Gemeenteraad Nieuwerkerk De Gemeentebegroting 1952 vastgesteld Stad en Provincie Aankoop grond en woning Plannen tot stichting van een badhuis Aankoop dumpwagen voor de brandweer Verzoek tot woningverbe tering afgewezen Voorzieningen in het Verenigingsgebouw. In de vorige week gebcodeo ver gadering van de gemeenteraad ware* alle leden tegenwoordig. Voorzitters burgemeester van Ëeten. Op voorstel van B. en W. wordt, n^t.v. een desbetreffend verzo«k, aan de Rijkskweekschool te Middelburg vcor 2 leerlingen nit de gemeente een sub sidie van f75 per leerling voer het 'sursosjaar 1951-1952 verleend. Voorts werdt besloten tot wijziging van het Ambtenarenreglement door het daarin opnemen van de bepaling dat aan ambtenaren eervol ontslag kan werden meneend, indien zij deel uit maken van een vereniging, waarvan t.a.v. de Rijksambtenaren is bepaald, dat zij daarvan geen lid mogm zijn. Do Gemeentebegroting De voorzitter verzoekt de oommissie, belast met het onderzoek der begroting 1952, hieromtrent verslag te willen «uitbrengen. De commissie adviseert, bij monde van de heer van Dijke tot tot ongewijzigde vaststelling van het voorliggende ontwerp en wordt «Ji.s. vastgesteld de gewone dienst in ontvang en uitgaaf cp f 160.856,24 en (de kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf op f291.656,12. Eveneens wordt goedgekeurd de be groting van het Burgerlijk Armbestuur voer de gewone dienst in ontvang' en Uitgaaf of f 5693 en de kapitaaldienst op f 1932,45. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt van de heron J. H. -Tieloman en L. Tieleman alhier een atrock grond gekocht voor do som van f 1,gelegen ten Oosten en ten Noor den van de timmermanswerkplaats aan de Ooststrnat-Pcststraat, met do bepa ling, dat van gemeentewege bedoelde étrock van een bestrating zal werden voorzien en onder voorwaarde, dat het ■do verkopers niet la tc egestaan deze grond permanent veer opslagplaats van hout cf andere materialen te gebruiken. Aankoop woning Door het bestuur van do vereniging „Schoei met do Bijbel" is verzocht om beschikbaarstelling van gcmccntegelden ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 veer aanschaffing van nieuwe leermid delen voor het vak handenarbeid (hcut- arbcid) tot een bedrag van f250,en aanvulling van dit vak tot een bedrag van f 13,zijnde f 10,per leer ling uit de klossen' 7 in 8 en aanschaf fing van nieuwe gordijnen tet een bedrag van f 160,Van hetzelfde bestuur is ingekomen een verzoek vcor verbetering der verlichting. Op voor stel van B. en W. wordt z.h.s. beslo ten medewerking te verlenen. Hierna stellen B. en W. voer aan de heer T. M. Dalebout alhier te ver kopen de deer hem als hnurder reeds beweende wening Zuidring 101, voor de som van f3500,Ock hiertoe wordt z.h.6. beslcten. Het bedrag per leerling voer het openbaar onderwijs werdt vastgesteld op f23,82. De geschonken kaarten Alvorens tot de rondvraag over te gaan zegt de voorzitter neg gaarne te memoreren het feit, dat het gemeen tebestuur op 15 dezer in bcge mate werd verblijd met de door het boom- plantcomité geschenken cude kaarten van Zeelaad. Het grootste exemplaar siert thans de wand van de raadszaal en 2 van kleiner formaat, dcch niet van mindere waarde, hebben oveneens in het gemeentehuis een plaats ge vonden. Spr. zegt er prijs cp te stellen vanaf deze plaats het bocmplantccmi- té