DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Er zal geen oorlog komen omdat het Westen reeds te sterk is voor Rusland" Duits probleemSouvereiniteit en drinkwater Zuidpool-expeditie terug in bewoonde wereld ZIERIKZEE SCHE®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. Prlj» par 3£mndi bij vooruitbetaling f 4.94, p. w. 38 et ton» nummert 10 cL Varechijnt i*da/« werkdag. AdvertenUeprQ» 15 et pa« mm SucCMja* (me*. 13 mm.) minimum I V.- p iluk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 DINSDAG i MAART 1952 No. 17049 108e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE t tanga Nobalitraal A 171, ZlarJicxee. Postbus nr 1, Telefoon or. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voork takenman Ochtmao Lange Nobalstraet A 171 ZierlkxM DR. ADENAUER: Rusland zou het echter anders proberen De Westduitse Bondskanselier, Dr. Konrad Adenauer, heeft op een openbare bijeenkomst te Heidelberg verklaard, dat hij er van overtuigd is, „dat er geen oorlog zal komen, omdat het Westen reeds te sterk is voor Rusland" Rusland zou echter op alle moge lijke manieren trachten Westduits- land zonder oorlog in zijn macht te krijgen, door binnenlandse opstand en buitenlandse druk, aldus Aden auer, die er aan toevoegde, dat na Duitsland, Frankrijk,»Italië en an dere landen van West-Europa in „Ruslands macht zouden komen" en wanneer West-Europa eenmaal com munistisch is geworden, zullen de Verenigde Staten hun belangstelling voor ons verliezen en „Europa zal niets anders zijn dan een onbete kenend aanhangsel van Azië". Demonstranten lieten een duif los, die gedurende bijna de gehele toespraak van Adenauer door do zaal bief vliegen. Tweemaal moest Adenauer het podium verlaten, daar aanhangers van de kanselier slaags raakten met do demonstranten, van wie er verscheidenen werden aange houden. Duizenden pamfletten regenden neer van de balkons. Aan de ene kant ervan stond een gefingeerde oproep voor het Europese leger en aan de andere kant werd aangedron gen op verzet tegen herbewapening Adenauers toespraak vormde een onderdeel van de verkiezingscam pagne voor do constituerende ver gadering van de Nieuwe Zuid--West- Duitse staat, waar Zondag werd ge stemd. Op Helgoland wappert weer een Duitse vlag Do wederopbouw zal zestig milliocn Mark kosten De zwart-rood-gouden vlag van de Westduitse Republiek is Zater dag op het zwaar door bombarde menten beschadigde eiland Helgo land gehesen ten teken, dat het eiland aan Duitsland is teruggege ven. Ruim vijfhonderd personen waren aanwezig bij het hijsen van de vlag door de minister-president van Sleeswljk-Holstein, waartoe Helgo land behoort, Friedrich Wilhelm Luebke. In de openingsrede, die uit gezonden werd, zei Luebke, dat het eiland zal worden gewijd aan de vrede. Het enige bouwwerk op het eiland' dat ongeveer geen schade heeft op gelopen, een acht verdiepingen hoge toren van het luchtdoelgeschut, zal voorlopig als vuurtoren dienst doen. Onmiddellijk na de plechtigheid van de overdracht begonnen arbei ders aan de herstelwerkzaamheden Evenals vroeger zullen op het eiland belastingvrije drank en tabak ver kregen kunnen worden. In de ko mende vijf jaar van wederopbouw mogen alleen zij het eiland betre den, die in het bezit zijn van een officiële vergunning. De kosten van de wederopbouw van het eiland worden op minstens zestig millioen Mark gecshat „De Sowjet-Unie is veel groter, machtiger en meer totalitair dan Nazi-Duitsland", aldus Adenauer. Zij heeft expansiezucht, is agres sief en haar begeerde buit is West Duitsland", zei hy. „De enige manier om Rusland te gen te houden is het Westen sterker dan dit land te maken". Dit was ook de enige manier om een herenigd Duitsland tot stand te brengen en „een regeling van alle Oost-Euro- pese kwesties" te bereiken. ONRUST TE KOWLOON Duizenden vielen Britse en Chinese politie aan Te Kowloon, dat op het Chinese vasteland, tegenover Hongkong, Is golcgon, doch deel uitmaakt van de Britse luroonkolonio Hongkong, heb ben zich wanordelijkheden voorge daan, waarbij een menigte van on geveer twintig duizend personen Britse en Chinese politie