li BATIG SALDO EERSTE KAMER De algemene beschouwingen over de Rijksbegroting Boekenweek Zakelijk staartje Pleegzuster bloed wijn Stad en Provincie Bruinisse heeft met grote financiële zorgen te kampen Overdenking Begroting van Algemene Zaken goedgekeurd Bij do vocrtgesetto beraadslagingen over de Uijkabegrcting 1952 coieade do heer Gcrrctsun (GH) veel eritick op het beleid van de PvdA., scala dvt gevoerd ie en werdt in ense politiek t.a.v. onse cvcrsecee gcbicdedclen. De kwestie Nieuw Gunea Met Nicuw-Guinea ia de regering -weer „op de brede weg". Veer apr. ia het de vraag, ol de regering ge handeld heeft conform haar vcor ^et parlement afgelegde verklaring over Nieuw-Guinea. Volgcna die verklaring bestaat er voor Nederland geen Nieuw- Guinca-kwestie. Dit wordt ontkend dcor de Indonesische regering. Op welke feitelijke gegevens ontleend aan de RTC-overecnkcmat berustte de rege ringsverklaring Daarna heeft de Nederlandse rege ring het bedenkelijke initiatief geno men, de kwestie—Nicuw-Guinea tooh te bespreken, welke belangrijke wijzi- Vandaag begint de boekenweek. Bij zonder wordt de aandacht gevraagd voor 't boek in de komende da gen, dat in velerlei vorm en kleur uitnodigend voor de étalages der winkels ligt uitgestald. Er zit aan de propaganda voor het goede boek natuurlijk een commerciële kant. De boekhandelaar wil graag zoveel mogeljjk boeken verkopen, want ook voor hen is het leven duur en zijn de belastingen hoog. Was ech ter de materie het enig motief tot het houden van een boekenweek een „aanbeveling" zou zinloos zijn, want dat doet men ook niet voor een knot sajet of voor een eierwek ker. Het stoffelijke boek heeft een geestelijke inhoud en dat doet zijn waarde veruit stijgen boven andere willekeurig gekozen „gebruiksmid delen". Die bijzondere waarde van het boek vindt geen algehele erken ning en waardering, want er zijn nog altijd heel veel mensen, die zon der meer verklaren, nimmer een boek gelezen te hebben. Er zijn mensen, die het lezen nalaten uit onverschilligheid en anderen die veel lezên „vermoeiing des geestes" achten. Tfcssen hen liggen velen, die wel eens een boek aanraken, maar die daarbij niet nauwkeurig wikkend en wegend tewerk gaan. Zij lezen wel eens een boek, zo als ze ook wel eens breien of in de tuin wieden. De boekenweek echter is er juist om een volk op te voeden tot regelmatige en kieskeurige le zers. De boekenweek wil aansporen tot het kopen van een goed boek. Daarbij dient wel bedacht dat juist op het terrein van boeken, het goe de veel is. Beter een goed boek tienmaal lezen, dan tien slechte boeken eenmaal. Als bron van ont wikkeling en ontspanning is het goede boek onvervangbaar in waar de en betekenis en zo gezien is de prijs, in vergelijking met de geste gen prijzen van ander producten, toch nog redelijk gebleven. De oude wijsheid van „in een hoekje met een boekje" heeft nog niets van zijn waarde verloren. Mogen velen het aan de geest ervaren! De radio is niet alleen een bron van ontspanning, maar ook een niet te onderschatten propaganda-appa- raat. Vandaar dat er in onze tijd sprake is van een aether-koude-oor- log, maar daarover thans geen woord. We willen slechts wijzen op de suggestieve propaganda voor Schouwen-Duiveland, die is uitge gaan van de radio-streekuitzending. Schouwen's Westhoek signaleert een- sterk gestegen belangstelling. Het amusante radiomuisje blijkt dus een aardig zakelijk staartje te hebben. V.V.V. wordt overstroomd