nogmaals grote dank te brengen veer de geschenken cn is ervan over tuigd, dat het do raad niet moeilijk zal vallen dezo te aanvaarden. Badhuisphuinen Hierna brengt de vorrzlttor in ba- spreking do gedachte om het vccr- malig gymnastieklokaal (thans oefon- lokoal) te verbouwen tot badhuis. De Centrale Dienst heeft een voorlopige tekening ontwerpen, welke nauwkeurig wordt bezien. Het uiterlijk aanzien zou ter plaatse aanmerkelijk verbeteren en no ar spre kers mening zou in een grote behoefte worden veerzien. Geprojecteerd zijn 7 cellen met een douche cn 1 met een knip. Na inzage der getoonde tekening zegt de heer van Dijke zich of te vrogen of in de huidige tijdsomstandigheden een zodanig belangrijke uitgaaf wel verantwoord is. Spreker oppert do ge dachte dit gebouw inpiaats van tot badhuis te verbouwen tot wijkgebcuw voer het Groene Kruis. Een wijkgebouw acht spreker noodzakelijker dan een badhuis, al meent hij dat ook een badhuis zeer gewenst is. De voorzitter zegt het beter te- ach ten deze plannen van elkander geschei den te houden. De heer Flikweert acht do nood zakelijke uitgaven te hoog. Nu da verbouwkesten zo hoog liggen, lijkt het spreker beter hiermedo nog te wachten. Do heer van Dijke wil aannemen dat bedoeld gebouw minder geschikt is te makeo voor wqkgebcnw, maar acht het treffen van laatstgenoemde vccr- ziening hoogst gewenst. Gezien de ge raamde verbouwkesten meent de heer H. Flikweert, dat het bouwen van een geheel nieuw badhuis vrijwel evenveel zou kosten. De heer Stcutjesdijk zegt begrip te hebben voer de, ook naar zijn mening, te hoge verbcuwkceteo, doch ia van mening, dat een badhuis in een lang gevoelde behceite der ingezetenen zou voorzien. Na nog uitvoerige besprekingen wordt beeicten B. en W. te verzcekeA deze aangelegenheid nog eens nader te bezien en t.z.t. hierop terug te kemen. Wagen voor de brandweer De voorzitter deelt vervolgens mede, een onderhoud te hebben gehad met do inspecteur van het Brandweerwezen, die er bij hem sterk op aangedrongen heeft, dat van gemeentewege zou wor den aangekocht eon z.g.n. „dump-wa gen". Hierdoor zou worden bereikt, dat materiaal en manschappen tegelijk met de spuit kunnen worden vervoerd en de brandweer niet meer is aangewe zen op gcedwillendo hulp vpn par ticulieren. Z.h.a. wordt tot do vcorgeatelde aan koop beslcten. Woningverbetering Ingekomen is een verzoek van de heer J. P. van Tiggele om verbetering van zijn woning van gemeeotowege. De heer van Dienst zegt met deze aanvrage op do hoogte te zijn cn wijst er op, dat verzoeker door uiter mate slechte huisvesting niet in staat is zijn uit een ziekeninrichting ontsla gen echtgenote bij zich te doen in wonen. Hierdoor heeft hij thans weke lijks hoge uitgaven, die vermeden zen den kunnen worden, wanneer zijn wc* ning enigermate behoorlijk werd her steld. Door horstel van keuken en W. C. zon voldoende zijn geholpen. Gezien de eventuele precedenten, welke zouden worden geschapen, wordt, na breedvoerige besprekingen, besloten bp het gedane verzoek niet in te gaan. De eigenaar der woning zal moeten zorgen dat do nodigo voorzieningen vóór 15 Maart o.s. zijn aongebracht. Rondvraag Bij de rondvraag verzoekt do heer H. Flikweert voorzieningen te tref fen terzake de waterafvoer naar de rioolput pan de Ncordstraat. De heer J. Flikweert zegt hierover rcods in een