aanvielen. Ook verscheidene blanke voorbij gangers werden gowond. De aanleiding tot do wanordelijk heden was de aankomst van een Chinese communistische missie, ter sterkte van dertig man, aan de grens tussen Kowloon en het communis- tische China. Het doel van de reis der missie was aangekondigd als „het bezoekén van Chinese slacht offers van de brand, welke in No vember jl. te Hongkong heeft ge woed en het beramen van maatre gelen voor steunverlening". Uit Hongkong was een, hoofdza kelijk uit leden van uiterst-linkse Chinese vakverenigingen bestaande „commissie van welkomst" per trein naar de grens tussen Kowloon en het communistische China vertrok ken. De politie hield deze commis sie in een juist voor de grens gele gen station aan. Even later werd in een telegram uit Sjanghai medegedeeld dat het bezoek der missie was „uitgesteld". Voor de ontvangst van dit tele gram was de politie te Kowloon in staat van gereedheid gebracht, daar men botsingen vreesde tussen' de communistisch- en nationalistisch gezinde Chinese inwoners van Hong kong en Kowloon. Uiteindelijk slaagde de politie er in de ordeverstoorders, met behulp van traangasbommen en het gebruik van de gummistok, te verspreiden. Radiotoespraak van President Truman Het Witte Huis heeft medegedeeld dat President Truman Donderdag avond a.s. over alle belangrijke Amerikaanse radiozenders en via de televisie een toespraak tot het volk zal houden over het program voor de wederzijdse beveiliging. Joseph Short, secretaris van het Witte Huis, zeide, dat Truman aan het Congres een verzoek om gelden1 voor militaire en economische hulp zal zenden, ongeveer op hetzelfde ogenblik als hij zijn verzoek om hulp aan het buitenland ten bedrage van bijna acht millioen dollar in de toespraak zal verdedigen. Smaak van chloor verhindert geloof aan zelfstandigheid Voor talrijke Duitsers is het be grip souvereiniteit ten nauwsto ver bonden met hun drinkwater. Wan neer men de man in de straat vraagt welke voordelen hij denkt te zullen verkrijgen, wanneer de Bondsrepu bliek haar souvereiniteit zal verwer ven, dan heeft men kans het ant woord te krijgen: „Dan kunnen we tenminste weer behoorlijk water drinken". In vele kranten, vooral onder de rubriek der ingezonden stukken, regent het lange klaaglie deren. over de wansmaak van het drinkwater, dat op last van de be zettingsautoriteiten nog altijd een extra sterke chloor-bewerking moet ondergaan. De Duitsers vinden het tijd, dat zij op dit terrein souverein worden en dat zij zelf zullen kun nen bepalen hoe veel chloor vol doende is voor de ontsmetting van het drinkwater. Het chloorgehalte moet weer binnen de perken van de vredestijd worden gebracht, zo heet het in de „Bremer Nachrichten". Bremen is een Amerikaanse enclave en heeft ondervonden, dat de Ame rikanen nog chloorlievender zijn dan de Britten. Dat echter ook de Britten een rij kelijke dosis toemeten blijkt uit het feit, dat de locale „Honnefer Volks- zeitung" heeft verzucht: „Wij kun nen niet aan souvereiniteit geloven zolang wij nog chloor proeven". „Niets bereikt" te Pan Moen Djon De onderhandelaars der verbon denen melden, dat Maandag by de besprekingen over toezicht op een wapenstilstand in Korea niets is bereikt. Wel erkende de stafofficier kolo nel Tsjang voor het eerst, dat de verbondenen het recht hebben om te weigeren, de Sowjet-Unie als neutrale waarnemer op te nemen in een commissie van toezicht op de wapenstilstand, doch hy voegde er aan toe, dat deze verwerping op „lo gische" gronden moest zyn geba seerd. Geen verandering in Egypte's buitenlandse politiek Nog niets bekend over de hervatting der onderhandelingen De nieuwe Egyptische minister president heeft Zondagavond, nadat zyn kabinet voor de eerste maal had vergaderd," tegenover verslagge vers onder meer verklaard: „Myn voornaamste taak zal zyn de ver- wezenlij king von de nationale Egyp tische wensen, namely k het ontrui men van de Suezkanaal-zóno door de Britse troepen en hot verenigen van Egypte en de Soedan. Ik weet nog niet wanneer de Brits- Egyptische besprekingen zullen wor den hervat, ik moet eerst alle hier op