met aan vragen en het is wel typisch, dat juist deze vorm van onopvallende reclame zo is ingeslagen. Geïllus treerde vouwblaadjes en kranten artikelen kunnen daar niet tegen op, nog minder een radiospreker, dien in deftige volzinnen de schoon heid van stad en land zou hebben ge roemd. Juist de pijl van de humor raakte de harten en het resultaat van dit bloedloze schot, zal komen de zomer wel te bespeuren zijn. Ge lukkig kan Schouwen-Duiveland de vreemdeling nog *n welkom toeroe pen. Er is nog geen reden tot onge rustheid en van oververzadiging is nog geen sprake. Zover zal 't trou wens niet mogen komen ook. Een oir bare en effectieve reglementering zal opstoppingen in de toekomst moeten vermijden. Maar deze din gen zijn thans nog niet aan de orde De radio heeft haar werk goed ge daan. ging in de omstandigheden heeft dit initiatief gerechtvaardigd Da minis ter heeft tegenover een Amerikaan* tijdschrift gedurende sijn reis door d« Ver. Staten een verklaring afgelegd over Nieuw-Guinca. Waartm beeft de minieter vergeten, dexe verklaring van het parlement mede te delen? Zijn docr Amerikaanse regeringsperacnen vragen aan de minister gedaan of sijn er bepaalde suggestie» gezien? Heeft de regering bealoten voor te atcllen het Nicuw-Guinea-gesobil te onaer* werpen aan het oerdeel van het In ternationaal Gereohtahof «i asn an dere rechtsinstantie De aanval van de heer d. Kieft achtte spr. beneden het peil van de Kamer. Het oontaot met een fascis- tengroep vóór de ocrlog ie eprekere trots cmdat hij daarmede ieta bereikt heeft. Hij heeft daarin oontaot ge zocht met de arbeiders en hen weten af te houden van de beginselen, die Mussert propageerde. Sprekers medewerking in de ocrlcg aan de NRCt. hield verband met de beweging van Dr. Colijn. Hij meen de zich daarmede te kunnen aansluiten omdat zijn nationale gezindheid vcl- doende bekend was. Do heor Woudenberg (Arb.) wees op de beangstigende cmvang van de werkloosheid. Hij dreng er op aan, het economische en sociale niveacu te handhaven ondanks de kmchtigo militaire inspanning. Op de regering rust de ontzaglijke verantwoording er voer to zorgon, dat hot doel niet wordt voorbijgestreefd. Niet alleen do builenlandso, ock de binnenlandse vre de dient gehandhaafd te worden. Spr. was ock geenszins gerust ten aanzien van de volkshuisvesting. Antwoord van de Minister-President Minister-president Dr. Drees, be antwoordde de sprekers en gaf uiting aan zijn waardering voer de opeen volgende Ministers van Justitie voor de wijze, waarop zij uit de chacti- sohc situatie na de ocrlog een nor male rechtsorde opbouwde. Het Atlan tisch pact achtte spreker de beste waar borg tegen agressie. Wat da bespre kingen mot Indonesië betreft, meet de regering eerst bepaalde resultaten heb ben bereikt vóór zij mededelingen kan doen. Bij de besprekingen is men van Nederlandse zijde voerziohtig en niet optimistisch. Eenzijdige verbreking van de Unie docr Indonesië zou ook geen Nederlands belang zijn. Zakelijke af spraken is Indonesië steeds nageko men. De regering wilde bereiken dat Indonesië een grete mate von zelf standigheid zou krijgen binnen hat Koninkrijk. Docr allerlei omstandighe den is dit streven niet met groot succes bekroond. Wat Nieuw-Guinea betreft heeft de regering zich ver honden geen wijziging in de ötatus- qua aan te brengen of te beverderen zonder de Staten-Generaal daarin ge kend te hebben. De conclusie te trekken dat or geen Nieuw-Guinoa-kwestie