Ongunstige weersomstandigheden deden geen afbreuk aan het Vreemdelingenverkeer DE ZIERIKZEESCHE COURANT GROOT-BRITTANNIË IN ROUW Met indrukwekkend rouwcermonieel werd Koning George VI ter aarde besteld De besprekingen te Panmoendjon Jaarvergadering V. V. V. - Haamstede ZHZEESCHEHWIIW^BOD abonnementen en advertentiên. Prijs per 3 rond. bij vooruitbetaling I 4.94. p. w. 38 ct Loua nummtri 10 ct Vartchijnl iadere werkdag Advartantlaprij» 1 5 ct D*' mm Suicccjja» (ma* 15 mm.) minimum II,- p. ttuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 ZATERDAG 16 FEBRUARI 1952 redactie en administratie Lange NobeUtraat a 171, Zierikxee. Postbus nr 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave; N.V. Drukkerij voorh Lekenmen Ocbtmen Lange Nobelstreat A 171 Zierikxei No. 17035 108e Jaargang NEEM EN LEES t Bijbelgedeelten voor elke dag 17 t/m 23 Februari 'Tienduizenden flankeerden de route door Londen Groot-Brittannlë heeft een moeilijke en droevige dag achter de rug. Gisteren werd met Indrukwekkend rouwceremonieel het stoffelijk over schot van Koning George VI ter aarde besteld. Tienduizenden Britten flankeerden de zes en een halve kilometer lange route door Londen, die leidde van Westminster Hall, waar ruim driehonderd duizend rouwenden je overladen vorst in de afgelopen drie dagen de laatste eer hebben be wezen* naar Paddlngton Station, vanwaar een speciale trein het stoffe lijk overschot naar Windsor overbracht voor bijzetting in de Kapel van Sint George. De dienst droeg een eenvoudig ka rakter en was vrijwel gelijk aan de rouwdienst bij de begrafenissen van Koning Edward de Zevende en Ko ning George de Vijfde. Tijdens de dienst stonden de vorstelijke perso nen op het koor, vlak achter de kist Vrijdagmorgen om half elf Ned. tijd vertrok de stoet van Westmin ster Hall naar Paddlngton Station. Aan het hoofd' van de stoet, die ruim anderhalve kilometer lang was, gin gen officieren) en manschappen van de garde- en andere regimenten, de koninklijke vloot- en luchtstrijd krachten en afdelingen van regi menten uit de dominions en van het gemenebest, gevolgd door vertegen woordigers van buitenlandse strijd krachten. Hierna kwamen de Britse luchtmaarschalken, admiraals en veldmaarschalken, gevolgd door personen uit de naaste omgeving van de overledene. De stoei Daarop kwami de affuit, waarop het stoffelijk overschot van Koning George rustte. Op de kist waren de kroon, de rijksappelen en de ver sierselen van de Orde van de Kouse band geplaatst de uiterlijke te kenen van het koningschap. De affuit werd aan vier langé koorden getrokken door vijf offi cieren en 142 leden van andere rang van de vloot. Deze affuit Is ook ge bruikt bij de begrafenissen van Ko ningin Victoria, Koning Eduard de Zevende en Koning George de Vijfde. Koningin Elizabeth de Tweede volgde het stoffelijk overschot van de koning in een rijtuig, waarin ook gezeten waren de koningin-moeder Elizabeth, de Princess Royal, de zuster van de overleden vorst en. Prinses Margaret. Hierachter gin gen te voet de Hertog van Wind sor, de Hertog van Gloucester, de van Kent, de 16-jarlge neef van de overleden vorst, en buitenlandse vorstelijke vertegenwoordigers. Koningin Mary woonde de begrafe nisplechtigheden niet bty. Vervolgens kwamen leden van het diplomatieke corps en andere vertegenwoordigers uit het buiten land. De stoet werd gesloten door troepen en vertegenwoordigers van de burgerlijke diensten, zoals poli tie en brandweer. Voorts marcheer de een aantal regimentsorkesten mee. Saluutschoten Toen de stoet zich in beweging zette vuurde een batterij