vorige vergadering te heb ben gesproken. De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer van Dienst vestigt de aan dacht op het Verenigingsgebouw en vraagt of het mogelijk is de nodige maatregelen te treffen voor rcokver- drijving. De ventilator acht spreker hinderlijk door het lawaai. De voerzittor zegt, dat het in do bedoeling ligt achter de ventilator een afvoerbuis te maken. Ook zegt de heer van Dienst, dat het hem be vreemdt, dat in het Verenigingsgebouw geen bcandblusapparaot aanwezig is. Spreker acht dit ongewenst en ver zoekt een zodanig apparaat te doen plaatsen. Z.h.a. wordt hiertoe be sloten. De aanwezigheid van een telefoon in dit gebouw zegt spreker eveneens niet ondienstig te schijnen. Do voerzittor zegt de eventuele aan sluiting aan het telefccnnot in een vergadoring van B. en W. reeds ter 6prako te hebben gebracht. De heer Stoutjesdijk vreest, dat het dan vaak zal voerkomen dot een der bezoekers aan het tccatcl wordt geroe pen tijdens ccn uitvoering cn acht dit zoor hinderlijk voer do spelers, Naar aanleiding vnn een dcsbotrcffcn- do opmerking vnn do heer van Dienst geeft do hoer II. Flikweert In ovorwo- ging bij eventuele sucouwval zo spoe dig mogelijk zand to dcou strooien. Iliomn sluiting. ZIERIKZEE Stoffelijk overschot H. Minkema ter aarde besteld Grote belangstelling op de Algemene Begraafplaats Gistermiddag is het stoffelijk overschot van de heer H. Minkema, in leven Technisch Hoofdambtenaar le klas bij de Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij, onder grote belangstelling bijgezet op de Algemene Begraafplaats. Een schat van bloemen en kransen, dekte de baar; nadat de kist in de groeve was neergelaten werd het woord ge voerd door de directeur van de P.Z. E.M., ir. T. Michielsen, die op het tragisch karakter van dit sterfge val wees. Werd nog gehoopt op een gunstige wending van de ziekte, het heeft niet zo mogen zijn en ook het vijf-en-twintig-jarig jubileum, dat is November zou vallen, is de over ledene niet meer gegund geworden. Spr. achtte het nodig dit alles over te geven aan de Hogere Wijsheid, die het anders heeft beschikt. Spr. wees op de plichtsgetrouwheid, op de preciesheid en de bezorgdheid waarmede de heer Minkema in zijn leven zijn werk deed. Ir. H. Ever wijn van de P.Z.E.M. 6prak in de zelfde geest en wees er op, hoe de heer Minkema dag en nacht gereed stond voor een ononderbroken leve ring van stroom. Daarnaast heeft hij door zijn propaganda voor stroom- gebruik, ook prachtig werk gedaan. Bijzonder moeilijk was zyn taak in de evacuatietijd, toen bijzondere maatregelen moesten getroffen wor den. Spr. werkte 25 jaar uitstekend met de heer Minkema samen.'Na dat een der collegae de goede sa menwerking met de heer Minkema had geroemd, sprak mr. C. J. B. du Croo, namens het Bestuur van de Ambachtsschool. Spr. prees de over ledene, om de waardevolle techni sche adviezen, die hij met betrek king tot de Ambachtsschool wist te geven. Ir. H. D. J. Swaters .bracht de illegale periode van de heer Minkema in herinnering. Onmiddel lijk stellde hij zich beschikbaar toen contact met de geallieerden moest worden opgenomen. Dit contact is nuttig geweest en Zierikzee is hier door voor veel leed gespaard geble- ven. Namens het personeel sprak de heer A. P. Leenhouts, die onver zettelijkheid noemde als markante eigenschap van de