Stad en Provincie Gemeenteraad Haamstede Gemeentebegroting 1952 vastgesteld Meer subsidie voor V.V.V. - Twee verbouwingen goedgekeurd Gemeentewerkman in vaste dienst - De schoolsamenvoeging met Burgh - Het vervoersprobleem in de Westhoek. Onder voorzitterschap van burgem Jhr. Höell kwam de gemeenteraad Doni derdag in openbare vergadering bijten feien verzoek van de Vereniging Vreem delingenverkeer Haamatede-Üurgh tot verhoging van het gemeentelijk subsi die van 135 op 160 per jaar wordt ingewilligd, nadat eerat in verband met bet grote gemeentebelang van vreem delingenverkeer waa overwogen een nog hcger subsidiebedrag te verlenen. De raad etond echter cp het a tand punt dat de gemeente toch reed* buiten deze •nbaidie veel voor vreemdelingenver keer doet, waatven ook de ingezetenen medo profiteren, zoal# aanleg verhar de duinpaden, aanleg fietepadeo enz Een verzoek van de Ver. „Schuttt- veer" tot plaatsing in de haven Burgh- •luis van een duedali wordt afgewe zen, gelet op de hcge koaten. Met .„Schuttevaer zal een bespreking plaats vinden of de uitvoering wel noodzakelijk is, en zo ja, of er dan geen goedkopere oplossing te vinden is. Op voorstel van B. en W. wordt s.h.st. besloten een perceel bouwland aan do Lagezoom wederom te verpioli- ten aan J. J. Goudzwaard alhier te gen de do2r do Grondkamer voor Zee land vaat te stellen hoogst-toelaatbace pachtprijs. Verbouwing gemeentesecretarie Een door B. en W. aangeboden vor- ordoning op het aantal en de sala riëring van het gomeente-porsooeel wordt evenocns z.h^t. vastgesteld, even als een verordening houdende een in- terimregoling ziektekosten secretarie ontvanger en gemeentepersoneel. Een door B. en W. voorgestelde ver bouwing van de gemeente-secretarie wordt na enige discussie goedegekeurd Zo ook een door B en W. voorge stelde verbouwing van de woning West- straat 25 Een voorstel van B en W. tot vaststolling van oon vergoeding en re geling voor het gebruik van het ver enigingslokaal aan do Noordstraat wordt na enige discussie door B. on W. te ruggenomen en wordt toegezegd deze materie nader te bezien. M.a.st. besluit de raad verder tot de vaste aanstelling in gemeentedienst van de gemeentewerkman J. W. Pol derman. Gemeenterekening en -begroting De gemeente-rekening over 1948 wordt na uitgebracht advies van de oommissie van ondorzc ek bij monde Van de hoer J. G. de Bruine voorlo pig vastgesteld: gewone dienst: inkom- ten f200.030,02, uitgaven f212.649,52 alzo een nadolig slot van f 12619,50; kapitaaldienst inkomsten f 355014,03 en uitgaven f 297.568,58, alzo een batig *lot van f 57445,45. De rekening van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappeigke Zcrg over het jaar 1949 wordt goedgekeurd met in inkomsten f 18038,16 en uitga ven f 18283,56, alzo een nadelig slot van f 245,40. Hierna komt in behandeling de ge meente-begroting vcor het jaar 1952. De heer de Bruine brengt ock hier namens de commissie van enderzeek rapport tut. Diverse vragen van de oommissio werden dcor de voorzitter beantwoord. Do begroting wordt ten slotte vastgesteld: gewone dienst: in komsten f 237.535,37 en nitgaven f 237.535,37, waarbij een bedrag voor onvoorziene uitgaven van f 1281,39 en de kapitaaldienst: ink. f 369.636,04 en uitgaven f705.172,92, alzo een na delig 6lot van. f 335536,88. Het bedrag per leerling bedoeld in artikel 55bis tier Lager Onderwijswet 1920 wordt vastgesteld op f 28,36. TONEEL EN FILM Rondvraag Bij de rondvraag informeert de heer de Bruine hoe het staat met de samen voegen van de scholen uit Hsamstede en Burgh. In de gemeenteraad van Bnrgh werd beweerd dat de stagnatie in deze samenvoeging do schuld is van Harmetcde. Hij zon gaarne 'weten cf deze bewering