van de Royal Horse Artillery" in Hyde- park iedere minuut een saluutschot af tot de koninklijke trein met het stoffelijk overschot van Paddington Station naar Windsor was vertrok ken. De afzetting van de route werd verzorgd door tienduizend man van yrijwel alle onderdelen van de Brit se strijdkrachten. Een politiemacht van zesduizend man zorgde er voor dat bet publiek achter de hekken bleef, die de gehele weg wa ren opgesteld. De wegen in de om geving waren afgezet en het verkeer werd omgeleid door de buitenwij ken. De Big-Ben liet, te beginnen om half elf, met tussenpozen van aen minuut, 56 slagen horen, het „antal Jaren dat de overleden vorst heelt bereikt. De aankomst te Windsor gjj aankomst op het station van Windsor werd het stoffelijk over schot op een affuit geplaatst, waar mee het werd overgebracht naar de kapel van Sint George. Onder de militairen, die bij het station waren opgesteld, bevonden zich honderd loden der bemanning van het slag schip „Vanguard", met welk oor logsschip de koning in 1947 zyn reis naar Zuid-Afrika maakte. De pijpers van deze groep speelden „Admiraal langszij"' toen het stoffelijk over schot, dat in admiraals-uniform op gebaard was, naar de affuit werd ge dragen en vervolgens „Admiraal aan boord", toen de kist op de affuit werd) geplaatst. Hier gingen ook de staatslieden In de stoot, officieren van de kroon, die verantwoordelijk zijn voor alle wa penkundige aangelegenheden en, on der leiding van de „Earl Marshall" de hertog van Norfolk, voor het re gelen van staatsceremonies. Ook in Windsor werden 56 saluut schoten afgevuurd. De hoogste autoriteiten van oe Anglicaanse kerk, de aartsbisschop van Canterbury, Dr Geoffrey Fis- her, en de aartsbisschop van York, Dr Cyril Garbett, wachtten de stoet op bij de Westelijke ingang van de kapeL Het aantal zitplaatsen in de kerk was vergroot tot ongeveer 1000, ter wijl er op het koor voor ongeveer 200 personen plaats was. LAATSTE WOORDEN BIJ DE LIJKBAAR De formule, die tydens de uit vaartdienst by' de lijkbaar van Koning George werd uitgespro ken door Sir George Bellow, de heraut van de Orde van de Kou seband, luidt als volgt: „Zo heeft het de almachtige God behaagd, uit dit tijdelijke leven tot Zijn Goddelijke genade op te nemen de zeer Hoogmo gende en) Verheven Monarch, George de Zesde, bij de Gratie Gods, Koning van Groot-Brittan- nlë, Ierland en de Brltso Domi nions overzee, verdediger des ge- loofs, en souverein van de zeer verheven Orde van de Kouse band. Laat ons de Almachtige God nederig smeken, te zegenen met een lang leven, gezondheid, en eer, en alle wereldlijk geluk, de zeer Hoogmogende en Verheven Monarch, onze Souvereine Vrou we, Elizabeth de Tweede, thans, bij' de Gratie Gods, Koningin van Groot-Brittannië, Ierland en de Britse Dominions overzee, ver dedigster des geloofs, en Souve reine van de zeer verheven Oide van de Kouseband." Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Lukas 15: 1-10 Lukas 1511-02 Mattheils 16 Mattheüs 16 Matthcüs 17 Mattheils 17 Lukas 16 13-23 24-28 1-13 14-23 1-8 PRINSES MARIA CHRISTINA, de jongste dochter van Koningin Juliana en Prins Bernhard, die Maandag 18 Februari baar vijfde verjaardag viert. -Prinses Marijke met haar auto in de tuin van het Paleis Soestdijk Belangrijke besprekingen werden gehouden Donderdag ie cp hot hoofdkwartier van generaal Ridgway te Tokio oen belangrijke besproking over de wapen stilstandsbesprekingen in Korea ge voerd, aldus AFP. Aan de besprekin gen, dio tweo uur duurden, namen be- halvo generaal Ridgway vice-admireal Joy, tvefd van de delegatie van