bestaat, gaat te ver, want er staat in de RTG-over- eenkomst dat do statos van Nieuw- Guinea binnen een jaar zou werden besproken. Alleen het uiteindelijk stand punt der regering gaat de Staten- Generaal cn het Nederlandse Volk aan. De regering heeft zich ermede accocrd verklaard eventueel de kwestie voor het Uniehof of het Internationaal Ge rechtshof te brengen, doch dit bete kent geen poging cm wijziging in de status te brengen. Woning-politiek en Werkloosheid Spr. verdedigde vervolgens de wo- ningpolitick. Spr. betreurde dat de premiolening voor do woningbouw niet is doorgegaan. Het aantal weningen, waarvoor de laatste maanden vergun ning is verleend, is zeer belangrijk. De ontwikkeling van do bouwnijver heid zal dan ock binnenkort een ge heel onder karakter krijgen. Do huur- kwestie is uiterst moeilijk cn is nog in behandeling. Do regering is niet van mening dat ons con onrustbarende stijging der werkloosheid to waohtcn stoot. Ne derland staat nog veer zeer groto moeilijkheden cmdat het zc kwotsba r is. Het hoeft eohter een economische stabiliteit on een sociale vrede zoals slechts weinige landen bezitten. Bij do replieken betoogde de heor Ruijs de Boerenbrouolc (KVP), dat zijn fractie op het standpunt stost dat t.z.t. de bovolking van Niouw-Guinca over haar zelfbeschikkingsrecht moet kunnen bosohikken. Do heer Algra (VD) meende, dot hot kabinet in de Indo- ncsisohc kwestio dient te komen met con duidelijk eigen program. De thona gehouden besprokingen hebben z.i. geen zin. De begroting van algemene zaken werd hierna z.h.st. goedgekeurd, waar na de vergadering werd gesloten. Ingezonden mededeling geeft krachtI Uw apotheker en drogist heeft tel nraiKZEB Filmavond „Het Zonnehuis0 Maandag va. organiaeert de vereni ging „Het Zonnehuis" (Chr. Ver. tct verpleging van behoeftige chroniocbe zieken te Utrecht) een filmavond in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw al hier. Vertoond werden de geluidafilm „Dcortjo Verkerk" cn „Draag zerg voer hem". Vcorta zal een vertegen woordiger van de Vereniging het wcord voeren en heept Da. J. Tiemer#- ma een openingswoord en Da. J. P. van Rocn een slotwoord te spreken. Uit de verschillende ons toegezonden recensies blijkt wel, dat beide füma, die een Evangsliache strekking hebben, rijk van inhoud zijn en cck technisch goed verzorgd. Een bezoek aan deze avond kunnen wij dan ock ten zeerste aanbevelen. HAAMSTEDE Vergadering C.N.V. Onder leiding van de heer J. Bouw man, kwamen Woensdagavond de be stuursleden van de bij het Christelijk Nationaal Verbtnd aangesloten organi sation in het Gorcf. Jeugdgebouw bij een, voor het houden van een z.g. Praatavond. Na de gebruikelijke ope ning werden aan het lid van het Dagelijks Bestuur vso hot CNV, da heer C. van Mnstrigt, oen nantol on derwerpen ter bespreking opgegeven, o.a. Bclastingpclitiok en spaarzin, Wc- ningbouwleningen, Wachtgeld - en Werkelocsheidsverzekering. Op duide lijke on uitvoerige wijze behandelde hij bovengenoemde en neg enkele an dere onderwerpen. Aan het eind van do vergadering werd nog meegedeeld, dat op 15 Maart in Zterikzee oen Kadervergadering zal worden gehou den, waar gesproken zal werden ever: Werkeloosheid, Werkgelegenheid, In dustrialisatie, Emigratie etc. De voorzitter dankte de heer van Mnstngt voer zijn duidelijke uiteen zetting en sloot daarna de vergade ring. DREISCHOR Ontspanningsavond A.N.L.B. Op Dinsdagavond jl. hield do afde ling Dreischor