overledene. Ds. J. B. Th. Hugenholtz, Ned. Herv. predikaint te Ammerstol (Z.H.)y> sprak tenslotte woorden van troost. Z.Eerw. wees er op hoe het leven van de heer Minkema een dienen was in verschillende opzichten. Spr. wees op Jezus Christus, als de groot ste Dienaar, in handen van Wien we het leven van de gestorvene mo gen leggen. Ds. Hugenholtz bad daarop het ,Onze Vader". Een fa milielid dankte voor de laatste eer aan de overledene bewezen. Ont roerd verlieten daarop de aanwezi gen de dodenakker. Brand op bovenverdieping van bakkerswoning Dinsdagmorgon omstreeks half zee ontdekte do heer J. Q., wonende in de bakkerazaak op de hoek Oudo Ha-j ven Z.Z.St, Jacobstraat alhier, dat zijn slaapkamer vol rook 6tond* Hij wekte onmiddellijk zijn vrouw en kind en in nachtgewaad begaven allen zich naar beneden, waarbij zij tot de ont dekking kwamen dat ook de trap en de gehele bovenverdieping vol rook stonden. Juist toon zij hun woning wilden verlaten, wilde de krantenbozor-i ger A. de G., die vlammen had ge zien, hen waarschuwen. De G. euelde onmiddellijk naar het politiebureau, waar men direct de brandweer waar schuwde, die spoedig met 2 wagens ter plaatse was en binnea tien minaten het vuar, dat op de 2 bovenverdie-i pingen bleek te woeden, met 4 stralen! aantastte. De enorme rookontwikkeling werkte zeer belemmerend, doch om streeks kwart over zeven was men de brand meester. Het nablassen duurde echter nog wel tot half twaalf. De brand zon zijn ontstaan in een ka-J mertje boven de heetwateroven, doch hoe is tot dusverre nog n iet bekend. J)e twee bovenverdiepingen boven do bakkerij zijn geheel uitgebrand. Het pand van dhr. Q. en de achterkamer van het naburige pand, bewoond door de familie van G. liepen veel water schade op. De beer Q. is tegen brand en bedrijfsschade verzekerd. Een woord van lof aan do brandwoer voor haar krachtdadig cn vakkundig optreden is zeker wel op zijn plaats, Volksliederen op Schouwen-Duiveland In zijn causerie over het levende lied van Holland, gehouden voor de Z.V.U., heeft mr. J. Kunst verteld hoe tegenwoordig do volksliederen' zovcool mogelijk worden1 vastgelegd op do geluidsband, zodat zij voor het nageslacht kunnen worden be houden. Dit zijn uiternord de volks liederen, die nog voorkomen in de geëigende sfeer von hot platteland en worden gezongon door aldanr wonende mensen. Wordt beleend, dat ergona nog niet vustgelogde volksliederen worden gezongen, dan komt een1 opnamestaf van het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen uit Amsterdam naar de bewuste plek toe en' worden de liederen met de zg. „sound, mirror" opgenomen. Het is zeer wel mogelijk, dat 'ook op Schouwen-Duiveland nog liedjes worden gezongen, die na verloop van jaren teloor zouden kunnen gaan. Efen beroep wordt dan ook- gedaan op het publiek kennis te ge ven aan het Instituut voor de Tro pen, als inderdaad dergelijke lied jes nog ergens worden gezongen* of anderszins uit folkloristisch oog punt merkwaardige rijmen e.d. ge zongen of gezegd worden. Schou wen-Duiveland moge op dit punt niet zo rijk zijn als Terschelling, er is toch nog wel wat gebleven uit het rijke verleden. Hetgeen aan volksliederen nog is overgebleven dient te worden behouden. Betrok kenen kunnen zich vervoegen aan het adres: Mevr. Scheepers, p/a Koninklijk Instituut voor de Tro pen, Linnaeussfy. 