do Ver. Naties, generaal Hull van het Amerikoanse leger en Johnscn, assis tent van do Amerikaanse minister van buitenlandse zaken voer het Verre Oosten, betreffend, deel. Na de besprekingen is geen commu niqué uitgegeven. Generaal Huil ver klaarde slechts, dat over kcrea is gespreken. Zal Engeland koning Faroek's titels erkennen Niet-offioifllc, dcch betrouwbare Egyptische bronnen menen, dat Enge land Egypte heeft meegedeeld bereid te zijn Koning Farcek als Kening van Egypte en Soedan te erkennen, mits het huidige condominium cnder het bestaonde bestuur van krocht blijft tot de Scedanczen in staat zullen zijn over hun eigen teekemst te beslissen. Deze bereidheid zou zijn vervat in een schrijven, dat de Britse ambas sadeur in Cairo, Sir Ralph Stevenscn, Donderdag aan Maher Pasja in zijn hoedanigheid van Egyptisch minister van buitenlandse zaken heeft overhan digd. Zware sneeuwval in Karinthië Door zware sneeuwval zijn in de af gelopen 24 aur bijna alle wegon in Karinthië versperd. Vele dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden. De meeste scholen zijn gesloten. Verschei dene treinen zijn in de sneeuw blijven steken- De verkeersweg van Klagen- furt naar Italië is bij Arnoldstein door een lawine versperd. In hot 20 km. lange Lessachdal zijn allo dorpen ge ïsoleerd. Zelfs ski-patrouilles zijn er niet in geslaagd de dorpen te be reiken. In geheol Westelijk Oosten rijk is het gevaar voor lawines toege nomen. Arbeiders zagen in het Wilhcl- minakonaal te Oirschot een lijk drij ven. Hot werd na waarschuwing spoo- dig opgehaald on hot bleek to zijn van een onbekende vrcuw van naar sohatting tussen do 30 en 40 jaar. Hot lijk is naar hot gasthuis to Oir- sohot cvergcbracht. Oost-Duitsland richt zich tot bezettende mogendheden Do Oost-Duitse premier Grotewohl verklaarde Donderdag op oen in Oost- Berlijn voor Duitse en buitenlandss journalisten gehouden persconferentie dot de voorgenomen West-Duitse bij drage aan de verdediging van (W-est)- Europa de voornaamste reden was voor het beroep dat de Oost-Duitse rege ring op de bezettende mogendheden heeft gedaan cn waarin verzocht wordt om „een vroegtijdig sluiten van een vredesverdrag, zulks met het oog op het grote gevaar voor de vrede, ge schapen door de voorgenomen herben wapening van West-Duitsland". „De Oost-Duitse politieke koers", aldus Grotewohl, „is in volledige over eenstemming mot do internationale overeenkomsten van Jalta en Potsdam, hetgeen geenszins van de West-Duitse kan worden gezegd". Pro-Franse Tunesiërs lopen gevaar Kalief van Gafsa vermoord Te Tunis werd de kalief von Gafsa, Hamoeda geheten, door oen onbekende man' van nabij doodgeschoten. Kallef Hamoeda, dio bekend stond om sijn pro-Franse gozindhoid, werd van dicht bij doodgeschoten, toen hij in zijn nufo stapte, Om 3e verwarring to ver groten wierp de moordenaar con aan tal rotjes na do aanslag, zodat hij kon ontkomen. De politie beschouwt dit als het eerste bewijs, dat het leven van pro-Franse Tunesiërs wordt be dreigd. Behalve Hamoeda werden ook twee Franse politie-agenten vermoord. Naar verluidt zijn parachutisten van het Vreemdelingenlegioen op weg naar Gafsa. i De gierigaard verliest alles i I doordat hij alles wil' winnen. I WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te Be Bilt, geldig tot Zaterdagavond: Temperatuur om het vriespunt Overwegend droog weer met eiu- kele overdrijvende wolkenvelden en hier en daar mist; veranderlijke wind; na in de nacht op vele plaat sen matige vorst, overdag tempera tuur om het vriespunt tot lichte dooi. 17 Febr. Zon op 7.53, onder 17.55. Maan op 0.43, onder 0.20. 