van do Algemene Ne derlandse Landarbeidersbond in het café „Centrum" haar jaarlijks gezel lig avondje. Do secretaris van dezs bond, de heer Schippers, sprak o.m. over de ontwikkeling van de arbei ders i.v.m. de binnenkort in werking tredende P.B.O., waarbij hij uiteen zette dat de strijd der arbeiders meer het intellectuele niveau is genaderd. Hierna hield een goochelaar de zaal aangenaam bezig, waarna een drietal één-actertjes door eigen leden wer den opgevoerd. Men bleef daarna nog geruime tijd gezellig bijeen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vicaris te Usselc: oand. B. M. ter Haar, Zutphen. Beroepen te Wassenoar: S. H. Span jaard, Groningen. Bedankt voer Vinkeveen: K. v. d. Pol, Veenendoalj veer Gonemuiden: J. Hovius, Hcogeveen. Geref. Kerk Beroepbaar: Drs. J. Vergh, v.h. hulp- pred. in Hongarije, Bussum en oand. A.* Griffioen, Hilversum. Beroepen te Raard (Fr.): oand. S. |A. Bocnstra, Groningen. Geref. Gemeente Tweetal te Vlaardingen: T. Dorro- steijn, Ophcusden en H. van Gilst, Elspeet. De. Zuid-Afrikaanse minister van financiën, N. Hovcnga, heeft Donder dag in do Volksrnod verklaard, dat de buitengewone defensiebegroting wel licht meor dan 40 millioca pend ster ling zou belopen met het cog op dc militaire vorplichtingsn van Zuid- Afriko in het midden-Oosten. De be groting zcu vcorzicn in dc aankoop van moderne uitrusting en wopons in Engeland en de Ver. Stoten. Het des betreffende wetsontwerp werdt thans in tweode lezing behandeld. HOOGWATER TE ZIERIKZEE Verschil van wetsinterpretatie en vervallen Ondernemings belasting leveren nadeel op Bij de aanbieding van de gemeente begroting aaa de gemeenteraad hebben B. en W. van Bruinisse een schrijven geveegd, waarin zij wijzen cp de zor gelijke toestand van de gemeentefinan- citn. Zij merken o.m. cp dat de direote oerzaak dat dexe begroting reeds in haar primitief stadium een feitelijk tekort vertoont van ruim f 30.000 welk tekort is opgenomen in de verhoging der bijzondere uitkering, is te zoeken in het feit, dat bet gemeentebestuur thans genoodzaakt werdt de realiteit onder cgen te zien, de realiteit dat de gemeente zwaar door het oorlogsge weld is getroffen en dat het herstel van de veroorzaakte 6ohade slechts ten dele roer Rijksrekening werdt ge nomen. De kapitaalsuitgaven De in de loep der jaren gedane cf nog te deen noodzakelijke kapitaals uitgaven zijn gesplitst in 5 oatego- rieên, n.l.: a. die van herstel van oorlogsschade, waarin het Rijk bij draagt; b. uitvoering van het Weder- opbcuwplan, in de kosten Waarvan het Rijk bijdraagt; o. herstel van oorlogs schade, waarin het Rijk bijdraagt; d. uitvoering van het Wedercpbruwplan, voorzover do kosten daarvan niet door het Rijk worden vergoed cn e. wer ken waorvnn de uitvoering niet in ver band staat met de wederopbouw. Genoewd werdt een aantal werken, aan de uitvoering waarvan ten 6lctte ten laste van de gemeente zol komen een bedrag van f 1.180.815.06. Het blijkt eohtor dat men er t.a.v. de scha devergoeding eigenaardige inzichten cp na houdt. Het Wcdcropbouwplan In het wcderopbcuwplon is opgeno men do aanleg van een rioleringsstel sel, oen rioclzuiveringsinstallatie, be strating enz. Daar er 167 panden ge heel zijn verwoest is gerekend dat voer rekening van het Rijk zcu komen 167/537e deel (in totaal zijn er 537 aangesloten panden). In den Haag staat men echter op het standpunt, dat men voer een nieuwe straat alleen vergoeding krijgt, wanneer