betrekking hebbende stukken bestuderen". Hilaly Pasja besloot met te zeg gen dat de in de pers verschenen berichten, volgens welke hy eerst een binnenlandse zuivering in Egyp te zou uitvoeren, alvorens het Brits- Egyptische geschil verder te behan delen, onjuist waren. „Ik zal mij met beide vraagstukken tegelyk be zig houden", verklaarde hy. In Tunis is het nog niet rustig Verschillende sabotagedaden gepleegd Een trein, die yzererts vervoerde is, tengevolge van sabotage, tussen Gafoer en Sidi Ayed ontspoord en in een ravyn gereden. Twee spoor- wegemployé's zyn ernstig en vier andere licht gewond. De rails wa ren over een afstand van tien meter verwyderd. De politie heeft de sa- botagebedryvers, vier voormalige Tunesische werknemers der betrok ken spoorwegmaatschappy, gearres teerd. Ten- Zuiden van Gabes is een brug opgeblazen. Een derwaarts ge zonden militaire patrouille werd be schoten; de militairen beantwoord den het vuur. Twee jonge Tunesiërs hebben in een geheel volle tram, die in de Joodse wyk van Tunis red, een brandende fles met benzine ge slingerd. Er ontstond een paniek onder de inzittenden, van wie er vier licht gewond werden. De da ders werden door de menigte aan gevallen en afgeranseld. Zy zyn in een ziekenhuis opgenomen. Ook op een autobus is een fles met brandende benzine geworpen. Beperkingsmaatregelen t.a.v. Russische diplomaten? Do Canadese para publiceert een „vnn gezaghebbende zijde" afkomstig bericht, waarin wordt medogedccld dat do NAVO-staten te Lissabon overeen zijn gekomen eerst ieder cp zichzelf do mogolqkheid na te gaan van bot beperken dor bij hun regering gei accrediteerde Russische diplomatieke vertegenwoordigers, zulks naar aanlei ding van dergelijke boporkingon, opge legd non buitenlandse diplomaten in do communistisoho landen. Later zou den de NAVO-leden elkander dan raad plegen over een eventueel gezamen lijk optreden. Geen Nederlands meer op Indonesische scholen Als resultaat van oen twee-daags vergadering to Bandung heeft do ad viesraad in oulturele aangelegenheden van het ministerie van onderwijs, op voeding en oaltuar Zaterdag bosloton, ido minister te odvisoren, om in geen geval do Noderlondso taal als leervak te doen endorwijzen op middclbaro soholcn. Op hogo schelen dient hot Nodcrlands zo snol mogelijk sla voor taal to .wordoq afgeschaft, Laagste temperatuur was 47 graden onder nul, de hoogste nul graden ZEVENDUIZEND METER KLEURENFILM WERD OPGENOMEN Met het sohip „Bretqgne" zijn 12 ljeden van do Zweeds-Brita-iNoorae Zuidpocl-oxpcditie uit Engeland in Oslc aangekomen. Behalve ds mijten, waar van al eerder gewag is gemoakt, heeft de expeditie in do twee jaren,' die zij aan do Pool heeft vertoefd, koffers vol onder wetenschappelijk materiaal weten te verzamelen. De leider, kapl- toin John Gievaer, kwam bovendien met een griepje In Oslo aan, maar dat had hij niet aan do Zuidpool, dooh in Londen cpgodaan. Do expeditie is,' naar hot oerdeel van oen aan hot Noorse instituut voor Pcclcnderzoek verbonden geleerde, „voer bijna meer dan honderd procent geslaagd". Hot bolnngrijkflto work, zo verleide kapitein Gievaer, was de luohtkar- tcring van oen gebied van oen mil lioen viorkonto kilometer plus het van do grond af in kaart brengen von nog honderdduizend viorkanto kilo meter. Volgons hom kloppen do kaar- ton, die een Duitse expeditie in 1939 gemaakt hooft,' niet met do nu gedane waarnemingen. Behalve hot kortorings- werk zijn er geologische, weerkundige, glotschcrkundige en natuurkundige on derzoekingen gedaan. Veel meteorologische waarnemingen Een dor meteorologen deelde mee,1 dat hot erg lang zal duren voor de volu moteorolcgisoho waarnemingen zijn uitgewerkt,' maar dat het wel al zeker is, dat er veel nieuwe kennis is opge daan omtrent het weer aan de Zuid pool. De laagste temperatuur, die in do Pool win ter werd opgetekend, was 47 graden onder nul. De hocgste „Zomer"- temperatuur was oirea nul grsdon. Do windsterkte varieerde van absolute windstilte tot volle erknun. Toch heeft men maar enkele orkanen meegemaakt. Do expeditie heeft het de hole tijd „goed van eten en drinken" gehad. Wel voeldo men sterk het gemis aan verse groenten. Van vers vlees veerzag men zioh door hot schieten van zee honden en pinguïns. Een jonge Zweedse oiooast, die do oxpeditie een jaar gezelschap heeft gehouden, hoeft zes- h zevenduizend motcr klourcncmnlfilm mco nanr huis gebracht. Velen hebben bolle magen Die men toch de pracht ziet dragen. