WAT TE DOEN TEGEN GRIEP Er is een kentering gekomen in de Duitse openbare mening Het Lagerhuis keurt de bezuinigings plannen van de regering goed Kampeer congres S Burgerlijke verdediging TWEEDE KAMER Wetsontwerp herziening Sociale Verzekering c.s. aangehouden West-Dultsland en het Europese leger De financiële bijdrage wordt te Parijs besproken Politieke rust ln Engeland voorbij Labour toonde geen vertrouwen in de regering Na een periode ven een zekere poli tieke roet in Engeland, krijgt de Con servatieve regering thans enkele aan vallen te verduren op bet door haar gevoerde regeringsbeleid. Intussen heelt bet Britse Lagerhuis rich niet ee® meerderheid van 31 atemmen, uitge sproken voor de bezuinigingsvoorstel len van de regering. Een door de leider der oppositie At tic c ingediend amende ment van „geen vertrouwen" op de re- geringamotie iuzeke de bezuinigiug, werd verworpen met 309 tegen 278 •temmen. Butler, de minister van Fi nanciën, stelde voor do invoer met 150 milliueu pond sterling te ver minderen en 20 millioen pond te bezui nigen op sociale diensten. Het omendement van Labour erkende de noodzaak om het evenwicht van do betalingsbalans te herstellen, doch le verde critiek op de „aanvallen op do sociale diensten", die het „ontoepas selijk, niet noodzakelijk en oneerlijk" noemt. Tevens werd in hot amende ment gezegd, dat de regcringspolitick in „sterke tegenstelling staat tot do optimistische verklaringea, waarop de regering een de macht is gebracht". Do Verenigde Staten hebben volgeos Attlee door hun reusachtige grootte eon to grote invloed op de economische ..angelegeheden van do wareld". De buitenlandse politiek ton voor hear niet bevredigend blijkt te zijn. De Labour-partij wil de ver zekering, not er geen poging gedaan zal wordeu om Engeland een lijn t« laten trekken met rechtse elementen in de V.S., die voorstanders zijn van een „krachtiger houding ten aanzien van Communistisch China". Churchill zal het woord voeren in het debat, over de buitenlandse politiek, dat a.«. Dinsdag begint en twee dagen zal du ren. Verwacht wordt, dat de minister van buitenlandse zaken, Eden, het de bat zal openen. De regering zal ook de critici van Labour moeten gerust stellen, dst het niet in de bedoeling ligt een onofhankelijke Duitse strijd- 'maoht in het leven te roepen. Nachtwaker zag deuren openstaan Een nachtwaker van een nachtveilig heidsdienst te Amsterdam ontdekte, dat de deuren van een metaalwarenfabriek aan de Gijsbrecht van Amstelstraat openstonden. Bovendien hoorde hij ver dacht gestommel in het gebouw. Inmiddels bleek de politie ook al de lucht van het onraad te hebben gekregen. Zodoende konden twee jeug dige Amsterdamse inbrekers, die de fabriek met een bepaald ongewenst bezoek vereerden, op heterdaad betrapt en gegrepen wordon. Zij hadden zich inmiddels een paar honderd gulden toegeëigend. V.N.'Waarncmers naar de Griekse grenzen De pas ingestelde sub-commissie voor de Balkan heelt een Amerikaanse reso lutie goedgekeurd, waarin verzocht wordt in te gaan op het Griekse ver zoek om waarnemers naar de Griekse grenzen te zenden. Volgens de resolutie zullen de vijl leden der commissie tezamen tuet En geland waarnomen» aanwijzen. De Brit se vertegenwoordiger zal als voornaam ste waarnemer optreden en periodiek rapport .aan de Verenigde Naties uit brengen. Besloten is de zes waarnemers der V.N., die thans nog in Griekouland zijn volgens de vroegere regeling, te verzoeken hun werk voort te zetten totdat de nieuwe