk Geen overwinning van het kwaad door legers, vloten en luchtmachten De regeling van het Kkuteronderwlji Het Rijk heeft In verschillende opzichten een aanvullende taak Verschenen is de Memorie v«n Ant woord aan de Tweede Kamer intake het wetsontwerp tot regeling van het Kleuteronderwijs. Hieraan wordt het volgende ontleendi Het aantal leerlingen bedroeg bij de aanvang van de jaren 1949, 1950 ca 1951 reap. 289.555, 315.684 en 341.484. Hiervan waren er in 1950 28.000 of 9 pet. jonger dan 4 jaar en 288.000 vier jaar en ouder, in 2951 24.000 of 7 pot. jonger dan vier jaar en 317..000 vier jaar of ouder. Vele kleu terscholen kampen met ruimtegebrek .en voeren dientengevolge de toelatings leeftijd op. Subsidiëring De kosten van het kleuteronderwijs dienen, evenala tot dusverre het ge val is in de eerste plaats door de gemeenten en de schoolbesturen gedra gen to worden. Het Bijk draagt in de kosten van openbare en bijzondere kleuterscholen bij om een eerste stap in de richting van een volledige sane ring van het kleuteronderwijs mogelijk te maken. Do Rijksbijdrage zal ge schieden in de vorm van een bijdrage per leerling. De gemeenten, die open bare kleuterscholen in stand houden, moeten voor het bijzonder onderwijs in zijn geheel zodanig subsidie be schikbaar stellen dat gezegd kan wor den dat zij aan het openbaar en bij zonder onderwijs gelijke zorg besteden. Dit subsidie wordt naar rato van het aantal leerlingen over de daarvoor .o aanmerking komende bijzondere scho len verdeeld. Aangenomen wordt dut het aantal leerlingen waarvoor eon Rijksbijdrage verschuldigd zou zijn, vooreerst niet boven 280.000 zou stijgen. Het ge- brok aan geschikte lokalen en het te kort aan bevoogde leidsters liggen aan deze verwachting ton grondslag. De klasse-bezetting Op 16 Januari 1950 waren er 4292 leerkrachten mot klassen van 4059 leorlingen, 405 met klassen van 60— 79 leerlingen on 68 mot klassen van 80 Wat in Frankrijk is geschied, Is werkelijk indroevig en stemt tot pessi misme. Het is rood bot parlementaire stelsel werkelijk huilen met de klep dicht. Nauwelijks is er een regering aan bod, of zij breekt de nok over een of andere kwestie, waaraan zij wel de vertrouwenskwestie moet ver binden, om zekerheid te krijgen of haar maatregelen de steun van de Na tionale Vergadering hebben. De niet- communistische partijen geven een ver-, deelüheid te zien, die Frankrijk's toe komst ernstig in gevaar brengt. Dit alles is des te erger, omdat Amerika voortzetting van haar steun afhanke lijk stelt van enige politieke stabili teit, en in Europa Frankrijk qua lig ging en positie nog altijd is voorbe stemd om een leidende rol te spelen. Maar wat komt daarvan terecht, als de Fransen niet in staat blijken in eigen huis orde op zaken te stellen? Toch is Frankrijk niet zo arm en onbedui dend, dat het deze opgave niet aan zou kunnen. In wezen is Frankrijk een 6terk en rijk land. Het heeft vele hulpbronnen en het kan nog wat eigen (en vreemde) mensen inschikken. Het bezit bekwame wetenschapsmensen en als geheel bezit het rijke geestelijke gaven en waarden, die niemand in twijfel zal willen trokken. En 'toch is dit Frankrijk een kolos met lemen voeten. Het parlementaire stelsel deugt er niet, omdat de partijen niet het gemeenschappelijk nationale belang, maar het eigen partijbelang op de voorgrond plaatsen en hun politieke gedragslijn hierop afstemmen. IndieQ er een gezonde en straffe leiding was in Frankrijk, zou het land binnen enkele jaren een eerste viool spelen in het concert der 'Europeso volkeren, zou het