juist is. De voorzitter zegt, dat deze bewering inderdaad ge heel ten onrechte is. De schuld zit niet bij Haamstede, doch het gaat in deze om een bepaling die deer de gemeente Burgh in de gemeenachappelijke rege ling ia opgenomen, dat het enderwij- zend personeel benoemd zal werden docr de raden van Haamstede en Burgh Dit Is volgens de wet ten enenmale onmogelijk. De wet regelt de benoeming zodanig dat dit geeohiedt dcor de raad der gemeente waar de sohocl is gevestigd. Een gcmecnsohappcljjke re geling kan aan een bepaling in de wet geen verandering brengen. De ge- meento Burgh wil in deze dus afwijken van een wettelijke bepaling, hetgeen niet mogelijk is. De gemeenteraad van Haamstede is nog altijd bereid zijn volle medewerking te verlenen tct sa menvoeging van boide scholen en wil het aanbod om de eventuele uitbreiding van de school aan te bestedon in de gemeente Bnrgh nog altijd gestand deen Tram of bus? De heer Goudzwaard betreurt het dat meermalen arbeidersgezinnen van buiten naar deze gemeente wordon ge haald ,terwijl dezo gezinnen na enkele jaren weer dakloos wordon. Hij hoopt dat bij hot oannemen van personeel zoveel mogelijk rekening zal worden gehouden mot ingezotenen. De heer van Waveren brengt de ver- voorskwestie cp hot eiland tor spra ke. Hij is van mening dat binnen een of tweo jaar de autcbusson geheel zollen verdwijnen on we weer aange wezen zuilen zijn op de tram, wat vcor de Westhoek oen grote aohteruitgang zou betekenen. Eon grote fout is iudor- tijd geweest dot do raad zich heeft uit gesproken vcor behoud van do tram. Do voorzitter wijst er hierbij cp, dat het vorvoor sterk terugloopt. Hiern^ sluiting. Kosteloze koepokinenting en herinenting De burgemeester van Zierikzee maakt bekend, dat de gemeente- geneeskundige, belast met de vac cinatie, op Dinsdag 4 Maart 1952, des namiddags van 3 tot 4 uur, in het Groene-Kruis Wijkgebouw al hier gelegenheid zal geven tot kos teloze koepokinenting en herinen ting. Deze inenting geldt voor de eer ste maal voor kinderen bij voor keur beneden het jaar of tot ten hoogste 2 jaren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat kinderen, die niet op het consultatiebureau voor kinderen behandeld worden, even eens voor inenting in aanmerking komen. De gemeente-geneeskundige zal op bovenvermelde dag en uren me de gelegenheid geven tot herinen ting van volwassenen. Zierikzee, 29 Februari 1952. De burgemeester voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE. „De Maniak" Deze week draait in de Concert- zaai de veelbesproken film „De MANIAK". Het is Hitchcock in zijn schitterendste en fascinerendste vorm: boeiend, geestig, brillant en van een' fabelachtig vakmanschap. De vaste hand, waarmee in dit ver haal de verwikkelingen wórden- gelegd en weer ontknoopt, de feil loze zekerheid, waarmee de spelers werden gekozen en geleid, het houdt alles tezamen de toeschouwer adem loos gevangen. Er valt nog slechts van te zeggen dat liefhebbers van een goede thril ler door het zien van deze film en kele uren van intense spanning zullen genieten. De begrafenis van Koning George VI In de Concertzaal te Zierikzee gaan enkele interessante films over het leven en de begrafenis plechtigheden van koning George VI van Engeland. De films, die overal sterk de aandacht hebben getrokken om de bewogen ac tualiteit, zullen Zaterdag- en Maandagmiddag vertoond wor den buiten het normale bioscoop programma. 