waarnemers aange komen zijn. De Nederlandse Jeugd gemeenschap Commissie Jeugdwerkloosheid Ingesteld Verontrust door de geleidelijk tos- nemende wcrklooshoid, die ook steeds stijgende aantallen jongeren treft, zo wel jongs- mannen als meisjes, heelt do Raad van afgevaardigden van de Nederlandse Jeugdgemeenschap beslo ten een commissie voor jeugdwerkloos heid in to stellen. Deze commiobic heeft do opdracht om in samenwerking met andere instanties plannen te ontwerpen voor de bestrijding der gevolgen van jeugdwerkloosheid, zulks als bijdrage der jeugdorganisaties in het geheel van noodzakelijke maatregelen. Reeds werd een dringend beroep tot de overhe.d gericht om ook van regeringszijde reeds thans voorbereidende maatrege len te nemen. Do West-Duitse regering heelt be sloten dit weekeinde drie ministers naar I's rijs si ts vaardigen om da ii- nanciëla bijdrage van Wcat-Dnitsland aan de Westelijks defensie mst „de drie wijze mannen" van het Atlantisch poet te bes preken. Deze drie ministers zijn de vice-j kanselier eu minister voor bet plaui Marshall Blüchet, Ethard (economie) en SchSffer (financiën). Het West- Duitse kabinet heelt een rapport goed gekeurd, dat door dit drietal is op-, gesteld en per speciale koerier naar Parijs is gezonden. Verschillende malen hebben wij vorig jaar gelegenheid gehad die per in te gaan op de problemen rond het kamperen, de vorm van vacan- tie-besteding die steeds populairder blijkt te worden. Immers, ook Schou wen-Duiveland krugt met dit vraag stuk niet weinig te maken en de vraag: reglementering en beperking of ontwikkeling van het sociaal tou risme, zonder gemeentelijk dirigis me, is hier eveneens urgent. Dat de problemen ook landelijk nog niet tot klaarheid z(jn gebracht, bewijst het voorgenomen Kampeercongres van de A.N.W.B., dat op 8 Februari a.s. te Utrecht zal worden gehouden, Ds J. Rolling, Baptisten-predikant en wetenschappelijk assistent aan de theologische faculteit der Univer siteit te Groningen, zal op dit con gres spreken over het onderwerp: „Heeft het kamperen waarde voor mens en maatschappij?", terwijl Ir H. M. Bus kens, directeur van de Pla nologische Dienst in Noord-Brabant, het onderwerp „Heeft de overheid een taak ten aanzien van het kam peren?" zal inleiden. Op dit congres zullen zonder twij fel in de praktijk bruikbare richt lijnen worden gegeven met betrek king tot de toekomstige ontwikke ling van het kamperen. Het ligt in ons voornemen dit congres te bezoe ken, zodat wij t.z.t. onze lezers op wat uitvoeriger wijze over het be sprokene kunnen inlichten. We zijn van mening, dat en de particulier en de diverse kampeergemeenten met de conclusies van het Utrechtse con gres hun voordeel zullen weten te doen. Er is een tijd geweest dat landsre geringen in West-Europa het niet waagden het thema burgerlijke ver dediging aan te snijden. Dat zou de gemoederen al te zeer in beweging hebben gebracht. In de periode van de Berlijnse luchtbrug (1948) im mers, kon een eventuele aanvaller nog met de snelheid van een hard rijdende auto zij nlegers in West- Europa neerzetten. De regeringen waren zich hiervan maar al te zeer bewust en het bespreken van, burgerlijke verdediging had toen weinig zin, omdat er aan verdediging, ook in militaire zin, eenvoudig niet viel te denken. De toestand is thans gelukkig an ders. De macht van de vrije wereld is steeds groeiende en de tijd is thans ry'p, ook de burgerlijke ver dediging ter hand te nemen, ten einde de bevolking zo goed mogelijk te beschermen