vooraan staan en een politieke en economischo macht vorn tegenwoordigen, die niet weggepraat zou kunnen worden. Maar helaas zo- vor is het niet. Regering en volk mis sen d ie bijzondere verantwoordelijk heid, die nodig is om het politieke erf te bewaren. Er zijn schandalen, er is geknoei met do belastingen en meer dergelijke verschijnselen. Frankrijk zou een deel van de Engelse zelftucht moe- ton hebben, om or boven op te komen. Dit alles wijst er op, dat in feite een geestelijk defect ten grondslag ligt aan hot Franse déraillement. Er is in Frankrijk geen sterke on gezonde poli tieke en godsdienstigo geloofsovertui ging meer. De plant van de democra tie wortelt niet meer in een vaste bodem en daarom komon er aan do horizon gevaren opdoemen, die moei lijk zijn te overschatten. De domocratie is in gevaar en dat betekent betore kansen voor do diotatuur. Door hot tranendal van een revolutie kan Frank rijk bij de staatsnlmacht terecht ko men. Al» het niet oppast, al» het niet bijtijd» de gevaarlijke yreg ysrlaat. en meer leerlingen Willen de acholea waar deze klassen deel van uitmaken voor de Rijksbijdrage in aanmerking komen, dan zullen zij de klaaaebezct- ting ten minste tot 48 moeten terug- ibrcngeu Het aantal leerkrachten be droeg op 16 Januari 1950 en 1951 reap 7485 en 8288. Het aantal ge slaagden voor diploma A en voor Mou- teaaoridiploma bedroeg 721 Van do 800 nieuwe leerkraehten zijn er plm 350 bevoegd en 450 onbevoegd te ach ten Deze onbevoegden zullen in een gesubsidieerde school niet werkzaam kunnen zijn Op 16 Januari 1950 wa ren 68 leerkrachten 65 jaar en ouder. Deze zullen in het algemeen niet ge handhaafd kunnen blijven. Een aantal gebouwen tal ongeschikt voor het kleu teronderwijs worden geacht en der halve niet een uit de openbare midde len geldelijk gesteunde sohool kunnen huisvesten. Sanering noodzakelijk Hetgeen van versohillende zijden aan gevoerd werd om de noodzaak van sanering van het kleuteronderwijs aan te tonen, heeft volledige instemming. Weliswaar kan de regering in verbind met de grote behoefte aan gebouwen voor Lager, Nijverheids, Middelbaar^ Voorbereidend Hoger en Hoger Onder wijs, thans evenals in de voorbije ja ren, de bouw van Klcutersoholbn slechts in beperkte mate toestaan, dooh zij vertrouwt dat in deze toestand gelei delijk, naarmate in de meest dringendo behoeften van de andere takken van onderwijs is voorzien, wijziging kan worden gebracht. Met hetgeen zeer vele leden betref fende de bozwaren togen de invoering van leerplicht of schoolplicht opmerk ten, stemt do regering in. Nadrukkelijk willen de ministers er hierbij op wijzen, dat dit laatste impli ceert, dat hot d» gemeenten vrijstaat ook Kleutorsoholcn op te riohten, die minder dan 30 leerlingen zullen tellen. D© toelatingsleeftijd Met de opmerking, dat het met het oog op de stichting van openbare kleuterscholen in kleine gemeenten no dig is de minitnumleeftijdsgrens voor de toekenning van Rijkssubsidie tot 31/2 jaar terug te brengen, kunnen de ministers zich niet verenigen. Een zo danige wijziging zou de kosten van dit wetsontwerp onmiddellijk met een be-» drag van naar schatting f 600.000 f 700.000 doen stijgen, terwijl op den duur, wanneer meer lokalen en leer krachten aanwezig zijn om do kleuters van die leeftijd op te vangen, ongetwij feld nog een aanzienlijke stijging het gevolg zou zijn. Anderzijds achten de ministers het niet wenselijk de toelatingsleeftijd uni form vast te stellen. Opleiding en salariëring Evenals bij het Kleuteronderwijs die nen ook bij do opleidingsscholen