2a, Amsterdam- Oost Filmavond ,.Het Zonnehuis" Onder goede belangstelling werd Maandagavond in het Ned. Hcrv. Ver enigingsgebouw de aangekondigde film avond gehouden, uitgaande van de Cbr. Ver. tot verpleging van behoeftige chrouisohe zieken „Het Zonnehuis" te Utrecht. De bijeenkomet werd geopend door Ds. J. P. van Rood, die na gemeen schappelijk zingen van Ps 98 i 2, de aanwezigen er op wees, dat de, gezondheid ccn gave God's is, die niet hoog genoeg gewaardeerd kan worden en dat op de gezonden de plicht rust het kruis van hun zieke broeders en zusters te helpen dragen. In dit ver band belichtte spr. ook het zegen rijke werk van verenigingen als „Het Zonnehuis", die als grondslag van haar arboid het Evangelie stelt. Nadat Z. Eerw. voorgegaan was in gebed, werd met de filmvertoning begonnen. Als eerste film werd de speelfilm „Doortjs Verkerk" gedraaid, die op ontroeren de wijze het lijden van een joogevrouw schetst, eenvoudig, maar bocieud en waarin de christelijke n aastenliefde een grote plaats inneemt. De tweede film „Draag zorg voor hem" toonde het leven in een der door do vereniging gestichte tchoizen (waar naast do ernst de ontspanning niet ontbreekt) cn 'waarin duidelijk de grote zorg voor de patiënten tot uitdrukking komt. Tussendoor gaf een vertegenwoordiger van de vereniging, de heer J. G. Anninga, ccn korte uiteenzetting over de tot standkoming van do tehuizen te Beekbergen cn te Schiedam on het deze zomer to openen tehuis te Doorn en legde hij er de nadruk op dat nog vele chronische zieken op op neming wachten. Hij welcto zijn ge hoor dan ook op het werk der ver eniging to steunen, door lid of be gunstiger te worden of een spaarbusjc in huis te nemen. Nadat gozongon waa Goz. 180 1 sloot Da. van Hoon met oen kort woord en dankgebed do mooie avond. BURGH-HAAMSTEDE Strafeest te Burgh cn Haamstede Der traditie getroow is het aloade Strüfeest weer opgewekt gevierd, on der vrij gunstige weersomstandigheden, Het aantal meerijdende paarden was wellicht wat kleiner dan vorige jaren, maar dit werd goedgemaakt door een grote publieko belangstelling. Het wil de ons voorkomen, dat er meer mensen op do been waren dan bij vorige Strfl- feesten. Strê is het feeat van do na derende Lente cn alle groeperingen van de bevolking doen er aan mee. Het is dan ook van harte te hopenr dat vooral de jongeren het feest in ore zullen houden. Vooral zullen zij dienen te bedenken, dat een mens bij brood alleen niet leven kan. De gees telijke waarden dienen nimmer te worl den verdrongen, wil men in de ware zin des woords mens zijn. Een feest met zoveel symboliek heeft daarom recht op aller belangstelling. DREISCHOR Jaarvergadering afdeling „Het Groene Kruis" Op Vrijdagavond j.l. werd de jaarJ vergadering gehouden van het Groene Kruis alhier, onder voorzitterschap van dokter J. L. Braber. Dc opkomst was zeer matig. Slechts 27 leden waren te.