tegen gevaren, als een oorlog toch nog onverhoopt zou uitbreken. De regering heeft er op gewezen, dat de materialen voor de burgerlijke verdediging door haar beschikbaar worden gesteld. Het komt nu maar aan op de mensen, die deze materialen kunnen en wil len gebruiken. Als bij de Nationale Reserve geeft de overheid de voor keur aan het systeem van vrijwil ligers. Mensen dus, die iets voor de zaak voelen, het probleem nuchter bekijken en bereid zijn een deel van hun vrije tijd hieraan te geven. Een goede organisatie van de burgerlijke verdediging is niet minder belang rijk dan militaire paraatheid. Wat heeft een eventueel overwinnend le ger nog te verwachten, als het ach terland als bomijs in elkaar zakt? Indrukwekkend is het aantal man nen en vrouwen nodig voor de bur gerlijke verdediging, t.w. 37.500 mensen die een volledige dagtaak hebben, 86.000 man die eens per 12 dagen dienst doen en 66.000 man die pas nodig worden als de nood aan de man komt. Een massale aanmel ding is dus vereist. Blijft deze uit, dan zal de Overheid niet aarzelen de dienstplicht voor de Burgerlijke Verdediging in te voeren. Het is dus een zaak van de eerste orde, dat ook onze streekbevolking haar plicht ten volle beseffe. Ben vierde deel tegen herbewapening Hst tierde des! der Duitse bevol- king is tegen de invoering van «ca algemene dienstplicht gekant, aldus bet resultaat ten Gallup-ondenockingeo tan het Duitse instituut voor meuiugs- onderzoek. Vooral onder de jonge mia ou, die werden ondervraagd, over heerst in sterke mate de wens om, indien er Duitse soldaten moeten ko men, deze uit vrijwilligers te latsn kiezen. Volgens de cijfers, die het instituut heelt verzameld, is in het laatste an derhalve jaar, waarin de Duitse mi litaire bijdrage in discussie is, het principiële inzicht, dat Duitsland zich aan deze bijdrage niet kan onttrekken toegenomen. Toen het instituut in O&n tober 1950 zijn onderzoek begon wa ren nog 55 procent der Duitsers tegen elke herbewapening. In Jnnl 1951 was dit percentage geslonken tot 52 en in September 1951 tot 48. Opgemerkt zij, dat de2e getallen slechts de prin cipiële mening aangeven over de vraag of in het algemeen een herbewapening gewenst werdgeacht. Hoofdstedelijke politie slaat goede slag De arrestatie van een vijftal inbre kers, allen kooplieden uit Amsterdam, die zich sohuldig hebben gemaakt aan de diefstal van moer dan 30.000 gul den aan kostbaarheden uit een villa aan de Tafelbergweg te Laren, heelt na een nauwkeurig onderzoek in sa menwerking tussen de rcoherche van de Rijkspolitie te Amsterdam, de Amster damse gemeente-politie en de Rijks politie groepen te Muiden, Brcukelcn en Hoogkarspel, alsmcdo de gemcente- polie van Laren, geleid tot de ophel dering van nog een zestal diefstallen elders. In do Donderdag gehoudeo vergade ring heeft de heer Moenen (KVP) aan de Minister van Binnenlandse Zaken vragen gesteld met betrekking tot diens afwijzend standpunt ten aanzien van bepaalde leningsfiguron, welke door gemeentebesturen worden toegepast ten einde in behoefte aan geldmiddelen te voorzien. Voorts vrceg hij of er nog andere maatregelen zullen worden ge troffen dan de Minister van Financiën heeft aangekondigd met betrekking tot een gedeeltelijke deblokkering ven de reserve van het Gemeentefonds. Minister Beel heeft verklaard, dat inderdaad een afwijzend standpunt is ingenomen tegenover het leningtype von de gemeente Tilburg. Overigens verwees hij naar leningsovereenkomsten van