de gemeenten en de bijzondere schoolbe sturen de opleidingskosten voor een gedeelte zelf te dragen. Ook hier ligt □aar. de mening der ministers op dit ogenblik voor het Rijk een aanvullende taak. De ministers achten een minimum- salaris voor de kleuterleidster gelijk aan dat van een onderwijzer bij het gewoon lager onderwijs niet alleen een te hoge bezoldiging voor de kleuter leidster, wier opleiding twee jaren korter heeft geduurd, ook zou de toe stand van 's lands fiuanoiön een zo danige salariëring niet toestaan. Zij erkennen het bezwaar tegen hot ont breken van uniformiteit der salaris schalen. Gezien echter het feit, dat de toestand van 's Rijks sohatkist niet ge doogt een hoger subsidiebedrag dan f 40 per leerling in uitzicht te stel len, acht do regering het op het ogon- blik niet mogelijk verder te gaan dan et voorschrijven van een minimum salaris. Vergeleken met de huidige toestand kan zulks reeds als een aan zienlijke verbetering worden beschouwd. De „Van Galen" schiet zijn schootje mee Naar uit ccta thans ontvongen rap port van kapitein-luitenant ter zee A. M. Valkenburg, oommondont ven H.M. torpedebootjager „Van Galen" blijkt, is deze bodem in Januari .jl. betrokken geweest bij een aotie, di0 duidelijk demonstreert, hco ver do mi litaire samenwerking dor Vor. Notios in do Koreaanse watoren is doorge voerd. Een aantal Amerikaanse mijnenve gers kwam n.l. tijdens het vogen on der vuur van "Noord-Koreaanse wal- battcrijen. Van de Britse smaldeel- commandant kreeg H.M. „Van Gelen" do opdracht cm steun te vorlonoD. Het schi)p voerde mot sneoes een bombar dement uit op battorijon, waarbij de artillerieverkenning werd verriohtdocr vliegtuigen van —n Australisch vliog- ksmpsohip. Documentatie uitingsvormen van Nederlands volksleven Oude stichting nieuw loven iugtb'uMoa In 1938 kwam een stichting tot stand, dio tea doel had materiaal te verzamelen co te beetudcreQ, be trekking hebbend op menselijke uitin gen van allerlei aard, voer sever df« een maatschappelijk aepect vertonen. Gedacht werd eont beeld- en klank opnamen van leidende en kenmerken de personen, pleahtigheden, arbeid, verkeer, volksdans, vclksaang, betc- 'gingen, feesten enz. em. Deze opnamen zouden zich voor lopig bepalen tot Nederland. Hoewel voer deze stichting van de aanvaug belengetelling bestond, uc-wel van do rijde der overheid ala van andere tijden, heeft «ij <hxr verschil lende omstandigheden nauwelijks enige activiteit kunnen ontwikkelen. Ver scheidene factoren maken de ^caus daar toe thans cohter gunstig. Op grond hiervan werd in een ver- gadering van 21 December j.l. beslo ten de stichting te doen herleren met vrijwel ongewijzigde doelstelling ender de naam vani „Stichting voer de dc- cumentotie in beeld en klank van de mttngerormen tan het Nederlandse volksleven, af te korten teti beeld en klankarehief". Binnenkort zal over een en ander een definitieve beslissing worden ge nomen. Lompen bleken nylonkousen De rivierpolitie te Rotterdam nad er de lucht van gekregen, dat het niet pluis moest zijn met balen lompen', die uit de Ver. Stoten kwamen, be stemd voer doorvoer naar Zürioh In Zwitserland. Maandagmorgen is zij daar om, vergezeld van do douanerecherche, een transport van aoht balen gevolgd, dat tenslotte bestemd bleek cm cp het stotionsemplaoement Sohleveen in geladen te worden. Daar werden de balen aan oen onderzoek enderwor pen en het bleek dat er niet minder dan 18.000 nylonkcusen in verber gen waren. Vermoed wordt clat deze smokkel reeds lange tijd aan de gang is. Misselijk geval van