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te Be Bilt, geldig tot Dinsdagavond. Aanhoudend zacht. Veranderiyke bewolking met la ter op de dag kans op enige regen. Matige tot vry krachtige Zuidelyke wind. Aanhoudend zacht. 6 Maart Zon op 7.17, onder 18.27 Maan op 11.25, onder 4.49 Yolle Maan II Maart. POLITIEK EN GELAATSEXPRESSIE Gedurende de 42 dagen dat de aftredende Franse premier, Fau- re, aan het hoofd van de Franse regering heeft gestaan is hy vyf kilo afgevallen. Het Franse blad „Paris-Presse" heeft Vrydag twee foto's van Faure afgedrukt, de ene is ge nomen toen hy het premierschap aanvaardde, de ander toen hy aftrad. Op de eerste foto toont Faure een rond, glimlachend ge zicht, stralend van vertrouwen, op de Vrydag genomen foto is zyn gezicht strak en vermoeid. 8000 Nederlanders emigreerden per K.L.M. Naar aanleiding van onlangs gepu bliceerde emigratiecijfcrs deelt de KLM mede, dat met haar vliegtuigen in 1951 bijna 8000 Nederlanders zijn geëmi greerd. Met chartervliegtuigen vertrokken naar Australië 4010, noar Canada 2310 cu naar Nieuw-Zeelond 106 emigran ten. Voorts werden er cp do gewone lijndienst 1500 vorvoord. Paus Pius XII 76 jaar Zondag vierdo Paus Pius Xlle zijn 76e verjaardag. Dr. Riccardo Galeazzi Lisi, reeds 20 jaar langs do huisarts van do Paus, heeft tmcdegcdoeld dat do Paus zijn uit- etokondo gezondheidstoestand zcwel non zijn gestel als aan do wijzo van voe ding te donkon hooft. Eenvoud cn matigheid kenmerken hot menu. Bo vendien wissolt do Paus hot zittondo loven, dat hot ontstaan van ziokteq begunstigt, af mot gorogoldo lichaams beweging, zoals een dagelijkse wondo ling en ademhalingsoefeningen. Do veel- eoertigo werkzaamheden, dio dcor hoar ofwisscling op ziohzelf reeds eon Ver- mindoring van iDsponning teweeg bren- weeg brengen, worden mot wijsheid vordocldï elke oontonigheld, een dor perzaken van liohamolijko en geeste lijke vormootdhoid, werdt vermeden. Daar komen neg by eon gozendo en regelmatige workwijzo, het vermogen zioh te beheersen doer kalmto to bo- jwarcu bij tegenslagen, con voortduren de zolfoontrölo, oen wijzo, sleohts cp do eouwigheid goriohto kijk op hot menselijk loven cn het onbegrensde pertrouwen in do vorborgon, maar vcor hem duidelijke wegen der yoc.raionig- bcld, Spionnageproces in Griekenland Acht personen ter dood veroordeeld In een proces tegen 29 personen, die van spionnage werden beschuldigd, heeft het Atheense Militaire Gerechts hof acht doodvonnissen uitgesproken. Vier personen worden tot levenslange gevangenisstraf en tien tot kortere gevangenisstraffen veroordeeld. Zeven beschuldigden warden vrijgesproken; Volgens do veiligheidspolitie stond een der yoro-crdeelden in verbinding mot ©en samenzwering om de aitcen- igcslagen Communistische ondergrondse beweging in Griekenland te reorgani seren. Volgens do rechtbank stonden de leden dor epionnagebendo via de radio boodschappen paar het buiten- tand. Een vpn de terdocdvorcordeolden is een jonge moeder met een kind van eon jaar. Deze, Elli Joannides geheten, oen vooraanstaande communiste; ver klaarde: „Indien de anderen worden geëxecuteerd, wens ik hetzelfde lot te ondergaan". Tevoren was gemold, dat Premier Piastiras van mening is, dot vrouwen niet geëxecuteerd moeten worden, daar dit „de menselijke gevoelens zou schok ken, vooral wanneer zij kinderen heb-, ben''. In Noord-Korea zouden pestgevallen voorkomen In een te San Francisco opgevangen uitzending van Radio-Peking is ver klaard, dat in Noord-Korea builenpest heorst. Er worden in bepaalde ge bieden afweermaatregelen tegen deze gevreesde ziekte genomen. Zo, ia in-, enting verplicht gesteld. Radio-Peking herhaalde zijn beschll- diging dat de Verbondenen de pest door het moedwillig verspreiden van bacillen zouden