7IF.RIKZEE Geen carillonconcert Men verzocht ens to willen mede delen, dat het gebruikelijke Zondagmor gen oarillonccncert morgenochtend niet plaats zal hebben, wegens uitstedigheid van de heer J. M. Luijkenaar. SEROOSKERKE Het Strafeest Evenals voorgaande jaren zal a.8. Maandag te Serocskerke (Sch.) weer het tr,aditionolo Strafeest worden ge vierd. Verscheidene personen zullen wederom aan do rijtoer deelnemen, waarna zij elkaar zullen bekampen met ringsteken. Bij goed weer zal het mu- Dekgozolaohap „Kunst na Arbeid" to Ellemeet medewerking verlenen. Al met al bol co ft het weer oen gezellig Strê te worden. 's Avonds geeft dé Korfbalvereniging „Velooitaa" haar jaarlijkse denatours- uitvoering. Opgevoerd wordt het to neelspel in vier bedrijven „De ruwe bolster3', waarna een en ander met dansmuziek wordt besloten. NIEUWERKERK Jubileum Vandaag herdenkt de heer Jacob Kleemana alhier het feit, dat hij 25 jaren geleden in dienst der familie B. P. Gaanderse trad. BRUINISSB Kerkgebouw Ned. Hervormde Gemeente Gebrandschilderd stuk in middenpaneel van het raam Oorspronkelijk was het de bedoe ling de ramon van de nieuwe Ncd» Herv. Kerk alhier te voorzien van gckleurdo glos-in-Iood ruitjes, zender voorstelling. Do Dordtse glazenier de hoor Wim Korteweg deed toen hot aanbod in plaats van glas-in-lood, gewoon glas te nemen, maar het middenpaneel van het roam dan van een gebrandschil derd stuk te voorzien. Dit aanbod werd door do Kerkvoogdij dankbaar aan vaard en reeds werd een aantal ra men geplaatst. Zo vallen achtereenvolgens thans reeds te bowondoront Do gelijkenis van do zaaier, Do Barmhartige Samaritaan, De Verloron Zoon, Het Lam staande als geslaoht en do Gonadovcrkondi- ging. Geplaatst worden nog: De wet geving op Sinal, Het Verloren Schaap en de vernietiging van de Draak (Openbaring 12 7 en 8). Dezo gebrandschilderde ramen zijn in prachtige kleuren uitgevoerd en werken er niet weinig toe mede om de kerk te verfraaien. Do afwerking van het interieur, zowel als van het geen buiten de kerk nog afwerking behoeft, maakt thans goede voortging. Men hoopt eindt Maart klaar te rijn. UITBREIDINGSPLAN Het hoofd van het gemeentebe stuur van Zierikzee maakt bekend, dat de raad dezer gemeente in zijn vergadering van 26 Februari 1952 heeft besloten, dat een plan tot her ziening in hoofdzaken en in onder delen van het plan van uitbreiding dezer gemeene wordt voorbereid. Zierikzee, 29 Februari 1952. Het hoofd' van het gemeente bestuur voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE. SPORT VOETBAL Het voorlopige Nederlands Elftal samengesteld Het voorlopige Nederlandse Elf tal dat Woensdag 5 Maart a.s. in het Feijenoord stadion te Rotterdam te gen de Engelse 1ste divisieclub Bol ton Wanderers zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Landman (Sparta) d., Odenthal (Haarlem) en Alberts (Vitesse) a., Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck RHC) m., aanv. v. d. Kuil (VSV), van Schijndel (SW), van Melis (Eindhoven), Lenstra (Heerenveen) en, Clavan (ADO) v. Reserves: Kraak (Stormvogels), de Jong (ADO), v. d. Tuyn (HDVS) en v. d. Bogert (DOS). Zoals bekend zijn Bennaars en v. Bogert wegens Dinsdag jl. op gelopen blessures niet beschikbaar. In het elftal der gasten zijn 5 spe lers opgesteld die al een of meer dere malen in het Engelse elftal zijn uitgekomen. MEVO I-Wolphaartsdijk I Voor de belangrijke wedstrijd tegen Wolphaartsdijk I komt MEVO I he den met het volgende sterke elftal in het veld: L. Kloet d.; H. Berre^oets en M. Hill ebrand a.; G. van 'tVeer, J. var. Gent en H. Berrevoets m.; J. Sies, G. Huurling, A. G. van den Berg, P. J. J. A. Guinéo ca K. de Oude Mz. v. Res.: M. Barrevoets,' W. v. d. Ende en A. Berrevoota. Daar het in deze wedstrijd om het kampioen schap gaat zal MEVO wol alles op alles zetten om de beide puntjes bin-: nen te halen, doch de gaston zullen zeker zware tegenstand bieden. Er kan dus een mooio, spannende wedstrijd, worden verwacht, waarin we de thuis club de beste kansen geven. Bevelanders H-MEVO Hl Het derde elftal van MEVO trekt naar Noord-Beveland om De Beve landers H te gaan bekampen cn komt uit met: J. v. d. Woestijne d.; R. do Vries Wz. on R. de Vries Jz. a.; J. Kloot, H. Blankert on G. do Boer m.