chantage in de hoofdstad De zedenpolitie te Amsterdam heeft in samenwerking mot do rocherohegroep die belast is met de hotel controle, een jongeman aangehouden, die ver dacht wordt van peging tot chantage. Van e en zevental kleine hotels waren klachten binnengekomen, dat de hotel houders allen een gelijkluidende brief hadden ontvangen v&n een man, die do brieven signeerde met de initialen „A.G." en zich uitgaf voor recher cheur verbonden aan het hoofdbureau van politie, meer speoiaal belast met de oontröle op hotels. In de brieven werd gezegd, dat deze hotelhouders m strijd met de voorsohriften handelen en o.m. gelegenheid zouden geven tot rendez-vous. Hun werd in overweging gegeven, teneinde geen last te krijgen, hem een bepaald bedrag per week uit te betalendat varieerde van 35 tot 50 gulden. De jongeman, die geen on bekende van de justitie ie, kon twee dagen na de aangiften worden aan gehouden, Hij is reeds veer de Oi- ficier van Justitie geleid. Leraar bindt de kat de bel aan Waarom geen onderwijzend personeel in de gemeenteraad? Drs. J. Notermans te Maastricht heeft bij het college van Gedeputeerde Staten van Limburg beroep aangete kend tegen het besluit van de gemeen teraad, waarbij hij niet ala lid van deze raad werd toegelaten. Drs. No<< termans beroept zioh op het feit, dat de minister van Binnenlandse Zaken zou hebbon medegedeeld, dat artikel 25, letter H, binnenkort uit de G«- meentowet zal verdwijnen. Volgens dit artikel wordt het lidmaatschap van de raad onverenigbaar geacht met d> betrekking van onderwijzer van het lager of middelbaar onderwijs. Lera ren bij het nijverheidsonderwijs en kweekscholen voor onderwijzers kan nen wél zitting nomen In een ge meenteraad. Volgens appellont is do lettor van de Gemeentewet in strijd met het reohtsgevoel van de Nederlandse staats-' borger Het wordt volgens drs. NotsrJ mans aan circa 60.000 onderwijzers bij het L.O. en M.U.L^O. en leraren van een H.B.S. onmogelijk gemaakt lid te worden van de gemeenteraad. Ruimteschippers naar de maan Volgens ingonieur Rudolf Nobol, de constructeur von do V-2, waarmede Engeland in de oorlogstijd werd be stookt, zal hot in 1962 missohicn mo gelijk zijn een reis naar do maan te maken. Op „tussenstations" zou nieu we brandstof opgenomen worden. De reis mot een ruimteschip zou mot inbegrip van het opnomen van brand stof in 49 uur en 38 min. volbracht kuoDen worden. Nabel heeft een an wader verklaard op ssn reeks Iexin- jfao. Hf) sprjdc pM over ids r«l» («rug. BOODSCHAP VAN TRUMAN Krachtige zender aan boord van kotter 4 President Truman beeft in een zeds ter gelegenheid van bet indienatstel- len van een krachtige radiozender aan boord van een omgebouwde kotter de Russen meegedeeld 1 „Wfj zijn uw vrien den. Als uw heersen hun «inloze poli tiek van haat «n terreur loslaten eu de beginselen der vrede volgsn, kunnen er geen verschillen tussen ons bestaan, die niet geregeld kunnen worden", Trutnan zei, dat er in de gehele we reld een hevige strijd aan de gang is om de meningen der volken te winnen. Het radiostation van bet sohip (be stemd voor heruitzending van program ma's van de „Stem van Amerika" tiaar landen achter het „ijzeren gordijn") zal „een boodschap van hoop en vriend schap brengen aan allen, die lijden onder tyrannic", „De uiteindelijke overwinning van al het kwaad, dat de wereld plaagt, kan nooit liggen in legers, vloten of luchtmachten. Do uiteindelijke over winning kan slechts worden behaald, als alle volken door de waarheid zijn vrijgemaakt", aldns do president. Aan boord van de