18 Febr. Zon op 7.53, onder 17.57. Maan op 2.08, onder 0.51. Laatste Kwartier 18 Febr. te 19.01. HOOGWATER TE ZIERIKZEE 17 t/m 23 Februari 17. 6.52 v.m. 19.18 a.m. 18. 7.30 v.m. 20.01 mm. 19. 8.16 v.m. 20.54 mm. 20. 9.20 v.m. 22.13 mm. 21. 10.59 v.m. 23.58 n.m. 22. 12.43 v.m. mm. 23. ■1.20 v.m. 13.58 mm. Laag water 5% uur later. Dood- Het „Comité ree- do bevrijding van do volken von Rusland" hooft me degedeeld dat een nieuw radiostation „Radio Vrij Rusland" gebcuwd zal worden veer het zenden van nieuws achter het ijzeren gordijn. Een weerd- voerdor van het comité zeido, dat be sprekingen met het centrale bureau van hot oomité te New Ycrk thans afgesloten waren. Hij zoido, dat ad miraal Alan Kirk, do vroegere Ameri- knoncs ambassadeur to Moslccu, voor zitter van hot oomité te New Ycrk is. Verwachting bestaat dat de trek naar de Westhoek zal toenemen Onder voorzitterschap van Jhr, R. Röell werd in hötel Bom de jaarver gadering gehouden van V.V.V. Ia grote lijnon schotsto de voorzitter de gang van zaken in 1951, een goed jaar voor het vreemdelingenverkeer, ondanks de minder gunstige weersomstandigheden; Spr.. memoreerde het bezoek van Kroonprinses Beatrix. Aan doze hom innering knoopte do voorzitter een op-: merking vast over het kamperen, dat ondanks de legesheffing (spati ëring van ons Red.), toch nog vrij belangrijk i s toegenomen. De vooral zitter wees op de toeneming van het bezoek aan de Domaniolo duinen en attendeerde op de verbetering van de winkelstand door uitbreiding van be staande en de bouw van nieuwe zaken, de gehouden winkelweek en do zomer- feestjes van de Harmonie. Weliswaar was de omzet van de hötels goed, maar de verminderde koopkracht deed zich toch ook hier gevoelen. Dalend ledental De blik richtond op do toekomst merkte spr. op, dat do recreatie ruimte sedert 1830 is gedaald tot 40.000 ha., terwijl in die tijdsperiode do bevolking toenam van 3 tot 10 millioen. Hierbij moet dan vooral worden gelet op het feit, dat het aantal vacantiegangers nog steeds toeneemt. De duurte in het buiten- •land is mede oorzaak, dat velen hun vscsntie in eigen land doorbrengen. De verwachting bestaat dan ook, dat de trok naar do Westhoek zal toe nemen en reeds thans dienen wij maatregolcu to troffen, om dezo gaston zo goed mogelijk te ontvan-, gen. Stimuleren der vacantiesproiding is een dier maatregelen. Een bclangrijko rol speelt hierbij do Vogclbcschcrmings- wacht. In het broodsoizoon dor vogels immers, vallend in het voorseizoen, trekt zij reeds vele vreemdelingen aan. Tenslotte deelde do voorzitter mede, dat er weinig klachten van do zijde der gasten zijn ontvangen. Medege deeld werd, dat de algemene verga dering in het vervolg in het najaar zal worden gehouden. Een besprek. ïg mot de administratie van de Badcou- rnnt is gehouden, om deze zo moge lijk beter aan zijn dool te laten be antwoorden. Uit het jaarverslag van do secretaris stippen wij aan, dat 2612 toegangskaarten voor do duinen wer den verkocht, terwijl hot aantal be zoekers van de Vuurtoren 3300 be droeg. Er verbleven in do gemeente 1925 kompccrders met ongeveer 18030 vcrblijfsnachton. Strandwodstrijden, ex cursies van de Vogelbcschermingswacht en naar de fruitbcdrijvcn (in samen werking met de plaatselijke afdeling van do N.F.O.) waren con succes. Mutaties in het bestuur Het aantal loden daalde dit jaar met 15, terwijl ook hot aantal dona teurs terugliep. Hot aantal aanvra gen voor pension etc. was weer be langrijk hoger (voor 1952 zijn ook zeer veel aanvragen). De voorzatter dankte de secretaris voor het vele door hem verrichte werk, in verband met het neerleggen van zijn functiej. Do voorzitter deelde mede, dat alle leden V.V.V.