daarvoor een andere straot in de kom vervalt, zodat dit sleohts sporadisch voorkomt. Zo zal van het straten- en riclerings- plan in Nieuwbouw, Burgcm. Hagc- laan, Deestraat en Schipparslsan (welk werk enige jaren geleden werd uitge voerd dcor do firma Verjaal voor f 200.275.71) een bedrag van f 83.395.71 geheel tan laste van de gemeente ko men. Ook met verschillende uitgevoer de of neg uit te voeren werken krijgt Ingezonden mededeling men hetzelfde, daar men in den Haag de wet andere toepast dan billijker, wijze mocht werden verwacht. Anderzijds ia het wederopbouwplan ao ruiin opgezet dat aanzienlijke ecna men moeten worden gereserveerd voor de aanleg van openbare werken, die de eercte 50 jaren misachien nog wei nig aandacht suUen vragen. Er zal naar gestreefd moeten worden het plan zodanig te wijzigen dat de thsna be staande Nieuwbouw werdt aangewezen als het x.g. „Vervangingsgebied" en dat het andere „Vervangingsbied" komt te vervallen. De Ondernemingsbelastixif Direct als gevolg van de weder opbouw is een bedrag ncdig van ruim f700.000 en jaarlijks zal dasrvon moe ten worden afgelost ruim f 20.000 plus de rente. Een verlies voor do gemeente is ock de opheffing van de Onderne mingsbelasting, al hebben ds mossel, kwekers gejuioht toen bleek dat deze belasting ton onreohts was opgelegd aan mosselkwekersbedrijvcn, want het is zo hce meer deze kwekers terug krijgen, hoe minder de gemeente ent- vangt als baten uit deze belasting en dit betekent oen tekort cp lopende en komende begrotingen. Pogingen cm het wedercpboawplan te wijzigen zullen spoedig werden on dernomen, maar uiteindelijk blijkt wel dat de toekomst der gemeente, finan cieel gezien, niet rooskleurig is. Alleen bijzondere hulp van de overheid dcor bijzondcro uitkeringen uit het Gemeen tefonds zol hier uitredding kunnen brengen. Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen, f de jeuk bedaren en I doodt de ziektekiemen, zodat I i huid zich kan herstellen. I -j- PASSIE-LIJDENSTIJD „zij weten niet wat zij doen" (Luc. 23 34m?j Zondag begint de lijdenstijd weer; de passieweken. Vele mensen trekken zich d'r niks van an, en donken er niet eens aan; weten het niet eens, behalve dan doordat zo hot nu lezen. Andoren, ook velen, zullen zich laten ontroeren door de radio of door de uitvoering io een der kerken of concertzalen van Bach's Mattheuspassion. 'En een mens is doorgaans nogal gauw ontroord. Weer anderen, ook velen, ergeren zich aan al dit sentimenteel gedoe en halen hun schouders op als er gesproken en geschreven wordt over plaatsvervan gend lijden en sterven van Jezus Chris tus cn over Zijn verzoenend bloed. Dat is immers een ovcrwonnea standpunt uit oude tijden. Het enige wat nog acceptabel is mag dan zijn een Heer voor het leven. Vele mensen; anderen; weer anderen En U? 1 Beste mensen: kijk eens naar dat kruis boven deze overdenking. Dat is voor u geschied. God heeft ook voor u verzoening bereid door het lijden en sterven, de opstanding on hemel vaart van de Here Jezus Christus. Ver zoening van schuld, vergeving van zon de voor alle mensen „die niet weten wat zij doen". Wanneer daar in de zonds sen element veo verblinding zit, dan behoeven we aan Gods genade uiet te vertwijfelen. Went els wjj uit zwak heid in sonde vellen i de Doop zegt ons, dat we een eeuwig verbond der genade met God hebben. Maar zie we de zonde zoeken en bet leven buiten God en langs Zijn geboden heen verkiezen, dan je dan ie er géén behoud. Want ale we willena en wetens zondigen, dan wer pen we ons zelf buiten de genade Gods. En nu heel persoonlijk, op dc man af en op de vrouw af; heel persoonlijk meisje en jongeni kijk naar dat kruis) Nil. En vanaf dat kruia kijkt de lij dende, stervende Heiland je aan, pre cies in je ogen ziet u wel..