Levensverzekeringsmaatschappijen, pensioenfondsen e.d. met de Bank van Nederlandse Gemeenten een lening tot stand znl komen voor de weningbeuw. Binnenkort zullen daaromtrent en over de door de heer Maenen bedoelde deblokkering nadere mededelingen ge daan worden. Het vraagstuk zal met de voorgenomen maatregelen niet cpge- lost geaoht kunnen worden. De re gering beraadt zich nader over wat verder kan worden gedaan. Monumentenzorg Het wetsontwerp tot verlenging met twee jaren van de tijdelijke wet Mo numentenzorg gaf de heer Hoogcarspel (CPN) aanleiding tot een pleidooi voer een verlenging van een jaar, omdat de definitieve wet toch spoedig verwacht zou kunnen worden. Minister Rutten zeide te hopen, dat de (frjinitieve wet vóór 1 Januari 1953 in Iret Staatsblad staat. Voorzichtig heidshalve is echter een verlenging met twee jaar voorgesteld. De Kamer ging or tnedo accoord. Het wetsontwerp inzake horzioning van de uitvoeringsorganisatie der so ciale verzekering, werd voorlopig aan gehouden, omdat de Minister en de commissie van voorbereiding zich na- dor willen beraden. Vervallen ziekenfondsnltkering Het wetsontwerp tot hot doen vor- vnllen van dc uitkering bij oivor- lijdcn von do vcrzekordou bij do alge mene ziekenfondsen gaf aanleiding tot enige godaohtonwisseling. Do heor Wagonaar (CPN) pleitte voor een overgangsbepaling, opdat de genen, dio thans onder do regeling vallen hun rechten zouden behouden. De heer van Licnden (Arb.) gaf als zijn mening te kennen, dat ook al zou geen bezuiniging geboden xtyn Algemene Vergadering der V.N. Twee resoluties werden goedgekeurd Do Algemene Vergadering der Ver enigde Natjes heeft Vrijdag met 43 tegen acht stemmen, bij zeven ont houdingen, een Peruviaanse resolutie aangenomen, waarin een beroep ge daan wordt op de staten-leden der Verenigde Naties aanvragen om lid maatschap objectief te beoordelen. Op de Algemens Vergadering heeft de Chinees-nationalistische resolutie, waarin wordt gesteld dat de Sowjet- Unic haar verdragsverplichtingen over eenkomstig het in 1945 gesloten Chi nees-Russische bondgenootschap»- en vriendschapsverdrag niet is nageko men, met 25 tegen negen stemmen, bij 24 onthoudingen, goedgekeurd. De bezuinigingen in Engeland Het Lagerhuis geeft flat op regeringsbesluiten Mot een meerderheid van 31 stem men heeft het Britse Lagerhuis zich achter de regeringsmaatregelen om het uoofd te bieden aan dc economische crisis, geschaard. Een Labourmotie werd met 309 te gen 278 stemmen verworpen. De vijf Liberalen stemden voor de regering. Een regoringsmotie, die bet Huis vroeg het gevaar van de voortdurende vermindering van goud- en dollarrs- serves te erkennen en alle maatrege len nodig om de reserves weer op te bouwen, goed te keuren werd mot 306 tegen 275 stemmen (opnieuw een meerderheid van 31) aangenomen. Do Austrolisohe radio deelt mede, dat het aantal slachtoffers von dc orkaan, die de Fidji-cilanden heeft geteisterd, dertien doden en meer don 200 gewonden bedraagt. De schade is groter dan men verwachtte en be draagt meor dan tien millioen gulden. Nieuw-Zeeland heeft hulpgroepen ge organiseerd. in do nieuwe Ziekenfondsenwet dc uit kering niet meer ziou voorkomen. Minister Joekes sloot zich bij deze laatste zienswijze aan en zeido voorts, dat er geen aanleiding is voor de door de heer Wagenaar gewenste overgangs bepaling. Het wotsentwerp werd aangenomen z.h^.; de CPN kreeg aantekening, dat zij geacht wilde worden ts hebben te gengestemd. Verdrag met West-Duitsland Zender beraadslaging of