verbouwde kot ter bevindt zioh oen bemanning van 90 personen. De voornaamste aDtenne van het sohip zal aan versperringsbal- Om het vloeibare goud Ptfpleidiagen dwars door Syrië Do Irak Potroleum Go. heeft JM&atH dag medegedeeld; dat eon voorlopige nieuwe oliobuislciding van Noord-lrak dwars door Syrië naar do Middellandse Zee is aahgolegd. De leiding eindigt in Banias aan do Middellandse Zee-kunt van Syrië en zal in April in bedrijf worden genomen. Door de bijna 1000 km. lange leiding zullen 14 millioen ton ruwe olie per jaar lopen. De Irak Petroleum Go. behoort aan een Amerikaanse, een Franse en twee Britse groepen, dio allo een gel$k aan4 deel hebben. De Egypti6öhe Ambassade to Ka- ra te ji heeft het bericht tegengespro ken, als zou do Grcct-Moefti van Je ruzalem doer do Egyptisohe regering de toegang tct het lond zijn ontzegd. Volgens hot betrekken persebrioht zen de Moefti aayl in Pakistan hebben aangevraagd. Dit wordt in gezagheb bende Pakistaanse kringen tegenge sproken. De Oost-Duitoo regering heeft Maandag het bewind te Bonn verzcoht zijn standpunt weer te geven t.a.v. het Oost-Duitse verzoek aan de vier bezettende mogendheden om in de na bije toekomst een vredesverdrag met Duitsland te sluiten. De Sovjetregering heeft de Oost-Duitse autoriteiten me degedeeld in te stemmen met hun ver zoek. Do „Westerse Grote Drie", die de Oost-Duitse ropabliofc niet erkennes?» hebben niet geantwoord cp het Oost- Duitse verzoek. Ion» van 21 meter worden opgelaten. Het ombouwen en uitrusten van br-t •chip beeft twee millioen dollar gekost, Wnuitschijn!ijk tol btt schip na mui proof tocht naar de Caralbisehe Zee naar de Middellandse Zee vertrekken, waar het van verschillends plaatsen uit, om sovecl mogelijk de BussUehs stoorzenders te ontgaan programma's vau da „Stam van Amerika" Ml uit* lenden. De nood in W.-Brab&nt in rijn nieuwjaarsrede tot do ge meenteraad van Hoeven (N.-ör.) heeft burgemeester J. A. de Krom gezegd te hopen, dat men in Den Haag «pro- dig zou inzien dat er in Weat-Brabunt op versohillende plaatsen need geleden wordt en dan men bijzondere maat regelen zon treffen. Met name zou hij willen zien, dat de goedkeuring werd verleend en do nodige gelden besohikbaar werden gesteld om tpen- bare werkon uit tc voeren. Deao wer ken staan reed» lang op stapel, zeals b.r. het grote cntwateringsplan voor het. watersohap „De geoombineerde Hoe- venae Beemden". Herenmodebeurs geopend in de Apollohal Xn de Apollchnl to Amsterdam is de vierde Nederlandse herenmodebeurs geopend, dio (niet vcor het publiek toegankelijk) tot on met 7 Maart duurt. Do beurs omvat 51 stands. Er werdt ©eu oolbcrtjasje gelanceerd met vier in plaats van de traditionele drie kne- pen-sluiting. VocrU wordt ala nou veauté, oen costimm mot bijbehorend vost in con afstekende kleur geözpo- 6o©rd. Voer hot kemeude voorjaar en dc. zomer zijn cr weer de weekend shirts in pasteltinten. Tenslotte een herenpynma mot korte mouwen on eeD korte pantalon. Do vijfde beurs zal wedorom in hot RAI-gebouw (2529 Augustus u.b.) worden gohcoden. Dio beurs zal vcor het publiek toegankelijk zijn. Tegen verdere aantasting van de Veiuwe De raad der gemeente Bottom heeft besloten, adhaesio te betuigen don de cp joop nosr af aoTOoccaoim 'gjioin Stichting Natunrbesohorniingawacht te Apeldoorn geUcadcn vergadering, waar in met do meeste aandrang wordt ver zocht te bevorderen, dat hst thans resterende deel van de Veluwo ala nationaal recreatieterrein worde orkeud en voer verdeco aantasting worde ge vrijwaard. Treinramp bij Rio de Janeiro eist honderd doden Volgens A.F.P. zijn in een der bui tenwijken van Rio do Janeiro twoo treinen op elkaar ingereden. Een hon derdtal personen is om het loven ge komen cu 200 personen zijn gewond. Reuter maakt echter melding een ontsporing, waarbij 150 personen zijn gewond et. „eee eaatal" ©w Iwï leren zijn gekomen. RADIO-PROGRAMMA Donderdag 6 Maart. HILVERSUM L 402 m. 7 nieuw*. 