* vergadering aanwezig. De penningmeester gaf zijn verslag over 1951, waaruit bleek dat. de ontv. cn uitg. resp. hadden bedragen f 2583,60 en f 2498.20, zodat het batig saldo f85.40 bedroeg Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat de samenwerking van di Groene Kruisvereniging Noordgouwe en deze vereniging zeer goed is, i.v tn. één wijkverpleegster voor deze twee gotneenfon Do wijkverpleegster, zuster van Thiol,' hooft over 1951 1240 be zoeken afgelegd in 60 gozlnncn, 299 bezoeken voor zuigelingen in 39 ge zinnen, 57 bezoeken van tb.o. patiënten in 6 gezinnen, terwijl zij 24 maal behulpzaam was op hot consultatie bureau mot 229 consulton bij oen in- geschrovon aantal kinderen van 14. Hot ledental dor voronlglng was In 1951 gestegen van 327 tot 352 leden- Do salariëring en ponsioonsrogoling zijn thans voor do wijkvorplcogster m overeenstemming gebracht mot do rijks- regel ing Do aftrodendo bestuursleden J J. Verjaal on J v. d. Velde worden hor- kozen, terwijl in do vakcaturo ontstaan door het vertrok van do eorcotaris do heer M. W. Hoogstrate word ge kozen do heer P J. J. Gooris. In do rondvraag volgde een bcspro- kign over do hulpmotor van de wijk vorplcogster. Besloten word een nieu we hulpmotor in eigen gemeente aan te kopen Do heor J. v. d. Kommer is borcid voor hot onderhoud te zor gen, wot door do vergadoring onder dank wordt aanvaard. Voorts tword nogmaals gesprokon over de ovontaele bouw van een eigen wijkgobouw-. Do tokoning voor zulk een gebouw zijn klaar, doch do bouwkosten zijn moA mentcel to hoog, zodat nog niet tot uitvoering kan worden overgegaan:1 Op con vraag van do hoer J. CL de Later om do vergaderingen voor- toon aantrekkelijker te maken, b.v. door het houden van een film om op dezo wijze meer ledon op een verd gadering te kragen, deelt de voor zitter mede dat dit door het bsstuur zal worden bezien. De voorzitter brengt hierna dank aan de hoer Hoogstrato, voor het vele werk dat hij als secretaris voor ds vereniging heeft gedaan* Hierna volgt sluiting. ZONNEMAIRE Grondverbetering Onder leiding van de Nederlandse Heide Maatschappij zijn Maandag een aantal werkloze arbeiders, in DUW- verband, begonnen met de verbete ring van een perceel grond van het Maatschappelijk Hulpbetoon te Zcnne- maire. Het perceel grond is gelegen achter de Pit6hoeve cn is thans onge schikt voer beteling. Men verwacht het perceel docr egalisatie cn drainage voer landbouwgrond geschikt te maken. BRUINISSE Opvoering toneelspel „Zonsopgang" Een goede gedachte was het zekir van de toneelclub uit de plaataelijke Vakbeweging om het stuk dat on langs bij do opvoering in het Cen trum zoveel succes oogstte, nogmaals op te voeren in het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw, waarbij de recette ten goede kon komen aan de plaatselijks t,b.c.-patiënten. Burgemeester Miohaelis loofde In zijn openingswoord dit initiatief en wekte do stampvolle zaal op, om eveneens ieder persoonlijk steeds en overal de strijd to voeren tegen de gevreesde volksziekte, dio de t.b.c. is en blijft. Het stuk „Zonsopgang" werd ook nu weer zeer verdienstelijk gespeeld cn burgemeester Michaelia kon in zijn slotwoord dan ook met recht dank brengen voor de prachtige avond, die de tonelisten aan hot meelevende pu-J bliek hebben geboden. Candidatenlijst V.V.D. Nu do hoer A. Q. Verspoor aan het Centraal Stembureau alhier hoeft bericht zijn raadszetcl ter beschikking te stellen, publiceren wij hierbij de candidatenlijst van do VVD, zoals dio bij do laatste gemeenteraadsverkiezin gen werd ingediondi 1. F. D. van Vcssem; 2. A. C. Verspoor; J. Goudzwaard; 4. 