} H. v. d. Woestijno, A. Koster, Ji de Jong, M. Brabor en L. de Oude Pz. v. Reserves: Joh. do Vos. Hior zullen do gastheren wel de otorkston blijken» dooh de MEVO-'crs zullen zich wol inspannon om oen zo eervol mo gelijk resultaat te bereiken. Zierikzeejuniores- Roosendaaljunlores Voor do wedstrijd Zicrikzoo II Roosendaal II 6pelen de junioren-elf tallen van beide verenigingen 'n vriend schappelijke wedstrijd. Hier mag een aardige wedstrijd worden verwacht, daar het aan enthousiasme wel niet zal ontbreken. Het Ziorikzco-Jcugdolftal ziet or als volgt uitt W, Kouijzor d.; J. Raap cn M. Klink a.; E. v. d. Sande, O. Rijnberg en A. Rosson ra.; H. v. d. Wolf, G. Koster, J. Kouijzor, B. do Zeeuw en Ji Kwaak v. Burgerlijke Stand van Zierikzee Overleden: 23 Fobr. Hendrik Minke- mn, 54 jaar, echtgen. van Potronello A. M. van Alphen; 24 Pobr. Tonnetjo Arnold, 76 jaar. In een Oostenrijkse dynamiet- fabriek bij Stadlparu (Oppor-Oosten- rijk) zijn drie arbeiders bij een hevige ontploffing om hot loven gekomou. Een tot nu too onbekend aantal personen is gswond. Hst grootsto deel van ds fabriek is T»rwout, LAND- EN TUINBOUW Kring Schouwen-Duiveland Z.L.M. Ir. Dorst over de algemene aspecten van de landbouw Op de jongste vergadering van de Kring Schouwen-Duiveland van de ZJL.M. heeft Ir. J. D. Dorst het woerd geveerd ever verschillende huidige Landbouwaspecten. Na de toestand voor de ocrlcg to hebben geschetst, merk te spr. op, boe na do bevrijding het algemeen aspeot werd bcpaeld door een tekort ever de gehele Ijjn aan landbouwproducten en redelijke prij zen voer de beer. Duidelijk werd dat het prijzenprobleem een internatte naai probleem ie. In F.A.O.-verband werden do to verwachten overschotten en te •verwachten prijsdalingen vermeld, al block wol dat ock cp hoog niveau voc rspelliugen teer gevaarlijk waren. Werd aanvankelijk een daling van de prijzen verwacht, dit bleek niet het ge val. De prijzen handhaafden zioh en er deed zioh een stijging voer in de prijzen van de grondstoffen. Vooral onder iuvlced van het Kcrea-conflict voltrekken zich grote wijzigingen op cconctni6oh gebied. De angst maakte zioh meester van de regeringen en er waren vele landen, die grote aankopen deden, hetgeen prijsstijging tot gevolg had. Korea is het vccrbeeld, hoe een conflict invloed hebben kan cp het cooncmisch leven der landen. De op voorkomen van inflatie gerichte poli tiek van prijsstabilisatie voltrek zich geruisloos voor do boor. Belangrijk was de sociale rust. In dit cpzicht zaidc spr. „Wij loven in een veranderde wereld". In ieder geval zal agrarisch Nederland zijn steentje moeten bijdra gen aan de loon- en prijspolitiek. Ge lukkig is do activiteit geweest van het V)oedsel )Impcrt B)ureau, dat breed- cn vcodorgranon inkocht. De rogoring kocht bij 6tijgende markt. Nu zijn er groto veerraden. De handelsba lans is beter dan in 1945. Als verschil tussen in- en uitvoer is juist de han delsbalans do gesohikte barometer van het econcmisoho leven. Versierend heb ben do grote bewapeningslasten gewerkt dio een stijging der grondstcffenprijzen wot zioh brachten; zeer ongunstig veer het grondstoffonarme Nederland, te meer daar do prijs der eindproduotcn minder steeg dan der grondstoffen. Drie belangrijko oooncmisohe maatro- gelen gingen uit van het nieuwe ka- binot (1951) a) 5 pot. oonsumptie- beperking; b) investoringsbeperking met 20 pet. en c) belastingverhoging. Be langrijk is ock te weten, dat de tctale