-neringdoenden een l:d- maatechapsplaatjo zullen ontvangen. Eon bespreking mot do inspecteur van do Domaniale duinen is aangevraagd. Ovor do afsluiting van do weg door do duinen naar do Vuurtoren zal mot de eigenaar worden gesproken. De zomordionstrogelingen op het eiland zullen belangrijk ton gunste van hot vreemdelingenverkeer worden gewijzigd. De rekening toondo een nadelig saldo van f 115,10. Ingekrompen recreatieruimte De heren J. A. Geloijnsc, J. Boutv- man en M. Slager werden tot loden van do financiële commissie benoemd. Hot aftredende bestuurslid' Jhr. R. Röell werd herkozen. In de plaats van de aftrodendo secretaris werden gekozeD do' heron H. von Grocningen en A. van Zuijen. Voor de vervulling van do functie van administrateur zal een oproep worden geplaatst. De be groting voor 1952 werd vastgesteld op f 600, mot con post van f 25 voor onvoorzien. Een der leden drong aan op beplanting van do bunkers te Wes ten-Schouwen naar hot voorbeeld van Ronesse. Aon do inspectie van de Do meinen zal gevraagd worden naar wan delkaartjes von de duinen. Geïnfor meerd werd naar do subsidiomogolijk- hcid voor het opknappen der vogel- eilandjes in do Schouwso inlagen. Een lcdcnwerfcommissio znl worden ge vormd. Gevraagd werd naar do mo gelijkheid tot opruimen van de beton- stukken op het strand, zulks in ver bond mot wat omvangrijker werkloos heid. Hierna sluiting. tij 21 Febr. Springtij 27 Febr. Nog Nederlandse krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie Vol6®nB 6e Voorlichtingsdienst van de Verenigde Naties te Genfcve heeft in do loop. van do tweedo zitting van de Bpcciolo commissie Voor krijgsgevange nen do Nedorlandso afgevaardigde de commissie meogodeeld, dat de Neder landse autoriteiten over inlichtingen beschikken, waaruit blijkt dat cnigo tientallen personen van Nederlandse af komst zich nog als krijgsgevangenen in do Sowjet-Unie bevinden, Tussen do regering van Nederland en die van de Sowjot-Unie waren be sprekingen gaande over de vrijlating van deze personen. Vereniging wil iedere Nederlander leren schieten Een aantal figuren nit bet instituut „Steun Wettig Gezag" heoft onlangs te Utrecht do, landelijke schietvereni ging „De Vrijheid" opgericht. Deze vereniging, zo wordt vernomen, stelt zich ten doel iedere Nederlander te le ren schieten tor opvoering van de aln gemene weerbaarheid. Voorzitter is de heer J. J. A. Kouchcnius, algemeen secretaris van S.W.G-» vice-vOorzltt0r de h eer H. G. Smit, provinciaal secre taris van S.W.G. in Noord-Holland, Secretaris is do heer D. G. Sanders, gewestelijk secretaris van S.W.G. in hot district Velowe. Zodra do koninkJ lijke goedkeuring zal zijn verkregen hoopt men van het ministerie van Oorlog munitie en geweren voor deze schietvereniging to verkrijgen. Van do 300.000 Belgen, dio zich bij de bevrijding in 1944 als gevolg 9van do ocrlcg buiten de landsgrenzen bevonden, zijn er 4531 neg niot terug gevonden. Een greet aantal van deze als vermist geregistreerde Belgen is afkomstig uit de Belgische Oostkantons (Eupen on Malmedy). Zij werden bij do weermacht ingelijfd en op het Oost front deer de Russen gevangen ge nomen. Luchtmacht contra wolven Zodra do weersomstandigheden het toelaten, zal een vliegtuig van de Nocrso luchtmacht ten strijde triicken tegen de wolven, die van Einsgebied uit een ware invasie in Nocrd-Ncor- wegen zijn begonnen en dasr de ren dier^ bedreigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1