MALAKKA Qombicórbd Het brood wordt duurder Sowjet-voorstel tot collectieve toelating van leden verworpen R. APPELS Az. DERKS grond en glansverf w. K. SCHOT Inmaakglazen LAATSTE NIEUWS De besprekingen te Panmoendjon Op enkele ponten werden vorderingen gemaakt Een geallieerde woordvoerder heeft medegedeeld dat Zondag, voor het eerst sinds 52 dagen, enige vor deringen zyn gemaakt by de door de subcommissie voor de krijgsge vangenen gevoerde besprekingen. De communisten hebben een nieuw, uit negen punten bestaand voorstel voor de uitwisseling van krijgsge vangenen gedaan, waarin wordt in gestemd! met het voorstel der Ver bondenen dat aan op vrije voeten gestelde krijgsgevangenen niet zal worden toegestaan de wapens weer op te vatten. De communisten ver werpen echter nog steeds het voor naamste punt van het geallieerde voorstel, waarin wordt bepaald dat de krijgsgevangenen zelf zullen mo gen uitmaken of zij al dan niet naar het leger, waarin zij dienst deden, zullen worden teruggezonden; dit maakt aanvaarding van het jongste voorstel der Noordelijken door de Verbondenen twijfelachtig. Tijdens de Zondag door de sub commissie voor het bespreken van de tenuitvoerlegging van een be stand in Korea gehouden besprekin gen, zijn „goede vorderignen ge maakt, nadat de communisten hun eis, dat zij na het tot stand komen van een wapenstilstand bepaalde, ter hoogte van de Koreaanse West kust gelegen eilanden, die thans in geallieerde handen zijn, onder hun beheer zouden krijgen, hebben laten varen. De repatriëring der krijgsgevangenen De communistische onderhande laars hebben er mee ingestemd be sprekingen te openen over het vijfde en laatste punt van de voor de wa penstilstandsbesprekingen opgestel de agenda, dat handelt over: „an- bevelingen voor de wederzijdse re geringen". Verder herhaalden de Noordelij ken, dat een ploeg van het Rode Kruis, die na een wapenstilstand krijgsgevangenkampen zou bezoe ken en hun repatriëring zou rege len, zou moeten bestaan uit Chinese en Noordkoreaanse Rode Kruisver- tegenwoordigers en vertegenwoor digers van het Intrnationale Rode Kruis. Een woordvoerder der geallieer den heeft verklaard, dat de Noorde lijken de verzekering gegeven heb ben, dat zij alle gevangenen binnen dertig dagen na een wapenstilstands overeenkomst zullen repatriëren. Margarine, sla-olie en bak- en braadvet worden goedkoper Stijging van het verbruik van wittebrood verwacht Naar minister Ma naholt Zaterdag middag op een persconferentie me dedeelde, is de prijs van het volks wittebrood en -volksbruinbrood met ingang van heden (Maandag) met vijf cents per 800 gram verhoogd, terwijl de prijzen van margarine, bak- en braadvet en sla-oiie met vier-en-twintig cents per kg worden verminderd. De prijs van blank wit tebrood blijft gelijk. Geïmporteerde voedergranen wor den zeven gulden per 100 kg duur der en zemelen f 4,75 per 100 kg. De heffing op eieren van 1 cent per stuk bij export verdwijnt. De prijs van de gesubsidieerde bloem zal met f 8,50 per 100 kg worden verhoogd. Het prijsverschil tussen volks brood en blank brood wordt zo doende geringer waaruit men ver wacht dat het verbruik van blank wittebrood zal toenemen. Hierdoor zullen de inkomsten der bakkers kunnen stijgen. De prijsverlaging der margarine, bak- en braadvet en sla-olie met 24 cents per kg of 6 cents per pakje margarine, mag de kleinhandel niet schaden. Daarom is