hebben veroorzaakt'.' De Verbonden legerleiding heeft reeds Op deze beschuldiging geantwoord met do verklaring dat de Communistische autoriteiten geen kans hebben gezien epidomieën in do door hen beheerste streken te voorkomen en dat zij na pogen do schuld voor hot uitbreken hiervan op do Geallioorden te schuiven. Vermiste ^Noorse atoom geleerde dood aangetroffen Het stoffeiyk overschot van de Noorse atoomgeleerde Per Werens- kjold, die in Februari jl. op geheim zinnige wyze uit zyn woning te Trondhjem was verdwenen, is Zon dagmiddag door spelende jongens aan de voet van een steile heuvel, die enkele meters van een straat van de stad is gelegen, onder sneeuw bedolven aangetroffen. Men had aanvankelyk het ver- dwynen van Werenskjold in ver band gebracht met de jongste spion- nagezaak in Zweden, doch de poli tie en collega's van de Noorse ge leerde hadden direct verklaard dat dergelijke geruchten geen waarheid konden bevatten, daar Werenskjold geen enkele geneigdheid voor de communistische leerstellingen aan de dag had gelegd. Prins Bernhard lid van een Amerikaanse luchtvaartclub Zaterdagmorgon is Ban Prins Bern-, hard het lidmoutsohap van da „Clip-, per Club" (van de Pan American World Airways) aangeboden. Twee vertegen- wocraigera xpn do P.A.A. in Neder-, land (George S. Scnbury, districts Ba les and Traffso manager, en Jan voq Os, Pubho Relations Officer) werdeq voer deze oanbetding cp palcis Socat-j dijk ontvangen. De „Clipper Club", yan do Tan Arao-i rican is een min of moer symbolisohq club, waarvan lid zijn personon over do gehele wereld, dio zioh op enigcr-i lev wijzo verdienstelijk hebben gemaakt voer de ent wikkeling van do borger-] luchtvaart. Tot do engoveor 1300 le-j den behoren In Nederland c-a. burge meester d'Ailly ©n do directeur yaq de gemeentelijke luchthaven Sohipho^ de heer u. ReRaertJ De zaak-Bertha Hertogh heeft nog staartjes Ielamieticche pehriftgeleerden uit Ver-i scheidene landen zullen in de loep van Maart to Karachi bijeenkomen yccr ©en n esp roking van de zaak ven Bertha Hertogh, het Nederlandse meisje, welkq Mohammedaans huwelijk met ©en Ma-s Icise man doer hot Hooggerechtshof tq Singapore ongeldig werd verklaard. Bc-j vendien heeft ©en organisatie van Ma-s leise studenten in Karachi vier Pakio-i taanse geleerden verzooht, een studie van deze zaak te maken „ten einde aan andere Islamietisohe landen duido-s lijk te maken, welk een onrecht aaq het echtpaar is aangedaan'!; De Indonesische missie terug naar huis Zondagavond is van Sohiphcl per KLM-machine vertrokken de Indcne-i 6ische onder loiding van Pref. Dr. Raden Snpomc, die in den Haag met een Nederlandse interdepartementale commissie besprekingen heeft geyrerd; De besprekingen zijn por 29 Fe-, hruari 1952 tijdelqk opgeschort ten gevolge van de recente kabinetscrisis in Indonesië. Do voorzitters hebben ever de tot nog tce geveerde besprekingen Zondagr morgen oen communiqué uitgegeven; Moord om een handtasje Nederlandse dame te Makassar door onbekende neergestoken Mevr. H. Mourik, de echtgenote van de secretaris van het Neder landse Commissariaat te Makassar (Celebes), werd Vry dagavond laat by het verlaten van een Chinees restaurant door een messteek in de rug gedood. Een onbekende poogde haar de handtas te ontrukken, waar- by haar een dodeiyke messteek toe gebracht werd. De roofmoord werd gepleegd in het centrum van Ma kassar, by een druk verkeerspunt Het gezelschap waarin het echtpaar Mourik zich bevond, telde vyf he ren en drie dames, doch het was slechts enkelen hunner opgevallen, dat de rampokker by de mislukte poging om mevrouw Mourik's tas te roven, haar een messteek toe bracht In de verwarring, die op de brutale berovingspoging volgde, wist de rampokker te ontsnappen. De politie, die zeer spoedig te plaatse was, stelde een onderzoek in de om geving in. Mevrouw Mourik werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar men door onverwijld chirurgisch ingrypen nog heeft getracht, haar leven te redden, doch tevergeefs. Onder gro te belangstelling is zy Zaterdag ter aarde besteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1