7,15 grom. 7,50 das opening 8 nlouwa. 8,15 gram. 8,45 idem. 9 morgenwijding. 0,15 gram. 0,25 voor de huiavrouw. 9,30 waterstanden. 9,36 gram. 10,86 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 10,60 voor de kleuter». II radioacoop. 11,45 inter view». 12 orgel en acoordeon. 12,26 In 't spionnetje. 12,30 land- en tuia- bouwmededfclingen. 12,39 gram. 12,60 linanciëel weekoverzicht. 1.00 nieuws. 1,16 mededelingen of gram. I,20 orkeétconcert. 1,56 U kunt het geloven of niet. 2 „Reisindrukken v&n Canada", causerie. 2,10 gram. 2,90 boekbespreking 2,46 grom. 3.00 vt>or de zieken. 4 hersengymnastiek 4,25 zang en piano. 4,50 gram. 5 voor de jeugd. 5,30 gram. 5,50 Regerings- uitzending; Jeugduitzending: „Wij slaan op de tong-tong", correspon dentieclub onder leiding van Regina Zwart. 6 nieuws. 6,15 sportproble- men. 6,90 dansmuziek. 6,55 voor dt kinderen. 7 „Gesproken brief uit Londen". 7.05 allerlei. 7,10 „De school voor mechanische uitrusting" causerie. 7,20 orgelconcert 7,40 „Ronde Tafel Parlement". 8 nieuws. 8,05 Radio Philharmonicch Orkest en solist. 9,15 „Waar de rumba lokt" hoorspel. 10,30 Metropole-orkest 11 nieuws. 11,15 sportactualiteiten. II,30-12 gram. HILVERSUM H. 298 M. 7 nieuws. 7,15 gymuastiek. 7,30 gr. 7,45 morgengebed en liturgische ka lender. 8 nieuws- en weerberichten 8,15 gram. 9 voor de huisvrouw. 9,40 schoolradio. 10 gram. 10,30 morgen dienst. 11 voor de zieken. 11,45 gr. 11,50 „Als de ziele luistert", cause rie. 12 Angelus. 12,03 gram. 12,30 land- en. tuinbouwmededelingen. 12,33 cello eu plano. 12,zonnewij zer. 1 aieuwa. 1,20 kamerorkest en solirt. 2 gram. 2,45 voor de vrouw. 3,15 gram. 3,35 cello-recital. 4 bij bellezing. 4,30 gram. 5 voor de jeugd 5,30 pianoduo. 5,45 gram. 6 nieuws. 6,15 vrouwenkoor en soliste. 6,40 „Op de stelling". 6,50 gram. 7,05 Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 7,20 zigeuner- kwintet. 7,40 racliokrant. 8 nieuws- en weerberichten. 8.10 gevarieerd programma. 10,15 buitenlands over wicht. 10,35 grom. 10,45 avondovor- donking. 11 nieuws en S.O.S.-berich- ten. 11,15-12 gram. Gaf vrouw haar man rattenvergif Reeds voer de begrafenis van de 41-jarigo kleermaker A. van L. te Zeist, welke begrafenis onlange ge schiedde, waren vermoedens gerezou, dat de echtgenote hanr man zou heb ben vergiftigd. De 36-jarigo vrouw van do overledene, C. M. van E., is vorige week in arrest gesteld, ovenels hoer vriend, do 39-jarige J. J. ven de K. uit Utrecht. Zodra de vermoedens de pciitie be reikten heeft de politie oen onder zoek ingesteld, waarbij is kernen vast te staan, dat kort voer zijn overlijden uan van L. een hoeveelheid ratten vergif was toegediend. Nadat huis zoeking was verricht zijn Vrijdagavond de cchtgoïioto van de overledene en knar vt'ea-1, rr-ot wie zq bot huif wilde binnengaan, gearresteerd. Beiden v\)a ter bocohifcktog getteld van dc OfI«eier van Justitie te Utrecht. FEUILLETON 52 door HENK VAN HEES WIJK Het was drie uur in de middag, toen ze voor de zoveelste maal haar kijker op de bergtop richtte. En op hetzelfde ogenblik kwam ze met een ruk overeind'. Want de bergtop, die al die tijd bedekt was geweest met sneeuw, was nu zwart, ten teken, dat