8. J. P. Jumelct; 5. A. Jumel«t Iz.; 6. W. van Kooten; 7. P. L. Krepel; 8. D. de Koning Mz.; 9. J. J. Gapollo; 10. M. Ju ni el ot Az. Maandagmorgen vertrokken woor eed tiental schepon naar do Waddenzee, met het doel do daar in cultuur ge brachte mosselpercelen te gaan zuive ren van zeesterren. Deze veelvraten richten daar veel schade aan, zodat schoonmaak der percelen een drin gende eis is. Het Comité Jeugdzorg, dat op velerlei gebied een loffelijke aotiviteit vertoont, heeft zich ook belast met het organiseren van de collecte voor het aanbieden van een carillon aan het Amerikaanse volk, als dank voor het vele dat Amerika in de jaren 1940-1945 voor Nederland hoeft ge daan. De collecte wordt gehouden op Zaterdag 1 Maart &A Do heer Rf. Jumelct Dz. ie met in gang van 1 Maart a.s. in vaste dienst aangesteld als besteller bij de PTT biet standplaats Bruinissc. Opnieuw werd op een stuk bouw land, aan do Groencweg, toebehoren de aan do hoor P. L. Krepel, docr de heer M. Bal Jz. een granaat omge ploegd, golukkig zender cngclnkkcn te verocrzokeD. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 26 Februari. To taal aangevoerd 4506 dieren, nL 825 vette koeien en ossen, 695 stuks ge- bruiksvee, 42 vette kalveren, 169 groskalveren, 2163 nuchtere kalve ren, 65 varkens, 203 biggen, 188 paarden, 13 veulens, 84 schapen, 8 lommeren, 51 bokken en geiten. Prijzen por stuk: Kalf- en molk- koeien 975-070-770; varo kooien 750- 676-G00; vaarzen 725-675-580; pinken f 550-450-360; graskalvoron f 300-250-200; nuchtere kalveren 53-48-43; biggen 57-52-48; scha pen f 160-130-110; lammeren f 140- 130-120; per kilogram: vette koeien en' ossen 2,80-3-, 2,60-2,75, 2,30 -2,55; vette kalveren: f 2,70-2,90, 2,60-2,70, f 2,40-2,50; slachtpaar- den f 2,20-2,15-2,05. Vette koeien en ossen: aanvoer iets kleiner, handel kalm, prijzen staande. Vette kalveren: aanvoer als vorige week, handel stug, prijzen iets minder. Graskalveren: aanvoer even ruimer, handel stil, prijzen le kwal. onveranderd, 2e en 3e kw. iets lager. Nuchtere kalveren: aan voer flink, handel kalm, prijzen te ruggaand. Biggen: aanvoer korter, handel redelijk, prijzen onveran derd. Slachtpaarden: aanvoer iets groter, handel traag, prijzen vooral niet lager. Schapen: aanvoer matig, handel stug, prijzen onveranderd. Lammeren: aanvoer matig, handel stug, prijzen iets hoger. Kalf- en melekkoeien: aanvoer even ruimer, handel lui, prijzen als vorige week. Vare koeien: aanvoer groter, han del slepend, prijshoudend. Vaarzen en pinken: aanvoer matig, handel stil, prijzen stabiel. Rotterdam had vorig jaar de grootste vee-aanvoer Uit da thana bekend geworden cij fer» over het afgelcpen jaar blijkt, dat Rotterdam cp de lijst der vee markten bovenaan prijkt. In deze atad, waar tweemaal Lu de weck markt ia, werden iu totaal in 1951 326272 atuka vee (paarden inbegrepen) aangevoerd tegen 290251 in 1950. Boven dc driehonderdduizend kcuil verder alleen nog 'e Hcrtcgcnbceoh. Vervolgens kernen Utrecht (262103), Leeuwarden (37654) en Zwolle (207927) Meer dan honderdduizend beesten war den tenalotte neg aangeveerd in Gro ningen ,Purmorend, Leiden cn Doe- tinchecn. Zien we alleen naar de paarden markten, dan ia de volgorde: Utrecht (22433), Rotterdam (10566) Zwtlle (8961) eti Leeuwarden (5480). Wat dr aanvoer per markt betreft etaat Zwolle boven aan bij de paardenmarkten, om dat Ovcrijeeela hoofdstad niet elke week, maar eleohte 17 maal per jaar puardenmarkt heeft. De meeste plaat sen boekten ever 1951 minder paarden dan in het voorgaande jaar, uitgezon