Zaterdag in alle heimelijkheid een leger ambtenaren opdracht gegeven om voorraden en afleveringen te gaan opnemen. Be sloten is aan de bereiders der ge noemde vetsoorten restitutie te verlenen over afleveringen in de week van 25 Januari tot en met 2 Februari. Hierdoor zal de prijs daling zeer snel in zijn werk kun nen gaan. De regering zal hierop scherpe controle doen houden. De prijsverhoging van geïmpor teerde voedergranen zal op vrij korte termijn een verhoging van de garantieprijs voor baconvarkens no dig maken. Aangezien de tegen woordige prijs boven de huidige ga rantieprijs ligt, was deze kwestie niet zo urgent, dat niet gewacht kon worden op overleg met de boeren- organisaties. Dit overleg zal binnen kort plaats vinden. Kleine stijging gezinsuitgaven Een en ander houdt verband met de wijziging der prijzen op de we reldmarkt. De maatregelen om deze prijsveranderingen te doen ingaan zijn in het grootste geheim genomen om geknoei tegen te gaan. Als ge volgen van deze wijzigingen voor het gemiddelde gezin van 4 perso nen, noemde de minister een uit- gaveverhoging van 35 tot 40 cents per week bij verbruik van 7 tot 8 broden en een vermindering van 30 tot 35 cents bij verbruik van 1250 tot 1500 gram margarine per week. Een Britse militaire woord voerder heeft Vrijdag te Ismailia medegedeeld dat drie R-A.F.-esca- drilles, waaronder een escadrille bommenwerpers, in de Suez-kanaal- zóne zijn aangekomen. Twee esca drilles „Vampire"-straaljagers, die tezamen 32 toestellen omvatten, 2yn afkomstig van bases op Cyprus en Malta. De acht toestellen omvat tende escadrille „Lincoln"-bommen- werpers is uit Engeland gekomen, raadgevende orgaan van premier ALGEMENE VERGADERING DER V.N. De kwestie komt nog eens ter sprake De 78-jarige leider dor scoiolisten in Argentinië, Enrique, heeft een on derhoud met president Peron gehad. Er is daarna een officiéél communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat het socialistische partijorgaan „La Vrngunrdia", dat in Aug. 1947 ver boden werd, weer mag verschijnen en dat de sooialisten die om politieke redenen gevangen zitten naar ver luidt minstens 20 in vrijheid zullen worden gesteld. De Algemene Vergadering der V.N. heeft een Sowjet-voorstel om veertien van de zestien lan den, die om het lidmaatschap der V.N. hebben verzocht, tege lijk toe te laten, verworpen. De stemverhouding was: 22 voor 21 tegen en 16 onthoudingen. De twee niet door de Sowjet-Unie genoemde landen zijn Vietnam en Zuid-Korea. De resolutie behoeft een meerderheid van twee-derden. De Griekse vertegenwoordiger zeide, dat sommige door de Sowjet- Unie voorgestelde landen in oorlog met de Verenigde Naties waren en daarom niet toegelaten konden wor den. De Iraakse afgevaardigde was voorstander van de Sowjet-resolu tie „omdat men het alle aanvragers gemakkelijk dient te maken". Met 36 tegen 5 stemmen en 14 ont houdingen werd een vijfmogendhe- denresolutie (Costa Rica, San Sal vador, Guatemala, Honduras en Ni caragua) aangenomen, waarin de vergadering verzocht wordt by haar volgende zitting de kwesties der-toe lating wederom te bespreken en het Internationaal Gerechtshof om ad vies te vragen over: 1. de vraag welke criteria toege past moeten worden bij de interpre tatie van besluiten van de Veilig heidsraad over de kwestie der toe latingen en 2. de vraag of een veto van de grote mogendheden een meerder heid in