stemming heeft de Kamer zich verenigd met het wetsontwerp tot goedkeuring van het tussen het Koninkrijk der Nederlander en do Bondsrepubliek Duitsland ge sloten verdrag inzake sociale verzeke ring. Hieraan ligt ten grondslag het beginsel der gelijkstelling van clkanJ ders onderdanen ten aanzien van elk der nationale wetgevingen. Een Neder lander in Duitsland zal ten aanzien der sociale verzekeringswetgeving op ge lijke wijze worden behandeld als een Duitser en omgekeerd zal een Duitser inNederland ten opzichte van do Ne derlandse wetgeving dezelfde aanspra ken hebben als een Nederlander. De Kweekschoolwet Vervolgens heeft de Kamer een aan- vong gemaakt mot de behandeling van de Kweoksohoolwet. Het betreffende wetsontwerp houdt in een regeling van do vorming van onderwijzers en onder wijzeressen voor het algemeen vormend lager onderwijs en van de bevoegdheden verbon'deu aan de akten van bekwaam heid tot het geven van dat onderwijs. De hoer Peters (KVP) opmerkend, dat het huidige oplcidiDgssystcem ge brekkig is, zeide het ontwerp te zien als een lofwaardige poging tot verbe tering, allereerst van de opleiding als zdanig. Hij bracht do Minister hulde voor het feit, dat hij hot vraagstuk in do kern aanpakt en zeide hot toe te juichen, dat de opleiding thans bij do •wet zal worden geregeld en dat de Minister poogt de finanoiclo gelijkstel ling zoveel mogelijk door te vccrcn. Dot dc opleiding voor onderwijzers cn voor onderwijzeressen nagenoeg iden tiek is wes voor hem een roden tot oritick. Men zol zich z.i. moeten bezin nen op do aard von het meisjesonder wijs; thans blijft dit beneden de maat. Aan de verlenging van de opleidings duur zijn voordeion verbonden, mnnr het nadoel is, dat do etudiokostcn in belangrijke mate worden verhoogd. Nonr sprekers oordeel moet hot leraar schap con do kweekschool ook finnn- oiëcl aantrekkelijker wordon gemankt. Bij de voorbereiding ven algemene maatregelen van bastuur vroeg spr. Premier Churohill ziet zich de vol gende week geplaatst voor een debat in het Lagerhuis, dat een eind dreigt te maken aan een lange wapenstilstand „tussen do grote politieke partijen in Engeland t.a.v. de buitenlandse po litiek. Do Lebcur-oppositie heeft Don derdog besloten een motie van wantrou wen in to dienen als Churchills vcr- slog van zijn besprekingen te Washiug- Tuïrn overleg met de onderwijzèrsorgo- nisolies. Drie hoofdwensen De heer von Sleen (Arb.) vond het een grote vooruitgang, dat het kweek- schoolonderwijs eindelijk bij de wet wordt geregeld. Spr. zeide dankbaar te zijn, doch niet voldaan. De regeling moet naar zijn oordeel aan drie hoefd- wenseq voldoen: betere paedagogische en didactische vorming, de vooroplei ding moet verlost worden van de af zonderlijkheid en tenslotte moet er één algemene bevoegdheid zijn. Aan de eerste wens wordt tegemoet geko men. Wat de tweede aangaat komt er niet veel verandering: De onderwijs- 6tand zal voornamelijk voertkemen uit de ULO-scholen. Sprekers hoofdbe zwaar is, dat de vooropleiding onge wijzigd blijft. Deze moet z.i. de middel bare 6chool zijn. Het tweede zwakke punt in het wetsontwerp is naar zijn mening de blijvende tweeledigheid in dc akte van bekwaamheid. Daartegen heeft hij bezwaar. Voor de subsidiering zeide .do heer van Sleen de voorkeur te geven aan objectieve normen, waarbij voor waarde moet zijn een rechtmatige ver deling over de verschillende geestes- inrichtingen met een redelijke sprei ding over het land. Hij bepleitte verder o.a. de wenselijkheid van het opnemen van Esperanto als facultatief leervak; voorts wilde hij lichamelijke opvoeding !6ok in do dorde leerkring. De ver gadering werd hierna verdaagd. RADIO-PROGRAMMA Zondag 3 Februari HILVERSUM I. 402 M. 8 nieuws. 