derd Zwolle (plus 500) Leeuwarden (plus 250j en Doetinohem (plus 50) Overigens ie het hoogst merkwaar dig, dat op alle grete markten de aanvoeren van schapen en lammeren zijn achteruitgegaan, terwijl schapen toch zeer hccg geprijsd staau en de exploitatie lenend is. De oorzaak van dezo teruggang is waarschijnlijk te vin den in het risico, dnt de fokkers lo pen docr do aanvallen van henden. Herhaaldelijk worden schapen dood gebeten cn do sohndeposten zijn op deze wijze vaak aanzienlijk. Man op bewaakte overweg doodgereden Dinsdagmorgen is de 49-jarige J. C. Hanssen, die per £iets van zijn woonplaats Munstergeleen op weg was naar de cokes-fabriek van de staatsmijn „Maurits" op een be waakte overweg tussen Lutterade en Beek-Elsloo (L.), die evenwel niet gesloten was, door de clectri- sche sneltrein komende uit de rich ting Sittard gegrepen en vrijwel op slag gedood. Hij werd nog ruim 160 meter meegesleept. Het stoffelijk overschot was deerlijk verminkt. De fiets werd totaal vernield. Het lijk werd in beslag genomen en per am bulance-auto naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. Hanssen was gehuwd en vader van vijf kinderen. Dodelijk ongeluk op schip Maandag tegen middernacht is de 46-jarige eerste machinist Josaphat Boulanger, wonende in Sorel (Ca nada) dodelijk verongelukt aajpi boord van zijn schip „Valbruna', dat in de Waalhaven te Rotterdam lag. De man gleed in de machine kamer op een trap uit en kwam op zijn rug terecht. De ontboden ge neesheer kon niet andres dan de dood constateren. KERKNIEUWS De Wereldgebedsdag voor Vrouwen De Wereldgebedsdag voor vrou wen over de gehele wereld zal ook in Zierikzee worden gehouden. Vrij dagavond a.s. vindt in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw een sa menkomst plaats, waar vrouwelijke leden van verschillende kerkgenoot schappen en het Leger des Heila bijeen zullen zijn. Twee dames zul len de liturgie lezen, terwijl verder de avond wordt gevuld met gebed en zang. De 10-daagse veldtocht van het Leger des Heils Do 10-daagso veldtocht van het Leger des Heils op ons eiland blijkt zich in grote belangstelling to mo gen verheugen. Reeds vonden ver schillende oponhichtacties plaats zo wel in Zierikzee als in verschillen* de buiten gemeenten en werd een bezoek gebracht aan de patiënten van het ziekenhuis t*i Noordgouwe. Ook de zaalbijeenkomsten voor ouderen en kinderen hadden goede belangstelling Heden (Woensdag)- avond wordt in de legerzaal een le kenspel „De Barmhartige Samari taan" opgevoerd. Donderdagmiddag is er weer een kinderbijeenkomst en verder is er een ambacht- en ta- bleaux-avond. Zaterdagmiddag zal Bruinisse worden bezocht en Zon dagavond vindt de sluitingssamen komst plaats. In do afgelopen dertig jaar heb ben verschillende licfdodighcideinstel; lingcn giften tot ccn totaal bedrag van ongeveer 30 milliccn dcllar ont vangen. Nu is bekend gomoakt, dat do giften afkomstig zijn uit do na latenschap van George Robert White, ccn zeepfabrikant uit Boston (USA), die dertig jaar geleden kort veer feijn overlijden een „philantropisoh fonds" stiohtto en bepaalde, dnt eerst dertig jaar na zijn overlijden het be staan van het fonds openbaar gemaakt zou tnegen werden. Het fonds zal Voortgaan milliccnon dollars to ver- sohaffso voor liefdadigheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 3