de Raad in deze de meerder heid1 teniet doet. In tegenstelling tot hetgeen alge meen wordt aangenomen is de Volksregering van China, sinds het begin van de onlusten in Juni 1948, er nooit openlijk voor uitgekomen dat zij op enigerlei wijze betrokken was bij de opstand van de commu nistische elementen in de rimboe van Malakka. De radio te Peking roerde b.v. lange tijd het onderwerp Malakka helemaal niet aan en concentreerde zich op de „imperialistische misda den" in Indo-China en Thailand en toen zij zich uiteindelijk (in 1950) in deze aangelegenheid mengde met aanklachten tegen de Britten, stelde zij de zaak zo voor dat een Chinese bevolkingsgroep in Malakka van bij na drie millioen onderdrukt en on der dwang gehouden werd, terwijl in werkelijkheid in de rimboe tegen een paar duizend Chinese oproerlin gen gevochten werd. De verklaring hiervan is waarschijnlijk dat de Volksregering van het eerste begin van de opstand af twijfelde aan het resultaat. Mao Tse-toeng en Chou En-lai hebben graag een duidelijk beeld van waar het om gaat in buitenland se aangelegenheden; zij hebben geen vertrouwen in Zuidoost-Azië als een gunstig gebied om een actie te be ginnen, daar hier evenals in Malak ka, de toestand zeer gecompliceerd is door de twee groepen, die steeds met elkaar in conflict leven, n.l. de nationalisten en de immigranten. Zonder twijfel zou de volksregering het luide toegejuicht hebben wan neer de opstand van de kwaadwilli gen op Malakka tot een succesvolle revolutie zou zijn uitgegroeid, doch zij was in geen enkel opzicht bereid om het risico ven actieve hulp een de opstandelingen te nemen. De op roerlingen ontvangen dan ook geen materiële steun van de Volksrege ring. Het heeft er geen moment naar uitgezien, dat deze opstand zijn stra tegische doelstellingen n.l. het ontwrichten van de Britse handel, hetgeen een fatale wonde zou zyn voor het Britse economische herstel, of het doen ontstaan van „bevrijde gebieden" die zich uiteindelijk tot een Maleise volksrepubliek zouden kunnen uitbreiden zou bereiken, maar er was een ogenblik dat deze opstand een permanente pijnlijke plek dreigde te worden, die het land veel schade zou kunnen berokkenen en het uiteindelijk economisch had kunnen verlammen. Dit gevaar is nu over, maar de pynlyke plek be staat nog en zal blijven bestaan tot dat politieke en sociale vooruitgang haar geneest. De toestand in het Zuiden van Ma lakka is nu zo, dat de maanden van voorbereiding en hergroepering ach ter de rug zijn en de militaire strijd krachten het initiatief hebben, voor zover dit althans in deze wel zeer speciale strijd' verwacht kan wor den. Als we over hergroepering spreken, bedoelen we niet die van troepen of zware wapens, maar van de landelijke Chinese burgerbevol king. Prikkeldraad, politiepatrouil les, verboden om zich na een zeker uur buitenshuis te begeven en een groeiend verlangen- naar veiligheid, hebben de meeste van hen van de terroristen verwijderd. Er zyn nu ruim 280.000 Chinese kolonisten (uit een totaal van naar •chatting 450.000) in 280 niauwa dorpen ondergebracht. Zij hebben daar goedgebouwde hutton, vol doende grond, goede hygiënische verzorging en bovendien zijn ze be vrijd van de dwang der terroristen. Zij leven in feite onder betere con dities dan het gros van de Maleise bevolking, die dan ook nu dezelfde voorzieningen eist! En daar deze de oorspronkelijke bevolking