8.18 gram. 8.35 voor het platteland. 8.45 orgelspel. 9.02sport- mededelingen. 9.05 gram. 9.45 toe spraak. 10 volksliederen. 10.15 boek bespreking. 10.45 licht orkest en so list. 11.15 cabaret. 12 gram. 12.40 voor de jeugd. 12.50 gram. 1 nieuws. 1.05 mededelingen of gram. 1.10 nieuws uit Amerika. 1.15 Strauss- programma. 1.50 Even afrekenen, heren. 2 gram. 2.05 interviews. 2.35 liederen. 3.05 huldigingsconcert. 3.35 filmpraatje. 3.50 kamerorkest en so liste. 4.30 sportïevue. 5 licht orkest en solist. 5.25 hoorspel. 5.45 piano- soli. 5.555 sportjournaal. 6.15 nieuws. 6.30, korte Ned. Herv. kerkdienst, 7 luisterclub. 7.35 Bijbelvertelling. 8 nieuws. 8.05 weekoverzicht. 8.15 Promenade-orkest, koor en solist. 9 hoorspel. 9.45 allerlei. 9.50 hersen gymnastiek. 10.15 omroeporkest en solist. 11 nieuws. 11.15-12 gram. HILVERSUM II. 298 m. 8 nieuws en weerber. 8.15 gram. 8.25 Hoogmis. 9.30 nieuws. 9.45 gram. 10 Geref. kerkdienst. 11.30 gram. 12 geestelijke liederen. 12.15 Apologie. 12.35 gram. 12.55 zonnewijzer. 1.00 nieuws. 1.10 lichte muziek. 1.35 Uit het boek der boeken. 1.50 cello en piano. 2.20 huldigingsconcert. 3.00 gram. 3.20 toespraak. 3.35 populaire gram. 4.10 Thuisfront overal. 4.15 voetbalreportage. 4.30 Vespers. 5.00 Ned. Herv. kerkdienst. 6.15 slui- tingsdienst jeugdraadconferentie. 7 gram. 7.15 Uit de Bijbel. 7.30 nieuws. 7.45 actualiteiten. 7.52 boekbespre king. 8.05 De gewone man. 8.12 ge varieerd programma. 10.45 avond gebed en kalender. 11 nieuws. 11.15- 12 Maastrichts stedelijk orkest. Maandag 4 Februari HILVERSUM I. 402 m. 7 nieuws. 7.18 gram. 8 nieuws. 8.18 gram. 8.30 voor de vrouw. 8.40 po pulaire gram. 9.10 hoorspel. 9.30 wa terstanden. 9.33 gram. 10 toespraak. 10.05 morgenwijding. 10.20 voor de jeugd. 10.40 voor de zieken. 11.35 gram. 12.15 lichte muziek. 12.30 me dedelingen land- en tuinbouw. 12.33 voor het platteland. 12.38 lichte mu ziek. 1 nieuws. 1.15 voor de midden stand. 1.20 concertorgel en zangso list. 1.50 gram. 2 voor de vrouw. 2.15 kamermuziek. 2.45 gram. 3.20 voor de ouden van dagen. 4.20 ora toriumkoor en solisten. 5 voor de jeugd. 5.30 Metropole-orkest en so liste. 6 nieuws. 6.15 militair com mentaar. 6.25 varia. 6.30 gram. 7 parlementair overzicht. 7.15 viool en piano. 7.45 regeringsuitzending. 8.00 nieuws. 8.05 hoorspel. 8.55 gram. 9.05 Dingen van de dag. 9.15 licht orkest. 9.45 lezing. 10 radio-philhar- monisch orkest. 11 nieuws. 11.15 nieuws in Esperanto. 11.20 orgel spel. 11.45-12 gram. HILVERSUM II. 298 m. 7 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8 nieuws. 8.10 sportuitslagen. 8.20 zang. 8.45 gram. 9 voor de zieken. 9.30 gram. 10.05 orgelspel. 10.30 morgendienst. 11 sopraan en piano. 11.30 gram. 12.25 voor boer en tuinder. 12.30 mededelingen land- en tuinbouw. 12.33 orgelconcert. 12.59 klokgelui.' 1 nieuws. 1.15 Nederlandse lichte muziek. 1.45 gram. 2 schoolradio. 2.35 gram. 2.45 voor de vrouw. 3.15 gram. 3.30 sonates voor viool en piano. 4 Bijbeloverdenking. 4.30 vo caal ensemble. 5 voor de kleuters. 5.15 zigeunerkwintet. 5.30 voor de jeugd. 5.45 regeringsuitzending. 6 nieuws. 6.15 sportoverzicht. 6.25 voor de soldaten. 6.30 gram. 7 par lementair commentaar. 7.15 Engelse les. 7.30 gram. 7.40 radiokrant. 8 nieuws. 8.10 gram. 8.15 licht orkest. 