wereldproductie toenam met 9 pot., terwijl de wereldbevolking tcenam met 13 pot.. „Iedere morgen", aldus spr., „zitten er 75000 nieuwe burgers aan de ontbijttafel". Veer Nederland is do toeneming 150.000 per jaar, terwijl er slechts 37000 emigreren. In Azië is een millioenenbevclking in beweging geko men en deze bevolking vrasgt voer alles meer voedsel. De vraag zal greet blijven en het exportoverschot be draagt 7 pet. van de totale productie hetgeen gelet op de wisselvalligheid van de ocgstresultaten bijzender wei nig is. (Slot volgt) KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: cand. L. G. Wagenaar, Zeist; Th. Rinkema, Den Haag en W. A. Z. Tieman, Utrecht. Benoemd tot voorganger der Evan gelisatievereniging te Tzummarumt cand. W. A. Z. Tieman, Utrecht, die tevens toez. van beroep ontving als predikant met bijzondere opdracht aldaar. Beroepen te Brakel: cand. J. Smit, Rotterdam; te Dordrecht: J. Hovius, Hoogeveen; te Hengelo (toez.): M. M. de Jong, Nieuw Vennep. Aangenomen naar Westbroek: cand. C. Vos, Huizen, die bedankte voor Benthuizen en de 7 andere op hem uitgebrachte beroepen (nadere beslissing). Toegelaten1 tot de Evangeliebe diening: cand. M. J. v. d. Berg, Kruisland en cand. L. A. Eijgenraam Delft Geref, Kerk Beroepen te Renkum-Heelsum: G. N. Lammens, Heinkenszand. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Beroepen te Blokzijl en te Hal- Üum-Ferwerd: cand. M. K. Drost Nieuw Buinen; te Drogeham en te Oud Loosdrecht: cand. G. Zomer, Utrecht. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Maassluis en te Hil versum- Oostcand. E. Venema, Leeuwarden; te Ulrum: cand. G. de Vries, Wenum. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepen te Ede: S. G. v. d. Haa- gen, Leeuwarden. De groenten- en fruitmarkten Het Centrale Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland deelt over het verloop van de groenten- en' fruitmarkt over de week van 22- 29 Februari het volgende mede: De afzet van uien verloopt traag door concurrentie in het buitenland. De prijzen zakten ot 28-31 ets. per jÉdlogram. In de prijzen voor het winterfruit zijn sinds vorige week geen veranderingen gekomen. Ap pelen worden' in hoofdzaak naar Duitsland en België geëxporteerd. PREDIKBEURTEN Zondag 2 Maart Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gr. Kerk: 10 uur Da. van Roon (HJD.), 7 uur dhr. Mali paard. Verenigingsgebouw: 10.30 uur Da. O. Elseman uit Bergen op Zoom. Kerkwerve: 10 uur Ds. v. d. Grift. Serooekerke: 2.30 uur Ds. v. d. Grift Burgh: 10 uur Ds. Swaak. Haam stede: 10 en 6.30 uur De. van Vliet Reneose: 10 uur Ds. van Liere. Evan gelisatie: 7 uur dhr. Bolijn. Noord- welle: 7 uur Ds. van Liere. Elker- *ee: 10 uur Ds. Nauta. Brouwersha ven: 10 uur Dr. Sperna Weiland. Zonnemaire: 10 uur Ds. van Wijck. Noordgouwe: 7 uur Ds. Nauta. Drei- Echor: 10 uur Ds. Huizing, 7 uur id. (zangdienst)w O uwerkerk: 10 uur vicaris Kuin. Nieuwerkerk: 11 uur De. Westerhof (H.D.). Oosterland: 10 en' 6 uur Ds. Radstake. Sirjans- land: 10 en 6.30 uur Ds. Boer. Brui nisse: 9.30 en 2.30 uur Ds. v. d. Brink St Fhilipeland: 10 en 2.30 uur De. de Lint Lutherse Kerk Zieriksea: geen dienst. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 5 uur Ds. Oosterhoff uit Sliedrecht. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur Ds. Oosterhoff uit Sliedrecht. Scharendfjke; 10 en 2.30 uur Ds. Kuitert. Brouwershaven: 9.30 en 1.30 uur Godsdienstoefening Zonnemaire: 10 en 2.30 uur Ds. Aal- bersberg. Nieuwerkerk: 9.30 en 6 uur dhr. VreugdenhiL Oosterland: 10 en 2.30 uur Ds. Tiemersma uit Zierikzee. Bruinisse: 11 en 5 uur Ds. Bremmer. Anna-Jacobapolder: 10 en 2.30 uur leesdienst Geref. Kerk (Art 31 K.O.) Brouwershaven: 11.15 en 3 uur Ds. Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 6 uur Ds. v. d. Klis, Kerkwerve: 3 uur Ds. v. d. Klis. Haamstede: 10 en 3 uur Ds. Mete ring em. pred. te Zierikzee. Geref. Gemeente Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en' 6 uur leesdienst Bruinisse: 10 en 5 uur Ds Mallnn. St PhilipsL&nd: 9.80, 2.30 en 6 uur leesdienst Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9,30, 2 en 6 uur lees dienst Bruinisse: 9.30 en 2.30 uur leesdienst. St-Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur. Ds. van Leeuwen. Leger des Hells Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 3-4 uur openluchtsamenkomst, 7.30 sluitingssamenkomst van de 10r daagse veldtocht der kadetten o.l.v. majoor A. Berendsen en sr. kapi- teine E. Akkerman. Dinsdag 2 uur Gezinsbond oi-v. Ie lte. C. H. C. Kotten1 en lte. C. Ebbing. RECHTZAKEN Directeur was dronken en gaf sleutels af Hij moet een jaar „brommen" Do Amsterdamse rechtbank heeft Woensdag do 52-jarige J. H. Dijkstra, ox-dirccteur van de stiohting „Wees een Zogen3' te Amsterdam, conform de eis veroordeeld tct een jaar gevan genisstraf met aftrek, waorvan drio maanden voorwaardolijk met een proef tijd vpn drie jaar. De rechtbank be paalde als bijzondere voorwaarde, dat do verocrd&eldo zich gedurende de proeftijd coder toezicht moot stellen ven het Mediwh Consultatiebureau veer Alcoholisme. Dijkstra, die in de ocrlcg de stiohting heeft opgoboawd, was vcrig jaar op een avond hij had sterke drank gebruikt in oontaot gekomen tnet een inbreker. Deze wist hem te overreden de sleutels, die hij nog von zijn oude kantoer bezat, te over handigen. Mat deze sleutel» verschafte de inbreker zioh toegang tct het kan toer en nam 4009 guldon uit de kas mee. Ex-brigadier van politie tot zovon jaar veroordeeld Zoven jaar govangeuisstraf mot af trok van provontiof on voorwaarde lijke ter beschikkingstelling van do ro goring luidde hot vonnis, dat do Leeuwarder rechtbank uitsprak over de 37-jarigo ox-brigadier van do gel meontcpolitio te Draohton, J. Ocnema. De rechtbank achtte alle vier do ten laste gelegde feiton bewezen, n.l. do afpersing van do kassier van de boe renleenbank te Akmarijp, de inraabk in het kantoor van de Bond voor Mo bilisatie-invaliden te Dfochton, hot tA brand steken van een motorrijwiel en van do door verdaohto bewoonde wo ning. Voor eon onvoorwaardelijke ter beschikkingstolling van de regering achtto do rechtbank geen termon aan wezig, daar zij verwacht dat do ver dachte in do gevangenis tot rust zal komen. Veertien dagen geleden luiddé do eist van de Officier 10 jaar met aftrok en tor beschikkingstolling van do regering. Do Britso autoriteiten hebben ex- veldmaarschalk von Manstein op ere woord voor een week op vrijo vooton gesteld, omdat zijn vrouw ziok is on hij zelf dezer dagon een operatie moot ondergaan. Von Manstein is indertijd op beschuldiging van oorlogsmisdaden tot 12 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Het dillemma van Panmoendjon Verbondenen verloren hun militair overwicht Chinezen bulten onderhxndelingstijd alt Vice-admiraal Joy. het hoefd der ge allieerde delegatie, die met de staf officieren der communisten onderhan delt over het sluiten van een wapen stilstand in Korea, heeft in een tegen over Amerikaanse verslaggevers afge- logde verklaring onder «neer gezegd dat de verbondenen in de leep der onderhandelingen, die thans aoht maan den hebben geduurd, hun Aanvanke lijke ui'Iit»ire voerdeel hebben prijs gegeven en thans onderhandelen bij een toestond, waarin de tegenstanders elkanoer >n evenwicht houden. Hij reide dat de communisten van het hun docr de cnderhandelingcn geschon ken respijt gebruik hebben gemaakt om hun