van het land is, is deze eis ook biUyk. Generaal Sir Harold Briggs, die zoveel gedaan heeft om een over winning voor te bereiden, verklaar de toen- hij het opperbevel bij het uitvoeren van de operaties tegen de terroristen neerlegde, dat nog be langrijker dan d'e gewapende ban dieten zelf, de Min Yuen is. Dit zijn de burgerlijke communisten, wier taak het is om mensen te dwingen of er toe over te halen om voedsel, geld en medicijnen of recruten voor de terroristen te leveren. Hun tac tiek ligt in de traditie van de dood en verderf brengende geheime ge nootschappen, die zolang al de gesel van het oude Malakka zyn. Om deze genootschappen uit te roeien is een goede kennis van de Chinese taal vereist, daar men an ders de onschuldige burgers, die er op een voor een buitenstaander niet te onderscheiden wijze bij betrok ken zyn, zou treffen. Het departement, dat voor de hui dige federatie de Chinese zaken in het bestuur van Malakka behartig de, heeft reeds een goede grondslag gelegd in de stryd tegen de Min Yuen. Het is te hopen-, dat behoor lijk getrainde en voor hun taak be rekende beambten zich in' voldoen de getale zullen aanmelden om dit geraffineerde en zo moeilijk te vat ten beletsel voor een volkomen over winning over de krachten van ge weld, onrecht en wanorde, te over winnen. Drie slachtoffers van auto-ongevallen Zaterdagavond zijn in Utrecht 2 auto-ongevallen gebeurd, die in to taal drie doden eisten. Om ongeveer half 8 reed een Chevrolet Fleetmas- ter met een vaart van 80 km op de ter plaatse zeer gladde Rondweg om Utrecht, komende uit de richting Jutfaas, op het viaduct bij de Lu netten tegen de afscheiding tussen de rijweg en het voetpad. Door de geweldige klap schoof de auto over de brugleuning, waarvan een balk Vein links in de auto drong tot aan de rechterzijde. De inzittende, de 26-jarige mej. G. M. uit Amersfoort, werd uit de wagen geslingerd en overleed ter plaatse. De 57-jarige bestuurder H. G., een bedrijfsleider uit Baarn, zat zodanig bekneld, dat de kraanwagen der brandweer er aan te pas moest komen om hem uit de wrakstukken van de geheel ver nielde Chevrolet te bevrijden. Toen men S. tenslotte bevrijd had bleek ook hij te zijn overleden. Aan de andere kant van de stad, op de Amsterdamse straatweg ter hoogte van het spoorwegviaduct, werd door de 33-jarige Utrechtse autobestuurder T. V. Z. een voet ganger doodgereden. Twee auto's re den daar achter elkaar in de rich ting Zuilen. De 73-jarige Utrechter J. C. B., die de drukke weg over stak, liet de eerste auto voorbij gaan doch zag de tweede niet en hoewel de bestuurder hiervan een zeer matige snelheid reed, kon hij de man niet meer ontwijken, die als gevolg hier van dodelijk verongelukte. Militair zwaar gewond tijdens oefening Tijdens een militaire oefening op de rivier de Oude Maas ter hoogte van de Spijkenisserbrug is Zater dagmorgen de soldaat eerste klasse A. Spaink uit Amsterdam zwaar ge wond. Door het ontploffen van een springlading werd zijn rechterhand afgeslagen en de duim aan zijn lin kerhand verbrijzeld. Hij is opgeno men in het Zuiderziekenhuis te Rot terdam. Soldaat Spaink behoort tot het korps Commandotroepen uit Roo sendaal. Zyn onderdeel was aan het oefenen rond een aantal bruggen op Voorne-Putten. Op een gegeven ogenblik kreeg hij met de soldaat v. d. Wereld opdracht een springla ding aan te brengen onder de Spij kenisserbrug. Terwyl