*? En Hij zegt: Ik stierf in jouw plaats, om voor God je schuld te verzoenen. En Hij vraagti Heb je mij lief? Kom je bij Mij met je schuld en je zonde? Bij Mij met je gebroken hart? Bij Mij, op je knieën? En Hij waarschowt: Alléén door en in Mij is er voor jon redding Tan de ondergang en behoud in leven en sterren; buiten Mij is de verlorenheid en het eeuwig oordeel. Passietijd. Lijdenstijd. Bekeringstijd. Në. Weet u (wat u doet? v. R. RADIO-PROGRAMMA Zondag 24 Februari HILVERSUM I. 402 m. 8 nieuws- en weerberichten. 8,18 gr. 8,35 veiligheidspraatje. 8,45 orgel spel. 9,02 sportmededelingen. 9.05 gram. 9,45 „Geestelijk leven", cause rie. 10 voor de jeugd. 10,30 Ned. Herv. kerkdienst. 12 Nederlandse liedjes en dansen. 12,30 voor de jeugd. 12,40 orgelspel. 1 nieuws- en weerberichten. 1,05 mededelingen of gram. 1,15 „New York calling", 1,20 Folitiekapei. 1,50 „Even afrekenen, heren". 2 gram. 2,05 boekbespreking 2,30 „La Bohème", opera (gram.). 3,20-3,35 filmpraatje. 4,30 sportrc- vue. 5 „Gesprekken met luisteraars" causerie. 5,20 „Van het kerkelijk erf", causerie. 5,30 „Monus, de man van de maan", hoorspel voor de jeugcL 5,50 sport journaal. 6,15 nieuws en sportuitslagen. 6,30 ge varieerd programma. 7 gevarieerde muziek. 7,30 Radiolympus. 8 nieuws 10.05 weekoverzicht. 8,15 amuse mentsmuziek. 9,15 allerlei. 9,20 „De familie Malinden", hoorspel. 10.00 strijkorkest. 10.30 cabaret. 11 nieuws 11,15 dansmuziek. 11,45-12 gram. HILVERSUM H. 298 m. 8 nieuws- en weerberichten. 8,15 gram. 8,30 Ned. Herv. kerkdienst. 9,30 nieuws en waterstanden. 9,45 gram. 9,55' hoogmis. 11,30 gram. 11,40 strijkorkest, viool en clave- cimbel. 12 gram. 12,55 apologie. 12,35 gram. 12,40 lichte muziek. 12,55 zon newijzer. 1 nieuws- en weerberich ten. 1,10 lunchconcert 1,35 „Uit het Boek der Boeken". 1,50 omroepor kest en koor. 2,20 gram. 2,30 Con certgebouworkest, (in de pauze: a. voordracht b. gram.) 4,40 gewijde muziek. 5 Geref. kerkdienst 6,30 gram. 6,45 Klein strijkorkest orgel en koor. 7,15 „Zeven stemmen uit het Nieuwe Testament", causerie. 7,30 nieuws, sportuitslagen en weer berichten. 7,45 actualiteiten. 7,52 boekbespreking. 8.05 de gewone man 8rl>2 gevarieerd programma. 10,45 avondgebed) en liturgische kalender 11 nieuws 11,15—12 gram. FEUILLETON 43 door HENK VAN HEESWUK 24 Febr. t/m. 1 Maart 24. 2,26 v.m. 14.58 n.m. 25. 3,20 v.m. 15,48 n.m. 26. 4,05 v.m. 16,35 n.m. 27. 4,45 v.m. 17,16 n.m. 28. 5,23 v.m. 17,50 n.m. 29. 5,59 v.m. 18,26 n.m. 1. 6,35 v.m. 18,56 n.m. Laag water plm. uur later Springtij 27 Februari Langzaam drongen deze woorden tot de verbouwereerde Drenth, die nog steeds bij de brandkast stond, door. „Bedoelt U.... dat...." De man haalde zijn schouders op. „Het ligt niet op mijn terrein om te beoordelen, of hier sprake is van fraude. Maar ik constateer slechts het feit, dat er een kastekort is van tweeduizend gulden? Hoe verklaart U dat?" Drenth liep hoogrood aan. Fraude Wilt U mij betichten van fraude? Gisteravond heb ik alles zelf nog gecontroleerd en ik bezweer U, dat alles tot op een cent nauwkeurig klopte 1 Het geld moet op de een of andere wijze verdwenen zijn. Ik weet zeker, dat