militaire pesitie te verster ken. „Zouden de verbondenen thans militaire druk willen uitoefenen, cm het sluiten von een overeenkomst tc bespoedigen, dan zenden zij dit slechts kunnen doen deer hot brengen tab zeer zware offers onder hun ei(,vii manschappen. En toch is het uitcefenen van militaire druk de enige wijze om het tot stand kemen van eeu wapen stilstand te bespoedigen", verklaarde viec-admiraal Joy. De wachtgeld- en werkloos heidsverzekering in de landbouw Wachtgeldpreinie zal voor vaste arbeiders veel lager zajn dan voor do overig© Voer do uitvoering v/m de Werk loosheidswet, die per 1 Juli a.a. in werkiog treedt, is voer hot agrarisch bedrijfsleven de Bedrijfsvereniging voor Ziekengeidverzckering, Kinderbijslag- zekering en Wachtgeld- en Werkloos heidsverzekering voer het agrarisch be drijf aangewezen. Hierdocr is een ieder, die een der bedrijven uitoefent, welke vallen endor de agrarischo sector, van rechtswege bij deze bedrijfsvereniging pis lid aan gesloten. Do premie voor het Wpchtgeldfcnd» die nog meet werden vastgostold, is in "hoge mate afhankelijk van hot werklocsheidsrisioQ, d,at het agrarisch bedrijf beïnvloedt, hetzij deer scizoen- werklocsheid, hetzij dcor vorst. Het is daidolijk dat het we£klocs- Iccsheidsrisicc van de arbeiders, werk zaam op jaarccotraot en wior dienst verbond niet kan worden cnderbrc- ken, aanmerkelijk verschilt met dan van los-va6te- en lesse arbeiders. Dit versohil "wenst het bestuur in de pro mie tot uiting te laten kernen. Het heeft besloten vcor arbeiders, werk zaam op jaarcontract en wior dienst verband niet kan worden onderbre ken, een aanmerkelijk lagere premie voor het wachtgeldfcnds vost to stel len dan die voor lco-vaste- en lossi arbeiders. Daar de beslissing van het bestuur dor bedrijfsvereniging nog niet de door voer benodigde goedkeuring hoeft ge kregen, is het nog niet mogelijk medo te delen hoe hcog de premie voor het waohtgcldfonds zal rijn, dcch wel kan worden vorwaoht, dat zeker een arn* Ipierlrelijk verschil in premh tüssen arbeiders op jaarcontract en wior dienstverband niet kan worden on derbroken en die der overige arbeiders zal grhundhaofd. Dc publicaties Vhj de Sociaal Eooncoxieche Raad, dis de regering op dit pont van vccrlioh- ting dient, gaan in dezelfde richting. Het bestuur acht thans de tijd ge komen cm de land- en tuinbouwers en de land- en toinarbeiders er op te wijzen, dat bij het aangaan of bij het voortzetten van hot dienstverband rekening kan wordon gehenden mot het feit, dot de premie van arbeiders op jaarccntraot en wier dienstverband niot kon worden onderbreken, aanmer kelijk lagor zal liggon don die voer overige arbeiders. Het nieuwe geneesmiddel tegen T.B.C. Waarschuwing togen voorbarige conclusies Op een conferentie van de New Yorkse medische Hogeschool is er voor gewaarschuwd voorbarige ge volgtrekkingen te maken omtrent de waarde van het nieuwe middel tegen tuberculose, waaromtrent de afgelopen week mededelingen wer den gedaan. Het werd beproefd op een aantal uitgesproken gevallen van tuberculose, maar medici, die belast zijn met het waarnemen van de resultaten van het middel lieten zich voorzichtigheidshalve in deze geest uit, dat een absolute genezing nog niet geconstateerd is. Er zal een langdurige studie voor nodig zijn voordat men zich zal kunnen uitspreken over definitieve resul taten. Tot zover dit Reuterbericht. Zo als men zich zal herinneren wordt het nieuwe middel aangeduid met de nomen „Marsilid" en „Rimiton", en zou de N.V. Organon te Oss bin nen zeer kort tijd genoemd of een soortgelijk middel onder de naam „Nidaton" voor klinische toepassing beschikbaar kunnen stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 3