straaljagers over de rivier scheerden, roeiden de twee soldaten in een rubberboot naar de brug. Toen zy bezig waren de springlading aan te brengen, ex plodeerde de springstof door onbe kende oorzaak. Zwaar gewond werd soldaat Spaink door de schok uit de boot in het water geslingerd. Soldaat v. d. Wereld sprong hem onmiddel lijk na en wist zijn makker van de verdrinkingsdood te redden. Dodelijke val van kademuur Zondagmorgen vond men op het dek van een schip, dat gemeerd lag aan de Bassinkade bij de Kon. Ne derlandse Papierfabriek te Maas tricht, het lijk van de heer P. J. A. H. Castermans, hoofdcommies op de Provinciale Griffie aldaar. De heer C. is Zaterdagmiddag van huis weggegaan en is daar niet meer teruggekeerd. Omstreeks 24.00 uur is hij in de stad gezien. Vermoede lijk is het slachtoffer door dè duis ternis misleid van de vier meter hoge kademuur op het schip dood.- gevallen. De heer Castermans was 00 jaar en gehuwd. Twee slachtoffertjes van het ijs Zaterdagmiddag zijn er te Huissen bij Arnhem twee jongetjes verdron ken bü het spelen op gevaarlijk ys. Beide kereltjes, A. Peters en A. Nijenhuis, waren pas 5 jaar oud. SPORT VOETBAL K.N.V.B. 3 Februari le kl. A: Go Ahead-Elinkwijk 7-1 le kl. C: BW-Eindhoven 1-2; Sit- t ar dia-Willem II 2-6; MVV-Feij en- oord 2-3. le kl. D: Sparta-NOAD 4-3; Lim- burgia-Brabantia 2-1; LONGA-Chè- vremont 1-3. De overige 7 vastgestelde wed strijden werden afgelast. District Zuid' I. 2e kl. C: Middelburg-Vlissingen 6-2. De overige 2 vastgestelde wed strijden werden afgelast. 4e kl. G: Zierikzee-Grenswachters afgelast. Res. 3e kl. C: Internos II-Zierik- zee II 4-0. De Europeese kampioen schappen schaatsenrijden Mooie prestaties van de Nederlanders Bij de te Oestersund (Zweden) gehouden wedstrijden om het Euro- P«m kampioenschap op de schaats hebben de Nederlandse deelnemers mooie resultaten weten te behalen. Op de 1500 meter werd v. cL Voort le in een tijd van 2 min. 23.3 sec., gevolgd door de Noor Andersen (2 min. 24.2 sec.); Broekman werd 8e (2 min. 25.8 sec.) en Maarse 9e (2 min. 26.9 sec.). Op de 10.000 meter werd Broek man 2e met een tijd van 17 min. 46.6 sec. achter Andersen (17 min. 20.4 sec.); Huiskes was hier 9e (18 min. 28.2 sec.) en v. <L Voort 11e (18 min. 33.6 sec.). Op de 500 meter deelden Maarse en de Italiaan Musolino de 5e en 6e plaats in 45.6 sec.; v. d. Voort was 7e in 45.7 sec., Broekman 16e in 46.8 sec. en Huiskes 25e in 48.4 sec. In het eindklassement leidt de Noor Andersen met 196,347 pnt en is dus Europees kampioen; 2e Keea Broekman met 200,440 pnt.; 5e v. d. Voort met 201,197 pnt; 12 Huiskes met 207,780 pnt. DAMMEN Wintercompetitie Damclub „Serooskerke" De uitslag van de laatst gespeelde wedstrijden van de damclub „Se- rooskerke" te Serooskerke (Sch.) luidt: J. Verboom-H. v. Dongen 2-0, B. v. Dongen-J. Verboom 2-0, J. Hart-H. v. Dongen 2-0, H. v. Don- gen-J. Kloet 0-2, A. v. d. Panne- H. v. Dongen 2-0, J. Geleijnse-B. v. Dongen 2-0, L. Hart-I. Zorge 0-2, J. Westenbrink-L. Straaijer 0-2, P. de Rijke-P. Hart 2-0. Een sprlngsch&ns zonder sneeuw In het district Zuid-Voru in Est land, waar men ook al met gebrek aan sneeuw te kampen heeft, is vol gens de „Rahva Haal" een ski-schan» in gebruik genomen van hetzelfde type als de schans die op de Lenin-heuvcls bij Moskou is gebouwd. De skiërs glijden omlaag over in la gers draaiende sylinders die 40 cm. van