de sneeuw was gaan glijden. Naar alle waarschijnlijkheid had er een lawine plaats gehad. Ongerust zocht ze door haar kij ker de hele omtrek af. Maar ner gens was een spoor van levende wezens te ontdekken. Beneden in de gelagkamer van het kleine berg- hótel hoorde ze de stemmen van de gidsen, die hot niet raadzaam had den gevonden om grote tochten te maken en dus allen weer terug wa ren. In deze tijd van het jaar be gon de sneeuw en het ijs soms al te glijden en dan werd hei gevaar lijk in de bergen. Zelfs op de we gen tussen de bergen moest men dan voorzichtig zijn. Het zou de eer ste maal niet zijn dat voorbijgangers door uitlopers van lawines bedol ven waren en zichzelf met moeite hadden kunnen redden. Het meisje bleef enige ogenblik ken besluiteloos met haar kijker in de hand bij het raam staan. Het boek was van haar schoot gegleden op de grond, maar ze had er geen erg in. Nogmaals keek zo naar de bergtop, dl© slechts hier ca daar kleine lichte plekken' vertoonde, maar verder niets. Geen mensen ea ook geen' sneeuwlaag meer op de top. Eindelijk besloot ze naar beneden te gaan en de gidsen opmerkzaam te maken op hetgeen er gebeurd was. Met een ontsteld gezicht kwara ze beneden on zo stevende meteen naar een der bekendste en oudste gid sen, met wie ze vorige jaren tochten had gemaakt, zodat deze man, Heinz het meisje keerde. „Heinz, kom eens mee naar het raam en kijk dan eens naar die top. Een kwartier geleden lag er nog dik sneeuw op en zie nu eens!" De ouder man nam kalm de kij ker van haar over en tuurde geruime tijd naar de aangewezen bergtop. Toen knikte hij, terwijl hij' de kij ker teruggaf. „Ja, daar heeft een lawine plaats gehad. Och, dat komt in deze dagen' vaker voor. Het hin dert niet, want iedereen is toch bin nen en „Heinz", zei ^t meisje op gedemp te toon, hem in de rede vallend en er klonk duidelijk angst in haar stem. „Vader is met nog iemand en een gids naar die top toe. Hij wilde hem vandaag beklimmen. Als ze maar geen ongeluk gekregen heb ben. Ik.ik ben zo bang. De gids nam zijn kromme pijp uit do mond an antwoordde: „Het is niet waarschijnlijk; dat Pc4di door gezet heeft. Se zullen al wel op do terugweg zijn. Maar als U wilt, dat we een onderzoek instellen...." „Ja, graag. Wacht even, dan zal ik me verkleden. Ik ga mee". Eeinz hield het meisje bij de arm terug. „Wees verstandig freule, hei is een heel eind hier vandaan. Do tocht is te vermoeiend. Laat ons maar even gaan. Met enkele uren kunnen we terug zyn en als we do daron onderweg tegenkomen, nog eerder". „Ik ga mee", besliste het meisje op vaste toon. „Ik zou geen rustig moment meer hebben, als ik hier op mijn gemak bleef zitten". „Maar...." het is al lang donker voor we terug zijn", weerstreefde de gids. „Doet er allemaal niet toe", ik ga mee. Met vijf minuten ben ik ver kleed en weer terug". De gids haalde de schouders op en zweeg verder. Maar hij dacht: „Die koppige Hollanders willen toch ook altijd hun zin doordrijven". Te gen het meisje had hij zijn vermoe den verzwegen, maar toen Nettie naar boven was gegaan om zich t© verkleden, wendde hij zich tot een paar collega's en sprak zijn bange vermoeden uit. Dadelijk stonden de ze op om weg te gaan naar de berg, waar wellicht mensen in gevaar waren. Binnen een paar minuten waren lampen gevuld en pakketjes met levensmiddelen en een fles met cognac ingepakt. Gewapend met stevige touwen, zwaar gespijkerde schoenen en een paar houwelen, trok men enkele minuten later naar buiten, de bergen in. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2