ik het vanmorgen uit de brandkast heb genomen en het op mijn bureau legd-e, met het dbel het na negen uur naar de bank te laten brengen". „Goed", antwoordde de account tant op min of meer passieve toon. „Maar waar is het dan nu? Ziet U kans om het geld te voorschijn te laten komen?" „Ik.ik heb op mijn privéreke- ning bij de bank net iets meer dan tweeduizend gulden. Mijn spaargel den. Ikzal het er af laten halen, dan is het tekort in ieder geval aan gezuiverd". „Uitstekend, maar het feit blijft, dat er een tekort is. Het spijt me voor U, maar dit feit heb ik ge constateerd en mijn plicht eist, dat ik dit in mijn rapport moet noteren" Om even over twaalven ging er een telefoontje naar Hoogstede, maar de bediende van het kasteel deelde aan de burgemeester, die op belde, mede, dat de familie juist was vertrokken. Nijdig légde de burgemeester de hoorn weer op het toestel en ont bood zijn ontvanger. Drenth, die die middag niet eens naar zijn pension was geweest, maar het tekort inmiddels van zijn eigen geld op de bank had aange zuiverd, zag er ellendig uit. Hij had als het ware zijn gehele kantoor omgekeerd om de verdwenen enve lop met geld te vinden^ maar vruch teloos: het geld was weg en het bleef weg. Een ogenblik had hij nog gedacht aan van Suchtelen; de jongeman was immers juist op het kantoor gekomen, toen hij de brand kast had geopend. Doch onmiddel lijk daarna verwierp hij deze ge dachte: de jonkheer stond' immers boven alle verdenking verheven. Het was voor hem een raadsel, waarvoor hij geen oplossing wist. Sikkel was slecht gehumeurd. Dat beloofde narigheid met den Haag en dit jaar liep zijn ambtsperiode af. Bovendien had hij gesolliciteerd naar een grotere gemeente, waar voor hij al gepolst was. Die zou hem minstens duizend gulden per jaar meer tractement geven, hetgeen zeer welkom was, want zijn vrouw had er al over geklaagd, dat zij er niet kon komen van zijn salaris in dit akelige dorp. Mevrouw Sikkel kon het immers in het geheel niet in' Donkervoort wennen. Geboren en getogen in Den Haag was er voor haar maar één stad: Den Haag. Don kervoort beschouwde zij als een verschrikkelijk kletsdorp, waar bo vendien niets te beleven viel en met de notabelen van het dorp, noch met hun vrouwen, kon ze behoor lijk overweg. Het zou een uitkomst zijn, als hij benoemd werd in die gemeente, die op enkele kilometers afstand van Den Haag lag. En nu kwam dit onverkwikkelijke geval ertussen. Die lamme Drenth ook met zijn tekort! Sikkel had voor zichzelf zyn con clusies al getrokken. Drenth had het geld zolang geleend, niet er op rekenende, dat de accountant dit maal* zo vroeg zou komen voor de boekencontrólè. Het feit, dat de man op de bank voldoende geld had om het tekort te dekken, zegde hem niets. Hij had van het geld van de gemeente af te blijven. Zelfs geen avond mocht hij dit lenen. De ba ron kon toch wel eens gelijk gehad' hebben, toen hij het had over een tussentijdse contróle. Maar nu was het nog erger: de Rijksaccountant had het tekort geconstateerd al was het dan reeds aangezuiverd en dit zou Den Haag, Binnenlandse Zaken, te weten komen. Daarvoor zou hij zich als hoofd van de ge meente moeten verantwoorden. En juist nu, terwijl hy op de wip stond naar een andere, grotere gemeente. „Dat is me een mooie geschiedenis Drenth", begon Sikkel op boze toon. „Hoe krijg je het toch in1 je hoofd om gemeentegelden te lenen?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2