elk/iAr zijn geplaatst. Zij vetten hun ski's in met paraffine en kannen een vaart bereiken van 30 km. per uur en sprongen maken van 10 meter. Ze komen neer op een met een dikke laag zaagsel bedekte helling. Er bestaan nu plannen om de sohans te vergroten opdat sprongen van 20 meter kunnen worden gemaakt. ADVERTENTIES Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje HENDRIKA PIETERN ELLA (Henny) ANT. HAGE G. J. HAGE- VLEESHOUWER Zierikzee, 1 Februari 1952 Poststraat B 25 In plaats van kaarten JAN KIK en TINA KIK geven hiermede kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben Dinsdag 4 Maart a.s., om 3 uur, te Bruinisse. Bruinisse, 29 Januari 1952 Steinstraat 1 Dorpsweg 2 Receptie: 4.30-5.30 uur in' Hötel „Storm" te Bruinisse Heden overleed na een '2ngdurige ziekte, onze lieve moeder, behuwd- en grootmoeder TOONTJE MARIA DE OUDE-GAST in de ouderdom van 63 jaar Zierikzee, 2 Febr. 1952 Noord welle: E. J. FOKKER-DE OUDE M. L. J. FOKKER NETTEKE Rotterdam: J. M. KLOOSTERMAN- DE OUDE J. B. KLOOSTERMAN BINDERT TOOSJE MARIJKE Liever geen bezoek De teraardebestelling zal plaats vinden op Woensdag 6 Februari 1952, om 2 uur te Brouwershaven. Vertrek van het sterfhuis, Oude Ha ven D 416 te Zierikzee, om 1.30 uur. Heden overleed te Zierik zee, na een langdurige ziekte, in de ouderdom van 63 jaar, onze geliefde zus ter, behuwdzuster en tante TOONTJE MARIA DE OUDE-GAST Duivendijke, 2 Febr. 1952 S. J. GAST - J. P. GAST-LABRIJN en kinderen (Sorsêtband. y met ideale modellen Voor de bewijzen van deel neming na het overlijden van onze geliefde broeder, zwager en oom PIETER VAN WESTEN, betuigen wij onze oprechte dank. Uit aller naam, N. VAN WESTEN St. Philipsland, Februari 1952 Ter secretarie van de gemeen ten Eikerzee en EUemeet kan geplaatst worden ©en leerling-ambtenaar op a.e, ml. ef vr. Beloning f 500 per jaar. Sollicitaties vóór 15 Febr. a.s. aan de Burgemeester t© Ellemeet. Een WEIDE te pachten gevraagd Aanb. agent HAGESTEIJN, Moriaanshoofd. VERGADERING weegbrug „Station Oosterland" op Donderdag 7 Februari des avonds half 8 bij Mol. Jaarrekening enz. Het Bestuur Hiermede nodigt de Arb. Toneelver. „O.N.A." alle Ouden van Dagen uit Zierikzee geheel kosteloos uit, tot het bijwonen van de Generale Repetitie van 't toneelstuk „Zondvloed" op Woensdag 6 Februari 1952 in het „Huis van Nassau". Aanvang 7.30 u. SCHILDERT ZELF... Uw huis en landbouwwagens. Dat spaart U guldens, mits men het met doet. Verder alle schilderbe nodigdheden in voorraad. Kwasten, schuurpapier, stopverf plamuur, krappers, stopmessen Groene Carbolineum geeft niet af. Aluminiumverf roestwerend enz. enz. GRATIS ADVIES. Het adres van AZ: G. J. WILBRINK, Zierikzee. ^GOUD/W ZILVER UURWERKEN ETC. WORDEN VLU0 EN COED VERRICHf DOOR: 34C.M0l)RÖy Havenplein 315 - Tel. 255 Dagelijks verkrijgbaar verse mosselen Verse vis. schol en schar 70 cent per kg Kabeljauw, schelvis Iedere dag VERS GE BAKKEN VIS, 15 ct, per stuk en gekookte mosselen Aanbevelend, VISHANDEL Telefoon no. 514 Zierikzee VOORVERKOOP Als U nu Uw inmaakglazen voor bet komende seizoen inkoopt verdient U geld. Als bijzondere aan bieding ontvangt U nu 15 pet. extra korting op de geldende prijzen Vcgla L. 33 ct. 1 L. 42 ct. VI, L. 47 ct. met platte rand L. 46 ct. 1 L. 50 ct. VI, L. 58 ct. en extra 15 procent. Joh. de Vries Havenplein Tel. 231 - Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 4