8.45 kamerorkest en solist. 9.15 hoor spel. 10.30 lichte gram. 10.45 avond overdenking. 11 nieuws. 11.15-12 gram. Sinaasappels en Men kan zich tegenwoordig tegen in fluenza laten inenten. Hoewel dit op zichzelf genomen een zeer verheugend feit is, zal er van deze technische vooruitgang van do medische welen- schap voorlopig nog wel geen alge meen gebruik worden gemaakt. Do meeste menson zullen in een grieptijd dan ook wel „vatbaar" rondwandelen Een doeltreffende mothodc om do ziekte dan alsnog te voorkomen is het mijden van contact met andere perso nen. Vooral opccnhopingon van mensen in een kleine ruimto brengen in een grioptijd gevaar voor besmotting mee. Het spreekt vanzelf dat men niot als een kluizenaar kan gaan loven, maar daarom kan hot contact mot an deren wol wordon beperkt. Wanneer or griep heerst doot men er goed aan geen bijeenkomsten te bezoeken, of be ter nog tnon moot zo niet organiseren. Er zijn gonoog vergaderingen en be sprekingen die nog oen poosjo uitge steld kunnen wordon. Als do griep rondwaart kan men ook het reizen tot een minimum beper ken.. Dat wil zeggen dat men niet op tijd naar bed voor familiebezoek in overvolle trei nen moot gaan zitten. Meestal beho ren zulk soort visite's immers ook tot de dingen waar helemaal geen haast bij is. Mensen die gewond zijn van een openbaar vervoermiddel gebruik te ma ken wanneer zij naar hun werk gaan, doen verstandig wanneer zij in ean grieptijd hot traject te voet of per fiets afleggen, wanneer dit tenminste binnen hel kader der mogelijkheden ligt. Dat wordt dan een beetje vroe ger opstaan, maar men ademt don ook do frisse lucht in zonder verontreini ging mot influenzavirus. Gfebruik vitamine C Boholve door het mijden van con tact kan meti zich nog wel op andere wij zo beschermen. Hot nemen van een wnrmo groc 's avonds is natuurlijk wol lekker cn hot bevordert een goede slaap, maar dozo drank geeft geen beschutting tegen do griopsmetstof. In dit opzicht is cr moor te vorwachtcn van vitamino C. In appelen zit daar van maar weinig. Do sinaasappel is echter weer volop verkrijgbaar cn deze vrucht is een belangrijke vitamine C- bron. Daarom zijn we niet meer, zoals dal de eerste jaron na de bevrijding het geval was, uitsluitend op vitamine C- tablettcn, die wc toen uit de apotheek betrokken, aangewezen. Aangezien het influenzavirus langs neus en keel in het lichaam binnen komt, heeft het zeker zin dc bewuste luchtwegen te ontsmetten. Wie daar. voor iets mocht voelen, doet hot beste advies te vragen aan zijn huisarts, want hot is voor de leek moeilijk een keuzo te docu uit do talrijke daarvoor aangeprezen middelen. Vanzelfsprekend ts hot niot aan ons op deze plnats „reclame" voor het een of andere preparaat to maken. En tenslotte: op tijd naar bed. Men sen die voldoende nachtrust krijgen, beschikken over het algemeen over een flinke weerstand tegen allerlei Schade lijke invloeden. Na inenting tegen griep blijft de kunstmatig verkregen onvatbaarheid meestal niet langer dan oen jaar be staan. Dozo vaccinatie tnoct dus tcl- kenjnre worden herhaald om een blij vend effect te hebben. Do Nederlandse industrio brengt thans aanzienlijke hoe veelheden polyvalont influonzn-voccin voor hot seizoen '51-'52 non dc markt. Bij hot samenstellen van dit vaccin hoeft men rekening gehouden mot die virussoorton die do laatste jaren in Nederland influonza hebben veroor zaakt. Gemeenteleningen, Monumentenzorg en Kweekschoolwet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2